RADIO De vereenvoudiging van bloembollen-sanering bleek zo eenvoudig niet j Op korte golf j DINSDAG 24 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het gevangenis leven van Mgr. Stepinac Ondanks andersluidende geruchten bevindt Mgr. Stepinac, aartsbisschop van Zagreb, zich nog steeds in de Le- poglawa-gevangenis te Zagreb. Over zijn toestand kwam het vol gende authentieke bericht binnen: De levensomstandigheden van de tot langdurige gevangenisstraf ver oordeelde aartsbisschop van Zagreb, Mgr. Alois Stepinac, zijn de laatste tijd zeer verslechterd en geven reden tot ernstige bezorgdheid. De bewa king is aanzienlijk strenger dan vroe ger geworden. Uiterst zelden worden bezoekers toegelaten; zij moeten zich aan de meest nauwgezette controle onderwerpen en zeer lang wachten voor zij eindelijk een paar woorden met de aartsbisschop mogen wisselen. Bij zulke bezoeken zijn steeds bewa kers aanwezig, die op de brutaalste wijze het gesprek onderbreken zo het hun goeddunkt." De. aartsbisschop, die welhaast vol ledig van de buitenwereld is afgesne den, brengt zijn dagen in gebed en meditatie door. Aanvankelijk mocht hij nog gebedenboeken en theolgische werken gebruiken; doch deze gunst wordt hem nu volledig onthouden. De voeding is, zowel wat hoeveelheid als hoedanigheid betreft, tot het mini mum verlaagd; de Prelaat, die steeds gewoon was streng te leven, beklaagt zich echter op geen enkele manier over de hem opgelegde beperkingen. Het is hem nog toegestaan dagelijks ongeveer een uur te wandelen op de binnenplaats van de gevangenis. Des Zondags, de enige dag, waarop bezoe kers worden togelafen, wordt Mgr. Stepinac de gehele dag in zijn cel ge sloten. De Aartsbisschop ziet er bleek en vermoeid, doch ernstig en moedig uit, meestal glimlacht hij droevig. Tot de weinigen, die hem de laatste tijd mochten bezoeken, spreekt hij met zwakke, ontroerde stem; alhoewel hij blijkbaar zelf uitgeput is. vindt hij voor zijn bezoekers steeds woorden van troost en hoop, waarin voortdu rend de gedachte wordt uitgedrukt, dat in de Hemel alle lijden voorbij zal zijn en bekroond zal worden. Het is de aartsbisschop toegestaan dage lijks de H. Mis op te dragen, hetwelk voor hem de grootste troost in zijn gevangenisleven beduidt. De onlangs verscherpte behandeling van Mgr. Stepinac staat onmisken baar in verband met zijn weigering, in te gaan op het voorstel van een hoge regeringsautoriteit die uit Bel grado naar de Lepoglawa-gevangenis kwam (hier zal de Kroatische pre mier Bakaritsj bedoeld zijn - Red.) om hem te bewegen de aartsbisschop pelijke zetel van Zagreb op te geven. Ingevolge deze weigering kwam het tot anti-kerkelijke volksbetogingen voor de gevangenis en zelfs de mede gevangenen van de aartsbisschop werden aangezet, onder het venster van zijn cel „Dood aan Stepinac"! te roepen. Het staat echter vast, dat een deel der medegevangenen weigerde, aan deze hetze dedl te nemen en lie ver de gevolgen op zich nam dan de aartsbisschop, die ook in" de gevange nis groot aanzien wist te ververven, een dergelijke krenking aan te doen. MARIACONGRES TE OTTAWA GESLOTEN. Op Zondag 22 Juni werd het Eer ste Canadese Nationale Maria-Con- gres te Ottawa besloten met een plechtige toewijding aan de H. Maagd In de ochtend zeide kardinaal Spell- man, aartsbisschop van New York, in een toespraak o.a.: „De volkeren bereiden zich voor op een nieuwe oorlog, een vernietigingsoorlog. Al len, die vertrouwen op de kracht van