R.K. Landbouwhuishoudschool te Langeraar 20 Jaar K.L.M. passagiersvluchten Indië naar ZATERDAG 21 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Voor deblokkering vier mogelijkheden Ter gelegenheid van de indiening van een wetsontwerp tot verlenging van het machtigingsbesluit-Geldzui- vering heeft minister Lieftinck mede gedeeld op welke wijze h-?t geblok keerde geld volgens zijn plannen zal kunnen worden afgewikkeld. In grote lijnen zal men zijn ge blokkeerd geld, voor zover dit niet benodigd is voor de betaling van Ver- mogens-aanwasbelasting en Vermo gensheffing, op vier wijzen kunnen aanwenden. Men zal er van degenen, die nog geblokkeerd geld kunnen ge bruiken voor de speciale heffingen, vermogenswaarden of effecten mee kunnen kopen men zal geblokkeerde tegoeden tot 5000 kunnen omzetten in een deposito-rekening, die in vijf jaarlijkse termijnen wordt vrijgege ven; men zal grotere tegoeden in vijf jaar geleidelijk kunnen omzetten in verhandelbare certificaten en ten slotte zal men het geld kunnen ge bruiken als koopsom- voor een levens verzekering. De 3 procent Grootboekinschrjjvin- igen kunnen bovendien tegen vrij geld worden overgedragen aan hen, die er de vermogensheffingen mee willen betalen. Internationaal congres der Kajotters Ka jotters, Ouders, bewoners van stad en omgeving, Maandag a.s. be ginnen in Montreal in Canada onze Internationale Studiedagen, waar af gevaardigden van 48 landen met elkaar de problemen van de heden daagse arbeidersjeugd gaan bespre ken. En het is niet zonder vreugde, dat wij er hier melding van maken, Wij willen er uw aandacht en mee leven door vragen. Meeleven met onze beweging die van Zijne Heiligheid Phus Pius XII de bijzondere toestemming verkreeg om tijdens de duur van de studieda gen onafgebroken dag en nacht H.H. Missen te doeA opdragen om daar door het welslagen van de studieda gen en vaij het Kajotterswerk t< verkrijgen. En dit is. waarvoor wij jou, Ka- jotter, en U, Ouders, en bewoners van stad en omgeving, willen aan sporen om tijdens deze dagen van 2328 Juni zoveel mogelijk ter H. Mis te gaan en te communiceren voor het zelfde doel. De H. Vader gaf aan onze arbei dersjeugd door dit bijzondere verlof Zijn meeleven met ons te kennen, Hem er voor dankend en er gebruik van makend, treedt nu meer dan ooit de eenheid van onze H. Roomse Kerk naar buiten. Jonge arbeiders, uit_48 verschillende landen in een stad ver enigd, treden aan voor duizenden jonge arbeiders over de wereld. De wereld-K.A.J. treedt aan, zij gaat haar plaats - in- de wereld innemen. Luxemburg en Frankrijk vertegen woordigen ons in de U.N.E.S.C.O. en U-...? Ka jotter, kom en laat vanaf Maan dag je beweging zien en vertegen woordig haar iedere morgen bij Christus, die ons een nieuwe revo lutie bracht van Recht en Liefde in de samenleving en ons de opdracht gaf haar voort te zetten. Ouders en U, die met ons mee leeft, wil ons werk in de komende week bijzonder gedenken. De Districtsleiding der K.A.J. BONNEN VOOR WERKKLEDING. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de plaatselijk disxrir ibutiediensten op nader te publiceren data de bonnen voor werkkleding zullen uitreiken, welke zijn toege wezen op de collectieve aanvragen tussen 12 en 31 Mei, ingediend door bedrijven met tien of meer arbeiders. