Jaarvergadering K.V.P. - Leiden De Leidse »Burcht« een verloren centrum? ZATERDAG 31 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Geen Bioscoop in de Holl. Schouwburg te Amsterdam Ged. Staten van Noord-Holland hebben een beslissing genomen op het adres van J. P. Senff, te Amsterdam, waarin hy in beroep is gekomen te gen het besluit van B. en W. van Amsterdam, houdende weigering van vergunning tot het geven van open bare bioscoop-voorstellingen in de voormalige Hollandse Schouwburg. Het beroep is verworpen. WIJZIGING C.A.O. IN DE METAAL NIJVERHEID. Van de zijde van de vakraad voor de metaalnijverheid deelt men het volgende mede: In een viertal besprekingen in het bestuur van de vakraad voor de me taalnijverheid is overeenstemmmg be reikt over verschillende" wijzigingen in dc collectieve arbeidsovereen komst. Ten opzichte van het loon en de vacantietoeslag is men nog niet ten volle tot overeenstemming geko men. Voor beide punten zullen het college van ryksbemiddelaare en de stichting van de arbeid worden inge schakeld. Het bestuur van de Vak- raad doet al het mogelijk? om een be slissing in deze te bespoedigen. Het contract loopt op 31 Mei a.s. af doch de regeling van de loon- en arbeids voorwaarden, welker inhoud gelijk is aan de C.A.O., blijft geldig. MOEILIJKHEDEN IN HET BAKKERSBEDRIJF. Namens de samenwerkende organi saties van werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf wordt ons het volgende medegedeeld: Naar aanleiding van moeilijkheden, welke de arbeidsvrede in het bakkers bedrijf in enige plaatsen dreigden te verstoren, hebben de samenwerkende werkgeversorganisaties met de, be. drijfsunie voor het bakkersbedrijf een bespreking gehad op 30 Mei j.l. Als resultaat daarvan zal op zeer korte termijn een audiëntie worden aangevraagd bij de minister van so ciale zaken, aan wie zal worden ge vraagd, of en zo ja, welke invloed een onderzoek naar de prestaties van *le bakkerij arbeiders kan hebben op de loonbepaling Partijen hebben zich bij voorbaat acoord verklaard aan een zodanig onderzoek volledige mede werking te verlenen en de consequen ties daarvan te aanvaarden, indien door de minister zal worden te ken nen gegeven, dat de resultaten daar van voor de regering aanleiding kun nen zijn de lonen in het bakkersbe drijf te herzien Partijen waren het eens, dat het veel te lange uitblijven van de beslissingen van het college van rijksbemiddelaars op de door hen ingediende voorstellen ir hoge mate onbevredigend moet worden geacht, zulks omdat daaraan de recente ver storingen van de bedrijfsvrede mede te wijten zyn. DE URENTABEL VOOR HET GYMNASIAAL EN MIDDELBAAR ONDERWIJS. Naar het A.N.P. verneemt heeft TJfe minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen afgezien van zijn aanvankelijk voornemen om het aan tal lesuren voor de middelbare scho len, de gymnasia en de lycea terug te brengen tot 30 per week en dit o.m. te bereiken door inkrimping van het geschiedenis<mderwijs.. Wanneer te zijner tijd wellicht de 6-jarige H.B.S. zal worden ingesteld, zal zich opi ieuw een gelegenheid voordoen om de overbelasting van dit onderwijs te verminderen. Bioscopen DAT DE BELANGSTELLING voor de politiek van Leidens Katholieken niet erg groot is, bewees wel de opkomst op de gisterenavond gehou den jaarvergadering van de K.V.P. afdeling Leiden. Geen interesse voor de politiek, ook niet als er op een vergadering gesproken wordt over volksgezondheid? Dat is, dunkt ons, toch wel een probleem waar ieder een mee te maken heeft en wat momenteel in het brandpunt der belang stelling staat. BIOSCOPEN. In Luxor draait deze week „Hoe groen was mijn dal". Een oude man. die 50 jaar in e envallei in Wales ge woond heeft, vertrekt en als hij dan de vallei onder zich ziet, gaat zijn her innering terug naar zijn jeugd, hoe hij daar als kind leefde temidden van zijn vader en vier broers, die allen j in de mijnen werkten. Ondanks zijn goede schoolopleiding kiest hij ten slotte ook de mijn als zijn toekomstige werkkring. Deze film geeft ons