geloof en gebed, moeten boete doen voor hen, die wel van oorlog, doch niet van God willen weten". Des middags herinnerde kardinaal MacGuigan, aartsbisschop van To ronto, in zijn functie van Pauselijk Legaat aan de woorden van Z. H. de Paus: „De Waarheid is de Moeder der Vrijheid". Woensdag. HILVERSUM I. (301 M.) 7.30 Gram.platen, 8.18 Opgewekte morgenklanken, 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Gram.platen, 10.00 Morgenwij ding, 10.20 Voor de vrouw, 10.35 Pi ano, 11.00 Non-stopprogramma, 12.00 Vaudeville orkest, 13.15 Voor het Voudeville orkest, 13.15 Voor het platteland, 13.20 Miller sextet, 13.50 The Inkspots, 14.00 Vöor de vrouw, 14.15 Omroep Kamerorkest, 15.00 Voor de jeugd, 15.40 Gramjplaten, 15.45 Op bezoek bij zieken, 16.15 Voor de jeugd, 17.15 Accordeon or kest, 17.30 Causerie, 17.35 Vervolg accordeon orkest, 17.45 Orgel, 18.20 Volksdansork., 18.30 Voor de strijd krachten, 19.15 Kwartet, 19.30 Cau serie, 19.45 Lezen in de Bijbel, 20.15 Opera, 21.15 Hoorspel, 22.00 Metro- pole orkest, 22.45 Sport, 23.25 Licht orkesjconcert. HILVERSUM n. (415 M.) 7.30 Gram.platen, 7.45 Een woo-rd ■van de dag, 8.15 Voor het werk eerst een lied, 8.30 Morgenklanken, 9.00 Ochtendbezoek bij de jonge zieken, 9.50 Gram.platen, 10.30 Morgen dienst, 11.00 Zang met orgel, 11.30 Continental Quintet, 12.15 Sangh en spel, 13.15 Scala sextet, 14.00 Gram. platen, 14.30 Uitzending Bondsdag Chr. Geref. Meisjesver., 15.45 Gram. platen, 16.00 Voor postzegelverza melaars, 16.15 Kinderstemmen in de huiskamer, 17.30 Gram.platen, 17.45 Het Rijk overzee, 18.00 Causerie, 18.15 Gram.platen, 18.20 Vacantie- tips, 18.30 Radio Volksuniversiteit, 10.15 Het nieuws uit Indië. 20.05 Gramjplaten. 20.30 B.B.C. Sympho- nie-orkest, 22.20 Gram.platen, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Mandoli- 'nata, 23.30 Gram.platen. Z. H. EXc. Mgr. STAM Zondag a.s. is Monseigneur elf jaar bisschop. Z.H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolis Vicaris van Kisoemoe, titulair schop van Cedië, hoopt a.s. Zondag op het feest van de H.H. Apostelen Pe trus en Paulus, de dag te herdenken, waarop hij elf jaar geleden in de ka thedraal St. Bavo te Haarlem tot bis schop werd gewijd. Mgr. N. Stam, die toen reeds 35 ja ren pioniersarbeid in equatoriaal Afrika achter de rug had, vertrok na zijn bisschopswijding, getrouw aan zijn devies „Non recuso laborem" (ik weiger de arbeid niet-, wederom naar Afrika. In Januari j.l. is Mgr. naar Neder land teruggekeerd, waar hij zijn in trek heeft genomen bij familie te Haarlem, Paul Krugerstraat 19. De 46 jaren van bijna bovenmenselijke inspanning in 't tropische klimaat, in een land, waar begaanbare wegen tót de zeldzaamheden behoren, hebben niet nagelaten hun stempel op de bis schop te drukken. De 71-jarige kerk vorst hoopt a.s. Zondag in het missie huis van de St. Joseph-Congregatie van Mill-Hill te Tilburg een pontifi cale H. Mis op te dragen. Ook wij wensen Mgr. N. Stam nog vele jaren met Gods rijkste zegen. STUDIEWEKEN OP DRAKENBURGH. De katholieke volkshogeschoolweek „Drakenburgh" heeft voor de maand Augustus wederom twee studieweken op haar programma staan. Zo wordt van 11 tot 16 Augustus ten Francis caanse week gehouden onder de titel „St. Franciscus en zijn zending". Een tweeöe belangrijke week is de universitaire volkshogeschoolweek, welke dit jaar gehouden zal worden van 25 tot 30 Augustus. Evenals ver leden jaar, toen het thema „chris tendom en