3)e CeicLe Sou/tornt Werkgeversorganisaties over de conflicten le Spoorweg-autobus afgeleverd Manifest aan de arbeiders Alleen Amerika's kracht houdt Stalin tegen Teleurstelling over republikeins antwoord DINSDAG 10 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telei: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11108 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. By contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. V Wat is democratie? /"\VER democratie wondt veel ge- gesproken. Maar: wat betekent democratie in de practijk? Wat democratie practisch bete kent, wat -:n democratie tot uitdruk king moet komen, hebben wij ner gens zo juist en scherp geformuleerd gevonden als in de radio-rede van Z.H. Paus Pius XII, gehouden op ce vooravond van Kerstmis 1944. De Paus zeide: „Twee rechten van de burger moe ten in een democratie zoals haar naam zelf uitdrukt tot vöting ko men, nl. zijn mening te zeggen om trent de p.ichten en offers, die van hem worden gevraagd, en niet tot gehoorzamen ie worden gedwongen zonder zelf eerst gehoord te zijn. Naar de hechtheid, de harmonie en de goede vruchten van dit contact tussen de burgers en de regering kan men beoordelen of een demo cratie werkelijk gezond en evenwich tig is en welke haar levens- en groeikracht zijn. Met betrekking tot de aard en de omvang dei offers welke van alie burgers gevraagd worden, nu in onze tijd de staatsbemoeiing zo uit gebreid en ingrijpend is, beschou wen velen de democratische rege ringsvorm' als een natuurlijke eis van de Trede. Wanneer echter geroepen wordt om meer en betere democratie, dan kan dat verlangen enkel betekenen, oat men de burger steeds meer en beter in staat wil stellen, zijn eigen persoonlijke mening vast te houden, daaraan uitdrukking te geven en deze tot gelding te brengen op een wijze, die met het algemeen welzijn verenigbaar is". „In een volk, die naam waardig, draagt de -burger in zich het besef van zijn eigen persoonlijkheid, plich ten en rechten van zijn eigen vrij heid, verbonden met eerbied voor ae vrijheid en de waardigheid van anderen. In een volk, dien naam waardig, zijn alle ongelijkheden, die voortkomen niet uit willekeur, maar uit de aard der zaken ongelijkhe den in beschaving, bezit, plaats" in de gemeenschap, die uiteraard geen afbreuk doen aan rechtvaardigheid en liefde dan ook inderdaad geen hinderpalen voor het bestaan en heersen van een echten gemeen schapsgeest en geest van broeder schap". Men leze ieder woord in deze om schrijving aandachtig en zal consta teren, hoe waar en zuiver is deze omschrijving van democratie, welke een uitwerking is van de leer van de grote leraar Thomas van Aquino. En men zal ook, helaas, moeten constateren hoe ver vele ijveraars voor de democratie in hun practisch streven en leven in eigen kring van de beleving der democratische ge dachte blijken verwijderd te staan! En dat vindt zijn oorzaak in het feit, dat zij niet aanvaarden de boven natuurlijke waarheden, aldus de Paus in dezelfde rede, die de diepste grondslag en het leidend beginsel vormen van iedere democratie! DE ARBEIDSSTAKINGEN IN DE BEDRIJVEN Onderhandelingen met arbeidersorganisaties dienen zoo snel mogelijk te geschieden De mogelijkheid tot prijsverlaging De Raad van Bestuur in arbeidsza ken, het gemeenschappelijk orgaan van alle centrale werkgeversorgani saties in Nederland, heeft in verband met de thans zich voordoende ar beidsconflicten een communiqué ge publiceerd, waaraan het volgende is ontleend: „Na een periode van betrekkelijke orde, waarin door de gemeenschappe lijke inspanning van ondernemers en arbeiders in vele bedrijfstakken reeds een belangrijke bijdrage geleverd kon worden voor het herstel van ons land, zijn de laatste dagen op tal van plaatsen arbeidsmoeilijkheden aan de dag getreden, herhaaldelijk in de vorm van stakingen. Wij menen, dat deze stakingen voor een niet