Grote smokkelaffaire in horloges RADIO Grote tapijtendiefstallen opgelost 1 Op korte golf (Zta&eMa VRIJDAG 27 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 EERSTE KAMER De „Perswet" is gisteren door de Eerste Kamer aangenomen met 19 stemmen voor en 14 tegen. Tegen stemden de 9 aanwezige leden der K.V.P., de 4 aanwezige leden der C.H. en het enige aanwezige lid van de Partij van de Vrijheid. Er waren dus 17 leden afwezig! Vooral mr. Kropman (K.V.P.) had het wetsvoorstel van alle kanten be- critiseerd en het een „monstrum" genoemd, vóóral door de aanvaar ding door de Tweede Kamer van het amendement Burger. Minister Gie- len verdedigde het wetsvoorstel slechts vrij zwak; hij deelde mede, dat hij reeds bij zijn collega's een nieuw wetsvoorstel heeft ingediend ter vervanging van het nu ingedien de (en nu door de beide Kamers aanvaarde), wetsontwerp. Afgehandelde zaken zou de minis ter niet opnieuw in behandeling wil len nemen. Dit wetsontwerp is niet bedoeld voor gevallen, waar de uft- sluitipgsterraijn reeds geheel of na genoeg is verstreken. Aangenomen werd ook o.m. een wetsontwerp, waarbij de ministers van Oorlog en Marine opnieuw voor een half jaar de nodige volmachten t. a. v. de te treffen dienstplichtvoor zieningen aanvragen. Bij ontstentenis van minister Fié- vez verdedigde minister Schagen van Leeuwen dit wetsontwerp. De nieu we dienstplichtwet is zo goed als op gesteld, maar enkele punten van we zenlijk belang kunnen daar door de omstandigheden nog niet in worden geformuleerd. Dit wordt verhinderd door de politieke sfeer in Europa, door moeilijkheden welke de organi satie der Verenigde Naties onder vindt, die, welke de economische en financiële toestand van het land op werpt, en door het feit, dat de erva- rihgen in militaire zin gedurende de laatste oorlog opgedaan, noch in ons eigen 'land, noch in het buitenland konden worden uitgewerkt. De minister van Justitie had enkele nadere voorzieningen met betrekking tot de bijzondere rechtspleging voor politieke delinquenten te verdedigen. De bewindsman betoogde op dat alles, dat het nog volstrekt onmoge lijk is om de berechting van de poli tieke delinquenten over te schake len op de gewone rechterlijke macht. Er zijn momenteel nog 18.000 geval len, die behandeld moeten worden en dit dient zo spoedig mogelijk, voor 1 Januari van het volgende jaar, te zijn geschied. Bepaald dankbaar toonde zich de minister voor het geen prof. Donkersloot ten gunste van de afschaffing van de doodstraf gezegd had. Van de 51 gevallen waar in doodstraf is uitgesproken, is 19 maal gratie geweigerd en 32 keer gratie verleend. VOLGENDE WEEK WEER ZEEP. Deze week is geen bon aangewezen voor harde en zachte zeep, omdat de grossiers niet tijdig konden worden bevoorraad. Volgende week worden weer bonnen aangewezen voor de normale rantsoenen harde-, zachte- en scheerzeep. DE SALARISREGELING VOOR ONDERWIJZERS. Het lid van de Tweede Kamer, de heer van Sleen, heeft aan de minis ters van binnenlandsche zaken en van onderwijs, kunsten en weten schappen o.m. de volgende vragen gesteld: Is het de ministers bekend, dat in de kringen van onderwijzers gro te ongerustheid heerst over het feit, dat de salarisregeling nog steeds niet definitief is vastgesteld, hoewel reeds in November 1946 in de salariscom missie ad hoe overeenstemming is bereikt? Zijn de ministers niet van me ning, dat uit het wegblijven van de officiële vaststelling voor bepaalde groepen van dit personeel, met na me de ouderen, nadelige financiële gevolgen kunnen voortvloeien, spe ciaal ten aanzien van de pensioen grondslag? Zijn de ministers voorts niet van