humanisme" behandeld werd, ligt het in de bedoeling de aan de orde te stellen vraagstukken op universitaire basis in bespreking te brengen, echter zoo dat ook ontwik kelde belangstellenden buiten univer sitaire kringen daaraan kunnen deel nemen. Tot thema werd gekozen „de Westerse beschaving en haar toe komst". HET HOUTVERBRUIK VOOR WONINGBOUW. In November van het vorig jaar moest het houtverbruik bij de bouw van woningen drastisch worden be perkt. Ter vervanging van het zeer schaarse hout past men andere con structies toe o.m. in beton of holle baksteen. Gezien de moeilijkheden, die deze constructies bij de bouw van kleine blokken medebrengen en de daar door optredende verhoging der bouwkosten, stond reeds te voren vast, dat zo spoedig mogelijk een gunstiger oplossing gevonden dien de te worden. De houtpositie laat zich thans iets gunstiger aanzien en daarom is nu bepaald, dat voor wo ningen, die in groepen van minder dan 10 stuks worden aanbesteed, de imum hoeveelheid hout per wo ning, die vorig jaar was voorgeschre ven, met 2 M3 kon worden verhoogd. Ondanks deze verruiming zijn de toe gemeten hoeveelheden echter nog veel geringer dan voor de oorlog bij de woningbouw werden verbruikt. ONVOORZICHTIG MET HANDGRANAAT. Zaterdagmorgen vonden twee dienst plichtigen, behorende tot de bewa kingscompagnie commando lucht vaarttroepen, vliegbasis Leeuwarden, in de berm van het vliegveld te Leeuwarden, een handgranaat. Toen zij trachtten de handgranaat te demonteren, ontplofte deze ten gevolge waarvan een der militairen onmiddellijk werd gedood en de an dere werd gewond. Amstelkerk, West Afrika-A'dam, 21 Juni van Las Palmas. Batam, BataviaR'dam, 26 Juni pass. Gibraltar. Gaasterkerk, SydneyR'dam, pass. 23 Juni Gibraltar. Jaarstroom. A'damWest Afrika pas 21 Juni Finisterre. Joh. de Witt, A'damBatavia, 22 Juni van Sabang. Joh. van Oldenbarnevelt, Batavia A'dam, pass. 22 Juni Minicoy. Maaskerk, R'damWest Afrika 22 Juni te Tacoradi. Sloterdijk, R'damBatavia, pass. 22 Juni Quessant. Tjimenteng, R'damBatavia 22 Juni te Aden. Zuiderkruis, 21 Juni van Suez naar Batavia. BEURSPRAATJE. De effectenbeurs te Amsterdam had gisteren een vrij onbelangwek kend verloop. Bij de opening van de beurs bleek, dat er op zeer beschei den voet vraag bestond en de hoofd- koersen waren wat de courante fondsen aangaat merendeels een kleinigheid hoger dan de vorige slot- noteringen, zij het ook, dat er enkele uitzonderingen waren, maar veel te kening zat er toch niet in de markt. Prolongatie 2 yt. VERGADERING VAN „BLOEMBOLLENCULTUUR" r\AT ER IN DE KRINGEN van de bloembollenkwekers nogal wat ver- U schil van mening bestaat ten aanzien van de bedrijfsmaatregelen, be wees de Maandagmiddag in het Concertgebouw te Haarlem gehouden Al gemene vergadering van de Vereniging voor Bloembollencultuur, wel ke voor het eerst door jhr. dr. O. van. Nispen tot Pannerden werd gepre sideerd. Oppervlakkig beschouwd zou men wellicht geneigd zijn aan te nemen dat vereenvoudiging van maatregelen juist een groot aantal voorstanders zou vinden. Welnu, niets is minder waar, want het voorstel tot ophef fing van elke belemmering om teelt- recht van een ander bedrijfsgenoot over te nemen werd met 243 tegen 97 stemmen aangenomen en had nog al wat voeten in de aarde. Eerst kwam de afd. Lisse met een amendement op dit voorstel, behel zende dat het kopen en verkopen van teeltrecht niet ongelimiteerd moet kunnen plaats vinden. Daarom wenste zij een beperking