Reizen in Rijnland C3 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN BIJEEN ZATERDAG 21 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 door De parochiekerk van Oegstgeest Engeline had voor ons bezoek aan de Leidse Buurt een eenvoudig don kergrijs wandel-costuum aangescho ten en een hoed van verleden jaar op gezet. Misleid door de naam, ver keerde zij in de mening, dat de Leid se Buurt een verzameling sloppen en flauw gevallen onbewoonbare huisjes was en keek misprijzend naar Eduard, die in een roomkleurige flanellen pyama gedost ging. „Je moet arme mensen nooit de ogen uitsteken!" verweet Enge line hem. Wij beiden legden haar uit, met enige moeite, want Engeline doet soms echt rebèls dat Oegst geest een federatie van buurtvereni gingen is: de Leidse buurt de Kerk buurt, de Drie Witte Palen,' de Ba zar, de Kwaak, de Pen, en nog veel meer. Het is voor Oegstgeestenarén om uit je vel te springen, dat in de tram- gids de naam Oegstgeest angstvallig wordt verzwegen eri steeds vervan gen door Leidse Buurt. Als daar nu geen opzet bij in het spel is. De Leidse Buurt is het stuurrad waar Oegstgeest om draait, een ru moerige verkeersknoop, ^waar dage lijks 525 trams en duizenden auto's door een nauw straatje worden ge perst, een compas van wegen, waar van de naald recht-op staat; de to ren van de St. Willibrorduskerk. Wat St. Willibrord door zijn gerin ge, we mogen gerust zeggen totaal Verkeerde kijk op uitbreidingsplan nen had bedorven, is, dank zij de Hervorming, toch weer in orde ge komen. Ja. het kan soms wonderlijk lopen in de wereld! Het Groene Kerkje degradeert langzaam maar zeker tot een begraafplaats-aula en toch staat de kerk van St. Willibrord in het hart van de gemeente. Wat dorpeling en vreemdeling dè kerk van Oegstgeest heten, is zijn gees telijk erfdeel en persoonlijk eigendom gebleven. De titel „Moederkerk van Holland" niet Verleend aan de dode, maar aan de „levende stenen" komt rechtens toe aan de Moe derkerk der Christenheid. Het tegenwoordige heiligdom door Jos. Cuypers en Jan Stuyt in 1900 gezet is die moederlijke ver heffing en de vaderlijke bescherming van St. Willibrord waardig. Hoe de 3 E's er ook op vlassen aanmerkin gen te maken, hier konden ze niet anders dan prijzen. Kerk en toren zijn in volkomen evenwicht op elkaar afgestemd en het zou jammer zijn, als dat evenwicht ooit werd' ver broken. De toren strijdt met die van de' Leidse St. Petruskerk om de voor rang, als er eens een wedstrijd wordt gehouden in kerktorens, wel ke de mooiste is in de laatste hon derd jaar in Rijnland gebouwd. Egbert hield het met de weerbare Leidse vesting van St. Petrus. Eduard bracht zijn stem uit op Oegstgeest „we leven niet meer in het Karolingische tijdperk" En geline wankelde en weifelde tussen de mode en sex-appeal; „het hoedje van de Leidse kerk is wat slap. maar de toren is zoo stoer en echt man nelijk." De kerk van Oegstgeest is ach terste-voren gebouwd, terwille van de oriëntatie of oosting. Het koor staat aan de straatweg, geflankeerd -door de khlm-gelede klo'kketoren, links, en een trap-torentje rechts. Een bizon der gelukkige oplossing. Het portaal is tegenover het kerkhof en doet ons met zijn houten overkap ping en zijn belommerde omgeving altoos aan Zwitserland denken. Het waarom zouden we Voor onszelf niet eens weten te verantwoorden. Het zou meer voor de hand liggen, dat onze gedachten vlogen naar de Pyreneeën. Naast de kerk staat een „natuur-getrouwe" nabootsing van de grot van Lourdes, een grijze rot sen-massa, waaruit een vrij lelijk beeld van O. L. Vrouw te voorschijn treedt. In de Milten van het ge bergte bloeien roode geraniums. Een altaar, met op de tombe de wapens van mgr. baron Tan Wijkerslooth en mg-n Aengenent, is onder een don kere overwelving geplaatst. De gelij kenis met Lourdes is zo ver doorge voerd, dat er ook kraantjes zijn in dit geval loze om water te tap pen, met het opschrift: „Ga aan de Bron drinken en u wasschen, 25 Fe bruari 1858". e, die op verzoek van pas WIE WEET HET? 1. Wanneer'en waar stierf de H. Bonifacius de marteldood? 2. Wat is een suiker-raffina derij? 3. Wanneer zijn de eerste tele- foon-gesprekken Ned.-Indië gehouden? 4. Welke soorten thermometers kennen wij? 5. Welke provincie in ons land heeft de grootste en welke de kleinste oppervlakte? 6. En welke provincie heeft het grootste aantal inwoners en welke het kleinste? 7. Wie heeft de St. Vincentius- vereniging gesticht? 8. Wat betekent K.P.M.? 9. Waar en wanneer is het eer ste Eucharistisch Congres gehouden? 10. Waar ligt Balik Papan? Antwoorden in ons nummer van Maandag a.s. toor De Vetten deze wel zeer merk waardige copie vervaardigde, heeft ook een stukje van de echte grot der wonderbare verschijningen inge last (in een koperen vierkantje even beneden het beeld) en zijn marmeren visite-kaartje beleefd aanbevelend achtergelaten: „specialiteit in het nabootsen van Lourdesgrotten". Een nabootsen van deze nabootsing hoe verdienstelijk ook als eenling zouden we toch niet willen aanbe velen. Van binnen is de kerk er een, van de altijd-durende zonneschijn. De zacht-gele steen van muren en pila ren, de lichte ramen, het altaar van blanke kant geven er de blijdschap aan van de kinderen Gods, die wij al doen we wel eens raar toch zijn en kunnen blijven. Een mooie kerk, ook van binnen. Het houten tongewelf veronderstelt in zijn be schildering een gedegen astronomi sche, bijbelse en hagiographische ken nis. Er 'komen op voor de tekens van de Dierenriem, zinnebeelden van de Christus (o.a. de Leeuw van Ju- da) en vele namen van overwegend Nederlandse heiligen met hum at tributen. Aan de dames-kant vrou welijke uitverkorenen (Gertrudis, Hild egard is enz.) en aan de heren kant mannelijke (Bonifacius met zijn eik, Jeroen met een valk enz.) en natuurlijk, tot viermaal toe, St. Wil librord, wier gezamenlijke levens langs de rand worden uitgeschreven in de ééne apostolische geloofsbelij denis. Het voornaamste kunststuk van de kerk is de gebogen wit-marmeren communiebank, broertje en zusje, van de Warmondse en evenals deze uit Antwerpen afkomstig. Een 18e eeuws gewrocht in weelderige ba rok-stijl. Het „Brood der Engelen" wordt hier uitgereikt met marmeren engeltjes verzinnebeeldend geloof, hoop liefde en kuisheid als misdie naars. In de vakken: euoharisti sche emblemen en voorafbeeldingen, o.a. de Toonbrodentafel en de Ark van het Verbond. Merkwaardig is het tussen de omranking met drui ventrossen en koren-aren ook mais- kolVen aan te treffen. Een litur gisch blundert je? Voor een ander klein kunstwerkje hebben we lang in gepeinzen stil ge staan: het reliekschrijn van St. Wil librord. Het houten, met zilver be- wen en van kijk-vensers voorzie ne "kistje. is geplaatst op een gepo lijste hardstenen console, waarop in 't Latijn met vergulde letters is ge grift, dat het gebeente er wordt be waard van St. Willibrord „conditoris