Ledenvergadering K. A. B. WOENSDAG 18 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het was verheugend in deze tijd, die zich kenmerkt door een groot te kort aan belangstelling vóór alles wat zweemt naar vergaderingen of bijeenkomsten, te constateren, dat het actieve deei der leden van de Kath. Arbeiders Beweging afd. Lei den door deze tijdsgeest niet' geïn fecteerd is en, ondanks het mooie weer, gehoor heeft gegeven aan de uitnodiging van het bestuur om de zomerledenvergadering, die gister avond gehouden werd, bij te wonen. Het was dan ook in deze geest, dat de voorzitter, de heer Van Oyen, ae aanwezigen in het parochiezaaltje in de Maria Gijzensteeg welkom heette. Spr. uitte in zijn openingswoord zijn vr' ïgde over de snelle groei van de be eging, die spoedig 300.000 leden zal tellen, doch moest daaraan toe voegen, dat de kwantiteit slechts dan van nut is, als de belangstelling der leden voor het werk der K.A.B daaraan evenredig is. Er is op de eerste plaats nodig: vorming van de leden, vorming en inzicht in de hui dige problemen, want er gaat thans een stakingsgolf over de wereld, die velèr gemoed in beroering brengt en dat is verklaarbaar. De verhouding lonen en prijzen is, vooral in de kroostrijke gezinnen, nog lang niet ideaal. Doch wij moeten geen critiek uitoefenen op het beleid van de re gering als wij niet ter zake kundig zijn. „Kapsalon- en tramcritiek" is uit de boze! Na dit openingswoord werd het strijdlied gezongen, begeleid door het K.A.B.-symphonie-orkest o.l.v. Jan GordijtfC waarna de notulen ge lezen en goedgekeurd werden en punt vier van de agena aan de orde kwam: mededelingen, waarvan de belangrijksten wel waren de instel ling van div. commissies,' n-1. voor retraite, reizen en ontspanning, cul turele aangelegenheden, hulp in nood, en een Credo Pugnogroep, wel ke haar werkzaamheden reeds heeft aangevangen. Het verheugde de voorzitter bijzonder te kunnen me dedelen, dat het symphonie-orkest thans' officieel een onderafdeling van de K.A.B. is geworden. Spr. voegde hieraan toe een compliment voor het vele goede werk, dat de symphonie reeds verricht heeft en ongetwijfeld nog verrichten zal. Hierna deed de kascommissie ver slag van haar bevindingen, waaruit bleek, dat de bescheiden in orde be vonden waren. Vervolgens stond op de agenda de verkiezing van een nieuw lid van het dag. bestuur, we gens aftreden van de heer W. W. Lagenberg. Bij de derde stemming werd de heer P Oostdam, lid van de bond van handels en kantoorbedien den, met volstrekte meerderheid gekozen. Ondertussen arriveerde de geest, adv., rector Bernefeld, en werd de vergadering voortgezet met een zeer belangrijk punt: De Centrale Volksbank. Reeds voor de oorlog was er in Leiden een afdeling van de Centrale Volksbank, doch deze werd op last van de bezetters opgeheven. En hoe wel er thans nog weinig te sparen valt, meende de voorzitter toch dat het noodzakelijk was, dat ook Lei den weer een eigen afdeling kreeg. Dat de centrale volksbank wel een zeer solide instelling is, bleek wel rut de volgende cijfers van 1945: aan tal spaarders 94.158; ingelegd: ƒ15.137.606; reservekapitaal ƒ251.240. Doordat er geen aandeelhouders zijn, is de hele winst voor de spaarders zelf, terwijl de K.