3)e CcicLe ©omant Advies van Commissie-Generaal heden verwacht Bevin bespreekt Marshall's plan Bloemistencongres te Hilversum WOENSDAG 18 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WIL MER. waarin opgenomen „1)E BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11115 Abonnementsprijs 1 0.26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. V Overheids bemoeiing WIJ krijgen de indruk, dat de voor standers van socialisatie niet veel mede-strijders meer tot zich trekken. Dat is ook begrijpelijk. 'Socialisatie stelt in de plaats van het privaatbezit der productie-mid delen: staatskapitalisme. Socialisatie maakt de staat rijker en machtiger in bezit, maar niet.... het volk. Socialisatie zal een rem zijn voor de volledige ontplooiing van het par ticulier initiatief, wat ten slotte het volksinkomen, de nationale rijkdom, de algemene welvaart ongunstig zal beïnvloeden. Zij, die deze gevolgen van socialisa tie nuchter bekijken, kunnen geen overtuigde voorstanders van socia lisatie worden. Er zijn bedrijven, die gesociali seerd moeten zijn of worden. Oihdat het algemeen belang dat noodzakelijk maakt. Wij denken in 't bijzonder aan monopolistische bedrijven. Nie mand onzer zou wénsen, dat b.v. de Lichtfabrieken te Leiden in particu lier bezit zouden zijn. Zo zijn er ook nog andere bedrijven. De voorstanders van socialisatie vindt men grotendeels onder hen, die uit wrevel over verkeerde toestanden in het particulier bedrijf, in dat stel sel hun heil willen gaan zoeken. Natuurlijk wijst dat niet op een lo gische gedachtengang. Wat verkeerd is moeten we niet gaan vervangen door iets anders, waarvan we niet overtuigd Zijn, dat het goed is, maar moètén we trach ten te verbeterén. Onder sociaal opzicht moet het par ticulier bedrijf worden verbeterd door: publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie en door: wijziging in de ondernemingsvorm. In die publièkrechtélijke organisa tie' mag echter niet de socialisatie wordenbinnen gesmokkeld. Prof. dr. J. A. Veraart zéide de zer dagen in een vergadering van de Kath. Bond van Techiiici: „Allereerst is hét van hét groot ste belang, dat de katholieke so ciale beginselen de wettelijke re geling dér publiekrechtelijkè be- bédrijfsorganisatie bëheersèn. Op de tweede plaats moet worden gewaakt tegen de gróte gevaren van socialisatie, die op enigerlei wijze, onder het étiket van pu bliekrechtelijke bedrijfsorgani satie, zou worden binnengesmok- kéld. Juist na hét ongèlukkige voor-ontwerp-Vos zijn de geva ren eer toe- dan afgenomen". Deze waarschuwing lijkt ons aller minst overbodig. Prof. Veraart spreekt van, katholie ke sociale beginselen. Bedoelde begin selen zijn van zulk een inhoud en strekking, dat ze ook door niet-ka- tholieken kunnen worden aanvaard, omdat ze deels een uitwerking zijn van wat wordt voorgeschreven door de natuurwet, die ook door de na tuurlijke rede kan worden gekend, deels in klaarblijkelijke overeen stemming met de natuurwet. Hoe vreemd het ook moge schij nen: er zijn nu, meer dan voor de oorlog, politici, die de overheid zich met alles willen laten bémoèiën, zo veel mogelijk dus óók zo veel mo gelijk met het bedrijfsleven. Het schijnt vreemd na een tijd, waarin wij door de dwang van boven af zo benauwend zijn omkneld geweest. Maar het is een werkelijkheid, welke ons waakzaam moet doen zijn. BOER WILDE AMBTENAAR DODEN. Maar hij vermoordde zijn eigen zoon. De zoon van boer} Sprangen- in de gemeente Suedlohn, even over de grens bij Winterswijk, komt, na zeven jaar van huis te zijn geweest, uit Rus sische gevangenschap thuis. Als hij in de schuur van zijn ouderlijk huis komt is men daar bezig een koe clan destien te slachten en de vader schiet de nachtelijke indringer, die hij voor een controle-ambtenaar houdt, met enkele schoten overhoop. Het lijk wordt zonder herkend te zijn i l een gierput