parochiae nostrae de stichter van onze parochie". Daarboven: het wat effen beeld van de Beriedictijnse bis schop. Het schrijn is ontworpen door een andere Benedictijn, van twaalf eeu wen later,, dom. Hans van der Laan De vorige parochiekerk van Oegstge est Rechts: de pastorie, welke thans tot school wordt ingericht. en uitgevoerd door monniken van de abdij Van Oosterhout. Ieder, die voor dit schrijn van ons aller geestelijke vader stil houdt', krijgt een predikatie mede naar huis, die hij het beste doet maar voor zich zelf te bewaren. Een tweede Oegstgeester, Lode Sengers, schilderde op vlakken in de zij-beuken een aanschouwelij k levensverhaal van St. 'Willibrord in kleur-schaduwen in onze parti culiere Baedeker met 'n bedacht en de vier kardinale deugden. We bekennen grif, dat, als pastoor Looyaard ons niet had ingelicht, de betekenis van de laatstgenoemde schildering door ons niet zou zijn achterhaald, zóó slecht hebben we vraag 298 van de catechismus ont houden. Maar wie van de volwassen lezers (behalve een erg brave) zal op de vraag: welke zijn onder de zedelijke deugden de voornaam ste of hoofddeugden? opdreunen: de voorzichtigheid, de rechtvaardig heid, de matigheid en de sterkte en dan daarbij denken aan ëep slang, een lam een dartele vis en sluipende leeuw? Een in stad en land welbekende rector, op deze vraag door ons ge ëxamineerd ten overstaan van de schilderij, zakte trouwens ook, wat voor ons een niet geringe troost en balsem was. De rest van de kerk bood geen stof tot kunstzinnige bewondering. Alleen vermelden we, dat boven een van de biechtstoelen St. Johannes Ne- pomucenus is geschilderd, de Tsje chische martelaar van het biechtge heim, die met opgestoken vinger zijn mond sluit, terwijl zijn getuigenis wordt aangehaald: „Wat ik door de biecht weet, dat weet ik minder dan hetgeen ik niet weet". Op straat gekomen liepen we onze Rijnsburger uit de kappers-winkel bijna tegen het lijf. „Man 't is een pracht-kerk" vond ook hij „maar wij Rijnsbur gers horen er zo gezegd thuis en niet-thuis." „Verklaar u nader" hoorden wij uit één mond. „Dat zit 'm zo". „Maar kort astublief; dit artikel is al lang". „Rijnsburg hoort voor een deel tot de Oegstgeester parochie. Goed. Maar waarom is er dan geen beeld van onze patroon „St. Laurens?" Nu herinneren we ons, dat er in de pastorie, behalve een Maria- en Willibrordus-beeld, ook nog een beeld van St. Laurentius, afkomstig uit de vorige kerk, wordt bewaard, die alle drie op de lijst van Monumenten staan ingeschreven. Het is maar zoo'n ideetje.... De behandeling van <de begroting werd gistermiddag voortgezet. Ontstemming bij gemeente- personeel. De 'heer Van Oyen (K.V.P.) ver heugde het, dat de algemene be schouwingen op een veel hoger peil staan dan vóór de oorlog. Met het antwoord, door B. en W. gegeven in zake de medezeggenschap, kon spr. zich in genen dele verenigen. Het voorstel van de heer Schüller noem de spr. de evënknie van de motie van de heer Wilmer en hem. Daarom ried spr. de heer Schüller aan zijn voorstel in te trekken en zijn stem aan de motie te geven. Moge het in deze motie nagestreefde spoedig ver wezenlijkt worden. Begrijpelijk is het, dat er ontstemming heerscht bij het gemeente-personeel. Die ontstem ming is er niet alleen bij het gemeen te-personeel, maar ook bij de arbei ders in het particulier bedrijf. Voer de spanning tussen lonen en prijzen is nog steeds geen oplossing gevon den. Vooral