Het standpunt der Ned. regering Een spoedvergadering te Batavia Grote scheepsramp bij Vlissingen 7 PERSONEN VERMIST De „democratie" in Hongarije Moskou aanvaardt uitnodiging MAANDAG 23 JUNI 1947 37e JAARGANG No. 11119 Redactie 20015, Directie, drukkerij en y MlJ T_ AX Jm A 1 /\A/ L JfM H X I /IflJi per post '4.—. abonnementen 20935. W 1 I V |/VV IVr Advertenties: 15 cent per man. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. waarin opgenomen „DE BURCHT" belangrijke korting. Hoofdredacteur: TH. wilmer. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. V Bij een jubileum |7 EN kostbaar bezit is het katholiek onderwijs. Kostbaar bezit voor de katholieken zelf, die moeten ver langen, dat hun kinderen eèn op voeding wordt gegeven, welke beant woordt aan hun diepst-gefUndeerde overtuiging: een opvoeding naar- ka tholieke beginselen, in katholieke geest. Kostbaar bezit óók voor de gehele gemeenschap.- Meer en meer dringt het door in alle kringen, dat onder wijs niet alleen is een bij-brehgen van kennis, niet alleen is eèn ont wikkeling van hetvêrstand, maar dat onderwijs moet zijn: vorming, op voeding van de mens, de totale méns: vêrstand, gevoel, wil. En in kringen van het openbaar onderwijs zelf, in kringen van onderwijzers bij bet openbaar onderwijs wordt het er kend, dat het openbaar onderwijs in die taak tèkort schiet en wij mo gen zeggen: in verscheiden opzicht moet tekort schieten. Het katholiek onderwijs stelt zich positief die taak ten doel en beschikt over de midde len, werkt onder omstandigheden, waardoor het die taak ook vervullen kan, met succes en resultaat. Een succes en een resultaat, dat de gehe le gemeenschap ten nutte zal strek ken, op effectieve wijze, omdat goe- de katholieken óók zijn goede bur gers, goede vaderlanders. Zaterdag 28 Juni herdenken de Zusters van Liefde te Leiden het feit, dat zij honderd jaar geleden in Leiden begonnen zijn, onderwijs te geven. Het begin was bescheiden, zeer bescheiden Maar reeds vóór de financiële gelijkstelling breidde het door de Zusters gegeven onderwijs zich spoedig uit over steeds meer scholen en meer leerlingen en het ging mee met de voortschrijdende eisen van de tijd, waaraan het vol komen wist te beantwoorden. En de laatste uitbreiding is die met een H.B.S. voor meisjes. Leiden en ook velen in de omge ving, die van het onderwijs der Zus ters hebben geprofiteerd brengt de Zusters zijn grote dank voor het ontzaglijk veel goeds, wat zij aan' de katholieken, aan de gemeenschap hebben geschonkenvoor de vele offers, die zij voor het katholiek on derwijs in Leiden hebben gebracht! In die waardering gaat ons*voor de Bisschop van ons diocees, Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, die Zater dagmorgen in de kapel van het kloos ter in de Pelikaanstraat een heilige Mis zal opdragen. Heiligen meest behoefte? Aan heiligen. Van de heiligen gaat een invloed uit, die hun omgeving opheft uit troosteloosheid naar vertrouwen, uit haat naar liefde, uit verlatenheid naarGod In de heiligen zien we als in een spie gel zij 't dan ook natuurlijk een onvolmaakte, gebrekkige spiegel de Goddelijke goedheid. En de heiligen zijn ook de uitdelers van Gods gaven. Van de heiligen gaat een zegenrij ke, hervormende invloed uit door hun voorbeeld, hun daden, hun gebed en offer. Niets beters kunnen wij voor de mensheid verlangen, om niets beters kunnen wij God bidden dan om hei ligen. Gisteren heeft te Rome de heilig verklaring plaats gehad van drie heiligen. De Jesuïet Jan Hector de Britto, een Portugees missionaris, geboren in 1647, die twintig jaar lang in de In- dië-missie heeft gepreekt door woord en voorbeeld en ten slotte de 'martel dood is gestoren. Ook is heiligverklaard de Italiaan se Jesuïet Bernardus Realino, die, evenals de eerst-genoemde heilige, tot een aanzienlijk geslacht behoor de. Als doctor in de beide rechten heeft hij eerst hoge posten bekleed en is op latere leeftijd priester worden, nadat hij al zijn bezit tingen aan de armen had uitge deeld. De