3)e iCcicfoc (Somcmt Eerst aanvaarden, dan pas minder troepen Een Frans protest tegen Egypte De Mohammedanen aanvaarden het Britse plan De sigarenfabrieken mogen niets meer afleveren Naar de zee Stakingsgolf in Frankrijk laait op 1 Op korte golf j DINSDAG 3 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11102 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. DE PAUS VERMAANT DE VOLKEREN Vrees is een slechte raadgeefster Z. H. de Paus heeft in een rede, gisteren gehouden voor het college van Kardinalen, dat hem kwam ge lukwensen met zijn naamdag, weer de Christenheid opgewekt om zonder vrees de toekomst in te zien en dap per te hopen! De toekomst behoort aan hen, die dapper hopen! De Paus sprak over de toestand in de wereld en zeide o.m.: „Wij zijn Ons bewust van de ernst en de omvang van de onnoemelijke verschrikkingen, waarmee een ver slagen stelsel het aangezicht van Europa troosteloos heeft gemaakt. Maar de overwinnaars mogen niet de methoden van haat en geweld van dat stelsel overnemen. Er is zoveel gezegd over de voorspoed en de veiligheid, die de vruchten zouden zijn van de overwinning. Waar zijn deze vruch ten? Doch zo vervolgde de Paus vreest niet. Indien er vandaag iets -is ,dat vrees inboezemt, dan is het de vrees zelf, die vooral in de huidige omstandigheden een slechte raads vrouw is". Hij verhief zijn stem tegen de „val se profeten, die opvattingen koeste ren .omtrent de wereld pn de staat, welke in strijd zijn met de natuur wet en als anti-christelijk door de Kerk zijn veroordeeld". Aan de ande re kant waarschuwde Hij degenen, die „met een schijn van christelijke voorzichtigheid het stilzwijgen bewa ren, wanneer zij zouden moeten spre ken". De Paus gaf voorts uiting aan zijn bezorgdheid over het lot van vele gezinnen en wees daarbij vooral op de ontheemden, waaronder families zijn met een talrijk gezin, die van huis en haard beroofd thans als no maden rondzwerven. Hij besloot zijn betoog met de woorden: „Staat stark in uw geloof; weest dapper; de toe komst behoort aan hen, die dapper hopen, en niet aan de bedeesden en de twijfelaars. De Kerk heeft nog steeds een zending te vervullen. On danks nieuwe beproevingen draagt zij de waarheid verder uit en gaat zij nieuwe ondernemingen te gemoet". Ministerraad over de situatie in Indonesië beraden over de situatie in Indo-nesië, aldus deelt de Regeringsvoor- lichtingendienst mede. Instemmend met de op 27 Mei jl. aan de Republi keinse delegatie overhandigde nota van de Commissie-Generaal, is de Raad van oordeel, dat de daarin vervatte denkbeelden en voorstellen een loyale uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati inhouden en op die grond ook voor de Republikeinse regering aanvaardbaar zijn. Wordt de nota, gelijk in redelijkheid verwacht mag worden, door de Republikeinse regering aanvaard, en vervolgens in gezamenlijk overleg met alle partijen uitgevoerd, dan is naar het oordeel van den Raad de grondslag gelegd voor een vermindering van de sterkte der Nederlandse krijgsmacht in Indonesië op voet van wederkerigheid en zal daartoe dus kunnen worden overgegaan. Mocht het antwoord van de Republikeinse regering onverhoopt onbe vredigend zijn, dan ziet de Nederlandse regering, in overeenstemming met het gevoelen van de Commissie-Gene-raai, in voortzetting der tot dusver gevoerde onderhandelingen geen heil, en zal zij overeenkomstig haar ver antwoordelijkheid op andere wijze naar een oplossing van de thans in Indonesië bestaande onhoudbare toestand streven Ook dan zal het pro gram van Linggadjati onverkort richtsnoer blijvén van het regeringsbeleid. Djokja beraadt zich. Gisteren is te Djokja de kabinets zitting van het Ind. republikeinse ka binet geopend ter bespreking van de nota. Verwacht wordt, dat de zitting verscheidene dagen zal duren. De nota is in talrijke exemplaren verspreid onder toonaangevende fi guren uit kringen van Indonesische politieke partijen, o.m. de vakbewe ging en jongerenorganisaties, om