mening, dat er een ontoelaatbare verhouding bestaat tussen de pen sioenen van de onderwijzers, gepen- sionneerd voor en die der onderwij zers, gepensionneeid na het tot stand komen van de regeling-Wesselingh? BRIEF VAN KOOS VORRINK AAN DE SOCIALISTISCHE PAR TIJEN IN INDONESIë. Een brief van Koos Vorrink, ge richt aan de Partai Socialis, de partai Boeroeh en de partai Pemoe- da Socialis is door de iheer Goed hart aan de geadresseerden over handigd. In dit schrijven verklaart de heer Vorrink o.m. het volgende: Aanvaarding van de zienswijze van de republiek op dit moment lijkt ons voor Nederland in de ge geven verhoudingen onmogelijk, terwijl deze beoordeling van de staatkundige figuur doorwerkt in alle andere punten van overleg. Weigert de republiek voor zo ver wij kunnen zien in tegenstelling tot het te Linggadjati overeengeko- mene deze procedure te aanvaar den, dan hangt de partij van de ar beid, en met haar alle partijen, groepen etc., die het accoord royaal willen zien uitgevoerd, met haar politiek in de lucht en krijgt de koloniale reactie jle kans waarop zij van de aanvang af gewacht heeft. ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.30 Gram.platen; 8.19 Morgenklan ken: 9.15 Gram.platen; 10.00 Morgen wijding; 10.20 „De onzichtbare ver zameling"; 10.35 Viool met piano; l'.OO Voor de arbeiders; '1.45 Familie- berichten; 12.00 Gram.platen; 12.35 Miller sextet; 13.00 Voor de strijd krachten; 13.30 Johan de Jong, 14.00 Causerie; 14.15 Radio Philharmonisch Orkest; 15.15 Accoordeonorkest; 15.30 Causerie; 16.00 Kon. Militaire l$apel; 17.00 Sportpraatje; 17.15 Gram.pla ten; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.15 Jan Corduwener; 18.30 Strijd krachten; 19.00 Zang met piano; 19.30 Voor de jeugd; 20.05 Prins Bernhard fonds; 21.30 Omroeporkest; 22.00 Hoorspel; 22.30 Omroeporkest; 23.15 Orkest; 23.45 Gram.platen. HILVERSUM II, 415 M. 7.15 Gram.platen; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Ochtendconcert; 9.50 Gram.-pl.; 10.15 TT-races; 10.55 In de D-terin; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.pl.; 12.30 Gram.pl.; 13.20 TT-races Assen; 14.05 Gram.pl.; 14.55 Gram.pl.; 15.00 Jongeren; 15.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor; 16.00 Gram.pl.; 16.30 Causerie; 17.00 De Wigwam; 18.00 Een kwartier met Cupido; 18.30 Buf falo Bill; 19.20 Vaudeville-orkest; 19.45 Banden die binden; 20.22 Gram. platen; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Opera 22.00 Gram.platen; 23.20 Gram.pl. Een grote smokkelaffaire in Zwit serse horloges, die in totaal ongeveer 4100 horloges met een gezamenlijke inkoopwaarde aan deviezen van 100.000.omvatte, is door de Schiedamse politie ontdekt. Zij slaagde er in, de drie Schiedammers W. S., T. R. en de goudsmid H. V. en diens echtgenote, alsmede een Rotterdamse mevr. B. te arresteren, terwijl een proces-verbaal naar de Zwitserse politie is doorgestuurd, om twee Zwitsers, die eveneens deel uitmaakten van de smokkelbenden te vervolgen. De Zwitsers begonnen in Februari van dit jaar in een auto een kleine partij prima Zwitserse horloges naar Schiedam te smokkelen, welke door de drie, nu gearresteerde Schiedam mers, werden gekocht en verhan deld, met een winst van ongeveer tien gulden per horloge. Wanneer zij niet in staat waren de Zwitsers on middellijk te betalen, schoot me vrouw B. het geld voor. Mevr. V. is ook eenmaal naar Zwitserland ge reisd om een resterend bedrag na te brengen. Ailes ging goed, totdat H. V. Jr. de Zwitsers opbelde om nu maar eens een grote partij naar Ne derland te brengen, de Zwitsers re den dus wederom naar Schiedam, ongehinderd