Reizen in Rijnland 1e Aanvrage te Leidenf 615.500 5000 Studenten ter bedevaart! ZATERDAG 31 HEI 1947 DE LEEDSE COURANT PAGINA 3 door 3 „Duivenvoorde" te Voorschoten] Het had de ganse dag mild en zacht geregend. Tegen de avond hield het op, ofschoon de lucht gesloten bleef. De natuur was die peinzende stilte ingetreden, welke het einde van elke levensdag omsluiert. Er roes den trams en treinen, er zwiepten auto's over de straatweg langs „Dui venvoorde". Schrille claxons weer klonken. In de verte blaffende hon den. Lachende kinderstemmen. Doch geen geluid of geraas vermocht nog de doordringende stilte te verbreken en de onmetelijke avondwijding te verstoren. Met 'n enkele regel heeft Lamartine de mystieke diepte van deze ingetogenheid doorgrond: Ce calme avant-coureur de l'éternelle paix, Deze rust voorloopster van eeu wige vrede. De bomen van de buitenplaats la ten zwaar van regen hun lome lover hangen. Hoe verder wij, na het met twee ronde burchten bezette hek te zijn doorgegaan, ons van het straat rumoer verwijderden, des te meer om vaamde ons de stilte, waarin het tij delijke en het aardse zich oplossen in ademloze aanbidding. De hese schreeuw van een reiger, welke vogels in een gedeelte van het bos een veilig toevluchtsoord vin den, verscheurt ééntwee malen de rust. Dan vloeit de stilte weer ineen. Een dionkere blader-tunnel loopt uit op een lichte plek in het park. Midden-in de mijmerende groene kloostergang van beuken en eiken- kolonnades ligt het slot Duivenvoor de voor ons. We zullen er vanavond komen om het kasteel te bezichtigen, Zo was de afspraak. Maar voor de Vele ramen van het huis, dat plechtig oprijst uit de grachten, zijn alle blinden dicht. Het staat daar als het toverslot van Doornroosje. We bladeren in onze (zak-agenda. Zouden we ons vergist hebben? Neen: dan en dan: „Dui venvoorde 8 uur". Wy wandelen de stenen brug op, die in 1837 als een terras langs de gehele voorgevel is gelegd. De borst wering van het terras wordt gesierd door een rij zandstenen vazen van Marot waarin speelse mythologische verhalen zijn uitgehouwen.We bewon deren ze een voor een. We bestude ren op ons gemak de bouwtrant van het omvangrijke, 17e eeuwse kasteel, dat twee vleugels heeft met insprin gende midden-partij. De rechter vleugel is opgetrokken uit de mid deleeuwse burcht; bij dé ombouw is ogenschijnlijk een volkomen symme trie bereikt maar als je goed kijkt ontbreekt daar wel wat aan. Een dodende gelijkmatigheid is het niet geworden. Het is door verschillende levens-periodes heen uitgegroeid tot een krachtige persoonlijkheid, waardig, doorgroefd met littekens van de ouderdom, maar opgeruimd gemutst met hoge daken, ronde schoorstenen en een serie elegante dakkapellen, boven elk waarvan een grijs-loden duifje klapwiekt. Want dit is „Duivenvoorde". Een eenzame duif roekeloert dof, Verscholen in het zwijgende bos. Dat hoort bij „Duivenvoorde". Ook de duif zwijgt plotseling. Alles zwijgt. Van de achterzijde van het huis iklinken acht afgemeten klokke-sla- gen. Him sidderend hoge klanken- verdoezelen in de groen-fluwelen bos-draperieën. Dit is het afgesproken uur. Aan de met het wapen Wassenaar-Scher- penzeel gemerkte poort trekken we de opstijgende ijzeren bel-stang neer. Een blauwe draperie van Gly cine golft langs de zij-gevel af en heeft een feeën-slip van bloemen boven de deur geworpen. We hebben geen tijd meer, om het Latijnse opschrift in de voorgevel te lezen. De deur gaat wijd-open en baron W. A. A. J. Schimmelpenninck van der Oije nodigt ons uit binnen te komen. En nauwelijks zijn we binnen, of de