Diplomazwemmen „Overdekte" Gemeenteraad van Noordwijk Maatsch. voor Ned. Letterkunde DONDERDAG 19 JUNI 1947 DE EEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN EEUWFEEST N.V. BRANDSTOFFENHANDEL - V/H E. G. WIJNTJES. a. Gedenkwaardig: jubileum. irr Een bekende firma te dezer stede zal op 27 Juni a.s. haar 100-jarig jubileum herdenken, n.l. de N.V. Brandstoffenhandel v/h E. G. Wijn tjes, waarvan de huidige directeur eigenaar de heer E, G. Wijntjes nog steeds de stuwende kracht is. Als oprichtingsdatum kan gelden 27 Juni 1847, toen de heer Jacob Wijntjes uit Heerenveen zich ves tigde in het perceel Herengracht 122 met aangrenzend pakhuis. Deze verzorgde aanvankelijk per schip uit Friesland de aanvoer van turf en hout, waarmee later ook diens zoon Ebe Jacob Wijntjes zich belastte. In de loop der tijden wer den eveneens kachelkolen, cokes en anthraciet geleverd. De huidige directeur-eigenaar, de heer Ebe Gerardus Wijntjes deed zijn intrede in de firma in 1911 en diens zoon in 1931, In het jaar 1925 is de heer E. G. Wijntjes ingéschre- ven als groothandelaar en werd hem tevens het Agentschap van de bekende Oranje Nassaumijnen voor een groot gedeelte van Zuid-Holland opgedragen. In datzelfde jaar werd de zaak overgeplaatst naar het perceel Haven 14. In 1946 volgde de split sing van kantoor, expeditieafdeling en opslagplaatsen. Het eerste werd in het perceel Plantage 8 gevestigd, de laatsten vonden op het stations emplacement aan de Herensingel een gunstiger ligging. De heer E. G. Wijntjes en diens zoon hopen ter gelegenheid van dit gedenkwaardig jubileum Vrijdag middag 27 Juni a.s. van 35 uur te recipiëren in het kantoorgebouw Plantage 8. Onze hartelijke gelukwensen wor den deze firma, welke zich in onze stad en in verre omgeving in een zeer grote bekendheid en betrouw bare reputatie mag verheugen, hier bij gaarne aangeboden. LEID SE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Ge neeskunde: de heeren H. L. M. Brons wijk te Wassenaar, C. P. Dubbelman te Dordrecht, A. H. van Dijk te Vlis- singen, H. Havinga te Voorburg (Z.- ÏL) A. H. Lely te 's-Gravenhage H. J. W. Marcella te 's-Gravenhage, H. K. Muller te Bussum, G. G. F. Pareau Dumont te 's-Gravenhage C. J. Vogelsang te 's-Gravenhage; de dames H. M. CooJ te 's-Graven hage; P. H Lichtenauer te Hillegers- berg, C. W. Nederburgh te Amster dam; Doctoraal examen Rechtsgeleerd heid: de heren J. ter Haar te Leiden, J. A. Z. H. v. d. Poel te Voorburg (Z.-H.), B. J. M. van Sevenbergen te 's-Gravenhage. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld ,.Rechtsgeschichte der Land schaft Saanen", de heer J. R. D. Zwahl geboren te Doesburg, wonen de te 's-Gravenhage. Moedige daad. Spelende ge raakte de 4-jarige F. F. uit de Bak- kersteeg in 't modderig gedeelte van de Vliet. De 27-jarige studerit E. H. v. B. S. die daar juist passeerde en op de grote toeloop van mensen af kwam, dook hem in de modder na en redde het knaapje zijn leven. Beide moesten zich onder dokters behande ling stellen. HAAGSE RECHTBANK. Wegens medeplichtigheid aan in braak in een perceel aan de Heren weg te Oegstgeest heeft terecht ge staan O. v. d. P. tegen wie twee jaar gevangenisstraf werd geëist. De recht bank heeft verdachte veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. J. de M. te Rijnsburg had goe deren in ontvangst genomen en ver borgen, die van diefstal afkomstig wa ren, voor welk feit de officier tegen hem zes maanden gevangenisstraf had geëist. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot veertien dagen ge vangenisstraf. Wegens medeplichtigheid aan diefs-tal van een rijwiel, vorderde de officier tegen T. N. A. uit Noordwijk een jaar en drie maanden gevange nisstraf. De rechtbank heeft hem ver oordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. HAAGSE POLITIERECHTER. F. J. H. te Sassenheim zat in een complot dat een clandestiene slach terij had uitgevoerd, en de officier vorderde daarvoor zes maanden ge vangenisstraf, met bevel tot onmid dellijk gevangen nemen, en verbeurd verklaring van hetgeen in beslag was genomen. De politierechter veroor deelde overeenkomstig die eis. POSTDUIVEN Leidse Concourcommissie. Wed vlucht vanaf Marbehan, afstand 280 km. In concours waren 204 duiven, welke Maandag met W.Z.W. wind te 8 uur werden gelost. De eerste auif werd geconstateerd te 12043 en maakte een snelheid van 1163.93 M. per minuut. De laatste duif te 12—33—36, snelheid 1066.7*. De vol ledige uitslag is als volgt: H. Moenen BK. 1, 2 12; M. Jon- geleen V.C. 3; Chr. v. d. Pluijm V.C. 4; P. van Dijk R.D. 5, 11; A. Fasel L.P.C. 6; R. P. de Graaf B.D. 7, 10, 13, 16, 17, 24, 27, 40; G. A. van Al- bada B.D. 8; J. den Hollander R.D. 9; Jac. v. d. Wal V.C. 14, 31; A. van Dijk B.R. 15 22; D. Uythoven V.C. 18, 38; J. Sierat R.D 19; Chr. de Water R.D. 20, 34; J Ligtvoet R.D. £1; H. V. de Haas R.D. 23; H. E. Christiaanse V.C. 25; F. Hofman V.C. 26, 35; G. A. L. v. d. Reijden V.C 28. 36; C. Geel L.P.C. 29, 30, 32, 39; E. Geenjaar V.C. 33; H. Sohoo L.P.C 34, 41. BIOSCOPEN. De films van de volgende week zijn door de Katholieke Film Cen trale als volgt gekeurd: Luxor: „De koning v^p. de ren baan", boven 14 jaar. Trianon: „De stenen bloem", boven 14 jaar. Casino: „Het begon met moord", boven 14 jaar! Rex: „De graaf van Monte Christo", boven 14 jaar. Lido: „Het spook van de opera", bo ven 14 jaar. Voor de oud-militairen. De gis teren hier ter stede gehouden collecte vanwege het Fonds „Oud-militairen en nagelaten betrekkingen" heeft on danks een beperkt aantal collectan ten. waardoor de inzameling niet met de vereiste intensiteit kon geschieden, een bedrag van rond 2000.opge leverd. Arm gebroken. Gistermiddag is de acht jarige W. do F., wonende in de Madoerastraat alhier, bij het spe len in de zweminrichting „De Zijl" gevallen, waarbij hij zo ongelukkig terecht kwam dat zijn rechtonderarm brak. BONKAARTEN AFHALEN. Overgelegd moeten worden de tweede distributielstamkaarten en de nog niet aangewezen bonkaartstro ken van de bonkarten 707. De uitrei king vindt plaats in het kantoor aan de Steenschuur en wel van 8.30 tot 11.45 uur en van 2 tot 4 uur. Vrijdag zijn aan de beurt gezin nen van niet-zelfverzorgers, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 10001 t.m. 12500. Woensdagavond j.l. behaalden de volgende personen van de trans- portcolonnt van de afd. Leiden van het Ned. Rode Kruis het eenheids diploma voor E.H-B.O.: Th. Brede- velt, F. Klein, J. Klein, J. Kok en Nieuwenhuyzen. Nootdorp oliedorp? Boringen en ontploffingen Reeds voor de oorlog zyn door de B.P.M. te Nootdorp proefboringen verricht in de hoop ook daar olie in de bodem te vinden. Men denkt daar namelijk de olielijn te vinden, die tot in Drenthe doorloopt. Die eerste boringen waren zonder resul taat, daar men op drijfzand stootte. Thans is het wachten op nieuwe machines, waarmee men betere re sultaten denkt te bereiken. Inmid dels is men reeds op nieuwe plaat sen met boringen begonnen. Op een vijftal plaatsen heeft men een veer tig tot vijftig meter lange buis in de grond gedreven. Onder in deze buizen wordt een hoeveelheid dyna miet tot ontploffing gebracht. De reacties worden door seismografen geregistreerd en hieruit kan men opmaken of er enige kans is op olie in de bodem. De dikte van de olie- laag is beslissend of het de moeite loont er een dure