S)e fözicbe (SouYcmt, „Bovenal behoeven wij bezieling, en laaiende vurigheid" De stakings-epidemie in Frankrijk Driedelig anti-communistisch 4-jarenplan der V.S. Nog schendingen van het bestand WOENSDAG 4 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER, KATHOLIEK waarin opgenomen DAGBLAD VOOR „DE BURCHT' LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11103 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke ^korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Radio-rede van Z.H. de Paus Ter gelegenheid van Zijn Naam feest (H. Eugenius) heeft Z.H. de Paus zich in een uitvoerige toespraak, waarin Hij de noden der wereld uit eenzette, gericht tot het H. College der Kardinalen. Wij hebben dit gis teren reeds vermeld, maar willen vandaag een ons toegezonden uitvoe riger verslag plaatsen van deze pau selijke rede. In deze toespraak, welke ongeveer een half uur duurde, sprak Z. H. Zijn teleurstelling er over uit, dat het vredeswerk slechts tra gen voortgang maakt. Talrijk zijn de problemen, die. ondanks dat de oor- log voorbij is, nog om een oplossing vragen. De wonden door de oorlog ge slagen zijn nog niet genezen, ja zij zijn dikwijls nog dieper geworden. Deze problemen vormen een bedrei ging voor de gehele wereld. Het is echter nog niet te laat, om door eens gezinde samenwerking en gemeen schappelijke inspanning van krach ten een betere samenleving in de we reld te brengen. In stede van onenig heid en geweld moet er een orde wor den geschapen van recht en van vre de. Met nadruk wees de H. Vader er op, dat allereerst een morele verbe tering der wereld noodzakelijk is, maar dat het daarnaast niet minder noodzakelijk is. ook aan de materiële verbetering der wereld te arbeiden. Hierbij zal grote aandacht moeten worden besteed aan het welzijn van de opgroeiende jeugd en aan de zorg voor het huisgezin. In een groot deel der wereld zijn het juist het gezin en de jeugd welke het zwaarste hebben te lijden en in tragische ellende en leed gedompeld zijn. De wereld bidt en smeekt om recht en orde. om betere levensvoorwaar den en omstandigheden zowel voor de afzonderlijke mens als /oor de gemeenschap. Niettemin zuchten ook nu millioenen onder de druk van een despotisch bestuur, voor'hetwelk niets meer veilig is: huis noch bezit, vrij heid noch eer. De historie zal hierover het oor deel spreken en welk dit oordeel zal zijn, zal afhangen van hetgeen het overleg in de komende maanden en de gebeurtenissen zullen brengen. Zal het een nieuw tijdperk inluiden waarin het gevoel van saamhorigheid en broederlijke liefde weer ontvonkt of wenst de mensheid af te glijden in bet vunzige moeras van tweedracnt en geweld, waaruit slechts giftige dampen zullen opstijgen van nieuw leed en nog verschrikkelijker ramp spoed? Wanneer de leiders der volkeren zich de kansen op een duurzame vrede niet opnieuw laten ontgaan, dan zullen voorzeker normale betrek kingen mogelijk zijn. Velen zijn er in de huidige tijd bevreesd, ten gevolge van de ont stellende tegenstelling tussen het woord democratie en de concrete wer kelijkheid. De Paus zeide vervolgens, dat de Kerk herhaaldelijk de gelovigen heeft uitgenodigd en dit thans weer doet om mee ie werken aan een publieke ordening. De Katholieke Kerk heeft herhaaldelijk de richtlijnen voor een sociale orde en de sociale leer uitge werkt en afgekondigd. Ons funda menteel beginsel bestaat in een me dewerking zonder enig voorbehoud van het tot stand brengen der sociale rechtvaardgiheid. Willen wij de vrede bereiken, dan mogen wij de ogen niet sluiten voor de treurige werkelijkheid dev be staande contrasten, dan mogen wij niet de armen over elkaar slaan, om dat wij toch niets