Op korte golf De noodlottige brand te Brussel RECHTZAKEN 0 WOENSDAG 25 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LAAG VLEESRANTSOEN VAN TIJDELIJKE AARD. Een landbouwredacteur van het ..Parool" geeft over de tijdelijke vleesrantsoenering een beschouwing, welke ons zeer juist toeschijnt: De oorzaak van het lage vlees verschijnsel, dat van begin Mei af tot omstreeks half Augustus, de aanvoer van slachtvee op de mark ten gering is. Juist in deze na-oor- logse jaren is dat sterk het geval. Gebrek aan stalvoer is oorzaak, dat ihet rundvee er in het voorjaar nog al „schraal" uitziet, als het de stal voor de wei verwisselt. Het is dus niet alleen in het belang van de boe ren, maar evenzeer in dat van ons vleesarme vaderland, dat de koeien in het weiland eerst flink „aanzetten" voor ze als slachtvee worden aan geboden. 250 gram is 10.000 koeien. Het „sehaars-vleestijdperk". dat ■wij deze maanden doormaken heeft dus ook een gunstige keerzijde. Voor degenen, die deze bewering in cij fers willen zien vertaald, diene het volgende: Om iedereen een rantsoen van 250 gram per week te kunnen ge ven en bovendien de mensen die zware arbeid verrichten, de zieken huizen en het leger aan een extra portie te helpen, moeten iedere week 10.000 koeien worden geslacht van gemiddeld 275 kg. geslacht gewicht Laat men deze dieren eerst een paar maanden vetweiden, dan kunnen zij ongeveer 20 pet. in gewicht toene men. Dat betekent, dat die 10.000 koeien zo ongeveer anderhalf mil- lioen rantsoenen vlees van een half pond meer opleveren. Die „kleinig heid" mogen wij niet verwaarlozen. De tweede oorzaak is, dat de bo dem van de deviezenpot voor aan koop van vlees in het buitenland zo dicht bij de oppervlakte zit. In de vakjes voor Amerika en Argenti nië is hij reeds zichtbaar geworden, dus daar kunnen wij geen vlees meer kopen. Met Denemarken is Nederland de zer dagen tot overeenstemming ge komen voor de levering van een be perkt kwantum slachtvee. In Ierland zijn 12.000 koeien be steld (dat betekent niet meer dan voor twee weken 150 gram vlees per persoon!, doch daarop zullen wij nog wel tot half Augustus moeten wachten. De Ieren willen er in de wei eerst het vlees wat op laten trekken. Om het huidige rantsoen te hand haven is een verplichte veelevering ingesteld waarvan de eerste 16 "Ju ni plaats had. Uit Noord-Holland hoorden wij, dat het vlot was gegaan 600 Beesten kwamen ter slachtbank. DE VOORRAAD JAM DREIGT TE BEDERVEN. Het lid der Tweede Kamer de heer den Hartog heeft aan de minis ter van Landbouw de volgende vra- 3000000000000000000000000000000000 1. Is het de minister bekend, dat vooral bij de kleinere jamfabrikan ten zeer grote voorraden jam aanwe zig zijn en dat mede als gevolg van het feit, dat het publiek vrijwel uit sluitend „merkjam" vraagt, het ge vaar bestaat, dat grote hoeveelheden jam zullen bederven, terwijl boven dien verschillende van de betrok ken fabrikanten in financiële moei lijkheden dreigen te geraken? 