3)e ÊeicLe Soman!" De reis naar Indië een grote teleurstelling Verbannen rebellenleider is weg Negen vliegrampen binnen 48 uur Minder spanning in Boedapest Dominion-status voor Hindoestan en Pakistan MAANDAG 2 JUNI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11101 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post i 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. 1 De toekomst inzien *de toekomst inziende, niets dan goeds ziet. Dat is oppervlakkige zor geloosheid. Het is geen pessimisme, als men - naast de mogelijkheid van een goede oplossing óók ziet de mogelijkheid van een slechte oplossing van de han gende en dreigende moeielijkheden rondom ons in het wereld-gebeuren. Dat is verstandig beleid, wijze voor zichtigheid. En in deze tijd de tijd van een zogenaamde vrede! zal ieder reke ning moeten houden met mogelijk heid, dat de onweerswc en, welke zich boven de mensheid samenpak ken, een keer zullen losbreken in een stortvloed van wereld-rampen.... En die mogelijkheid, dat het slecht zal verlopen, is inderdaad reëel en groot, zoals ieder, die de feiten objec tief kan vaststellen, moet erkennen. Onze lezers zijn ook, naar we gaar ne willen veronderstellen, lezers van „Sursum Corda" en hebben dus in het laatste nummer gelezen het ver slag, dat onze Bisschop Z. H. Exc. Mgr. Huibers geeft van Zijn bezoek aan Z. H. de Paus. De Bisschop schrijft niet te zullen vergeten „de grote bezorgdheid en diepe ernst, waarmede de Paus waar-, schuwde voor het grote gevaar, dat thans de gehele wereld bedreigt, en dat nog veel groter is dan de be dreiging der vorige jaren; zijn aan sporing tot gebed en tot een inten sief beleven van de Christelijke leer, vooral van de liefde (juist zo als Wij hadden geschreven in ons V asten-Mandement) Z. H. de Paus houdt ons voor, om met grote bezorgdheid en diepe ernst te denken aan de toekomst! Waarom? Niet om in pessimisme te vervallen, niet om alléén te zien de mogelijk heid van een rampzalige toekomst, maar om ons te doordringen van de plicht, om alles te doen wat moge lijk is. om de de mensheid bedreigen de rampen af te wenden, of om, als deze tóch komen, ze zo goed moge lijk te kunnen dragen en zo veel mo gelijk te kunnen temperen. En wat moeten wij dan doen? i Niet in somber pessimisme, maar in een volop-reëel optimistisch ver trouwen moeten wij, zoals de Paus zegt: bidden en diep beleven de Christelijke leer, vooral de liefde. Wie onzer dat niet doet, zal mede schuldig staan aan een verwerkelij king van de grote dreigende geva ren Op wat de Paus voorhoudt, zullen wij wat o.i. de plicht van de pers is in deze tijd telkens weer de aandacht moeten vestigen. Wij verwijzen naar het verslag van een rede van Z. H. de Paus elders op deze pagina, waarin Z. H. opwekt tot een optimistische activiteit! BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Pastoor te Amsterdam (O. L. Vr. v. Alt. Bij stand) de Weleerw. heer N. M. A. Velzeboer; te Waarland de Weleerw. heer A. Verhaar, die kapelaan was te Amsterdam (H. Maria Magdalena). AMSTERDAMSE DELEGATIE TE PRAAG. De burgemeester van Amsterdam, mr. d'Ailly, die momenteel aan het hoofd van een Amsterdamse delega tie te Praag vertoeft, heeft op een persconferentie aldaar een beeld ge geven van de grote verwoestingen, die de oorlog en de Duitse bezetting in Nederland hebben veroorzaakt. Mr. d'Ailly drukte zijn bewonde ring uit voor de wederopbouw in Tsjecho-Slowakije. De Tsjecho-Slowaakse minister van voedselvoorziening, Majes, die aan een zesdaags bezoek aan Nederland te Praag is teruggekeerd, heeft aan de pers verklaard, dat hij de kwestie der Tsjecho-SlowaakseNederlandse sa menwerking met de Nederlandse ver tegenwoordigers heeft besproken. C"en door het A. N. P. uit „mededelingen van gewoonlijk goed ingelichte zijde" samengesteld overzicht van de in Nederlandsch-Indië ontstane toestand stelt vast, dat de reis van dr. Beel en mr. Jonkman voor de beide ministers een grote teleurstelling is geworden. Gebleken is, dat de Republiek weigert Linggadjati als basis voor