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men deze eerste uitreiking slechts voor een gedeelte aan.de aanvrage kan worden voldaan. BEURS PRAATJE. Op de effectenbeurs te Amsterdam bestond gisteren een uitgesproken vaste stemming, die zich tot de ge hele .beurs uitstrekte maar haar oor sprong vond in de vaste houding der cultuurwaarden. Deze stemming werd te voorschijn geroepen door berich ten volgens welke de jongste voor stellen van de Nederlands-Indische Tegering door de Indische delegatie zou zijn aanvaard. Weliswaar werd naderhand medegedeeld, dat deze be richten niet juist waren, maar dit .verhinderde niet, dat het eerste be- xich1%de beursstemming en speciaal de tendenz voor cultuurfondsen in hoge mate beïnvloedde, terwijl de te genspraak van de regering ter beurze klaarblijkelijk nog niet bekend was. Bovendien werd de vaste stemming voor Indische fondsen en thans in het bijzonder suikerwaarden nog in de hand gewerkt door bespiegelingen over de recente berichten, betrekking hebbende op taxaties van de in Indo nesië aanwezige suikervoorraden. Bij de opening van de beurs bleek allerwege vraag te bestaan met het gevolg, dat de hoofdkoersen bijna al gemeen hoger waren dan de vorige slotprijzen en vooral kwam dit tot uiting in de suikerwaarden. Ook de hoofdkoersen voor de rubberaandelen waren enige punten hoger dan de vorige notering. Voorts waren Ko ninklijke vast en voor dit fonds kwam een hoofdkoers tot stand van 406 bij 'een vorige slotprys van 402 1/2. Van de weeromslag waren de hoofdkoer sen voor de scheepvaartwaarden en de meeste industriefondsen eveneens hoger. De Amerikaanse markt was kalm. De koersen waren algemeen hoger in navolging van Wallstreet. De beleggingsmarkt was zeer rus tig. De Nederlandse staatspapieren waren weinig of niet verandesd. De affaire in gemeentelijke en provin ciale leningen was veel minder om vangrijk dan Donderdag. Hoewel de stemming prijshoudend bleef. De pandbrievenmarkt was stil, vrijwel onveranderd. Prolongatie 2 1/4 pro cent. C*EN DAG VAN GROTE BETEKENIS heeft zich gevoegd aan de ge- schiedenis van het rijke roomse leven in Langeraar. Met de plechtige doch ook feestelijke inwijding en opening der R. K. Landbouwhuis houdschool is aan onze Parochie en Gemeente een instelling geschonken, die voor de toekomst voor de Vrou welijke Jeugdvorming van onschat bare waarde zal blijken. Plechtige inwijding en opening De druilerige miezerige morgen overgaand in een dag van blijde gouden zonneschijn lijkt ons een symbool van de aanvankelijke grote moeilijkheden en zorgen, die aan deze stichting vooraf zijn gegaank doch die met deze opening zijn glo rievolle bekroning verkreeg. Deze dag begon met een H. Mis om Gods zegen af te smeken over het onder wijs, het onderwijzend personeel en de leerlingen van de Landbouwhuis houdschool, Deze H. Mis werd opge dragen door de pastoor der paro chie J. M. Halkes. De gezangen wer den uitgevoerd door een koor van Eerw. Zusters en leerlingen der school. Uitgevoerd werd de IXe Gre goriaanse Mis In festis B. Mariae Virginis (cum jubilo), voorafgegaan door een meerstemmig Veni Crea tor en besloten met een lied ter ere van Jezus Goddelijk Hart. De uit voering der gezangen geschiedde op een wijze die onze grote waardering Verdient. Onder de H. Mis naderden leerlingen en onderwijzend personeel en genodigden ter H. Tafel, zich ver enigend in een gebed om Gods zegen over deze nieuwe school. Op het Priesterkoor hadden plaats genomen de HoogEerw. Deken Nieuwenhuizen de ZeerEerw. Priester-Directeur van de Congregatie der Voorzienigheid in