3)e CcicLc 0ou/tcwt Dr v. Mook heeft „aide-memoire" overhandigd Morgen overleg te Djokja Senaat overstemt Truman's veto 10.000 Ned. graven in Duitsland DINSDAG 24 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11^20 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. By contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1 1.50. Het standpunt der Nederlandse regering T^R VAN MOOK heeft gisteren de volgende aide-memoire overhandigd aan de republikeinse delegatie, waarvan wij in een gedeelte van ons vorig nummer reeds de korte inhoud hebben vermeld: „De Nederlandse regering wenst aan de regering van de republiek te bevestigen, dat zij de bedenkingen vervat in de nota van de Commissie-Generaal van 21 Juni deelt. Zij wil, zoekende naar wat verenigt en niet naar wat scheidt, thans niet treden in wat slechts zou neerkomen op een herhaling van de be denkingen, die de Commissie-Generaal heeft geopperd tegen de nota van de republikeinse delegatie van 7 Juni. In de bezwaren, die van de zijde van Oost-Indonesië en West-Borneo zijn geopperd, waarvan zij de ernst inziet, wil zij ihans evenmin treden. Zij wenst nogmaals te doen uitko men dat zij bij voortduring bezield is met de hoop, dat zij er in zal slagen met de republiek, evenals met Oost-Indonesië en West-Borneo reeds het geval is, langs vreedzame we£ een schikking uit te werken op de grond slag der overeenkomst van Linggadjati, welke schikking de natuurlijke aspiraties van de inwoners der republiek recht doet wedervaren en die tezelfdertijd de vrijwillig overeenge kopien associatie tussen de volken van Nederland en Indonesië verwe zenlij kt. Juist daarom is zij zo teleurgesteld" door de nota van de rep. delegatie van 7 Juni. Harerzijds op 27 Mei in volkomen goede trouw voorstellen geformuleerd hebbende, gericht op verwezenlijking van een gezonde en voor Indonesië zowel als voor Neder land vruchtbare staatsvorm, voorstel len welker redelijkheid ook voor on partijdige derden duidelijk is, wil zij te dezer plaatse, opdat blijkbaar bij de regering der republiek nog be staand misverstand worden opgehe ven, doen uitkomen, dat deze voor stellen volkomen recht doen weder varen aan de grondgedachten van de overeenkomst van Llinggadjati. Als enige van de belangrijkste grondge dachten noemt zij: Gronddachten. a. Het Indon. nationalisme moet in zijn verschillende schakering volle vrijheid tot ontplooiing krijgen en zich in een eigen Indonesisch federa tief staatsverband ontwikkelen. b- Nederland en Indonesië moeten in beider belang en in het belang van de internationale samenleving, duur zaam een gemeenschappelijk staats verband behouden. c. Om te komen tot de toekomsti ge staatkundige verhoudingen is uit te gaan van de geldende wettelijke en bestaande feitelijke verhoudingen. d. Zowel Oost-Indonesië en Bor neo als de Republiek moeten in hun eigen waarde worden erkend, opdat zij in het nieuwe staatbestel op de voet ener waarachtige federatie de plaats kunnen verwerven die hun toekomt en die zij verlangen. e. De -fundamentele rechten en vrijheden moeten ten behoeve van alle volkeren, volksgroepen en staatsburgers worden gewaarborgd. f. De voorbereiding der nieuwe rechtsorde in geheel Indonesië moet op voldoende machtsmiddelen steu nen. Hun omvang zal dus kunnen worden aangepast aan de mate, waar in waarborgen voor orde en rust wer kelijk aanwezig zijn. g. Onverwijld dient in het belang van Indonesië en Nederland en van de wereldeconomie, de rehabilitatie der economie van geheel Indonesië ter hand te worden genomen op basis van bedrijfs- en rechtszekerheid. Nogmaals dringend beroep. Waar ook de regering der republiek deze beginselen aanvaardt, kan zij, die beginselen in deze geest verstaan de, ook met een gerust gemoed tre den in de voorstellen, in de nota van de C.G. gedaan. De Ned. regering doet daartoe een herhaald en drin gend beroep op de regering der re