ïpB. de zekerheid heeft dat het door haar leden inge legde geld niet ten nadele van hun( belangen wordt gebruikt. HêT enthou siaste pleidooi van de voorzitter had „LEIDEN OP STELTEN" Zo'n vaart loopt het nu wel niet, maar Bob Peters nationale revue heet nu eenmaal „De hele boel op stelten" en voor Leiden lag een kleine verdoping voor de hand. Wij moeten jaren teruggaan in onze memorie om er de herinnering aan de grootse nationale revues uit op te vissen. Is deze revue van Heintje Davids en Siem Nieuwenhuyzen de opvolgster van die van mevr. Bouw meester? Wij willen geen vergelij kingen gaan treffen, want de om standigheden van toen en nu zijn al te veel verschillend, maar wat de artisten er van terecht hebben ten te brengen, is ons eerlijk zegd meegevallen. Men heeft heel aardig aange knoopt aan de pakjes-rage uit Ame rika en als motief van de revue een schip gekozen, dat van alles hu mor, zang, charme, muziek, vrolijk heid, tempo uit Amerika aan brengt. Heintje Davids zorgt voor levensliedjes en Siem Nieuwenhuy zen voor sketches, terwijl de> girls zich belasten met de nodige schitte ring in de finales. Alle ingrediënten zijn dus aanwezig en hier en daar is werkelijk zelfs een voor-oorlogs effect bereikt, zoals bijv. bij de fi nale voor de pauze „Verenpracht", waarin de aardige vondst van de zeepbellen was verwerkt. Ook de Russische klanken waren goed in stijl, met fraaie zang van Fifi Frank. Het Alpenfeest, waarmee de revue sluit, vertoont niet dezelfde hoogte, ofschoon het een vlot en vrolijk einde is. Men kan moeilijk verwachten, dat het raffinement van vóór de oorlog is bereikt en daarom neemt men wel eens zijn toevlucht tot' amuse- men* van iets goedkoper gehalte. Ook het textiel-tekort doet z'n in vloed gelden, zodat over het geheel genomen de wat men in diplo matieke taal noemt status quo( ante nog niet hersteld is. Tengevol ge van het ongunstige seizoen wij beleven deze week al de langste dag was de reactie van het Leidse pub1'"1'- uiterst matig. tot gevolg, dat de vergadering en bloc accoord ging met- de her-instel ling van een afdeling voor Leiden. Na nog even de agenda voor de bondsvergadering besproken te heb ben, kwam de rondvraag aan de order- waarbij geinformeerd werd naar de stand van zaken betreffende het eigen gebouw, waarop de voorzitter uitvoerig verslag deed van het drama" dat zich rond het pand Nieuwsteeg 31 had afgespeeld. De kans dat dit gebouw alsnog aan de K.A.B. toegewezen zal worden is wel zeer gering, doch het bestuur blijft op dit punt actief en hoopt zo spoedig mogelijk in deze behoefte te voorzien. Met het zingen van „Aan U, o Ko ning der eeuwen", werd deze geani meerde vergadering gesloten. „GREAT EXPECTATIONS". Een van de spannendste boeken van Dickens is zijn roman „Great Expectations" (Grote verwachtin gen), het verhaal van de kleine Pip, de ontsnapte galei-boef en Estella. Van dit boek heeft men een film ge maakt, welke gisteravond in het Trianon-theater voor het eerst in ons land is vertoond voor de Leidse Studenten Film Liga. Een film te maken van een ver haal van Dickens met een zo geheel eigen sfeer, zoals niemand anders dan de grote Engelse verteller heeft weten te scheppen, is geen gemak kelijke taak. Maar de film is er on tegenzeggelijk in geslaagd een beeld op te roepen van dat wereldje uit het oude Londen van de vorige eeuw, waarin Dickens zijn figuren laat op treden. Het begint al met de scène op het kerkhof, waarin de jonge Pip de ontsnapte galei-boef zo onver wacht ontmoet; een huiveringwek kend type in de lugubere omgeving van het dodenrijk, waar de bomen akelig