Amsterdam J. Stanenburg en de verdere parochie geestelijkheid, ter wijl de H. Mis verder werd bijge woond door Burgemeester Hogen- boom en de wethouders Volgering en Van Vliet, de leden van Kerk- en Armbestuur, Voorzitter en Secr. der plaatselijke afdeling L. T. B., de Hoofden van de R. K. Lagere School en van de R.K. Tuinbouwschool, on derwijzend personeel en leerlingen der Landbouwhuishoudschool en de vaklieden, die gewerkt hebben aan de inrichting der school. Na de H. Mis verenigden de ge nodigden zich in de pastorie en de leerlingen in het Parochiehuis voor een gemeenschappelijk ontbijt. Te half elf vond hierna de inwijding der school plaats door de HoogEerw. Deken Nieuwenhuizen. Bij de reeds genoemde aanwezigen merkten we nu nog op Prof. Cleophas en de heren Van Baar, Onderwater en Hoender- bos als vertegenwoordigers van de Onderwijsinrichting van de L. T. B. de Algemeen Overste van de Con gregatie v. d. Voorzienigheid en een Eerw. Zuster uit Bergen als verte genwoordigster van de Bond St. Joseph voor Landbouw'huishoudon- derwjjs. Met een kort woord wees de heer Nieuwenhuizen er op, dat wij met deze eenvoudige plechtigheid dit grote werk hebben gesteld onder de hoede van de Goede God. Wij hebben dit gedaan ter ere Gods. Moge Gods zegen op dit werk rusten. De aan wezigen werden nu uitgenodigd de school en haar inrichting te bezich tigen. Wie zou denken een school te zien die duidelijk het stempel draagt van een beginnen in deze moeilijke tijd, dus behelpen, vergist zich. Ons wordt getoond een keurig ingerich te school. We komen in drie loka len voor naai-onderwijs, volledig uit gerust met machines enz., waarbij ook verschillende werkstukken ver vaardigd op de school te bezichti gen zijp. We komen in een waslokaal uitgerust met grote wasmachines en spoelinrichting, en dan naar de keuken. Ook hier alles even mooi verzorgd. Voor iedere leerling een apart werkkastje met eigen electri- sche kookplaten, een electrisch en een kolenfornuis, granietstenen aan rechten, geijser voor heet water enz. alles even mooi en doelmatig. Ten slotte nog een gewoon leslokaal voor algemeen vormelijk onderwijs. Als geheel dus een inrichting waar onze jonge meisjes door zes leerkrachten worden gevormd tot degelijke huis vrouwen. De Directrice der school was zo bereidwillig ons nog een en ander te vertellen over het onder wijs. Na 2 jaren kunnen de leerlin gen het huishouddiploma behalen en diploma lingerie naaister. Daarna het onderwijs in kinderverzor ging en koken nog door, terwijl ook gelegenheid bestaat het diploma costuumnaaien te behalen. Moge Zr. Christine met haar staf de school tot grote bloei brengen. FEESTELIJKE BIJEENKOMST IN HET PAROCHIEHUIS. Te ca. 12 uur kwamen de officiële personen en leerlingen voor een feestelijk samenzijn in het Parochie huis bijeen. De ZeerEerw. Heer Pas toor sprak een welkomstwoord en we wisten dat hy vooral een dag beleef- Vervolgens bracht de Pastoor naast dank aan God dank aan de onder wijsinrichting der L. T. B. voor het initiatief om in Langeraar deze school te stichten, dank aan het Gem- Bestuur, aan Kerk- en Armbestuur, aan Bestuur v. d. L. T. B. voor de medewerking, maar vooral ook aan de Congr. der Voorzienigheid voor "de steun vooral door het schenken van de nodige leerkrachten (6 zus ters). Het onderwijs zal niet alleen zijn een materiële opleiding voor huishoudelijke werkzaamheden, ook voor de zielen van de vrouwelijke jeugd wordt