te zien in gelast om de aankoop van dat teelt- recht te beperken tot een maximum van 300 roe per bedrijf. Immers, Lisse en er waren trouwens meer afdelingen die een dergelijk geluid deden horen vreesde, dat op die manier de mogelijkheid bestond dat er een grote concentratie van teelt vergunningen in één hand zou plaats vinden, hetgeen èn uit economisch èn uit sociaal oogpunt ongewenst ge acht werd. Voorschoten wilde dit amendement eveneens steunen, al was het alleen maar om de zwak kere broeders te steunen en jonge beginnende kwekers op het paard te helpen. De afd. Lisse, bij monde van de heer Lefeber lichtte het voorstel toe en betoogde dat hij die beper king alleen daarvoor wenste opge nomen te zien om een al te levendige handel tegen te gaan. De afd. Noord- wijkerhout juichte vereenvoudiging van maatregelen toe en informeerde of men nog geen stapje verder kon gaan door b.v. de teeltbewijzen sa men te smelten. De voorzitter kon op dit laatste voorstel niet ingaan, daar hij geen afwijking van de agenda duldde. iooooooooooooooooooooooooooooqoooo ïooooooooooooooooooooooooooooooooo BINNENLAND. Een handel is glasbonnen is achterhaald, waarbij een aantal glas handelaren en glasbewerkers betrok ken is. De onregelmatigheden zijn- ontdekt te Gouda. Een 41-jarige ambtenaar bij de Rijkspostspaarbank te Amsterdam heeft 10.000 gld verduisterd door geld op te nemen van spaarbankboekjes. De man is gearresteerd en verklaar de altijd wel gedacht te hebben, dat het mis zou gaan hij had daarom van alle falsificaties notitie gehouden. Er waren uit 10 boekjes bladen verwij derd. Leden van „Veritas", de Utr. Kath. Studentenver. zullen 29 Juni te Oisterwijl een dansspel uitvoeren, bestaande uit oude dansen. Een militaire vrachtwagen uit Maastricht is in het Eindhovense ka naal gereden, waardoor een inzitten de, de 38-jarige G. J. L. verdronk. Ingesteld is een Mariniers-ver- keerspolitie, die toezicht moet houden op het juiste gebruik van auto's der Kon. Marine. De eerste dertig kinderen van de 500 verweesde Joodse Duitse kin deren, die in ons land zullen worden toegelaten, zijn in Nederland aange komen. Een agent van politie te 's-Gra- venhage werd hedennacht door een nog onbekend persoon aangevallen met een dolk, toen deze hem, daar hij de agent verdacht toescheen, naa het politiebureau wilde brengen. De agent trok zijn revolver, waardoor de onbekende dodelijk werd getrof fen. Venray gaat het feest herdenken, dat de paters Franciscanen daar drie eeuwen werkzaam zijn. In Juli be ginnen de feesten met een openlucht spel. In September heeft de offieele feestviering plaats. BUITENLAND. De meer dan 10.000 arbeiders van de Keulse constructiewerkplaat sen, die de vorige week staakten als protest tegen de rantsoenverlaging, hebben het werk weer hervat. Herman Broms, zoon van August Borms, is uit de gevangenis te Ant werpen ontsnapt, waar hij wegens verstandhouding met de vijand 20 jaar moest uitzitten. Achtervolgd door 1.000 politie agenten, gewapend met geweren en revolvers en vergezeld van speur honden uit de Elzas, is Stanislaw Zborowski, een Pools soldaat, die zich aan roverij schuldig maakt en twee dagen geleden uit de gevangenis te Norwich ontsnapt was, te Southern (Sussex) gearresteerd. De afd. Sassenheim zag in genoemd voorstel een ontstaan van meer vrij heid voor de bona fide kweker, al leen vroeg zij zich af wat onder een bona fide kweker verstaan wordt. De voorzitter was van oordeel, dat dit ter