publiek, rekening houdend met de mogelijkheid dat deze niet volledig heeft beseft, dat deze aangelegenheid in het oog der Ned. regering van de hoogste betekenis is. I PERSSPIEGEL j De Indische kwestie in een kritiek stadium De Maasbode schrijft: „Sinds de Commissie-Generaal het gezag der Republiek de facto erkende over Java, Sumatra en Ma- doera en daarmede aanvaardde wat geen factum was en daarom alléén reeds onverenigbaar met de nog altijd bestaande en erkende verant woordelijkheid van de Ned. Indi sche regering is er heel wat ge schied. Veel ook, dat onze goed keuring niet kon wegdragen. De C.G. ging vaak te werk met de be kende Franse slag, zo b.v. toen op het uiterste moment de arbitrage- paragraaf in Linggadjati werd opge nomen, zonder dat het beiden par tijen duidelijk was, wat deze eigen lijk inhield! Wij noemden dit des tijds „min of meer verbijsterend*. Deze inzet was nu niet juist bewon derenswaardig. Wij willen al het minder bewon derenswaardige, met name tijdens het regiem SchermerhofnLoge- mann, thans niet meer de revue laten passeren. Wat iedereen mét open oog kon zien aankomen, ge schiedde: met al ons toegeven lie pen we op een zeker moment radi caal vast. Het ogenblik moest ko men, waarop we de voet schrap moesten zetten en het been stijf houden. Gelukkig is dat ogenblik ook gekomen, naar het schijnt een moment, waarop nog veel ge red kan worden. Houden we thans voet bij stuk, dan behoeft het resultaat van veel ongelukkig gemanoeuvreer nog niet zo ongelukkig te zijn. Van de-basis Linggadjati uit kan nog veel wor den gered, ook voor de rijkseenheid op federatieve grondslag. Met Ling gadjati hebben we ons daarenboven gesteld op een voetstuk, waarop we tegenover het buitenland nog niet zo'n slechte indruk maken. We hebben overvloedig getoond, dat wij aan gerechtvaardigde verlan gens van het ook door ons als vol komen rechtmatig erkende Indisch nationalisme tegemoet willen ko men. Aan de aldus opgetrokken ba sis wensen we onzerzijds echter ook volstrekt vast te houden, ook in be lang der Indische volken." In het sterk besef harer verant woordelijkheid voor het opheffen van een onhoudbare toestand, wil zij ha rerzijds gaarne zover als mogelijk is binnen de grenzen, die een deugde lijke constructie zowel van de Indon. federatie als van de Ned.-Indon. unie stellen, daarbij met betrekking tot het alles beheersend vraagstuk van het centrale gezag in Indonesië ge durende de overgangstijd, nog het volgende doen uitkomen. Het is ge wenst, goed uiteen te houden wat di rect noodzakelijk is, enerzijds en wat, na verdere voorbereiding zou kunnen totstandkomen anderzijds. In verband hiermede zou een Fede rale Raad, als door de C.G. voorge steld, aanstonds kunnen worden inge steld, mede om te voorzien in een gemeenschappelijke Ned.-Indon. lei ding bij de oplossing der actuele èn dringende financiële en economische vraagstukken. In hoeverre een verdere hervor ming der Indische regering voor de overgangstijd wenselijk en bereik baar is, zal aan de orde komen wan neer de voorbereiding der wettelijke maatregelen ter hand wordt geno men, die artikel 15 van Linggadjati heeft voorgeschreven. Op bepaalde bewoordingen staat de Ned. Rege ring niet. Zij meent echter de rege ring der republiek nadrukkelijk te mogen uitnodigen de voorstellen van 27 Mei alsnog te aanvaarden. Onmiddellijk na zodanige aanvaar ding ware de Federale Raad samen te roepen om aan de voorbereiding en wat verder geschieden moet lei ding te geven." In aansluiting aan het in deze aide- memoire medegedeelde, heeft de Landvoogd aan Sjahrir het standpunt der Ned. regering nader uiteengezet. Waarom overhandigde v. Mook de „aide-memoire." 