pompinstallatie te plaatsen. In Nederland zal altijd wel zo'n pompinstallatie nodig zijn, daar men niet verwacht hier ooit nog eens, zoals bijv. in Texas, zelf- spuitende oliebronnen te vinden. Tengevolge van de dynamietont- ploffingen zijn in Nootdorp enige huizen verzakt. Ondanks dit zet de B.P.M. haar werk voort. Zolang de ze maatschappij in Nootdorp nog een kantoor gevestigd houdt, zal men de hoop op het vinden van een olie ader in dit dorp nog niet opgeven. Gisteravond vond in de Overdekte zweminrichting aan de Haarlemmer straat het jaarlijks diplomazwemmen plaats van de jongens en meisjes, die veelal daar de zwemkunst had den geleerd. Dat er veel animo be stond laat zich begrijpen. Omstreeks honderd jonge zwemsportenthousias- ten hadden zich aangemeld en op en kele na konden allen het veelbegeer de diploma in ontvangst te nemen. Voor de aanvang van dit jeugd- zwemfestijn heeft de directeur van de „Overdekte", de heer Ten Have er zijn vreugde,over uitgesproken, dat de jongens en meisjes het devies van de Kon. Ned. Zwembond: „Ieder Ne- delander Zwemmer", hebben opge volgd. Spr. wees er op, dat de dagbladen bijna dagelijks melding maken van de vele verdrinkingsgevallen, maar wanneer men hier de grote deelname ziet voor het diploma „Geoefend zwemmer", dan behoeven de deel nemers en deelneemsters zich niet ongerust te maken, dat hun hetzelf de lot zal treffen. Vervolgens sprak de directie haar grote waardering uit tot het onder wijzend personeel, voor de zorgen, die werden besteed aan hun leerlin gen, waarna als devies voor nu en voor de toekomst werd medegegeven: Leiden is een waterland1, Water dreigt van alle kant, Maar wie zwemt dreigt geen gevaar. Spoed u naar de Overdekte heen, Mooier zwembad is er geen! Hierna vingen de wedstrijden aan, want ook voor de jeugdige zwem enthousiasten kwam dit diploma neer op wedstrijdzwemmen, maar dan voor -ieder persoonlijk zonder reke ning te behoeven houden met ge maakte tijden, alleen lettende op de goede wijze van zwemmen-Niet temin werden de verrichtingen met stralende ogen en popelende harten gevolgd door de diverse vaders en moeders, die verlangend uitkeken of hun kinderen deze eerste grote match wel halen zouden en na afloop kon den de meesten tevreden zijn, toen zij het zwemdiploma, het eerste di ploma voor velen in hun leven in ont vangst konden nemen. De geslaagden zijn: Diploma A: Meisjes: Netty de Jong, Truus Boom, Ilse Huurman, Willy de Koek, Clara v. d. Meer, Ineke Goudsmit, Truus Goslings, Paula de Priester, Elisabeth Poortman, Nelly v. d. JE>leit, Nelly Kaag, Carla Wennekers, Celia Muller, Margriet Reitsma, Lies Bom- mei, Thea de Best, Ria Dreef, Anny Eakker, Dolly Goddijn, Riet Bik, Ei- ly de Winter, Rie v. d. Meer, Annie Siers, Anke v. Ulden, Greetje Zand vliet, Cobie Schoon, Elly Schmiat, Rmie Sinke, Jackeline Zandvliet, Edit Rooiakkers, Adrie Stolp, Lydia v. d. Vlerk, Truus je Kuyk, Lia Schade v. Westrum, Rietje Hart kamp, Jannetje Rusman, Corrie v. Loon, Ludie Goddijn, Beppie Peters, Ada Peters, Gerda Meygaarden, Ilo- ma Zuiderduin, Mia Bakker, Riet v. Eng, Truus Fles, Riet Fles, Letty v. d. Ham, Gree Vipkesteyn, Janny de Fey, Riet de Graaff, Ria Hees. Jongens: Thomas Admiraal, Samuel Star, Rob Groeneveld, Charles Kat, Bastiaan J. Huurman, Jan Vis, Piet Vis, Tom Zoeker, Dick Aalbersberg, Wim de Bruyn, Henk Boom, Rob Is raël, Willem D. H. Zwart, Koos de Wolf, Nico Neuteboom, Kasper Ra- vensbergen, Anton Sloos, Stans Bak ker, Cris Kuyk, Robby Wichers, Piet Olivier, Henk v. Putten, Gerrit Buis, Jan de Fey, Jack v. d. Ouweelen, Dirk J. Kooyman, Enno' Hoogwerff Kroon, Bert Peeters, Miliam de Haas, Guus Warners, Oudo Gans, Watie