door de douane, nu met een partij van bijna 3000 horloges van minder goede kwaliteit; die ze voor ƒ3.per stuk hadden inge kocht en die de Schiedammers voor 20.per stuk van hen overnamen. Zij verkochten ze, met voor elk lid der bende een winst van 1.25 perj stuk. Toen de horloges in,Schiedam arriveerden, was het echtpaar V. Jr. juist met mevrouw V. via Brussel FIETSENDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. De politie is er in geslaagd een se rie fietsendiefstallen, die gedurende de laatste maanden werden gepleegd, tot klaarheid te brengen. Twee die ven, expeditieknechts, zijn ingeslo ten, benevens twfee vaste afnemers, een boer uit Numansdorp en een uit Nieuwkoop. Toen de politie aangiften kreeg van inbraken in rijwielstallingen, vatte zij direct verdenking op tegen de beide expeditieknechts, die on gunstig bekend staan, doch zij moest toch lange tijd speuren, alvorens er achter te komen dat de rijwielen op het platteland verdwenen. Zij be zocht eerst vele dorpen op de Zuid- Hollandse eilanden en belandde ten slotte in Numansdorp, waar een 58- jarige veehandelaar werd aangehou den, omdat hij herhaaldelijk rijwie len aanvoerde en doorverkocht. Naar Rotterdam overgebracht werd deze man een foto van een der expeditie knechts getoond en deze werd her kend als de leverancier van de rij wielen. Het bleek, dat de veehande laar, die een welvarend boerderijtje met eer» melkerij bezit, 23 rijwielen had afgenomen en aan 2 mensen doorverkocht. Tegen hem is proces verbaal wegens heling opgemaakt. Een ander spoor leidde naar Nieuw koop, waar de 63-jarige C. A. S. werd aangehouden. Deze bekende 14 rij wielen te hebben afgenomen. Toen ook hij eenmaal op het politiebureau vertoefde, begrepen de expeditie knechts, dat langer ontkennen niet kon baten. Alle gestolen rijwielen zijn achter haald en bevinden zich op het bureau Sandelingplein te Rotterdam. en Parijs naar Zwitserland. De poli tie, aan wie ter ore gekomen was, dat in een café een transactie zou worden afgesloten met gesmokkelde Zwitserse horloges als handelsobject, besloot een onderzoek in te stellen, wat de arrestatie van W. S. en T. R. ten gevolge had. Daar men slechts vermoedde, dat zij bij de zaak be trokken v/aren, zeide men hun, van de zaak niets af te weten. De Zwit sers keerden naar hun land terug en meldden daar het gebeurde aan de daar verblijvende Schiedamse va- cantiegangers, die gerustgesteld, om dat de politie toch niets wist, terug keerden, maar Dinsdagavond prompt aan de grens werden gearresteerd. Door het onweerlegbaar bewijsmate riaal, o.a. de inbeslaggenomen partij van ongeveer 3000 horloges, beken den zij. R. en.S. zijn gisteren voor. de officier van justitie te Rotterdam geleid, de goudsmid V. Jr. en mevr. B. zullen spoedig volgen, terwijl mevrouw V., nadat proces-verbaal was opgemaakt naar huis is gezon den. EX-BURGEMEESTER VAN UTRECHT VEROORDEELD. De advocaat-fiscaal voor de Utrechtse Kamer van het Amster damse Bijzonder Gerechtshof heeft 15 jaar gevangenisstraf geëist tegen de N.S.B.'er Cornelis van Ravens- waay. De 49-jarige verdachte was van 1 April 1942 af burgemeester /van Utrecht geweest.1 PROCUREUR-FISCAAL* VEROORDEELD WEGENS ONRECHTMATIGE VRIJHEIDS BEROVING. De Haagse Rechtbank heeft een procureur-fiscaal veroordeeld, omda hij een politieke delinquent in^bewa ring had gehouden. Deze delinquent had via zijn procureur aangevoerd' dat hij na 4 Maart 1946, toer. een nieuw Koninklijk Besluit (no. F 280) is afgekondigd, ten onrechte was vastgehouden, zodat zijn bewaring „onrechtmatige vrijheidsberoving" moest heten. Hij ontkende de rechts kracht van dit