beoordeling overgelaten moet worden aan het bedrijfschap van sierteeltproducten. Klaarblijkelijk had het bedrijf schap van sierteeltproducten vobr het hoofdbestuurslid, de heer Bakker, een slechte naam, want spr. nam nu de gelegenheid te baat zijn afschuw kenbaar te ma ken van alle maatregelen. En hier doelde hij kennelijk op de saneringsmaatregelen. Spr. deed een ernstig beroep op die vak lieden, die het serieus menen met het bloemenvak, alle maat regelen naast zich neer te Jeg- gen en betoogde, dat stemmen voor de voorstellen inhoudt handhaving van de zo gewraak te saneerdersmaatregelen. Jhr. dr. mr. van Nispen tot Pan nerden toonde zich een waar demo craat door deze stemmen uit het an ti-saneerderskamp aan het woord te laten, ofschoon het naar voren ge brachte buiten de agenda viel en niets ter zake deed. Zijn persoonlijke mening was, dat men, zo lang de op heffing van de saneringsmaatregelen nog een utopie blijkt te zijn, zich het leven binnen het raam van de be drijfsmaatregelen beter zo geriefe lijk mogelijk kan maken. Zo sloeg de heer de Brabander de angst om het hart wanneer hij moest denken aan de uitbreiding van het ambtenarencorps, dat er toch onge twijfeld moet zijn om bij aanne men van het amendement Lisse de controle uit te oefenen. Vereen voudiging maatregelen? Och kom, het zou wat en evenals dé heer Murk uit Hillegom, meende hij de vergadering te moeten adviseren blanco te stemmen. Tenslotte werd na ampele bespre kingen het amendement Lisse ver worpen (207112) en het voorstel van de commissie aangenomen met 243 vóór en 97 tegen. Het voorstel om verhoging van het uit te voeren kwantum doör verla ging van het prijspeil naar het bui tenland tot aan de grens van prijzen, die als dumping zouden worden aan gemerkt, leverde veel stof tot over weging. De afd. Voorhout (de heer Nou- land) zag maar een middel om uit de impasse te komen, n.l. laat de prijs dalen. Tenslotte hebben de kleine kwekers meer aan duizend afnemers tegen lagere prijzen, dan aan honderd tegen hogere. Een ander afgevaardigde vroeg zich* af of de prijzen in het buiten land wel voldoende waren om de hoge exploitatiekosten te kunnen dekken. Nadat de heer Murk een philo- sophische beschouwing had gegeven over het begrip „dumping"' en bo vendien „en passant" de sanerings maatregelen voor het auditorium dat zich in blauwe waas sigaren-rook- nevels gehuld had nogmaals op geroepen had, sneuvelde dit voorstel roemloos. Met 160 tegen 176 stem men werd het opgeborgen. Behoud van een zekere prijsstabi- lisatie in het binnenland is slechts verzekerd door het voortbestaan van een Surplus-fonds, omdat dit de overname van eventuele overschot ten zeker maakt. Het voorstel dat nu aan de orde kwam was drieledig en behelsde vooreerst inname tegen prijzen, die Het goede voorbeeld Meer dan 15 arbeiders van de N.V. Machinefabriek v.h. Jansen en Sutorius te Utrecht zijn onder dienst geroepen. Hierdoor dreig de het gereedkomen van de voor de voedselvoorziening en voor export bestemde machines in ge vaar te komen. De voltooiing van dit werk ligt in het algemeen landsbelang. 