De berechting van vreemde oorlogsmisdadigers De „Grote Prijs van Nederland" Op korte golf j Arie van Vliet heer en meester Cfaa&eda VRIJDAG 20 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gistermid dag behandelt het wetsontwerp in zake de berechting van personen, die in dienst bij de vijand in strijd heb ben gehandeld met de wetten en ge bruiken van de oorlog. De vaste commissie voor privaat- en strafrecht had een amendement ingediend, omdat zij vreesde, dat niet ten opzichte van alle misdaden van vreemde oorlogsmisdadigers adae- quate bestraffing mogelijk zal zijn. Ofschoon minister van Maarseveen zich tegen het amendement verklaar de, werd het zonder hoofdelijke stem ming door de Kamer aanvaard, waar na ook het gehele wetsontwerp z.h.st'. werd aangenomen. Tandartsen krijgen universitaire opleiding. Vervolgens kwam aan de orde het wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling van de hogeronderwijswet, de Zes jaar met-aftrek Voor ex-burgemeester Voüte Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam. onder praesidium van prof. mr. J. A. van Hamel, heeft hedenmor gen, uitspraak doende in de zaak te gen de 59-jarige Edward John Voute, deze voormalige burgemeester van Amsterdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf voor de tijd van 6 jaar met aftrek van het voorarrest (ruim 1 'A jaar-. De heer Voüte werd voorts voor het leven ontzet uit het recht tot het be kleden van ambten, het dienen bij de gewapende macht en uit het recht der verkiezing en verkiesbaarheid. Tenslotte zijn hem het lidmaatschap en de versierselen ontnomen van de Orde van Oranje Nassau, die hem vroeger is»verleend. De raadsman van de veroordeelde, mr. A. W. Kymmell, zal een verzoek indienen voor het aantekenen van cassatie. ROOFOVERVAL HOOFDPOST KANTOOR TE ROTTERDAM. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde de laatste verdachten, be trokken bij de gefingeerde roofover val op het hoofdpostkantoor aan de Coolsingel op 24 Aug. van het vorig jaar. De 42-jarige PTT-portier B. M. die de sleutel had verschaft van de kluis werd veroordeeld tot 3 34 jaar gevangenisstraf met aftrek, de 26- jarige monteur en politiek delin quent A. J. van B die volkomen op de hoogte was geweest van de plan nen en later 10.000 zwijggeld had geincasseerd, werd veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevange nisstraf. RADIO ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.30 Gram.platen; 8.15 Orgel; 8.45 Morgenklanken; 9.30 Gram.muziek; 10.00 Morgenwijding; 10.20 In het cir cus; 10.35 Bep Tjomsma; 11.00 Voor de arbeiders; 12.00 Kon. Mil. Kapel. 13.00 Strijdkrachten; 13.30 Miller- sextet; 14.00 Het Nederlandse lied; 14.45 Omroeporkest; 15.00 Van boek tot boek; 15.15 Symphonieconcert; 16.00 Klacht en aanklacht; 16.15 Kin deren horen niet op straat. 16.45 Viool met piano; 17.00 Sportpraatje; 17.15 Orkest; 17.30 Causerie; 18.15 Gram.platen; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Zang met piano; 19.20 Gram. platen; 19.30 Voor de rijpere peugd; 19.45 Voor de Nederlanders in Duits land; 20.15 Oké; 21.30 The Ramblers; 22.00 Hoorspel; 22.30 Cabaretprogram; 23.15 Gram.platen. HILVERSUM II, 415 M. 7.45 Gram.platen; 8.15 Orgel; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.platen; 11.00 De Zonpebloem; 12.30 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Vervolg orkest; 13.45 Causerie; 14.00 Omroep-kamer- orkest; 15.00 Jongeren, wandelen! 