hen in staat te stellen zich te beraden om trent het definitieve Nederlandse standpunt. Uit de voorlopige reactie en uit latingen valt op te merken, dat men zich ook in niet tot de regering be horende kringen te Djokja bewust is van de grote verantwoordelijkheid ten aanzien van de beslissing, welke van republikeinse zijde wordt ge vraagd. In republikeinse kringen ver wacht men, dat de beslissing niet voor Woensdag bekend zal zijn. DRIE SLACHTOFFERS VAN MIJNENVELD OP JAVA. De eerste luitenants F. van Hout en G. J. Choersch en de majoor H. B. Burgers zijn bij de uitoefening van hun dienst om het leven gekomen. Bij een verkenning van een mijnen veld in de Oostelijke sector van Se- marang ontplofte een mijn met het genoemde noodlottige gevolg. Betreffende ontsnapping van Abd el Krim De Franse minister van buitenland se zaken, Bidault heeft gisteravond een scherp profest gezonden aan de Egyptische gezant te Parijs, Sarroai Bey, tegen wat Bidault noemde d* „medeplichtigheid" van de Egypti- HET DIEPZEE-ONDERZOEK VAN DE PROFESSOREN PICCARD EN COSIJNS. Naar prof. Cosijns tijdens een pers conferentie mededeelde zullen aan het diepzee-onderzoek, dat deze zo mer in de Golf van Guinea plaats zal hebben, drie Belgische en twee Fran se biologen deelnemen. De geleer den zullen o.m. de diepzee-fauna be studeren en trachten deze te foto graferen. Tevens hopen de onder zoekers stalen van deze fauna mee te nemen. Prof. Cosijns is de overtuiging toe gedaan op een diepte van 4000 meter vissen aan te treffen. Hij wees er. op, dat zodra het licht niet meer tot de waterlagen doordringt, de vorming van bladgroen niet meer mogelijk is. De voor de dieren noodzakelijk eiwit stof moet dus van elders komen. Vol gens de heer Cosijns zou deze gele verd worden door afval en door lij ken, die naar ie bodem van de: zee zinken. De dieren, die hiervan leven, zouden zeer talrijk zijn. De heer Co sijns deelde ten slotte nog mee, dal vissen op dergelijke grote diepten niet meer over een zwemblaas be schikken kunnen en dat het belang wekkend zijn zal na te gaan, op wel ke wijze deze dieren zicht voortbe wegen. sche regering bij de ontsnapping van Abd- el Krim Naar de correspondent van Reuter uit goede, bron verneemt, heeft de Franse minister de Egypti sche gezant medegedeeld, dat de Franse regering in het bezit is van oewijsmateriaal voor de medeplich tigheid van de Egyptische regering. Het standpunt van de Egyptische regeering is, dat zij slechts een wijk plaats heeft verschaft aan een poli tieke vluchteling op diens veroek. Men vreest in Franse kringen, dat de ontsnapping van Abd el Krim zal leiden tot een sterke ontwikkeling van anti-Franse nationalistische be wegingen door geheel Noord-Afrika van Tunis tot Marokko. De Franse ministerraad zal Woens dag overwegen, of hij enige actie zal ondernemen om het protest aan de Egyptische regering betreffende Abd el Krim kracht bij te zetten. Een zevental bezwaren. Een betrouwbare Indonesische bron verklaarde, dat de Nederlandse voor stellen aan de Republikeinse regering waarschijnlijk op ten minste zeven punten zouden worden afgewezen, zoo meldt United Press. De zegsman noemde de volgende punten: 1. Dl. Nederlanders hebben ver zuimd te stipuleren of de voorgestel de interimregering een uitvoerende of een wetgevende macht zou hebben. 2. Tijdens de periode van over dracht zouden de Nederlanders een speciale positie innemen met „de macht van het nemen van beslissin gen, welke gelijk staat aan een veto recht" 3. Onder artikel 16 van de overeen komst van Linggadjati, zoals het door de Nederlanders in hun nota wordt geïnterpreteerd, zou het Nederlandse troepen vergund zijn, republikeins gebied te betreden in het belang van „wet en orde". „Wij kunnen echter geen buitenlandse troepen op ons grondgebied toestaan, zo zeide de zegsman. 4. Het memorandum neemt auto matisch aan, dat de Indonesiërs zul len vragen om Nederlands technisch personeel om de Indonesische defen sie op te bouwen. Dit is, aldus de zegsman, „een andere list, waardoor de Nederlanders hun troepen in het binnenland kunnen krijgen". 