36 leden van het bedrijf, die verantwoordelijke of leidende posities bekleden, hebben zich toen uit eigen beweging bereid verklaard om, ten einde de drei gende stagnatie te voorkomen, minstens 3 maanden lang na kan toorsluiting 3 uur aan de machi nes te gaan staan. De meesten van hen waren voordat zij een leidende functie kregen, geschoolde vakarbeiders. TIM TUIMEL EN HET SPOOK VAN MUIZENDAM Even later moest juffrouw Vin-j zei juffrouw Vingerhoed peinzend, ren ook nog iemand! Ik dacht nog bij gerhoed haar kopje thee in de steek „gisteren mevrouw Bolletoet, de mezelf: wat moet dié daar nou mee laten voor haar eerste klant. Het wasj vrouw van de bakker en om een uuri uitvoeren? Het was temeer...." alweer Tim! En weer kwam hij niets I of drie Marietje uit de groentenwin- Voldaan holde Tim de winkel uit. kopen; alleen maar iets vragen. .,Ja",| kei.... En o ja, wacht eens eergiste-| een weinig onder de teeltkosten lig gen en niet meer na 15 November. Immers, hierdoor zal de lage surplus- prijs die dan als minimumprijs werkt niet meer fungeren als mid del om op genoemd fonds te leunen. De afd. Sassenheim zag er geen heil in en miste de garantie dat die prijs nog niet is vastgesteld. Mis schien kan het voorstel anders gere digeerd worden om op deze wijze de kwekers gerust te stellen? Het be stuur voelde er wel iets voor en gaf de verzekering dat de kwekers niet gedupeerd worden. Lisserbroek voel de er weinig voor om deze prijsrege ling over te laten aan 't bedrijfschap en voelde er weinig voor, evenmin trouwens als de heren Nuyens en Murk, en dit was, o, schrale troost, de enige keer dat de kolonie van an ti-saneerders reden tot juichen had den, want het voorstel vond een on tijdig einde en werd geliquideerd met 151 tegen 180 stemmen. De beide andere hielden in geen z.g. tweede kwaliteit meer over te nemen en dat de keuring voor sur plus verscherpt wordt en weer toe te staan in het volgend jaar narcis sen per ton te exporteren. Beide voorstellen konden de goed keuring wegdragen van een grote meerderheid, echter niet dan nadat de clausule, waarin sprake was van verscherping van de surplus-keu- ring, was geschrapt. De Leidse Vroedschap De gemeenteraad van Leiden heeft de begroting behandeld in vier zit tingen, terwijl hij er voor de oorlog negen voor nodig had. Dit verschil mag men niet alleen en o.i. zelfs helemaal niet toeschrijven aan het feit, dat den Raadsleden weinig tijd was gegeven, om de begroting te be studeren. Neen, de oorzaak van deze vlugge afwerking van de behandeling der begroting ligt in de beperking, die de Raadsleden zich wisten op te leg gen, in het feit vóóral, dat er weinig gesproken werd over de politiek in het algemeen, zoals dat voorheen ge bruikelijk was. Hierdoor was er ook rondom de behandeling van de be groting een sfeer van we zouden willen zeggen: gemoedelijke zake lijkheid, welke een vlot verloop ten gevolge had. Daarbij komt de zeer goede lei ding van de voorzitter. De burge meester verstaat de kunst om de teugels los te laten, als het er niet op aankomt, waardoor men het ge makkelijk aanvaardt, als hij, indien hij het nodig oordeelt, de teugels strak houdt. De leden van het College van B. en W. hebben ieder de gemaakte op merkingen en gestelde vragen be antwoord op een wijze, waaruit dui delijk bleek, dat zij de zaken, waar voor zij staan, kennen en met toe wijding behartigen. Hun redevoerin gen werden met aandacht gevolgd, in 't bijzonder die van de wethou der van sociale zaken, de heer Men ken. Er is veel veranderd in de Ge meenteraad, merkte de communist dr. Knuttel op, en hij bedoelde, dat er bij de andere fracties in hun op treden veel verbeterd is, althans, zo zeide hij, naar 't schijnt. Veel veranderd is er inderdaad. Een voorbeeld: constateerde, dat de lonen van de ge meente-werklieden niet verhoogd