Koninklijk Besluit, dat zonder de Staten-Generaal is uitge vaardigd. Hij heeft gelijk gekregen, want de procureur-fiscaal werd ver oordeeld hem onmiddellijk in vrij heid te stellen. De Staat der Neder landen zal daarenboven nog een scha devergoeding moeten betalen van 215 gulden. RIJVERGUNNINGEN BLIJVEN NOG. De minister van Verkeer heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, om een nieuwe tijdelijke regeling in het leven te roepen voor het personenvervoer .per motor en auto. Afschaffing van de rijvergun ningen acht de minister nog niet ver antwoord, al wil hij de verplichting tot het bezitten van zo'n vergunning niet langer handhaven dan strikt noodzakelijk is. Met het oog op de benzinebeperking is dit stelsel thans nog npdig en ook wegens de regi stratie, die hierdoor automatisch ont staat. Motoren en auto's met R-num- mers acht de minister de eerste groep om zonder vergunning te laten rij den, welke dan geleidelijk tot an dere categorieën kan worden uitge breid. Het wetsontwerp bevat daar toe strekkende bepalingen. 16 October werd bij de Haagse re cherche aangifte gedaan van het feit, dat uit een opslagplaats van een ver- huisondernemer aan de Mauritskade te Den Haag een groot aantal Perzi sche tapijten was ontvreemd. Thans is déke diefstal tot klaarheid ge bracht. Op 13 Juni j.l. zag een knecht van de verhuisondernemer, dat een auto voor de opslagplaats van zijn werkgever stond. Een aantal mannen was bezig met het opladen van tapij ten. De knecht noteerde het num mer van de auto en deed vervolgens aangifte b'ij de recherche. Het bleek, dat de gestolen vracht was binnenge sleept in een perceel aan de Laak- d wars weg te Den Haag. Acht tapij ten en een koffer met gordijnen wer den uit dat perceel gehaald. In ver band met deze diefstal werd gearres teerd zekere V., die Wel eens werk zaamheden verrichte bij de verhuis- ondernemer. Een viertal weken tevo ren was deze V. gesignaleerd met een handwagen. Uit het onderzoek bleek, dat hij toen eveneens acht tapijten had ontvreemd bij de verhuisonder- nemer Deze acht tapijten waren ver kocht aan een zaak aan de Denneweg voor totaal 2600. De koper is verbali seerd wegens heling. V. bekende voorts, dat hij in September 1946 35 perzen had weggehaald bij 'de ver- huisondernemer. Deze tapijten had hij weer verkocht aan diverse han delaren, die allen terzake heling zijr NEDERLANDSE EMIGRANTEN EN OORLOGSBRUIDJES IN CANADA AANGEKOMEN. Met vlaggen getooid is het troe penschip „Waterman" met duizend Nederlandse emigranten en oorlogs bruidjes te Ottawa aangekomen, waar de opvarenden door de Neder landse ambassadeur, dr. J. D. van Roven, werden verwelkomd. De immigranten, die luide juich ten toen het schip de haven van Montreal binnenliep, vertrokken m te zijn ontscheept met speciale trei nen naar Ontario en West-Canada, waar zij op boerderijen zullen wer ken. BUITENLANDSE REIZEN NIET GESTIMULEERD. Dezer dagen is bericht dat tussen de Franse en de Nederlandse rege ring een regeling tot stand gekomen is, volgens welke Fransen naar Ne derland kunnen reizen onder mede neming van vier honderd gulden per persoon en omgekeerd. Wij wijzen er op, dat er wel contact tussen de beide regeringen is geweest over een soort touristenclearing, doch er is geen sprake van, dat men vrij naar Frankrijk zou mogen reizen om daar 400 van ons kostbaar geld uit te geven. Als het nog eens tot touristenclea ring komt, zou dit betekenen, dat. voor elke Franse zakenman, die Ne derland bezoekt, iemand uit ons land een bezoek aan Frankrijk kan bren gen met medeneming van evenveel geld, als de Fransman hier heeft in gevoerd. Daarbij