kunnen doen, maar is onverschrokken geestdrift ^n be zieling noodzakelijk. Door geloof, hoop en liefde kunnen wij een gezuiverde atmosfeer schep pen in de wereld en zal er een zuive re lucht over de wereld gaan. Wanneer wij geloof, hoop en liefde bezitten zullen wij steeds een weg ontdekken voor effening van schijn baar onoverkomelijke tegenstellingen. Want er is altijd plaats voor een vreedzame regeling De Kerk staat echter vast als een rots van broederschap. Dit betekent, dat de Katholiek een zending heeft in de wereld, een plicht, een verantwoordelijkheid krachtens zijn bewustzijn van een krachtige saamhorigheid in het Mystieke Li chaam van Christus. De overwegende actie van de Chris tenen zal er dus ene moeten zijn van eendracht, orde en vrede. Legt u met vuur toe op deze actie. Brengt geloof voor ongeloof, hoop aan hen die alle hoop hebben verloren, liefde aan hen die in ellende en leed verkeren. Laat Uw liefde niet verflauwen. Zovele streken zijn er, vanwaar een kreet om hulp opstijgt. De Katholie ken mogen zich bewust worden, dat Christus woord: „Wat gij aan de ge- ringsten der Mijnen hebt gedaan, hebt gij aan Mij gedaan", ook kan worden omgekeerd, zodat wat gij aan de geringsten doet, in. werkelijkheid door Christus wordt gedaan. Door U helpt Christus de armen en veriate nen. Tenslotte zeide de H. Vader Resis- tite fortes in fide. Weerstaat sterk in het geloof. Want de toekomst behoort aan hen die geloven, niet aan de twij felaars, aan hen die nog verwachtin gen koesteren, niet aan de moedelo- zen, aan hen, die liefde brengen in een liefdeloze wereld. De Christen mag geen kleingeestige vrede sluiten met de wereld, maar wel moet hij voor de wereld een vrede bewerkstel ligen, die haar en der mensheid waar- ligen. die haar en de mensheid waar- Hieraan mede te werken is bij uit- stek een taak voor de Katholiek.1 dig is. Maar bovenal behoeven wij Juist uit die noodzakelijke houding bezieling, een laaiende vurigheid, van de Katholiek is de haat ver-1 waarom wij smeken, vooral in deze' klaarbaar tegen de Kerk van hen, die maand, die toegewijd is aan het van uit zijn op tweedracht en ongeregeld- liefde brandende hart van onze Al- heden. lerheiligste Verlosser. Ramadier beschuldigt de communisten DAUL RAMADIER, eerste minister van Frankrijk, heeft gisteren ip een onverwachte fede in de Nationale Vergadering een hevige aanval op de communistische partij gedaan. Hij verklaarde, dat deze de huidige epide mie van stakingen in Frankrijk heeft uitgelokt. Ramadier sprak nadruk, kelijk en hartstochtelijk en wees herhaalde malen'naar de communistische banken. Hij werd door alle overige partijen toegejuicht, toen hij ver klaarde, dat de communisten de stakingen bevorderen om de val van de regering te bewerkstelligen. „Een regeringscrisis op dit ogenblik", zo zei de Ramadier, „kan het parlementaire stelsel in gevaar brengen. De rege ring zal er op toezien, dat dit niet gebeurt". Overal stakingsactie. In de herstelwerkplaatsen der spoorwegen te Villeneuve Saint Geor ges hebben bijna 6000 arbeiders het werk neergelegd, daar zij meer brood en hogere lonen willen. Er kan geen zekerheid worden gegeven, dat er na middernacht nog treinen naar Zwit serland, Italië, de Riviera en Marseil les zullen rijden. Deze nieuwe staking gaat gepaard met het besluit van de Parijse bak kers om het accoord, dat op het mi nisterie van arbeid tussen gedelegeer den is gesloten, niet goed te keuren en dus hun staking voort te zteten. Er zijn gisteren te Parijs verschil lende demonstraties gehouden, o.a. een voor het ministerie van arbeid, waar honderden door de poorten drongen en niet eerder uiteengingen dan nadat de minister