Vrijstelling van omzetbelasting i Op korte golf EEN EEUWFEEST Pastor Angelicus Zta&eVia DONDERDAG 26 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De minister van financiën heeft aan de directeur van 's Rijks belas tingen een schrijven gericht, waar in hij bepaalt, dat t.a.v. landbou wers, veehouders, tuinbouwers, fruit telers en vissers, die zich in de afge lopen bezettingsjaren lofwaardig heb ben gedragen door producten van hun onderneming tegen redelijk ia- ge prijs aan particulieren te verko pen en die er daarbij niet op heb ben gerekend, dat zij terzake van die leveringen aan particulieren omzet belasting zijn verschuldigd, heffing van omzetbzelasting ter zake over die jaren achtewege blijft. Er bestaat slechts aanspraak op toepassing van bovenomschreven vrijstelling, indien zij overigens hun omzet over genoemd tijdvak op grond van het Buitengewoon Navorderings- besluit alsnog juist en volledig heb ben opgegeven. Ten slotte ontmoet het bij de mi nister geen bezwaar, dat in voorko mende gevallen op daartoe strekkend verzoek ten aanzien van bedoelde ondernemers op reeds in strijd met het vorenstaande opgelegde aanslagen wordt teruggekomen. Teruggaaf van op de voet van artikel 9 van het Be sluit voldane bedragen dient echter plaats te vinden. Er moet dus aan drie voorwaarden zijn voldaan. GEVONDEN KAASRANTSOENEN WERDEN VERKOCHT. Enige weken geleden verloor een bediende van kaasgrossierderij Roorda te Tilburg een pakket zijn rijwiel-bagagedrager inhouden de ruim 70.000 kaasrantsoenem. Twee voorbijgangers, die dit zagen, tracht ten de bediende, die niets gemerkt had, te waarschuwen, doch deze reed door. De twee mannen open den het pakje en troffen hierin een grote hoeveelheid kaasbonnen aafii. Zij besloten de waardevolle inhoud van het pakje, waarop meer dan 7.000 kg kaas betrokken kon wor den te houden en te verkopen. Zo werden in verschillende plaatsen, o.a. in Den Bosch en Schijn del, hoe veelheden bonnen tegen hoge prij zen aan de man gebracht. Toen een tussenpersoon van het tweetal in Tilburg bij een winkelier 70.000 kaas-rantsoenen aanbood, kwam de zaak aan het rollen en wist de eco nomische politie zowel de tussen persoon als de twee oneerlijke vin ders te arresteren. Zij zullen zich voor de Officier van Justitie hebben te verantwoorden wegens verduis tering en overtreding der economi sche voorschriften. Door de politie kon in verschillende plaatsen ene groot deel der rantsoenen achter haald worden. In Tilburg alleen al 1500. RADIO VOOR VRIJDAG. HILVERSUM I (301 M->, 7.30 Gram.platen. 8.118 Apeera- programma. 8.50 Voor de vrouw 9 00 Gram.-platen. 10.0Q Morgenwijding. 10.20 Regenboog. 19.45 Zang met pia- na. 11.05 Gram.platen. 11.15 Voor dc vrouw. 11.30 Gram.platen. 12.00 Bos ton promenade orxest. 12.30 Sport agenda. 12.35 The Skymasters. 13.15 Les gars de Paris, 13.45 The Hill bil lies. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kamer orkest. 15.10 Ons volk en zijn dich te». 15.30 Operafragmenten. 16.00 Johan Jong. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 The Ramblers. 17.30 Muzikaal babbeltje. 18.20 Gram.pla ten. 18.30 Voor de strijcl krach ten. 19.15 Louis Davids. 19.30 Causerie. 19.50 Vrijz. Prot. nieuws. 20.05 Pia no, viool en cello. 20.30 „Klankbeeld „Schuld en Boete". 21.00 Men vraagt en wij draaien. 2130 Buitenlands weekoverzicht, 21.45 „Frytfc bloed tsjuch op!". 22.15 Glen Miller. 22.40 Avond wijding. 23.15 Concert. HILVERSUM II (415 M.). 7.45 Gram-platen. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Ochtendconcert; 9 50 Beroemde bassen zingen. 10.15 Uit het Doek der boeken. 10.40 Gram.platen. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Gram.platen. 12.15 T.T.-Races Assen. 12.30 Stafmuziek korps Amterdame Politie. 13.20 Ver volg Stafmuziekkorps. 13.50 Van man tot man. 14.00 Opera, 16.15 Gram. platen. 16.30 Na Scholtij d. 16.45 Gr.-platen. 18.00 Amusementsorkest. 19.15 Appèl ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd. 19.30 Piano duo. 20.12 Gram.-platen. 20.15 .Tour- nooi in de Keizersstad.". 21.15 Gram. platen. 21.30 Vervolg steekspel. 23 05 Gram.-platen. 1. De prijs die men bij levering aan particulieren heeft berekend, moet ongeveer gelijk zijn aan dé pry's, die bij levering aan de officiële inname-apparaten zou zijn verkre gen. 2. De ontvangsten wegens leve ring aan particulieren moet men hebben opgebiecht op het buitenge woon aangiftebiljet. 3. Teruggave van betaalde omzet belasting vindt niet plaats, indien men tijdens de oorlogsjaren vrijwil lig aangifte heeft gedaan van zijn leveringen aan particulieren. In dit laatste geval kan men, aldus de Minister, niet zeggen, dat men bij deze leveringen er niet op gerekend heeft dat omzetbelasting is verschul digd. De prijs voor aalbessen (rode en witte), die aanvankelijk sedert 16 Ju ni jl. aan een maximumprijsregeling gebonden zou zijn, wordt tot 30 Juni a.s. vrijgelaten. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening heeft dit besluit genomen, omdat de pluk van de bessen pas be gonnen is en het niet in de bedoeling ligt de primeurs aan een prijsregeling te binden. De maximum kleinhandelsprijs wordt van 30 Juni af voor bessen met een doorsnede van 10 m.m. en meer 85 cent per k.g, en voor bessen met een doorsnede van minder dan 10 m.m. 65 cent per k.g. AUTO MET LADING PUNAISES AANGEHOUDEN- De Helmondse gemeente-politie heeft een auto aangehouden, komen de uit de richting Weert, waarin zich 300.000 punaises bevonden, verpakt in doosjes met het opschrift Made in Germany". Na onderzoek bleek, dat de punases in Eygelshoven waren ge kocht voor de prijs van 850 gld. In Eygelshoven werd de persoon, met wie de transactie was afgesloten, ge vonden, en deze bekende de punaises geruild te hebben voor 1600 sigaretten vloeitjes bij drie Duitsers. De punai ses zijn in beslag genomen. Geraffineerde verraadsters De beruchte verraadsters Ans van Dijk en Johanna de Regt stonden gis teren terecht voor de bijzondere raad van cassatie. De eerste heeft zich als illegaal werkster voorgedaan en als zodanig Joden verraden, de tweede verried' .'en aantal Joodse vrouwen. Zij werden door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam veroordeeld resp. tot dè doodstraf en tot 4 jaar met aftrek. Ans van Dijk gaf toe on geveer 60 Joden te hebben aange bracht. i De president merkte echter op, dat uit de Duitse administratie bleek dat zij niet minder dan 6 a 700 Joden aanbracht. Zoals bekend is haar ver dediging!. dat zij onder bedreiging van doodgeschoten te worden gehan deld heeft. Zij had geleefd onder een krankzinnige angst. Naar aanleiding hiervan merkte raadsheer Van Berckel op, dat nie mand, die met haar omging, iets van zulk een angst bemerkt had. De advocaatgeneraal, prof. Lange- meijer, vroeg, waarop requirantVan Dijk in cassatie was gekomen. Ans van Dijk antwoordde hierop, dat zij naar haar mening wel levenslang verdiende, maar niet de doodstraf. De advocaat-fiscaal stelde ten aan zien van Ans van Dijk een psychia trisch onderzoek voor. In de zaak te gen