kreunen op de wind, die op stijgt uit de zeer Deze ontmoeting is beslissend vóór Pip's leven en is in de film dan ook dankbaar uitge buit. Evenals de tijd, welke de jon gen doorbracht op Manor House, waar miss Haviskam tot op haar oude dag bleef treuren om haar bruide gom. De film heeft hier haar moge lijkheden ten volle benut en in de schildering van Pip's jeugd is zij o.i. het best geslaagd. Later wordt het verhaal te ingewikkeld om bevre digend in beeld te worden gebracht, zodat het hoogtepunt van de film teveel in het begin is komen te lig- jen. Wel komen ook in het laatste :edeelte fraaie scènes voor en spe ciaal de figuur van de dikke advo caat heeft een unieke typering ge vonden, die uitermate weet te boeien. Met het happy end van de vereni ging van Pip met. Estella gaat het verhaal uit. Het is een mooie, rustige film met uitstekende momenten, zeer fraai fotografisch verzorgd, en met prach tig beheerst spel en typische Engelse humor. Een film, die bij het Neder landse publiek een dankbaar onthaal zal vinden. Concert in de Remonstrantse Kerk. De sopraanzangeres Catherine Smink gaf met haar broer, de orga nist Aart Smink, een concert ir. bo vengenoemde kerk. waarbij de flui tiste Ellen Mac Guillavry haar mede werking verleende. De organist be gon met „Preludium en fuga in g" van Buxtehude, belangrijke voorlo per van Bach, beroemd om z'n fuga's, hoewel er iets droogs in deze compo sitie is, al werd zij met meesterschap gespeeld. De zangprestatie van Ca therine Smink slaagde deze avond zeer goed. Zij koos een genre, dat haar goed ligt (oud Nederlandse lie deren, een Aria van Buxtehude, lie deren van Dvorak, die minder ge schikt voor haar zijn en Altes Mailied, nach Erk-Böhme, dat zij heel mooi vertolkte) naar stem, muzikaliteit en voordracht en haar broer wist zijn begeleidingen zo aan te vullen, dat het boeiend bleef. De fluitiste speelde met hem een Sonate van Loeillet waarin zij door haar gevoelige voor dracht, en warme toonkleur de aan dacht gespannen hield. De Landelij ke miniaturen van van den ^igten- horst Meyer speelde zij met gescha keerde toon, gaaf, vlot en muzikaal. Verder hoorde men van de organist de mooie „Kleine Sonate :n F" van Handel, voornaam als al diens ipu- ziek, krachtig en breed waaraan hij pleizier beleefde, omdat hij ze een fraaie kleurbelichting gaf. De werken die hij speelde contrasteerden sterk met de zangnummers, in stemming en rhythme, wat het programma aan trekkelijk maakte. Een buitengewoon gelukkig slot vormde de „Toccata" van Hendrik Andriessen, turbulant het toccata-thema, prachtig de tegen- melodieèn. Nergens is de organist in expressie verslapt. Het orgel in Re monstrantse kerk, vinden wij niet al tijd aangenaam van klank. Het geluid is soms wat scherp en de contrasten groot. Al met al een go concert. Feestavond der Zeeverkenners. In ons verslag van gisteren, ten aan zien van de opgevoerde klucht „Gebr. Pompernikkel", zou misschien iemand de indruk kunnen krijgen, dat dit een stuk is met minder oir- bare inhoud. Dit laatste is helemaal niet het geval. Met de verwijzing naar het betoog van de heer Jongsma voor de N.A.T.U. bedoelden wij, wat duidelijk was dat wij een stuk met inhoud beter kunnen waarde ren. De schrijver heeft met .dit stuk bedoeld om het publiek eens koste lijk te laten lachen, zonder de pre tentie te hebben „iets cultureels'N te brengen- BONKAARTEN AFHALEN. Donderdag zijn aan de beurt