van arbeid Meyer, een uiteenzetting had gege. ven van de pogingen der regering om een oplossing voor het loon-probleem te vinden. De staking der arbeiders in de pe troleumindustrie te Parijs gaat, na dat onderhandelingen zijn mislukt, onverminderd voort en ook is er een Reuters correspondent te Washing, ton seint, dat het diplomatieke „op perbevel", dat onlangs door Marshall, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, is benoemd, zich bezig houdt met de uitwerking van een vierjarenplan om het totalitaire sys teem van het communisme in Europa met wortel en tak uit te roeien en te gelijkertijd een duurzame bij legging van de Sowjet-Russische-Amerikaan- se geschillen mogelijk te maken. Men is te Washington over het algemeen van oordeel, dat de Truman-doctrine NED. GEZANT BU VATICAAN ONDERSCHEIDEN. Z.H. de Paus heeft ter gelegenheid van Zijn Patroonsfeest jhr. mr. M. W. van Weede, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Ne derland bij de H. Stoel begiftigd met het Grootkruis in de Orde van de H. Gregorius de Grote, de hoogste graad in deze Orde, aldus de „Tijd". Na een afwezigheid van bijna 14 jaar is Dr. Mqtria Montessori op of ficiële uitnodiging van de Italiaanse Regering onlangs te Rome aangeko men. Spoedig na haar aankomst werd zij in audiëntie ontvangen door de President der Republiek en tijdens 'n zitting van het Parlement, die zij in de Regeringsloge bijwoonde, gehul digd. Ook de Minister van Opvoeding ontving haar en de Minister van Bui tenlandse Zaken gaf een receptie te harer ere. Een der eerste bezoekers van Dr. Montessori was Z.Em. Kar dinaal Pizzardo, Prefect van de H. Congregatie der Seminariën en Stu diën, Kort daarop werd Dr. Montes sori door de H. Vader in particuliere audiëntie ontvangen. Tijdens dit on derhoud prees de H. Vader haar ar beid, die Hij zeer noodzakelijk noem de voor de kinderen. Aan het eind der audiëntie gaf Hij haar en haar werk de Apostolische Zegen. Gedu rende haar verblijf gaf Dr. Montesor- ri een reeks van vier lezingen aan de Universiteit te Rome, welke door meer dan 700 personen werden bij gewoond. Ook andere lezingen en een Congres van leerkrachten onder haar leiding zijn in voorbereiding. De Ita liaanse pers schenkt grote aandacht aan haar terugkeer in haar Vader land en wijst op de grote bloei en uitbreiding, die haar arbeid in de tus sen liggende jaren heeft gekregen. VOETBAL. WEDSTRIJDEN OM 7 UUR 's AVONDS. Alle voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, promotie-degradatie en beslis singswedstrijden, benevens de nader door het bestuur van de K. NV B. aan te"'wijzen competitie wedstrijden zullen met het oog op de warmte om zeven uur des avonds aanvangen. Pater G- P. Dito, vice-president en permaneilt gedelegeerde van de UN- DA, (Intern. Katholiek Radio- en Te levisie Bureau), bij aankomst op het vliegveld La Guardia bij New York. Pater Dito zal een reis van drie maanden ondernemen door de Ver. Staten, Canada, West-Indië en Zuid- Amerika, om contacten te leggen tus sen de UNDA en de verschillende Katholieke Organisaties. om „vrije" volkeren der wereld te be- I vrijden van communistische druk, in timidatie en infiltratie, drie phasen telt. De eerste, zuiver negatief, bestaai uit het tegengaan van de uitbreiding van het communisme op die punten in de peripheric van de Sowj et-Unie en haar satellieten, waar, zoals in het geval van Turkije, de houding der Sow jet-Unie een voortdurende en verlammende militaire mobilisatie noodzakelijk maakt. De V.S. stellen zich ten doel hier te voorkomen£dat nog meer „vrije" volken tegen hun wil totalitaire regiems opgedrongen krijgen. Als methode wordt dan ge volgd het steunen van