hier gezorgd en leiding gegeven. Door de Burgemeester werd de school nu officieel geopend. We prij zen ons gelukkig, aldus spr., te le ven in een staat, welke er naar streeft de opleiding van de jeugd te doen geschieden naar de principiële stroming welke er in ons volk aan wezig is. Nu is onze gemeente ver rijkt met een instelling, die naar we hopen een waardevolle bijdrage zal vormen voor de opvoeding onzer Vrouwelijke Jeugd. Prof. Cleophas en de heer Onder water spraken nog woorden van ge lukwens met de totstandkoming de zer school. De leerlingen der school voerden op verdienstelijke wijze een programma van zang-, voor dracht, operette en dans uit, waarbij de heer C. van Dam de piano-bege leiding verzorgde. De Pastoor sprak een slotwoord en wees de meisjes er vooral op, dat zij zouden waarderen wat hun nu gegeven wordt voor het latere leven. Hierna werd aan de genodigden in de school een lunch aangeboden. De heer Nieuwenhuizen sprak een waar derend afscheidswoord en de plech tigheid was "ten einde. Moge Pastoor Halkes, die de grote stuwkracht is geweest bij dit werk vele jaren ge tuige zijn van de bicei der school, die zijn werkkracht Langeraar heeft gegeven. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrijf v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 op het laatste moment klaargemaakt te worden, omdat door lang staan in gesneden toestand veel vitaminen verloren gaan. Nu er nog geen olie is, vraagt me nige huisvrouw zich af, hoe toch een smakelijke slasaus te maken. Immers alleen azijn of (als het er is) citroensap maakt een sla schraal. We kunnen dit enigszins verhelpen door wat suiker toe te voegen. Ook verdient het aanbeveling een sla- sausje te maken van azijn, ui, fijnge wreven gekookte aardappelen, mos terd, peper en zout, en dit door het slaatje te mengen. De aardappelen maken het dan wat smeuig en min der scherp. Ook een restje soep of stamppot kan door de sla gemengd worden. Degene, die een zachtzure sla verkiest kan ook karnemelk ne men in plaats van azijn. Dat er ook zonder eieren en olie een mayon- naise-saus te bereiden is, toont u het tweede recept. Recepten voor 4 personen. Sla met witte bonen. 1 kg. gekookte aardappelen, 300 gr. gekookte witte of bruine bonen, 1 krop sla, 1 kleine komkommer 4 tomaten, 150 gr. blokworst, 100 gr. margarine of iets minder vet. Voor het sausje: azijn, enkele ge kookte aardappelen, l ui, peper, zout, mosterd, dan sla wassen en in stuk jes verdelen, de komkommer schil len en schaven, de tomaten ontvel len en in stukken snijden en de plok worst in blokjes verdelen. Al deze bestanddelen vermengen met de witte bonen. De aardappelen in schijfjes snijden en ook erdoor men gen ofwel in de margarine of het vet bakken en erbij geven. Voor het sausje de aardappelen fijnwrijven. en de azijn, de gesnip perde ui, peper, zout en mosterd toevoegen en als de aardappelen niet gebakken worden, de margarine of het vet, dat eerst gesmolten is, eveneens toevoegen. Deze saus door de andere bestanddelen roeren en alles even laten intrekken. De sla in een schaal overdoen en met enige plakken tomaat en fijngehakte pe terselie versieren. Eenvoudige mayonnaise-saus (zon der eieren). 2 dl. melk, 1 eetlepel maizena, 1 eetlepel custardpoeder, azijn, ui, mosterd, peterselie, 1 eetlepel mar garine, peper, zout. De melk aan de kook brengen en binden met het aangemengde cus tardpoeder en de maizena. De mar garine toevoegen. De massa volko men koud laten worden en naar smaak afmaken met azijn, peper en zout. RECEPTEN VOOR SLAATJES e.d. Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad schrijft ons: Een sla kan, behalve een gezond (vitaminen en zouten) en smakelijk, een zeer gemakkelijk te bereiden gerecht zijn. We kunnen een slaatje zowel geven bij de broodmaaltijd als een slaatje bij de warme maaltijd. We kunnen op zeer warme dagen zelfs de hoofdmaaltijd geheel uit een sla laten bestaan. Ook de gekookte aardappelen in stukjes of schijfjes gesneden, kunnen in zo'n sla ver werkt worden. Smakelijker is nog, de aardappelep in wat margarine te bakken en er apart bij te geven. Waar er anders bij de warme maaltijd vlees of vis gegeven wordt moet dit ook in sla voorkomen. We kunnen daarvoor nemen een rest gebraden vlees, koude gekookte vis, garnalen, zure haring of rolmops. Staat ons geen vlees of een van deze eiwitrijke voedingsmiddelen ter be schikking, dan kunnen we ook ge kookte peulvruchten toevoegen. Deze zijn eveneens rijk aan eiwitten. Een sla als volledige maaltijd heeft nog het voordeel, datze tamelijk vlug klaar is. de groenten behoren altijd LEIDEN MEJ. A. SCHILTE. t Gisteren heeft in de Kapel van Bethanië te Bloemendaal de uit vaart plaats gehad van mej. A. Schilte, catechiste waarna de uit vaart op het kerkhof. De H. Mis werd opgedrdgen door de zeereerw. héér rector C. Stand'enmeijer uit Leiden, die ook de beaarding ver richtte. Uit Leiden was een verte genwoordiging aanwezig. - Vanmorgen is' in de St. Petruskerk een gezongen Requiem gecelebreerd döör de zeereerw. heer pastoor Th. Eeukers. Aan een zijaltaar droeg de zeereerw. pater Cl. Bayer O.F.M. een- H. Mis op. Vele gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun hoogachting en sympathie voor de overledene. NAAR DE K.R.O.-STUDIO. afd. Leiden der Ned. Reisver- ^niging voor Katholieken organiseert op Zondag 24 Juni een tocht per toe- rïngcar naar het Gooi, waar natuur- ïfjlf de KR.O.-studio het middelpunt ^an de tocht wordt. Wie verzekerd wil zijn van 'n be hoorlijk reisje naar het Gooi in 'n gezellige entourage doet er goed aan zich ten spoedigste aan te melden. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. In het voorjaar werd men in het gemeenteziekenhuis Zuid-wal te Den Haag, door het grote tekort aan ver plegend personeel geplaatst «voor de keuze: sluiting van een gedeelte van het ziekenhuis om het personeel het nodige verlof te kunnen verle nen, of trachtn een bijzondere op leving te vinden. De directie koos hqt - laatste en deed een beroep op de-Leidse studenten "ftët resultaat was, dat sinds eind April in de verpleging maandelijks een aantal jongere jaarsstudenten in de medicijnen (vrouwelijke en mannelijke) werkzaam is. De stu- Het was Zondag 15 Juni precies 20 jaar ge leden, dat de KL.M. Jhaar eerste Indië-pas- sagier vervoerde. Op 15 Juni 1927 startte van Schiphol de Fok ker H-NADP met ge zagvoerder Geysendorf- fer voor de eerste pas sagiers-retourvlucht n. Batavia. Het vliegtuig was gecharterd door de Amerikaanse million- nair W. van Lear Black, die in de jaren 1927 en 1928 een groot aantal vluchten ondernam per K.L.M. in 1927 legde hij niet minder dan 70.434 k.m. af). Sedertdien groeide de luchtverbinding met Batavia gestadig. De mijlpalen in de geschie denis van deze lucht lijn zullen altijd nauw verbonden blijven met de Hollandse geschie denis: de „Postduif", de .Pelikaan", de „Uiver", wie