7 KJEDERLANDSE KRINGEN achten het opmerkelijk, dat Van Mook en niet Schermerhorn de „aide-memoire" van de Nederlandse regering heeft overhandigd. Volgens een repu blikeins zegsman heeft het bevreem ding gewekt, dat de aanbieding van de „aide memoire" de briefwisseling tussen de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie heeft door kruist. Bij navraag in Den Haag werd Ass. Fress van bevoegde zijde verzekerd, dat de inschakeling van dr. Van Mook een uitvloeisel is van het ant woord (Zaterdag j.l. gepubliceerd) der Commissie-Generaal op de oor spronkelijke republikeinse tegen- oorstellen. Deze brief eindigde, zo- Is men weet, met de mededeling, dat de republikeinse tegenvoorstellen de Commissie-Generaal geen mogelijk heid tot verdere onderhandeling bo den en dat de Commissie-Generaal daarom de vraag, wat er verder moet gebeuren, had voorgelegd aan de Ne derlandse regering, zoals zij in haar nota van 27 Mei had aangekondigd. Het logische gevolg van deze me dedeling is, dat de Commissie-Gene raal thans niet meer als schakel tus sen de Nederlandse regering en de republikeinse delegatie fungeert. Dat de Commissie-Geineraal Zater dag j.l- toch nog een missive aan de republikeinse delegatie heeft doen toe komen, vindt zijn verklaring in de omstandigheid, dat het antwoord van de C.-G. gekruist was door de nota van Sjahrir, die op zijn radio-rede volgde. Het is nu zo geworden, dat de Ne derlandse regering de zaak in han den heeft genomen en dit doet via dr. Van Mook, die hierbij niet in zijn functie van lid der Commissie-Ge neraal, maar van landvoogd op treedt. Dit verklaart ook het feit, dat de laatste dagen een zeer druk telegra fisch contact tussen Den Haag en Ba tavia plaats vindt. Kabinetszitting te Djokja. Sjahrir vertrekt met zijn gezel schap naar Djokja voor de kabinets zitting van Woensdag. Aan Hatta op Sumatra is een telegram verzonden met het verzoek deel te nemen aan de kabinetszitting, doch vermoede- Het beruchte Biciliiaanse bandie- tendom, dat zich tot nu toe heeft ge wijd aan roofovervallen en het uit vechten van onderlinge ve ten, is een politieke beweging geworden, aldus meldt de „Daily Tel." uit Palermo. De voornaamste bandiet, de vogelvrij verklaarde Guiliano heeft gister avond het communisme „de oorlog verklaard". De oorlog begon op het zelfde ogenblik dat Guiliano hem ver klaarde met twee overvallen op com munistische hoofdkwartieren in dorp jes in de buurt van Palermo.Daar bij werden in totaal vijf communisten gedood en vijf gewond. De eerste overval werd gepleegd in Partnigo, waar de communisten juist een drinkfeest hielden. De bandie ten, die gewapend waren met lichte mitrailleurs en handgranaten, over rompelden de comunisten totaal en dezen kregen geen kans zich te ver weren. Op 'tzelfde ogenblik omsingelden 'n andere groep bandieten het kantoor der communistische partij te Carin en wierp er een bom en een Molotof- cocktail (fles met benzine) naar binnen. Het gebouwtje werd volko men verwoest. Nederlandse schepen vrijgegeven Een eerste groep van dertien door de Russische autoriteiten in Berlijn vrijgegeven schepen begon gisteren de reis van Berlijn naar Nederland. De schippers werden uitgeleide ge daan door generaal-majoor Huen- der, hoofd van de Nederlandse mis sie en talrijke officieren. Boven de Westhaven wapperde de Nederland se driekleur. Het eerste schip, dat door een Duitse sleepboot de haven werd uit getrokken, was de „Wimar" uit Rot terdam. Daarna volgde de „Archi medes" uit Makkum, die naast de Nederlandse ook de Friese vlag ge hesen had. Het uitlopen en schutten van de schepen duurde verder de gehele middag. Buiten de sluizen werden op de rivier de Havel sle pen gevormd, waarna vandaag de vaart naar Maagdenburg zal begin nen. Hier hebben de schepen twee weken oponthoud voor het laden van kali, zodat de reis naar Neder land minstens een maand zal duren. De volgende groep zal nog in de loop van deze week vertrekken. Bezuiniging in Frankrijk De financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond het bezuinigingsplan van de regering aangenomen. Zater dag was dit plan door dezelfde commissie