Eerste plechtige H. Mis te Alphen Waarschijnlijk een besturingsfout MAANDAG 2 JUNI 1947 DE LEIDSE COURAm PAGINA 3 F. H. N. BLOEMINK OVERLEDEN. In de ouderdam van ruim 60 jaar is Zaterdag plotseling hier ter stede overleden de heer F. H. N. Bloemink, oud-hoofd van de Centrale Leer school van het 7e en 8e leerjaar hier ter stede. De heer Bloemink werd 21 Jan. 1886 te Gouda geboren. Van 1905 1906 was hij werkzaam als onderwij zer te Den Haag en in laatstgenoemd jaar volgde zijn benoeming tot hoofd van de school voor Gewoon L. O. aan het Plantsoen. In 1922, bij de oprichting van de Centrale School voor het 7e en 8e leerjaar, werd de heer Bloemink tot Ihoofd benoemd en toen deze school enkele jaren geleden werd omgezet in een scnool van Voortgezet Ge woon Lager Onderwijs bleef de heer Bloemink hoofd, totdat hij op 1 Sept. 1946 met pensioen ging. De overledene was voorts plaats vervangend voorzitter van de Plaat selijke Schoolcommissie en deskun dig voor de beoordeling van de ge schiktheid van a.s. hoofden van scho len. Een aantal lesboekjes versche nen al of niet in samenwerking znet anderen var. zi;,n hand. Buiten zijn ambtelijKo loopbaan als schoolhoofd in welke hoedanig heid de thans on's'apene veel auto riteit genoot was de heer Bloe mink vooral bek-md als lid van de Kon. Ver. Litteris Sacrum. Hij was van deze vereniging een tiouw lid en een bekwaam speler. Ais grote rollen zijn van hem vooral bekend geworden die in „Oad-Heidelberg" en als pater Hyariath in het stuk van dezelfde naam. Hierin wist hij tot een voortreffelijke creatie te ko men. Zelf schreef hij het toneelstuk ,.Liefdes-demon", dat door Litteris met groot succes werd opgevoerd. R. K. BOND „ST. PAULUS". Herdenking 40-jarig bestaan. Na de dag begonnen te hebben met een H. Mis in de Hartebrugkerk, vierde gisteravond de afd. Leiden van de R. K. Bond van Overheids personeel in het Antonius-Chibhuis het veertig-jarig bestaan van de lan delijke bond. De voorzitter, de heer ter Haak, verwelkomde de aanwezi gen speciaal het dag. bestuur van de. K. A. B., die door hun aanwezig heid hun grote belangstelling voor St. Paulus betuigden. Vervolgens zongen de aanwezigen het strijdlied van het R. K. Werxlieden verbond, waarna het K. A. B -symphonie-or- kest een paar nummers ten gehore bracht. Hierna huldigde de voorzit ter in een korte toespraak de heer Nijhof, bondspenningmeester, die na ruim 25 jaar deze functie bekleed te hebben, binnenkort van een wel verdiende rust gaat genieten. Als blijk van waardering voor het vele werk dat de heer Nijhof voor St. Paulus verricht heeft, bood spr. hem een kistje sigaren aan en een bou quet bloemen voor mevrouw Nijhof. Na deze huldiging was het woord aan de bekende goochelaar Geraldini, die met een aantal onbegrijpelijke toeren de aanwezigen een hartelijk applaus ontlokte, De feestrede werd uitgesproken door de heer Nijhof, die het Leidse afdelingsbestuur lof toezwaaide voor deze mooie avond en daarna de leden in een enthou siast betoog aanspoorde tot grote ijver in hun werk, dat zij met lief de moeten verrichten om daardoor te geraken tot het herstel van onze ge schonden maatschappij. Na de pauze trad het symphonie-orkest weer op, o.a. met een goed uitgevoerde accor deonsolo. Geraldini bracht daarna de aanwezigen in stomme verbazing met enige staaltjes van telepathie, waarmede hij weer een daverend applaus oogstte. Met het laatste op treden van het orkest, dai een groot aandeel heeft gehad in het welsla gen van de avond, werd deze feeste lijke bijeenkomst gesloten. UNIVERSITEIT. voor het candidaatsexa- men Indisch recht: de heren P. Brink man te Winschoten en Lie Oen Goen te Leiden. Geslaagd voor het taalkundig can- didaatsexamen Indologie: de heer P. W. v. d. Heide te Delft. Geslaagd voor het economisch doc- tcaal examen Indologie: de heren H. G. Werkman te Castricum en mr. B. Prink te Scheveningen. Op Vrijdag 13 Juni a.s. des na middags te 4 uur zal dr. J. E. Dinger, benoemd tot gewoon hoogleraar in de tropische hygiëne, zijn ambt aan vaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in het Groot-Audi torium van het Academiegebouw. Jubilate-leden! Vanavond om 8 uur zijn we allen present in het zaaltje voor de eerste repetitie na de uitvoering. We beginnen aan een nieuw programma. Aller op komst is dus dringend gewenst. Nieuwe leden met goede stemmen (vooral alten) zijn van harte wel kom. Aanmelding vóór de repetitie in de Maria Gijzensteeg of Nieuwe Rijn 109a. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Peter Eric. zn. van H. Swanenburg en H. van de Heijden; Gees je, dr. van H. Vos en J. Bazuin; Petronella Johanna, dr. van R. P. Blansjaar en M. L. de Boer; Johan nes Jacob zn. van J. M. J. Groeneweg en M. S. Polderman; Cornelia, dr. van H. J. F. Wortman en C. Rasink, Hans, zn. van J. G. Macaré en P. A. Cephas; geboom en M. G. van Kins; Gerardus Jacobus Martinus, zn. van A. J. Ho- Kasper, zn. van S. C Burgij en J Tis- seur; Henk, zn. van J. Goslings en C. A. Repko. Overleden: J. P. van der Pompe, man 61 j.; J. A. Verduin, zn 1 m.; T. J. Kruyt, wednr. 83 j.; L. R. Hid- dingh dr. 34 j. VIJF-EN-TWINTIG JAAR TANDARTS. Onder vele blijken van belangstel ling heeft de heer H. J. Reekers van daag zijn zilveren jubileum als tand arts hier ter stede herdacht. Uit Lei den en omgeving mocht de jubilaris tal van gelukwensen in ontvangst ne men. De Gidsen. De gidsen van de verschillende parochies vierden Vrij dag 't feest van hun patrones, de H. Jeanne d'Arc. Na het Lof in de Ha^- tebrugerk trokken we in groten getale naar 't Antoniusclubhuis, waar we genoten hebben van de mooie eh spannende film, die ons 't leven van Frankrijks heldin liet zien. Mogen wij haar, die zo heldhaftig en enthou siast haar taak volbracht heeft, na volgen in 't vervullen van onze klei ne dagelijkse plichten. Met meer geestdrift zullen we voortaan zingen: Jeanne d'Arc, we volgen je paraat Je trekt ons door je daden Maar 't meest nog door die grootste daad Toen jij met Gods genade Je leven gaf voor je ideaal Ja, geef ook ons zo'n vlammen- taal i j i Guido Corry Mol, I Maria Sinclair-groep. Voor de jongeren. „De Stads raad" organiseert Zondag 8 Juni a.s. in het Ant. Clubhuis een gezellige avond onder 't motto: „Dat is zo gek nog niet!" De jongeren-meisjes en jongemannen worden aangespoord om deze avond mee te maken. Het wordt knal! Kaarten a 60 ct. verkrijg baar bij Jan Klein, Herensingel 8, Jaap Higsloot, Gasstraat 26, Theo de Wilde, Da Costastraat 48, Bert Leu- ne, Oude Vest 33a, Huub van Mil, Hoge Rijndijk 249, Leiderdorp, Wim Zonderop, St. Jacobsgracht 1, Komt, ziet en hoort, 't is heus zo gek nog niet!! Gevonden voorwerpen in de maand Mei 1947. Portemonnaies, porte- feuiles, trouwboekje, distributiebe scheiden, handschoenen, sleutels, ver lofpas, kinderschoen, Wollen muts, zilverbon, brillen, hondenriem, in signe, vulpenhouders, armband, mondstuk van muziekinstrument, bankbiljet, kindersokje, herenhoe den, schoudertas, jongensjasje, scho lier-couponboelije, zeilboot, dop van een autowiel, school-maandabonne- ment (N A.L.), R.K. kerkboek, hals snoer, gouden ketting, contact-sleu teltjes, ceintuur, kindertas, baby wantje, nummerplaten (auto), bood- schapentas, damesschoen, nijptang, dameshoed, nagelgarnituur, post duif, boorden, doos met kleding, en veloppen met cliché's en foto's, ge breid baby-mutsje, plastic regenjas, schapenhuid, boekje met vacantieze- gels, kleine visaktc, blauw, truitje, deurkruk