onderhandeling te aan vaarden en dat zij zich bij haar propaganda tegen de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië van midde'en bedient welke elders in de Archipel sterk worden afgekeurd. De Republiek, die beschikt over een goederenvoorraad ter waarde van 400 millioen gulden, weigert een oplossing te aanvaarden, welke leidt tot export van deze kostbare partijen, zonder dat de rechten van de eigenaarsmet voeten worden getreden'. Voor het herstel van Indonesië zijn op korte termijn nodig een Amerikaanse lening, een accoord over het beheer van goederen en deviezen, organisatie van de voedselvoorziening en eenheid in de geld politiek van de gehele Archipel. Door gebrek aaan medewerking van Republikeinse zijde is aan deze voorwaarden niet voldaan kunnen worden Een overzicht der situatie Men hoort wel de gedachte uiten, aldus het overzicht van het A. N. P., dat de Regering van koers is ver anderd, nu de uitvoering van Ling gadjati tot teleurstellende resulta ten heeft geleid. Het is echter niet geheel juist, dat er een uitgespro ken koersverandering is, immers de Regering houdt nog steeds vast aan de basis-overeenkomst. Natuur lijk verwachtte men niet, dat reeds dadelijk na de ondertekening van de basis-overeenkomst positieve resul taten zichtbaar zouden worden, wel meende men iets van een resultaat te mogen verwachten vier of vijf Gevechten bij Soerabaja Nieuwe actie tegen Modjokerto? De rust aan het front in Oost-Jav/ is in de afgelopen week herhaaldelijk verstoord door botsingen op kleine schaal. Dit werd Zondag door een Ne derlandse militaire woordvoerder in Batavia medegedeeld. Het Indonesi sche ministerie van voorlichting heeft de berichten, dat voor het Republi keinse leger alle verloven zijn inge trokken, bevestigd. In een bericht van het Indonesische persbureau Antara, dat van Neder landse zijde niet is bevestigd, wordt gezegd, dat de Nederlandse artillerie van Vrijdagavond tot Zaterdagmor gen vroeg Modjokerto beschoten heeft. Een aanval van een Nederland se compagnie op Modjokerto zou Woensdag zijn afgeslagen. Van Nederlandse zijde is verklaard, dat de Republikeinen opnieuw het gebied bij Modjokerto onder water zetten. Noodvoorziening ouden van dagen REDE VAN MINISTER DREES TE ARNHEM. Het gewest Gelderland van de Par tij van de Arbeid heeft Zaterdagmid dag te Arnhem een drukbezochte bij eenkomst gehouden in verband met de aanvaarding door de bei de Kamers van de noodvoorziening voor ouden van dagen. Minister Drees heeft in een toe spraak uiteengezet, dat de regering in al haar geledingen achter de wet staat en dat zij zich niet ontveinst, geen ideale regeling te hebben getrof fen, maar de wet raakt het doel der regering: allen, die 65 jaar zijn en geen eigen inkomsten hebben, in staat te stellen in hun behoeften te voor zien. De regeling, welke naar de mi nister hoopt, binnen een half jaar in werking zal kunnen treden, verschilt in wezen zeer van armenzorg. Zij is een deel van de ernstige pogingen der regering, om te komen tot een grotere sociale rechtvaardigheid. Spr. betoog de, dat er een en ander groeiend is op sociaal gebied. Het is mede een gevolg van de deelneming van de Partij van de Arbeid aan de regering in goede samenwerking met de K. V.P. Hoe ons welvaartspeil er ook zal uitzien, het is het doel van de rege ring de bestaanszekerheid te waar borgen en meer sociaal recht te doen heersen. Abd'el Krim de gast van koning Faroek De Franse regering is zeer verrast, volgens een woordvoerder van het Franse departement van buitenlandse zaken, door berichten, dat Abd'el Krim, de voormalige Noord-Afrikaan se opstandelingenleider, op zijn reis van het eiland Reunion, waar hij in ballingschap vertoefde, naar Mar seilles, te Port Said aan land is ge gaan. Abd'el Krim is 67 jaar oud. Ruim twintig jaar geleden leidde hij de Riff-opstand tegen de Fransen en de Spanjaarden. De Franse regering had hem thans op zijn verzoek, terwille van de opvoeding van zijn kinderen, verlof gegeven het eiland Reunion (bij Madagascar), waarheen hy in