5. Het Nederlandse memorandum stelt voor de vaststelling van een ge heel Indonesië omvattend Buiten lands valutafonds, hierbij inbegrepen de Malino-gebieden van West-Borneo en Oost-Indonesië. „welke béide ge bieden gecreëerd zijn zonder onze voorkennis en toestemming. Onder een dergelijk gezamenlijk fonds zou de Javaanse buitenlandse valuta wor den gebruikt om de Malino-gebieden te steunen, aangezien onze buiten landse valuta hunne verre overtreft". 6. Het voorgestelde fonds zou wor den beheerd door een raad, waarin de Indonesische republiek een min derheid van stemmen van 6 tegen 4 zou hebben. 7. Bezitters van ondernemingen zouden begeleid door Nederlandse troepen naar het binnenland terug keren. De zegsman zeide echter ook, dat zekere punten van het memorandum waarschijnlijk wel geaccepteerd zou den worden. Zo b.v. instelling van een gezamenlijke voedselcontrole- commissie en een commissie om de voorbereidingen voort te zetten voor de ontwikkeling van de Nederlands- Indonesische Unie. FVE PRESIDENT van de Moslem-liga, Mohammed Ali Djinnah, heeft gisteravond een bezoek aan de on derkoning gebracht en hem medege deeld, dat, voorzover het hem betrof, het nieuwe plan der Britse regering voor het overdragep van do macht uitvoerbaar en aanvaardbaar is. Hy voegde er aan toe, dat de raad v. d. Moslem Liga, die 9 Juni a.s. bijeen komt, de bevoegde instantie is om het eindoordeel over het plan uit te spreken. Ook de leiders der Sikhs hebben na een lange bijeenkomst be sloten het plan te aanvaarden, hoev/el zij tegen enkele punten bezwaar maken. Er is nog geen antwoord van de congrespartij ontvangen. het oppergezag zich zal terugtrekken. Ofschoon sommige staten wellicht zullen verkiezen onafhankelijk te blijven, verwacht men dat er van bin nenuit druk zal worden uitgeoefend op de leiders om tegen een dergelij ke politiek stelling te nemen. Ook de Britse regering zal wellicht invloed uitoefenen op bepaalde staten om zich bij anderen aan te sluiten. Als de In dische vorsten dit niet willen, doen zij dit op eigen verantwoordelijkheid en risico. Spoedige territoriale verdeling verwacht Het is waarschijnlijk, dat de terri toriale verdeling spoedig uitgewerkt zal worden, maar men verwacht, dat de overige consequenties aanzienlijk meer tijd zullen vragen voor zij een definitieve vorm krijgen. De belang rijkste punten in dit verband zijn.de militaire kwesties, de verdeling van ae tegoeden en verplichtingen van de huidige centrale regering, de ver deling der communicatie-faciliteiten en de regeling der douanekwesües. Men verwacht, dat deze vraagstuk ken door gemengde commissies zullen worden uitgewerkt. Het alternatieve plan, dat de Britse regering heeft voorgelegd bij gebrek aan overeen stemming over de formule van de ka binetsmissie over de positie der In dische staten, is juridisch ongewij zigd, dat wil zeggen, dat de Britse regeering blijft bij haar besluit, dat HOE STAAT HET MET ONZE ROKERTJES De directeur van het Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten heeft een circulaire aan de sigarenfabri kanten doen toekomen, waarin de af leveringsvergunning voor alle soorten sigaren tot nader aankondiging wordt ingetrokken in verband met een voor genomen wijziging in de distributie van tabaksproducten. Tevens beva* dit rondschrijven de aankondiging, dat de sigarenfabrieken in de week van 9 tot 14 Juni een controle op hun voorraden kunnen tegemoetzien In verband met dit bericht rijst de vraag: hoe staan wij er nu eigen lijk voor wat onze tabakspositie be treft? Leidende figuren van de kring Zuid der Nederlandse Amateur Ta bakkersvereniging noemden dezer dagen tijdens een persconferentie te Den Bosch de regeringsvoorlichting t.a.v. de tabakssituatie volkomen on juist. De laatste tijd heeft de mening postgevat, dat opheffing van de dis tributie van sigaren aanstaande