aan grote gezinnen ont breekt een voldoende inkomen om in het levensonderhoud te voorzien. Men hoort wel eens de mening, dat de ar beiders het buitengewoon goed heb ben, doch zij die kennis hebben kun nen; nemen van de inkomsten en uit gaven van een gezin met kleine kin deren weten dat die mening fanta sie is. Als het de regering niet gelukt de prijzen te verlagen en wellicht de huren zullen worden verhoogd (wat op zichzelf niet onbillijk is), voorziet spr. dat aan een z.g. derde loon-ronde niet zal zijn te ontkomen. Met een goede indeling der toon groepen kon nog wel een en ander worden bereikt. De opmerking van mevr. Braggaar De Does beantwoordend, zeide spr dat de gehuwde vrouw (nood-om standigheden daargelaten) thuis hoort in haar gezin. Met de beant woording door B. en W. van zijn vragen inzake de handa'nving der openbare zedelijkheid kon spr. zich verenigen. De politie treedt vaak te slap op. De schadelijke invloed van de bezetter met zijn naakt-cultuur is nog steeds merkbaar. Spr. drong er met ernst op aan bij de openbare ze den de juiste verhoudingen niet uit het oog te verliezen. Een hoge opvat ting van de zedigheid zal bijdragen tot vorming van een stent geslacht. Gezondheidszorg. De heer. Goslings (P. v. d. A.) hield een ellen-lang betoog, over de gezondheidszorg en sprak daarna over het gebrek aan ruimte in de zie kenhuizen, rusthuizen, kinder-uitzen- dingen, waarbij de Gem. Geneesk. Dienst een controlerende taak toe komt. Spr. wees op de sociaal-econo mische betekenis van de gezondheids zorg, met name wat t.b.c., maar voor al óók wat rheuma-bestrijding aan gaat. Spr. zou B. en W. willen vra gen de directeur van de G-G.G. uit te nodigen een plan uit te werken, hcc hij zich de opbouw van de ge neesk. dienst in Leiden dankt welke ete noden zijn en hoe groot de kosten om daarin op de meest economische wijze te voorzien. Nog enkele sprekers. De heer Cats (Comm.) drong aan op een spoedige regeling van de taxi-ondernemingen. De heer Robbers (Prot), het voor stel van de heer Schüller besprekend, sloeg hem voor het woord „medezeg genschap" te verantwoorden in „dienst-commissies", omdat mede zeggenschap van gemeente-personeel juridisch onvruchtbaar of niet-uit- yoerbaar is. Het woord was daarna aan de wet houders. WETHOUDER VAN SCHAÏK: Wethouder Van Schaik sprak over de bezinning %in verschillende landen. Bij de algemene beschouwingen vond spr. zwaar pessimisme in de ge- dachtengang van de heer Van Dijk. Dat verwondert spr. van een gelovig man als de heer Van Dijk in hoge mate. De zekerheid, dat deze tijd met zijn moeilijkheden leiden zal tot een blijde toekomst, moet toch ook bij hem aanwezig zijn. De jeugd moet met optimisme worden bez.en. Wat de opvoerfding betreet, school en leven moeten met elkaar contact hebben. De onderwijzers kunnen zich maar niet zo gauw instellen op de nieuwe methode, volgens de nieu we psychologische ervaringen. De verhouding op school tussen onder wijzers en leerlingen is echter al een geheel andere dan wij in onze jeugd kenden. Spr. achtte het een vergis sing als de heer Wilmer aandringt de kinderen van opleidingsscholen, die geen middelbaar onderwijs gaan volgen, naar de eindscbolen over te brengen. Ook op de opleidings-scho- len ondanks het etiquet dat er op geplakt is is een andere geest ge komen. Spr. ontkent, dat hij zich al tc veel bemoeit met de sport- en jeugdverenigingen. Spr. heeft deze organisaties samengeroepen om