Johanna de Regt concludeerde hij op juridische gronden tot vernieti ging en verwijzing naar het Bijzon der Hofte Leeuwarden. Uitspraak 14 Juli. NASLEEP VAN DEELEN. Voor de zoveelste maal waren de malversaties, gepleegd in de beruch te autodump Deelen, gisteren het on derwerp van behandeling in een reeks van 36 zaken, welke de Krijgs raad te velde heeft beziggehouden. Het betrof vrijwel uitsluitend mili tairen, die hetzij in enige functie, hetzij als volkomen ondergeschikte daadwerkelijk of indirect mee heb ben gestolen uit de voorraden trucks, jeeps, motorrijwielen, autobanden, onderdelen van motoren e.d. De zwaarste straf n.l. een jaar gevange nisstraf met aftrek werd door de Krijgsraad toegediend aan de v.m. sergeant van de gezagstroepen en wachtcommandant van Deelen J. van de K. uit Veenendaal, die ont kende, maar er waren zeer veel vol komen overtuigende verklaringen van ondergeschikten, zodat de Krijgsraad de verduistering als be wezen verklaarde. De andere deel hebbers in dit geknoei kregen aan merkelijk lagere gevangenisstraffen of zware geldboetes, gecombineerd met voorwaardelijke gevangenis straffen. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Bij K.B. is afwijzend beschikt op ,het gratieverzoek van H. W. Ver- wayen, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Ge rechtshof te 's-Gravenhage. Het dood vonnis is hedenmorgen voltrokken. H. W. Verwaijen uit 's Heerenberg, wiens gratieverzoek is afgewezen, is lid geweest van een executie-peieton. Het Bijzonder Grechtshof te 's-Gra venhage had hem ter dood veroor deeld. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie had, toen V. voor dit college in hoger beroep terecht stond, tot een gevan gen sstr af van vijftien jaar geconclu deerd. De Bijzondere Raad sprak de doodstraf over V. uit. GRATIE-VERLENINGEN. Bij K.B. is gratie verleend aan C. J. D. Neven en aan D. J. N. Slaaf, beiden tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Ge rechtshof te 's-Gravenhage. De dood straf is voor allèbei veranderd in le venslange gevangenisstraf. HAAGSE POLITIERECHTER. Wegens deelname aan clandestien slachten van varkens heeft voor de Politierechter zich te verantwoor den gehad C. V, uit Sassenheim, te gen wie de Officier vier ^veken ge vangenisstraf eiste. Na het pleidooi van de raadsman werd het vonnis van de rechter twee weken gevan genisstraf. i Er werd eigenlijk betwijfeld of J. J. M. uit Oegstgeest wel deelge nomen had aan een clandestiene slachting, want het kalf, dat pas geboren was, was reeds half dood, toen verdachte er de rest aan ge daan had. En voor dat clandestien slachten vorderde de Officier zes weken gevangenisstraf. De politie rechter zag verzachtende omstandig heden en veroordeelde tot 50, boete of 25 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee maanden ge vangenisstraf met drie jaar proef tijd. De tuinder F. L. V. te Voor schoten had zich voor de rechter te verantwoorden, omdat hij aan een arbeider 32,als loon had be taald, hetgeen te weinig was, «en niet in overeenstemming met het bepaalde door de rijksbemiddelaars. Verdachte betoogde dat het hier geen volwaardige arbeidskracht be trof. De Officier vorderde 3000, boete voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, waartoe de rechter ver oordeelde. Het rundvet dat M. K. te Leiden voorhanden had, was afkomstig van een clandestiene slachting, fn elk geval heeft verdachte er geen bonnen voor gegeven. De Officier eiste daar voor 50 boete of 25 dagen hechte nis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf. De