is, en dat belangrijke verhoging van 'het tabaksrantsoen verwacht mag wor den. Het een zowel als het ander moet uitgesloten geacht worden, al dus de heer Oele, die de conferentie leidde. Om de distributie op te heffen moet de productie de vraag kunnen dek ken. Dit nu is niet het geval. Welis waar hebben verschillende fabrikan ten een geweldige voorraad sigaren, doch dit zijn meest goedkope soor- In de Westlandse druivenkassen zijn vele handen bezig met het z.g. kren ten der vruchten. WEER TWEE EIEREN. In de bonnenlijst, die Donderdag gepubliceerd wordt, zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor twee eieren worden bekendgemaakt. ten, waarvoor het publiek niet zijn bonnetjes wenst te bestemmen. Bo vendien is het verbruik van sigaret ten enorm gestegen. Vooral omdat de tabaksverwerkende industrie van of ficiële zijde de aanzegging hebben gehad, dat met ingang van 1 Juni de toewijzingen voor ruwe tabak met 10 procent worden verlaagd, moet ern stig gevreesd worden dat, mocht de sigarendistributie toch opgeheven worden, de productie geen gelijke tred zal kunnen houden met de con sumptie. Het gevolg zou zijn zwarte handel en „verkoop van onder de toonbank", het euvel waar ook Engeland aan la boreert. Het is bovendien bekend, dat bij de smokkelaars in de grensstreek reeds Belgische orders zijn geplaatst voor bonvrije Nederlandse sigaren. Naar de mening van de Ned. Ama teur Tabakkersvereniging bestaat er, ondanks de gesignaleerde ongunstige factoren, waarbij nog gevoegd moet worden, dat onze deviezen7arme schatkist het niet toelaat meer ta bak in het buitenland aan te ko pen, toch een reële kans om Neder land meer rookgenot te verschaf fen. Ir. Van der Ven besprak dit onder werp uitvoerig, toen hij een inleiding hield over de uitbreiding van de ta baksteelt in ons eigen land. Mits goed gefermenteerd en behan deld, kan in Nederland een product geteeld worden, aldus ir. Van der Ven, dat het kan opnemen tegen som mige buitenlandse tabakken. Naar de mening van ir. v. d. Ven zou Nederland zich deviezen bespa ren en de rantsoenen kunnen verho gen, indien van overheidswege werd toegestaan dat „eigen teelt" voor me- langering gebruikt werd. V.S. BLOKKEREN CREDIET AAN HONGARIJE. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het aan Hongarije toegestane cre- diet voor de aankoop van surplus goederen „hangende de opheldering van de in dat land ontstane toe stand" is geblokkeerd. Het departement gaf te kennen, dat van dit crediet, dat 30.000.000 dollar bedroeg, nog niet de helft is opgeno men. Het blokkeren van dit crediet wordt te Washington als de eerste zet der Amerikaanse regering tegen het nieu we Hongaarse bewind, dat door hei drijven der Rusen is tot stand ge komen. DE STERKTE DER NEDERLANDSE TROEPEN OP JAVA EN SUMATRA. De sterkte der Nederlandse troe pen op Java en Sumatra bedraagt, naar Aneta verneemt, thans 89.178 man. Uitgaande van de basis voor de toegestane sterkte op het ogenblik van het Bestand zullen van de nieu we divisie 7.000 man in Indië kun nen aankomen, voordat het toegesta ne maximum bereikt is. Waarschijn lijk zullen tegen die tijd de eerste troepen voor aflosing gereed zijn. 200 mill. K.G. groente naar Duitsland Op de Langedijker groentecentrale werd gisteren medegedeeld, dat het Centraal Bureau voor de Veilingen met de bezettingsautoriteiten van de Brits-Amerikaanse zone van Duits land een overeenkomst heeft afgeslo ten voor de levering van 200 millioen kg. groente. Dit is tweemaal zoveel als verleden jaar geleverd werd. Nieuwe aardappelen Voor vroege aardappalen, geteeld op een geldige tuinbouwteeltvergun ning, is per 30 Mei j.l. ontheffing ver leend van het rooiverbod, zodat ze aan de veilingen kunnen worden aan gevoerd. De prijzen voor deze vroege aardappelen zijn vrij tot 15 Juni, daarna zal de minimumprijs van 10 gulden per 100 k.g. gelden, welke prijs geleidelijk tot de 2e helft van Juli zal dalen tot 6.50. PAKKETTEN NAAR DUITSLAND. Naar wij vernemen