2. Indien bovenstaande vraag be vestigend zou worden beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat onverwijld maatregelen dienen te worden genomen, welke er op ge richt zijn de bij bedoelde fabrikan ten aanwezige voorraden ten snelste te ruimen en in de consumptie te brengen, opdat geen kostbaar voed sel verloren ga en aan de moeilijk heden, waarin de fabrikanten in kwestie verkeren, worde tegemoet gekomen? BEURSPRAATJE. Evenals gisteren had de effecten beurs te Amsterdam een onbelan- wekkend verloop. Het publiek be toonde zich klaarblijkelijk in afwach ting van nadere berichten omtrent de ontwikkeling van de situatie in Nederlands- Indië zeer terughoudend. Er waren ook maar weinig orders te verwerken. Op de beleggingsmarkt was de stemming van de Nederlandse staats papieren bij geringe omzetten, prijs houdend. De beide 3 pet. Indische leningen waren een fractie hoger. De belangstelling voor pandbrieven en gem. en prov. obligatiën was ge ring, de koersen waren bijna onver anderd. Prologatie 2^. OEGSTGEEST Buurtfeest. De jongere garde van de Leidse Buurt beleefde Dins dagavond omstreeks half acht een kort maar zeer geslaagd festijn in de Geversstraat. De aanleiding hier toe was een voorbij stuivende vracht auto, die zo vriendelijk was om een krat met lege flessen te verliezen. De Buurt werd opgeschrikt door een luid gerinkel van gebroken glas en constateerde, als gevolg van boven omschreven duikeling, twee hele flessen (zowaar!) plus een met scher ven bezaaid slagveld. Vol enthou siasme kwam de omwonende jeugd gewapend met bezems het toneel van de ramp opgerend, zette eigenhan dig het verkeer van beide richtingen stóp en begon vol vuur in de voet sporen van de gemeentereiniging te treden en de straat schoon te beze men. In een minimum van tijd was zodoende de weg bevrijd van de zo gevaarlijke glasscherven en kon op een wenk van de jeugdige verkeers agenten het verkeer in beide rich tingen wederom voortgang vinden. Als geheel kan dit optreden van de Leidse Buurt-jeugd zeer geslaagd ge noemd worden, en de medewerken den hebben er zelf wel het meest van genoten, hoewel de toeschouwers i.e. de vele wachtende automobilis ten, eveneens veel waardering toon den voor het gebodene. 3000000000000ooooooooooooooooooooo BINNENLAND. De scheerzeep-bon „Tabak 2 re serve" van de tabakskaart QA 703 zal na 28 Juhi niet meer geldig zijn. De detailhandel in gebruikte goederen heeft een rekest gestuurd aan de minister van Financiën, waar in wordt aangedrongen deze goede ren ook te doen verhandelen op con- sumenten-crediet-bonnen. Een ruilbureau voor melkhan- dclaren zal gesticht worden door de melkslijters van Haarlem en naaste omgeving, om „verre klanten" aan elkaar over te dragen. De directie van de» Haarlemse „Sierkan" heeft besloten de detailverkoop stop te zet ten. Het personeel wordt op wacht geld gesteld of geplaatst bij een der andere slijters. De tinbaggermolen „Dendang" is na een reis van 3J4 maand in In dië behouden aangekomen. De gemeentebegroting van Ara- hem is door de raad vastgesteld met een tekort van 4 millioen gulden. Ter geleidelijke buiten werking stelling van het verguningstelsel voor het gebruik van auto's en motoren is een wetsontwerp ingediend. Af schaffing van de gehele vergunnings plicht wordt echter nog niet verant woord geacht. In de eerste plaats zouden voor vrijdom van vergunning in aanmerking komen motor-rijtui gen met R-nummers. De N.V. Nederl. Bandenfabriek Michelin te 's-Hertogenbosch is gis teren in bedrijf gesteld in tegen woordigheid van minister Huysmans. Pater Borromaeus de Greeve is, naar de „Msb." bericht, ter ob servatie opgenomen in het St. Fran- ciscus Gasthuis te Rotterdam. Ir. M. Eikelenboom te Wasse naar, directeur der N.V. van Nievelt Goudriaan en Co. te Roterdam is be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Bij