rechter veroor deelde conform die eis. De schrijnwerker G. S. te Lei den kocht glasplaten die van dief stal afkomstig waren, hetgeen hem bekend was. Wegens heling, vorder de de Officier tegen hem 40 boete of 20 dagen hechtenis, benevens voorwaardelijk een maand gevan genisstraf met drie jaar proeftijd. De rechter legde twintig dagen ge vangenisstraf voorwaardelijk op met proeftijd van drie jaar. Het binnenhalen van het hooi heeft c-p de smalle wegen zijn problemen, niet zozeer voor de voerlieden dan wel voor de passerenden, vooral voor diegenen, die van de fiets gebruik maken. Tafreeltjes, als hierboven af gebeeld, zijn dan ook geen zeldzaam heid. Dames, die prijs stellen op het behoud van een onberispelijk kapsel, geven wij dan ook de raad: fiets niet langs smalle wegen. jooooooooooooooooooooooooooooooooo ioooooooooooooooooooooooqooooooooo BINNENLAND. Rechercheurs van de P.R.A. te 's-Gravenhage hebben ruim 100.000 aan effecten en andere geld waardige papieren in beslag gei omen, welke door de Haagse banketbakker v. D., leider van het NSKK, Sonder- kommando „van Dam" waren gebor gen. kennelijk met het doel later een rustig leven te kunnen leiden. Te Amsterdam is de 70-jarige J. P. op de N. Z. Voorburgwal hoek Pa- liesstraat door een zware vrachtauto omver gereden en gedood. De aanbesteding van 21 arbei derswoningen te Vught had tot resul taat, dat de laagste inschrijving ƒ329.000 bedroeg. Een rare 26-jarige moeder werd te Hilversum gearresteerd, die zich van haar drie kinderen niets aantrok en gescheiden leefde van haar man. Zij bleek de distributie-bescheiden van haar kinderen verkocht te heb ben en was aan de zwier gegaan. Aan de gemeente-secretaris van Den Haag, mr. dr. J. J. Boassor. zal, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met in gang van 2 Augustus eervol ontslag worden verleend. Tienduizend anjers zijn ter be schikking gesteld van het Prins Bern- hardfonds om te verkopen op Maan dag, 30 Juni. De kantoorboek-handelaren hielden te Apeldoorn een ordenings congres, waarin aangedrongen werd op ordening en een nauwere samen werking tussen leveranciers en detail listen. De H. Familie viert een eeuwfeest. Zij herdenkt, hoe zij vóór honderd jaar door Paus Pius IX tot aartsbroe derschap werd verheven en interna tionaal werd verklaard. Deze godsdienstige vereniging is merkwaardig om zichzelf en om haar stichter. Nauwelijks internationaal ver klaard, verspreidde zij zich met een wonderbare snelheid in België, Ne derland, Frankrijk, Engeland, Ier land, Schotland, Luxemburg, Duits land, Noord-Amerika, Zwitserland, Spanje, Oostenrijk, Italië, Canada, Zuid-Amerika, Nieuw-Zeeland enz. Elf jaar na haar stichting was zij reeds in 155 kerken verspreid. Zij bracht in veel parochies het gods dienstige leven tot bloei en werd de bakermat van verschillende? andere godsdienstige verenigingen op Chari tatief en sociaal gebied. Op het ogen blik is zij het bloeiendst in Neder land, Brazilië en Ierland. Merkwaardig is deze vereniging om haar stichter. Zij neemt tussen de verschillende godsdienstige vereni gingen een enige plaats in, doordat zij niet door een priester, maar door een leek in het leven is geroepen. De stichter is een Nederlander, Henricus Belletable, geboren te Ven- lo in het jaar 1813. Op 14-jarige leef tijd trad hij te Maastricht in mili taire dienst, werd na enkele maan den korporaal, en fourier en keerde weldra weer als gewone burger in zijn geboortestad terug. Bij het uit breken van de Eelgische