1515 Relais uit de Agnietenkapel; 16.00 Gram.platen; 16.30 Causerie; 17.00 Wigwam; 18.00 Pianoduo; 18.30 Buffalo Bill; 19.20 Ensemble „Fanta sia"; 19.45 Banden die binden; 20.20 Gram.platen; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Weekend serenade; 2^.30 Gram.pla ten; 9.50 Verslag AjaxVolewijc- kers; 22.05 „onder de schaduw"; 23.20 Radio Philharmonisch Orkest. >vet van 25 December 1878 en de wet van 24 Juni 1876 beogende de op leiding in de tandheelkunde op uni versitair plan te brengen en de uit oefening der tandheelkunst daarbij aan te passen. Over het algemeen vond het wetsontwerp veel waarde ring, doch van verscheidene kanten werd aangedrongen op het stichten van een afzonderlijke faculteit. Ook werd gepleit voor de regeling voor de tandtechnici. Minister Gielen verdedigde zijn standpunt ten aanzien van het onder brengen der tandheelkunde bij de fa culteit der geneeskunde, door er aan te herinneren, dat er eens plundering is geweest en dat er deviezennooc'. be staat. Men kan toch bezwaarlijk van een minister verwachten, dat hij maar gebouwen en hoogleraren uit de grond kan toveren. In Groningen zullen twee gebou wen gereed komen, zodat men de be schikking over behoorlijke ruimte krijgt. Maar er is gebrek aan hulp middelen. Ook kan men voor de dag van morgen niet een geleerde schep pen, die colleges geeft. Spr. is bereid buitenlandse geleerden aan te trek ken. De kwestie der tandtechnici hoort thuis bij sociale zaken. Ook dit wetsontwerp wordt z.h.st. aangeno- HET GOSELING-VERSCHUUR HERSTELFONDS. Het bestuur van de Stichting „Go- seling-Verschuur Herstelfonds" is thans als volgt samengesteld: J. W. Andriessen, voorzitter, Chr. Matser, vice-voorzitter, dr. L. A. H. Albering, secretaris, P. Alberts, penningmees ter, H. Douqué, C. J. Kuiper en T. v. d. Zee, leden. De actie voor het fonds in de afdelingen der Katholie ke Volkspartij, waar deze nog niet is voltooid of aangevangën, wordt voortgezet. Het bestuur besloot in zijn eerste vergadering zijnerzijds eveneens de versterking van het fonds met kracht te bevorderen. BON VOOR ZUIDVRUCHTEN. Op 26 Juni zal een bon voor ge droogde zuidvruchten worden aan gewezen. Deze bon, die alleeri voor personen van 2 tot en met 20 jaar beschikbaar wordt gesteld, geeft recht op het kopen van 100 gram zuidvruchten. VOORZIENING BIJZONDERE RECHTSPLEGING. Langzaam tempo. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ont werp van wet „nadere voorzieningen bijzondere rechtspleging" is het vol gende ontleend: Het aantal zaken waarin geen ver hoor is afgenomen is de minister niet bekend. Op 15 Mei 1947 was in 5109 zaken van gedetineerden het dossier nog niet voltooid en aan de procu reur-fiscaal toegezonden. In een ge ring gedeelte van de nog niet vol tooide zaken is de gedetineerde ver dachte nog niet gehoord. De verwachting van de minister dat ook de bijzondere gerechtshoven per 31 Dec. 1947 zullen kunnen worden opgeheven zal mogelijk niet in ver vulling gaan. Wel ligt heit in de bedoeling de Tribunalen per 31 Dec. '47 op te hef fen. Met de presidenten der Bijz. Ge rechtshoven heeft de minister de mo gelijkheid overwogen om alle uitspra ken voor 1 Sept. 1946 gewezen, nog eens te bezien ten einde zo nodig tot een meer gelijke straftoemeting te komen. Een regeling van schadeloosstelling voor ten onrechte ondergane detentie voor een politiek delict is in gevor derde staat Nvan voorbereiding. BEURSPRAATJE. Ter beurze van Amsterdam con centreerde zich gisteren de belang stelling op H.V.A.'s waarvoor vrij groot aanbod bestond in verband met de op de vergadering van de Han delsvereniging „Amsterdam" .door de directie afgelegde verklaringen. De hoofdkoers werd vastgesteld op 224. Overigens bood de markt goed