democratische regeringen door het verstrekken van wapenen, adviseurs en economische hulp. De tweede phase is positief: het scheppen van ordelijkere en betere economische omstandigheden in de door het communisme bedreigde ge bied. Vooral in het Congres wordt de houding echter steeds meer, dat de V.S. niet voort kunnen gaan met het verlenen van hulp zonder verze kering te krijgen, dat de regeringen, die hulp ontvangen, concrete maat regelen zullen nemen om haar poH* tieke en economische stelsels op de mocratische leest te schoeien. De derde phase zou de oplossing1 moeten brengen van het voornaamste vraagstuk, dat de Sowjetrussische- Amerikaanse betrekkingen oplevert: een vredesregeling tussen de V.S. en de Sowjet-Unie meer nog dan met Duitsland en Japan en een beëindir ging van de heilloze periode van we derzijdse psychologische oorlogvoe ring. Men neemt aan, dat het politie ke bureau der Sowjet-Unie, wanneer het eenmaal beseft, dat het onmid dellijk na de oorlog opgekomen getij van communistische actie aan het wegebben is ondanks al zijn streven, met het typische Sowjetgevoel voor realiteit van zijn taak zal afzien en er oprecht naar zal streven de moei lijkheden met de V.S. tot een oplos sing te brengen en een waarlij ke vre desregeling voor de wereld te be werkstelligen, aldus Reuters corres pondent. Brits aanbod aan Voor-lndië aanvaard De Britse eerste minister, Clement Attlee, heeft gisteren in het Lager huis onder gejuich meegedeeld, dat het Britsche aanbod van de Dominion- status gunstig is ontvangen door alle drie Voor-Indische partijen, die ver tegenwoordigd zijn op de conferentie met de onderkoning. Vóór-Indië zal nog dit jaar de sta tus van Daminion krijgen. Het land kan desgewenst later uit het gemene best treden. Attlee gaf een schets van het plan der regering, volgens hetwelk de kwestie Pakistan door Voor-lndië zelf gebiedsgewijze zal worden ge regeld. Het plan is gunstig ontvan gen door de leiders van Congrespar tij, Moslemliga en Sikhs. Het zal van hun beslissing afhangen, of de on middellijke machtsoverdracht aan een of aan twee autoriteiten zal ge schieden. Reuters politieke correspondent heeft vernomen, dat de Britse rege ring voornemens' is binnen acht we ken de nodige wettelijke maatregelen te nemen om Voor-lndië in twee zelf- regerende Dominions te hervormen. Men gelooft, dat twee gouverneurs- generaal, een voor Hindoes-tan en een van het Mohammedaanse Pa kistan, nodig zullen zijn. Een belangrijk punt in het Britse plan is, dat de huidige constitueren de vergadering haar werk zal voort zetten, doch dat de door haar te vor men constitutie nieï van toepassing kan zijn op die delen van het land, die niet bereid zijn deze te aanvaar den. De rest van het plan geeft een ge detailleerde procedure om vast te stellen, of de door de Mohammedanen voor Pakistan opgeëiste provincies bereid zijn de constitutie te aanvaar den dan wel eigen constituerende vergaderingen wensen te vormen. De provincies1 Pandsjaab en Bengalen, waar de congrespartij ook aanspraak op doet gelden, moeten in een Mo hammedaans en een Hindoes deel worden geplitst. Elk deel moet voor zichzelf uitmaken, voor zover de pro vincie niet definitief verdeeld wordt, waartoe het wil behoren. Daarna wordt door elk deel gestemd over het al of niet verdelen van de provincie. RUSSEN BLIJVEN OBSTINAAT. Andrei Gromyko (Sowjet-Unie) gaf gisteren in de atoomcommissie der V. N. wederom de verzekering, dat de Sowjet-Unie staat op het afschaffen van de atoombom als eerste stap in welk schema dan ook voor een inter nationale controle op de atoomener gie. Aangezien dit in lijnrechte tegen spraak is met het Amerikaanse standpunt, dat de voorraden