opstand im mers in 1830 werden alle Hollandse militairen te Maastricht uit de dienst ontslagen. Maar Belletable wil de naar het leger terug. Als jong enthousiast van 18 jaar, bezield met nieuwe ideën, nam hij dienst in het Belgische leger. Veel verwondering baart dit niet, want de sympathie van heel Limburg ging uit naar België. En, wat de jonge militair niet wist: God wilde hem daar voor een groots werk. Belletable werd 1 Maart 1831 te Luik als sergeant bij de Sapeurs-mi- neurs aangemonsterd. Twee maanden daarna was hij sergeant-majoor. Hij nam deel aan de tiendaagse veld tocht en streed in de voorste linies te Leuven, waar zijn leger door Prins Willem van Oranje tot de te rugtocht gedwpngen werd. Tot aan zijn dood bleef Belletable in militaire dienst. De slechte geest, die in militaire kringen heerste, deed hem totaal zijn godsdienstplichten verwaarlozen; hij verviel tot een zondig leven, totdat God hem riep, herhaaldelijk en meer malen, en hij ten slotte geen weer stand meer kon bieden en zich aan God gewonnen gaf. Maar nu zag men ook een veran dering'als in St. Paulus op de weg van Damascus. Was hij de eerste ge weest in plezier 'en genot, nu werd hij de eerste in godsdienstig leven. Van het eerste ogenblik af was hij volbloed katholiek en een voor beeld voor iedereen. Hij voorzag be spotting en uitfluiting in de kazerne, 't Beste middel, daartegen, redeneer de hij, is ronduit voor mijn overtui ging uit te komen. Acht en veertig uur na zijn bekering wist iedereen, dat hij van leven was veranderd. Niet tegenstaande de omkeer, die bij hem was ingetreden, bleef hij toch door zijn joviaal en oprecht karakter de sympathie behouden van zijn su perieuren en mede-officieren, in wiens rijen hij 2 maanden na zijn be kering werd opgenomen, en van zijn onderhorigen. Nu werd hij een apostelziel. Als opzichter van de kanonnengieterij Luik, zag hij hoe door de vrijmetse larij de godsdienst meer en meer ondermijnd werd en ontelbaren voor het geloof verloren gingen. Hij be sloot die zielen te redden en stichtte een vereniging om de mannen tot een diep godsdienstig leven te bren gen. En nu staan we voor het merk waardige feit, dat hij in zijn ideëen met die van onze dagen overeenkomt en zijn eigen tijd een eeuw vooruit was. Hij wilde kernen vormen v^n 12 mannen. Eenmaal gevormd tot de gelijke katholieken moest ieder «an hen weer 12 mannen om zich heen groeperen en deze diep godsdienstig maken. Die 12 weer enz., enz. Dat was de celvorming van onze tijd. God besliste anders. Toen de_ ver eniging een flinke aanwas kreeg, wilden de leden niet meer uit elkaar gaan, maar verlangden in een enkele vereniging tezamen te blijven. Belle table zag daarin een vingerwijzing van God en zijn vereniging werd toe gewijd aan de H. Familie; met het doel: zelfheiliging en navolging voor de christelijke gezinnen van het ver borgen leven te Nazareth. Ze nam, gelijk we boven vermeldden, een wonderbare vlucht. Belletable werd als militair voort durend van de ene stad naar de an dere verplaatst: achtereenvolgens naar Antwerpen, Bergen, Brussel, Namen, Salzinubt en Gent. Lang zaam al te langzaam, want hij was te katholiek, klom hij op, werd als kapitein verbonden aan de Gene rale Staf van de Genie en eindelijk commandant van de vesting Hoei. Waar hij echter ook verbleef, over al trok hij de" ogen op zich door zijn diep godsdienstig leven en genoot hij de faam van heiligheid. Die ver diende hij ten volle. Voor iedereen straalde helder zijn geloofsovertui ging, menselijk opzicht