kent ze niet? De heer van Lear Black de, die een grote voldoening schenkt. I bleef in 1927 de enige passagier op de Indië- lijn, die feitelijk nog geen lijn was. In 1928 werden de eerste post- vluchten gemaakt, eerst in 1929 bestond gele genheid pasagiers te vervoeren: er waren er in dat jaar twee. Tot en met 1939 echter het jaar waarin de tweede wereldoorlog uitbrak vervoerde de K.L.M. op haar Indië-lijn 22.459 passagiers, 784.738 Ikg. post en 362.976 kg. vracht en bagage. Deze uit nationaal oogpunt zo belangrijke lucht verbinding werd zo spoedig mogelijk na de oorlog hervat, thans door de Nederlandse Regerings Lucht Trans, sportdienst, waarvan de K.L.M. uitvoerster is. De trotse viermotorige „Skymasters" dragen het opschrift „Nether lands Government Air Transport" en onder houden de .dienst Am sterdamBatavia met een frequentie van vijf maal in de week. Se dert 10 November 1945 t.m. 16 Mei 1947 wer- de op deze lijn 21.500 pasagiers, 648.000 kg. post en 298.000 vracht en overbagage vervoerd. In het jaar 1946 wer den ruim 4000 repa- trierenden naar Neder land vervoerd1. Tot 1932 duurde de reis Amster damBatavia door de lucht nog elf dagen, in 1936 zes dagen en in 1939, voor het uitbre ken van de oorlog, vijf en een halve dag. Thans reist men het traject in ruim - vier dagen. Bin nenkort, wanneer de K. L.M. de dienst met Lockheed Constellations vliegt, is men in twee en een halve dag in Bata via. TIM TUIMEL EN HET SPOOK VAN MUIZENDAM De eigenaar van het spook had nu dan ook de gelegenheid om te ont snappen, waarvan hij gretig gebruik maakte. Onze vrienden kwamen dus te laat bij het nog rokende pakje Daar vonden ze niets anders dan het gaas, een stukje slang en een fles I Tim snoof hier eens aan en had de Dc commissaris was ondertussen lucht gauw thuis gebracht. Hij stond' het bos ingestormd, om te proberen peinzend voor zich uit te staren, j de man nog te pakken te krijgen, dacht en piekerde.... En toen wist doch natuurlijk zonder resultaat, hij het!!! J denten evenals het andere verple gend personeel houden zolang zij in het ziekenhuis werken, verblijf in voor hen beschikbare ruimten, ge nieten kost en medische verzorging en ontvangen een financiële ver goeding gelijk aan het bedrag1 dat eerst ejaars-leerlingverpleegsters. ontvangen. De actie heeft reeds weerklank gevonden. Studenten van de Groningse Universiteit werken thans ook op verschillende plaatsen in de ziekenhuisverpleging. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen genees kunde. de heren: A. J. M. van Glab- beek te Breda, C. H. B. Horrevorts te Moergestel. Th. J. A. v. d. Ploeg te Heerlen; artsexamen le gedeelte: de heren. J. W. IJdens te Oegstgeest, K. W. Hoogslag te Leiden. Verbeterde opgave: Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschift, getiteld „Rechtsgeschichte der Landschaft Saanen", de heer J. R. D. Zwahlen, geboren te Doesburg, wonende te 's-Gravenhage. Gisterenmiddag had in het zaaltje van de heer J. van Zijp, Hoogl. Kerk- gracht een propagandavergadering plaats ter oprichting ener afdeling van bovengenoemde bond. De hoofd bestuurder van de Ned. R.K. Bond van Musici en Artisten, de heer J. H. Schrama, opende te ruim 2 uur de vergadering. Hij spfak dë aanwezi gen een hartelijk welkom toe en drukte er zijn spijt over uit, dat de ze vergadering zo slecht bezocht was. Een verslag van het laatst gehouden bondscongres van Musici en Artisten te Utrecht werd door spreker