een botsing tussen twee auto's onder Zandvoort, zijn de heer •de B., directeur van de Phoenix Kistenfabriek te Halfweg en zijn medepassagier zeer ernstig gewond. BUITENLAND. De 15-jarige Perzische prins Ha- mid Reza Pahlevi, een broer van de sjak van Perzië is sedert Maandag avond niet in zijn hotel te New York teruggekeerd. Men maakt zich onge rust. De Beierse premier heeft zijn mi nister voor de zuivering Alfred Lo- ritz, ontslagen. Was hij niet zuiver op de graat? In de Britse zóne van Duitsland en de Britse sector van Berlijn zijn in de maand Mei 3.236 Duitsers van hun functies ontheven wegens vroe gere betrekkingen met de Nazi's. In totaal zijn van het begin der bezetting af 324.603 Duitsers uit hun functies verwijderd. Franco heeft zich per vliegtuig naar Barcelona begeven om een af scheidsdiner bij te wonen ter ere van mevr. Peron, echtgenote van de pre sident van Argentinië. Wat een vrouw al niet vermag! Franco is n.l. bang voor vliegtuigen en heeft, sinds de burgeroorlog nog nooit in een vlieg machine gezeten! VOETBAL LEIDSE VOETBALBOND. Uitslagen Zaterdag 21 Juni: KI. 3 B.: RCL 2—Noordwijk 4, 1—0; Lisser B. 3T. en D. 2, 03. 4: Woubrugge 2—RCL 3, 1—2; VWS 3Ter Leede 3, 15. Adsp. a.: NoordwijkUVS (a) 01 Quick B. (a)Roodenburg (a) 11; c.: Lisse (a)— SJC (b) 7—0. Uitslagen Zondag 22 Juni. KI. 3 A: Lugdunum 6WLV 2, 0—3; 3 B: Roodenburg 6Alphia 3, 21. 3 C: LFC 6Meerburg 2, 31; Lug dunum 7Rijpwetering 2, 12. 4 B.: LFC 3—SJZ 3, SJZ n.o.; Al phia 4Roodenburg 8, 14. Lug dunum 8Leidse B. 2, 81. 4 C.: SJZ 4—Leidse B. 3, 1—2. Jun.: Afd. C.: DOSR (A)—Altior (A) 2—2. ZWEMMEN WEDSTRIJD NEDERLAND-BELGIë. Op 24 Augustus zullen te Dor drecht nationale zwemwedstrijden gehouden worden, waarvan voorna melijk de ploeg, die momenteel in traning is voor de Europese zwem- kampioenschappen te Monte Carlo, deel zal uitmaken, e Tot slot wordt dan de interland waterpolo-wedstrijd gespeeld tussen Nederland en België. LAWNTENNIS DE WIMBLED ON-KAMPIOEN- SCHAPPEN. De tweede dag der kampioenschap pen was niet zo belangrijk als de eerste en er deed zich ook gisteren geen enkele verrassing of sensatie voor. Wat Nederland betreft moet helaas gemeld worden, dat gisteren cok de laatst overgebleven deelne mer in herenenkelspel werd uitge schakeld en dat op een minder fraaie manier dan Maandag met Van Swol het geval was, want Rinkel streed te gen een speler van het tweede plan, Baxter, die hij onder andere omstan digheden in drie sets had kunnen overwinnen. Nu begon Rinkel na de eerste sets met 63 gewonnen te hebben op een erbarmelijke manier te missen met het gevolg, dat Baxter op een gegeven moment 50 en 40 15 in de zesde game stond: een laat ste stuiptrekking van Rinkel gaf hem nog twee games, maar dat was al. De derde set was grilliger dan ooit: in de eerste vijf games verloren bei- c'e spelers al hun eigen servicega mes (32 voor Baxter); eerst in de negende game vermocht Rinkel voor het eerst de eigen service te winnen (54 voor Baxter) en in de elfde game nam hij voor het eerst maar ook voor het laatst de leiding (65). Een netbal schonk Baxter in de 14e game de set. De vierde set werd een drama voor Rinkel, wien niets meer gelukte (40 voor Baxter). Hij scoorde maar een punt op eigen ser vice in de vijfde game, toen was het! met hem volkomen gedaan (61). Mej. Rollin Couqerque had het ge luk tegen eer. zwakker tegenstand ster te komen in de