derde heilig-verklaarde is Jo seph Cafasso, geboren in 1811, die als saeculier priester in vele platsen in Italië heeft gewerkt, vóóral onder de arbeidersjeugd en onder de gevange nen; hij was de biechtvader van Don Bosco. De Paus houidt de wereld voortdu rend voor in zijn encyclieken en in zijn vele redevoeringen en toespra ken, waar zij haar redding, vrede en welvaart en geluk moet zoeken en - zal vinden. En ieder mens, katholiek of niet-katholiek, wiens verstand niet totaal verduisterd of wiens hart niet geheel bedorven is, zal in die wóór den bewonderen de direct op de da gelijkse levenspractijk gerichte ver heven wijsheid. De Paus houdt de wereld ook voor het voorbeeld der heiligen.... Dat wij dat voorbeeld werkelijk mogen zien! Christus wil tot de wereld komen door de heiligen. „In de heiligen aan schouwen wij" schrijft Mgr. R H. Benson in zijn „Vriendschap met Christus" „door hun individuele karakters en temperamenten als door een prisma het oneindig heilig karak ter van Christus". Op het ministerie van Overzeese gebiedsdelen te Den Haag wordt ver wacht, dat de lt. gouverneur-generaal heden aan de Republikeinse rege ring het standpunt der Nederlandse regering zal uiteenzetten ten aan zien van het tussen de C.G. en de republikeinse delegatie bestaande conflict. Daarbij zal de lt. gouverneur -generaal een aide-memoire over handigen, welke voor publicatie is bestemd. Deze aide-memoire was Vrijdag j.l. opgesteld, voordat de brief van de republikeinse delegatie, welke deze na de jongste radiorede van de heer Sjahrir aan de C.G. had gezonden, hier bekend was. In de sector van Batavia, ten Zui den van Tangeran, had een langdu rig vuurgevecht met een republi keinse bende plaats, terwijl in Se- marang voortdurend in alle sectoren aan de stellingen werd gebouwd. Deze week zijn uit Soerabaja 12 beschietingen op Nederlandse pa trouilles en posten gemeld. Op Bali houdt de terreur tegen de Balinezen in het midden van het eiland aan. Wederom werden enige moorden' gemeld. Nieuwe brief van Sjahrir Hedenmorgen heeft de C.G. een brief ontvangen van Sjahrir, waarin op verschillende punten een nadere toelichting werd gegeven, zoals de C.G. had verzocht. Ten aanzien van vele dezer punten zou de republikein se delegatie zich accoord verklaren met de voorstellen in dë Nederland se nota behoudens de toestemming van de republikeinse regering. De kwestie van een gemeenschp- pelijke gendarmerie, waarover de op vattingen zozeer uiteen blijken te' lopen, zou een onderwerp van na dere bespreking dienen uit te ma ken. a reis van Sjahrir naar Djokja zal, volgens een verklaring van éen republikeinse zegsman tegenover Aneta, in verband met de laatste ontwikkeling van de politieke situa tie, omtrent de aard waarvan hij zich niet wilde uitlaten, zeer waar schijnlijk worden uitgesteld. VORIGE WEEK VIER DODEN. De Nederlandse militaire woord voerder heeft in het militair week overzicht bekend gemaakt, dat aan Nederlandse zijde 4 doden en 12 ge wonden zijn te betreuren. In Medan valt over de gehele linie een toenemende republikeinse acti viteit waar te nemen. In de Noorde lijke sector worden de Nederlandse patrouilles aanhoudend van over de demarcatielijn beschoten, terwijl te vens infiltraties plaats hadden. In de Oostelijke sector v/erd een aanval op een Nederlandse patrouille ge daan door een gewapende bende. Vernielingen door republikeinse ben den nemen toe. Padang biedt hetzelfde beeld. Bij de hervatting van de besprekingen over de pdlitieovereenkomst werd opnieuw geen resultaat bereikt we gens verregaande republikeinse eisen ten aanzien van de rechtspraak en de bevoegdheden. H-K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard woonden de Olympi sche Dag in het Stadion te Amster dam bij. Het Prinselijk Paar op de tribune. DE BESLISSING LIGT BIJ DJOKJA IN EEN SPOEDBIJEENKOMST van leiders der Indonesische politieke partijen, die door Sjahrir naar Batavia waren ontboden en de te Bata via vertoevende ministers zijn Zondag besprekingen gevoerd