weerstand. Voor Koninkhjke bestond ook enig aanbod; de hoofdkoers werd vastgesteld op 402 34- De meeste scheep vaartpapier en waren een klei nigheid lager, maar daarentegen ga ven de hoofdkoersen van de Rubber aandelen, de Tabakken en de ove rige courante Suikeraandelen, blijk van een goed weerstandsvermogen. De Industriëlen waren zelfs goed gedisponeerd en de meeste courante soorten zagen zich hoger koersen toe gewezen dan do vorige slotnoterin- gen. De handel op de beleggingsaf deling bleef van geringe omvang. De Nederlandse Staatsfondsen waren prijshoudend. Op de pandbrieven- markt bestond enig aanbod voor 3 34 procent pandbrieven. De han del in gemeentelijke en provinciale obligatiën was iets omvangrijker dan de laatste dagen en er kwamen ook veel meer noteringen tot stand Tevens kon een goed prijshoudende stemming worden geconstateerd. Prolongatie 2 X procent. Thans is de lijst van inschrijving voor de internationale races gepu bliceerd. Wat alle insiders gehoopt hebben, nl. een strijd tussen de En gelsen en de Italianen, zal inderdaad doorgaan, waardoor met één slag de races, die volgende week Zaterdag op het „Circuit van Drenthe" worden gehouden, de belangrijkste van Europa worden. Immers in de Engelse TT kwamen de Italianen niet uit, terwijl in de „Grote Prijs van Europa" die vorige week in Zwitserland werd verreden, de Engelse fabrieksrijders ont braken. Beide landen zenden de beste rijders. Italianen Tenni, Lorenzetti, en Leoni op Guzzi, en Clemencich op Gilera. Bovendien wordt de inschrijving gemeld van het nieuwste model van de AJD-fabriek met Jock West, als coureur. Hieraan kunnen nog toege voegd worden de Engelsen Minett op Vincent HRD, Peter Goodman op Velocette, Beischer en Beevers op Norton, Whitworth op Triumph en de Ier Fortune op Norton. De Nederlandse fabrieks-Norton zal bereden worden door Henk Steman. terwijl Jac Schot met zijn Ariel in de strijd komt. Theo Zwolle komt op Norton en Wim Dijs waarschijnlijk op Vincent HRD. Uit deze lijst blijkt, dat Assen er in geslaagd is, voor deze eerste na-oor- logse internationale races, een zeer sterke bezetting te krijgen. POSTDUIVEN „Steeds sneller" (Noordwijk) Uitslag van de wedvlucht vanaf Mar- behan (280 km.) op Maandag 16 Juni met oude duiven. In concours waren 83 duiven, die te 8 uur werden ge lost met Z.-W. wind. De eerste duif bereikte haar hok te 12 uur 13 min., 17 sec. en vloog met een gemiddelde snelheid van 1146.80 m. p. minuut. De 21e duif werd te 1 uur 27 min,, 30 sec. geconstateerd. Snelheid 1086.20 m. De duiven kwamen op de hokken als volgt: W. Hoek 1, A. Cramer 2, I. Sumegi 3, J. v. d. Niet 4-11-14, J. Rakhorst 5-6- 7-12-17-18-20, C. v. d. Berg 8-13-15, R. v. d. Haak 9, A. Boot 10, A. van Duin 16-19, M. Hoek 21. De inschrijvingen voor de TT-races De Norton-fabriek komt met Bills en Lyons in de 350 cc klasse en met Bell en Daniell in de 500 cc. Daar naast vinden wij in de 310 cc de En gelsen L. A. Dear. T. L. Wood, Pe ter Goodman en Whitworth allen op Velocette, de Ier Fortune op Norton, terwijl de Engelsen Humphry, Bei scher en Drinkwater eveneens op Norton uitkomen. Tegenover deze sterke Engelse be zetting stellen de Italianen, Ruggeri, Francisi en Leoni op Guzzi en als vierde man Rozetti op Benelli. Even eens dus een zeer goede bezetting. Deze machines hebben een inhoud van 210 cc. De Italianen zijn echter bijzonder snel en wat men nu zo graag wil we ten n.l. of zij met deze kwartliters de 350 cc fabrieks-Nortons kunnen be naderen, zal in Assen worden beslist. De Nederlandse fabrieks-Norton zal bereden worden door J. vai. Do