geworpen Dit drama, aldus het „Vrije Volk", kwam dezer dagen de Winterwijkse politie ter ore en deze heeft zeker heidshalve. de Kriminalpolizei te Suedlohn van het gebeurde in „kennis gesteld. Alvorens de zoon naar het huis van zijn ouders ging, had hij bij een buurman gevraagd hoe de zaken thuis stonden en was eerst na gun stige informaties verder gegaan. In de schuur brandde het licht en daar op af gaande hoopte hij zijn ouders te verrassen. Niet herkend werd hij door zijn vader gedood. Toen de an dere dag de buurman kwam felicite ren met de. terugkomst van een dood gewaande, bleek eerst wie de vorige nacht van het leven werd beroofd. 100-jarige vloog naar I 76-jarige zoon I „Je bent zo jong als je je voelt" zei mevrouw - Adelheid Koldby uit Kopenhagen, die kortgeleden haar honderdste verjaardag vier- f de en ze boekte prompt bij de Scandinavische luchtvaartmij een f passage naar New York om haar 76-jarige zoon op te zoeken. De f beambte, die haar kaartje in orde maakte, vroeg terloops of ze wel durfde. „Hoe durft u" was het 5 verontwaardigde antwoord. INDIE OP DE TWEESPRONG Naar het A.N.P. verneemt, werd verwacht, dat het advies der Com missie-Generaal over de antwoord nota van de Republiek Indonesia he denmorgen in het bezit van de Re gering zou zijn. Waarschijnlijk zal het kabinet dan Donderdagochtend a.s. in een extra-zitting bijeenkomen ter bespreking van dit advies. Sjahrir in contact met Britse autoriteiten? Hoewel op het Britse consulaat- generaal geen commentaar kon wor den geleverd op het bericht, dat Sjahrir zich op verzoek van een bui tenlandse mogendheid naar Batavia zal begeven, moet het waarschijnlijk worden geacht, dat Sjahrir na aan komst te Batavia een onderhoud zal hebben met Britse autoriteiten. Het is niet ondenkbaar, dat bij deze ont moeting op Sjahrir een beroep zal worden gedaan een wijziging te be vorderen in de houding der republi keinse regering. Aneta tekent hierbij aan, dat de Britse consul-generaal Mitcheson gisteren een bespreking heeft gehad met een hoge Nederlandse autori teit. TWEEDE KAMER Voordat de Tweede Kamer een aanvang maakte met de behandeling van een vrij lange agenda, deelde de voorzitter mede, dat een missive was ontvangén van de fractie-voorzitter der Partij van de Abeid, jhr. mr. v. d. Goes van Naters, om de Kamer gebruik te latén maken van haar recht van enquête, en dientenge volge een zelfstandig onderzoek te laten instellen naar de gedragingen van de Nederlandse regering in Lon den van 10 Mei 1940 tot 5 Mei 1945. Minister Mansholt had het heel ge makkelijk met zijn ontwerp tot we ring en verdelging van de Colorado kevér. Deze snoodaard, bederft niet alleen ons gewas, maar bedreigt daardoor ook onze export. Het wets ontwerp is een samenvatting van reeds bestaande maatregelen ter be strijding, die bovendien nog ver scherpt worden. Het werd na een korte bespreking z-h.s. aangenomen. Minister Neher vroeg vervolgens de médewerking van de Kamer voor een wederopbouw-wetje. Volgens de bestaande wetgeving is het wel mo gelijk ten behoeve van de wederop bouw grond te onteigenen, maar de tegenhanger daarvan, de mogelijk heid die gropd weer toe te wijzen, entbrak. In die leemte wilde dit ont werp voorzien en in beginsel rees daartegen geen bezwaar. Maar vele leden zijn al die nood-wetjes moe en drongen aan op spoedig indienen van een algemene wederopbouw- wet. Aan de orde was daarna de aan vaarding van het statuut der I. R. O. (International Refugee Organisa tion), dat beoogt de talloze „ver plaatste personen" te verzorgen. Onze' Nederlandse medewerking aan de uitvoering van het sta,tuut zou ons op een drie millioen komen te staan. Vast staat intussen reeds, dat Nederland 9900 mensen van het asylrecht zal laten genieten. Baron Van Boetzelaer had niet veel moeite om het ontwerp tot aanvaar ding van het statuut goedgekeurd te