in ver band met de jongste ontwikkeling ir. de situatie De vergadering, die ten huize van Sjahrir plaats vond, ging accoord met de hooflijnen van Sjah- rir's politieke verklaring, op 19 Juni voor de radio uitgesproken. Óver het opstellen van een antwoord op de jongste brief van de Commissie- Generaal zal het werkcomité van het K.N.I.P. en het voltallig kabinet moeten beslissen, waarvoor Sjahrir en de te Batavia aanwezige minis ters en delegatieleden heden naar Djokja zullen reizen. Het -werkcomité van het Indone sische republikeinse kabinet zal in het begin van deze week in speciale zitting in Djokjakarta worden bij eengeroepen om een beslissing te ne men in de critieke faze, waarin de onderhandelingen tussen de Neder landse regering .en de Indonesiërs met betrekking tot de toekomstige status van Nederlands-Indië zich thans bevinden. JAM VAN DE BON? Naar de „Rotterdammer" ver neemt, zal per 1 Juli de jam vrij, dus zonder inlevering van bonnen, verkocht mogen worden. De vastge stelde prijzen blijven gehandhaafd, aldus dit blad. Op de rede van Vlissingen heeft Zaterdagmiddag een scheepsramp plaats gehad, waarbij ten gevolge van het kapseizen van de Engelse sleepboot Fair Play II, vermoedelijk zeven Engelse opvarenden om het lever! zijn gekomen. De Fair Play II, die het 3000 ton metende Finse stoomschip Kuurtanes van Cardiff naar Antwerpen sleepte, deed Zaterdag de haven van Vlissin gen aan, om daar door de Neder landse sleepboot Goliath afgelost te worden. Het Finse schip gooide tussen de vuurtoren van Vlissingen en de boei voor Breskens, het anker uit en yvaarschijnlijk door de sterke stroom van het water kwam de kabel tussen de beide schepen, onder zulk een De passagierslijst van het m.s. Indrapoera, dat op 4 Ju}i te Rotter- .dam wordt verwacht, ligt op ons bu reau ter inzage. Noodtoestand onderwijs Op een Zaterdag te Utrecht ge houden congres van de Algemene Onder wijsfederatie is door een drie tal sprekers in het licht gesteld, dat vooral de onderwijstoestand ten plat- telande op het ogenblik veel te wen sen overlaat. Nog meet dan voor de oorlog kampt men daar met een groot gebrek aan onderwijskrachten. Als middelen ter verbetering van de huidige noodtoestand werden aange geven: Ten eerste, een juiste distributie van schoolmaterialen door middel van een ambtelijke instantie bij het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen; ten tweede, afschaffing van de classificatie; ten derde, verbetering van de op leiding voor onderwijzer in dier voege, dat er een opleiding komt met volledige bevoegdheid en de onder wijzer op hetzelfde niveau komt te staan als zij die tot de universiteit toegang hebben; ten vierde, een goed geleide re clame bij de beroepskeuze voor het ambt van onderwijzer; ten vijfde, verheffing van de on derwijzersstand door zijn opleiding en door de regering erkenning van zijn persoon als belangrijk cultuur drager. DE SALARISSEN VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL. Het hoofdbestuur van de Algeme ne Rooms Katholieke Ambtenaren- vereniging in vergadering te Eind hoven bijeen, ter bespreking van de financiële situatie Van het overheids personeel, heeft in een telegram de minister van Binnenlandse Zaken verzocht „ten spoedigste die maat regelen te beramen, waardoor in de critieke financiële situatie, waarin zich het overheidspersoneel bevindt, afdoende verlichting wordt I bracht". spanning te staan, dat de Fair Play onmiddellijk kapseisde. Honderden toeschouwers op de Vlissingse boulevard konden waar nemen, dat de sleepboot in enkele seconden pal ondersteboven kwam te liggen. De stuurman van de veron gelukte sleepboot verklaarde, nadat hij door een der omliggende boten opgepikt was, dat hij de kapitein en de zich aan boord bevindende Belgi sche loods in de golven had zien verr dwijnen. De „Bruinvis" van het Nederland se Loodswezen, die op weg van Vlisr sin'gen naar Breskens, ter plaatse van het ongeval aanwezig was, wist twee opvarenden te redden. De sleepboot Goliath en een