eigenaar gebruikt een paar sterke uitdrukkingen, waarmede wij onmiddellijk onze hartelijke en vol ledige instemming betuigen. Met die uitdrukkingen werden namelijk de Duitse soldaten bedoeld, die in Maart 1945, toen zij gingen wegtrekken, een lading munitie, misschien wel een V 1 tot ontploffing brachten in de nabijheid van „Duivenvoorde". Door de dreuning en de luchtdruk werden alle ruiten en kozijnen eruit-gesla- gen. de splinters vlogen door de ersengymnastiek WIE WEET HET? 1 Welke religieuze orden worden aangeduid door de letters O. S. C. en O. S. B.? 2 Weet u wie de regisseur van de film „Obsessie" is? 3 Op welke golflengte zendt de P. C. J.-zender uit? 4 Wie is de schrijver van het toneelspel „Het Witte Ros"? 5 Wat betekent de afkorting s.s.t.t. bij adressering van brieven? 6 Wat is een otophoon? 7 Van wie is de opera „Mar tha"? 8 Wat is een sado? 9 Wat is een vaccinatiebe wijs? 10 Als het in Amsterdam 12 uur is, weet u, hoe laat het dan in New-York is? Antwoorden in ons nummer van Maandag a.s. schilderijen en een gedeelte van de kostbare collectie antiek poncelein kletterde in gruzelementen neer. Het kasteel heeft altijd de bizon- dere, niet-gewaardeerde belangstel ling van de Duitsers gehad, tot het in 1944 werd betrokken door de S.S., die bij hoge gratie twee kamers over lieten voor baron en baronesse Schimmelpenninck. In 1945 werd het buiten door de bedieningsmanschap pen van de V 1 gebruikt. „We waren gevangenen in eigen huis" zei baron Schimmelpenninck. Het slot was er vrij goed afgeko men, tot de ontploffing die de be vrijding bracht. Het ziét er nu uit alsof er een cycloon heeft gewoed. Alle vensters moesten worden dicht gespijkerd en de blinden geslo ten. Hier en daar een kijkgat met glas ervoor. Zo is Duivenvoorde in de 20ste eeuw weer teruggebracht tot de staat van een bijna blinde burcht, die het moet geweest zijn, toen Dirk van Wassenaer in 1226 er zijn jongere broer Philips mee be leende. Het is niet de eerste maaal, dat Duivenvoorde in de misère geraak te. In deftig Latijn herinnert daar aan het opschrift van de steen bo ven de voordeur. Praetorium hocce Ex Wassenariorum stirpe antiquissima conditum Didericus Philippo fratri feudi titulo donavit, Anno aerae Ch. MCCXXVI. Vetustate temporum pene collap- sum et saepius deinde refectum, firmavit, instauravit, auxit, hortis ornavit Arnoldus, Baro Wassenario Duvenvordius Philippi continuo maseulorum seriae decimus sextus successor et haeres: Anno aerae Ch. MDCCXVn. Postêris faveat numen supremum. „Dit kasteel, gesticht door de zeer oude stam der Wassenaren, werd door Dirk aan zijn broer Philips in leen gegeven in het jaar 1226. Het door ouderdom bijna ineengestorte en vervolgens herhaalde malen herbouw de huis heeft Arent, baron van Was senaer'Duivenvoorde, de 16e opvol ger en erfgenaam van Philips in de mannelijke lijn, verstevigd, hersteld, vergroot en met tuinen gesierd in het jaar 1717. Dat de Allerhoogste het nageslacht bescherme!" Deze gedenksteen, vol vertrouwen is de zerk van het geslacht. Zestien Duivenvoorde's hadden elkander op deze plaats opgevolgd. Uit het huwe lijk van Arent met Vrouwe Bentinck bleven geen zoons in leven, zodat met hem de tak van Wassenaer van Duivenvoorde in de mannelijke lijn uitstierf. Het kasteel vererfde in de vrouwelijke lijn en kwam achtereen volgens aan de families Torek, Van Neukirchen genaamd Nijvenheim, Steengracht en Schimmelpenninck der Oye (sinds 1912). Merkwaardig is het, dat het goed altijd vererfd is eai nimmer door koop en verkoop van de eene in de andere hand overging. De naam Wassenaer