van auto, slagersgereed schap in een tas, zilveren broche. Terug te bekomen c.q. inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Zonneveldstraat 10 te Leiden op Woensdag- en Zaterdag middag van 2 tot 4 uur. OEGSTGEEST Aanbesteding. Bij de heden ge houden aanbesteding van 8 eenge zinswoningen voor dé woningbouw vereniging „Buitenlust" te Oegst- geest, architect de heer A. van der ,Heyden, waren 38 inschrijvers. Hoogste was J. Dietz te Leiden met 120360, de twee laagsten waren T. Cornet te Leiden met ƒ95959 en D. van der Zeyde te Leiderdorp met 95370. VOORSCHOTEN DE HALTE VERNèDEPARK FEESTELIJK HEROPEND. Zondag 1 Juni werd de halte Bur gemeester Vernèdepark van de N. Z. H. V. M. weer in gebruik geno men en dat werd door de bewoners van deze omgeving met blijdschap deze week vernomen. Men wenste aan deze blijdschap uiting te geven en daarom hadden verschillende in gezetenen de vlag uitgestoken en werd met ongeduld door zeer ve len op de eerste tram uit de richting Leiden gewacht. Er had zich een comité gevormd om uiting te geven aan het medeleven, bestaande uit de dames Ammerlaanv. d. Lelie; M. van Leeuwenv. d. Krogt; M. Kneij- berLamboo; A. Lanfersv. Kins en A. Solleveld. Eindelijk tegen 7 uur naderde de eerste tram en de bestuurder zal vreemd opgiekeken hebben dat reeds zovelen mee moes ten. Mevr. Ammerlaan ging echter naar de voorzijde van het eerste rij tuig en onder gejuich werd hieraan een bloemstuk bevestigd. Het ont hutste personeel werd bijeen geroe pen en zij ontvingen van de oudste bewoners uit deze omgeving, de da mes Lanfers en Solleveld, sigaretten en een enveloppe met inhoud voor een koele dronk op een warme dienst dag. De vertraging mocht echter niet te groot zijn en onder gejubel vertrok- de gedecoreerde tram naar Den Haag. Ook de bestuurder van deeerste tram uit Den Haag zag als versper ring een nog grotere menigte en de nationale driekleur op zijn baan. Mevr. Ammerlaan versierde ook dit rijtuig met een bloemstuk en het personeel werd op gelijke wijze ont haald. De N. Z. H. V. M. weet van plot seling ingrijpen en weet attenties te waarderen Met deze tram kwam mee de heer D. Hendriks die namens de directie deze korte plechtigheid in ontvangst nam en hiervoor dankte. HET LOT VAN TWEE TRAPPISTENKLOOSTERS IN JOEGOSLAVIë. In 1869 stichtte Pater Franz Pfan- rer te Danjaluka in Kroatië (dat on der Oostenrijks bestuur stond, in 1918 tot Joegoslavië werd gerekend) de Trappisten-abdij Maria Stem* welke door haar culturele prestaties en haar pionierswerk op landbouw gebied spoedig vermaard werd. Dit klooster was de aan de macht geko men Tito-beweging een doorn in het oog. Reeds in 1943, gedurende de bevrijdingsoorlog, werden 'de deels nieuw opgetrokken en voor de landbouw dienende kloostergebou wen verwoest. Als eerste slachtof fer viel toen een lekenbroeder. In September 1943 moesten de Rijks- duitse kloosterlingen uitwijken even als de Duitsche Kolonisten uit de streek van Danjaluka. Toen Tito de macht overnam werd de gehele ab dij met haar filialen, sociale en lief dadige inrichtingen, industrie en bodembezit tot Staatseigendom ver klaard. Ook de Joegoslavische mon niken werden onder de meest ver scheiden voorwendsels gevangen ge nomen of uit het klooster in de ellende gebannen. Duitse klooster lingen, die niet intijds hadden kun nen vluchten, verblijven nu in het meest beruchte Joegoslavische con centratiekamp. De gevluchte Duitse Paters evenwel hebben op uitnodi ging van wijlen Kardinaal Von Ga len, Aartsbisschop van Münster, het Trappisten-convent te Mariaveen in Westfalen vernieuwd. Aldaar kon den de meeste verspreide monniken weer bijeen gebracht worden. De tweede trappisten-abdij in Joegoslavië, die