atoom bommen niet kunnen worden vernie tigd voordat een volkomen zeker in ternationaal controlestelsel in wer king is getreden, blijft de impasse op dit gebied bestaan. GOUDVONDST BLIJKT WAARDELOOS. Hoeveelheid te gering voor exploitatie. Nederland is een illusie armer, al dus de „Volksrant". De firma Drijf hout, die zich bezig heeft gehouden met een serieus onderzoek van de goudmonsters", welke indertijd op de Veluwe bij Dornspijt zijn gevonden, heeft aan het ministerie van Handel en Nijverheid meegedeeld, dat de ontvangen monsters een dusdanig gering gehalte aan goud bevatten, oat van exploitatie geen sprake kan zijn. In-haar conclusie zegt deze fir ma, dat in vele opzichten niet eens sprake kan zijn van goudbevattend zand. De vondst op de Veluwe is der halve van geen waarde gebleken. PRINCIPIEEL ACCOORD OVER HANDELSVERKEER. Tussen Nederland België en Lu xemburg is in principe overeenstem ming bereikt over de regeling van het handelsverkeer tussen de drie staking uitgebroken onder het Parijse gemeentereinigingspersoneel. De bouwvakarbeiders in het gebied van Parijs hebben besloten Donder dag de gehele dag te staken, indien zij niet vóór die tijd loonsverhoging hebben ontvangen en de arbeiders in de auto-industrie doen het lang zaam aan of dreigen met symbolische stakingen. Ten slotte is de hongerstaking der politieke gevangenen in de Fresnes thans haar vierde dag ingegaan en men vreest, dat deze staking zich over andere gevangenissen zal uitbreiden. De Hongaarse demo cratie gered Partij der Kleine Boeren wordt gezuiverd. Het bestuur van de Hongaarse par tij der Kleine Boeren heeft besloten, dat alle leden van de party de grootste in de coalitieregering voor een zuiveringscommissie van vijf per sonen moeten verschijnen, zulks om de samenwerking binnen het kader van de coalitie te bevorderen. De thans afgetreden Hongaarse premier, Ferenc Nagy, is door de po litieke commissie van de partij der Kleine Boeren met algemene stem men als lid der partij geroyeerd, al dus meldt radio Boedapest. Ook de vroegere voorzitter van het Hongaarse parlement, Varga, die evenals Nagy van medeplichtigheid aan het complot tegen de regering werd beschuldigd en, naar thans wordt gemeld, uit Hongarije is ont snapt, is uit de partij gestoten. -Hitte-klacht „O wat is het beestig heet", Lopen wij te klagen, ,,'k Weet niet waar ik blijven moet, Hitte alle dagen". In de tram en in de trein Hangen wij te rijden, Staan of zitten doodgewoon Levend; t'overlijden. 't Onsje vlees, dat er niet is, Ligt maar te bederven, Boter smelt, de melk wordt zuur. 't Is orn te besterven. Op mijn mais-boterham Ligt een botersausje; Al mijn tenen kleven vast Aan mijn Nylon-kousje. Nimmer hadden wij textiel In zo grote mate, Maar je kunt je puntjes niet Allemaal uitlaten. Kolenbonnen krijg je nu! 't Is om. bij te huilen. Konden wij die zon maar eens Voor een sneeuwbui ruilen! Heerlijk toch die wintertijd, Zalig schaatsenrijden. Had ik nog een winterteen, 'k Zou mezelf benijden. Morgen krijgen wij ons zin. Onweersbui met regen. Maar dan jammeren wij weer: „Daar kan ik niet tegen"! De Amerikaanse senator Vanden- berg heeft in een rede.de „communis tische coup in Hongarije" een verra derlijke overwinning genoemd. De vervanging van Nagy door Dinnyes ia het omverwerpen van een gekozen re gering en kan wellicht een kwestie worden, die mettertijd voor het forum der V. N. zal verschijnen. Onderzoe kingen onthulden feiten, die zó ver- ckacht zijn, dat het misschien de plicht der V. S. wordt om aan te dringen op behandeling van deze I kwestie door de V.N. DE MILITAIRE TOESTAND IN INDIE Aan het weekoverzicht van de mi litaire woordvoerder wordt nog