is bij de rege ring in onderzoek de mogelijkheid om binnenkort onder bepaalde voor waarden het zenden van post-pakket- ten ook aan niet-NederlandeTs in Duitsland open te stellen. NIEUWE GENERAAL DER MONTFORTANEN. Te St. Laurent sur Sevre heeft het Generaal Kapittel der Paters Mont- fortanen tot nieuwe generale overste gekozen: Pater Alexander Josselin. De Stichter dezer Orde, de Z. Grig- non de Montfort (16731713) zal zoals bekend op 20 Juli a.s. heilig worden verklaard. Hebt u het ook zo warm? Niks beter dan 'n lekker badje in zee. Dat heb ik ook gedaan. Even heen en weer met de tram. In de tram ontmoet je allerlei gezellige lui, die er net eender over denken. Vóór mij een moeder met drie lieve kindertjes. „Jantje, zit niet met je fikken in die zuurtjes, ze bennen van d'r eige al klef genoeg." (Wie, dp fikken of de zuurtjes?) Jantje had er echter al een zuurtje uitgepeuterd en begon zalig te zuigen. De tram schokte en schommel de en zusje probeerde zich schrap te zetten tegen mijn knieën, een plek stadsstof er op achterlatend. „Houd je voeten toch thuis, zus. Je zit zo te draaien. Waar is me portemonnaie nou weer". Ma zocht en graaide in de on mogelijke chaos van zwempakjes, boterhammen, flessen, tasjes en allerlei zaken, die een ma met kinderen nu eenmaal pleegt mee te nemen naar het strand. Keesje trok z'n schoenen uit. omdat zijn voeten zo warm wa ren en toonde aan allen, dat 'n beetje „pootje-baaien" voor hem geen kwaad kon. Jantje vierde z'n hartstocht voor de zuurtjes bot; hij had er alweer één. Sma kelijk viste hij het kleverige ding uit z'n mondje en liet zijn broer tje, over moeders hoofd heen, zien hoever hij al gevorderd was. De tram schommelde en schokte en het zuurtje bleef kleven in de haardos van mama. Een catastro phe voor Jantje. Mama wroette in de onderste lagen van de bagage en merkte niets. De ogen van de hele om geving plakten aan het zuurtje, dat ook plakte, totdat mama met een gewoonte gebaar haar lok ken fatsoeneerde. Toen plakte het zuurtje opeens heel hevig en ging obstinaat in sit-down sta king. „Blijf toch met je fikken van die zuurtjes af", gilde ma, en Jantje kreeg een mep. Hij ver slikte zich in zijn derde zuurtje en blerde met enthousiasme en volharding. Te Parijs hebben gisteren 2000 ar beiders in de petroleumindustrie het werk neergelegd. Zij wensen meer loon. Gedurende de afgelopen week hebben zich bij deze industrie reeds kleinere stakingen voorgedaan. Een andere staking, die van de bak kerijbedienden, was aanleiding tot lange rijen voor de Parijse bakkers winkels en veel gemopper van de klanten. Slechts de helft van de bak kerswinkels in Parijs was geopend. Het broodrantsoen is van 250 tot >0 gram per dag verlaagd en de restaurants krijgen nog slechts de helft van hun toewijzing. De bakkersbedienden hebben zich voorgenomen, vöor 48 uur te staken. In het Noorden van Frankrijk be ginnen de bankbedienden weer on rustig te worden. Te Lille en andere plaatsen werd voor de banken door stakers gepost. In twee afdelingen der Renaultfa- brieken te Parijs zijn de arbeiders in staking gegaan, daar zij beter voed sel en meer brood wensen. Eén lichtpunt: de dreigende sta king van twee en een half millioen winkels en kleine zaken door geheel Frankrijk, die Woensdag zou worden Prins Bernhard deco reert geallieerde vliegers In het Marineopleidingskamp Hil versum had gistermorgen een bijzon dere plechtigheid plaats, waarbij Z. K. H. Prins Bernhard aan veertig mannen van de marineluchtvaart, drie Engelse officieren van de R.A.F. en twee Franse vliegers het vlieger- kruis voor bijzondere verdiensten in de tweede wereldoorlog uitreikte. Sigaren spoedig zonder bon? Naar men verneemt, zal binnenkort in een officiële publicatie worden medegedeeld dat sigaren zonder bon mogen worden verkocht. Door deze maatregel hoopt de regering het gro te overschot aan sigaren dat er mo menteel bestaat men spreekt van 17 millioen stuks weg te werken, aldus „Trouw". De tabakshandelaars