overleg met de Spaanse regering ver bannen was, te verlaten en zich te vestigen in de Provence, waar reeds een huis voor hem was gereserveerd. Hij reisde aan boord van de „Katoem- ba", in gezelschap van zijn twee vrou wen en elf kinderen. Ook het stoffe lijk overschot van zijn moeder, die de wens te kennen had gegeven in Ma rokkaanse grond begraven te worden, bevond zich aan boord van het schip. In Port Said ging een hofdignitaris van koning Faroek aan boord. De eer ste dagen zal Abd'el Krim de gast zijn van de Egyptische koning. Van be trouwbare zijde te Port Said is ver klaard, dat Abd'el Krim op uitdruk kelijke uitnodiging van koning Faroek aan land is gegaan. Hij zou van plan zijn in Egypte te blijven. Op de vraag, hoe lang Abd'el Krim in Egypte zou blijven, antwoordde een der leden van zijn gezelschap de Reuter-correspondent: „Totdat Ma rokko is bevrijd". In sommige politieke kringen te Cairo wordt het besluit van de Egyp tische regering, om aan Abd'el Krim gastvrijheid te verlenen, opgevat als een „antwoord" op de weigering van de Franse autoriteiten in Tunis om toestemming te geven voor het bin nenlopen van het Egyptische vracht schip „Emira Fawzia", dat een ge schenklading voedingsmiddelen aan boord heeft. weken daarna, niet slechts op eco nomisch en financieel gebied, doch ook op staatsrechtelijk en juridisch terrein. De verwachtingen te dien aanzien werden niet beantwoord. De aard der besprekingen was zo, dat telkenmale als iets bereikt was, dat op overeenstemming leek, de on derhandelaren der Republikeinen terugkwamen met voor Nederland onaanvaardbare voorstellen. Deze gang van zaken vond een hoogtepunt, toen de ministers Beel en Jonkman naar Indië vertrokken. De reis van de ministers, bedoeld voor eigen oriëntering en heroriëntering, tevens om persoonlijk contacten te leggen ter bevordering van een beter we derzijds begrip en vooral ook met het doel, de Indonesische verhoudin gen, die nu eenmaal anders zijn dan die in Den Ha^g, beter te leren ken nen, is een teleurstelling geworden voor de ministers. Juist toen zij uit Nederland ver trokken op 3 Mei 1.1., keerde Gani uit Djokja terug met de mededeling, dat de zo juist besproken economische oplossingen niet aanvaard konden worden. Deze situatie verraste de beide ministers volkomen bij hun aankomst in Batavia. Uit talrijke besprekingen is het vermoeden ge rezen. dat bij de Republikeinse re gering niet de bereidheid aanwezig is, op Linggadjati-basis verder te onderhandelen. De deviezennood in de Republiek is zo groot, dat de toestand zoals die nu is, slechts twee a drie maanden kan voortduren. Er is import nodig om welvaart te krijgen. Er moet textiel komen, er ligt een hoeveel heid goederen ter waarde van 400 millioen galden in de Republiek. De ze goederen moeten geexperteerd worden om de deviezen-positie om hoog te helpen. De Nederlandse re gering neemt het standpunt in, dat zij teruggegeven dienen te worden aan de eigenaars. De Republiek zou dan een redelijke vergoeding krij gen. Het standpunt der Republikei nen hiertegenover is, dat zij het recht heeft op de goederen en dat zij de beschikking mag hebben over de de viezen-opbrengst daarvan. Zij zijn bereid aan de eigenaars een kleine vergoeding te geven. Dit is een der kwesties, waarover onderhandeld is en waarbij men geen overeenstemming heeft kunnen be reiken. Voor de reconstructie van Indonesië is voorts een lening nodig. Deze lening kan de Republiek niet krijgen zonder Nederlandse garantie. De Amerikanen willen volkomen be kend zijn met de economische mo gelijkheden en willen slechts dan geld lenen, wanneer zij het vertrou wen hebben, dat de lening zakelijk volkomen verantwoord is. Een verdere voorv/aarde voor de reconstructie van Indonesië wordt een door beide zijden aanvaarde overeenkomst ten aanzien van het goederen- en deviezenregiem geacht. Ten slotte ook de organisatie van de voedselvoorziening Over al deze punten is er bij de besprekingen geen overeenstemming bereikt. Gedurende 48 uur zijn bij negen vliegrampen tot dusver 