het gezamenlijk overleg te bevorderen. Het ,Sport-contact" is daarvan het gevolg. Ook de jeugd-organisaties werden tot onderling overleg samen geroepen. Het resultaat dier bespre kingen was een rapport een nog al oppervlakkig rapport. Ten slotte is voorgesteld, van jeugd-zijde, een jeugd-advies-commissie in te stellen, die B. en W. zou adviseren. Spr. heeft getracht de krachten te rich ten en het eigen-initiatief een ont- plooingskans te geven. Hierbij wees spr. op zijn ingrijpen op toneelge bied. Hier is aan een opvoeding van volwassenen begonnen. Veelvuldiger keuring van onderwijzend personeel heeft spr.'s aandacht. Een commissie in te stellen voor de ontwikkeling van het middelbaar onderwijs acht spr. onnodig. Met de baldadigheid is het een moeüjk geval. Ieder oud ge slacht heeft geklaagde over de bal dadigheid van.de jeugd. Wel meent spr., dat de baldadigheid thans gro tere proporties heeft aangenomen dan ooit en de Hollandse jeugd schijnt ook wie de ergste van alle -te zijn. De vroegere opvoedings-methoden schijnen dus niet veel succes te heb ben gehad. Spr. overpeinst, hoe dooi de opvoeding veobetering kan worden bereikt. „Schoolkinder-voeding" heeft weer een verzoek om subsidie inge diend en denkt met September haar werkzaamheden te hervatten. Over de subsidie aan de Biz. H.B.S.'en deelt spr. mede, dat de raadsbeslui ten van 1928 en 1930 waarbij subsi die verleend werden, door burg. De Ruyter van Steveninck in 1942 wer den ingetrokken. De burgemeester wilde de beslissing aan zichzelf hou den. In 1944 diende de Kath. H.B-S. nog een verzoek in aan de burge meester om subsidie over 1941, welk verzoek werd toegestaan. De Christ. H.B.S. had reeds vóór 1940 geen ver zoek om subsidie meer ingediend. B. en W. zijn bereid deze zaak opnicv te bekijken, zoo gauw een verzoek oir subsidie binnenkomt Zonder aan vraag subsidie te verlenen, zou een Sinterklaas-cadeau zijn. WETHOUDER MENKEN: Wethouder Menken zeide, dat al zjjn we tevreden met een goede ge neeskundige dienst, er nog veel zal moeten gebeuren. Een nieuw ge bouw voor de dienst is in deze tijd onmogelijk. Er is een plan het gehele gemeente-personeel periodiek te keu ren. De tandheelkundige verzorging op school komt binnenkort in de raad. De huisvesting van invaliden en ouden van dagen is zéér urgent. Het tekort aan veipleeg-ruimte is een ramp. De G.G.D. treedt daarbij bemiddelend op, zodat b.v. onlangs patiënten konden worden opgenomen in den Haag en Sassenheim. De zie kenhuizen zullen tot samenwerking moeten komen voor urgente zieken huis-gevallen. Met de wijkverplegin- gen zoeken B. en W. tot een over eenstemming te komen op de basis van de twee Kruis-verenigingen. Spr. zou gaarne de G.G.D. zich zien ontwikkelen tot de kern van de be vordering der volksgezondheid in deze stad. Voor de keuring van fa- brieks-personeel is sterk behoefte aan een speciale arts. De kwestie van de medezeggen schap is de grote kluif geweest bij de besprekingen inzake het gemeente- personeel. Het punt is niet nieuw. Naar de oplossing van dit probleem wordt allerwege gestreefd. Spr. ging de sociale wetgeving in ons land na, waarbij de invloed van de pauselijke encyclieken niet te miskennen is, en wees op de werkzaamheid van Talma en Aalberse. Naast het sociale aspect ziet men na qe oorlog opkomen het ecohomisch asbect. De medezeggen schap is nog iniet voldoende gecon cretiseerd. Volgens sommigen had het verloop dadrvan sneller moeten