onbelangrijk deel als poli tieke stakingen moeten worden ge kenmerkt, welke een internationale oorsprong hebben en in een zeker verband staan met soortgelijke con flicten elders in West-Europa. Een algemene sfeer van onrust dreigt zodoende te ontstaan. Ongetwijfeld heeft hier in de eer ste plaats de regering de opdracht om enerzijds in het openbare leven de noodzakelijke voorwaarden voor een verder herstel fe handhaven, ander zijds een vaste economische koers te blijven volgen en ons volk hierom trent een zo ruim mogelijke voorlich ting te geven. (Waaraan nog wel eens wat ontbreekt! Red. L. Crt.). Stellig is hiernaast echter, behalve voor de arbeiders zelf, die zich van hun plichten ook onder bezwarende omstandigheden bewust moeten zijn, ook een taak voor de ondernemers weggelegd. Bij een geleide economie, waarvan men de onvermijdelijkheid, althans voor de nog voor ons liggen- jaren van zorg en nood, alge meen zal moeten erkennen, past een bereidheid tot samenwerking en tot TROEP SOLDATEN DOOR AUTO AANGEREDEN. Zaterdagavond werd een troep sol daten uit het Mauriekamp te Loos- drecht op de Utrechtseweg nabij de Nootweg te Hilversum van achteren door een auto aangereden, welke door een 25-jarige Hilversummer werd bestuurd- Drie soldaten braken een been, twee liepen zware kneuzingen op en een werd aan het achterhoofd gewond. De slachtoffers werden naar het Militaire Hospitaal in Utrecht vervoerd. BEIJNES KAN WEER BOUWEN r\P EEN PERSCONFERENTIE deelde de directie van de N.V. J. J. Beijnes, Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens te Haarlem me de, dat thans een mijlpaal in haar geschiedenis is bereikt. Immers, tenge volge van de plundering van dit bedrijf in de winter 1944'45, kon slechts gedacht worden aan het uitvoeren van de noodzakelijkste her stellingswerkzaamheden aan het transportwezen; maar nu kan het haar naam fabriek van ry tuigen en spoorwegen alle eer aandoen. Een autobus van een serie van 95 stuks voor de Ned. Spoorwegen, gebouwd op uit Engeland afkomstige Crossley-chassis, is thans afgeleverd. Dit is de eerste autobus van een serie van 25 stuks voor de Haagse Tramweg Maatschappij. Ook zuilen 200 goederenwagens voor de N.S. ge bouwd worden. Verder wordt met de nieuwbouw van gestroomlijnde elec- trische rijtuigen een begin gemaakt; hiervan zullen dan een honderdtal vervaardigd worden. Voorts worden nog 400 gesloten goederenwagens op stapel gezet. Inderdaad een hele voor uitgang, die niet alleen de N.S., maar ook het reizend publiek ten goede zal komen. Een vooruitgang, die des te opmerkelijker is wanneer men be denkt, dat na de bevrijding het be drijf in een chaotische toestand ver keerde. Practisch de gehele inventa ris, kostbare gereedschappen, werk tuigen en machines waren wegge voerd of met de beruchte „gründlich- keit" vernield. Zo kon men na de bevrijding met handkracht beschei den reparaties voor de N.S. uitvoe ren. Ir. G. van Ditzhuyzen, bedrijfslei der, sprak waarderende woorden over het G.E.B. te Haarlem, dat in de kortst mogelijke tijd steun verleende. Dank zij de medewerking der ver schillende Ministeries en Rijksbu- reaux, kon men weer de beschikking over de machines krijgen en sinds dien is het fortissimo gegaan. Afge leverd werden 86 gerepareerde rij tuigen waarin 10.000 en meer ar beidsuren verwerkt werden en te vens 75 herstelde autobussen. Voor 90 pet. is thans het machinepark in tact, terwijl in de loop der volgende 3 maanden enkele grote machines verwacht worden, zodat de outillage dan weer op vooroorlogs peil staat. In de montagehallen hebben wij de autobus, welke een lengte van 11 meter heeft, uitgefust met een motor van 125 P.K. en plaats kan bieden aan 46 personen, kunnen bewonderen. Op de Crossley-chassis wordt de ca- rosserie gebouwd, geheel vervaardigd door dit bedrijf en de tekenkamer zorgt er voor dat alles op de millime ter klopt. De bus, die met de