een beeld van het mijnwerkersleven in Wales met al z'n ups and downs: wel vaart in de gezinnen waar gewerkt wordt en daartegenover de stakingen, ontslag bij overproductie en dode lijke ongelukken in de schachten. Door het geheel is een liefdeshistorie geweven van een eenvoudig meisje, dat tegen haar zin trouwt met de zoon van een mijneigenaar, doch tenslotte komt ook dit weer terecht. Voor hen die van een rustige film met veel zang houden, is een bezoek aan Luxor aan te bevelen. Boven 14 jaar. Rex heeft deze week „Zondags kind", de geschiedenis van een klein meisje, dat filmster werd. Zy heeft succes, het kleine ding. maar de hele familie wordt naijverig op haar suc ces en het resultaat van de voorspoed is een volkomen ontreddering van het gezinsleven. Overal is echter een op lossing voor, zo ook hier. Het is een aardige film voor alle leeftijden. Casino vertoont deze week de prachtige film „De sleutels van het Koninkrijk", het levensverhaal van een oude missionaris. Wij verwijzen naar de bespreking van Vrijdag avond in ons blad. Lido heeft „The Halfway House", eveneens een film van formaat waar van wij reeds eerder een bespreking hebben opgenomen. Toelaatbaar bo ven 18 jaar. Trianon geeft „Les enfants du Pa radis", de grote Franse film. Voor in houd en beoordeling zie men ons blad van Donderdag. Deze film is voorbe houden voor volwassenen. Volkshuisvesting onder de loupe Om even over achten opende de voorzitter, de heer S. Menken, de vergadering met gebed en heette alle aanwezigen van harte welkom. Ge zien het prachtige zomerweer viel de opkomst spr. niet tegen. Daarna was het woord aan de secr., de heer J. M. Horikx, die de notulen en daarna het jaarverslag over het tijdvak 19451946 voorlas. Uit het zeer lijvige jaarverslag ontlenen wij het volgende: Op 31 Dec. '45 bedroeg het aantal leden 956; op 31 Dec. '46 was dit aantal gestegen tot 1174. In het afgelopen jaar vierde de afde ling haar vijftig-jarig bestaan en werd er een jongeren-afdeling opge richt. De penningmeester, de heer H. Lombert, gaf hierna een overzicht van de finantiën. Inkomsten 1233 94; uitgaven 1158.34, zodat er een kas saldo was van ƒ75.60, waarbij moet worden opgemerkt, dat er op 31 Dec. '46 een schuld was van ƒ558.21. Het volgende punt van de agenda was de bestuursverkiezing, wegens periodiek aftreden van de heeren Ho rikx, van Oyen, Speel, de Water en Zandvliéx. Daar er geen nieuwe candidaten gesteld warfen en alle af tredenen zich herkiesbaar gesteld hadden, was stemming overbodig en bleef het huidige bestuur gehand haafd. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren v. d. Fluit, Pley en Oostdam. Naar aanleiding van de jaarversla gen waren er verschillende opmer kingen. Dé heer J. Castelein vindt het aantal leden, n.l. 1174 wel erg wei nig voor onze stad, waar ongeveer 9500 stemmen zyn uitgebracht op de Kath. lyst. De voorzitter antwoordde hierop, dat er tot nu toe geen gele genheid was voor een grote propa ganda. Hiermede zal echter dit najaar een aanvang worden gemaakt. Overi gens vond Spr. het een bekend feit, dat de Kath. nooit erg veel belangstel ling "voor politiek getoond hebben, vooral ook omdat zij nog zoveel an dere organisaties hebben. De heer Lombert merkte op, dat er bij andere kiesverenigingen veel fanatisme heerste. Het excuse van geen tijd. gaat hier niet op, want het zijn bij. na altijd de zelfden die dergelijke functies bekleden. Er is echter een groot gebrek aan propagandisten. De heer Oostdam moest constateren, dat de mensen momenteel een ontstellend gebrek hebben aan ideaal, wat b.v. tot uiting kwam in de opkomst bij" de viering van het 50-jarig bestaan der K.V.P. in Utrecht. De heer van Oyen vond, dat we het ons niet al te erg moeten voorstellen; bij de an deren is ook niet alles even mooi als dat wel schijnt. Het voornaamste is dat we een flinke kern van belang stellenden houden. De he/ Kort- mann meende het ten slotte zo te moeten zien: ieder mens heeft behoef te aan een levensrichtlijn; wij vinden die in de Kerk en