eerste ronde, maar madame Hamelin wist toch eerst een 41 voorsprong te beha len, waarna onze landgenote echter vijf achtereenvolgende games won. In de tweede set, mej. Couquerque stond met 42 voor, werd het nog ge lijk, maar daarna versloeg madame Hamelin zichzelf. De sterren van de eerste grootte hadden 't vrijwel allen bijzonder ge makkelijk gisteren en straigth-over- winningen waren schering en inslag. Alleen Bergelin maakte het de Australiër Bromwich in de derde set wat moeilijker dan zijn lotgenoten het hun tegenstanders hadden kun nen doen. Deze long-set op het cen- trecourt was bijzonder spannend, maar ten slotte moest Bergelin toch voor de meester zwichten, DAMMEN GHESTEM TWEE DAGEN TE LEIDEN. Voor zijn vertrek naar Frankrijk komt de wereldkampioen Ghestem nog 2 dagen naar Leiden en wel op Donderdag 26 en Vrijdag 27 Juni. Donderdag speelt hij simultaan, waaraan (voor zover er plaats is) ieder kan deelnemen. Vrijdag speelt Ghestem tegen de kampioen van Leiden en omstreken en tevens clubkampioen van D.C.L. W. Huisman. Over de persoon van Ghestem behoeft niet veel meer ge zegd te worden. In de afgelopen we ken heeft hij bewezen een speler van groot foimaat te zijn. Zou dus Huis man wel enige kansen hebben? Daarom is het moeilijk ons aan voor spellingen te wagen. Maar al met al, zal het zeker de moeite waard we zen, deze partij te gaan zien. De si- multaanwedstrijd begint om 8 uur en de partij op Vrijdagavond half acht Speellokaal is café-rest. „Ami- citia", Steenstraat 2 (3 min. v. sta tion) te Leiden. WIELRENNEN FAANHOF WINT DE RONDE VAN AMSTERDAM. De ronde van Amsterdam voor amateurs, die hedenavond op een circuit te Amsterdam gehouden werd in het kader van de 63ste lustrumviering van het Amsterdam se studentencorps, is een volledig succes geworden. Een succes voor de ASC „Olympia", die de organisatie in handen had, die, dank zij de me dewerking van de politie en over heidsinstanties voortreffelijk liep en een sportief succes, omdat hier ware sport geboden werd waarvan naar schatting ruim 10.000 Amster dammers hebben genoten. De uitslag luidt: 1. Faanhof (Am sterdam) 55 km in 1 uur 23 min. en 25 sec.; 2. Ris (Assendelft) op een meter; 3. Fleury (Amsterdam) 1 uur 24 min. en 5 sec.; 4. Harmans (Am sterdam) zelfde tijd. LEIDEN CL.a. Zateidag A.s. Zaterdag zal hier ter stede, zo als gemeld, een anjerdag worden ge houden ten bate van het Prins Bern- hardfonds. Het actie-comite, dat bij zijn voorbereidende werkzaamheden reeds veel medewerking mocht onder vinden, zal, wil deze dag een behoor lijk resultaat opleveren, de beschik king moeten hebben over een heel leger van collectanten. Zij, die zich hiervoor beschikbaar willen stellen, worden opgewekt zich aan te melden bij het kantoor van de Leidse Duin water Maatschappij, Stationsweg 12, Tel. 21245, bij de firma Bernard, Breestraat 55, Tel. 20479 of op de dag zelf aan de bovenzaal van Amicitia, Steenstraat. Indien men slechts over een gedeelte van deze dag de beschik king heeft, zal het actie-comité het zeer op prijs stellen, als ook zij hun medewerking aan deze collecte niet onthouden. Waar het hier een Zeer sympathiek doel betreft: de instand houding van onze Nederlandse cul tuur, verwacht het actie-comité, dat velen aan deze oproep gehoor zullen geven. KUNST EN ONTSPANNING. Openluchtzangavond. De eerste zangavond op het van der Waalsplein is een volledig suc ces geworden; bijna 