passa giers een totaal gewicht bereikt van 12.300 kg., is van alle gemakken voorzien, zo is een vernuftig appa raat aangebracht, waarmede men in staat is om bij gevaar de ruiten ge heel te doen versplinteren, zodat men de autobus kan verlaten. De eerste bus is Maandag door de Spoorwegen op haar deugdelijkheid getest en het zal niet lang meer duren of men kan deze wagens voornamelijk op de langere trajecten langs Neder lands dreven zien snellen. En ook hier is het devies van kracht: Vlug, veilig en voordelig! discipline. Wil men met de regering de loonontwikkeling in de hand blij ven houden, dan dient men zich naar de hiervoor geldende regelingen te gedragen, terwijl de totstandkoming van eventuele correcties ordelijk be hoort te verlopen. Wij bevelen hier voor aan het voeren van overleg met de arbeidersorganisaties, met welker centrales door de georganiseerde werkgevers in de stichting van den arbeid wordt samengewerkt. Zulke onderhandelingen dienen uiteraard zo snel mogelijk te verlo pen, wil men het de vakvereiligings- bestuurders mogelijk maken verant woordelijkheid voor dit overleg te blijven dragen. Voor politieke agita tie en wilde stakingen behoort even wel onder geen omstandigheden opzij te worden gegaan. Daarnaast moet worden be dacht, dat ter voorkoming van een inflationistische ontwikke ling van het loon- en prijspeil ook aan de mogelijkheid tot prijs verlaging In elke bedrijfstak door de ondernemers voortdurend gro te aandacht móet worden besteed. Immers bij gelijk blijvende lonen kan aan dc zorgelijke toestand in vele gezinnen slechts door da lende prijzen worden tegemoet gekomen. Voor de vraag of en in hoeverre eventuele verhogingen in het niveau van prijzen en lonen zullen moeten worden aangebracht, berust de ver antwoordelijkheid onder de huidige omstandigheden bij de regering. Aan het geregeld overleg met de arbeidersvertegenwoordigers over de richtlijnen der loonpolitiek en over de verdere arbeidsvoorwaarden, waarbij dit jaar de vacantie een zeer belangrijk punt vormt, nemen de werkgeversorganisaties in de Stich ting van den Arbeid voortdurend deel. Zij vragen mede verantwoordelijkheid De raad van vakcentrales publi ceert een manifest aan de Nederland se arbeiders, waaraan wij het volgen de ontlenen: Na er op gewezen te hebben, wat door de vakorganisaties is bereikt, vervolgt het manifest: Nu wij, nu gij, middels uw vakor ganisatie, medespreekt, nu draagt gij mede verantwoordelijkheid. Dat hebt gy bewust nagestreefd, daarvan moeten wij de consequentie bewust willen aanvaarden. Er zijn lieden, die daar anders over denken, lieden, wier geestelijke- en politieke voedingsbron buiten Neder land moet gezocht worden, lieden, die de sociale en economische chaos' na streven met het doel, middels die chaos politieke winst te maken. Daarbij wordt gespeculeerd op de onwetendheid, de goede trouw van de arbeiders, wordt misbruik gemaakt van de nood, waarin ons land, door vijf jaren toegepaste roof, momen teel verkeert. Wat deert die lieden de nood van ons volk? Zij voeren bevelen uit, stellen in het wilde weg eisen, pro clameren, waar zij de kans hebben, stakingen. Nieuw is dat niet, het is de spinrag methode van de communisten en de syndicalisten van voor de oorlog. Nu hebben de heren meer kans dan toen, nu heeft men gelegenheid, om als gevolg van de oorlog in nood verkerend volk te bespringen, zijn nood te misbruiken. De nood van ons volk. Een kind kent die. Wij zijn sterk verarmd; wij hebben geen grond stoffen, geen machines, wij moeten een en ander elders kopen. Om dat te kunnen doen moeten wij in het buitenland lenen, dat wil zeggen, dat onze schuld steeds groter wordt. Hier gaat de verantwoordelijkheid van de Nederlandse arbeiders spre ken. Voornamelijk hun arbeid kan en zal ons volk op de duur uit het moeras van de armoede redden. Het is geen kunst onverantwoorde looneisen te stellen en stakingen