gezin nen van niet-zelfverzorgers,' waar van het hoofd een stamkaartnummer heft van 7501 t.m- 10.000. Overgelegd moeten worden de tweede distributie lstamkaarten en de nog niet aangewezen bonkaartstro. ken van de bonkarten 707. De uitrei king vindt plaats in het kantoor aan de Steenschuur en wel van 8.30 tot 11.45 uur en van 2 tot 4 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem Frederik, z. van P. Fallaux en S. Grüner; Hans"Bieter, z. van P. Fallaux en S. Grüner; Hen drik Jolte Robert, z. van J. Pieterse én J. Swaak; Pieter Eldon, z. van P. H. Sevensma en N. N. G. Potter; Leendert, z. van L. Waltman en W. M. Berkenbosch. O. v e r 1 e d e n: M. A. Immerzeel vr. 80 j.; C. M. Erades, huisvr. van D. Nieuwenhuizen, 67 j.; H. Bosman m. 78 j.; C. van Leeuwen m. 62 j. ALPHEN AAN DEN RIJN 65-JARIG HUWELIJKSFEEST. Op 13 Juli hoopt het echtpaar J van ZwietenJ. P. v. ZwietenKa- zebroek, Oudshoornseweg 58, het feit te herdenken, dat het die dag 65 jaar geleden in de echt werd verbonden. MEISJE DOOR AUTO GEDOOD. Sinds enkele dagen beoefent ook de Alphense jeugd met een onge- evenaartie naijver de eigenaardige sport van het noteren van de num mers van passerende auto's.. Dat de ze verpozing der jeugd aan de weg niet zonder gevaar is, bewijst wel heel ondubbelzinnig het tragisch on- al, dat het zevenjarig, uit Indië gerepatrieerde en tijdelijk bij de fa milie O. aan de Steekterweg wonen de meisje Petronella v- d. Pouw Kraan Maandagavond omstreeks 7 u. aldaar overkwam. Het meisje had haar ,,post" betrokken nabij het Goudse Rijpad.'Daar werd later een auto geparkeerd. Zij had nauwelijks 't nummer, zittend in de wegkant ge noteerd, toen zij een volgende auto gewaar werd. Plotseling liep zij ach ter de geparkeerde wagen de weg over. Op hetzelfde moment wei'd zij van achteren gegrepen door de auto van de heer PL Sm., onze vroegere plaatsgenoot. Met een grote wond aan het achterhoofd bleef zij op de weg liggen. Een geneesheer kon slechts de dood constateren. Het kind moet op slag zijn gedood. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Omstreeks zes uur gisteravond, vond op de Rijksstraatweg alhier een ernstig verkeersongeval plaats^ waarbij het 4-jarig jongetje G. J. v. d. E. het slachtsoffer is geworden van zijn onachtzaamheid. Het knaap je verliet plotseling het rechtertrot- toir in de Emmalaan en stak de weg over, zonder zich rekenschap te ge ven van het naderend verkeer. Hij liep tegen het portier op van de juist passerende luxe auto, bestuurd door de heer A. v. O. te Amsterdam, sloeg tegen de grond en bleef be wusteloos liggen. Dr. D. J. Meerwald die spoedig ter plaatse was, consta teerde een linkerbovenbeenbreuk en lichte hersenschudding. Het slacht offer is per ziekenauto naar een der Leidse Ziekenhuizen vervoerd. Volgens ooggetuigen treft de be stuurder geen schuld. HILLEGOM Pater van der Hulst. Na afwe zigheid van 17 jaar is de zeereerw. pater J. v.