direct ter hulpverlening uitgezonden Bel gische loodsboot, konden ieder één drenkeling redden. Vier van de elf opvarenden zijn gered. ^ngels vliegtuig onder Gemert neergestort Zaterdagmorgen omstreeks half tien is bij Elzendorp onder de ge meente Gemert een vliegtuig van de R.A.F. neergestort en totaal uit el kaar geslagen. Het toestel was alleen bemand door de „stafsergeant" Peter Hickson, die, onherkenbaar verminkt, aan de hand van zijn papieren geïdentifi ceerd kon worden. Het toestel maakte, deel uit van een formatie van 6 vliegtuigen, welke Zaterdagmorgen met Engeland al bestemming van een vliegveld in Duitsland was opgestegen Na het noodlottig ongeval zijn de anidere vijf toestellen behouden op het vliegveld Welschap bij Eindhoven geland. Het verongelukte vliegtuig was een Tempest-toestel. De Tempest-vlieg tuigen waren reeds in de oorlog bij de R.A.F. in groten getale in ge bruik. Het zijn „Fighters" en bekend (berucht bij de Duitsers) om hun grote snelheid, welke die van de Mosquitos overtreft. WIJZIGING WET DIENSTPLICHT VOORZIENINGEN. In hun memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het ont werp van wet, houdende wijziging wet dienstplichtvoorzieningen, zeg gen de ministers van Oorlog en van Marine o.m.. Wat betreft de on zekerheid omtrent de duur van het verblijf in werkelijke dienst is er misverstand in het spel. De dienst plichtwet toch regelt niet de duur van de werkelijke dienst voor tijden als de thans bestaande. De minister van Oorlog schat het verblijf onder de wapenen in deze tijd op een duur van iy2 jaar, al thans voor het gros van de opge roepen dienstplichtigen,doch zegt ernstig te streven naar verkorting voor de nabije toekomst. Wat de Republiek reeds aanvaard heeft. Tot nu toe hebben de Republikei nen twee van de Nederlandse' eisen aanvaard. Op de eerste plaats, dat de Nederlandse vertegenwoordiger van de Kroon de jure aan het hoofd zou staan van de nationale interim-re- gering; bp de tweede plaats, dat er gezamenlijke economische instanties zouden worden ingesteld. Een woord voerder van de republikeinen ver klaarde, dat het instellen van een Nederlands-Indonesische gendarme rie, voor de Indonesiërs totale capi tulatie zou betekenen. Aanvaarding van deze clausule zou vermoedelijk betekenen, dat het gehele republi keinse kabinet zou moeten aftreden. X— NU WORDT GRIEKENLAND WEER BESCHULDIGD. De Joego-Slovische regering heeft tot de Veiligheidsraad der V.N een memorandum gericht, waarin Grie kenland er van wondt beschuldigd gewapende conflicten aan de Joego- Slavisch-Griekse' grens uit te lok ken door aanvallen op de Joego-Sla- visch gebied. Tevens wordt de vrees geuit, dat deze provocaties een der gelijke vorm aan zullèn nemen, dat zij een ernstige bedreiging voor de vrede en internationale veiligheid zullen vormen. Aan de vóór-avond van 'n nieuwe Franse crisis? Vandaag wordt, in ce Franse Na tionale Vergadering het debat ge opend over de begrotingsvoorstellen van de Franse minister van finan ciën Robert Schumann, welke een poging inhouden om alsnog de frans te redden na de aderlating van de jongste salaris-verhogingen. Het ka- binet-Ramadier ziet in deze voor stellen de enige uitkomst en zal Dins dag de kwestie van vertrouwen stel len. Het is al goed begonnen, want de financiële commissie van de Nat. Vergadering heeft Schumann's voor stellen Zaterdag reeds met 16 tegen 13 stemmen verworpen. De tegenstemmers wiren leden van de comm. partij, van de uiterst rechtsen en van de onafhankelijke conservatieven, welke laatste ook in het kabinet vertegenwoordigd zijn. Wordt Dinsdag de motiê van ver trouwen niet aanvaard, dan staat Frankrijk voor een nieuwe crisis. ^Riskante export-^ De Colorado-kevers in mijn tuin groeien als kool; zij maken het best; dank u De fokkerij verloopt heel voorspoedig, maar het blijkt, dat de export de grootste moeilijkhe den oplevert. Het valt ook niet mee een artikel te exporteren naar een land, dac dit artikel be slist niet wil hebben, a'. geven ze dan ook 10 