kunnen worden, omdat de gemeente moet blijven beneden het „ellendige plafond", dat dê Regering heeft op getrokken. Endeze mededeling werd zowel door de communisten^ als door de heer Schüller (P. v. d. A.) rustig voor kennisgeving aangeno men. Indien een wethouder vroeger datverklaarde, eisten diezelfde raadsleden een heftig protest bij de Regering. Wij herinneren ons nog le vendig, dat er verlangd werd, dat de betrokken wethouder naar de minis ter zou gaan, om met de vuist op ta fel te slaan en zó de eis voor verho ging van-steun aan werklozen kracht bij te zetten! Een ander voorbeeld: De communist de heer v. Weizen verklaarde nu „een eind weegs" mee te kunnen gaan met de medezeggen schap van het gemeente-personeel, terwijl vroeger door de communisten die medezeggenschap werd afgewe zen, omdat zij er niet aan wilden meewerken, om de belangstelling der arbeiders voor „kapitalistische" bedrijven te bevorderen. De medezeggenschap! Dit on derwerp heeft een belangrijke plaats in de besprekingen ingenomen. Zo als men weet, heeft de fractie der K.V.P. reeds enige tijd geleden een motie ingediend, waarin B. en W. wordt verzocht, bij de Raad voorstel len in te dienen, waarbij voor het gemeentepersoneel wordt ingevoerd een medezeggenschap met advise rend karakter, waarbij is gewaar borgd, dat aan de door het personeel gegeven adviezen ernstige aandacht wordt geschonken. Nu kwam er ech ter wéér een motie, en wel van de heer Schüller (P. v. d. A.), om" de zaak van de medezeggenschap spoe dig in het plaatselijk Georganiseerd Overleg te brengen. Een volkomen overbodige motie, maarde oude partij-politiek is blijkbaar nog niet helemaal dood. De motie werd door B. en W. overgenomen, omdat zij, zoals de wethouder van Sociale Za ken zeide, hetzelfde beoogde, wat B. en W. reeds beogen: spoedige uitvoe ring te geven aan de motie Wilmer van Oyen, natuurlijk na gehoord te hebben het Georganiseerd Overleg. B. en W. staan er echter op, eerst af te wachten het resultaat van de besprekingen over dit onderwerp in het landelijk Centraal Overleg (sa mengesteld uit afgev. van gemeen - WEERS VERWACHTING WARM. I Zonnig en warm weer met ma- 8 tige wind tussen Zuid en Oost. o Later in het Zuiden van het land 8 kans op onweer. onoooooooonoonnnnooooooooooooooooo De nieuwe loonbelasting Verlaging voor de lagere lonen en, over het algemeen, voor de vrijgezellen. Het nieuwe tarief voor de loonbe lasting wordt, zoals gemeld, op 1 Juli a.s. van kracht. Voor een groot deel van hen. die in loondienst zijn, zal de nieuwe regeling een verlaging bete kenen. De laagste lonen zullen er het meest bij gebaat zijn, maar van de hogere lonen, variërende van 100 tot 140 gulden per week, zal een vrijwel gelijk bedrag of iets meer aan belas- ting worden afgetrokken als voor heen. Zij, die een hoger salaris ge nieten, zullen echter méér dan vroe ger aan de ficus moeten offeren. De vrijgezellen worden, over het algemeen, beter met de nieuwe rege ling. ten en personeelsorganisaties). Zo wel uit de fractie der K.V.P. als uit die der P. v. d. A. kwam een aan drang om te beginnen de zaak plaat selijk aan te pakken, te bestuderen en te regelen. B. en W. wilden echter- deze weg niet op. Zij wilden een weg, die naar hun overtuiging even ze ker naar het doel leidt, die misschien wel wat langer is, maar minder ge vaarlijk. Wij kunnen ons dit stand punt indenken. En er ons mee ver enigen, alshet maar niet te lang duurt. Zeer terecht zeide dezer