gaan; volgens artderen gaat het fout. De mening, dat B. en W. de mede zeggenschap ophangen aan do kap stok van het Centraal Orgaan^ is wel een zeer zonderlinge. Als er één man is, die er op getamboereerd heeft, dat aansluiting daarbij het plaatselijk overleg zou verlichten, dan is het de heer Schüller geweest. Medezeggen schap is waarlijk geen kwestie, die in een handomdraai is opgelost. Het Centraal Orgaan zal wel niet voor niets met moeilijkheden zitten, om dat er bij medezeggenschap in ge meentebedrijven nog wel een ander kantje aan zit dan in private bedrij ven. De veronderstelling; dat de or ganisaties met een kluitje in 't riet zijn gestuurd, noemt spr. beledigend. In het Georg. Overleg is open kaart gespeeld. Spr. wees er op, hoe mede zeggenschap „nu en hier" moeilijk te rijmen is met landelijke salaris regelingen. Het streven is de theorie van de medezeggenschap tot practijk te brengen. Binnenkort zullen voor stellen dienaangaande komen. Dat bij G.G.D. de mensen rechte loos zouden zijn, is een erge over drijving. Noch het personeel, noch de organisaties zijn bij spr. geweest. Over de opname van de werklieden der Sportstichting in gemeente dienst wordt overleg gepleegd. Op de vraag, of het gemeentebestuur weet hoe het gist en kookt onder het ge meente-personeel, kan spr. volmon dig: ja zeggen. Spr. wijst daarbij op het gelegde „plafond", wat ten ge volge heeft een grote zuigkracht van het particuliere bedrijfsleven. Er wordt hard gewerkt aan de her-klas- sificatie en nieuwe salaris-regeling. De organisaties zijn daarmede volle dig op de hoogte en hebben hun dank uitgesproken voor de wijze, waarop het gemeentebestuur voor de verbe tering van de salarissen er uit tracht te halen, wat er te halen is. Spr. deed een beroep vertrouwen te heb ben in het gemeentebestuur. Mede door het vraagstuk van de medezeg genschap, dat binnenkort aan de or de komt, zullen B. en W. bewijzen afleggen van hun pogen de belangen van het personeel te dienen. WETHOUDER JONGELEEN: Wethouder Jongeleen deelde mede, dat de herziening van het uitbrei dingsplan-Noord op 11 Juli in de Raad komt. Ook andere herzieningen zijn onder handen. Daarbij doen zich vele moeilijkheden voor. In het plan- Noord kan b.v. de spoorlijn, die geen waarde had, niet worden verwijderd. In het Zuiden is er het probleem met do nieuwe Rijksweg Papemeer Vink, waarop de Haagweg bij de Slaagh zou aansluiten. Dit ontwerp is gemaakt in volledige overeenstem ming met het gemeentebestuur van Leiden. Echter vereist de snellere uitbreiding der stad, dat deze Rijks weg zuidelijker wordt gelegd, wil de stad niet worden ingesloten. De weg is nu gedacht ten Zuiden van het Haagsche Schouw. De verwachting is, dat binnenkort een besluit zal wor den genomen in overeenstemming met de wens van het gemeentebe stuur, Spr. deelde mede, dat de raad wel dra een rapport zal bereiken over de grond-igilitiek. Het is niet de bedoeling het gehe le 'plan-Noord door één architect in onderdelen te doen uitvoeren. Spr. ontried sterk woningen in de Heinsiusstraat bewoonbaar te maken. Het gehele blok is tot verdwijning gedoemd. Indien de tijdelijke be- woonbaarmaking geringe kosten vergde, zou spr. er geen bezwaar te gen hebben, maar de afbraak is te ver voortgeschreden. Binnenkort zal de Raad een plan tot algehele stoping bereiken. Noodwoningen kunnen we niet krijgen en de ervaringen ermee zijn niet best. De woningnood gaat spr. zeer ter