ling: ZATERDAG 14 JUNI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Leiden ver gadert Donderdagmiddag te 2 uur. De vergadering zal zo nodig worden voortgezet Donderdagavond, Vrijdag te 2 uur en 8 uur, Maandag te 2 uur en 8 uur. Behalve de begroting, komen de volgende kleine punten in behande- De vernieuwing van de be schoeiing van de Schelpenkade en Jan van Goyenkade blijkt, na aan besteding, 8000.meer te kosten dan door de raad beschikbaar was gesteld. B. en W. stellen voor de herstel-kosten thans te bepalen op 40.000. Ook de verbouwing van de H. B. S. voor meisjes is ƒ5459.boven de raming 15.7000 gegaan. B. en W. stellen voor een aanvullend be drag beschikbaar te stellen. De gemeenschappelijke regeling betreffende behandeling van ge meentelijke personeelsaangelegenhe den, weike behelst aansluiting bij een instituut van verschillende gro tere gemeenten tot voorlichting en documentatie op het gebied van de arbeids- en dienstvoorwaarden, wordt door B. en W. opnieuw aanbe volen. (In 1936 trok Leiden zich terug.) De kosten bedragen 120. per jaar. EEN EEUWFEEST. Een korte mededeling, die vele onzer lezeresssen en lezers zal inte resseren. Op 28 Juni verrichten de Zusters van Liefde 100 jaar haar zegenrijk werk op onderwijs-gebied. Wij kunnen mededelen, dat die dag Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem Mgr. J. P. Huibers in het Zus- tersgesticht Pelikaanstraat een stil le H. Mis zal opdragen. Nadere bijzonderheden omtrent de feestviering volgen nog. CONGRES KON. NED. BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. Op 12 Juli a.s. zal de Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren voor het eerst na 1888 hier ter stede in congres bijeenkomen. Hoofdbestuur ■en afgevaardigde zullen 's avonds tevoren door de afd. Leiden worden ontvangen. Op-Zaterdagmorgen is er een ontvangst te stadhuize, waarna het congres een aanvang neemt. De dag wordt besloten met een feest avond in de foyer der stadsgehoorzaal Er worden 3 a 409 bezoekers op dit congres verwacht, w. o. een-deputatie van het Ouderling-Verbond van Bel gische onderofficieren en mogelijk ook een vertegenwoordiging van het Frans-Nationaal-Verbond van onder officieren. AMERIKA-AVOND VAN DE NED. MIDDENSTANDSBOND. Gisteravond organiseerde de Ned. Middenstandsbond afd. Leiden in de kleine stadszaal een avond voor haar leden, waaraan o.a. de Ameri kaanse ambassade met een aantal film haar medewerking verleende. De voorzitter, de heer B. van Rooy verwelkomde de aanwezigen, spe ciaal de wethouders v. Schaik en Jongeleen, raadsleden en de secre taris van de Kamer van Koophandel mr. Knibbe. Hierna hield mr. G. van Reenen een inleiding ovet- verschillende as pecten van het leven in Amerika, n.l. de. levensstandaard, het typisch Amerikaanse vraagstuk: de Negers, de Amerikaanse middenstand, wijdde tenslotte nog even uit over de Amerikaanse leningen aan Euro pa, die niet als philantropie, noch als geldsmijterij gezien moeten wor den, doch zeer nauw verband hou den met de presidentsverkiezingen in 1948. Na de pauze vertoonde de heer J. C. H. Nicolai, van de Am. ambas sade, enkele interessante films, over de veeteelt en het leven der cow boys, de grote bibliotheek ir Washington, de pijpleiding dwars door Amerika, die in de oorlogsjaren werd aangelegd om het olietrans port te bespoedigen, welke voor de oorlogsvoering van zeer groot be lang was, over het stadsleven in Amerika en tenslotte de machtig mooie muziekfilm van Toscanini. De middenstandsbond kan met grote voldoening terugzien op deze avond; de voorzitter was dan ook de tolk van allen, toen hij de mede werkers dank zegde voor het zeer leerzame programma. K. A. J. „St. Petrus". Eindelijk is onze eerste zomerreis aangebroken Schiphol wacht op ons en wij op Schiphol. Zondagmorgen om 10.30 staan wij allen bij