da gen de voorzitter van de K.V.P., de heer Andriessen: „dat hij nu de tijd gekomen achtte om aan de grondsla gen van Quadragesimo Anno gestal te te geven. Als wij thans onze plicht verzuimen, zullen wij waarschijnlijk de kans verliezen, onze katholieke sociologie in de practijk om te zet ten". Tenslotte nog enkele „kantteke ningen". Precies zoals voorheen werden de volgnummers van de begroting gro tendeels behandeld op een tijd, dat de Raadsleden verlangden naar het einde. Is ook hierin niet een nieuwe methode gewenst? Bij een voorstel van de heer v. Dijk (K.V.P.) om in de Stadsgehoor zaal een vaste geluidsinstallatie te maken, verklaarden drie leden zich er tegen (zij wilden liever wachten tot na de restauratie. Hoe lang nog?), ieder „namens hun fractie". Is dat niet een kwestie, waarover men „na mens een fractie" moet spreken? Gezien de oppositie werd het voor stel ingetrokken. Wij willen eindigen met de wens, dat bewaarheid moge worden de verzekering van de wethouder van onderwijs, de heer v. Schaik, dat hij zijn activiteit, waaraan terecht waar dering werd gebracht, niet te ver zal ontwikkelen, zodat het parti culier initiatief wordt teruggedron gen. Het 38ste. WU PRESENTEREN U: Bij het woord „presenteren" denkt men aan een dienblad met fon kelende glazen wijn, verrukkelijke schotels mét hors d'oevre, zilveren schalen vol heerlijkheden en waant men zich in een kostbaar gestof feerde ruimte, verlicht door kaar senluchters en op de achtergrond zachte, melodieuze muziek. In deze sprookjesachtige sfeer wil de Jongeren-K.V.P. U a.s. Vrijdag avond voeren, wanneer zij U bin nenleidt op het landgoed „Duinzicht" te Oegstgeest, in de heerlijk mooi gestoffeerde ruimte van Gods vrije natuur, overstraald door 's werelds krachtigste lichtbron, op de achter grond het gefluit en gekwinkeleer der vogels en de betoverende klan ken van de meest begenadigde die naren der muziek. Zij presenteert U daar de spranke lende geest van Mr. Dr. L. de Gou, voorzitter der J. K. V. P. en burger meester van Steenbergen in zijn deskundig overzicht der buiten landse poitiek, de hors d'oevre en lekkere kluifjes van muziek, decla matie, politieke hersengymnastiek volkszang, etc. Dit alles om U te be wijzen dat vruchtbare politiek ook anders opgediend kan worden, dan in de zware spijzen van gewichtige vergaderingen. iDe charme en de gratie van de vrouwelijke belangstellenden (wij verwachten een grasveld vol schone bloemen), die ongeacht leeftijd toch het meeste recht hebben op de titel „jeugd", het idealisme en enthousi asme van de heren der schepping, die, hétzij met of zonder baard, ook tonen jong van hart te willen zijn (en daar is U toch ook bij?), maken dat deze avond met recht de titel draagt: „JEUGD EN POLITIEK" Frans W. Pont. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men rechtsgeleerdheid: de heren: S. F. Kootte te Rotterdam, F. J. D. Theyse te Bloemendaal, W. J. Geert- sema te Rotterdam, mej. A. J. Velt- huizen te Voorburg (Z.-H.). UITREIKING VAN BONKAARTEN. Woensdag zijn aan de beurt de niet-zelfverzorgers, waarvan het ge zinshoofd een stamkaartnummer heeft van 18.501 tot en met 21.000. Overgelegd moeten worden de tweede distributiestamkaarten en de neg niet aangewezen bonkaart stroken van bonkaart 707. Tevens schoenenbonnen afhalen voor hen, wier familienaam begint met K, L, M. Het kantoor aan de Steenschuur is voor deze uitreiking geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2