zal dan nog voor namelijk gedacht worden aan zaken reizen, aan verblijf in Frankrijk om er herstel van gezondheid te zoeken en voor andere nuttige zaken. De Nederlandse regering is stellig niet van plan het touristenverkeer van Nederlanders naar het buiten land te stimuleren. Wij kunnen onze deviezen nog te goed in het binnen land gebruiken, aldus het „Vrije Volk". MELKHANDEL VRAAGT VRIJE AFLEVERING. Drie Nederlandse bonden van melk- handelarenorganisatie hebben zich met een telegram tot de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening gewend met het verzoek de toepassing van enige beperking ten melkdistributie op te heffen, ten aanzien van grootverbruikers en ijs- bereiders. PEULVRUCHTEN-STUDIEDAGEN. Donderdag 3 Juli en Vrijdag 4 Juli a.s. organiseert de peulvruchten- studiecombinatie een tweetal studie dagen, waarna enige inleidingen worden gehouden. Donderdag 3 Juli middags om twee uur worden deze studiedagen met een bijeenkomst in Krasnapolsky te Amsterdam ge opend. Vrijdag 4 Juli wordt een tocht ge maakt door de Haarlemmermeer, waarbij het kwekersbedrijf van ir. C. Koopman te Hoofddorp zal wor den bezichtigd. geverbaliseerd. De waarde van deze 35 persen wordt getaxeerd op circa 50.000, de eerste 16 op 40.000, ter wijl de koffer met gordijnen een waarde vertegenwoordigde van on geveer 10 000, zodat het totaal be drag van deze diefstal 100.000 is. Ei zijn echter nog meer tapijten zoek. De tapijten behoorden toe aan ge- evacueerden en inmiddels naar het buitenland vertrokken personen. Dc partij van 16 stuks, toebehorende aan een dame, "kon in haar geheel worden achterhaald. Van de overige 35 is slechts een tapijt opgespoord Een der daders, zekere S., is nog spoorloos. EEN MOEDIGE BURGEMEESTER Met ingang van 1 Juli a.s. is, zoals gemeld, de heer J. E. Boddens Ho- sang benoemd tot burgemeester van Doetinchem. Op diezelfde dag is hij 12jaar burgemeester der gemeen te Naarden. Tijdens de oorlog gaf hij blijk van moed en karakter, o.a. door in ambtsgewaad een requiem-mis voor een gefusilleerde bij te wonen. Hij werd naar aanleiding daarvan ontzet, gearresteerd en als gijzelaar naar St. Michielsgestel overgebracht. Na de bevrijding werd hij tot burge meester herbenoemd. MAXEVIUM-HARINGPRIJS. In overleg met de vakgroep voor de detailhandel in vis heeft het be drijfschap voor vis besloten alleen voor de klein handel een maximum prijs voor haring vast te stellen. Deze bedraagt met ingang van 29 Juni IC cent per schoongemaakte haring en 8 cent voor een niet schoongemaakte Voor de groothandel en de reders worden geen maximumprijzen vast gesteld. De vakgroep voor de detail handel in vis heeft bij deze regeling de overtuiging, dat een goede kwali teit voor de haring gewaarborgd blijft. BEURSOVERZICHT. De belangstelling voor de effecten beurs, die de laatste dagen reeds niet veel te betekenen had, was gis teren tot een minimum ingekrom pen. De markt vertoonde niets bij zonders, de hoofdkoersen van de toonaangevende fondsen waren ten opzichte van de .vorige slotprijzen maar heel weinig veranderd. Enkele aandelen waren iets hoger, andere daarentegen wat lager. Maar uit al les kon worden afgeleid* dat het aan tal orders minimaal was. De vrije handel voltrok zich op buitengewoon kalme wijze. In de be kende toonaangevznde aandelen ging nu en dan wat om, maar de affaire was klein. De handel voor de beleggingsmarkt v/as onbeteekenend. De stemming van de Nederlandse staatspapieren bleef prijshoudende De Indische le ningen waren wederom een fractie hoger. Van de pandbrieven waren en kele 3% pet soorten een kleinigheid hoger. De omzetten in Gem. en