Duivenvoorde verdween maar de schakels van een keten van ruim zeven eeuwen slui ten aan-een tot de huidige dag. De portretten van vele voorouders bevolken de gangen en zalen van het huis. Bij de reeksen Wassenaers Duivenvoorde werden die van de families Steengracht en Schimmel penninck van der Oye gevoegd. Te zamen een collectie schilderijen (waaronder er zijn door bekende meesters) aie Duivenvoorde maakt tot een eerbiedwaardig familie-mu seum. Het huis is de laatste schok nog niet geheel te boven gekomen en vele zalen en kamers zijn ontruimd gebleven in afwachting van de res tauratie welke bij de tegenwoordi ge materialen-nood bezwaarlijk is. We zagen het dus niet in zijn volle glorie. Niettemin heeft het ons gevan gen in de sfeer van een eeuwen-oud adellijk huis, welke sfeer, alle ver bouwingen en latere versieringen ten spijt, zorgvuldig bleef bewaard. Het maakt op de bezoeker een overstelpende indruk van weelderig- betimmerde kamers met rijk-bewerk te marmeren schoorstenen portret ten-galerijen romantisch in-elkaar- lopende trappen een zo vlug niet te tellen aantal antieke kasten in de meest verschillende uitvoering, waarvan een enkele de trots van ieder huis zou vormen antikitei- ten van allerlei aard o.a. een nog altijd zeer waardevolle collectie por- celein prachtig omlijste uitzich ten door de geopende ramen op de avond-stille vijvers in het door Zo- cher aangelegde park. En bij dit alles, de bar-burgerlijike voldoening, dat dit enorme kasteel bewoond wordt door degenen, die er thuis horen. Zeg me eens eerlyk: voelen we het niet altijd als een teleurstelling en een degradatie, als we in de verte zo'n adellijk verblijf zien liggen in zijn feodale rust, en dan vernemen, dat het bewoond wordt door een rijk-geworden fabrikant? Het zou een brochure vullen, de kunstschatten van Duivenvoorde te beschrijven. Het gebouw omvat 26 kamers en zalen. De hal alleen be slaat al de oppervlakte van een huis. Vanuit deze hal geven zes gemetsel de bogen met gebeeldhouwde koppen als sluitstenen, toegang tot de gan gen en trappen. In de muur zijn Ro- einse opschriften geplaatst waarvan er één afkomstig is van het castel- lum Matilo (thans Roomburg). De „Grote Zaal", een schepping van Marot, imponeert door zijn evenwich tige verhoudingen en de prachtige harmonie tussen het elegante stuc werk van wit plafond en witte mu ren en de kleurige schilderingen van opeenvolgende kasteel-bewoners met hun echtgenoten. Aan weerszij den van de schouw de in de nuances van één toon (bruin) uitgevoerde vrouwen-figuren van de Wijsheid en de Matigheid. De duisternis was reeds gevallen toen we het kasteel verlieten door de achterdeur. Hetgeen niet waar is, We werden hoffelijk uitgeleide ge daan door de voordeur, waarbij we baron Schimmelpenninck onze har telijke dank betuigden voor de be zichtiging van zijn huis. Maar nu verlaten we het slot door de achter deur met een brug over de gracht, om er op te kunnen wijzen, dat de middenpartij van de achtergevel met haar vier verdiepingen en vele, te vele, ramen, aanmerkelijk hoger lijkt dan aie van de voorgevel met drie. De zij-vleugels zouden wat saai zijn zonder de 19e eeuwse opluiste ring met Spaans-aandoende ijzeren balcons een gelukkige toevoeging uit een overigens niet al te smaak vol tijdperk. Boven in de achterge vel hangt ook onder een afdakje de lui-klok, die thans met tien licht gewiekte slagen aan de nachtegalen mededeelt, dat het tijd is hun ..Klei ne Nachtmusik" in te zetten. fcv Ml1 DE „GROTE ZAAJ^" IN HET HUIS DUIVENVOORDE TE VOORSCHOT EN. HEROPENING VAN HET CONSUMENTENCREDIET T^U