175 mensen om het leven gekomen of vermist. Van de 53 bij de ramp met de Sky- master in Maryland verongelukten heeft men thans 50 zwaar verminkte lichamen geborgen. Het is een van de grootste rampen in de geschiedenis van de luchtvaart geweest. Het offi ciële onderzoek naar de oorzaak is Zaterdag begonnen. Het vliegtuig is op een heuvelhelling neergestort en in brand gevlogen. Reddingsbrigades beschreven de situatie ter plaatse als afschuwelijk. Geen enkel lichaam werd gaaf aangetroffen. Bagage, die uit het toestel was geslingerd, lag tot ver in de omtrek verspreid of hoog in de bomen. Vliegtuigen van plastic Tydens een door Reuter af ge- nomen interview heeft sir Ben Lockspeiser, hoofd van de we tenschappelijke afdeling van het Engelse ministerie van bevoorra ding, verklaard, dat hij een ge heel van plastic vervaardigd vliegtuig in de toekomst moge lijk acht. Voor het eind van het jaar hoopt men hier proefnemin gen mee te doen. Daar plastic niet zo sterk is als metalen moet de grondstructuur van de vleu gel misschien worden veranderd, doch deze zou uiterlijk eender blijven volgens Lockspeiser. De ze woordvoerder van het mi nisterie noemde als voordelen van plastic, dat het sneller en goedkoper te vervaardigen is. Lockspeiser veronderstelde, dat ook de V.S. niet stil zitten op het gebied van toepassing van plas tic voor de luchtvaart. NOODLANDING BIJ YPENBURG LIEP GOED AF. Een lesvliegtuig van de nationale luchtvaartschool, de PHAUCB, heeft gisteren om 12.30 uur, vlak na de start van het vliegveld Ypenburg een noodlanding moeten maken op de toegangsweg naar dit vliegveld. Het toestel, een Tiger-Moth-sport- toestel, werd bestuurd door L. H. J. T. Medepassagier was C, K. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het toestel werd vrij ernstig beschadigd. NAAR OPENSTELLING VAN DE WEG KATWIJK—WASSENAAR. De A.N.W.B. heeft zich enige tijd geleden tot de minister van oorlog gewend met het verzoek de provin ciale weg KatwijkWassenaar, welke het militaire kampement van het vliegveld Valkenburg doorsnijdt, we derom voor het verkeer open te stel len. Deze weg is momenteel slechts te gebruiken, indien men in het bezit is van een toegangsbewijs tot het vlieg, veld. De minister heeft thans medege deeld, dat aan het openstellen van de weg grote moeilijkheden verbonden zijn in verband met de noodzakelijk heid het bewakingspersoneel dan uit te breiden en het feit, dat in dat geval afrasteringen moeten worden aange bracht, waarmede aanzienlijke- uitga ven gemoeid zouden zijn. Niettemin heeft de minister overtuigd van de wenselijkheid van een vrij verkeer opdracht gegeven op korte termijn een voor de belang hebbende bevredigende oplossing te zoeken. Vliegtuigongeluk bij Frejus. In de nabijheid van Frejus, enige kilometers ten Westen van Cannes (Frankrijk), is een tweemotorig „Bloch"-vliegtuig neergestort. Drie leden der bemanning kwamen om het leven. Canadees watervliegtuig in de St. Laurens gestort. Een watervliegtuig is in de St. Lau rens, de afwateringsrivier van het Ontariomeer in Canada, neergestort. Drie personen zijn om het leven ge komen. Zweeds straalvliegtuig ramt auto. Een Vampire-gevechtsvliegtuig met straalmotor is gisteren tijdens een de- moristratie van de Zweedse lucht macht boven Stockholm omlaagge- stort, waarbij de piloot om het leven kwam. Het vliegtuig kwam laag over de luchthaven van Stockholm, vloog tegen een auto, en trof vervolgens een fabrieksmuur. Het toestel ging in vlammen op. Het jasje wordt uitgetrokken. Het is thans weer de tijd, dat de schapen van him vacht ontdaan worden en de schapenscheerder heeft het druk. De wollen vacht, die van een schaap komt, weegt ongeveer 7 k.g. Een scheerder met zijn helper aan het werk. Een nieuwe regering In Hongarije is de regering na het gebeurde met de premier Nagy af getreden. Reeds Zaterdag is een nieuwe regering gevormd onder lei ding van generaal Lajos Dinnyes, die evenals de afgetreden premier Nagy tot de partij der Kleine Boeren behoort, maar blijkbaar een voor de Russen aannemelijker