ren uit Rotterdam, Postma uit Harde- garijp komt met zijn Guzzi, van Rijs wijk en Poel op Velocette, L/O Simons met Excelsior, Jaap Fijma op Rudge. Er zullen nog enkele Nederlanders in deze klasse starten. Het staat ech ter nog niet vast op welk merk Dan de 500 cc klasse. Een verzame ling van de grootmachten. Wij noemden reeds de beide Nor- ton-fabrieksrijders Daniell en Bell. Zij zullen de strijd aanbinnen met de FEDERATIE LITURGISCHE VERENIGINGEN. Door de afgevaardigden der dioce sane verenigingen is tot voorzitter der Federatie van de Liturgische Verenigingen in Nederland gekozen de hooggel. heer C. Groot, professor in de Liturgie aan het Groot-Semi narie te Warmond. Met instemming van het Hoogwaardig Episcopaat werd een Interdiocesaan Secreta riaat der Liturgische Verenigingen opgericht, dat onder leiding staat van de zeereerw. heer A. Houben, Imstenrade, Heerlen, post Simpel- veld. Het besteladres voor de liturgische uitgaven blijft echter voorlopig nog G.G.G. Marienburg, s-Hertogen- bosch, en voor Haarlem: Liturgisch Bureau, Dennenweg 4, Bloemendaal. De Federatie van Liturgische Ver enigingen brengt ter kennis van alle vrienden der Liturgie, dat zij als haar meer-wetenschappelijk orgaan heeft geadopteerd: Het Tijdschrift voor Liturgie, uitgegeven door de Benedictijnen der Abdij Affligem, Hekelgem. 1000000000000000000000000000000000 c ÏOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOO BINNENLAND. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland- heeft gisteren in Gouda de streektentoon- stelling „Het Hart van Holland" geopend. Het wrak van het schip, dat de Duitsers in de haven van Vlissingen tot zinken hebben gebracht, zal met dieptebomm'en worden opgeblazen; Om het risico voor de omgeving te beperken zal dit de volgende week bij hoog v/ater geschieden. Ongeveer 200 Nederlandse boe ren en hun gezinnen zijn met de „Edam" en de „Veendam" te New- York aangekomen. De Krijgsraad veroordeelde ze ven militairen van de lichting 1925, die geweigerd hadden en nog weigeren naar Indië te gaan, tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen de landwachtcomman dant W. A. van der Spek, die schul dig is aan de dood van verscheidene illegale werkers, is voor het Am sterdams Bijz. Gerechtshof de dood straf geëist. In de Maas bij Tegelen is een 23-jarige jongeman, die deel uit maakte van een gezelschap in de gemeente Tegelen ondergebrachte Polen, met zijn kano omgeslagen en verdronken. Het slachtoffer stond bij zijn collega's bekend als een voortreffelijk zwemmer. Het zes-jarig zoontje van de familie Coolen onder de gemeente Venlo is de Maas gevallen en ver dronken. Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt de aandacht er op. dat de prijs van 0.10 per 40 gram geldt Voor de verkoop van ijs op straat en in ijssalons, voorzover geen bedie ning aan tafel plaats heeft. BUITENLAND. Op de werven te Belfast is een van de modernste walvisvaarders ter wereld het Noorse fabrieksschip „Thorshavet" te water gelaten. Het is uitgerust met Dieselmotoren. Een geduchte concurrent dus van de „Willem Barendz". Drie van de grootste Parijse wa renhuizen zijn gesloten wegens sta king van het personeel. Men ver wacht, dat de staking zich ook tot andere warenhuizen zal uitbreiden. De eis is: loonsverhoging. Ook de Parijse bankbedienden en het perso neel van de filmverhuurkantoren zijn in staking. Arie van Vliet heeft gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam getoond, dat als hij dat wil, hij nog veruit de sterkste profsprinter is. Zijn overwinningen op Scherens en Derksen, waren dermate overtuigend waaronder een overwinning op Scherens van de kop af dat zijn zege in het totaal klassement geen geen ogenblik in gevaar is geweest. hij na 10 km. een vergeefse aanval op de Best had gedaan, los raakte en door Lesueur gelapt werd, op de tweede plaats bleef rijden en voor zijn landgenoot alle aanvallen in de kiem smoorde. Lesueur werd uit eindelijk winnaar met Bakker, die er steeds beter inkomt als goede tweede. De uitslagen luiden. Sprint profes sionals. Totaal uitslag. 