de Haven waar*, van wij vertrekken met de salonboot Maria Christina". Voor de reis ne men wij vooreerst onze goede geest mee en ook niet te vergeten brood voor de middag. Het verloop van de dag is in goede handen, en met ons aller medewerking wordt dit een jolige dag. De aankomst in Leiden is ongeveer half zeven. BONKAARTEN AFHALEN. Maandag zijn aan de beurt de ge zinnen van niet-zelfverzorgers, waar van het hoofd een stamkaartnummer hèeft van 1 t.m. 2500. Overgelegd moeten worden de tweede distributielstamkaarten en de nog niet aangewezen bonkaartstro ken van de bonkarten 707. De uitrei king vindt plaats in het kantoor aan de Steenschuur en wel van 8.30 tot 11.45 uur en van 2 tot 4 uur Door de politie zijn wegens clan destien slachten aangehouden de 40- jarige A. G. F. en de 20-jarige J. S., beiden alhier woonachtig. Het m.s. „Maetsuyker" met aan de militairen uit Indonesië, is Vrij Direct nadat het schip gemeerd was ken en gewonden begonnen. boord ruim 200 gewonde en afgekeur- dag in Amsterdam aangekomen, werd met het debarkeren der zie- ANP P. GEM. AANKONDIGING HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden vestigen er de aandacht van' belanghebbenden op, dat van 1 Juli tot en met 8 Augustus 1947, op werk dagen, behalve des Zaterdags en 5 Augustus, in het perceel Pieters kerkgracht no. 11 zitting voor de herijk van maten en gewichten zal worden gehouden. Belanghebbenden zal schriftelijk mededeling worden gedaan van het tijdstip, waarop maten en gewichten ten herijk kun nen aanbieden. Zij, die zodanige me dedeling niet mochten ontvangen, kunnen hun maten, gewichten en meetwerktuigen ten herijk aanbieden op 7 en 8 Augustus van 912 1316 uur. Voor bijzonderheden worden be langhebbenden verwezen naar de kennisgeving', welke van heden af is aangeplakt ten Stadhuize, aan het gebouw van de Dienst van Sociale Zaken (Garenmarkt, hoek Leven daal) en aan het Waaggebouw. Burgemeester en Weth v. Leiden F. H. v. KINSCHOT, burgem. J. BOOL, secretaris. Leiden 13 Juni 1947. 7137 HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op bet gebied van on roerende goederen 8ouw-en Makelaarsbedrijf v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 le WERKAVOND VAN DE N.A.T.U. Gisteravond werd in de foyer van de stadszaal de eerste werkavond ge houden van de onlangs opgerichte Ned. Amateur Toneel Unie, afd. Lei den, welke zich ten' doel, stelt de verheffing van het amateurstoneel. De voorzitter, de heer Cronheim, deelde mede dat de 3 Octoberver- eniging het aanbod van de N.A.T.U. had aangenomen, om in het kader van de feestelijkheden op 2 en 3 Oc tober een uitvoering te geven met het centraal gezelschap, dat uit de leden der aangesloten verenigingen zal worden samengesteld. Vermoe delijk zal gespeeld worden het blij spel van B. Shaw „Trouwen", even eens vermoedelijk, onder regie van de heer A. van Doorn uit den Haag Vervolgens sprak de heer Jongs - ma, lid van het hoofdbestuur, over de betekenis van het amateurtoneel. Spr. constateerde de laatste jaren en enorme speeldrang bij ons volk, welke echter niet altijd even hoog moet worden aangeslagen, omdat het veelal een voldoen is aan ij del heid, In dat geval is de betekenis van het amateurstoneel niet groter dan een nuttige vrije-tijdsbesteding. Het spelen is dan pas goed wanneer men zich kan inleven in de levens en sferen van anderen, wat een in nerlijke verrijking ten gevolge heeft. Sprekend over het belang van het amateurstoneel voor de samenleving, wees de heer Jongsma op het feit dat het aantal amateursverenigingen van ong. 3.000 in 1937 was opgelo pen tot ruim 5.000, welke ons land thans bezit. Dit betekent, dat er elk jaar minstens 4 a 5 millioen mensen naar een amateursuitvoering gaan, uiteraard meest mensen van het platteland, waartegenover staat een bezoek van ruim 2.000.000 