dat missen de meeste anderen, zodat' deze zich veel intensiever bezig houden met hun politieke partij. Met deze mening kon den de aanwezigen zich wel vereni gen en werd de discussie gesloten, Na de pauze hield dr. Kortmann een interessante causerie over Volks gezondheid en woningbouw. De over heid heeft te waken, aldus spr., over de volksgezondheid en in deze zorg neemt de woningbouw en zeer be langrijke plaats in. In dit verband wees dr. Kortmann op d»3 T B.C., die in de oorlog weer ontstellende vor men heeft aangenomen en het zal nog jaren duren voordat het vooroorlog se peil weer bereikt is. Die uitbrei ding vond z'n oorzaak naast het ge brek aan voedsel, vooral vet, ook in het gebrek aan behoorlijke woon ruimten. Het ideale type van een woning is wel de eengezinswoning, niet alleen omdat het de kinderen behoeden kan voor kwade invloeden van de straat, maar ook omdat de eengezinswoning het best voldoet aan de moderne eisen van licht en lucht. Spr. bracht het jaar 1901 nog in herinnering, toen de woningwet tot stand kwam en de woningbouwverenigingen werden op- gericht.Dié laatsten hebben enorm veel goeds gedaan, zij hebben het leven, dat voor velen zonloos was, door een prettige woning weer waarde gege ven, waardoor de mensen weer moed I kregen de levensstrijd voort te zet ten. Wy zijn door de oorlogsjaren enorm achterop geraakt, zonder over drijving mogen we de huidige toe stand catastrophaal noemen! Als er de eerste tien jaar 70.000 woningen per jaar gebouwd worden, hebben we nog niet het peil bereikt van 1939. Als we dit probleem bezien rijst vanzelf de vraag: moeten we nu alleen wo ningen bouwen die aan de hoogste moderne eisen voldoen of moet er ook de aandacht besteed worden aan de semi-permanente woningen? Spr. is van mening, dat het laatste wel noodzakelijk zal zijn om nog grotere rampen te voorkomen, want de hui dige samenwoning is funest voor de volksgezondheid, de T.B.C. tiert we lig in de opgepropte woonkazernes, terwijl daar ook de zuigelingensterfte het hoogst is. Ook de geestelijke volksgezondheid eist goede woningen; wil de huwe lijksmoraal goed beleefd worden, dan moet de sfeer waarin geleefd wordt goed zijn. Diep ging spr. vervolgens in op het probleem van het grote gezin en op de eisen waaraan een woning voor het grote gezin moet voldoen. Na tenslotte de toestand in Leiden, spe ciaal wat betreft de aanbouw van nieuwe woningen besproken te heb ben, besloot dr. Kormann zijn zeer interessant betoog- Nederland is het ■sterkst in grote moeilijkheden. Laten wij daarom allen samenwerken; de volksgemeenschap eist samenbunde ling van krachten om onze gezinnen de gelegenheid te geven zich te hand haven als dragers van de Christelijke beschaving. Onder de toehoorders waren ver schillende op het gebied van woning bouw ter zake kundigen, zodat er een levendig debat volgde. Aan het einde dankte de voorzitter dr. Kortmann voor zijn leerzaam betoog. De staking bij „De Sleutels" „De RK. Fabrieksarbeider" van 31 Mei wijdt een uitvoerige beschou wing aan de staking aan de meelfa briek „De Sleutels" te Leiden. Voor" heden ontlenen wij daaraan het vol gende: De wrevel onder de arbeiders van vele meelfabrieken over het lang uit blijven van een regeling inzake de taak waardering was groot. „Vooral te Leiden, waar byna 8C pet. van het personeel in de laagste 'toongroep is ingedeeld, was de ont stemming-zéér groot; temeer omdat de directie van de meelfabriek, waar nu gestaakt wordt een individueel voorstel tot wijziging van de be staande taakwaarderlng aan haar fa briek, had afgewezen met een ver wijzing naar de uniforme taak waar dering voor de gehele maalindustrie. Het uitblijven van het bekend ma ken der resultaten van de commissie tot betaling van arbeid in ploegen dienst, heeft de arbeiders in hun re cielijke verwachtingen teleurgesteld. Voor Leiden kwam bovendien nog het feit, dat de feitelijke loon verhou dingen, waarop het advies van de Stichting van de Arbeid en de be slissing van het College van Rijks bemiddelaars gebaseerd