1. Van Vliet 3 pnt., 2. Derksen, 6 pnt,, 3. Scherens 6 pnt. Wedstrijd professionals met motor- gangmaking over resp. 30 en 50 km. Totaal uitslag: 1. Lesueur, 4 pnt., 2. Bakker, 5 pnt., 3. van der Voort. 6 p., 4. Lemoine, 7 p., 5. De Best, 9 p., 6. Pronk, 11 p. Klassementswedstrijd voor ama teurs over 10 km. 1. Faanhof 13 min. 42 s, 12 p., 2. Voorting 6 p., 3. Krever 6 p., 4. van Gelder 5 p. Ploegachtervolging voor amateurs over max. 4 km.: 1. Voorting, Peters, Gieseler en Krever 5 min. 0.8 sec., 2. Faanhof, v. d. Neut en Sievaking 5 min. 6 sec. (Harmans lekke band). De sterkste profsprinter Ne de matches a deux had van Vliet 2 punten, gevolgd door Derksen 3 punten en Scherens 4 punten. In de match a trois nam van Vliet bij de Marathontribune resoluut de kop om deze niet meer af te staan. Scherens werd in deze rit tweede, doch eindigde in het totaal-klasse ment op de derde plaats/omdat Derk sen bij zijn zes punten een overwin ning telde. De stayers gaven gisteravond een vrij zwakke vertoning te zien. In de eerste rit over 30 km. won de Frans,- man Lemoine van de kop af en hij is gedurende de gehele rit geen moment in gevaar geweest. Achteraan werd af en toe nog wat strijd geleverd, maar de renners waren er niet in. De tweede rit over 50 k.m. was weder om voor een Fransman, Lesueur, die, eveneens van kop gestart, deze niet meer prijs gaf en zorgde op veilige afstand van zijn achtervolgers te blij ven. Daarbij werd hij geholpen door zijn landgenoot Lemoine, die, nadat TAFELTENNIS. Tournooi te Roelofarendsveen Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der R.K. T.T.C. „Treffers" wordt er Zondag in het veilinggebouw te Roelofarendsveen een groot tafel- tennistournooi georganiseerd. Niet minder dan 150 enthousiaste speel sters en spelers uit alle delen van 't land, waaronder de bekende Haagse tafeltennisspeelster mej. Henny van Woezik, (finaliste van de Ned. Kam pioenschappen) hebben hiervoor in geschreven. Opening om 12 uur door de burgemeester van Alkemade, de heer Hoynck van Papendrecht, waar na de wedstrijden een aanvang ne men. Van ongeveer 5 tdt 6 uur zullen de finales gespeeld worden, waarna de grote sensatie van de dag plaats vindt, het demonstreren van de on geslagen kampioen van Nederland, de bekende internationale speler Cor du Buy, die me de crack Will van Zoe- len zal laten zien wat tafeltennis is en hoe het gespeeld wordt. Alle maatregelen zijn genomen om de grote toeloop van publiek zo orde lijk mogelijk te doen verlopen. Half twaalf is het gebouw voor het pu bliek geopend, terwijl om ongeveer half zeven de prijsuitreiking plaats heeft door de burgemeester van Al- kemade. OLYMPISCHE SPELEN Amsterdam's aanzoek voor 1952 Burgemeester d'Ailly pleit In de gisteren gehouden bijeen komst van het Internationaal Olym pisch Comité te Stockholm heeft mr. J. D. Ailly een toelichting gegeven op Amsterdams candidatuur voor de Spelen van 1952. Hij gebruikte met opzet de term „toelichten" en niet „pleiten", wijl pleiten het aantonen van eigen rechten en het bestrijden van die van anderen betekent, en noch het een noch