DE REGERING opnieuw de gelegenheid om consumentencrediet aan te vragen heeft opengesteld, blijkt, dat de animo voor deze thans niet meer nieuwe regeling veel meer dan in 't eerste geval v. velen aanlei ding is geworden een aanvrage daartoe in te dienen. Om daarover nadere gegevens te verkrijgen hebben wij ons gewend tot de directeur van de Gemeentelijke Volkscredietbank, de heer J. A. van Zanten, aan wie de uitvoering van deze Consumentencrediet-regeling is opgedragen is dit aantal ontstellend groot, het betreft ongeveer 1/3 van de Leidse bevolking en is een bewijs, hoe groot de nood in tal van gezinnen is geste gen. Het verwerken van een dergelijk aantal aanvragen is geen sinecure, daar iedere aanvraag individueel wordt bezien. De beoordelingscom missie, bestaande uit de heer S. Men ken, wethouder v. Sociale Zaken, mevr. C. P. BraggaarDe Does en J. A. van Zanten, zal dan ook de eerstkomende maanden hard moeten werken om het publiek op tijd de consumentenbonnen te kunnen uit reiken. In totaal vermoedelijk 6000 gevallen ff. De heer Van Zanten deelde ons me de, dat in de eerste aanvraagperio^e totaal 2197 aanvragen zijn binnenge-, komen. Hiervan werden 176 toege stane creaieten door de aanvragers geweigerd, afgewezen door de Distr.- raad 20.8, toegestaan doch door be langhebbenden nog niet geaccep teerd 56, nog in behandeling van ge- stichtsverpleegden 273, terwijl ver strekt werden 1484 credieten voor een totaal bedrag van 615.500- Zoals wel te verwachten was, is de belangstelling voor de tweede aan vraag enorm groot. Tot op heden werden niet minder dan 5800 aan- vraagbiljetten verkocht. Met de eer ste periode mede zullen vermoedelijk ongeveer 6000 gezinnen van het con sumentencrediet profiteren. Feitelijk O. L. VROUW VAN CHARTRES Parijs, 2e Pinksterdag. Voor de derde maal na het beëin digen van de tweede wereldoorlog hebben de Parijse katholieke studen ten zich weer in groten getale verza meld om tezamen met talrijke bui tenlandse studenten (ook Leiden was vertegenwoordigd) uit alle delen van de wereld een bedevaart te houden naar O. L. Vrouw van Chartres, de oudste bedevaart van Frankrijk. Vrijdag voor Pinksteren stroomde de Notre Dame in Parijs vol met dui zenden studenten om de voorspraak af te roepen van O. L. V. van Parijs voor het welslagen van de tocht. In de ochtend van de Zaterdag voor Pinksteren verleende de kardinaal aartsbisschop van Parijs, kardinaal Suhard, audiëntie aan de buitenland se deelnemers van de bedevaart, on der wie Nederland door een sterke delegatie studenten uit Amsterdam, Leiden, Nijmegen, Tilburg en Utrecht vertegenwoordigd was. De kardinaal gaf in een korte toe spraak uitdrukking aan de hoopvolle verwachtingen, die de kerk in West- Europa heeft van de katholieke stu denten van deze tijd. De kardinaal liet allen persoonlijk aan zich voorstellen en gaf hen ver volgens voor hun vertrek naar Char tres zijn bisschoppelijke zegen. Door 't overweldigend aantal deel nemers was men genoodzaakt de be devaartgangers in groepen van dui zend man te verdelen om verkeers opstoppingen te voorkomen en langs verschillende wegen naar Chartres te laten trekken. De studenten werden met extra treinen naar Rambouillet en Dourdan vervoerd. Vandaar werd de zware ongeveer vijftig kilometer lange tocht naar Chartres te voet begonnen. Als onderwerp ter overweging en ter bespreking tijdens de bedevaart was gekozen: het geloof. Op Eerste Pinksterdag werd overal de Hoogmis door de talrijke aalmoe zeniers in de open lucht onder een stralende hemel opgedragen. In de vroege ochtend van de twee de Pinksterdag