was hem even vreemd als zelfverheffing, omringd door ongelovigen en vrijmetselaars was hij onkreukbaar in zijn levensbe schouwing. Van het eerste ogenblix van zijn bekering tot aan zijn laat ste ziekte, woonde hij elke dag de H. Mis bij. Driemaal in de week. vaak elke dag, ging hij te Communie en dat in een tijd, waarin van veel vuldige communie geen sprake was. Hy was bezield met een vurige ij ver om zielen te winnen en een waar lekenapostel. Hij muntte uit in een kinderlijke liefde tot de Allerheilig ste Maagd Maria en tot het H. Sa crament des Altaars. Dat was de stichter van de H. Fa milie. Hij is een glorie voor Venla en voor geheel ons land: een man van brons en staal. Voor God een trouw soldaat. Met recht plaatsten de afde lingen der H. Familie zijn standbeeld te Venlo voor de H. Familiekerk. N. GOVERS, Cssr., Directeur Secretariaat H. Fam. „Pastor Angelicus" is de betiteling, welke door de z.g. profetie van Malachias gegeven wordt aan de thans regerende Paus en de film, welke de Katho lieke Film-Centrale te Ro me onder deze titel heeft uitgebracht, heeft dan ook de figuur van Paus Pius XII tot middelpunt. Daar omheen groepeert zich in imposante beelden het Va- ticaan met al de rijkdom van zijn traditie, zijn cul turele en politieke beteke nis, zijn kunstschatten en hoogtepunten van kerke lijk leven. In een gastvoorsteliing hebben wij „Pastor Ange licus" welke film van af Vrijdag 4 Juli a.s. in Ca sino zal worden vertoond kunnen zien en wij zijn onder de indruk gekomen van dit waarlijk monumen tale werk. Een filmverhaal in de gangbare betekenis van het woord is het na tuurlijk niet; er komen geen spannende scènes in voor noch liefdesverwikke lingen, maar wie meent, dat het daarom een verve lende film moet zijn, ver gist zich deerlijk. De film boeit van het begin tot het einde en is een aaneen schakeling van zoveel in teressante bijzonderheden, dat men de indruk krijgt, dat er nog veel meer ge geven had kunnen worden. Het Vaticaan is zó rijk, dat men met volle handen grij pen kan en altijd opnieuw belangwekkende en be wonderenswaardige schat ten te voorschijn kan ha len. De film begint met een herinnering aan de dood van de grote Paus Pius XI en aan de keuze van kar dinaal Pacelli tot diens op volger op de Stoel van St. Petrus. En dan vraagt de film: Wie is deze man, aan wis zoveel eer te beurt valt van de hele Christen heid? Hij was de pauselij ke nuntius te Berlijn, die in de vorige wereldoorlog zoveel goed deed; hij was de pauselijke legaat op verscheidene grote Eucha ristische congressen, te Buenos Aires, te Boeda pest, hij was de bekwame staatssecretaris, die het Verdrag van Lateranen voorbereidde. En na zijn verheffing tot Plaatsbe kleder van Christus was hij de man, die de wereld aan de voor-avond van de tweede wereldoorlog waar schuwde. Wij zien de H. Vader in zijn dagelijks werkprogram, de ontvangst van zijn medewerkers in het bestuur der Kerk. de ontvangst van - diplomaten en wereldlijke hoogwaar digheidbekleders, de au diënties van alle standen der maatschappij. Ontroe rend is de wijze waarop de Paus zich beweegt te mid den van het volk, dat bij hem komt zoekt en zijn zegen vraagt. Wij zien hem, gedragen op de sedia gestatoria, de basiliek van St. Pieter bin nen komen en zijn getuige van de plechtige H. Mis welke de Paus ter ere van zijn jubileum opdraagt aan het altaar der Belijdenis, een schouwspel waarvoor duizenden en duizenden pelgrims een verre tocht naar Rome over hadden. Neen, wie ook maar enigszins belang stelt in de fascinerende persoonlijk heid van Pius XII, zal deze film met grote, interesse zien; temeer omdat de beeldenmontage en de fo tografische opnamen de toets van iedere critiek kunnen doorstaan. „Pastor Angelicus" zal straks in Casino worden gedraaid en de opbrengst komt ten goede aan de Ka tholieke Centrale voor Ge zinszorg, een recente sa menbundeling van ver schillende charitatieve in stellingen hier ter stede. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 10) Maar het is nu eenmaal veel gemakkelijker om vanuit je ka mer die ctraken van „De Schuur" te becritiseren, als ze op behoorlijke afstand in een rijtuig voorbijkomen, dan diezelfde dames te antwoorden op al die gekke vragen die ze stel len, terwijl ze ongegeneerd op die kostelijke stoelen zitten en je zelf niet weet, hioe je je houden zult. En toch, wat was er dan eigenlyk aan die kinderen? Niet een van haar kon aanspraak maken op een beetje fat soenlijk gezicht. En dan al dat pin- haar, zo dun als wol en zo stijf als vlas. Dan mocht zij er altijd nog zijn met haar overvloed van goudblond haar. En wat hadden die mormels zich allemaal toegetakeld! Niet een di: nou eens naar haar stand ge- ik l..d ging. Je kon niet eens zeggen, dat het slordig zatneen, dat waren nou compleet modderkleuren, dat zou een ander afdragertjes noe men, goed om 's morgens stof af te nemen in de winkel. En die ene had me waarempel een doodgewone golf- jurk aan op het theeuur in plaats van eens goed voor de dag te komen in een heerlijk rose of resedajapon netje met die leuke oplegsels die je tegenwoordig overal op de mode platen zag. Arabella had in zo'n tof fe beweging als „De Schuur" blijk baar een hele modeshow verwacht. Zij had verwacht dat die jonge da mes haar het een en ander zouden kunnen leren, hoe je je eigenlijk in dergelijke kringen moest kleden, maar hemel ze mochten bij haar wel eens een lesje komen nemen. Wer kelijk indien er iemand een paar aanwijzingen nódig had, dan was het in ieder geval niet Arabella vond miss Ames. Terwijl ze met de ze overwegingen de ellendige pau ze vulde, die er sinds het laatste: „nee, miss Ames", op een vraag van Arabella betreffende de rijkdom der appelbomen in de tuin was gege ven en die alleen onderbroken werd door het krachtige vermalen van Arabella's tanden van een reusach- tigen Weense macaron, ging de deur weer open voor een van de bedien den der Cattermoles. „Hoeveel van die snaken hebben ze hier toch wel?" dacht Arabella. Ditmaal was het een kamenier in onberispelijk zwart, 'met een keurig wit schortje, een schattig mutsje op het haar en een stem zo vriendelijk en bescheiden, dat Arabella haar on middellijk heel wat sympathieker vond dan de gehele collectie Catter- mole bij elkaar. „Mag ik uw sleutels hebben, juf frouw?" „Sleutels." echode Arabella terug. „Waarvoor?" „De sleutels van je koffers," haast te Peggy Delamere zich tussenbei de te komen, toen ze bemerkte dat mama en de dochters halsstarig wei gerden hun nieuwe gast voor. een flater te behoeden. „Dit is Manners de kamenier voor de meisjes, die zo lang je hier bent, steeds voor je zor gen. Ze zal nu alles even voor je uitpakken." „O, nee, dat zal ze niet!" zei miss Ames, terwijl ze haar goudblonde manen krachtig heen en weer schud de. Toen vertrouwelijk terzijde, maar zo hard, dat je het op de gang had kunnen horen. „Ik kan nu eenmaal niet hebben dat een vreemde haar neus steekt in mijn hemden en nachtjaponnen, als ik er zelf niet bij ben, om ze een beetje op d'r vingers te kijken. Ik zal