het ander in zijn bedoeling lag. Immers zou de te ne- ir.en beslissing veeleer door overwe gingen van gevoel en van practische aard worden bepaald dan door rechts- argumenten. De burgemeester onderlijnde ver volgens nog eens, dat Nederland tot de zwaarst getroffen landen ter we reld behoort, dat het herstelwerk, waarover in de buitenlandse pers waarderend is geschreven, staag voortgang heeft, en dat de Nederlan ders op tal van gebieden trachten hun oude positie weder in te nemen. Hij had de zekerheid, dat zij hierin ook zouden slagen. Dit was overi gens geen reden tot verhovaardiging: de Nederlanders trachtten slechts PERSSPIEGEL 5 De spaarwet De „Nieuwe Courant" schrijft: Nadat door de aanneming van het amendement-Lukas de kern van de saarwet was uitgesneden, zal minister Lieftinck zich maar matig vemeugd hebben gevoeld met de dode mus, die hem gelaten werd- Het instellen van een Spaarraad, die natuurlijk enig geld kost, had bij eenvoudige begrotingspost gekund en voor het voeren van een spaarcam- pagne is de medewerking van de Sta ten-Generaal in het geheel niel no dig. Uit de schouwingen van de Minis ter is wel gebleken, dat hij zich voor stelde, de resultaten van de spaar- campagne door de uitgifte van spaar- brieven op te vangen. De voorge nomen propaganda zou er niet alleen toe strekken het sparen te bevorde ren, maar ook het gespaarde via spaarbrieven ter beschikking van de Overheid te brengen. Voor dit laatste is nu een stokje gestoken. Een zeer grote meerderheid in de Tweede Kamer heeft de Minis ter beduid, dat hij zonaer toestem ming van de Staten-Generaal niet mag lenen en derhalve ook geen spaarbrieven mag uitgeven. Overigens zijn wij van mening, dat wat van dit wetsontwerp is overge bleven vrijwel overbodig is te ach ten, en het zal geen vevlies beteke nen voor de Nederlandse wetgeving, indien dit van zijn/pit beroofde wets ontwerp nimmer het Staatshlad zal bereiken. hun noodzakelijke plichten jegens de gezamenlijke volken te vervullen, en waren zich er van bewust, dat zij veel te danken haden aan de steun en de aanmoediging van zovele bevriende naties. Alhoewel het eindpunt nog lang niet bereikt was, hadden zij vertrouwen in de toekomst en wens ten zij te bewijzen, dat de oorlog hen wel zwaar getroffen, maar niet ge broken had. Zo waren dus gevoelens van dank baarheid' enerzijds, en de wens om te tenen wat Nederland nu is, of beter gezegd in 1952 zijn zal, anderzijds, de beweegredenen om de Olympische sportlieden in 1952 naar Tmsterdam te nodigen. Men zou al het nodige doen voor het opbouwen van de ver eiste organisatie, en men had de wens gastvrijheid te bieden aan de vertegenwoordigex-s van die genera tie die in oorlogstijd1 zo'n belangrijke taak te vervllen had en zich in vre destijd wederom voor een belangrij ke taak geplaatst zag. Daarom was het, dat Amsterdam zich candidaat gesteld had voor d'e organisatie der Spelen in 1952, daarbij als hoofdstad van het koninklijk der Nederlanden optredend als woordvoerdster van het ganse Nederlandse volk. Ten slotte zeide mr. d'Ailly, zijn rede besluitend, dat de stad' Amster dam, indien op haar de keus mocht* vallen, geen middel onbeproefd zou laten om de Spelen in 1952 volleaig te doen slagen. Mocht een andere stad evenwel uitverkoren worden dan zouden de Amsterdammers'zich als goede sportsjui beijveren haar zoveel mogelijk bijstand te verlenen want zij vergaten niet, dat het eind doel van de Spelen was de toenade ring tussen de volkeren te bevorde ren. In een overzicht van Amsterdams mogelijkheden als verkeerscentrum, sport- en cultuurcentrum