verworpen. Volgens offi cieuze cijfers was de verhouding der stemmen: 22 voor, 18 tegen, 4 onthouding. In de Nationale Vergadering had Ramadier te voren verklaard, dat, indien deze financiële commissie het opnieuw voorgelegde plan weer zou verwerpen, de regering de ver trouwenskwestie zou stellen. „De sociale orde in Frankrijk", aldus Ramadier „moet worden behoed voor inflatie. Indien de regering nieuw geld in omloop brengt, in plaats van te bezuinigen, is deze onvermijdelijk. Wie onze strijd te gen de inflatie niet wenst tè steu nen moet de regering omverwer pen." De bezuinigingsplannen houden, behalve een herziening van het be lastingstelsel, o.a. een verhoging in van de prijzen van brood, melk en sigaretten. Duizenden demonstran ten hebben er gisterenmiddag tegen 65.000 kg. gebeeldhouwd graniet in de dakgoot. Twee Zweden en twee jonge Rotterdammers hakken op vak kundige en kunstzinnige wijze met pneumatische beitels het ontwerp van de Rotterdamse kunstenaar Ge rard Heeman in hard Zweeds gra niet. Deze beeldengroep, Vrede en Oorlog uitbeeldend, zal 14 meter lang, 2 meter breed en 30 cm. dik worden. Het geheel heeft het res pectabele gewicht van 65 ton en zal binnen twee maanden op het dak van het gebouw der Rotterdamse Bank- vereniging worden geplaatst. f 'n Schram en geen kram Het gebeurde op de Goudsberg bij Lunteren, waar de eerste „Roode Kruis"-dag zo juist was besloten met een openluchtspel. Een dame kwam in het duister te vallen en liep een vrij diepe snijwonde aan het hoofd op. Geen nood, in deze Roode Kruis-omgeving, pi-opvol medi sche kopstukken en vakkundig personeel was eerste hulp spoe dig aanwezig. Wat vermocht een armzalig snij wondje tégenover zulk een overmacth van medische wetenschap, van doktoren, van verpleegsters, van ambulance wagens, genoeg om een heel le ger van zwaar gewonden ogen blikkelijk te cureren? Eén sein en het indrukwek kend aparaat van het verenigde Nederl. Roode Kruis ging in wer king. Vakkundig en volgens ae reglementen werd de gewonde dame naar de ziekentent ge transporteerd en daar aangeko menbleek geen hechtmate- riaal aanwezig. Aesculapen kunnen soms vloe ken; zij deden het nu uit de grond van hun hart. Toen snelde een auto met de patiënte naar Lunteren, haalde de dorpsdokter in het nolst van de nacht uit zijn bed en deze hechtte met een paar kramme tjes de wond. Hij zei niets, maar lachtte even fijntjes. lijk zal men hem niet meer tijdig kunnen bereiken, daar hij in het bin nenland vertoefd. Ministers gezwenkt? De „Maasbode" weet mede te de len, dat de mogelijkheid van een uit voering van Linggadjati zeer zou zijn versterkt door de veranderde hou ding van de leden van de Partij van den Arbeid in het kabinet en hier bij werden speciaal de namen ge noemd van de ministers Drees, Ne- her en Mansholt, die de mening van de minister-president voluit zouden delen. Volgens de „Maasbode" legt men er thans in politieke kringen te 's-Gra- venhage de nadruk op, dat de over eenkomst v. Linggadjati nu 'n sterke troef is irt handen der regering, om dat deze overeenkomst nu een rechts grond biedt, waardoor de wereld-opi nie en vooral die in Engeland en Amerika zeer ten gunste van Neder land is gekeerd. Met deze mening als uitgangspunt is men er nu van overtuigd, dat de Nederlandse regering aan de Repu bliek alleen nog maar een ultimatum kan stellen, waarop slechts met ja of neen kan worden geantwoord. Schouten terug uit Indië Blijft tegenstander van Linggadjati De heren Schouten en Bruins Slot twee leiders van de oppositie uit Anti-Rev. kring tegen Linggadjati zijn uit Indië teruggekeerd. Twee da gen vroeger dan ze werden verwacht. „Kunt u ons iets zeggen omtrent de redenen, die u tot inkorting van uw reis genoopt hebben", informeer de een red. van „Trouw" bij de heer Schouten. Daarop ga ik niet fri aldus de heer Schouten daar ik in dit ogen- I raders" in het concentratiekamp op