Pro vinciale obligatiën waren zeer klein. Prolongatie 2 1/4. WEERSVERWACHTING 1 AFKOELING DOOR ONWEER. I o 5 Minder warm, doch nog zwoel ien onweersachtig, met meest g zware bewolking. Veranderlijke g g wind. o2 nooooooobooèoooooooooooooooooooooa 1000000000000000000000000000000000 9 g 2 8 5000000000000000000000000000000000 BINNENLAND. Slapende kinderen zijn te Bar- neveld door ratten aangevallen, ter wijl zij sliepen. De twee kinderen van 7 en 8 jaar werden ernstig ge wond. De behandelende geneesheer wijt het geval aan slechte woning toestanden. Bij het baden in de Maashaven te Rotterdam is de 13-jarige J. C. H. verdronken. Een 2'A jarig knaapje te Am sterdam is onder een auto geraakt en aan de gevolgen overleden. Door brand is vernield de grote villa Huize Okkenbroek" te Okken- broek (Diepenveen), die als pension werd gebruikt. Een der gasten had per ongeluk de brand veroorzaakt door met een sigaret bij het rieten dak te komen. Voor circa een ton aan antiek is verloren. Overleden is de Amsterdammer J. D., die te Venray met zijn motor tegen een boom was gereden. De gemeente-secretaris van den Haag 'mr. Boasson heeft wegens het bereiken van de 65 jarige leeftijd met ingang van 1 Sept. ontslag aan- Pastoor B. van Leeuwen te Hillegom benoemd tot ere-kamerheer De zeereerw. heer B. van Leeuwen, pastoor van de St. Joseph-kerk te Hillegom, is benoemd tot ere-kamer heer van Z.H. de Paus, wegens zijn grote verdiensten als adviseur van de Bond van Pauselijke Zouaven, welke bond onlangs is opgeheven. De internuntius, mgr. P. Giobbe, kwam gistermiddag peisopnliijk de pastoor van deze benoeming m ken nis stellen, en hield daarbij een zeer vleiende toespraak. De pastoor van de St. Martlnus- kerk, de kapelaans en het kerkbe stuur van St. Joseph waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. Nadat een eerw. broeders van „St. Louis" in Oudenbosch eveneens de verdiensten van pastoor Van Leeu wen voor de zouaven in het licht had gesteld, dankte mgr. Van Leeu wen in een korte Franse toespraak. Zodra het nieuws van deze onder scheiding uitlekte, werden in Hille gom aan vele huizen de vlaggen uit gestoken. De zusters van het gesticht hadden al spoedig een fraai befje voor de nieuwe prelaat vervardigd! Er zal vermoedelijk Zondag gele genheid zijn mgr. Van Leeuwen op een openbare receptie geluk te wen sen. GENERAAL REDEMPTORISTEN NAAR NEDERLAND. Pater Buys, de nieuw gekozen Ge neraal der Redemptoristen, zal op 7 Juli a.s. in Amsterdam aankomen voor een 14-daags bezoek aan Neder land. Het ligt in zijn bedoeling alle Redemptoristenkloosters in ons land te bezoeken en ook engie dagen in Middelharnis, zijn geboorteplaats, te vertoeven. Na dit bezoek zal pater Buys weer per vliegtuig naar Rome terugkeren. Doordat een kistje met spring stof door de zonnewarmte tot ont ploffing kwam is te Apeldoorn een door twee gezinnen bewoond huis afgebrand. BUITENLAND. De stakingsgolf in België is aan het terug-lopen; 20.000 metaalbewer kers in de omgeving van Charleroi hebben het werk hervat. De Franse minister van econo mische productie had een overeen komst gemaakt met de 250.000 sta kende mijnwerkers in Noord-Frank rijk (verhoging productiepremie en verkorting van de arbeidsduur). Het voltallig kabinet heeft geweigerd deze besluiten goed te keuren. Admiraal d'Argenlieu keert te rug in het klooster. Admiraal Georges Thierry d'Argenlieu, tijdens de oorlog organisator van de vrije Franse zeestrijdkrachten in 'Schot land en tot voor kort hoge commis saris in Indo-China, zal 16 Juli in het Carmelitenklooster terugkeren; Pater Thierry d'Argenlieu was, pro vinciaal van de Orde