beschreef jhr. Heemskerk van Beest, directeur van publieke werken te A'dam, o.m. de plannen tot stichting van een zwemstadion met 20.000 plaatsen, tot v de bquw van een sportpaleis in Zuid* en van het Olympisch dorp voor 7000 personen in Oost. ALPHEN AAN DEN RIJN VERDRONKEN. Hedenmorgen om 10 uur is het 11- jarig zoontje van de fam. B. alhier spelenderwijze over de reling van de pont, die in verband met het herstel van de brug over de Rijn-vaart, in het water gevallen. Hoewel er onmid dellijk 10 personen te water spron gen, heeft men het kind niet kunnen redden. Om 12 uur heeft men het lijkje opgehaald. Dit geval is des te meer tragisch, daar een uur na het ongeluk, de brug weer voor het voet gangersverkeer werd opengesteld en het slachtoffer dus juist van de laat ste vaart met de pont gebruik maakte oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke 0000000000000000000000000000000000 Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 6) „Tijd genoeg zou ik menen, om je in te spannen, om met al die hoge dames gelijk op te kunnen gaan. Daar! Daar nou. Bella! Wat zeg je nou van je pappie?" „Wat ik er van zeggen moet? Weldat ik niet ga", kwam het vastberaden over de ongeverfde kar mijnrode lippen. „Ze zullen me er met geen vier paarden heen kunnen sleuren! Ik? Daar? Ik op „De Schuur", waar al die nuffen me om het hardst zullen treiteren en achter mijn rug zullen grinniken om mijn biirgermanieren? O nee! Mij tussen al die ijsco-gezichten en die taai-taai complimenten? Geloof het maar niet! Ik ga er niet naar toe, pappie, en daar blijft het bij!" Toen volgde in diezelfde vrolijke kamer een dispuut, waarin beiden zich uitsloofden in kracht van ter men en intonatie. Tegelijkertijd had een dergelijk onderhoud plaats in mrs. Cattermo- le's knusse achttiende-eeuwse bou doir. De argumenten waren minder luid en minder kras maar des te bit terder. Haar man stond hoog boven haar; zij leunde vermoeid lady Cattermole leunde altijd vermoeid, in dien zij haar zin niet kreeg op de sofa. Met haar zachte, azijnzure stem sprak ze: „Het kan nu eenmaal niet, Hora ce- Zoiets doet men niet in onze krin gen". „Je zult wel moeten", zei de Squire tamelijk ruw. „Ik heb aan die el lendige pummel mijn erewoord ge geven en het meisje moét dus ko men. Je wilt toch niet zeggen, dat ik mijn woord moet breken, Sybil?" „Ach natuurlijk niet", beste Hora ce. „Het dwingt me altijd je er aan te herinneren, dat een Engelse vrouw mihstens zoveel geest heeft als haar man. Maar je kunt die komst ver schuiven, omdat het huis geverfd moet worden, of laat desnoods de linker vleugel omver halen, enfin je verzint maar iets, maar zij komt in ieder geval niet in m^jn huis. En dan zijn we vanzelf al in Londen." „Ja, Maar Ames heeft er absoluut bij bedongen, dat zijn dóchter ons ook naar Londen zal volgen, omdat ze daar meer kans zal hebben en overal 'met ons uit zal gaan", dreigde de Squire. „Ik zou zeggen, dat we er dan nog veel erger aan toe zijn. Het lijkt me heel wat verstandiger, indien je me toestaat een enkel ogen blik je hatelijke veronderstelling be treffende de gelijkwaardigheid onzer hersenen te betwijfele,, het lijkt me dus heel wat geschikter indien we haar zo spoedig moglijk ontvangen, omdat ze hier bekend is en we dus juist de mensen uit kunnen kiezen, die we zonder gevaar ons al te zeer compromitteren, met haar in relatie kunnen brengen. Maar hoe het ook zij, Sybil, je hebt er je naar te schik ken". Hij liet zijn onderkaak zakken op een wijze, die mrs. Cattermole met veel ontzag vervulde, ofschoon er nog nooit zoveel beslistheid in