van Reichenburg in Zuid-Stiermarken, werd door Fran sen gesticht. De Gestapo verdreef dan ook reeds in 1941 de van Fxansè afkomst zijnde monniken en hief het uitgeplunderde kloosteT op. Na de bevrijding door Tito keerden de Paters vol goede moed terug, want zij geloofden hun klooster weer te kunnen betrekken. Doch ook hen trof Tito's banbliksem. Twee maan den. geleden werd het klooster ge sloten verklaard. DE NOVEMBER-VLIEGRAMP OP SCHIPHOL De Raad voor de Luchtvaart heeft vandaag uitspraak gedaan in zake de oorzaken van de ramp, op 14 Novem ber 1946 de Dakota PH-TWB over komen op het vliegveld Schiphol, waarbij alle inzittenden, n.l. 26 per sonen, den dood vonden. Het vlieg tuig werd, zoals bekend, bestuurd door de Engelse K.L.M.-vlieger Mo- reton. De Raad heeft geen enkele aanwijzing kunnen vinden voor een technische storing en voorts acht hij het uiterst onwaarschijnlijk, dat zich op het critieke ogenblik een mecha nische storing heelt voorgedaan. In aanmerking genomen, dat elke ancere denkbare oorzaak practisch is uit te sluiten, moeten de wijze waar- Op en de omstandigheden, waaronder he vliegtuig tegen de groni is ge slagen, wel tot de slotsom voeien, dat ce ramp te wijten is aan een bestu- riiigsfout, t.w. het beschrijvm van een scherpe bocht met te lago snel heid, waardoor hei vliegtuig in een abnormale vliegs'.and geraakts. Da1 deze fout de ramp heeft ver oorzaakt, mag te meer worden aan genomen, daar een vliegtuig als ce DOODVONNLIS VOLTROKKEN. Bij koninklijk besluit is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van P Wichers uit Groningen, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Leeu warden. Het doodvonnis is hedenmor gen voltrokken. Het vonnis Wichers was op 18 De cember j.l. door de bijzondere raad van cassatie bekrachtigd. Hij had een groot aantal personen, zowel Joden als niet-Joden bij de SS aangegeven. Tallozen hebben door zijn verraad de dood gevonden. MOSKOU VERWACHT NACHT VORST! Radio-Moskou heeft een daling van temperatuur gemeld en medegedeeld, dat nachtvorst verwacht werd. Te Londen wees de thermometer heden morgen te elf uur 86 graden Fahren heit. Douglas DC-3 zich in zekere rrate daartoe leent. ~Uit reeds in 1936 ge houden proeven volgt, dat dit type Hegtuig niet waarschuwt als een :e lage snelheid wordl bereikt He- mag dan ook slechts toevertrouwd wor- aer aan een bestuurder, die met de ze bijzondere eigenschappen ten vol le bekend is. In sterke matcrReeft het de aan dacht van de Raad getrokken, dat het vliegtuig tot; driemaal tce het hegveld is gepasseerd zonder te da len naar een zodanige hoogte, dat grondzicht kon worden verkregen, en zonder de juiste koers te houden De onderstelling ligt vor de hand. dat gezagvoerder om enigerlei reden, waarschijnlijk uit vrees voor botsing met obstakels, niel het risico heeft di rven nemen om te dalen. De Raad aiuit zich te deze aan bij het oordeel, u-tgesproken door prof. van d ;r Maas, dat de gezagvoerder blijk heeft ge geven, niet voldoende zelfvertrou wen te bezitten om onder de be- s-aancie omstandigheden de landing uit te i r#icn. Men ontkomt niet aan de indruk le, dat Moreton met de voormelde gevaarlijke eigenschappen van de DC-3 vliegtuigen niet voldoende be kend was; 2e dat het hem ontbro ken heeft aan voldoende routine in het landen onder de bestande om standigheden met dit vliegtuig. De Raad vertrouwt, dat de KLM m het gebeurde aanleiding zal vinden om bij voortduring er voor te wa ken, dat slechts zij als gezagvoerder bij lijnvluchten dienst doen, van wie overtuigend vaststaat, dat zij zo wel met het vliegen op de desbetref fende route onder moeilijke weers omstandigheden als met de bijzon dere eigenschappen van het vlieg