het volgende ontleend: In de Noordelijke en Westelijke sectoren van Medan hebben in de af gelopen week infiltraties plaats ge had. Hier zijn patrouilles enige ma len van buiten de demarcatielijn be schoten. Ten Oosten van Medan werd aan de telefoonlijn sabotage gepleegd. In verschillende sectoren dringen ge regeld roverbenden binnen, waarvan veel last ondervonden wordt. Donder- i'ande'n"'voor ee'iT"periode"van" twee dag j.l. werd een Chinees burger door jaar. De ondertekening van het aan staande accoord geschiedt dezer da gen. NIEUWE SCHOENENBON OP CIJFER 3. Op plaatselijk door de distributie- diensten bekend te maken tijdstip pen zal van 1 Juni tot 13 Juli een schoenenbon naar keuze worden ver strekt aan hen, wier "stamkaartnum mer op cijfer 3 eindigt en die nog in het bezit zijn van bon 612. De tweede distributiestamkaart met bijbehorend inlegvel, waarvan de bon 612 zal worden verwijderd, moet bij het afhalen van de bonnen wor den overgelegd. Tevens zal in genoemd tijdvak aan kinderen, geboren in de maand Juni van een der jaren 1932 t.t. 1945 en in Augustus 1946, een schoenenbon wor den verstrekt. Van hun inlegvel wordt bon 604 verwijderd. BONNEN TEXTIEL-LEDERKAART WORDEN ONGELDIG. De textielbonnen van de textiel- leder-kaart VA 512 zullen na 21 JuniIndonesische militairen worden vast- a.s. niet meer geldig zijn. Degenen,1 geh°ï<ien. Zu zyn daar destijds door - - - de Japannezen geïnterneerd; hun echtgenoten en vaders verblijven me rendeels in Medan. Ondanks herhaalde verzoeken, ge die bedoelde bonnen nog in hun bezit hebben, zijn der halve in de gelegen heid tot uiterlijk 21 Juni a.s. deze bonnen te besteden. De hete zon! DOOR WARMTE BEVANGEN EN OVERLEDEN. De 42-jarige landarbeider J. J. Kui pers uit Twijzel (Fr.) werd gisteren tydens werkzaamheden in de Wie- ringermeer door de warmte bevan gen. Na een bezoek aan de dokter in Medemblik zakte hij op straat in el kaar en overleed spoedig daarop. ZON MAAKTE 77 SLACHTOFFERS Zeven en zeventig deelnemers zijn Maandagmorgen flauw gevallen tij dens een dcfilé, da! in de brande.ide zon werd geh.u .jc>\ nadat Pr.ns Bernhard in het marine-opleidings kamp :e Hilversum aan Nederlandse, Engelse en Franso oorlogsvliegers de coraties had uitgereikt. leden van de TRI in de 2 km. zone. De normale patrouillegang leverde geen bijzonderheden op. De voedsel- aanvoer naar Padang wordt nog steeds onmogelijk gemaakt door de republikeinse autoriteitien. De voor legging van de politie-overeenkomst (betreffende gezamenlijke patrouille- gang) aan de beide bestandscommis sies werd door de republikeinse auto- teiten opnieuw verschoven nl. tot 31 Mei. Onder de bevolking ten Zuid- Oosten en Noord-Oosten van Padang heerst onrust, welke hand over hand toeneemt. Gedurende de nacht wor den herhaaldelijk schoten gehoord, welke afkomstig zijn van buiten de demarcatielijn. Ten Noord-Oosten en ten Oosten van de stad neemt dit nachtelijk vuren toe, terwijl daarbij o.m. gebruik gemaakt wordt van van lichtspoor munitie. Te Palembang is het over het alge meen rustig. In de Westelijke sector van Batavia werd een Nederlandse patrouille nabij de demarcatielijn be schoten. In het stadsgebied werden enige wachtsposten beschoten. Bij Bandoeng ten Noorden van Padala- rang had een gevechtsaanraking met een republikeinse bende plaats. Voorts werden in de Zuidelijke en Oostelijke sectoren binnen de 2 k.m. zone stellingen gebouwd. Wederom zijn daar vele vluchtelingen aange komen. Te Semarang werd de stel- lingbouw in alle sectoren binnen de 2 km. zone geïntensiveerd. In de Oostelijke sector werd een verkeers- brug afgebroken, terwijl in de Wes telijke sector een brug gedeeltelijk opgeblazen