te proclameren, daarvoor behoeft men niet over een groot verstand te be schikken, zelfs niet over een organi satie. Brutaliteit en onverantwoorde lijkheid zijn daarvoor voldoende. Wat schieten de arbeiders ermede op vijf gulden meer loon te ontvangen, in dien huren en prijzen met meer dan 5.worden verhoogd? BON VOOR EEN EI. Donderdag a.s. zal in de bonnen- lyst voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei aangewezen wor den. In verband met de bevoorra ding van de detaillisten zal hier en daar de aflevering van dit ei niet onmiddellijk, doch slechts geduren de de termijn van geldigheid van.de bon kunnen plaats hebben. En dat gebeurt, indien lonen en prij zen worden vrijgelaten, indien wille keurig door het gebruik van machts middelen, veranderingen in de lonen worden aangebracht. Er is, onder deze abnormale om standigheden, slechts een orgaan, het welk verantwoordelijk kan zijn, en dat is de regering. De regering moet zorgen, dat lonen en prijzen zo goed mogelijk in even wicht blijven, de regering moet zor gen, dat de prijzen niet te hoog, de lonen niet te laag zijn. Wij leven in een vrij land. Men kan van mening verschillen over de poli tiek, die de regering ten deze hèeft gevolgd en nog volgt. Maar elk Ne derlander, die beseft de nood, waar in ons land en volk zich bevinden, zal zich moreel verplicht gevoelen de re gering bij haar zware opbouw-arbeid, zoveel mogelijk, behulpzaam te zijn. Het manifest besluit: Verstaat nu uw taak en uw plicht: onder geen omstandigheid meedoen aan stakingen en acties, die niet uit gaan of gevoerd worden door uw eigen vakbond. Niet alleen niet mee gaan, doch gij dient u, met alle u ten dienste staande geoorloofde mid delen tegen zulke acties te verzetten. Dan dient gij uw belangen en die van uw gezinnen, dan dient ge een lands- en volksbelang van de aller grootste orde. Dat wilden wij u in alle ernst, en ons bewust van onze verantwoorde lijkheid in deze gewichtige en ernsti ge na-oorlogse tijd, nog eens afzon derlijk en uitdrukkelijk zeggen, Wij rekenen op u. Gij kunt op ons rekenen". Hr. Ms. fregat „Johan Maurits" is na een vlagvertoonreis van 11/2 jaar naar Midden- en Zuid Ameri ka weer in de Amsterdamse 'haven ter uggekeerd. Onrustig Palestina Ondanks de Engelse oproep om tijdens de periode, waarin de Com missie van Onderzoek van de V.N. haar werkzaamheden verricht, de strijd in Palestina te staken, blijft het onrustig in het H. Land. Zo zijn gisteren weer twee Britse politie agenten door vier gewapende Joden ontvoerd, toen zij zich in een zwem bad in het Joodse stadsgebied van Ramat-Gan nabij Tel Aviv bevon den. De militaire commandant van het gebied om Tel Aviv heeft de burge meester van de voorsteden Petah- Tiqvah en Ramat-Gan doen weten, dat er ernstige maatregelen zullen worden genomen als de beide po- litie-agenten niet ongedeerd terug keren. Voorts zijn twee Arabische sjeiks door onbekenden doodgeschoten na dat zij Tel Aviv hadden verlaten, waar tij land aan Joden hadden verkocht. REFERENDUM IN SPANJE. Generaal Franco's opvolgingswet, welke Spanje tot nominaal konink rijk maakt, zal op Zondag 6 Juli a.s. aan'een volksreferendum worden on derworpen, aldus is thans officieel medegedeeld. Dit zal de eerste maal zijn dat Franco, sedert hij in October 1936 te Burgos aan de macht kwam, het Spaanse volk raadpleegt. Volgens de tekst van de wet blijft Franco staatshoofd doch na zijn door of hij zijn onbekwaamheid zal een regent- schapsraad een lid van de Spaanse koninklijke familie als zijn opvolger aanwijzen. NIEUW GELD IN SAARGEBIED. De Duitse marken in het Saarge- bied zullen worden vervangen door speciale marken. De inwisseling zal geschieden op basis van een Saar- mark voor een Rijksmark. Wanneer het Saargebied economisch by Frank rijk zal worden aangesloten, dan zal deze mark ingewisseld worden tegen de Franse franc. OE EERSTE GOED GEKEURDE