-d. Hulst van de St. Jo- sephparochie voor enkele maanden met verlof uit zijn Missiegebied Bra zilië in het vaderland weergekeerd, na gedurende een bootoponthoud het genade-oord Faiima te hebben bezocht. Pater van der Hulst heeft als pas toor in Brazilië naast grote herder lijke afbeid vele nieuwe kerken daar gebouwd. Men zou hem met volle recht een bouwpastoor van groot formaat mogen noemen. Kerkveiling. Maandagavond werd in Flora een bloembollenvei ling gehouden ten bate der St. Mar- tinus, armen en zieken. De opbrengst beliep ruim 5700. LANGERAAR Kath. Vrouwenbeweging. Vele vrouwen hadden gehoor gegeven aan de oproep om te komen naar een bijeenkomst in het parochiehuis, waar hun gesproken werd over de taak der vrouwen in de tegenwoor dige tijd, in verband met de Kath. Actie. Pastoor Halkes sprak een in leidend woord, waarna rector Broers 't woord kreeg.Deze zette op duidelijke wijze uiteen dat het nodig is om ook de vrouwen actief te doen deelnmen aan het verbeteren onzer maatschap pij. Achtereenvolgens behandelde srp. de waardigheid van de vrouw en het herstel van het gezin. Aan de hand van citaten uit Pauselijke En cyclieken hield hij de vrouwen voor wat van hun verwacht wordt. Na de inleiding gaven verschillende aan wezigen zich op als .id voor een op te richten afdeling. Brug vermoedelijk Zaterdagweer in gebruik De herstelwerkzaamheden aan de Alphense brug, welke Vrijdag j.l. onder de last van een zwaar beladen vrachtauto voor de derde maal ver nield werd, vorderen naar wens. Dit neemt echter niet weg, dat het nog wel enkele dagen zal duren voor deze voor het verkeer weer zal kun nen worden opengesteld. Ook dan echter nog maar voor voetgangers, lichte tractie en vrachtauto's tot een maximum gewicht van slechts zes ton. Borden bij de aanvang der we gen, welke naar deze brug leiden, zullen zulks ter kennis brengen van vervoerders. Dit keer zal ook bij de Alphense brug zelf een dergelijk waarschuwingsbord worden geplaatst als gevolg van de wijze les die men blijkbaar uit het recente' voorval heeft getrokken. De vernieling was wel zo ernstig, dat Provinciale Waterstaat zich ge noodzaakt heeft gezien, het land- hoofd aan de lage zijde der Rijn, aanmerkelijk te doen versterken en te voorzien van een geheel nieuwe zware betonnen kop. Ook op de eer ste pijler, waar de brug zelf op rust, komt een nieuWe betonnen kop. Teneinde de weder in gebruikna- me van de brug, welker buitendienst-' stelling pas duidelijk de eigenlijke waarde hiervan voor de ingezetenen heeft doen inzien, zoveel mogelijk te doen bespoedigen, gebruiken tech nici voor landhoofd en pijlers alumi nium cement, dat snelverhardend werkt. Het brugdek heeft niet noemens waard geleden. In verband met de geringe omvang van de reparatiewerkzaamheden hoe ingrijpend deze op zichzelf ook wel mogen zijn blijkt, mede ook om andere technische redenen niet mogelijk om continu aan de brug te werken. In vele onderdelen zou het personeel elkaar dan meer tegenwer ken, dan het resultaat gunstig be- invloeden. Bovendien moet het be ton ook al verhardt dit snel toch zijn tijd hiervoor hebben. Volgens voorzichtige berekening zou de brug niet voor Zaterdag a.s. weer in gebruik kunnen worden ge steld. LEIDERDORP Personalia. Voor het propaedeu- tisch examen bouwkundig ingenieur is geslaagd de heer J. J. Veenhui- 'zen. LISSE Kerkbollenveiling. De opbrengst van de gehouden kerkbollenveiling der St. Agatha-parochie, ten bate van de kerk, armen, St. Elizabetvereni- ging ën St. Vincentius, is geweest 8500.Pastoor van Zuylen bracht dank voor dit schitterend resultaat. Volkstelling. De voorlopige cij fers van de 12e volkstelling hebben voor deze gemeente uitgewezen, dat er 2014 woningen zijn, waarin zijn ondergebracht 2212 huishoudens en 101 alleenwonende personen. In 17 niet voor bewoning bestemde ge bouwen zijn 14 huishouders gehuis vest en 3 alleenwonende personen. Het aantal mannen in