Juynboll, Hans Borleffs, Bram v. d. Linden, Kaarl Erades, Arie Klinken berg. Diploma B: Meisjes: Elly van Rhijn, Jeanny Heykoop. Jongens: Petrus v. Riet, Hendrik v. d- Mey, Harry Hegi. Na afloop van het diplomalzwem- men werden door het zwempersoneel enkele demonstrties gegeven op zwemgebied, als schoolslag, Spaanse slag, crawl en rugcrawl, samenge stelde rugslag en springen, terwijl tot slot de „onder-water-schoorsteen" aller jpewondering afdwong. BURGERLIJKE STAND Overleden: J. A. M. Schilte, vr., 37 j.; L. Bouman, wednr, 88 jaar. Geboren: Willem, z, van W. Stik- kelorum en E. C. van Zwieten; Ge rardus Jacobus Maria, z. van A. W. J. van der Heijden en G. W. Krom wijk; Albertus, z. van J. C. Goosen en A, Kuperus; Cornelia Johanna Gemma, d. van C. A. van der Meij- den en P. Devilee; Elisabeth Jo hanna, d. van A. de Vrind en E. Damen; Jannetje, d. van A. de Wa ter en J. l'Ecluse; Louis Jan, z. van D. D. Bannink en J. H. Appeldoorn; Antoinette, d. van B. D, Robbers en S. de Pree; Adrianus, z. van O. Ne- keman en J. Cornelisse; Hermanus Wijnand, z. van J. van der Luit en M. A. de Mooij; Hendrina Wilhel- mina, d. van E, Masmeijer en G. v. Hienen; Karel Frederik Lodewijk Johan, z. van K. J. Koenekoop en A. Esveldt; Aranetta, d. van J. H. Rijkamp en J. M. E. Gelaudie; Wil lem, z, van J. van der Meij en J. C. Klein; Johannes Philippus, z. van B. Janssen en J. Pelt; Gerrit, z. van Woensdagavond vergaderde de vol tallige raad onder voorzitterschap van burgemeester G. F. W. van Berckel. Onder de ingekomen stuk ken was o.m. een schrijven, waarin werd aangedrongen dat B. en W. op korte termijn vérgaande maatregelen zouden nemën inzake het badleven en kampeerwezen. De voorzitter deed de mededeling, dat door hem een commissie is benoemd, met de taak de nodige adviezen aan B. en W. te verstrekken, terwijl in dit sei zoen de bestaande politie-verorde- ningen streng worden toegepast. De heer Eichelsheim wijst er op, dat reeds voor de oorlog strenge bepalin gen inzake bad- en kampeerwezen zijn gesteld en als men dienaangaan de nog verder wil gaan, ziet hij zich genoodzaakt hiertegen sterk stelling te nemen, waarop de burgemeester mededeelde, dat het thans ging om een objectief overzicht in deze ma terie vast te stellen en daarna dit in raadsvergadering te brengen. De voorstellen: hernieuwde vaststelling verordening hondenbelasting, het in gebruik geven van enkele stroken grond en het verhuren van een wo ning aan de Zandvoortsestraat en Noordzeestraat, alsmede de opslag plaats aan de Westeinderbrug wer den zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na enige toelichting werd besloten de parkeerterreinen aan de Noord-Boulevard en Palace- plein te verpachten voor 1 jaar, waarbij de pachter 25 pct. der staan gelden zal genieten. Het voorstel om een crediet te verstrekken voor ad vies inzake de drinkwatervoorzie ning in deze gemeente werd ver leend tot een bedrag van pl.m. 1000. Een tegemoetkoming in de reiskos ten van het leerplichtig zoontje van Th. E. v. d. Berg, wonende Lange- veld 48a, werd toegekend, terwijl met ingang van 1 Juli a.s. mej. C. Baas wend benoemd tot onderwijze res aan de openbare school. Door het raadslid de heer H. G. de Boer was een schriftelijk voorstel ingediend om met ingang van 1 Juli a.s. in te stel len een scheidsgerecht, bedoeld in hoofdstuk XII van het ambtenaren reglement. Na een uitvoerige toe lichting van B. en W. werd hiertoe overgegaan en werden als leden voor dit scheidsgerecht benoemd de heren C. Punt en C. J- W. M. de Ruijter met als plaatsvervangers J. A. Hannivoort en J. P. G. de Haas. De schriftelijk gestelde vragen over de positie van de voormalige nachtwa