gege ven. Wanneer er ooit 'n tijd geweest is, waarin kleur bekennen noodzaak is, dan is het zeker deze tijd. Wan neer dit een vaststaande waarheid is, dan horen wij als katholiek in de ka tholieke organisatie, waar onze be langen het best behartigd kunnen worden. AI is deze organisatie nog klein, wij hebben achter ons de R.K. A.B. met zijn 300.000 leden. Treedt toe, stelt uw beste krachten in dienst van dè R.K. Organisatie en maakt propaganda onder uw collega's, aldus eindigde de spreker. De heer P. Fei ten, secretaris van de K.A.B. afd. Lei den sprak enkele woorden over de Kath. Arbeidersbeweging. Hierna werden door enkele aanwezigen vra gen gesteld, die door de sprekers be vredigend werden beantwoord. Het voorlopig bestuur voor het dis trict Leiden is als volgt samengesteld: voorzitter: John. Kelly, Wassenaar, Tel. 3809; secretaris: Lou Spier, Dief- steeg 19, Tel. 21674; penningmeester: J. van Zijp, Hoogl. Kerkgracht. Deze vergadering werd bijgewoond door enkele bestuursleden van K.A.B. en H.C.R. Bond „St. Antonius". Protest van vakgroep Leiden. De vakgroep Tabak en Tabaks- produkten, afd. Leiden heeft in haar deze week gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin het met klem protesteert tegen de chaotische toestanden, welke zijn ontstaan door het vrijgeven van de sigaren. Zj nam met verontwaardiging kennis van het feit, dat de verbruikers coöperaties over grote partijen sigaren beschik ken, welke zij bij kruidenierswaren beschikbaar stellen, terwijl de siga renwinkeliers onmogelijk hun klan ten behoorlijk van sigaren kunnen voorzien. Ook is bekend, dat vele in stellingen, waaronder het Ned. Rode Kruis hun leden kistjes sigaren van 50 stuks kunnen aanbieden. Zij draagt het vakgroeps-bestuur op, spoedig maatregelen te nemen, welke een normale handel mogelijk maken en besluit dit ter kennis te brengen van de pers, teneinde het publiek in ken nis te stellen met de moeilijkheden, welke de handel momenteel onder vindt. TOELATINGSEXAMEN GEM. H.B.S. Toegelaten tot de le klasse van de Gem. H.B.S.: P. Adam, D. van Assen, H. P. Bleij, H. C. A. Boom, J. J. van den Bosch, J. C. Brandt, D. Ch. Brandt, F. F. van den Brink, H. Brouwer. G. Bruyn, G. Busch. Jo hanna W- de la Bije, Margo C. Corts, F. Derksen, N. van Dorp, H. Fuchs, D. Haarsma, T. M. Harteveld. H. Hauet, H. J. Hagiï, J. Hollebeek, A. van Houwelingen, A. Janssen, F. J. de Jong, G. J. Jozeph, Diny Lam- Vast en zeker/ KAMSTEEG's Autom. Bedr. N.V. OEGSTGEEST WEERSVERWACHTING VEIJ KOEL. o Aan de kust tijdelijk vrij krach- o tige wind tussen West en Noord, g g Vrij koel. In het Noord-O os- g g ten van het land meest zwaar o 2 bewolkt met nu en dan regen, g in het overige gedeelte van het 5 land wisselende bewolking met g 5 enkele verspreide regenbuien. g OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOa Bioscopen Luxor. Adolf Men jou is in „De koning der Renbaan" geen onbe kende. Niettemin doet de film het nog wel, ook al krijgt men van deze artist weer het bekende recept met de vrouw, waarvan hij nu evenwel reeds gescheiden is, terwijl zijn hem onbekende zoon hem weer op het goede pad brengt. Overigens, zoals de titel reeds zegt, is het een paardensportfilm en wie van 'deze sport houdt, kan naar hartelust ge nieten van wat de paarden te zien geven. Jockey Roger Daniel doet daar het zijne bij. In het voorprogramma een bijzon der karakteristiek filmpje over de Blindenzorg in Engeland, waaruit vele