mensen aan een uitvoering van het.beroeps toneel. Het feit dat verschillende groepen van de bevolking alleen maar naar de amateursuitvoeringen gaat, brengt voor de amateurs een grote verantwoordelijkheid met zich mede, omdat zij de smaak betreffen de toneel van dat publiek bepalen. Na uitvoerig ingegaan te hebben op de culturele waarde van het to neel, eindigde spr. zijn interessante lezing met de conclusie: het ama teurstoneel moet streven naar de richting van het cultureel behoud; door jarenlange ervaring moet èn het repertoire èn het spelpeil lang zaam verbeterd worden. Na de pauze speelde de Oegstgees- ter toneelvereniging „Kunst en Ge noegen" de éénacter „Hij is onschul dig", waarna de heer Jongsma een zeer interessante nabeschouwing over dit stuk gaf. OPENLUCHTZANGAVOND IN PROFESSORENWIJK. A.s. Maandagavond om 8 uur zal op het Van der Waalsplein (in de Professorenwijk) weer de eersite openluchtzangavond gehouden wor den. Herman Stenz leert ons de liedjes, Tilly Stenz-Leening bege leidt op de piano en het K. O.- zangkoor verleent welwillend zijn medewerking. Het is nu al de derde zomer dat K. O. deze openluchtzangavonden organiseert en ze zijn hier langza merhand ingeburgerd. Herman Stenz is in Leiden geen onbekende meer- Vlak na de bevrijding was de be langstelling voor de volkszangavon den enorm. Natuurlijk! Maar nu we twee jaar verder zijn, willen we nu niet meer zingen? Steunt K. O. in zijn streven tot verbetering van de volkszang in Leiden. Kun je nog zingen, zing dan mee! Bij slecht weer gaat de zang avond niet door. Beint Mankes Kunsthandel Gerard van Spaandonk Wij herinneren ons een groot aan tal werken van den in 1920 op 31 jarige leeftijd overleden schilder Jan Mankes. Het was niet alleen tech nisch zeer knap, di^ch treft vooral door zijn argeloze wijze van voor stelling, zijn diepe liefde voor de dingen der natuur, of het nu een geitje, een groepje witte muizen, een intens wijd vergezicht over de Frie- sche landen van de Haskerveenpol- der of een portret betrof. Het ge tuigt altijd van een zeldzame innig heid, een fijn verdwaasd sentiment dat zijn weerklank vindt in een „Laudate Domino" van Mozart. Jan Mankes is vroeg gestorven; zijn le vensvlam was opgebrand. Zijn zoon, die thans voor de aller eerste maal exposeert, is ook schil der geword'en. En hij is een goed kind van zijn vader. Maar, al menen we tussen de zoon en de vader af finiteiten te ontdekken, een navol ger is hij niet. Dat zou ook heel moeilijk ziin, want de zeer persoon lijke kunsr van Jan Mankes is niet na te volgen zonder dat het in wezen een verzwakking zou zijn. Daarbij komt nog iets. anders. Jan Mankes was zwak van gestel. Zijn zoon is krachtiger, gezonder en staat dus anders tegenover het leven en tegenover de dingen, die hij zich tot voorwerp zijner compositie kiest. Hij heeft niet dat verstilde tot de droom. Hij staat vol vertrouwen en sterk tegenover het leven, dat hem zeker in zijn kunstenaarsloopbaan nog veel succes zal brengen. Ook hij beschikt over een gede gen techniek, maar hij gebruikt ze anders, in sommige opzichten krach tiger. Men beschouwt het 10-tal crayon-tekeningen, ter tentoonstel ling aanwezig, vijf gezichten in het besn'eeuwde woud en even zovele in het zomerbos. Met welk een rake vlotheid zijn deze tekeningen op het papier gezet. En ondanks die vlot heid is het detail op de meest sug gestieve wijze aangeduid. Let maar eens op de wijze, waarop hij boom stammen heeft behandeld, of het hekwerk langs een sloot of het om geploegde land. Er is geen ogenblik aan gedacht, dat in de finesses te te kenen, en toch staat het er. Er is niet gepeuterd en toch speurt ge óveral het detail. Bekijk b.v. maar eens aan dachtig no. 22 „Sneeuw bij avond" no. 21 geeft hetzelfde onderwerp van uit een eenigszins ander stand punt. Een rechte laan' met