wordt echter met sterke nadruk aangeraden, geen sigaren zonder bon .te verkopen, vóórdat de officiële afkondiging is verschenen. De directeur van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten heeft, naar het A.N.P. meldt, een circulaire aan de sigarenfabrikanten doen toe komen, waarin de afleveringsvergun ning voor alle soorten sigaren tot na der aankondiging wordt ingetrokken in verband met een voorgenomen wij ziging in de distributie van tabaks producten. Tevens bevat dit rondschrijven de aankondiging, dat de sigarenfabrie ken in de week van 9 tot 14 Juni een controle op hun voorraden te gemoet kunnen zien- PREMIE VOOR INLEVERING VAN WOL. Straks zitten we weer te rillen van de kou en kunnen we een warme jas best velen.Maar de wol, waar die jas van gemaakt moet worden, ont breekt, en, omdat we die wol niet vrij in het buitenland kunnen kopen, zal aan de houders van schapen door de Provinciale Voedselcommissaris een verplichting opgelegd worden tot le vering van wol. Het aantal overjari ge schapen op hun bedrijf en de nog bij hen aanwezige scheerwol van vroegere productiejaren zullen daar bij als maatstaf gelden. Schapenhouders, die volledig aan deze verplichting voldoen, zullen ate premie een bepaald gedeelte van de wolopbrengst in textielgoederen te rug geleverd krijgen. RAAKT GIETHOORN ZIJN GRACHTEN KWIJT? Er dreigt gevaar voor het dorp Giethoorn, dat bekend staat als Hol lands Venetië. De veeboeren, die on geveer de helft van de bevolking uit maken, hebben te kampen met ver keersmoeilijkheden, omdat alle trans port over water moet gaan, waardoor veel tijd verloren gaat en de concur rentie wordt bemoeilijkt. De jongere generatie onder de Giet- hoornse boeren dringt aan op inpol dering. Haar streven vindt steun bij verscheidene agrarische deskundigen. Het verzet komt vooral van de zijde der neringdoenden, die het van het vreemdelingenbezoek moeten hebben. De gemeenteraad wil over de toe komst van het dorp een sociaal-eco nomisch rapport laten opstellen alvo rens een beslissing te nemen. uitgeroepen, is afgelast, nadat óp een vergadering van vakbond- en rege ringsvertegenwoordigers een compro mis is bereikt. De winkels, die zouden staken als protest tegen de regerings bemoeiing, hebben de toezegging ge kregen, dat voor bepaalde artikelen de controle soepeler zal worden en dat de prijscontrole zal worden gewy- 1000000000000000000000000000000000 1000000000000000000000000000000000 BUITENLAND. Wegens uitzetting van de rails door de warmte is tussen Dortmund en Soest een trein ontspoord. Vier personen kwamen hierbij om het le ven en 23 werden gewond. De Zuid-Afrikaanse regering heeft besloten, de aanbeveling van de deportatie-commissie uit te voeren en 250 aanwezige Duitsers te deporteren. Het proces tegen maarschalk Graziani, Mussolini's vroegere opper bevelhebber, is wegens ziekte van de beschuldigde voor onbepaalde tijd uitgesteld. Egypte heeft besloten de diplo matieke betrekkingen mét Italië te hervatten. Sun-made kippetjes Op de vuilnisbelt van de gemeen te Bathmen zag een jongen pas-ge boren kuikentjes lopen, die afkom stig bleken te zijn uit eieren, die daar waarschijnlijk waren terecht gekomen omdat een hoender-fokkerij ze als „schier-eieren" had afgekeurd. Wat de broedmachine niet veroor loofd was, presteerde de zon met een dagtemperatuur van circa 130 gra den Fahrenheit. Een ftoJiAettje... In het Boek Job in de Bijbel wordt betoogd, dat het een vaste wet is; rampspoed na zonde. Niet altijd echter wordt de zonde reeds op aarde gestraft; wél vaak. „Waarachtig, het licht van de boze dooft uit, De vlam van zijn vuur blijft niet schijnen: Het licht wordt donker in zijn tent. De lamp gaat boven hem uit". (Job 18, 5 en 6). „Verschrikkingen beangstigen hem van alle kant En vervolgen hem, stap voor stap". (Job 18, 11). „Men stoot hem uit het licht de duisternis in, Men jaagt hem uit de wereld weg1'. (Job 18, 18)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1