de gemeente bedraagt 5519, en het aantal vrou- wesn 5549. zodat Lisse in totaal '11.068 personen telt. Schooltandverzorging. Uit het verslag van de schooltandartsen dienst der gemeente Lisse blijkt, dat hieraan deelnemen 1064 van de 1599 leerlingen der deelnemende scholen. In het verslagjaar 19461947 wer den 642 kinderen behandeld. Ge vuld werden 597 kiezen met 740 de fecten. Hét aantal verwijderde ele menten uit het melkgebit bedroeg 311 Geboren: Cornelis Petrus, z. v. A. M. Schrama en G. C. van der Heijden; Joahanna Wilhelmina Ma ria, d. v. J. Bon en J. Schoone; Margaretha Cornelia, d. v. G, van Beek en A. Th. J. van den Berg; Jacoba Alida, d. v. P. v. d. Zwet en C. A. van Gerven; Cornelia Cecilia Maria v. M. H. van der Putten en C. M. Rijnbek; Gerrit, z. v. J. H. Al- gera en M. Heijsteeg; Theodorus, z. v. C. J. Duivenvoorden en C. E. Wolters; Gerrit, z. v. H. J. Hylkema en M. M. Sluis; Johannes Theodorus Maria, z. v. Th. Hoogkamer en J. C. G. van der Laan. Ondertrouwd: J. Spaargaren 33 j. met M. Groenveld 22 j.; S. Groot 46 j. met M. J. van Graven 38 j.; P. Ar- noldus 26 j. met M. Obdam 20 j.; J. A. Habig 26 j. met M. C. B. van Cittert 26 jaar. Getrouwd: H. v.d. Kamp met B. M. van Straelen. Overleden; Jasper J. v. Diemen 70 j. echtg. van G. H. Schoorl; Ja coba B. Pon 25 jaar; Anna W. A. van Zeist 8 jaar. SASSENHEIM Personalia. Voor het diploma eerste tuindersknecht slaagde onze plaatsgenoot, de heer H. L. Wan ders. Voor het diploma kantoor-steno graaf, snelheid 130 lettergrepen per minuut slaagde de dames Hiltje Dijk stra, Aleid van Teylingen en Ineke Wanders. Voor het diploma typist slaagde mej. N. Colijn en de heren G. v. d- Berk, Y. de Vries, J. de Vries, 1'. van Rijssel, A. van Zonneveld en Joh. van Oosten. WARMOND Gemeenteraad. De raad dezer gemeente is in spoedeisende verga dering bijeengei-oepen op Woensdag 18 Juni a.s. des namiddags 8 uur, waarin o.m. zal behandeld worden een verzoek van de woningstichting „Warmunda" alhier om aan de stich ting te verkopen een bouwterrein gelegen in het uitbreidingsplan Lock- horst ten behoeve van de bouw van arbeiderswoningen door deze stich ting, alsmede tot het verlenen van voorschotten en bijdragen ingevolge art 52 der woningwet te dezer zake. Consumentencrediet. Ter ver krijging van consumentencrediet hebben zich voor de tweede maal 75 personen aangemeld. Gehuwd: J^ M. J. Zandvliet 23 jaar en A. A. Vermey 31 jaar. LAATSTE BERICHTEN Advies der Comm.-Gen. te Den Haag ontvangen Voorlopig geen publicatie? Het advies der Commissie-Gene raal omtrent de republikeinse tegen- nota is hedenmorgen bij de regering binnengekomen. Naar het A.N.P. verneemt, heb ben overeenkomstig eerdere be richten de regeringen van West- Eorneo en Indonesia Timoer inderdaad nog afzonderlijke adviezen voor de Nederlandse regering opgesteld. Een uittreksel uit deze adviezen heeft bereids de Nederlandse regering be reikt. Over de inhoud' der bntvangen ad viezen wordt ten departemente stil zwijgen betracht. Men deelde ons mede, dat de regering het in dit sta dium niet raadzaam acht tot een of andere publicatie over te gaan. NEDERLAND EN HET PLAN MARSHALL. De Nederlandse regering heeft met zeer grote belangstelling en waarde ring kennis genomen van de door de Amerikaanse minister van buiten landse zaken op 5 Juni j.l. te Cam bridge (Massachusetts) afgelegde verklaring over de gezondmaking, waarvoor verdere Amerikaanse hulp