grijze karresporen tussen hoge ontblader de bomen; rechts in de verte een boerenwoning met schuur. Boven al les een somber grauwe avondlucht. Voortreffelijk is de stemming van zo'n werk getroffen. In de tweede plaats wijden we onze aandachJt aan zijn fleurige aqua rellen, gedaan in een eigenaardige pointiile-techniek van korte driftige streepjes. Het zijn steeds bosgezich ten. waarbij, juist door zijn pointille van allerlei soorten groen, geel, paars en blauw een levendige vi bratie van het licht over bladeren, takken, stammen en over de bodem wordt verkregen. Mankes grijpt daarbij terug op het lumihisme van omstreeks het einde der 19de eeuw, doch past het op ge heel eigen wijze toe. Door een zeld zaam gedifferentieerde kleuren- schaal zich bewegend om de hoofd kleuren ontstaat een tinteling en zindering van lichtreflexen waar door het gemoed van de jonge kun stenaar. de schoonheid der natuur VP-WHnkt. Tenslotte nog een enkel woord over de olieverfschilderijen. In tegen stelling met de aquarellen is hier de streek breed en fors en overwegen de kleurvlakken al ontdekt men ook hierin een rijkdom van nuances. Dat. blijkt reeds onmiddellijk uit een ouder werk van 1944, het portret van een ouden schipper, een prachtige studie van lichtval ovér de oude ver weerde kop ei) de karaktervolle werkhanden. Misschien is dit gave por- i tret nog enigszins academiek, maar welk een afstand schijnt er te bestaan tussen d'f in '44 geschilderd portret en cTe latere werken uit '46 en '47. Meer op modern kleurgevoel afge stemd is het zeer sympathieke portret van de vrouw van de schilder. Behalve deze portretten ziet u dan verder nog een aantal mooie stille vens, breed geschilderd, ruim van compositie, gaaf en fris van kleur. Ik zal slechts een paar ervan bespreken. Er is n.l. een „donker stilleven". Op een rode tafel, waarop gedeeltelijk een rood-bruin kleed, een paar don kergroene flessen, een koperen ketel en een gemberpot, waarvan de kleu ren sterk worden beïnvloed door ta fel en achtergrond. Het geheel zou misschien monotoöm geworden zijn wanneer niet een donkere tinnen- schaal twee citroenen lagen en een witte vaas in het midden niet de do-\ minant van dit ales vormde. Ik deuk verder aan no. 5, een heel mooi en blank bloemstilleven met witte chrysanten; aan no. 8, het vro lijk stilleven met lijsterbes, aan zijn stillevens met azalea of cyclamen. Dit alles is uitgesproken modern van visie en getuigt van bekwaamheid, van fijne smaak en een blijmoedig maar diep gemoedsleven N.J. H. S. NOORDWIJK 10-JARIG BESTAAN CONSULTATIEBUREAU. Het is tien jaar geleden een goede gedachte geweest van het bestuur van het Wit Gele Kruis om, naast de Wijkverpleging, te stichten een con sultatie-bureau voor babies en jonge kinderen. Vrijdagavond heeft men dit lustrum in intieme kring op zeer eenvoudige wijze herdacht, waarbij tegenwoordig waren deken' Bors- boom, burgemeester en mevr. van Berckel, weth. J. v. Leeuwen, de dokters Kuiper en de Ruijter en vooraanstaande medewerkers(sters van Wit Gele Kruis en consultatie bureau. De deken wees er op, dat hij er niet op gesteld was, om allerlei jubilea te organiseren als het alleen te doen is om een pretje, echter wel als het gaat om nieuwe voornemens voor de toekomst temaken en zo be> kijkt Z.E. ook dit jubilé. In korte trekken gaf spr. een overzicht van de ontwikkeling der sociale begrip pen in de laatste 25 jaar en het werk van het Wit Gele Kruis in het alge meen doch in het bijzonder het werk van het consultatiebureau. Hij bracht lof aan de oprichters, aan zuster Edelburga voor haar onver moeid werken onder de moeilijkste omstandigheden, de dokters voor hun tijd en moeite en de dames v. d. MeerVink en v. d. Plas voor hun belangeloos werk en aan allen, die medegewerkt hebben om het consul tatiebureau te doen uitgroeien