tuig volkomen vertrouwd zijn. De Raad nam nog kennis van het na het ongeval door de K.L.M. genomen be sluit op vluchten als de onderhavige bij slecht weer steeds een tweede be stuurder dienst te laten doen, waar door de zo veelzijdige aandacht, die van de eerste bestuurder bij een lan ding onder moeilijke omstandighe den wordt gevergd, ten dele kan wor den ontlast. Van de Weleerw. Heer Jac. P. Seijsener Onder grote belangstelling heeft de Weleerw. heer Jac. P. Seijsene in de parochie van de H. Bonifacius te Al phen aan de Rijn zijn eerste plechtige H. Mis aan God opgedragen. Op de avond tevoren werd hij op feestelijke wijze ingehaald. Een co mité van ontvangst had aan de grens der parochie, nabij de villa van de familie v. d. Brink, zijn opwachting gemaakt, waarvan o.a. deel uitmaakte de Deken, enkele der kapelaans en de weleerw. heer Fr. Grent leraar van het R.K. Meisjes Lyceum te 's-Gravenhage. Bij de kerk hadden zich intussen als naar gewoonte op gesteld de leden van de R.K. Sport vereniging „Wilskracht" in hun keu rige witte uniformen, de gidsen en verkenners, die met hun afwisselen de kleeding en versierselen een aan gename schouwspel boden. Voorafgegaan door een lange rij bruidjes elk een klein bloembouque- tje dragend, gevolgd door de leden van de jongens- en heren schola can torum, het comité van ontvangst, de heren van het kerkbestuur .de gees telijkheid der parochie, betrad de neomist in tegenwoordigheid van zijn ouders, het kerkgebouw, waar hem onder begeleiding van jubelende or geltonen door de vele aanwezigen een welkomstlied werd toegezongen. Na een kort dankgebed te hebben ge stort, gaf de neomist vervolgens zijn priesterlijke zegen, en celebreerde een plechtig Lof, waarbij hij werd ge assisteerd door de eerw. heren Grent als diaken, van Ravesteijn als sub diaken en waarbij eerw. heer Vriese- koop als ceremoniarus. Het hoogtepunt van dit feest was da Eerste Plechtige H. Mis, welke Zon dagmorgen te 8.30 uur in de paro chiekerk werd opgedragen. De neo mist werd hierbij geassisteerd door deken L. Nieuwenhuizen als presby- ter-assistens en de eerw. heren F. van Ravesteijn als diaken. F. Grent als sub-diaken en Chr. Vriesekoop als ce- remoniarius. De jongens- en heren schola o.l.v. Dom Andreas Winning- hoff O.S.B. zong de liturgische ge zangen \an de Zondag, beurtelings met de gelovigen werden de vaste li turgische gezangen uitgevoerd en het parochiaal zangkoor zong o.l.v. de heer Chr. A. v. d. Mark, met knapen koor de vijfstemmige priestercantate van Chr. Mertz pr. op de muziek van Jos. de Klerk, met orgelbegeleiding van de heer J. Th. Verkleij. Drs. P. van Leeuwen hield de feest predikatie naar aanleiding van de tekst: „Mijn ziel prijst groot de Heer, want Hij, Die machtig is heeft grote dingen aan mij gedaan". Spr. schetste de verhevenheid van het priester schap waarvan wij, kleine mensen de l teekenis nauwelijks kunnen bena deren. Des middags recipieerde de neo mist en zijn familie in de St. Jo$eph- zaal. Namens de parochie sprak de ken L. Nieuwenhuizen die zei, dat de parochie met veel liefde dit feest mee viert. als het derde van dit jaar. in de lange rij van priesterzonen, welke door parochianen van St. Bonifacius zijn voortgebracht. Spr. maakte een vergelijking met de eerste communi- kantjes in wier hart en ziel een echt Rooms feest is. Ook bij deze uitver kiezing Gods, uit het volk tot pries ter van de Allerhoogste, is er een echt fijne Roomse vreugde. Tot slot stelde stelde spr. aan deze neomist hei voor beeld van zijn overleden heeroom Prof. Seijsener, wiens naam in de priesterlijke stand een grootse klank heeft, tot navolging. Nadat aan de neomist een geschenk onder-couvert was overhandigd, ver tolkte de