blik buiten de politieke sfeer wil blij- I dezelfde xyijze door anderen ge ven. Er zal gelegenheid genoeg ko- j dood. men om daarop nader in te gaan. Verscheidene voormalige gevange- De heer Schouten zeide nog: „We I nen hebben Hoven's verklaringen EEN DOKTER DTE SPIONNEN DOODDE. Waldemar Hoven, voormalig hoofdofficier van gezondheid in het concentratiekamp Buchenwald, ver klaarde gisteren voor het Ameri kaanse tribunaal voor oorlogsmisda digers te Neurenberg, dat de enige gevangenen, die hij door phenolin- injecties had gedood, die personen waren, die door andere gevangenen bij hem gebracht werden, omdat zij Nazi-spionnen waren. Hoven is één der 23 Duitse dok ters en medische bestuurders, die zijn beschuldigd van experimenten op mensen in concentratiekampen. Hij deelde mede, dat hij met de ge vangenen ondergronds samenwerk te, Hij doodde zestig „verraders" met phenolininjecties, zo verklaarde hij. Er werden nog negentig „ver hebben veel gezien, veel gehoord en veel geleerd, doch onze algemene zienswijze heeft geen wijziging on dergaan." De heer Schouten had alle lof voor het uitnemende moreel der Neder landse troepen en in het bijzonder voor hun houding tegenover de be volking. Hij is van mening, dat de inlandse bevolking, in de gebieden, v/aar zij zich kan uiten, op duidelij ke wijze- te kennen geeft, dat zij het optreden van onze troepen waar deert. Sowjet-voorstel inzake plan Marshall aanvaard Radio-Moskou meldt, dat de Brit se ambassadeur en de Franse zaak gelastigde Molotof er van in kennis hebben gesteld, dat hun regeringen het Sowjet-voorstel, dat de bijeen komst van de „grote drie" ter be spreking van het plan van Marshall Vrijdag a.s. te Parijs zal beginnen, hebben aanvaard. bevestigd. Hoven werd zelf later naar een concentratiekamp gevoerd, omdat zijn betrekkingen met de ge vangenen argwaan wekten, De Amerikaanse Senaat heeft het veto van president Truman overstemd en daarmee de arbeidswet, welke de activiteit der vakverenigingen be perkt en de „closed shop" verbiedt, aangenomen. Het Huis van Afgevaardigden heeft het veto vorige week reeds over stemd, zodat het wetsontwerp thans wet is geworden. Het resultaat is een belangrijke overwinning voor het door de republikeinen beheerste Con gres. Leiders der vakverenigingen noe men de wet „de slavenwet". In de laatste minuten van het debat ver klaarde senator Barkley, die de aan val der regering op het wetsontwerp leidde, dat de maatregel „geboren was om te sterven". Ondanks zijn en Tru- mans laatste pogingen lieten twintig democraten verstek gaan, waardoor de republikeinen de vereiste meer derheid kregen. Sommige republikeinen spraken hun vrees uit, dat de regering de uit voering van de wet wellicht zal sa boteren. HET VATICAAN EN HET HEILIGE LAND. Door sommige correspondenten van Londense bladen werd gewag gemaakt van een voorstel, waarbij de H. Stoel als administrateur van Jerusalem zou optreden. In Vati caanse kringen heeft men daarvan geen kennis gekregen en men is van mening, dat een beslissing in deze geest niet door het Vaticaan wordt voorzien. Weliswaar heeft de Kerk na de oorlog belangstelling getoond voor de H. plaatsen en in teresseerde het zich als zodanig ook voor de Palestijnse kwestie, maar het stuitte daarbij op moeilijkheden en van enig initiatief in deze is er geen sprake. Het is trouwens be kend dat de H. Stoel zich niet mengt in zaken van politieke of territoriale aard. Het is geblekèn, dat er in verschillende landen van het Nabije Oosten belangstelling voor het Vaticaan bestaat en dat reeds de Libanon diplomatieke be trekking daarmede aanknoopte, welke voorbeeld binnenkort in Egypte navolging zal vinden." Voorts vestigt men de aandacht op het bezoek, dat een Arabische delegatie in Augustus van het vorig jaar aan de Paus bracht, om hem haar zienswijze in de Palestijnse kwestie kenbaar te maken. Het Va. ticaan volgt met belangstelling