onmisbaar is, van de economische en fnanciële toestand van Europa, wel ke een onmisbaar onderdeel vormt van een gezonde wereld-economie en consolidatie van vreedzame verhou dingen. Nederland streeft er tezamen met België en Luxemburg reeds geruime tijd naar om in Europa economische verhoudingen te scheppen, die zich aan de hedendaagse omstandigheden aanpassen, welk streven deze landen blijkens hun tolunie in daden trach ten om te zetten. Bovendien zijn zij bereid ten bate van de gezondma king van Europa elke andere sugges tie in overweging te nemen. De Nederlandse regering heeft het vraagstuk van Europese samen werking reeds in studie, zoals onder meer blijkt uit het memorandum over Duitsland van 15 Januari j.l. Op betrekkelijk korte termijn hoopt de Nederlandse regering het resul taat van die studie niet alleen aan alle Europese landen, maar met na me ook aan de Amerikaanse regering kenbaar te maken. De Nederlandse ambassadeur te Washington heeft het State Departe ment in kenni3 gesteld van dit stand punt en van het bovenvermelde voor nemen. Tevens doet de Nederland se regering hiervan mededeling aan alle Europese regeringen. De regeringen van België en Luxemburg hebben na overleg met, de Nederlandse regering het State Departement van een overeenkom stig standpunt doen blijken. WIJZIGING DER ZIEKTEWET EN DER INVALIDITEITSWET. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet en der Invaliditeits wet, waarbij de uitkering van ziekte- geld van een half jaar op één jaar wordt gebracht. TIM TUIMEL EN HET SPOOK VAN MUIZENDAM WEERSVERWACHTING 8 KOELER. o Meest zwaar bewolkt met o vooral in de avond en nacht re- o g genbuien, gepaard gaande met g onweer. Matige wind uit Zuid- o Westelijke richtingen. Lagere o temperaturen dan vandaag. g Twee wandelende dames vonden gistermiddag op de heide tussen Hil versum, Hollandse Rading en Loos- drecht, nabij Hoorneboeg op een zandpad het lijk van een man. Zij dachten aanvankelijk, dat hij ge wond was 'en waarschuwden vanuit een nabij gelegen villa de G.G.D. en de politie. Spoedig bleek, dat hier een moord was gepleegd. Het slacht offer is de 58-jarige boswachter Alb. van der Schagt. Hij was met een zwaar voorwerp in de nek geslagen en vervolgens door qen kogel uit zijn eigen revolver met een nekschot gedood. Hij moet onmiddellijk zijn overleden. De moord geschiedde ver moedelijk, tussen 10 en 2 uur op een open stuk 'heideveld tussen een on bewoond kampeerterrein en enkele bewoonde villa's. De fiets van de verrpoorde lag dicht bij hem. Omtrent het motief tast de politie vooralsnog in het duister. Roof moet uitgesloten worden geacht. De man was reeds tientallen jaren als bos wachter in deze omgeving werk zaam, de laatste jaren in dienst van het Goois natuurreservaat. DIEF DOODGESCHOTEN. In de nacht van Maandag op Dins dag werd de brandkast van de Bra bantse Buurtspoorwegen en Auto diensten N.V uit het kantoor Hel mond gestolen. De dieven transpor teerden de brandkast, waarin zich ruim duizend gulden bevond,'op een wagentje van de B. B. A. het kan toor uit naar een plek, waar ze de inhoud aan een nader onderzoek zou den onderwerpen- De Helmondse Recherche was er spoedig achter, waar de dieven de brandkast heen haid'ifen gebracht: in mul zand vond men de sporen van het wagentje en aan het einde van die sporen, in een kuil, de brandkast. De recherche verschool zich in de nabijheid en wachtte. Om tien uur