gemengde Zangvereniging „St. Bonifacius" o.l.v. de heer Chr. A. v. d. Mark, de jubel van de paro chianen, met de .goed uitgevoerde vier stemmige „Alleluja" van G. F. Handel Hierna dankte de neomist, over de hoofden der aanwezigen, allen die hem in staat hebben gesteld zijn le vensdoel te bereiken. Inzonderheid betrok de neomist in zijn dankwoord de deken. Met een plechtig Lof en Te Deum, des namiddags te 3.30 uur in de parochiekerk werd dit parochiaal feest besloten. ZWEMMEN. VAN STAVOREN NAAR ENKHUIZEN GEZWOMMEN IN 12 UUR. Gisteren heeft de 17-jarige D. Schermer uit Venhuizen het IJsel- meer over gezwommen. Hij startte om 8.30 uur van Stavoren en arri veerde 12 uur later fris en monter bij Enkhuizen. t VOETBAL. K.N.VJL-UITSLAGEN. DISTRICT I, le klasse. FeijenoordSparta 32; EDO Emma 21; AjaxHermes DVS 24; 't Gooi—VSV 6—1. DISTRICT II, le klasse. De VolewijckersBlauw Wit 01; DHCStormvogels 51; Haarlem HBS 4—1. 2e kl. A: Hercules—COAL 3—7; CVV—Gouda 9—1; ODS—HVV 2—2; VUC—Unitas 1—0 (VUC Kampioen). 2e kl. B.: SliedrechtQuick 33; DCVFortuna 51; Scheveningen Elinkwyk 3—1; UVS—VIOS 2—1. Prom. degradatie-comp. 3e4e klasse. RKAVVBodegraven 52. Roo- denburg—HPSV 5—2. DISTRICT III, le klasse: EnschedeNEC 2—2; Go Ahead Quick 2—7 DISTRICT IV, le klasse: NACHelmondia 53 DISTRICT V, le klasse: Be QuickHeerenveen 1—6; Em- menAchilles 41; Leeuwarden Veendam 14; SneekHSC 1—0; KORFBAL. N.-H.., le klasse: ArchipelSamos 66; Koog ZaandijkDED 113; OosterkwartierBlauw Wit 25. Z.-H. le klasse: HKVHet Zuiden 27; GymnasiastenAchilles 56. 2e kl, A: Gymnasiasten II—Achil les II 93; Wion-^Deetos II 35; ALOZwervers 47. 2e kl. B.: QuickDie Haghe 3—2; RoozenburgHou Stand 53; Ons Eibernest IIHet Zuiden II 52; TOV—Die Haghe 2—1. De laatste wedstrijd van de eerste ronde om bovengenoemde beker Do- cos 1L-F.C. 1 is geëindigd in een 41 overwinning voor L.F.C. In de demifinale zijn geplaatst: L.F.c:, Z.L.C., Lugd. en L.D.W.S. Het programma voor de demi-finale luidt: Vrijdagavond 7.30 uur L.F C. Z.L.C. Zaterdagavond 6 u. Lugd. L.D.W.S. U.V.S.—VIOS 2—1. Voor de wedstrijd werd P. Kantebeen eerst door het bestuur gehuldigd bij zijn afscheid als actief voetballer. Wij allen weten wat Piet voor U^V.S. is geweest en wij hoorden zelfs spre ken van het spelen van meer dan 300 wedstrijden voor Blauw-wit, 'n afscheid dus, dat er wezén mag! Node zal U.V.S. deze eminente spe ler missen, maar wij vertrouwen Piet zijn nieuwe functie als voetbal trainer volkomen toe. De wedstrijd zelf werd door UVS zeer kalm opgevat, met een enkele maal goede aanvallen over rechts. VIOS trachtte er nog iets van te maken, maar kon niet verhinderen dat Hiensch na 20 min. zijn club de leiding gaf (10). Nh wederzijdse aanvallen en ook enige gevaarlijke situaties voor het UVS-doel, werd het nog voor rust door een kopbal van T. Kantebeen 20 De tweede helft begon met een sterk aanval lend VIOS en binnen enkele minu ten was de stand 21. Zo bleef het spel gelijk opgaan en er werd niet meer gescoord. Roodenburg—HPSV 52. Roo denburg heeft zijn eerste degrada tiewedstrijd met klinkende cijfers gewonnen en daardoor bewezen nog wel iets meer te kunnen dan verliezen. HPSV viel ons tegen en speciaal het ploegverband was bij deze club slechts verzorgd. Rooden burg begon zeer fel, met open aan vallen op het zwak verdedigen van de gasten, maar kon het juiste schot nog niet vinden. Eindelijk ge lukte het Polanen fraai in te schie ten (10), waardoor de thuisclub meer rust kreeg en nog voor rust eveneens door Polanen de stand tot 30 weet op te voeren. Roodenburg doet het in de tweede helft wat kalmer, waardoor ook HPSV ets gevaarlijker kan worden. Toch is het opnieuw Polanen, die voor de vierde maal inschiet (40). Alleen