AUTOBUS. Willian Bullit, voormalige ambassa deur der V. S. te Moskou, heeft tij dens een by eenkomst in de universi teit van Georgetown verklaard, dat alleen de superieure militaire kracht der V. S. het rode leger verhinderde, geheel Europa te bezetten. „In Europa", aldus Bullit, „weet iedereen, dat indien de resterende Europese democratieën zich niet aan een kunnen sluiten, zij uiteindelijk één voor één door de Sowjet-Unie opgeslokt zullen worden. De regering der V. S. zou de volken van de demo cratische landen van Europa terstond hun vertrouwen en hoop kunnen terugschenken, indien zij de Britse en Franse regeringen zou kunnen over reden om samen met de V. S. de vor ming van een Europese federatie, waartoe alle landen met democrati sche regiems, met inbegrip van de Duitse staten, zouden kunnen toetre den, tot stand te brengen." IN REGERINGSKRINGEN te 's-Gra venhage wordt de nota der Republiek thans bestudeerd met alle ernst die de toestand vereist. Intussen kan reeds thans worden medegedeeld, dat de eerste indruk daar bepaald teleur stellend is. De nota van de republiek zou een knap stuk kunnen worden genoemd, wanneer het een civiel proces gold. Maar hier gaat het om een verdere uitwerking op een voet van constructief staatsmanschap, van het accoord van Linggadjati. Dat stelt geheel andere eisen dan een redelijk klinkend antwoord, zoals thans door de republiek is gegeven.. In wezen verwijdert dit antwoord zich van de letter en de geest van Linggadjati. grote spoed, mede omdat zij het haar internationale plicht acht de econo mie van Indonesië weer op een orde lijke basis ten behoeve van de we reld op gang te brengen. De Repu blikeinse nota wekt de indruk, dat de Republiek de uitvoering van Ling gadjati wil vertragen, inmiddels de schuld aan de Nederlanders gevend. De ministerraad is gisteren de ge hele middag bijeen geweest om over het antwoord te beraadslagen. Men verwacht, dat de regering haar hou- ring niet eerder zal bepalen, dan na dat het advies der Commissie-Gene raal zal zijn ontvangen. In niet-officiële kringen te Bata via heerst de opvatting, dat de repu blikeinse antwoord-nota niet in alle opzichten beantwoordt aan de in de Nederlandse nota als uiterste grens van aanvaardbaarheid gestelde nor men. Men heeft hier de indruk, dat de republikeinse nota op verschillen de punten rechtstreeks instemming of beantwoording van de Nederland se nota ontwijkt, terwijl in sommige gevallen een aanvankelijk gegeven principiële insteming later weer woAt herroepen. Gezien het ultima tieve karakter van de Nederlandse nota. kan, zo meent men, deze wijze van beantwoording bezwaarlijk ais bevredigend aanvaard worden. De zo zeer gewenste opheldering van de si tuatie is- nog niet bereikt. Financiële en economische deskun digen zijn van mening, dat de econo mische punten in de republikeinse nota moeilijk aanvaard kunnen wor den als antwoord op de concrete uit werking van de vraagstukken, welke van Nederlandse zijde naar voren zijn gebracht. Na de terugkeer van de heren Schermerhorn en Van Poll zal de Commissie Generaal zo spoe dig mogelijk aan de Nederlandse re gering advies uitbrengen. De republiek wil overheersen Blijkbaar wil de republiek een overheersende plaats in Indonesië in nemen ten koste van de andere delen, die zichzelf róllen zijn als gelijkbe rechtigde partners in de te stichten Indonesische federatie. De nota be vat een miskenning van de regeling, die in het accoord van Linggadjati is neergelegd met betrekking tot de periode, die moet voorafgaan aan de inwerkingtreding der federatie. In haar nota van 27 Mei heeft de Neder landse regering aangedrongen op STAKINGSKOORTS BLIJFT STIJGEN IN FRANKRIJK. De Franse minister-president, Ra- madier, heeft verklaard, dat hij he denochtend besprekingen zou voe len mét de leiders' van het vakver bond der stakende spoorwegarbei ders. In Parijs wordt dit als een hoopvol teken