gisteravond kwamen twee personen bij de kuil en zij trachtten de kast met primitief gereedschap te openen. Toen ze druk aan de gang waren, greep de recher che in. Ze loste een waarschuwings schot in de lucht, doch de dieven zetten het op een lopen. Toen ze na sommatie weigerden te blijven staan, schoot de recherche op de mannen. Een van hen werd dodelijk getrof fen. Het bleek te zijn de 52-jarige Helmondse koopman P. de B.. De an dere dief maakte van de consternatie gebruik om te ontvluchten. HAVENARBEIDERS-STAKING IN ANTWERPEN/ Van de zeventienduizend Antwerp se havenarbeiders zijn hedenmorgen elfduizend in staking-gegaan. De staking is een gevolg van de weigering van Paul Henri Spaak, de Belgische minister-president, in te stemmen met een algemene loons verhoging voor de arbeiders, welke tot uiting is gebracht op de bijeen komst van de arbeidersconfereiltie van gisteravond'. Kota Gede, Batavia'Rotterdam 17 Juni 19 uur Finisterre gepass. Nieuw Holland 18 Juni in de Golf van Biscaye (Batavia—Amsterdam). Nigerstroorn, 17 Juni van Accra te Lome. Ophie'r, Amsterdam.Batavia, 15 Juni van Colombo. Poelau Laut,' 18 Juni van Amster dam te ^Tandjong Priok. Waterman, 17 Juni van Rotterdam naar Montreal. 24. Een eindje verder het bos ik zat de man, wiens gezicht we al kennen. Hij maakte eigenaardige bewegingen met zijn armen, en daar kwam wa rempel het spook tussen de bomen vandaan. De Man pakte het aan, en het plofte uit elkaar, alleen weer het zelfde gazige spul achterlatend. Daar stond hij, het pakje in de hand! Doch plotseling veranderde zijn vrolijke gelaatsuitdrukking. Er scheen iets niet in de haak met het pakje: er rommelde en siste iets bin nen in!!! Met een zwaaj wierp hij het ver van zich af, en was met een paar geweldige sprongen tussen de bomen verdwenen! MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 17 Juni. Kaas- Aantal partijen 142. Prijzen: le soort 1.52—1.56 en 2e soort 1.461.50 per kg. Handel matig. KATWIJK a. d. RIJN, 17 Juni. Groente. Eerstelingen 3844, drie lingen 3135, kriel 1528. bos- peen 2231 spitskool 2627, sla I XJ.40—0.30, idem II 0.60—0.70. sjalotten 18—18.4Q, bos kroten 9 11. z ROTTERDAM, 17 Juni. Vcc. Aan- .gevoerd totaal 3470 stuks. 226 paar den, 19 veulens, 250 magere runde ren, 879 vette runderen, 80 graskal veren, 545 nuchtere kalveren, 158 schapen, 461 lammeren, 1 varken, 717 biggen, 184 bokken en geiten. Kalf- koeien le kw. 680, 2e kwal. 580. 3e kw. 400; melkkoeien 700600 400; varekoeien 520420350; vaarzen 475375225; pinken 375275200; graskalveren 170 12070, biggen per week 45 3020. TER AAR, 17 /Juni. Groente. Snij bonen fN1.401.70, idem stek 0.85 1.25 en stamprincessen 1.70 per kg.; peulen 4.5011.30, doppers 4.40 —5.70, capdoppers 6.80—8.00, tuin- boonen 2.90—3.50 per 10 kg; bloem kool 277 cent per stuk; peen 17 40 cent per bos; aardappelen nieu- v we 5658 cent per kg; peterselie 2 cent en selderij 15 cent per bos; andijvie 827 cent per kg.; aard beien 2758 cent per doosje; idem 2.804.70 per slof, idem 94 cent per pond; prei 16 cent, sjalotten 6 cent, rabarber 4 cent, slavellen 48 .cent, waspeen 3644 cent per kg.; 'uien 1011 cent, bonenkruid 12 cent en radijs 25 cent per bos; kro ten 15 cent pier kg.; tomaten 0.40 1.26 per pond. WOERDEN, 18 Juni Kaas. Aan gevoerd 163 partijen. Prijzen: 1ste soort 151156, 2e soort f 1.46 1.50, zware 1.571.58 'per kg.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3