pond sterling voer één exemplaar. Volgens een verhaal van de „Times" is dezer dagen een En gelsman van een vacantie-reis in België teruggekeerd en in Do ver door de douane betrapt op het bezit vaneen levende Colorado-kever in een lucifers doosje in zijn vestzakje. Was deze man reiziger in Colorado kevers of heeft uy geprobeerd zijn reiskosten goed te maken? In elk geval tegen hem is een aan klacht ingediend op grond van: „Het in bezit hebber, van eer. le vende Colorado-ke/er in gevan genschap, in strijd me; ar tike' 2 (3) van de verordening van 1933 betreffende de Coio.ado-kever, uitgevaardigd volgens de wet op de uitroeiing van epidemieën en insecten". Waar ze in Engeland al geen wetten en verordeningen op heb ben! Wie i^aar Engeland gaat, zorge er voor, dat hij geen vlo tje bij zich heeft; je kunt maar nooit weten. De boete is niet mis. Onze Co- lorado-kever-importeur kreeg 10 pond-sterling en het land is door de „Times" gerustgesteld met de mededeling, dat de douane-be ambte het beestje eigenhandig heeft doodgeknapt en het lijk aan een ambtenaar van het departe ment van landbouw heeft ter hand gesteld. Zou hij nu de 10 pond sterling hebben gekregen? Zoals men heeft gelezen, heeft in het Hongarse parlement de afgevaar digde Sulyok felgeprotesteeerd te gen het communistisch optreden. Als zo iets mogelijk blijkt, dan staat het er toch met de democratie in Hon garije ondanks de Russische invloed nog niet zo slecht voor! Men kan in de „Maasbode" van Zaterdag de verklaring van dit opvallend gebeu ren lezen. De S-redacteur, die in Boedapest is geweest,schrijft o.m.: „Sulyok woont in het Amerikaan se Gezantschap en wordt steeds in een Amerikaanse auto, begeleid door twee Amerikaanse soldaten, naar het parlement gereden, zodat de enige mogelijkheid voor eep arrestatie, waarop de communistische bladen reeds aandrongen, het parlement was en daar willen de communisten tooh of nog niet aan. De schijn van een vrije démocratie moet immers wor den gered, ook al bestaat deze hier practisch voor niemand meer". EEN DRIEMOGENDHEDEN-CONFERENTIE LIET OFFICIËLE Sovjet-Russische persbureau Tass, meldt, dat de Sov jet-Russische regering de voorstellen van de ITranse en Britse rege ringen aanvaardt en erin heeft toege stemd, deel te nemen aan een confe rentie van de drie ministers van buitenlandsche zaken Dit is het antwoord1 op de uitnodi ging van 19 Juni, om deel te nemen aan een conferentie van de drie mi nisters van buitenlandse zake inzake de Amerikaanse hulpverlening aan Europa. Ofschoon de Sovjet-Russische re gering momenteel nog niet beschikt over inlichtingen betreffende de-aard en de voorwaarden voor een e,ren tuele economische steun aan Euro pese landen door de V.S. en betref fende de maatregelen, die door ue Britse en Franse regeringen tijdens de afgelopen besprekingen te Parijs werden besproken, aanvaardt de Sovjet-Russische regering toch het voorstel van de Franse en Britse re gêringen en stemt zy er in toe, deel te nemen aan een conferentie van drie ministers van buitenlandse za ken. De Sovjet-Russische regering is van mening, dat een dergelijke con ferentie op 27 Juni te Parijs zou plaats vinden." STAKING IN RIJN- EN RUHR- GEBIED GEëINDIGD? Britse functionarissen te Herford (Britse zóne van Duitsland) zijr. van mening, dat de grootste proteststaking sinds Pasen in het Rijn- en Ruhr- gebied tegen het gebrek aan voed sel practisch geëindigd is. Men ver wacht, dat de 10.000 arbeiders, die in meer dan 12 machinefabrieken te Keulen in staking waren gegaan, van daag naar hun werk zullen terugke ren. Het broodrantsoen, dat verleden week tot 2 pond per week moest wor den verlaagd, zal op 3 pond worden teruggebracht, waaVmee de v< naamste oorzaak der stakingen is weggenomen. DEZE WEEK EEN EI VOOR DE GROEPEN A, B EN C. Op 26 Juni zal een bon voor 1 ei worden aangewezen voor. de leef tijdsgroepen A, B en C (personen van 5 jaar en ouder). AMERIKA GAAT EIGEN BEZETTINGSKOSTEN IN OOSTEN RIJK BETALEN. De Amerikaanse strijdkrachten in