de gebeurtenissen in het Nabije Oosten en het zou zijn goede diensten niet weigeren,indien alle daarbij be. trokken partijen een verzoek ii deze geest zouden doen. De mijnwerkers protesteren, In tenminste een twaalftal steen koolmijnen in de Amerikaanse staat Alabama hebben, binnen drie uur na het aanvaarden van de arbeidswet door de Senaat, de arbeiders het werk neergelegd. Reuter meldt uit Washington, dat hedenochtend in totaal ruim 14.000 Amerikaanse mijnwerkers het werk hebben neergelegd; 22 mijnen zijn gesloten in Pennsylvania, Alabama i West-Virginia. William Green, president van de American Federation of Labour, heeft verklaard, dat de vakbeweging zich nooit bij de arbeidswet zal kunnen neerleggen. PERSONEEL DER PUBLIEKE WERKEN TE BRUSSEL IN STAKING. Hedenmorgen is bij verscheidene diensten der publieke werken te Brussel ,een sitdown-staking uitge broken. Om 0.800 uur hedenmorgen werd. de electrische stroom van het stadsnet, zo,wel hoog als laagspan- ning verbroken. Het grootste deel van het personeel van het gasbedrijf heeft eveneens het werk neergelegd, terwijl bij de reinigingsdienst slechts 3 ploegen werken. Deze staking zal tot 17.00 uur vandaag duren. Het per soneel heeft tot deze staking beslo ten als protest tegen de traagheid, waarmede het gemeentebestuur de uitwerking van de nieuwe loonschaal regelt. 2800 in Russische zóne Vermoedelijk deze week worden de stoffelijke resten van 33 leden van de verzetsgroep-Stijkel, een der eerste verzetsgroepen, naar Neder land overgebracht. Bij deze gelegen heid wordt in de Grote Kerk in Den Haag een 'herdenkingsplechtig heid gehouden. Hiervoor is ook uit genodigd de Belgische pater George Passelecq, die lange tijd met de ge vallenen in de gevangenis te Ber lijnTegel is geweest. Het door het Rode Kruis begon nen werk wordt thans overgekomen door de dienst voor Identificatie en Berging van lijken, welke de iden tificatie van de in de vorige week naar het Frense kerkhof Fronau gebrachte Nederlanders verricht. De dienst zal voorts de berging op zich nemen van de 10.000 lijken van Ne derlanders, die nog over alle zones van Duitsland verspreid begraven zyn. De namen van de leden der Stij- kel-groep, wier stoffelijke over schotten dezer dagen naar Neder land zullen worden overgebracht, zijn: B. H. Bloembergen, lt.-kol J. P. Bolden, B. Davidson, C. Drup steen, H. Ero, It. C. J. Gude, gen.- maj. H. D. S. Hasselman, W. A. Helmers, mr. M. Hes, J. A. Lotge ring, IJ. Naber, W. van der Plas, P. A. Smit, drs. J. A. Stijkel, J. C. Thomas, W. Wagenaar Jr., It. C. J. L. Wolzak. H. P. C. Zanen. Wet op consumentencrediet De ministers van financiën en van Binnenlandse Zaken hebben be paald, dat de vergoeding van de in artikel 7 van de wet op het consu- mentecredieit bedoelde door de ge meentebesturen gemaakte kosten zal worden vastgesteld volgens onder staande maatstaven: 1. Een vast bedrag van f25on geacht de grootte van de gemeente en het aantal ingdiende aanvragen. 2. Een bedrag van f 0.04 per inwo ner naar de stand van het bevolking register op 1 Januari 1947. 3. Een bedrag van f 1.voor elke ingediende aanvrage. 4. Een bedrag van f f 5.voor elk toegekend crediet. Deze vergoeding geldt voor de periode van de aanvang der werk zaamheden voor de uitvoering van de wet op het consumentencrediet tot 1 Januari 1948. Extra suikerbon te verwachten Wat de suikerpositie betreft, ver neemt de „Maasbode", dat een ex tra suikerbon in het verschiet ligt. Van een verdubbeling van het sui kerrantsoen is echter geen sprake. Sen kaWueltje... „Het is beter genezen te worden, binnen het verband der Kerk, dan van haar Lichaam afgesneden te worden als ongeneeslijke ledematen. Want men behoeft niet te wanhopen aan de genezing van wat nog met het lichaam verbonden is; maar wat afgesneden is, kan niet verzorgd noch geheeld worden". St Augustinus.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1