tot een der zegenrijkste instellingen dei- parochie. Nog voerden het woord de heren W. de Ruijter, burgemees ter v. Berckel en dokter Kuiper, welke laatste vooral dank bracht aan zuster Edelburga en haar voorndaam- ste medewerksters. Na een kopje thee werd door allen de knusse ten toonstelling bezocht, ingericht door zuster Edelburga, bestaande uit een groot aantal babykleertjes en snuis terijen bestemd voor de verloting ten bate van het consultatiebureau. De mooie prijzen, doch vooral het mooie doel, zullen zeker'velen er toe brengen aan deze verloting deel te nemen. NIF.UWKOOP GEMEENTERAAD. Donderdagmorgen kwam de raad dezer gemeente in openbare zitting LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal examen ge neeskunde de heren M. P. van Ar- denne te Breda, A. G. Duyff te 's-Gravenhage, H. W. v. d. Veen te 's-Gravenhage, D. Westers te Voor schoten; artsexamen le gedeelte de heren P. J. L. de Wit te Leiden, J. Fernades te 's-Gravenhage, C. G. Westerhof te Rotterdam; artsexamen 2e gedeelte mevrouw S. M. de Boer- Siocama te Wassenaar. Gistermiddag heeft prof. dr. J. E. Dinger, benoemd tot hoogleraar aan de Leidse Universiteit, zijn ambt aanvaard met het uitspreken van' een inaugurele rede over het onder werp: „De ontwikkeling der Tropi sche Gezondheidszorg". Zondagsdienst doktoren. De Zon dagsdienst der doktoren wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 u waargenomen door de doktoren: De Bruijne, ILangezaal, Meijboom en Nieuwzwaag. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Bernhardus Gerard, z. v, G. Kegge en A. van des Sande; Ma ria, d. V. A. J. Plaisier en T. Lueks; Mariene Louise, d. v. C. M. Langerak en S. van der Waals; Theodorus Pe trus Johannes, z. v. H. J. Loos en M. P. van der Linden; Simon z. v. A. Kruit en M. E. Molenkamp; Jacob z. v. A. C. Duivenvoorden en A. van Hal; Lamber, z. v. A. van der Plas en S. Snijder. ALPHEN AAN DEN RIJN Verkeersobstakel opgeruimd. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met het wegi-uimen van een tweetal bunkers, herinneringen aan de oor log, welke tot heden nog steeds van zich deden spreken in verband met het autobusverkeer langs de Lage Zijde. Deze stonden in de Gnephoek, nabij de Lagewaardse brug. Men zal derhalve ook in dit gedeelte van de Rijnstreek binnenkort gebruik kun nen maken van d'e ruime „Rijn- streek"-bussen. Dienstjubileum. Donderdag 19 dezer hoopt de heer P. Rijnsburger, de dag te herdenken, waarop hij vijf en twintig jaar geleden als ver tegenwoordiger in dienst trad van de Graanmaalderij, veekoekenfabriek en kunstmesthandel de N.V. ,,De Leerhoeve" alhier. „Crescendo" concerteert te Oegst- geest. Onze plaatselijke muziek vereniging „Crescendo" gaf op uit nodiging van de directie der inrich ting voor zwakzinnigen „Endegeest" Donderdagavond in de grote tuin van de inrichting voor de verpleeg den en het verplegend personeel een concert. De directie van de in richting was eveneens aanwezig. LEIDSCHENDAM Eerste tomaten. Op de veiling alhier verschenen Vrijdag jl. de eerste tomaten, waarvoor Veel be langstelling bestond. De prijs liep op van 70 tot 82 cent. Tijdens de beslissingswedstrijd om Blauw Wit en De Volewijckers in zweek plotseling een stuk muur. schouwers op de grasmat tuimelde, stige kwetsuren op. het kampioenschap in afd. II tussen het Ajax stadion te Amsterdam be tengevolge waarvan een aantal toe- Gelukkig liep niemand' daarbij ern- Anefo P. bijeen. Allereerst kwam ter de in de gemeente gerezen kwes ties over de restauratie van de we gen. Bij monde van de heer P. Pie- terse, daarbij gesteund door ver schillende anderen, werd geprotes teerd tegen het feit, dat, hoewel de raad in de vorige zitting had beslo ten om o.a. de levering van puin en riolen met de plaatsing daarvan aan te besteden, dit niet is gebeurd. Spr. was van