opgenomen, dat een einde van de spoorwegstaking voor de nabije toekomst in het vooruitzicht stelt. Mochten de onderhandelingen echter op niets uitlopen dan zou Ramadier overgaan tot het requireren van alle arbeidskrachten, zo wordt in Parijs beweerd. De bond van arbeiders in de gas- en clectriciteitsbedrijven heeft medege deeld, dat 50 electriciteitssbedrijven in Frankrijk sinds Maandagavond niet meer werken. f Land der Koningen Egypte solliciteert naar de ti tel van „Het land der Koningen". Het demonstreert een ware ver zamelwoede in het artikel „ver bannen monarchen". Waarom zou het ook niet? De* een verza melt lucifersdoosjes, de ander spaart postzegels; waarom zou koning Faroek geen afgestem pelde koningen verzamelen? De laatste aanwinst is Abd el Krim, wiens officiële rang welis waar slechts rebellen-leider is, maar uit rebellen-leiders zijn wel eens meer koningen ge groeid en bovendien was hy on der de Rif-Kabylen een onge kroonde koning. Overigens een pracht exem plaar in deze serie van unica. Want dat is het mooiste van ko ning Faroek's verzameling, ieder exemplaar is uniek, enig in zijn soort; er komen nooit „dubbe len" voor, die je kunt ruilen met andere verzamelaars. Daar is verder Victor Emanuel, ex-koning en ex-keizer, met zijn gemalin Elema, rustige luidj es, die vaak zitten te vissen in de Nyl. Ook hun zoon Umberto, die een blauwe Maandag koning van Italië was, woont* daar in de buurt, net als ex-koning Zog van Albanië. Koning Zog kan het ko ning Victor nog altijd niet ver geven, dat deze hem indertijd heeft afgezet; hij komt nooit bij Victor op visite en gelooft geen enkele van diens vissersverha- len. Misschien kan hij het beter vinden met de exx-koningin van Bulgarije, de weduwe van ko ning Boris, die inet haar zoontje het kleine ex-koninkje Simeon II, in een hotelletje te Alexan- drië huist. Ten slotte heeft Pe ter II van Joego-Slavië een uit nodiging gekregen om zich even eens in dit koninklijke land te vestigen. Dan wordt het zo lang zamerhand tijd, dat zij een vak vereniging gaan oprichten. Intussen kijken van de toppen der pyramiden veertig eeuwen op hen neer. De wijze Sphinx zwijgt. De briefbommen-historie Naar aanleiding van de arrestatie op de Frans-Belgische grens van een man en een vrouw, die in het bezit van briefbommen bevonden werden, heeft de Britse politie con tact opgenomen mat Belgische po- litie-autoriteiten. Het hoofd van de Belgische opsporingsdienst verklaar de tegenover de Renter-correspon dent: „Het geval is heel duidelijk. De gearresteerden behoren tot een internationale Joodse terroristen- organisaitie." De brieven, welke op de gearres teerden gevonden werden, droegen adressen, welke niet fictief waren. Deze brieven waren bedoeld voor Britse functionarissen, die met Pa lestina van doen hebben. Het is duidelijk, dat de gearresteerden op weg waren naar Antwerpen, doch men weet niet of zij vandaar uit naar Engeland of naar Palestina wilden gaan. Noch is bekend, waar zij de briefbommen hadden willen posten. Geef hier en ga heen De American Oil Company, die in Hongarije de grootste olievel den exploiteert, heeft van com munistische zijde het „aanAd" gehad, alle aandelen van iflBr Hongaarse ondernemingen af le staan. Tevens werd te kennen gegeven, dat de Amerikaanse le den van het personeel Hongarije binnenkort zullen moeten verla ten. Een kaVie.itje,... „Waar rijpe en jonge mensen, bei de verankerd in de zee van de altijd levende rust in God, de verscheiden heid van hun temperament en werk zaamheid samenvoegen in echt chris telijke geest, daar zal, als het drij vende en remmende element zich paren, het natuurlijke verschil tus sen de leeftijden nooit gevaarlijk wor den, maar veeleer met kracht leiden tot de verwerkelijking der eeuwige wetten Gods in de wisselende loop der tijden en omstandigheden". Paus Pius XII.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1