die zakkende onderkaak had gezeten als thans- ,,Neem zelf de nodige maatregelen of laat Peggy zich daarmee be lasten", zei de Squire, alsof de zaak reeds was afgedaan, „maar zorg in ieder geval, dat het nodige wordt ge daan. Geef maar voor, dat het een dochter is van een onmogelijke Ame- I rikaanse groothandelaar in varkens worst, of een uitgesproken ster in de revuewereld. Je hoort wel meer, dat ons soort mensen die bij zich opne men. Neem 't zelf ook als zodanig op. Berust er in Sybil, dat is alles wat ik je verzoeken kan. Maar we moeten haar nemen en hoe eerder dit ge schiedt, hoe spoediger we ook van haar verlost zullen zijn." v „Ze zal ons voor goed tot last zijn", protesteerde mrs. Cattermole, maar haar echtgenoot had zich reeds buiten schot geplaatst en zat rustig de Times te lezen. Een enkele maal kon hij zich niet weerhouden eens zuur te glimlachen als hij dacht aan dat verschrikkelijke kind en het genoegen waarmee zij haar vader's nieuws moest hebben ontvangen. U ziet, dat de Squire miss Arabella Ames niet al te goed kende en zich evenzeer vergiste in haar enthousiasme voor een duikeling in het grafelijke gezelschapsleven. Hij zou zijn oren niet geloofd heb ben, indien hij tegenwoordig had mogen zijn bij het alleronderhou dendste gesprek tussen vader en dochter, die elkander om het hardst overschreeuwden. ,,Ik zeg je nog eens, dat ik er geen seconde aan denk, pappie! Voor geen goud ter wereld. Ik ben opperbest waar ik op het ogenblik ben! Al hun taartjes kunnen ze van me cadeau krijgen. Het is as in mijn mond! Waarom schuif je me ineens zo van je af. Wil je me kwijt?" „Kom, Arabella", begon Ames le der. Maar toen hij zag, dat dit argu ment het minste succesvol bleek te zijn, bracht ook hij zwaar geschut in het veld. „Omdat ik als vader zijnde, beter weet wat jij nodig hebt dan die dwarskop van een dochter, zeg ik je. En omdat de dokter me allang heeft gezegd, dat je verandering van lucht nodig haden ik wil een man voor je hebbeneen edel man, een edelman, begrepen!" „Die altijd op me neer zou zien!" „Breng mij de man eens, die op mijn dochter neerziet!" ,,Ik voel daar niets voor, pappie, ik heb hem niet nodig!" En zo ging het maar door. Waarschijnlijk zou Arabella ten slotte op punten gewonnen hebben, indien haar vader voor de tweede keer niet de naam van zfjn zoon Alf in het geding had gebracht. „Ik had al mijn hoop op mijn zoon gesteld", begon hij weer allertederst. Hij werd van me weggenomen. Ik zal er de Heer niet hard om vallen. Maar ik zal hem vanavond' nog vra gen waarom Hij juist mijn edelst kind heeft weggerukt, van het vader hart en waarom ik over moest blij ven met een dochter, die de vurige wensen van haar oude vader door haar stijfhoofdigheid' zit te dwars bomen. Ik zal Hem vragen, waarom ik de Squire voor het verlies van zijn vermogen moest behoeden en waar om ik hem moest tonen, dat een va derhart ook in een erwtenkoopman kan kloppen, als die dochter van me, d'r vader compleet zit te tarten." Toen werd het stil. In Arabella's prachtige blauwe ogen Welden piotseling grote tranen. Zij zelf had zoveel van de kleine Alf gehouden en hem steeds vertroeteld. En zij was zo dol op haar vader, haar lieve goede pappie. „Jij had heus niet over Alf behoe ven te beginnen", ze: ze snikkend. „Ik zal niets meer zeggen", zei de oude Ames verdrietig. ,,Ruk jij het hart maa» uit het vaderlijk Het spaarde de oude Ames een lit teraire flater, dat zijn dochter deze ontzettende beeldspraak niet kon verduren. „Goed ik zal gaan!" gaf ze zich gewonnen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2