oordeel dat een door de raad genomen besluit dient uit gevoerd te worden, en vroeg daar om een definitief antwoord op de vraag waarom dit niet gebeurd was, en zo hij dit niet kreeg zou hij een interpellatie aanvragen. De voorzitter wees in dit verband op vele moeilijkheden die een vlotte restauratie en aankoop van mate riaal in de weg stonden, en teneinde stagnatie in de uitvoering te voor komen had hij, in het belang van de vlotte uitvoering, een aankoop door de gemeente-opzichter goedgekeurd. Weth. Splinter bracht ook naar voren, dat de wethouders, behalve bij de aankoop van puin, van deze transacties niet op de hoogte waren. De raad was van oordeel, dat bij alles wel het belang van het werk voorop stond, doch 'stond op het standpunt, dat raadsbesluitensteeds moeten worden uitgevoerd, speciaal wat aanbestedingen betreft aan plaatselijke ambachtslieden. Nadat vastgelegd was, dat dit in cident geen herhaling zou vinden, en bij overmacht in ieder geval een B. en W.-besluit nodig was, werd dit debat gesloten. Hierna volgde de benoeming van een commissie van het gemeentelijk ontginningsbedrijf. Benoemd wer den de heren E. H. van Dam, H. Pie- ters en A. van Dam. Als punt 4 volgt de behandeling van de reclames ingekomen tegen de wegbelasting. De raad was van oor deel dat de ingekomen reclames on gegrond waren en wees deze af. Als punt 5 volgde een voorgestel de wijziging van de plaatselijke po litieverordening, waarbij art. 65 lid 1 wordt: voor café's e. d. is gedu rende de zomermaanden van 1 Juni tot en met 15 September het slui tingsuur niet te '10 doch 11 uur. Als 6e punt werd het voorstel van B. en W. behandeld om B. en W. te machtigen het gymnastieklokaal, gedurende de tijd, dat dit locaal niet voor het schoolonderwijs wordt ge bruikt, beschikbaar te stellen aan door deze aan te wijzen plaatselijke verenigingen tegen een vergoeding van 3.per avond. De heer Boer Vond de vergoeding te hoog, let tend op de meestal slechte finantiële positie van kleine verenigingen. Daar de Burgemeester echter van een der belanghebbende verenigin gen geen bezwaren gehoord had, en ook de heer Boer dit niet kon zeggen, trok hij, omcjat het waarschijnlijk slechts Voor enige weken is, zijn voorstel tot verlaging weer in. Hierna volgde als punt 7 behande ling van een Voorstel van de com missie voor de schoolartsendienst om in de eerder vastgestelde regeling van die dienst een kleine wijziging aan te brengen. Deze wijziging be helsde het toekennen van meer stem men aan de grote gemeenten. Hier mede kon de raad zich verenigen zodat dit voorstel werd aangenomen. Als punt 8 volgde de afrekening met de bijzondere scholen over 1946, die overeenkomstig de wettelijke voorschriften verliep. Als 9e punt kwamen mededelingen betreffende de woningbouw en de definitieve aankoop van de daarvoor nodige terreinen. De voorzitter deel de mede, dat de aanbesteding reeds op 24 Juni kan beginnen. De gunning kan dan nog wel wat op zich laten wachten, doch gehoopt werd dat dit ook mee zal vallerv Van de vijf terreinen die aange- WEERSVERWACHTING O HARDE WIND. 5 Geleidelijk tot krachtig, aan de 8 8 kust tijdelijk wellicht tot storm- g 2 aChtig toenemende wind, aanvan- 2 g kelijk uit Zuidelijke later uit g o Westelijke richtingen, Zwaar g g bewolkt met tijdelijk regen. Vrij g koel voor de tijd van het jaar. 8 nnonoonoonnnooonooorinooooooooooooo kocht moeten worden was reeds met drie eigenaren tot een overeenstem ming gekomen. Alleen de heren Bree dijk en Koole te Noorden waren nog niet bereid. De raad besloot echter zonodig op zeer korte termijn tot onteigening over te gaan. Tevens kwam ter sprake de woningnood ter plaatse. De commissie, die ingesteld is voor verdeling en opsporing van woonruimte, heeft reeds belangrijke dingen tot stand gebracht en over weegt nu een inwoning in plaatselij ke villa's. Hierbij werd behandeld hoe gereageerd moet worden als een der villabewoners een aanbod doet een noodwoning beschikbaar te stel len om zodoende inwoning te voor komen. Na een langdurige discussie omtrent de vraag of dit al of niet billijk was, en of dit niet de juiste oplossing was, werd dit onderdeel Verschoven naar een volgende ver gadering, waardoor een en ander dan beter overwogen kan worden. ROELOF ARENDSVEEN JEUGDTO URNOOI. Morgenmiddag wordt er op het DO SR (en niet op het V.V.S.B.