ker W. Schelvis, waarop door B. en W. een uitvoerig commentaar werd uitgebracht, werd na enkele bespre- G. Kooien en J. C. den Heijer. Gehuwd: C. de Best jm en J. A. Helvensteijn jd; W. Oudshoorn jm en J. C. G. Ciere jd; A. Gravekamp jm en M. C. Salman wed.; D. Beijer jm en J. J. Boom jd; J. Bosman jm en H, C. Schouten jd; H. Broers jm en W. Otgaar jd; J, J. Cornet jm en C. van Strater gesch.; J. Harland jm en G. Vermeer jd; N. J. van der Hoeven jm en G. M. A. van Velzen jd; J. Keijzer jm en J. M. C. van den Hoed jd; S. P. Leupe jm en J. F. Scharroo jd; J. Ligtvoet wednr en E. Blansjaar wed. J. Mas- saar jm en C. Flanderhijn jd; J. Pi- son jm en A. van Vliet jd; J. C. Roodbeen jm en M. J. Ma'ngelsdorf jd; A. Siera jm en A, A. Schouten jd; W. F. Stouten jm en M. C. H. Strien jd; A. P. G. Timp jm en L. W. Jansen jd. Van der Hoogt-prijs De Maatschappij der Nederlandse Letterkunde heeft gisteren te Leiden haar jaarlijkse vergadering gehouden. Daarin heeft o.a. de stemming plaats gehad over de toekenning van de prijs van aanmoediging, genaamd Lucy B. en C. W. van der Hoogt-prijs, voor de perioden 1945/'46 en 1946/'47. Op aanbeveling van het bestuur is over eenkomstig het advies van de com missie voor schone letteren de prijs toegekend aan Bert Voeten en J. J. Klant. De commissie had met algemene stemmen de dichter en prozaschrijver Bert Voeten voorgedragen, wièns ge schrift „Doortocht" een gevoelige weergave bevat van de ervaringen uit de bezettingstijd. Zij vermeldde verder %zijn dichtbundel „De blinde en het dichtstuk „Odys seus' terugkeer". Blijkens deze drie werken, aldus 4e commissie, is Voe ten een begaafd jong letterkundige met een scherpe, werkelijkheidsge trouwe en gevoelige prozastijl en een doordringende, door oefening en eru ditie verfijnde, dichterlijke zeggings kracht. J. J. Klant is bekroond voor „De geboorte van Jan Klaassen", als uit muntend door een zeldzame speels heid van de verbeelding, waarbij de schrijver zich voor zijn humor heeft weten te behoeden. De hoofdfiguur, de bekende poppenkastheld is dooi de geestige verteltrant gemaakt tot een vertegenwoordiger van het mo derne levensgevoel. Het was de be doeling der commissie, de schrijver, die thans in Zuid-Afrika woont, aan te moedigen, de belofte in te lossen, door zijn eerste werkje gegeven. Dr. Wynaendts Francken-prijs. Medegedeeld is, dat het bestuur op advies van de commissie voor de ru briek biografie en cultuurgeschiede nis voor de perioden 1939/'42 en 1943/'46 met de dr. Wynaendts Franc ken-prijs 500) heeft bekroond A. M. Hammacher voor „De Amsterdam se Impressionisten" en dr. J. Presser voor „Napoleon". Nieuwe leden. Het bestuur heeft, gebruik makend van verleende dispensatie, tot leden der Maatschappij benoemd: prof. dr. P. D. M. Cornelissen te Nijmegen; prof. dr. J. A. C. Fagginger Auer, Harvard University, Cambridge Mass.; dr. A. G. Goris (Marnix Gij- sen); prof. dr. A. J, de Haas te Bos ton; dr. C. Huijsmans. minister van openbaar onderwijs van België; jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden, prof, dr. P. Lambrechts, directeur van het Hoger Onderwijs van België; E. J. H. P. van de Pitte, consul-generaal van België; dr. J. Presser; Marcus Viljoen te Kr.r.pstad; mevr. Beb Vuyk. Op voordracht van de afdeling Bel gië: dr. J. J. M. Aerts. prof. dr. R. Apers; E. P. Stefaan Axters O.P.; J. Boon, dir.