werd. Bij Desa Kambin- gan heeft een republikeinse mitrail- leurgroep onder dekking van Indone siërs uit de ,dessa een aanval gedaan op een Nederlandse patrouillepost. Bij Gempol wordt men op gezette - tijden gekogeld met stenen uit een volgd door toezeggingen van de zijde grote katapult, welke in Desa Kaoe- hen ontvoerd. De voedselsituatie baart gaandeweg meer zorgen, aan gezien de afsluiting van toevoer naar de stad sinds 1 Mei door de republiek verscherpt is en op rigoreuze wijze gehandhaafd wordt. De Nederlandse troepen zijn sedert de ondertekening van het basisaccoord van Linggadjati herhaaldelijk met mortiervuur be stookt. teryrijl piperclubs op normale verkenningsvluchten geregeld be schoten worden. Ofschoon militaire instanties hier over talrijke malen besprekingen hebben gevoerd, waarbij van repu blikeinse zijde'beloofd werd, dat men verbetering in de toestand zou bren gen, zijn desondanks de schendingen van het bestand in hevigheid en in aantal toegenomen. Naar aanleiding van berichten uit het binnenland van Java over de aan komst van de laatste transporten van geïnterneerden vestigen Nederland se militaire en civiele autoriteiten de aandacht op het feit, dat in Lawese- gallagala door de republiek nog steeds 300 vrouwen en kinderen van De Rijn bij Arnhem, waar doorgaans alleen door zeer goede zwemmers wordt gezwommen, omdat zwem men in stromend water speciale eisen van republikeinse autofiteiten aan S.O.K., is deze kwestie nog steeds niet geregeld. Ook bevinden zich ergens buiten Medan nog 12 Europeanen (meren deels burgers), die om onnaspeurbare redenen in of nabij de stad door re publikeinse troepen zijn ontvoerd. Te Padang bevinden zich nog steeds snel stromende water terug te vinden, moest men na enigen tijd opgeven. Bij De Steeg is een jongeman, even eens uit Arnhem, in de IJsel verdron ken. Eveneens komen berichten uit Den Haag, Amsterdam en uit Eindhoven over verdrinkingsgevallen bij het zwemmen. De zee trekt in deze dagen duizen den bezoekers, en geen hunner is ge komen om de zee te laten voor wat zij is. Men baadt, men zwemt en men waagt zich te ver. Niet overal waakt de badman over de baders als een herder over zijn schapen en aar zee is een ongeluk snel gebeurd. Bij Kijk duin waagden zich twee meisjes van veertien jaar te ver in zee. De vijf- stelt, is op het ogenblik uiteraard een tienjarige W. de Zoete uit Den Haag druk toevluchtsoord voor hen, die de slaagde er in een der meisjes te red- warme stad willen ontvluchten. Meer den. Een agent van politie, die zich dan honderd zwemmers schoten toe. gekleed te water begaf, bracht het toen plotseling de 16-jarige K. H. bij andere meisje, Maria Schadee, aan de Klingelbeek in de diepte ver- wal, doch zij was toen reeds overle- dween. Alle pogingen om hem in het I den. man is opgesteld. Voorts werd een Nederlands vliegtuig beschoten. De terreur tegen de bevolking van de randgebieden gaat onafgebroken voort. In Zuid-Celebes wordt actief gepatrouilleerd ten Oosten vai. Ta- kalasi. waar verscheidene gevallen van roof en moord voorkwamen. Er werden enkele arrestaties verricht. £en „Ja! Daar zijn blijde dagen nog in het leven". Zo jubelt de dichter Guido Gezelle in zijn gedicht „Blijdschap". Wij citeren een paar der laatste regels uit het schone vers: „Ben ik het nog, die minne al die mij haten, ben- ik het nog, die duizend levens wou, Voor U, mijn God, en iedere mense laten, en, .zelf vergeten, lachend sterven zou? O! Blijde stonden zijnder nog in 't leven, en, ware, o God, Uw Hemel anders niet, als één van die, nog zou ik alles geven voor één van die. gelijk ik nu.. ik nu geniet".

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1