door een misverstand in de Roo- denburg-achterhoede weet HPSV door de midvoor een verdiend te- genpunt te maken (41). Even wordt het wat minder rustig als v. d. Meer voor de tweede maal in schiet (42), maar dan ziet de thuisclub het gevaar in, gooit het spel open, waarna Polanen voor de vijfde maal inschiet (52). RKAVVBodegraven 52. Met spanning is deze wedstrijd te gemoet gezien en de spanning nam toe toen bleek dat AVV aanvanke lijk niet op toeren kon komen. Wel was AVV onmiddellijk na de aftrap in de aanval, doch het mooie harde schot ketste tegen Bodegravens bo venlat. Beide kampioenen uit de vierde klasse gaven aanvankelijk geen kamp doch toen Bodegraven voor Kees Blonk het eerste doel- door een mooi schot van haar mid- punt maakte was het merkbaar, dat AVV wat begon af te zakken. Het gevolg was. dat Bodegraven er da nig opzat en het was haar links buiten Piet Martens, die de stand bracht op 02. AVV kwam hierdoor weer wat meer in actie en na een tussentijd van 20 minuten wist Jan Hakkaart het eerste tegenpunt te maken (12). Na de rust werden de rollen echter omgekeerd en wat Bodegraven ook deed, AVV toonde zich zeer paraat. Het was weer Jan Hakkaart, die kort na de rust de gelijkmaker wist te scoren (22). Daarna kwam AVV eerst goed in vorm en bleef zij de meerdere. Uit een door Aat v. d. Hulst genomen corner ontwikkelde zich een penalty en het was ditmaal Frans Hakkaart, die met een hard schot de bal in de touwen joeg (32). Als de keeper van Bodegraven de bal opving doch liet vallen bracht Joop Willemsen de stand op 42. De Bodegravers hebben daarna nog wel enige vin nige aanvallen ondernomen waar door keeper Hörters zijn superiori teit kon tonen, doch een doelpunt voor de gasten bleef uit. De rechts buiten van AW wist echter nog een kans te benutten en met een onverwacht schot mocht het hem gelukken de stand te brengen op 52 voor AW. VVLV—Meerburg 3—2. Het is tenslotte VVLV geweest die Meer burg in een meer spannende dan fraaie wedstrijd de eerste nederlaag heeft toegebracht. Vóór de wed strijd tussen deze twee candidaten voor het kampioenschap, bespeurde men al een geladen sfeer, zowel bij de spelers als bij h~t publiek; het is dan ook niet te verwonderen, dat het spel soms zeer ruw was, wat aan het mooie van de wedstrijd veel afbreuk deed. Direct na de af trap komt VVLV in een hoog tempo WEERSVERWACHTING O NOG STEEDS WARM. g o In de nanacht en vroege och- g tend enige nevelvelden, die na g zonsopkomst snel oplossen. Daar- g na tot ongeveer dezelfde waarde o g als vandaag oplopende tempera- o g tuur. Zdhnig weer. Vooral in het g Zuiden en Oosten van het land g o in de namiddag enkele versprei- g o de onweersbuien met kans op ha- g o gel. Meest zwakke wind tussen g Oost en Zuid, langs de kust koele o g zeewind. o nnonnononnnnooonooooonoooonoooooo-'i FRANKRIJK—BELGIë 4—2. De Belgen hebben te Parijs geen geluk gehad in hun wedstrijd tegen Frankrijk, welke door vijftig a zes tigduizend toeschouwers werd bijge woond. Zij waren het meest in de aanval en domineerden gedurende K van de match, maar verder dan een kortstondige 21 voorsprong in de 31e minuut van de tweede helft kon den zij het niet brengen. Voor rust ging de strijd vrijwel gelijk op de Fransen namen in de 13e minuut de leiding door hun linksbuiten Vaast, maar even later maakte de Cleyn met een kanonskogel van twintig meter afstand gelijk. Tot aan de rust werd er niet meer gedoelpunt. Na de hervatting bleven de Belgen in de meerderheid en slaagden die tot uitdrukking te brengen in een doel punt van Coppens. Het Franse ant woord kwam enkele minuten later van de voet van Baratte die de Bel gische keeper passeerde. De zeer gro te hitte deed toen haar uitwerking gelden