der Carmelie- ten te Parijs en werd bij het uitbre ken van de oorlog als reservist op geroepen. Na de val van Frankrijk in 1940 ontsnapte hij, als boer ver kleed, naar Engeland. Een geweldige ontploffing heeft te Denver (V. S.) een kruitfabriek verwoest. Volgens ooggetuigen deed de ontploffing denken aan die van een atoombom. Wegens bedreven wreedheden in het concentratiekamp Ravens- brück is Vera Salvequart Donderdag te Hameln opgehangen. Mevrouw Eva Peron, de echtge note van de president van Argenti nië, is heden door Z. H. de Paus in audiëntie ontvangen. Op de internationale wedstrij den met model-vliegtuigen, in Zwit serland gehouden, moest Nederland zich met de zesde plaats tevreden stellen. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 11) „De dame wilde nog beweren, dat ze alleen maar wat eau de cologne uit haar eigen flesje had genomen. Maar is er iets dat sterker ruikt dan viooltjes, mrs. Cattermole?" „Nee, inderdaad niets," zei mrs. Cattermole overtuigd, want Arabel la rook werkelijk een uur in de wind naar het onverdraaglijk sterke par fum. Het had sinds een kwartier de de licate geur van har lavendel ver stikt en zou minstens drie maanden blijven hangen in de gordijnen en de pluche bekledingen van haar aristocratische salon. Alles wat met Arabella verband hield verstikte haar omgeving. Haar stem over schreeuwde de delicaten langoureu- re toon van de :no\-.teresse des huizes en won het zelfs in kracht van de groc-toon der sportieve docter. De hartelijke staccato's van Beryl zonken voortaan in het niet en het schooljongensgeschreeuw van de jongste klonk nu bijna beschaafd. Ondertussen bleef de viooltjesgeur zijn vervaarlijken-aanval doorzetten. Mrs. Cattermole meende elk ogen blik te zullen bezwijken. De zorgza me Peggy scheen daar enig vermoe den van te hebben, want zij redde voor de tweede maal de pijnlijke si tuatie door op te staan en miss Ames voor te stellen haar kamer te gaan bezichtigen. „Dank je! Ja, ik zou overal eens een kijkje willen nemen," zei miss Ames hartelijk, „ik bedoel, voordat ik me ga verkleden voor het diner," voegde ze er verklarend en wellicht verontschuldigend aan toe, want die andere spektakels schenen nog steeds oostindisch doof te zijn voor al haar opmerkingen. Ze wilde vooral laten merken, dat ze precies op de hoogte was met de gewoonten der deftige kringen. Ze wilde laten zien, dat ze wist wat men van haar verwachtte en dat ze zich op alles volkomen had voorbereid. Ze stond dus op. Uit haar gele schoot verzamelde ze een handvol kruimels en met twee pas sen het grote open venster berei kend, wierp ze die met een breed gebaar naar de duiven. Het was werkelijk een heroiek gebaar. In dien je niet beter had geweten, zou je het hebben kunnen interpreteren als een uitdaging tegen de status quo. Toen verliet ze achter de gro te, slanke gestalte van Peggy Del- amere, in haar bescheiden plunje,' de salon. De deur was nog geen seconde achter hem gesloten, of een vervaar lijke zucht steeg eenparig uit de ke len der gehele familie Cattermole op. Beryl en Amber lieten zich in grotesk gebaar achterover in hun stoelen vallen, alsof ze een flauwte nabij waren. Bij mrs. Cattermole kon het nauwelijks een imitatie wor- genoemd. Zij begroef haar hoofd in de kostbare kussens van haar sofa en voelde zich de dood nabij. Alleen Pearl sprong op en klapte in haar handen. „Was ze niet onbetaalbaar?" riep zij uitgelaten uit. „O, ik hoop wer kelijk dat ze vanavond aan het diner even ontzettend zal zijn. Ik verbied, dat iemand het. haar gaat beletten, begrepen. Asjeblief, asjeblief, laat d'r gang gaan. Ik heb i.og nooit zo