landen ongetwijfeld een lesje kunnen nemen. Lido. Nelson Eddy en Susanne Foster blijken met de suggestieve titel „Het Spook van de Opera" voldoende aantrekkingskracht te be zitten, om deze film tot een succes te maken. Het oude scenario is op nieuw bewerkt en in kleurenfilm uitgevoerd. Over muziek en zang niets dan goeds. Helaas is het be grip „film" geheel opgeofferd aan kleuren en geluid, zonder dat deze ook maar ergens gebruikt zijn om het geheel op een hoger plan te brengen. Voor liefhebbers van muziek en zang en prentbriefkaartleven is „Het Spook van de Opera" een uit gezochte gelegenheid. De Katholieke Filmkeuring stelde deze film toe laatbaar op 14 jaar. In Trianon wordt deze week ver toond „De stenen bloem", een Rus sische film, die op het filmfestival te Cannes werd bekroond. De hoofd figuur in deze film, Daniele, is een zeer begaafd kunstenaar, die in zijn zoeken naar steeds groter schoon heid in de macht komt van een bo venaards wezen, de bergvrouw. Zij voert hem in afzondering en tracht hem dan, bij wijze van testproef, van zijn vrouw te doen vervreem den. In zijn eenzaamheid blijft Da niele echter trouw en dit wordt na tuurlijk beloond met de hereniging. Deze film, die zich geheel in een sprookjessfeer afspeelt, is van iede re sensatie gespeend. Juist de sober heid en het juiste begrip voor de schoonheid van de natuur verlenen deze film in technicolor haar in drukwekkend karakter. Er worden prachtige mensentypen op het doek gebracht en men maakt kennis met interessante Russische volksgebrui ken. Het décor, waarbinnen de ge schiedenis zich afspeelt en de kle ding der personen zijn op zich reeds een bezoek aan dit theater waard. Wij kunnen dit schone werk dan ook van harte aanbevelen voor per sonen boven de veertien jaar. Rex presenteert deze week „De Graaf van Monte Christo", naar het bekende boek van Alexander Du mas. Het is de geschiedenis van een jonge graaf, die door zijn vijanden gevangen wordt gezet in een onder aardse kerker. Na een jarenlang verblijf weet hij de muur te door breken die hem scheidt van een mede-gevangene. Als de laatste sterft, ziet de graaf kans om het lijk uit het dichtgenaaide zeildoek te halen en er zelf in te kruipen, met het gevolg dat hij in zee geworpen wordt. Als hij in de bewoonde we reld terugkomt volgt een spannende rechtszaak, waar de graaf tenslotte als overwinnaar uit de strijd komt. Eengoede film, die het zien zeker waard is. Toegang 14 jaar. In Casino draait „het begon met moord". Een jong meisje trouwt met een man, die zij nauwelijks kent. Direct na het huwelijk gaat de man op reis en stuurt na ten tijd een telegram aan zijn vrouw, waar zij hem kan bereiken. Als zij dan in het hotel aankomt, is haar man nergens te vinden, doch met behulp van een Vriend, vindt zy hem ten slotte. Langzamerhand echter wordt haar duidelijk dat haar man een misdadiger is, doch na vele verwik kelingen komt alles toch weer voor elkaar. Vooraf een aardig filmpje over de wedtropbouw. Toegang 14 jaar. mens, J. J. Lau, J. Ober, Corrie Loof, Annie Lucas, K. Meijer, P. W. van Milaan, W. Th. Nieboer, J. van der Noordaa, J. Ravensbergen, J. Roos, C. Ruys, R. Sissingh, W. A. H. Stig- ter, H. P. Struch, H. J. Tegelaar, F. Thijssen, N. A. van den Toorn, A. G. Voorhoeve, J. G. Voorsluys, J. Vos, Anke Warring, G. W. Wenne- ker, A. van der Wijngaard, J. Huys- man, Suus Robbers, A, Verhoog.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2