op de roodbaatjes, terwijl de Fransen er, evenals tegen Nederland, beter tegen bestand bleken. Hun op portunistische voorhoede maakte ge bruik van de inzinking der Belgen door in twee minuten twee maal te scoren, door Dard en Vaast, waarmee het pleit beslist was. opzetten en reeds na acht minuten is de stand 10. VVLV begrijpt, d^t ze met die grote hitte het hoge tempo toch geen anderhalf uur kan volhouden en gaat 'het daarom iets kalmer aan doen, waarvan Meer burg dankbaar profiteert en ver schillende aanvallen op het VVLV- doel onderneemt, echter zonder re sultaat. Na twintiq minuten slaat een WLV-back de bal met z'n hand uit het doel, waarvoor de scheidsrechter een strafschop toe kent. welke door Meerburg keurig wordt genomen (1—1). De tweede helft- is nog geen drie minuten oud of Meerburg weet met een prachtig doelpunt de leidine te nemen (1-2). Dit schijnt voor VVLV de genade klap te zijn en het voleende kwar tier is Meerburcr beeldt in de meer derheid, doch zij vinden in de VV T.v.i-opi')»'- ppn o"'"-—tegen stander, Als er nog twintig minuten te spelen zijn krijgt VVLV plots 'n scheut enthousiasme en is het met de meerderheid van Meerburg ge daan. Uit een schermutseling voor het Meerburg-doel weet de VVLV- midvoor de stand weer eelijk te maken (22). Als een Meerburg speler zijn tegenstander op unfaire wijze weet te „vloeren", krijgt een andere WLV-speler plots vecht- neieingen, waarvoor hij door de overigens zwak leidende scheids rechter langs de lijn gezet wordt. Nog geen minuut later brengt de VVLV linksbinnen met een mooie kopbal de stand op 32. Fr is dan nog een kwartier te spelen, doch beide ploegen zijn volkomen uitge speeld, zodat met deze stand het einde komt. S.J.Z.Hazerswoude 101. In een tropische hitte heeft SJZ haar laatste competitiewedstrijd gespeeld tegen Hazerswoude I. De gastenploeg bestond voor het grootste gedeelte uit invallers, zodat SJZ bij de rust reeds een 40 voorsprong had. Na de rust een kalm partijtje. De score wordt regelmatig opgevoerd tot 70. Hazerswoude zet nu een mooie aan val op, de rechtsbuiten geeft een goe de voorzet naar de linksbinnen, die keurig en buiten bereik van de SJZ- keeper de bal in de touwen depo neert (71). Nog driemaal scoort de SJZ-voorhoede en komt het einde met 10—1. SJZ II speelde in Rijpwetering te gen Rijpwetering II en verloor met 5—0, Het derde elftal speelde tegen Tey- lingen II in Sassenheim en verloor met 71. SJZ 4 speelde tegen Rijpwetering 3 gelijk (3—3). De A-Junioren wacht ten thuis tevergeefs op de Junioren van Alphensche Boys, die verstek lieten gaan. Docos. Docos 1 kon het tegen L. F.C. 1 niet bolwerken en verloor met 41. Hierdoor zijn de uitschrijven van het tournooi om de supporters beker na de eerste ronde al uitge schakeld. Verdere uitslagen zijn: Docos 3 Warmunda 2 43, ASC 8Docos 4 22, Docos a-jun.Meerburg-jun. 32, Docos 6 jun.Hazerswoude- jun. 00. Docos 6 adps.WLV a- adsp. 04 en Docos c-adsp.Fore- holte 5 adsp. 14. Hedenavond speeldt Docos 2 voor het tournooi om de Witeman-beker tegen A.S.C. 3. Aanvang 7.30 uur. Woensdag 7 uur speelt Docos- 3 uit tegen Z.L.C. 2 in het Leidse Hout en de a-adsp. op het Docosterrein te gen Warmunda-adsp. Aanvang 7 uur, dus deze laatste niet Dinsdag maar Woensdag. D.O.S.R. De beslissingswedstrijd tussen D.O.S.R. 2 en A.S.C. 4 eindig de in 21 na verlenging. Hoe zwaar de druk op A.S.C.-doel was blijkt wel uit het feit, dat niet minder dan 29 corners tegen A.S.C. werden ge nomen. De wedstrijd eindigde in gelijk spel (11), doch in de eerste verlenging maakte DOSR het win nende doelpunt. De verdere uitsla gen zijn: D.O.S.R. 3—V.V.S.B. 3 2-2, D.O.S.R. jun.-a—V.V.S.B. a 1—1.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3