Oostenrijk zullen met ingang van 1 Juli hun eigen bezettingskosten gaan betalen, aldus deelt een communiqué van de Oostenrijkse regering mee. De andere drie bezettende mogend heden zijn op de hoogte gebracht van deze Amerikaanse stap. Britse reactie op dit plan heeft men nog niet kunnen verkrijgen maar men acht het te Wenen uiterst onwaar schijnlijk, dat Frankrijk of de Sov jet-Unie een soortgelijke stap zal kunnen doen. De eerste reactie van Oostenrijkse zijde luidde: „Dat moet wel het plan van Marshall in de practijk zijn". Kolonel Bonners Fellers, voormalig militair secretaris van generaal Mac- Arthur, geallieerd opperbevelhebber in het Verre Oosten, heeft in een ar tikel in het te Washington verschij nende tijdschrift „Foreigh Service" verklaard, dat de Sovjet-Unie gedu rende de zes maanden, die aan de Ja panse capitulatie voorafgingen, her haaldelijk aanbiedingen van capitu latie via haar heeft tegengehouden. Fellers zegt, dat hij deze inlichting uit Japanse bron heeft gekregen. De Sovjets deden deze aanbiedingen te niet door „exorbitante eisen", omdat zij zich een „overheersende positie" in het na-oorlogse Verre Oosten wil den scheppen, aldus Fellers. De Italiaanse constituerende ver gadering heeft Zaterdag met een meerderheid van 43 stemmen een mo tie van vertrouwen in de regering van Alcide de Gasperi, de christen democratische premier, aangeno men. DACHT TILDY NIET AAN AFTREDEN? Zoltan Tildy, president van Hon garije, heeft aan een correspondent van Reuter verklaard, dat de ge dachte aan aftreden nooit bij hem of bij iemand uit zijn omgeving is op gekomen. Hij begreep ten enenmale niet, hoe de geruchten over zyn af treden in de wereld gekomen waren. Overigens zou het geen wonder geweest zijn, als hij wel aan aftreden had gedacht, want in dat zelfde on derhoud zeide Tildy,. dat hij Nagy geen verrader wilde noemen, omdat hij de documenten niet eerder ge zien had voordat zij gepubliceerd waren. De president wist dus niets van zijn eigen premier. Ook was hij door het kabinet niet geraadpleegd over de kwestie van de uitgifte van het witboek! Zó buiten alle kwesties te worden gehouden en nog niet aan aftreden denken, dat is ongelooflijk. BESCHULDIGINGEN VAN DE HONGAARSE REGERING. In een witboek, dat de Hongaarse regering heeft gepubliceerd, worden Engeland en de V.S. er van beschul digd, dat zij de voormalige minister president Nagy en de zogenaamde sa menzweerders hebben aangeboden gelden en materiele steun te verle nen. Ook worden de „samenzweer ders" er van beschuldigd, dat zij de Engelse en Amerikaanse missies mi litaire en anti-Sovjet-Russische in lichtingen hebben verschaft. In het Witboek is een verklaring opgenomen van Gyula Salata, broer van Kalman Salata, vooraanstaand parlementslid van de partij der Kleine Boeren Gyula Salata ver klaart van zijn broer vernomen te hebben, dat Nagy betrekkingen met Engeland en de V.S., in het bijzon der met Engeland, wilde aanknopen. Daartoe had Nagy zijn zoon als se cretaris aan de Hongaarse legatie te Washington verbonden. Nagy zou Hongarije in Zui/d-Oost- Europa tot een politieke en economi sche basis voor Amerika willen ma ken. VERDELING VAN DE PENDSJAAB. Heden is een beslissing genomen inzake de verdeling van de Pends- jaab. De Pendsjaabse volksvertegen woordiging heeft het verdelingsplan aanvaard. Het is te hopen, dat thans de rust weerkeert in Lahore, de hoofdstad, want in het afgelopen week-end heeft het er weer duchtig gespookt. Zaterdag werd met hand granaten geworpen midden op de overvolle markt, terwijl 250 huizen in brand gestoken en geplunderd werejen. Zondag werd nog melding gemaakt van 20 nieuwe branden en Zondag avond smeulde nog het hdrt van het Hindoekwartier. Het verkeer en de handel liggen thans stil en de dis tributie van levensmiddelen heeft opgehouden te functioneren. Een teffje,,, „Dat nooit de avond uw oogleden sluite zonder dat gij u hebt afge vraagd: wat heb ik nagelaten te doen" Pythagoras.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1