figuur is. NEDERLANDER IN ENGELAND VEROORDEELD. Lelaux, de 28-jarige Nederlander, die wegens het smokkelen van 11 millioen bloembollen naar Engeland door de rechtbank van Penzance (Cornwall) tot 2 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, tegen welke uit spraak hij appèl had aangetekend, zal zijn straf toch moeten ondergaan. Zijn beroep is nl. verworpen. Boven dien moet h ij een boete van 2500 pond sterling betalep. WEER EEN MIJNWERKERS STAKING IN AMERIKA OP TIL. De eigenaren van de Amerikaanse zachte steenkool-mijnen hebben de eis van John Lewis, de leider der mijnwerkers, om een loonsverhoging van 35 cent per uur, als „onredelijk" van de hand gewezen. Dit betekent een vastlopen van de onderhandelingen voor een nieuw ar beidscontract precies een maand voor de datum, waarop de regering de door haar het vorig jaar gevorderde mijnen weer in particulier eigendom moet doen overgaan. Wanneer niet per 1 Juli aanstaande een overeen komst bereikt is, zullen waarschijnlijk vierhonderd duizend Amerikaanse mijnwerkers weer in staking gaan. f ORD MOUNTBATTEN, de onder-koning van Voor-Indië, zal vandaag met goedkeuring van het Britse kabinet de Indische leiders de Do minion-status aanbieden voor Hindoestan en Pakistan, benevens nieuwe verkiezingen in de provincie aan de Noordwestelijke grens om te bepa len of dit gebied tot Pakistan zal be horen, aldus verneemt Reuter uit goede bron te New Delhi. (Hindoestan zou dan een aparte staat voor het overwegend Hindoese gedeelte en Pakistan een afzonderlijke staat voor net overwegend Mohammedaanse deel van Voor-Indië worden). feit, dat er een gemeenschappelijke gouverneur-generaal zal zyn voor beide Dominion^ zal een gemeen schappelijke politiek voor het hand haven van recht en orde verzekeren. Men is van mening, dat de huidi ge voorlopige regering zal verdwij nen by het invoeren van de Domi nion-status. De onderkoning zal mor gen slechts de reacties van de leiders vragen ten aanzien van de algemene lijn van het plan. Waarschijnlijk zal hij hun mededelen, dat hun beslissing tegen Woensdag tegemoet wordt gezien. Gandhi heeft te New Delhi ver klaard, „zelfs wanneer héél Voor- Indië in brand zou staan, zullen wij niet toestemmen in de stichting van Pakistan, ook al eisen de Mohamme danen h«t onder bedreiging met het zwaard". In geheel India zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen, daar felle reéaties op de publicatie van Mountbatten's plan worden gevreesd- In alle delen van Bombay zijn ster ke troepenafdelingen geconsig neerd. Aanbod der Engelse regering Deze beide delen van voor-Indië zullen vrij zijn van inmenging of con trole van de zijde der Britse rege ring. Zij zullen echter de eed van trouw moeten afleggen aan de Kroon. Naar verluidt hebben enige hoog geplaatste leiders der Congres Partij reeds het voorstel aanvaard, dat het gecompliceerde vraagstuk van een onmiddellijke splitsing van het leger oplost. Het leger zal waarschijnlijk voor beide Dominions gecombineerd gehandhaafd blijven, tenzij men door overleg tot een andere regeling komt. Indien de Dominion-status wordt aanvaard zullen de bevoegdheden van de onderkoning als vertegen woordiger van de koning van Enge land onmiddellijk opgeheven worden en zal hij fungeren als gouverneur- generaal van de beide Indiën. Het TORNADO IN ARKANSAS. Een dag nadat een tornado het plaatsje Leedey in Oklahoma voor 3/4 heeft verwoest, waarbij 6 perso nen gedood en 25 gewond werden, heeft een tornado in de naburige staat Arkansas gisteren meer dan 500 per sonen dakloos gemaakt. 