krijgen. Vier sprekers kwamen nog aan bod, om hun oordeel te geven over ministêr Lieftinck's spaarplannen. De minister toonde zich in de me morie van antwoord zeer verbaasd over de geringe geestdrift van de Kamer voor zijn mooie plan. Maar de heren Verkerk (A-R.), Krol en Schmal (beiden C.H.), waren ook door deze memorie niet tot ander in zicht gekomen. Heeft de Staat hier een taak? Ook de heer Lucas (K. V. P.) stond sceptisch tegenover de middelen, die de minister wil aanwenden, maar wil de hem wel een kans geven. De beraadslaging is heden voort gezet. Amerikaanse steenkool export staat stop De scheepvaartstaking in de Ver enigde Staten heeft zich uitgebreid tot de Westkust. De Amerikaanse spoorwegen zullen geen goederen meer vervoeren, die bestemd zijn voor de havens. De 'aanvoer van steenkool naar de uitvoerhavens is geheel stop gezet. Regeringsbemiddelaars houden in tussen hun pogingen vol om zo spoe dig mogelijk een einde aan de sta king te maken. Zij hebben afgevaar digden van de reders en van de ha venarbeiders verzocht naar New York te komen voor 'n bespreking. Reeds 100.090 arbeiders hebben het werk neergelegd en tegen het einde van de week zal dit aantal 240.000 bedragen. Ongeveer 2.000 schepen zullen daar door worden opgehouden. Sommige bladen en commentators beschuldigen de vakverenigingen, van welke de staking is uitgegaan, openlijk ervan, zich van communis tische zijde te hebben laten beïnvloe den. Het vertrek van het grootste pas sagiersschip van de Verenigde Staten, de 26.454 ton metende „America" is uitgesteld. TRUMAN'S VETO BLIJFT VAN KRACHT. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft het veto van presi dent Truman inzake de voorgestelde belastingverlaging van 4 milliard dollar in stemming gebracht mét het resultaat, dat 268 leden tegen en 137 vóór het veto stemden. Hierdoor is de mogelijkheid, dat de voorgestelde belastingwet zal worden toegepast, uitgesloten, daar de vereiste twee derde meerderheid op twee stemmen na niet bereikt werd. Het feest van de Ommegang te Brus sel. Een indrukwekkend detail uit de optocht vormden de vaandeldra gers met hun kunstig bewerkte, kleurige vaandels. Een knal-effect Tijdens de gisteren gehouden eerste bijeenkomst van de com missie van onderzoek voor Pale stina van de V.N., in een door de politie streng bewaakt gebouw te Jeruzalem, heeft een der aan wezige fotografen een, naar men kan aannemen onbedoeld, knal effect bereiktOp 'n gegeven moment ontglipte aan de foto graaf namelijk een koffertje met bliksemlichtlampen, die bij het neervallen alle tegelijk ontplof ten. De afevaardigden, in hun concentratie op troebelen en bom-aanslagen wel in een zeer gedisponeerde gemoedstoestand verkerend, sprongen en bloc om hoog van hun zetels.Wanneer de fotograaf van dit moment als nog een plaatje heeft weten te maken, hebben zijn lampen toch hun rendement opgeleverd! Ministers naar plechtig heden in Gouda De minister-president en de minis ters van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen cn van Sociale Zaken zullen op Donderdag 19 Juni enige plechtigheden bijwonen, welke ge houden worden te Gouda. Des: mid dags zal minister Gielen het woord voeren op een plechtige bijeenkomst in de St. Janskerk, te houden naar aanleiding van de terugkeer der- Goudse glazen, nadat deze gedurende de bezetting waren „ondergedoken". Deze bijeenkomst zal ook door de ministers Beel en Drees worden bij gewoond. Om kwart voor vijf des namiddags heeft in de nieuwe schouwburg? te Gouda een bijeenkomst plaats van ouden van dagen, waarbij er ook uit Vlaardingen aanwezig zullen zijn. Hier zal dank worden gebracht-voor hetgeen deze regering voor de ouden van dagen heeft gedaan. De minis ters Beel en Drees zullen hierbij ;ook tegenwoordig zijn. Wanneer de tijd het toelaat, zullen de ministers even eens een streektento onstelling