-terrein) een jeugdtournooi gehouden, waar aan de junioren-kampioenen van de districten Leiden en den Haag deel nemen. Het programma is als volgt: 12 uur VVSBVVP; 12.50 uur DOSR Graaf Willem; 2,15 uur WSB Graaf Willem; 3.10 uur DOSR—VVP. SASSENHEIM GEGEVENS VAN DE VOLKSTELLING. Het aantal bewoonde woningen bedroeg 1321 en het aantal bewoon de ruimten (geen v/oningen) 7. Het aantal bewoners van de wo ningen bedroeg 7057, terwijl dit aantal voor de bewoonde ruimten 21 bedroeg. In de gestichten waren gehuisvest 85 personen en in woonschepen 6. Jïet totaal aantal inwoners der ge meente bedroeg dus volgens de tel ling 7169, terwijl het gemiddeld aan tal bewoners per woning 5.34 be draagt. Jubileum G. Demmink. De heer G. Demmink, technisch ambtenaar bij de Plantenziektenkundige Dienst, herdacht onder grote belangstelling zijn zilveren ambtsjubileum. Dat ijn werk gewaardéerd wordt, be wees het feit, dat zo goed' als alle beoefenaren van het bloembollenbe- drijf aan deze huldiging deelnamen, 's Morgens ontving hij een bloemen hulde, terwijl 's middags in „Het Bruine Paard" een zeer druk be zochte receptie plaats vond. De heer G. Vlasveld Jr., voorz». van de plaatselijke afdeling van Bloembollencultuur, bood de jubila ris namens de exporteurs een blijk van waardering aan. WARMOND In brand. Een Maïiskruiser is bij het aanslaan van de motor in bi-and gevlogen. De inzittenden kon den zich nog tijdig in veiligheid stel len maar alles wat aan boord was werd een prooi der vlammen, Een dergelijk geval heeft zich kort ge leden ook afgespeeld. KATWIJK AAN ZEE Niet juist. Naar aanleiding van een publicatie in diverse bladen om trent proefnemingen te Delft in ver band met de zeehaven te Katwijk, vernemen wij uit betrouwbare bron, dat deze publicaties van iedere grond ontbloot zijn. Deze proefne mingen gelden Rijnland en niet de zeehaven. ZWAMMERDAM DODELIJK MOTORONGELUK. Woensdagavond reed de bijna 70- jarige motorrijder P. v. Vliet uit Bo degraven op den Rijksstraatweg on dier de gemeente Zwammerdamver moedelijk verblind door een tegen ligger, mert vrij grote snelheid op een aan de rechterzijde van den weg stilstaande bhkfiëts en werd vrijwel op slag gedood. MARKTBERICHTEN UTRECHT. 14 Juni. Vee. Op de veemarkt te Utrecht werden heden aangevoerd in totaal 3897 stuks vee. 386 runderen, 47 graskalveren, 31 nuchtere kalveren, 523 schapen, 19 lammeren, 77 varkens, 1381 biggen, 83 bokken en geiten. De prijzen va rieerden voor: stieren 250—>-400, kalf- vaarzen 80150, nuchtere kalveren 3540, pinken 150—275, melkkoeien 350575, kalflcoeien 375-600, vaars koeien 275450, Schapen 6095. lammeren 2538, magere varkens 4065, biggen 2045, bokken en geiten 265. De handel was in run deren flauw, biggen en schapen ma tig. ALKMAAR, 12 Juni Kaas De aan voer op de Alkmaarse kaasmarkt be droeg heden 14 stapel fabrieks- edammer, 1 stapel fabrieks-Goudse (volvette) en 5 stapel boeren-edam- mer, totaal 46.500 kg. De prijzen wa ren: fabr.-edammer 75.50, fabr. Goudse 79en bóeren-edammer 74.50 per 50 kg. KATWIJK a. d. RIJN, 13 Juni. Groente. Vroege aardappelen groot 5865, idem drielingen f 2532, sla 49, radijs 1126.50, bospeen 30—34.20, saluien 1.30—3.30, ra barber 4.208.70, boskroten 9 11.50, selderie 68.40, sjalotten 2.—2.50.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5