31 personen kwamen om het leven, honderden werden gewond. Gehele gezinnen vooral onder de negerbevólking zijn omgekomen. Het aantal doden en ge wonden zal nog wel stijgen, daar uit andere districten nog berichten bin nenkomen. In het enige ziekenhuis van het op korte afstand van de ge teisterde plantages gelegen plaatse Pine Bluff zijn alle bedden reeds be zet. Meer dan 300 personen hebben reeds een spoedbehandeling onder gaan. Noodziekenhuizen worden in gericht. VLAMMENSPUITERS CONTRA COLORADOKEVERS. Bij proeven met het afspuiten van het strand te Zoutelande met vlam menwerpers ter verdelging van de bij duizenden aanspoelende Coloradoke vers is gebleken, dat dit middel on voldoende is. De kleine draagbare vlammenwerpers steken wel het strandvuil, waarin zich de kevers be vinden, in brand, doch de beestjes kruipen weg in de vochtige, niet brandende onderlaag. De plantenziek- tekundige dienst zal thans bij het de partement van oorlog een zware vlam men spuiter, die gemonteerd is op een carrieer en die een veel aanzienlijker vernielingskracht heeft, aanvragen. Nagy vertoeft nog altijd in Zwit serland en weigert naar Hongarije te rug te keren. De politieke spanning te Boedapest is gedurende de laatste 24 uur, se dert de vorming van de nieuwe re gering aanzienlijk verminderd. Ver wacht wordt zelfs, dat de" toestand voor een bepaalde tijd zal zijn gesta biliseerd. De „zuivering" van de par tij der Kleine Boeren schijnt te zyn uitgesteld. De nieuwe premier is wat linkser georiënteerd dan zyn voorganger Nagy Hij zal het de comunisten en de Russen wel niet erg moeilijk ma ken. Dinnyes, die in het vorige kabi net minister van Oorlog was, zal deze portemeuiile thans ook behou den. De nieuwe regering heeft beslo ten nieuwe verkiezingen te laten houden, vermoedelijk in September. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt, dat Amerika nog niet van plan is bepaalde stappen te onderne men tegen de Russische „coup". Wan neer tot handelen zal worden over gegaan, dan zal dit geschieden in overleg met de Britse regering. Lon den echter heeft nog steeds geen rap port ontvangen van zijn vertegen woordiger in Boedapest. De Paus over de wereld situatie Recht en vrede inplaats van onenigheid en geweld In een door de radio uitgezondtn rede over de wereld-situatie heeft Z.H. de Paus heden verklaard, dat de wonden, door de oorlog geslagen, nog n et geheeld zyn, doch in tegendeel misschien nog dieper zijn geworden Het jaar 1947 is reeds half voorby, en nog steeds zijn er overweldigend pre- blemen ter oplossing overgebleven, aldus de Paus. Nog hebben wij de gelegenheid de grote problemen aan te vatten en de gevaren, die de gehele wereld be dreigen, te keren. Een orde van recht en vrede moet gesteld worden in de plaats van onenigheid en geweld. Het opbouwen van de algemene veilig heid moet geschieden op morele zo wel als materiele basis. Hoe kunnen de overwinnende naties een toene- m ng van bewapening gedogen, hoe kunnen zij in puinhopen en ellende 'n waarborg zien voor hun eigen vei ligheid? Het is nog niet te laat om door gezamenlijke krachtsinspanning een dragelijke wereld te scheppen. Allereerst moet aandacht besteed worden aan het welzijn van de jeugd en het gezin. Uit vele delen van de wereld bereiken ons tragische be richten over de ellende, welke door jeugd en gezin wordt geleden. Wy stellen al ons vertrouwen in God en na God in de gelovigen van de gehele wereld, In de harten dei- jongeren zyn twijfels over beginse len en waarden en deze scheppen een besluiteloosheid, welke dreigt geen einde meer te zullen vinden. Ons fundamenteel beginsel bestaat uit medewerking zonder voorbehoud tot het tot stand brengen van sociale rechtvaardigheid. Daar zijn er, die de Katholieke Kerk eerder als een vijand dan als 'n bondgenoot beschou wen. Het standpunt van de Katho lieke Kerk ten aanzien van dit punt is echter duidelijk genoeg. Het ideaal van de Kerk is: een vrede tot stand te brengen, den mensen waardig. De toespraak van de Paus duurde drie kwartier. Een HaMeZtje... Sint Franciscus van Assisië schreef aan een Broeder, die in overheid was gesteld: „Onder de Oude Wet droeg de Hogepriester de namen van Israëls stammen cp de tabberd, die van de schouders over de borst hing, waar door werd aangeduid, dat een over ste, wil hij zijn onderdanen op de schouders dragen, hij deze ook moet dragen in zijn hart: want hij kan de genen, niet meer blijven dragen, die hij niet blijft beminnen".

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1