waren alle wegen naar Chartres gevuld door kilometers lange colonne's van studenten, die onder het zingen van Maria-liederen en 't bidden van de rozenkrans Char tres binnentrokken. Onder 't gelui van de klokken vul de de kathedraal zich tot in de uiter ste hoeken met de vijfduizend bede vaartgangers. De Hoogmis werd opgedragen door de bisschop van Chartres en door de Franse radiozenders uitgezonden. In de middag werd op de trappen van de zuidelijke ingang van de ka thedraal het mysteriespel „Tobie et l'ange" van Claudel opgevoerd voor alle deelnemers van de tocht. Tijdens de hierna gezongen com pleten in de kathedraal werd een speciale boodschap voorgelezen van de kardinaal-aartsbisschop van Pa rijs aan alle deelnemende studenten, waarin hij de aard van het geloof, hetwelk onderwerp en ter behande ling en overweging van de bedevaart geweest is, duidelijk uiteenzette. Laat in de avond verlieten de stu denten per extra treinen onder 't zin gen van het Salve regina de stad om naar Parijs terug te keren. Hoe de beoordeling en toe wijzing geschiedt Bij de beoordeling en toewijzing is de Districtsraad uiteraard aan nor men gebonden. In de eerste plaats moet rekening worden gehouden met het gezinsinkomen. Zijn er bijv. gro te kinderen, die thuis kostgeld ge ven en de rest van hun loon zelf be houden, dan moet de Distritcsraad toch het volle loon van deze kinde ren bij het inkomen trekken. Er doen zich evenwel tal van factoren voor, waarmede bij de vaststelling van het aflossingsbedrag wel rekening mag worden gehouden. De klacht wordt nogal eens gehoord, dat bijv. A. bij eenzelfde inkomen veel meer moet terugbetalen dan B. Men begrijpt dit niet en veronderstelt, dat hier wille keur in het spel is. Niets is evenwel minder waar. De beoordelingscom missie is strikt objectief, doch facto ren, die aan buitenstaanders niet be kend zijn, spelen soms een grote rol. Als voorbeeld twee arbeiders van eenzelfde fabriek. Beiden zijn ge huwd, hebben 2 kinderen en verdie nen hetzelfde loon. Bij een crediet van 500.bal A. 5.per week moeten terugbetalen, B. slechts 2. A hoort van B., dat deze slechts f 2 behoeft af te lossen en begrijpt hier van niets. B. heeft hem evenwel niet verteld, dat hij als onderhoudsplich tige voor zijn schoonmoeder f2. per week voor deze moet opbren gen, terwijl hij bovendien nog een achterstand aan huishoudelijke schlil den heeft of geleende gelden moet aanzuiveren. Met deze factoren kan de Districtsraad rekening houden evenals met gevallen van extra kos ten voor levensmiddelen bij t.b.c., sui kerziekte, sanatoriumverpleging, treinkostén enz., zodat het af te los sen bedrag soms aanmerkelijk min der wordt dan normaal. Men zij dus niet te snel in zijn oordeel. Er is geen enkele reden voor de Districtsraad om de een boven de ander te bevoor delen. Over de besteding der bonnen. We hebben de heer Van Zanten nog gevraagd of volgens zijn oordeel de bonnen op de juiste wijze besteed worden en of hem veelvuldig klach ten of misbruiken bereiken. Het antwoord was, dat hem helaas nogal eens ter ore komt, dat de bon nen niet op de juiste wijze worden besteed. Hoewel er gelukkig nog tal van mensen zijn, die zuinig met de bonnen omgaan en zo goed en effi ciënt mogelijk de noodzakelijke ge bruiksgoederen kopen, zijn er nog tal van anderen, die te gemakkelijk de bonnen voor niet-direct-noodzakelij- ke of te luxe artikelen besteden. Laat men toch vooral bedenken, om welke reden de Regering dit cre diet, dat voor velen feitelijk groten deels een geschenk betekent, heeft beschikbaar gesteld, n.l. om in het tekort