ge naamd „Hart van Holland" bezoeken, welke in de ochtenduren door de Commissaris der Koningin zal wor den geopend. Minister Gielen is voornemens ook tegenwoordig te zijn bij de opening des middags van het gemeentelijk museum in het ook met rijks steun gerestaureerde Ca- tharina-gasthuis. DOODSTRAF GEëlST. Acht uur nadat de Amsterdamse verhuizer Puls het doodvonnis had aangehoord, dat het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam Maandag morgen over hem uitsprak, eiste de advocaat-fiscaal mr. M. H. Gelinck tegen diens handlanger, de agent Fr. Meijer, dezelfde straf. Verdachte trachtte steëds de schuld op Puls af te schuiven met de woorden: „Wat moest ik dan toch met een Puls achter me?" Een hele serie getuigen vertelden echter van de schandda den door Meijer bedreven, ook zon der dat Puls hem daarbij terzijde stond. 1500 Stakende havenar beiders in Amsterdam De staking in de Amsterdamse ha ven heeft zich uitgebreid tot 1500 man, behorend tot de vroegere Ha- ven-Arbeids-Reserve, thans „Samen werkende Havenbedrijven" geheten. Natuurlijk oefent de E.V.C. weer op de bekende manier terreur uit, waardoor ook havenarbeiders, die met de E.V.C. niets te maken willen hebben, moeten staken. Het is vol komen rustig in de haven. Mede doordat zich geen enkele ongere geldheid heeft voorgedaan, bemerkt men nauwelijks, dat er een conflict gaande is. KRUIDENIERS ZULLEN NIET VOOR STAKING TERUG SCHRIKKEN. Honderden kruideniers uit alle delen des lands waren gistermiddag bijeen, om massaal te protesteren tegen de door de regering gevoerde prijzenpolitiek. Het initiatief tot de ze bijeenkomst was uitgegaan van de Enschedese Kruideniersbond, die een voorlopig comité van actie had gevormd. Verscheidene sprekers voerden het woo-rd en betoogden hoe weinig me dewerking van regeringszijde onder vonden werd. Men noemde tal van voorbeelden van de te kleine winst marges op de artikelen en toonde aan, dat soms zelfs met verlies ver kocht moest worden. De directeur- generaal van de Prijzen, prof. Brou wer, had destijds toegezegd, dat de winstmarges niet verder verlaagd zouden worden, maar desondanks waren de winsten toch verkleind. Daarom wil men niet meer met prof. Brouwer onderhandelen, maar bui ten hem om rechtstreeks met de mi nister. Mocht ook dat niet tot resultaat leiden, dan zal overwogen worden in hoeverre verdere acties moeten worden ondernomen. Desnoods zal men tot staking overgaan. Papiervoorziening aan de Pers Geen vermindering „De Regering is er in geslaagd, zij hri met belangrijke opofferingen op het gebied der voorziening met niet tot de luxeklasse behorende stoffe lijke goederen, een oplossing te vin den, waardoor althans voorlopig en onder voorbehoud van een regelma tige aanvoer de papiervoorziening dei dagbladpers op het huidige niveau kan worden gehandhaafd". Ziehier het antwoord, dat de mi nster van Binnenlandse Zaken geeft op ce vragen van de heer Vorrink in verband met de papiervoorziening var de dagbladpers. NEDERLANDSE PASSAGIERS SCHEPEN. Johan van Oldenbarnevelt, 16 Juni van Singapore naar Colombo. Kota Gede, Genua-Rotterdam, pass. 16 Juni Gibraltar. Sibajak, 16 Juni ten anker nabij Soerabaya. De Britse minister van buitenland se zaken Bevin is gistei<en te Parijs aangekomen, om met zijn Franse col lega Bidault besprekingen te voe len over het Amerikaanse aanbod van hulp aan Europa. Gisteravond hebben de beide ministers tot diep in de nacht met elkaar geconfe reerd. Een woordvoerder van de Britse ambassade te Parijs verklaarde, dat het reeds van het begin der bespre kingen gisteravond duidelijk is ge bleken, dat er een grote mate van overeenstemming heerst. Men neemt aan, dat de besprekingen een alge meen karakter hebben. Er is nog geen definitieve beslis sing genomen over het Franse voor stel om vier speciale commissies op te richten, voor het bespreken van