500 aanwezigen hebben enthousiast gezongen. Dat was weer net als kort voor de be vrijding. Zou van het van der Waals plein de victorie beginnen? Zou ein delijk in Leiden ontstaan, wat in andere plaatsen allang is. nl. een grote kerh van volkszangliefheb bers? Wij hopen het van harte; we moeten nu ook eens iets anders gaan zingen dan vertaalde Amerikaanse songs. De Nederlandse litteratuur biedt een schat van liederen, die on bekend zijn: Wandelliedjes, minne liedjes, Oud-Nederlandse en moder ne liedjes. Misschien zullen we dan met drie 'October nog iets anders horen dan: „We gaan nog niet naar huis" en „Daar is maar éene goeie Leienaar Donderdag 26 Juni om 8 uur op het Stadhuisplein: Tweede open luchtzangavond, onder leiding yan Herman Stenz, aan de piano Tilly Stenz-Leeninig. met medewerking avn het K. en O-zangkoor. Komt in groten getale. Kun je nog zingen, zing dan mee. Als het giet, gaat de zangavond niet door. OPLICHTER ZOEKT SLACHTOFFERS. De laatste weken tracht een tot nu toe onbekend gebleven persoon door oplichting aan geld te komen. Hij vervoegt zich voornamelijk in café's, waar hij de kellners voor geeft uit de provincie te komen en geën geld bij zich te hebben. Hij geeft dan een ring in onderpand te gen geld, maar de ring blijkt bij on derzoek nagenoeg waardeloos te zijn. Hier ter stede heeft de man een zelfde truc uitgehaald; echter niet in een café. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Wis- en Natuurkunde (Pharma- cie): mej. L. Hoekstra te Deventer; de heer H. Groenewegen te 's-Gra- venhage. LEIDSE PLUIMVEE-VERENIGING. In café-rest. „Liberty" hield de L.P.V. haar 35e jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. A. Otten heet te alle aanwezigen hartelijk welkom na een stilstand van 5 jaar. De notu len van de 74e vergadering werden zonder op- of aanmerkingen en met dank aan de secretaris goedgekeurd. Het financieel overzicht gaf een ba tig saldo aan van 83.64. Tevens werd medegedeeld, dat voor dit jaar vele plannen te boek staan. Het ver slag van de kascommissie wees uit, dat de boeken volkomen in orde wa ren. Hierna volgde een bespreking voor een excursie, vermoedelijk naar de Gemeente-kwekerijen te den Haag of elders. Een en ander zal alsnog nader onder de ogen worden gezien. Tot afgevaardigden naar de Provin ciale vergadering werden gekozen de heren J. A. Otten en W. Oppe- laar. Besloten werd vervolgens om zich aan te sluiten bij de Ned. Hoen- dersbond voor f 2.50 per vereniging plus 0.10 per lid. Eveneens werd besloten om een bespreking te hou den om tot een fusie te geraken met de Konijnensportver. Leiden en om streken" om een ver. op te richten op het gebied van Pluimvee en Ko nijnen. Vermoedelijk zal op 9 of 10 Juli door de heer Hollemans een causerie in „Liberty" gehouden wor den. Gistermiddag heeft de 26-jarige P. v. R. uit Noordwijk aan Zee op de Grofsmederij aan de Zuidsingel een ijzeren staaf tegen het achter hoofd gekregen. Met een vermoede lijke schedelbasisfractuur werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. In „De Leidse Vroedschap" is gisteren een regel uitgevallen. De bedoelde alinea (waarin de eerste regel werd gemist) vangt aan: „De wethouder van Sociale Zaken constateerde, dat de lonen, van de ge meente-werklieden niet verhoogd kunnen worden, omdat de gemeente moet blijven beneden het „ellendige plafond", dat de Regering heeft op getrokken". TIM TUIMEL