zijn ten aanzien van de classificatie in de 3e gemeenteklas, zich in belangrijke mate wijzigden. Het maximum uurinkomen voor ongeschoolde en een onzes inziens groot aantal geoefende arbeiders van de meelfabriek te Leiden bedraagt 77 ct. en voor de ter plaatse geves tigde textiel-, hout-, metaalarbeiders enz., 80 tot 88 ct Bij het College van Rijksbemiddelaars is herhaalde malen met klem aangedrongen om haar be slissing ten aanzien van de classifica tie voor Leiden te wijzigen, echter te vergeefs. Bij schrijven van 3 April 1947 ver zochten de werknemersorganisaties aan het College van Rijksbemidde laars een onderzoek ter plaatse te doen instellen naar de feitelijke loon- verhoudingen. Hierop is nimmer een antwoord ontvangen. Inmiddels nam de onrust te Lei den toe. De meerderheid van het personeel ontving na aftrek van pre mie voor pensioen- en ziekteverzeke ring een inkomen van ƒ34.74, waar van dan nog de loonbelasting moest worden afgetrokken." Een overzicht tijdens de plechtige herdenking van de Amerikaanse ge vallenen in de tweede wereldoorlog, welke op het Amerikaanse Militaire Kerkhof te Margraten in tegenwoor digheid van HM. de Koningin heeft plaats gevonden. R.K. VERENIGING VOOR OOST EN WEST. Voor een zeer talrijk publiek, waaronder vele genodigdenT hield de R.K. Vereniging voor Oost en West „Omnia Omnibus" gisteren een feestavond in de foyer van de Stads gehoorzaal Na een bijzonder woord van wel kom tot pater L. Teepe, geestelijk adviseur en pater S. v. Efjmond, die speciaal belast is met de geestdfijke verzorging van de gerepatrieerden, richtte de voorzitter, de heer P. C. A. ten Broek zich tot de genodig den. Hij riep hen op zich deze avond als lid op te geven om daardoor de verenieing sterk te maken. Voor de uitvoering van het program is veel geld nodig, maar het doel is dit ook waard. De gerepatrieerden, die de oorlogsjaren in de verschrikkelijke Japanse kampen. doorbrachten en thans weer in het vaderland zijn. móeten opgenomen worden in het katholieke milieu, waarvan zij door ^ej jarenlange ellende dikwijls ver vreemd zijn. „Omnia Omnibus" wil ^e-katholieken van Oost en West \flo£r culturele avonden, excursies, enz. bij elkaar brengen. Na dit openingswoord werd de film ver- toopd ..Langs de brede stromen van teórneo" De aanwezigen kregen een Indruk van de woeste natuur van difcjeiland en van de zeden en kunst- - -uitingen der verschillende stammen. De verbeteringen op medisch ter rein. dank zij missionerende -reli- gieuse'n in dit nog zo onherberg zame gebied, vielen bijzonder op. Vlak voor en na de pauze sai brof. Geraldini, de .bekende gooche laar. maoinulqtor en telé.na»+h. eui<*e sterke staaltjes ten beste. Op onna- soeurlijke wijze liet hij allerlei voornemen komen en verdwiinen. Later eaf hii persoons- en karakter beschrijvingen en eing hierbij uit van een klein voorwem. dat hem ter hand werd gesteld. Het publiek heeft van deze mvsterieuze verto ning buitengewoon genoten en gaf daaraan ook duidelijk tiiting met e<yj harteliik aoplaus. Na de film ^eidenmoed van het Hoee Noor- dèji" werd deze geslaagde feest- aVpnd door de voorzitter gesloten. 1 LEIDDE UNIVERSITEIT. -90 qGeslaagd candidaatsexamen God geleerdheid: de heren: P. den Broe der te Rotterdam en D. J. Spaling te Heemstede; doctoraal-examen Genees kunde: mej. G. M. Warmelink te Vëlsen; Arts-examen le gedeelte: de heer J. F. Crul te Leiden; Arts-exa men 2e gedeelte: mej. T. Duyvendijk te Heemstede; de heeren: C. F. W Rietveld te 's-Gravenhage, A. J. Jon- génburge te Alphen aan den Rijn. Prof. dr. P. H. van Thiel/ be noemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Leidse universiteit om on derwijs te geven in de parasitolo gie, heeft gistermiddag zyn ambt aanvaard met het houden van een inaugurele rede over het onder werp: „Parasitisme en Parasitaire Potentialiteiten". BEHANDELING GEMEENTE BEGROTING. De Raad zal voor de behandeling van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1947 worden bijeengeroe pen op Donderdag 19 Juni 1947 te 14 