steenkool- en staalvervoer en de landbouw. Evenmin kwam men tot een beslis sing ten aanzien van de vraag, wel ke landen van Europa in het eerste stadium bij de „planning" der Euro pese economie zullen worden be trokken. Italiaanse president wil aftreden De Italiaanse president, Enrico de Nicola, heeft gisteren officeel de wens te kennen gegeven, dat hij wil aftreden. Het bureau van de Ita liaanse minister-president, dat deze mededeling bekendmaakte, voegde er aan toe, dat het nog niet bekend is, of dit aftreden inderdaad zal plaats vinden, daar er momenteel pogingen worden gedaan om de pre sident op zijn besluit te doen terug eren. Naar verluidt lijdt de presi dent aan zenuwuitputting. Een eventueel aftreden van Nicola zou grote moeilijkheden veroorza ken, daar er thans geen parlemen taire machinerie aanwezig is, om in de benoeming van een tweede voor lopige president te voorzien. Ze hadden nooit een trein gezien reisden per vliegtuig en Dertien Lappenkinde- ren uit het Noordelijk ste deel van Zweden ondergingen dezer da gen de sensatie van hun leven. Deze kinde ren, die nóg nooit in hun leven een trein, een auto of zelfs een motorboot hadden ge zien, maakten een schoolreisje naar Stock holm. Eerst moesten ze vele uren met paarden reizen voor ze de dichtst bij zijnde bus bereikten. Het Zweedse stadje Lu- lea was een openbaring voor hen. Met grote ogen volgden de Lap- penkinderen de weini ge auto's, die door de straten reden en be wonderden de hoge huizen van het stadje. In het pension, waar ze eerste nacht doorbrach ten, vochten ze uren met elkaar om het voorrecht het licht aan h en uit te mogen doen. Electrisch licht was hun een volkomen on bekend begrip. Is een luchtreis voor velen reeds een vreemde ge waarwording, men kan zich voorstellen wat dit betekende voor de pri mitieve kinderen toen ze in de vliegmachine van de Zweedse lucht vaart mij. ABA moes ten stappen, die een da gelijkse dienst tussen Lulea en Stockholm on derhoudt. Nooit tevo ren is een vliegreis m zulke volmaakte stilte gemaakt als deze reis van Lulea naar de Zweedse- hoofdstad. Toen de piloot ter ere van zijn gasten laag over hun huisjes vloog konden zij geen woord uitbrengen. De Lappen zijn van nature een weinig spraakzaam volk maar tekenen kunnen ze des te beter. De reden van hun vlucht met de Zweedse Luchtv. Mij. was n.l., dat zij een na tionale tekenwedstrijd, uitgeschreven door een groot Zweeds dagblad, hadden gewonnen. Het mooiste ogenblik was, toen ze in het Zweedse nationale museum hun eigen tekeningen zagen hangen. INTERFLORA OVER DE GEHELE WERELD F"\E BLOEMENEXPRESSE, een organisatie van bloemenwinkeliers over 't gehele land, bestaat reeds 25 jaar in ons land en mag zich ver heugen in de gunst van het publiek. Deze „bloemendienst" strekte zich al jaren, over geheel Europa uit;, .omstreeks. 1927 kwam in Zurich de Fleurop tot stand. Het 20-jarig bestaan van deze dienst wordt van 18 Juli a.s. te Zürich herdacht. Een Nederlandse delegatie, onder leiding van de heer C. Thim, zal hier aan deelnemen. De heer Thim, die Dins dagmorgen op het bloemisten congres te Hilversum aanwezig was, ver telde ons o.m. het navolgende: Naast bovengenoemde Ned. en Europese organisatie bestond in Ame rika de F.T.D. ass. (Flower Tele graph Delivery), die bloemen ver zend door geheel Amerika. In Enge land had men een onderafdeling, de British Unit van de F.T.D. en teza men bestreken deze organisaties de gehele wereld. Thans is als overkoepelend orgaan de Interflora ontstaan en in het be stuur hiervan hebben 3 Amerikanen, 3 Engelsen en 3 Europeanen zitting. Europa is vertegenwoordigd door Noorwegen, Zwitserland en Neder land. In het dagelijks bestuur heb ben zitting 1 Amerikaan, 1 Engels man en namens Europa 1 Nederlan der, de heer Thim. In totaal -omvat de Interflora 12000 leden; de Fleurop had 3500 leden. De