harte; vele jonggehuw den worden gedupeerd. Spr, behandelde de spoorweg-plan nen. We moeten hierbij het „hoofd spoor" vasthouden en ons niet op „zijlijnen" laten rangeren Als we noodmaatregelen gaan treffen, zou het voor de tegenpartij, de Ned. Spoorwegen hoewel daarbij geen moedwil in het spel is aanleiding kunnen zijn, ons op dood spoor te laten staan. De laatste tijd is B. en W. gebleken, dat we het doel, waar naar wij nu 25 jaar streven, thans zeer nabij zijn. Het is niet onmogelijk, dat het college binnenkort inzake het station met een voorstel kan komen. Op dat punt is spr. zeer optimistisch. De aard van de besprekingen maakt nadere mededelingen ongewenst. Dit spoorwegplan moet veel meer in 't centrum der belangstelling komen. De onhoudbare toestand hier in Lei den moet door iedereen onder de aandacht der autoriteiten worden ge bracht. Het aftakken van de ,31auwe tram" aan de Lammenschansweg zal wor den besproken. Het verkeerslicht Eèn seminarie voor krijgsgevangenen Van 1945 tot medio 1947 was te Chartres in het thans opgehe ven kamp voor Duitse krijgsge vangenen een theologisch semi narie gevestigd, waaraan 500 krijgsgevangen priesterstudenten him theologische vorming te danken hebben. De organisatie der betreffende cursussen was tovertrouwd aan de theologische faculteit te Freiburg in Breisgau. Deels krijgsgevangen priesters, deels priesters die uit Duitsland vrijwillig naar Chartres waren gekomen, traden op als docenten. Bovendien volgden 60 priester studenten een aparte cursus, zo dat nu bij hun terugkeer in1 Duitsland gereed zijn voor de universitaire studie. hoek BreestraatRapenburg verwij deren vindt spr. niet aanbevelens waardig; een verkeersagent zou veel duurder zijn. De vervuiling van de grachten is iets onbegrijpelijks; ieder een heeft een vuilnis-emmer. Het storten van huisvuil aan de Noorderstraat is een moeilijk pro bleem. Het is zeer wel mogelijk, dat Ged. Staten het storten van vuil in de Nieuwkoopse plassen zullen gaan verbieden. Uit een oogpunt van be houd van natuurschoon kunnen we hiertegen geen bezwaar maken. In 1943 is nog een plan gemaakt het huisvuil tot compost te verwerken, doch dat schijnt op de lange baan te zijn geschoven. Vervoer naar andere plaatsen zal enorme bedragen kos ten. Deze overwegingen beduiden niet, dat er in de vuilstorting geen verandering zal komen. Binnenkort zal de raad een voor stel bereiken, de garage van de rei nigingsdienst te vergroten. Er staan 's nachts 32 auto's en 2 motorfietsen (ter waarde van een half millioen) op elkaar gepakt. Deze verantwoor ding kan niet langer worden ge dragen. Het aanzien van de stad1 wordt zoveel mogelijk verfraaid. O.a. da restauratie van de molen „De Valk" Spr. gaf enige cijfers over het her stel van wegen en plantsoenen na de oorlog. Er werden 100.000 nieu we klinkers en 80.000 trottoir-tegela gelegd. Sommige inwoners waren zo sportief de tegels uit hun tuintje te halen en aan de gemeente terug te geven. Onder de oorlog verdwe nen 45 K.M. straatbeplanting, ter voorziening waarin 4840 laanbomen, werden geplant, 8700 bloem- en sierheesters^ heg-ligusters 14000, struik-rozen 6.500, vaste planten 14900, 308.000 graszoden. Totaal werd 35000 vierkante meter plant soen geheel en 47.000 v. meter ge deeltelijk vernieuwd. Over de annexatie-plannen zei spr., dat verruiming der grenzen een harde noodzaak is. De leiding dezer provincie deelt ons standpunt. De plannen waren reeds volledig