-gen. N.I.R.. H. L. van Bre da O.F.M.; Raymond Brulez; prof. dr. E. de Bruijne; dr. F. van Cauwelaert; prof. kan. Jos Cochez; André De- medts; prof. dr. H. Draye; prof. G. Eyskens. Maurice Gilliams; prof. dr. F. van Goethem; Firmin van Hecke; A. Herckenrath; Raymond Herreman; A. Hegenscheidt; dr. L. Indestege; Karei Jonckheere; Jul. Kuypers, secr. gen. van het ministerie van openbare onderwijs; Max Lamberty; dr. J. Lee- nen; prof. kan. R. Lemaire; Richard Minne; Achilles Mussche; prof. dr. F. M. Olbrechts; prof. kan. P, Sobry; prof. E. Strubbe, prof. dr. J. F. Van- derheyden; dr. G. van de Veegaete; dir.-gen. van het min. van openbaar onderwijs; A. van de Velde. prof. J. E. Verheijen. L. Verniers, dir.-gen. van het min. van openbaar onderwijs, prof. kan. H. de Vocht; E. Vos, oud- min. van openbaar onderwijs; prof. H. van de Weerd. Op voordracht van de afdeling voor de drie Noordelijke provinciën: N. G. Addens; J. Boer; dr. W. Brandsma; M. P. van Buytenen; mr. R. P. Cleve- ringa; dr. Sj. Douma; dr. G. Dijkstra; Folkertsma; dr. W. J. Formsma; dr. C. J. Guibal; dr. A. L, Heema van Voss; dr. P. J. van Herwerden; B. L. Hijmans, ds. J. J. Kalma. dr. S. Kei- ser, mr. A. Klein, dr. W. Kok, dr. R. D. Mulder, J. Naarding, J. Poortman, dr. O. P. Postma, H. J. Prakke, mej. A. J. Scholte, dr. H. Smilde, dr. E. J. F, Smits, Chr. Stapelkamp, G. H. Streurman Az.. D. A. Tamminga, mej. M. A. de Visser, dr. A. Wassenbergh en dr. H. J. van der Wielen. Bij stemming zijn 75 nieuwe leden benoemd. kingen voor kennisgeving aangeno men, terwijl de gestelde vraag over de positie van de chef-machinist van het pomp-station der waterleiding op de agenda der volgende verg&dering nogmaals zal voorkomen. Hierna had plaats de beëdiging van twee plaats vervangers van de gemeente-secreta ris en wel als le plaatsvervanger Th. J. C. Verduin en als 2e J. v. Sprang. Na ruim 11/2 uur geheime zitting werd de openbare zitting voortgezet ter behandeling van punt 8 en 9 der agenda, het eerste punt behelsde aankoop gronden aan de Boerenburgerweg voor de bouw van woningen. Op dit bouwterrein groot 1.55.70 H.A. is het de bedoeling een 56-tal woningen te plaatsen, waarin 5 straten zullen worden verlengd of aangebracht, besloten werd dit ter rein aan te kopen voor ƒ36000 met als kosten van overdracht 1368. De kosten van straat- en rioolaanleg worden geraamd' op ƒ91.983. Hier voor werden de nodige credieten ver strekt. Punt 9 was een voorstel tot ver betering van het voetpad Oude Zee weg; de totale kosten voor grond aankoop van diverse eigenaren en de verharding werden begroot op 7000.Ook dit punt werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de rondvraag diende de heer v. d. Wilk een voorstel in om aan de gemeente-ambtenaren een extra-uit kering te verstreken van 2 pet als z.g. vacantie-toeslag. Dit voorstel werd verwezen naar de Personeels commissie, welke t.z.t. hierover een rapport zal uitbrengen. Gewezen'werd op de onthoudbare toestanden op de van Hardenbroek- weg, waar de N.Z.H.V.M. des avonds en 's nachts zonder enige verlichting een aantal bussen parkeert. De bur gemeester zegt onderzoek toe. Nog werd gewezen op de door de jeugd aangebrachte vernieling van de Duin flora met het verzoek dat B. en W. een schrijven zullen indienen bij de hoofden der scholen om langs deze weg de kinderen te wijzen op hun verkeerde handelingen. Het reeds eerder besproken plan om een drinkwaterfonteintje aan te brengen t.o. de garage van de heer v- Kan en bij d* Vuurtoren kwam nogmaals ter sprake. B. en W. zeg den toe deze materie ernstig te bekij ken. Nog kwam in bespreking het zwem bad in de duinen en de ruïnes op de Z.