aan consumptiegoederen, door de oorlogsomstandigheden ontstaan, zoveel mogelijk te voorzien. Nog tè dikwijls komt het voor, dat men een japon, mantel of costuum koopt voor een prijs, die men in nor male omstandigheden wanneer men dus cont-nt zou moeten beta len niet gekocht zou hebben. Laat men ook bij aankoop via de consu mentenbonnen als het ware ieder dubbeltje, in dit geval iedere bon, omdraaien, alvorens hem uit te ge ven. Eerst dan zal het consumenten crediet aan zijn doel kunnen beant woorden. Het gaat niet op om onze berooide schatkist met dit enkele honderden millioenen kostende crediet te belas ten, wanneer niet het meest moge lijk profijt hiervan wordt getrokken. Bovendien is er in de gezinnen te veel nodig en is de achterstand ^e gu>ot, om het geld aan luxe, te dure of niet direct noodzakelijke artikelen uit te geven. Laat men eenvoudige doch degelijke goederen kopen en teraege op de prijs letten. Zowel de maatschappij als het gezin zal hier mede gebaat zijn. bonnen is De heer Van Zanten wees ook nog op de strafbaarheid van het verko pen van bonnen Nog deze week is zowel tegen een verkoper als tegen een koper van consumentenbonnen proces-verbaal opgemaakt. Ook het afleveren van andere dan op de bon- Toespraak van de Paus voor de radio Op Maandag 2 Juni a.s. zal de toe spraak, welke Z. H. de Paus ter ge legenheid van Zijn naamfeest richt tot de Kardinalen, welke zich te Ro me bevinden, worden uitgezonden over Radio Vaticana te 12.30 uur M.E.T. In deze toespraak zal de H. Vader, zoals ook met Kerstmis gebruikelijk is, aandacht schenken aan de proble men, voortkomende uit de huidige toestand in de wereld. Hugo de Groot in Gouda Beschrijvers van locale geschiede nissen hebben niet altijd een makke lijke taak. Niet ten onrechte spreekt men wel van een probleem. Immers zij beschikken bij de vervulling van hun taak dikwerf over een ontzaglijke hoeveelheid materiaal, dat zij niet al lemaal kunnen verwerken. Maar als aanbrengers van stof, die de algeme ne geschiedschrijver nooit kan ont beren, staan zij menigmaal voor een moeilijke keuze over hetgeen zij zul len vermelden of weglaten. Een een voudig voorbeeld! Het feit, dat de be faamde Jan Burgman 'n enkele keer te Leiden gepreekt heeft, is voor de geschiedenis van de stad geen schok kende gebeurtenis, dat noodzakelijk had moeten vermeld worden door Or- lers of van Mieris. Maar toch kan de datum van het feit dienen om be paalde moeilijkheden in zijn levens loop op te lossen, en dus voor de be schrijver van zijn biographic van be lang zijn. Eenzelfde opmerking kan men ma ken over het feit, dat Walvis zwijgt over de relaties, die Hugo de Groot met Gouda heeft gehad. Maar om heel de persoon van het orakel van Delft te schetsen, is het niet alleen goed, hem te kennen als philoloog, geschiedkundige, rechtskundige, dich ter, staatkundige, enz., maar heeft het ook zijn beoordelende waarde, dat wij hem als advocaat-fiscaal zich zien bezig houden met aller kwesties van binnenlands bestuur. In de barre win ter 19441945 heeft de Goudse Ar chivaris' Drs. Jan Taal vier van die kwesties opgediept uit de Goudse ar chieven en in een keurig boekje heeft hij die zeer duidelijk en prettig be handeld. Deze kwesties betroffen al le de waterwegen; Gouda was daarby geïnteresseerd en daarom op zijn qui vive, dat de stedelijke belangen niet zouden geschaad worden. Maar het meest interessante is, dat wij hu te vens de verhouding van de Gemeente met Hugo de Groot ook in andere en zelfs geheel gewone levensomstandig heden leren kennen. Het hoofdstuk Goudse Relaties doet ons een