opgemaakt en zouden reeds te berde zijn gekomen, als de brand in de griffie in Maart 1945 waarbij het plan verbrandde geen vertraging had gegeven. Inzake de panden Vischmarkt— Maarsmansteeg, zegt spr., dat er in 1940 een overeenkomst is gemaakt tussen de betrokkenen en de aan nemers, dat herbouw zal plaats heb ben als de voorziening van bouw materialen normaal is. Ten slotte sprak spr. zijn waar dering uit voor degenen, die hem kracht van God hadden toegewenst al kan dit sprekers richtsnoer niet zijn. Hij put zijn overtuiging uit het democratisch socialisme. Het democratisch socialisme socialis me is niet denkbaar zonder demo cratie is voor spr. een levens houding; een geloven in de edelste gevoelens der mensheid. WETHOUDER VAN DER KWAAK: Wethouder Van der Kwaak hield een beschouwing over de gemeente- financiën, waarin hij de herziening van de financiële verhouding met het Rijk een dringende noodzake lijkheid noemde. De heer Lomberl geruststellend zeide spr., dat er spoedig een voorstel komt tot in stelling van een accountantsdienst. De kwalificatie van de heer A, van Dijk, dat de behandeling dezer begroting gelijkenis vertoont met Hitler in de Kroll-opera, is niet al leen buitengewoon onvriendelijk, maar geeft bovendien blijk van een ernstig wanbegrip van Hitier en zijn trawanten. Spr. zou het op prijs stellen, als de heer A. van Dijk da geb.ezigde woorden zonder omwegen introk. Dat deze begroting een ont wijking van moeilijkheden is, zal weldra blijken een foutieve bewe ring van de heer A. van Dijk ta zijn. Wat de benoeming van de ge meente-ontvanger betreft, staat vast dat de voordracht objectief is op gemaakt en dat de mededeling, dat de heer Everstij n een extra promo tie kreeg, juist is. Spr. verzocht da voorzitter aan de heer Pina te vra gen, of hij zijn beschuldiging introk. Spr. betoogde, dat de omslag der molest-verzekering over 10 jaar mag worden verdeeld. Met de bedra gen van de vernieuwingsfondsen der Lichtfabrieken kunnen we behoor lijk voor de dag komen. Er zijn aanduidingen, dat op da volgende begroting het tekort min der zal zijn. Spr. wijst daarbij op de vrij gunstige ontwikkeling der bedrijven, het inwerking treden van de noodwet voor ^hden van dagert en de nieuwe herziening van de fi nanciële verhouding tot het Rijk, waarover spr. nog dit jaar een wets voorstel verwacht. Spr. besloot. Vondel aanhalend, met tot een dracht op te wekken.. i DE VOORZITTER. De voorzitter legde uit, dat het rondrijden met een geluidswagen op 1 Mei aan iedere partij verboden zou zijn. Er is hier een standpunt, dat alleen bij verkiezingen politieke partijen geluidswagens bezigen. Spr, voelt er veel voor alleen voor alge mene doeleinden toestemming te geven voor een geluidswalen. Het gebruik daarvan moet wegens het lawaai en het verkeer meer beperkt worden. De brandweer zal binnenkort worden gereorganiseerd en worden samengesteld uit een be roeps-kern en een plichtsbrandweer (uit gemeente-personeel). Spr. vond het beter van grens-wijziging ta spreken dan van annexatie. Bij dit laatste woord wordt aan machts wellust gedacht, terwijl gebiedsuit breiding voor Leiden zuiver een. noodzakelijkheid is. Na nog de verpleegsterskamertjes op Endegeest, de baldadigheid en de taxi's (er wordt geen verschil gemaakt tussen grote en kleine on dernemingen) besproken te hebben, schorste de voorzitter de vergade- 1 ring tot 8 uur.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3