EN HET SPOOK VAN MUIZENDAM EXCURSIE NAAR DE MEEL FABRIEK „DE SLEUTELS". Gistermiddag organiseerde de Leidse afd. van de Alg. Ned. Mo lenaars Bond een excursie naar de meelfabriek „De Sleutels". Daartoe arriveerde om 3 uur 29 molenaars aan de fabriek, waar ze in drie groepen gesplitst werden, die ieder afzonderlijk onder deskundige lei ding, het proces dat het graan moet doormaken alvorens het als brood- bloem afgeleverd kan worden, ge volgd hebben. Eerst zagen zij het lossen van het graan met scheepsradlers, vanwaar het naar de voorreiniger getrans porteerd wordt, waar het ergste vuil verwijderd wordt. Vervolgens wordt het graan opgeslagen in gro te silo's, waarna het in de schoon- makerjj van het lgatste vuil ont daan wordt en de wasserij, waar met water het stof uit de nerf van de korrel verwijderd wordt en het graan op het juiste vochtgehalte ge bracht wordt, passeert. Hierna wordt het graan in walsenstoelen en planzichters gemalen en van de vliezen ontdaan, zodat de brood- bloem van de bijproducten geschei den wordt. Deze bijproducten zijn nog van grote waarde, omdat hier uit de tarwegries, vor menselijke consumptie, de grentzemelen en de voertarwegries, voor veevoeder doeleinden, gefabriceerd worden. Het graan, dat in die walsenstoelen gemalen wordt bestaat uit buiten landse tarwe, inlandse tarwe en rogge. Hiervan valt 15 af voor bijproducten. De bloem die aldus verkregen is, wordt weer gemengd in de .volgende samenstelling: 75 van die bloem, 15 buitenlandse patentbloem en 10 maisbloem. Dit product wordt aan de bakkers af geleverd voor 't bakken van brood. Enige tijd geleden werd er 20 maisbloem in gemengd, doch door de enigszins verbeterde graanposi- tie is dit tot 10% terug gebracht. Het is zeer waarschijnlijk, dat dit percentage niet meer verhoogd zal worden. Nadat de molenaars het hele pro ces gevolgd hadden, bood. de direc tie haah gasten een diner aan in WEERSVERWACHTING MEER BEWOLKING. o Droog weer met morgen over- g o dag meer bewolking. Meest ma- o o tige wind tussen Zuid-West en 8 Zuid-Oost. Iets lagere tempe- 8 ratuur dan vandaag. q nnoooonononooooonoooooooooooooooou „Het Gulden Vlies", tijdens welke de heer H. de Koster het woord voerde en zeide zeer verheugd te zijn dat de A.N.M.B. dit initiatief genomen had, omdat er altijd een zeer vriendschappelijk-zakelijke band had bestaan tussen meelfa briek en de molenaars uit de om geving. De heèr C. Mansveld uit Wasse naar, voorzitter van de Leidse afd. bracht tenslotte dank aan de direc tie voor deze leerzame en prettige middag. BONKAARTEN AFHALEN. Donderdag zijn aan de beurt de niet-zelfverzorgers, waarvan -het ge zinshoofd een stamkaartnummer heeft van 21.001 tot en met 23,500. Overgelegd moeten worden de tweede distributielstamkaarten en de neg niet aangewezen bonkaartstro ken van de bonkarten 707. Tevens schoenenbonnen afhalen voor hen, wier familienaam begint met N, O, P, Q, R, S tot en met Sn. Het kantoor aan de Steenschuur is voor deze uitreiking geopend va^i 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. Bij koninklijk besluit is op zijn verzoek aan M. C. van Houten, ko lonel der koninklijke marechaussee b.d., te Leiden, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van com missaris van rijkspolitie. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Johanna Petronel- la, d. van H. Rooij akkers en C. J. Verberg; Gerard, z. van W. G. Bou- sie en J. E. Mulder; Dirk Hendrik, z. van F. W. Tolle en E. K. Taubert; Leendert, z. van C. van Duijn en J. dè Jong. Gehuwd: J. P. Fontein 3m. en H. M. Kingma jd.; G. Ottevanger wedr. en A. Ciere vr. Hedenmorgen vroeg was het aan tal slachtoffers van de brand in het ministerie van Onderwijs reeds tot 17 gestegen, terwijl in de ziekenhuizen niet minder dan 30 personen in be handeling zijn. Het blijkt, dat zich in de kanto ren aan de achterzijde van het mi nisterie vreselijke taferelen - hebben afgespeeld. Een jonge vrouw, wier kleren en haren brandden, klom op het vensterkozijn en liet zich van de zevende verdieping te pletter vallen. Een andere vrouw sprong gillend van angst van de vierde verdieping en stortte door een glazen dak. Nog twee andere vrouwen wierpen zich in hun wanhoop uit de ramen. Van een ooggetuige, die zich in het ministerie bevond, vernemen wij nog het volgende: „Omstreeks kwart over drie hoorden wij twee ontplof fingen. Het leek wel alsof beneden in de straat twee zware vrachtauto's op elkaar reden. Hierna volgde een geweldige ontploffing, die tot op ue zevende verdieping voelbaar was. Wij 29. Het spook liet intussen ook weer duchtig van zich horen en opnieuw trokken alle mensen het stadje uit. De commissaris had goed vertellen dat er geen spoken bestonden. Waar om maakte hij er dan geen einde aan? Ondertussen liep Tim net by de com missaris binnen met een nieuw plan. Maar hij vertelde nu lang niet alles. Hij trof het, want de commissaris was in een stemming om elk plan goed te vinden, en even later was Tim op nieuw bezig de mensen over to halen weer naar huis terug te keren! Maar dit keer vertrouwde ze Tim zelfs niet meer! LAATSTE BERICHTEN HET REPUBLIKEINSE KABINET BIJEEN. Het republikeinse kabinet is heden morgen te 11 uur in vergadering gegaan. UITSPRAAK IN DE ZAAK ARNOLD MEYER. Hedenmorgen heeft de Bijzondere Raad van Cassatie uitspraak gedaan in de zaak van de voormalige lei der van „Nationaal Front", Arnold Meyer, die door het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch op 26 Juni 1946 terzake van „het voortge zet misdrijf van opzettelijk in tijd van oorlog de vijand hulp verlenen"' was veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaren met aftrek van voor arrest, waaronder tevens begrepen de tijd die hij, op last van het „mi litair gezag" in het kamp te Vugót heeft doorgebracht. Tevens werd hij toen voor de tijd van tien jaar ontzet uit de beide kiesrechten. De bijzondere raad van cassatie heeft thans de sententie van het Hof vernietigd, doch alleen t-a.v. de op gelegde hoofdstraf, en Meyer ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaren, met aftrek van de pre ventieve hechtenis, gedurende 1 jaar, 7 maanden en 2 weken. De Raad overwoog daarbij, dat de verlichten de omstandigheden, die het Hof deed gelden, voor de Raad grond op leverde de duur van de straf enigs zins te verminderen. Geen termen werden gevonden om de bijkomende straf te verzwaren. De Raad heeft hierbij buiten beschouwing moeten laten de omstandigheid, dat anderen, die volgens requirant ten naaste bij gelijksoortige feiten zouden hebben gepleegd, strafrecherlijk niet worden vervolgd, aangezien dit een onder werp raakt, dat niet' ter beoordeling van de Raad staat. DE STAKINGSGOLF IN FRANKRIJK. De stakingsgolf in Frankrijk dreigt na het aannemen door de Nationale Vergadering van het regeringspro gram om de franc te redden een ern stig karakter te krijgen. 