de boel zelf wel leeghalen, dank je." „Heel goed, madam," zei Manners onbewogen en ze vertrok zonder enig gerucht. Arabella schonk ineens al haar vertrouwen aan Peggy Delamere. Die bleek tenslotte in deze koelkast nog wat menselijkheid te hebben bewaard. „Die is eigenlijk de enige met een beetje normaal gevoel voor d'r even mens," vormde miss Ames zich haar mening over dit arme familielid, on voegde er luider aan toe. „Ik vind het gewoonweg de kat bij het spek zetten, indien je al die meisjes zo maar met je spullen laat sjouwen. Voordat je erg in hebt, hebben ze de helft van je garderobe aan d'r lijf hangen." „Ja zeker," stemde Peggy Dela mere heel vlug toe en ze moest in wendig even lachen, om de veron derstelling, dat de tengere en pre- cieuse Manners, die zich geheel naar Franse rustige chique stijl kleedde, zich ooit zou hebben laten verlei den om haar fijne persoontje met de opzichtige en goedkope prullen van miss Arabella Ames te laten bederven. Door dit beleefdheids antwoord in een verkeerd vertrouwen gestrekt, wendde de ongelukkige Arabella zich ditmaal tot Beryl. „Nou wij hadden thuis ook eens 'n dienstmeisje, en ik dacht werke lijk dat we het heel goed hadden ge troffen. Ze 'had zulke prachtige ge tuigschriften van haar laatste me vrouw en altijd prijzen in de Zon dagschool en wat bleek ten slotte haar zwakke punt te zijn. Wat denk je „Ik kan het heus niet vermoeden," antwoordde Beryl, terwijl Amber tegen haar moeder en Pearl zat te knipogen. Aller ogen schenen ineens te han gen aan de lippen, die heerlijke kers rode lippen, die het verschrikkelijke mysterie betreffende het zwakke punt van Arabella's deugdzame dienstbode gingen onthullen. „Onderlijfjes!" zei miss Ames met veel gewicht. „Mijn eigen beste on derlijfjes, imet meters en meters beste kantechte, keurige Val en oplegsels. Die nam ze gewoonweg uit mijn kast om ze zelf te dragen. Heb je ooit zo'n geniepigerd gezien) Dat heb je van dat soort te wach ten." Miss Ames was ineens invhaar beste vorm en haar sitem daverde door de salon, als het geschreeuw van een kapitein op de brug. „Ik had die kwezel allang in de gaten. Er kwamen telkens dingen in de was, die ik me niet herinneren kon ooit uit de kast te hebben genomen. En toen ze op een goeden keer op het punt stond om haar vrije avond te nemen, nam ik haar maar ineens bij d'r kladden. Muriel, zei ik, je hebt een van mijn onderlijfjes aan. Nee, miss Ames, dat nooit! ant woordde ze zonder te blozen, 't Is welles, zeg ik. 't Is nietes, schreeuwt ze me brutaal terug. Muriel maak me niet kwaad, zeg ik, want dan trek ik het je gewoon van je lijf, zeg ik. Je moet niet dienken dat je met mij de kachel kunt aanmaken, zeg ik, want ik zie maar al te goed, mijn merkteken onder je voile blou se doorschijnen. Asjeblief, A.A., die heb ik er zelf met een kruissteek op geborduurd met wasechte zij. En dat niet alleen, zeg ik, want nou je toch door de mand gevallen bent, zal ik je maar ineens zeggen, dat je ook van mijn odeur 'gegapt hebt. Maar miss, hoe durft u dat te veronder stellen, zegt me dat mirakel, terwijl ze begint te simmen als een school kind, dat een brok als een kei in d'r mond heeft als ze juist antwoorden moet. Gemene leugenaar, schreeuw ik haar ineens toe, wil je nog ont kennen, dat je geen odeur van me hebt gestolen? Je hebt meer dan een halve fles van mijn heerlijke viool tjes over je voorhoofd gegoten gegoten, wat ik je smoes", ging miss Amesmet veel overtuiging verder. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2