-Boulevard, Hoofdstraat en Boe renburgerweg, waarvan de laatste volgens opgaaf zelfs levensgevaarlijk wordt, waarna deze vergadering te half twaalf werd1 gesloten, terwijl de vroede vaderen wederom in comité generaal overgingen. KATWIJK AAN DEN RIJN Banden-bof. Aan de georgani seerde tuinders en werknemers in .and- en tuinbouw is door bemidde ling van de Stichting v. d. Landbouw een beperkte hoeveelheid Amerikaan se rijwiel binnen- en buitenbanden toegewezen. Men wende zich hier voor tot de secretaris van Kring 2 van genoemde Stichting, de heer G. Vooys, Rijnstraat 52. Op dezelfde wijze komen ook rubberlaarzen voor dezelfde categorie van personen be schikbaar. Voor 25 Juni moet men zich hiervoor melden. WASSENAAR Een dag vreugde voor de oudjes. Maandag wordt een vreugdedag voor een 200-tal Wassenaarse ouden van dagen en oorlogsinvalideen. Dan wordt de jaarlijkse rijtoer georgani seerd door het „Comité voor de ouden van dagen". Men is van plan naar Warmond te rijden, vandaaruit een boottocht van enkele uren te gaan maken en daarna de autotocht voort te zetten door de omgeving van Noordwijk en Katwijk. Auto-diefstal. De recherche leg de de hand op v. W. en F., beiden al hier, verdacht van verduistering en medeplichtigheid aan verduistering van een luxe-auto ten nadele van een ingezetene van deze gemeente. De ailto was door de verdachten op de automarkt te Amsterdam ingeruild voor twee motorrijwielen en een be drag ad 500.waarvan zij een dagje uitgingen. De motorfietsen kon den inbeslag worden genomen; maar de auto wordt door de politie nog ge zocht. Dienstbode stal kleding van mevrouw. Mej. D. uit Lisse had de vorige week haar betrekking bij de familie P. alhier, heimelijk ver laten met medeneming van kleding stukken, die haar niet toebehoorden. De politie arresteerde haar. Op het ogenblik van de arrestatie had zij verschillende kleren van haar me vrouw aan. Ook de overige kleding stukken konden worden achter haald. De onbetrouwbare dienstbode werd op het politiebureau inge sloten. Vanuit een gebouw op „Duin- digt" alhier heeft men door open sluiting en inklimming een schiet- masker met bijbehorende patronen en een meetlint van 20 meter in étui ontvreemd. Inbraken. Er werd ingebroken in het clubhuis van de sportvereni ging Petrolea aan de Buurtweg al hier. Ontvreemd werden een partij tennisballen, een verbandtrommel en verschillende andere goederen. Aanrijding. Op de Rijksstraat weg nabij het Dierenpark, reed de automobilist H. uit Den Haag op een bakfiets, die voor hem uitreed, bestuurd door v. O. alhier. Deze laatste werd tegen de grond geslin gerd en vrij ernstig gewond. Op ad vies van dr. G. alhier is hij per Rode Kruis-auto overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Lei den. Zowel de bakfiets als de auto werden beschadigd. De automobilist verklaarde dat hij door de spiegel van zijn auto naar achteren had ge keken, zodat hij de bakfiets niet had opgemerkt. -_i WEERSVERWACHTING g TIJDELIJK BREKENDE 5 BEWOLKING. o Zwakke later matige wind, 9 overwegend tussen West en Zuid. g Weinig verandering van tempe- o 2 ratuur. In de provincies Fries- g g land, Groningen en Drente vrij g o veel bewolking met aanvanke- g 5 lijk nog nu en dan enige regen, g x In het overige gedeelte van het g 2 land: tijdelijk opklarend met op g 2 enkele plaatsen ochtendmist. La- 8 o ter weer toenemende bewolking X o met enige regen in het Westen g S van het land. g noooooonoooooooooooooooooooooooooo Examens. Voor het diploma costumière van de vereniging van Modevakscholen slaagden de dames: C. Baars, G. E. Beyersbergen, C. J. Brekelmans, J. H. A. Vogels. Voor het eindexamen Gymnasium A slaagden aan het Rijnlands Ly ceum de dames J. M. Dunlop, M. den Haan, A. F. de Lange, P. E. G. Pelgrim en de heren F. Hoogendijk en P. S. J. Rutgers. ZOETERWOUDE (H. R-) Missie-avond. Op Zondag 22 Juni des avonds na het Lof, dus om 8 uur, zal in het parochiehuis aan de Hoge Rijndijk door pater Does van de Floresmissie het