viertal vooraanstaande tijdgenoten van de Groot kennen en met hun meerder of minder aandeel in de politieke ge beurtenissen. Heerlijk zijn de reke ningen, die ons in het tweede hoofd stuk worden medegedeeld over de kostelijke spijzen, die Hugo de Groot opgediend kreeg te Gouda. Toen de Groot op 30-jarige leeftijd tot het pensionarisambt van Rotterdam werd geroepen, hield men te Gouda zijn hart wel een beetje vast. Zou hij nu niet eenzijdig de grote Handelsstad gaan bevoordelen? Daarover leert ons het vierde hoofdstuk een en ander. Buitgewoon aardig is het zesde hoofd stuk, waarin men de houding leert kennen van de stad tegenover de ge vangene en de balling. Met een inleidend woord voorzien van Prof. van Eysinga en met een register verrijkt, mag dit rijk en mooi geïllustreerd boek van Drs. Jan Taal aan veler belangstelling worden aan bevolen. Het draagt tot titel: Hugo de Groot en Gouda en werd keurig ver zorgd uitgegeven door de Uitgeverij „Gouden Garven" te Gouda. De schryver moge ons met meer van zulke boekjes verrassen. Of krygen wij eerst een mooi historisch proef schrift, waardoor de s van Drs ver- dwijne? Pater CUNIBERTUS SLOOTS O.F.M. nen verkrijgbare artikelen is straf baar. Het publiek wordt dan ook dringend verzocht de winkeliers niet lastig te vallen met verzoeken om niet op de bonnen verkrijgbare arti kelen hierop af te leveren. Ook hier zijn zowel koper als verkoper straf baar. Bij klachten zal niet geaarzeld worden proces-verbaal te doen opma ken. Tenslotte zij nog vermeld, dat de termijn van inlevering der aanvraag- biljetten op Zaterdag 7 Juni a.s. wordt gesloten. Na die datum bin nenkomende aanvragen zullen onher roepelijk terzijde worden gelegd. Wil men dus teleurstelling voorkomen dan lette men terdege op deze datum. DflSTRIBUTIENIEUWS DE WIJZIGING IN DE VERHOU DING TUSSEN HUISHOUDZEEP EN TOILETZEEP. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de detaillisten by inlevering van de consumentenbon nen voor huishoudzeep in de week van 1 t/m 7 Juni a.s. op het ont vangstbewijs moeten vermelden, hoeveel toiletzeep in rantsoenen van 90 gram zij eventueel nog in voorraad hebben. Dit houdt verband met een wijziging in de verhouding van de rantsoenwaarde tussen huis houdzeep en toiletzeep van plus minus 225 gram huishoudzeep te genover 90 gram toiletzeep in plus minus 225 gram huishoudzeep te genover 180 gram toiletzeep. Op de toewijzingen c 328, welke detaillisten op grond van de inge leverde bonnen in de week van 1 t/m 7 Juni a.s. ontvangen, moet dan ook naar keuze per rantsoen plus minus 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep worden ge leverd. Op de rantsoenbonnen e 41 mag in verband met het bovenstaande in de week van 1 t/m 7 Juni geen toiletzeep worden afgeleverd, ter wijl van 1 Juni a.s. af deze rant soenbonnen naar keuze recht geven op het betrekken van plusminus 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. De aan instellingen e.d. uitge reikte toewijzingen x 113 geven uit sluitend recht op plusminus 225 gr. huishoudzeep per rantsoen. PETROLEUM VOOR KOOK- DOELEINDEN EN VERLICHTING. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op de onderstaande bonnen van de petroleumkaarten voor kookdoeleinden en verlichting gedurende maand Juni 1947 de daarachter vermelde hoeveelheden petroleum verkrijgbaar zullen zijn. Kaarten ua 611: bon a 29 t/m a 32, 4 liter per bon; kaarten ub 611: bon b 15 en b 16, 4 liter per bon; kaar ten uc 611: bon c 08, 4 liter per bon; kaarten ud 611: bon d 13, 2 liter per bon.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3