4000 employé's van filiaalbedrij ven voor schoenen- en levensmidde lenverkoop hebben het werk neerge legd, nadat 3000 mijnwerkers in Noord-Frankrijk reeds gisteren on middellijk na het bekend worden van het aanvaarden van het bezui nigingsplan in staking waren ge gaan. holden naar de gangen, waar ons reeds een brandlucht tegemoet kwam en bij de trappen gekomen, zagen wij zware rookwolken door de liftkoker omhoogstijgen. Ontzet gin gen wij naar de vensters. Het vuur kwam- steeds nader. Beneden in de straat verschenen de brandweer auto's en de ladders werder. om hoog gedraaid. Onder ons werden mensen gered, doch de ladders wa ren te kort om ons te bereiken De hitte werd ondragelijk We vlucht ten in een klein kantoor, daarnaast stond alles reeds in vlammen. Wij maakten ons gereed om uit het raam te springen. Wij moesten de vrou wen met geweld tegenhouden Ge lukkig waren op dat moment de ma- girusladders gearriveerd en eindelijk werd een ladder voor ons raam ge draaid. Er was een oorlogsinvalide onder ons met een houten been. Ge kunt u voorstellen wat het. gekost heeft deze man naar beneden te bren gen. Hierna gingen twee vrouwen. Hadden wij nog twee n/muten moe- ter, wachten, dan waren wij gestikt. De vlammen sloegen reeds door de deur. Opzet in het spel? Van officiële zijde wordt thans ock bevestigd, dat de brand- ontstaan is in de kelders van het ministerie, waar een cinematheek van school- films was ingericht. Mefi vermoedt, clat als gevolg van de staking onder het personeel van het electriciteits- bedrijf een der leden van het perso neel met een brandende kaars naar de keldej: is gegaan en daar de brand heeft veroorzaakt. Tevens doet het gerucht de ronde, dat de b^and met •opzet veroorzaakt zou kunnen zijn, omdat zich in de verzameling films bevonden afkomstig van het ministe rie van justitie en waarbij sommi ge personen belang zouden hebben ze te zien verdwijnen. 80 procent der dosiers, "we'ke zich in het gebouw bevonden, zijn in de vlammen verloren gegaan. HAAGSE RECHTBANK. Wegens diefstal heeft zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad J. D. M. L. uit Ocgstgeest. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. UITSPRAKEN IN „VRIJ-NEDERLAND"-ZAAK. Het B. G. te .Amsterdam heeft gis ter uitspraak gedaan in de zaak ,Vrij Nederland". De 40-jarige J. C. M. Beenen, hoofdschuldige in dit ver raad, waarbij veertig Haarlemmers het leven verloren, kreeg 20 jaar met recht op cassatie. Dé 34-jarige Th. Kappelhof, dienstbode in Haarlem en vriendin van Bis veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek. Eis was 8 jaar. 1 De voormalige medewerkers val1 het illegale blad, Jan en Tom Loh- man, die tengevolge van B.'s verraad in handen der Duitsers vielen en aan wie ten laste was gelegd, dat zij op de lijsten vermelde Haarlemmers, die abonné waren, niet hadden ge waarschuwd kregen resp. een voor waardelijke straf van 6 maanden (eis 2y, jaar) en een voorw. straf Van 1 jaar (eis 5 jaar). Beiden moe ten zich onder toezicht stellen van de stichting Pol. Delinqueten. De 33-jarige Haarlemse meubelma ker E. Moorhoff, tegen wie wegens het onder dwang aan de Duitsers verstrekken van het adres der fam. Lohman, 1 jaar voorw. was geëist, is vroordeeld' tot 3 maanden voor waardelijk. Allen kregen het recht op beroep in cassatie.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3