een en an der verteld en met lichtbeelden ge ïllustreerd worden over het missie werk op Flores. Ook zal hij een de monstratie van inheemse dansen lei den. De toegang voor deze avond is vrij. LAATSTE BERICHTEN DE VERHOOGDE OMZET BELASTING EN DE WEELDE BELASTING. j Van regeringszijde wordt medege deeld, dat met ingang van 1 Juli a.s. de herziene omzetbelasting in wer king treedt. Wanneer deze verhoging, zoals dat in een normale situatie het geval zou zijn, zonder meer in de prijzen zou worden doorberekend1, zou het prijs peil dientengevolge een geringe stij ging ondergaan, behalve voor een beperkt aantal artikelen, waarvoor ae omzetbelasting wordt verlaagd, resp. afgeschaft. Ook een geringe stijging dient ech ter onder de huidige moeilijke om standigheden te worden vermeden voor zover de mogelijkheid aanwezig is. Dat de bestaande winstmarges, ho noraria ets. niet strikt voldoen aan het binnen het kader der huidige prijs en loonpolitiek toelaatbare. Theoretisch zou het beoogde doel ook kunnen worden bereikt door de omzetbelasting door te berekenen en de bedoelde prijzen tegelijkertijd te verlagen. Zulks stuit echter af op practisohe moeilijkheden. Slechts in dien aan de hand van het nodige cijfermateriaal uitdrukkelijk kan worden aangetoond, dat de winstmar ges aan de toelaatbare eisen voldoen zal prijswijziging met machtiging van het directoraat-generaal voor de prijzen op grond van de verhouding der omzetbelasting kunnen plaats hebben. Uiteraard zal bij de systema tische na-calculaties der vastgestel de prijzen de nieuwe omzetbelasting' volledig als kostenfactor in aanmer king worden genomen. De regering realiseert zich, dat dit standpunt voor sommige ondernemers tijdelijk on billijkheden met zich kan brengen. Zij meent evenwel zwaarder te moe ten doen wegen de onbillijkheid, die wellicht de grote massa der bevol king zou treffen, indien tegenvolge van de verhoogde omzetbelasting de prijzen "door doorberekening zonder meer zouden stijgen. Ten slotte is een beheerst prijspeil een algemeen be lang. Met betrekking tot de nieuwe weel debelasting staat.de zaak anders. Op grond hiervan zal d'e omzetbelasting op een aantal in meer of mindere mate als luxe tc beschouwen artike len zeer belangrijk worden verhoogd, n.l. op 15 pct. worden gebracht. Ge zien de aard dezer artikelen en de hoogte der nieuwe belasting zal een dezer dagen een'maatregel het licht zien, welke zal aangeven - op welke wijze de weeldebelasting in de prij zen van de desbetreffende artikelen zal mogen worden doorberekend. NED. PASSAGIERSSCHEPEN. Laatste pos. Ned. Passagiersschepen Donderdag 19 Juni; Amstelkerk 16 Juni van Freetown aar Las Palmas. Indrapoera, Batavia—Rotterdam, pass. 18 Juni Kuardafui. Johan de Witt, AmsterdamSa- bang, pass. 18 Juni Minikoi. Kota Gede, BataviaRotterdam, pass. 18 Juni Quessant, wordt 20 Juni 8 uur bij Loodsboot Hoek van Holl. verwacht. Maaskerk, Amsterdam—Duala, 16 Juni van Dakar. Nigerstroom Accra—Lome 19 Juni ten anker Cotonau. Noordam, 18 Juni van New York naar Rotterdam. Poel au Laut, 18 Juni van Amster dam te Batavia. Randfontein, Genua—Antwerpen, 19 Juni Firisterre gepass. Sibajak 18 Juni van Soerabaja n. Tandjongpriok. Waterman, RotterdamMontreal, pass. 18 Juni Bishop Rock. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 18 Juni. Groente. Eerstelingen 2634, drielingen 18—28, riel 13—20, boskroten 5.8011.10, sla 0.80 7.00, bospeen 19—26 stoofsla 2—7 bosuien 2.00—9.60, radijs 5.40 7.30, selderie 1.902.00, spitskool 10.7011.peterselie 0.502.20 aardbeien 1.602.10, tuinbonen 22.8023.bloemkool I 45, bloemkool II 25.waspeen 41 tot 42.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3