veel plezier gehad op „De Schuur". Voordat een van de anderen deze brutale woorden kon bestraffen, pf zijn eigen mening over hun gast had kunnen ten beste geven, kwam de lakei mét iets binnen, dat hjj on middellijk naar de sofa bracht „Een telegram voor u, madam!" „Een telegram?" kloeg lady Sy bil, terwijl ze het angstig aannam. „Er schijnen altijd telegrammen voor mij te moeten komen, wanneer mijn zenuwen zijn aangedaan. Ik weet niet, hoe het komt. Maar ik kan op het ogenblik geen telegram dulden. Nu, wat is dit weer?" „O, hoe wreed ongelukkig!" riep zij in uiterste wanhoop uit. „Van avond! Waarom juist deze avond uit alle avonden!" „Wat is, er moeder?" riepen de drie dochters tegelijkertijd uit. „Vanavond," herhaalde mrs. Cat termole tragisch. De lakei schuifelde bescheiden met zijn linkervoet over de grond. „Pardon, madam," waagde hij het eindelijk mrs. Cattermole's aandacht op te roepen, „is er ook enig ant woord?" „Wat? Nee! Niets! Wat zou ik moeten antwoorden? Het zal toch te laat zijn. Hij zou het toch niet meer op tijd hebben. Geen antwoord." De lakei verdween. „Moeder, wat is het?" vroeg Pearl. Haar moeder zuchtte en liet zich toen opnieuw sprakeloos en afgetobd in de kussens vallen, terwijl ze haar dochter met een vermoeid gebaar het telegram toestak. Pearl nam het heel gretig aan en las, zodra het papier de slanke, ble- i ke hand van lady Sybil had verla ten, met luide, pathetische stem: „Kom vanavond 7.30. Breng vriend mee te eten. Eric." „Erie komt," riep Amber ontsteld uit. „Met een van zijn vrienden Zonder enige waarschuwing, dat „het ontzettend kind" hier is! Wat moeten we daarmee beginnen?" „We zullen ons naar de omstan digheden hebben te schikken en hij niet minder," decreteerde Beryl. „Ten slotte heeft hij ons niet de min ste gelegenheid gegeven om het on heil uit de weg te gaan. Wat die vriend betreft, nou ja, die kan ko men zoveel hij wil en grinniken zo veel hij wil, hij zal door de zure ap pel hebben heen te bijten. In ieder geval weet morgen heel Londen wat voor natuurwonder de Cattermole"s hebben geïmporteerd." „Hij zal zeker grinniken!" profe teerde Pearl. HOOFDSTUK V. Arabella ontmoet enkele jongelui. De jonge Eric was niet gewoon zijn familie met dergelijke onverwachte bezoeken te verwennen. Hij bood maar zelden de gelegenheid om het licht van zijn illustere tegenwoor digheid over .,De Schuur" te laten stralen. Als je het hem in vertrou wen vroeg, zou hij misschien na zijn vierde cocktail hikkend toegegeven hebben, dat hij deze bezoeken tot het hoognodige bepaalde en er zich alleen toe liet verleiden, indien hij er nu eenmaal niet buiten kon, of zijn fi nanciën hem dringend om verster king maanden. Het spijt me, dat ik u vertellen moet, dat hij tot die jonge lui behoorde, die een gloeiende he kel hebben aan hun eigen huis en in het bijzonder aan hun eigen zusters. Wellicht kwam het, omdat hij over al elders zoo buitengewoon vriende lijk werd ontvangen en de zusters van al zijn vrienden haar uiterste best deden om hem zo veel mogelijk te verwennen. En hij liet zich graag vertroetelen. Hij behoorde tot het soort dat het hedendaagse Londen al meer en meer ziet verdwijnen. Hij was een dc*- su- balternen van de Old Army, een pro duct van de ouderwetse Public School en Sandhurst, smetteloos getraind, niet de nodige ruwheid gedrild, vol airs en charmes en wat onbeschaamd heid, en over heel zijn persoon die onuitwisbare overtuiging „zoek de hele wereld maar met een kaarsje af en je zult nergens mijn gelijke of die van mijn soort vinden, want wij zyn ons gelijke zelf (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2