Nederlanders ontwikkelden na Nederlandse Padvinders naar de Jamboree Contingent samengesteld Het Nederlandse contingent, dat in Augustus aan de zesde wereld-jam boree zal deelnemen, staat on$er lei ding van mr. W. C. Roest van Lim burg, hoofdcommissaris van de Ne derlandse padvinders. Plaatsvervan ger is de oud-hoofdcommissaris der Katholieke Verkenners, mr. René Höppener, die tevens de leider is van het katholieke contingent. Contin gent-aalmoezenier is de aalmoezenier van de katholieke jeugdbeweging A. J. L. Verhoeven. Het contingent, dat in verband met de deviezenmoeilijkheden terugge bracht is tot 650, is in 18 troepen verdeeld. Deze worden onderge bracht in drie subkampen: Savoye, Dauphiné en Provence. In het subkamp Savoye kamperen behalve de Nederlanders ook ver kenners uit Z.-O. Frankrijk, Tunis, Canada, Zweden en Peru. De Neder landse jongens in dit kamp zijn af komstig uit Noord- en Zuid-Holland Zeeland en 't Goöi. In het subkamp Dauphiné kamperen verkenners uit Frankrijk, Denemarken, Engeland, de Philippijnen, Syrië (Libanon). De Nederlandse Verkenners in dit kamp komen uit Gelderland, Twente, Sal- landv Groningen, Drente en Amers foort. In het subkamp Provence ont moeten de Nederlanders verkenners uit Amerika, Siam, Palestina, Rhode sia en Paraguay. Hier zullen de Bra banders en Limburgers'kamperen Voorts is er op een eiland in de Seine een Zeeverkennerskamp, waaraan ook een troep Nederlandse Zeeverkenners zal deelnemen. Ei zal ook een klein contingeut uit In donesië en West-Indië naar de jam boree komen. de oorlog grote activiteit; doch aan gezien meer orders uitgingen dan binnenkwamen kwam de minister van financiën tussenbeide en werd het bedrijf een jaar stilgelegd. Sinds 2 maanden is het bedrijf weer op gang, waarbij het maximum gesteld is op 25 Florine. Florine is een munt eenheid die nergens ter wereld be staat alleen bij bloemisten. In deze waarde wordt de koopprijs der bloe men vastgesteld, terwijl omrekening in nationale munteenheid geschiedt op basis van de waarde der Zwit serse franc (waarop de Florine geba seerd is). De organisatie zal straks een eigen embleem voeren, namelijk de we reldbol waarop het Mercury sign en daaronder Interflora. Op memorial day krqeg de Ned. afdeling 5 a 600 orders uit Amerika, voor bloemkransen voor Amerikaan se graven te Margraten, Het vorig jaar bedroeg de omzet der Amerikanen 30 millioen dollar, en in Nedprland 600.000 gulden. ELF KATHOLIEKEN IN BRITS- INDISCHE WETGEVENDE VERGADERING. In de loop der laatste maanden heb ben de katholieken een belangrijke rol vervuld in de Wetgevende Ver gadering van Brits-Indië. Er zetelen nl. elf katholieken in. Hun voor naamste woordvoerder is Pater D, Souza, S.J., die herhaaldelijk het standpunt der katholieken t.a.v, de grondwettelijke aangelegenheden heeft bepaald Zijn interventies be treffen het verkrijgen van grondwet telijke waarborgen voor het katho liek culturele en godsdienstige leven in het nieuwe India. De vooraan staande Indische leider, Pan dit Ne- hroe, zelf Hindoe, staat bekend als verdraagzaam tegenover de katholie ke godsdienst. Hij is zeer goed op de hoogte van de sociale leer der Kerk en het prestige, hetwelk de H. Stoel in de wereld .bezit. Bovendien kent hij de eisen, welke de Katholieke Kerk stelt inzake de vrijheid, om Haar apostolaat te kunnen uitoefe nen, alsmede de eisen der katholieke ouders voor wat het onderwijl be treft. £m doMzitje.... „Aan het zo vurig gewenst herstel der maatschappij moet voorafgaan een vernieuwing van de christelijke geest, waarvan zovelen, die zich op economisch terrein bewegen, alom jammerlijk zijn afgeweken. Anders zullen alle pogingen vergeefs zijn, en zal er een gebouw worden opgetrok ken, niet op vaste steengrond, maar op los zand". Paus Pius XI in „Quadjragesimo Anno"

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1