uur. Deze vergadering zal zo no dig worden voortgezet op die dag te 20 uur, op Vrijdag 20 Juni te 14 uur en te 20 uur en op Maandag 23 Juni te 14 uur en te 20 uur. Het Arbeidsspel van de Kajotters en de opvoering van Ghéon's Pinkstervuur door de christen studenten op de „Burcht" hebben weer even dc aandacht ge vestigd op dit oude irum van onze stad. Betere bestemming is mogelijk een unieke speelruimte be zit afgesloten door de een- Nieuwe Kerk en de ver- f j~-r~ j grijsde gevel van het oude Ft iV8nr.ustadhuis. In Den Haag zal men voor het jubileumspel VCIu van 1948 het historische Want het is toch Binnenhof gebruiken als een uitstekend décor. En in Leiden? Men hoort er dikwijls over klagen dat onze stad zo eng en benauwend is opgebouwd dat het in derdaad zo arm is aan pleinen en dat men er by na niet, wanneer we spreken van een _„verloren cen trum'", een feit, dat vai> dit open- iucht-theater zo heel wei nig gebruik wordt ge maakt (of gebruik MAG worden gemaakt?). Er is bijna geen belang rijke plaats in ons land, waar men er niet in ge- gids gewapend even verkoe ling zoeken onder de bo men binnen de oude wal len, en niets anders weten weinige, dat wy op dit ge- *e zeggen dan; very ro- bied bezitten, zo zelden maPH? (overigens zeer te- gebruik maken. Want in onze Burcht be- .Maar onze Burcht mag zitten wy een prachtige Piet. op de eerste plaats een ruimte om ook in de zo- bezienswaardigheid zyn, mermaanden velen te laten doch veeleer een gewaar- genieten van spel, dans en deerd centrum voor ieder- zang. En ook nu overdrij- een< die de zomer wil ma- ven wy niet, wanneer wij ken tot een goed feest, schrijven, dat de Burcht Iemand heeft eens ge- een betere gelegenheid schreven, dat antiquiteiten daartoe biedt dan welk plein in een of andere stad ook. Afgesloten van het druk- - ke stadsverkeer heeft men niet gebruiken uit een daar volop de gelegenheid «^rt Jieihge jeroied, dan de ''en daarmede doelde hij o a. op het Collosseum in Rome) meer aan slijtage onderhevig zijn door het al deze plaatsen kunnen er zich op beroemen een by uitstek prachtige g heid daartoe te hebt _J als Haarlem in z'n Grote kunnen vergoeden, wat wij Markt met de oude St. Ba- bij andere plaatsen achter- vo als een indrukwekkeri- staan. de achtergrond. Zo ook Maar daarom is het juist Delft, dat in z'n marktplein zo jammer, dat wij van het gasten, die met een reis- door het exploiteren eigen nut of dat van Velen beschouwen de gemeenschap. Burcht misschien louter als Misschien dat deze woor- een curiositeit, die men den er toe kunnen leiden, alleen maar mag bekijken om ons „verloren centrum en die meestal slechts ge- te maken tot een „Burcht schikt is voor buitenlandse van cultuur". WELDADIGHEIDSCONCERT ten bate der Herstellingsoorden van de Stichting 194045 door Jeanne van Droge. Namens de organisatoren leidde professor Cleveringa deze avond in. In de trant van de jurist er op wij zende, hoe wij allen verplichting heb ben jegens hen, die alles voor het va derland hebben veil gehad, en zo zeide hij het tastbaar resultaat is geen gift, maar een betaling van schuld. Mevrouw Jeanne van Drooge, ééns onze stadgenote, nu Amerikaan se burgeres, heeft met medewerking van de pianist Henk Geirnaert dit concert verzorgd. Wij weten dat me vrouw van Drooge talrijke concerten in Amerika heeft gegeven ten bate van de Nederlanders, die in elk op zicht berooid zijn achtergebleven door de verschrikkingen van de oorlog en ook deze avond stelt zij zich in dienst van de charitas en zingt ten bate van de hierboven genoemde herstellings oorden. Als liederenavond kan men dit concert niet beschouwen. Ware dit wel zo, dan zou het programma als te mak en weinig stijlvol af te keuren zyn Het volume der stem is niet groot, zodat waar zij hem uit zet tot forte het geluid geforceerd klinkt. Haar merza-voce heeft char me, maar zy gebruikt haar te weinig. Wat stem vorming, dictie en articula tie betreft, ook hierover zou een woordje gewisseld kunnen worden. Laten wij volstaan met te zeggen, dat mevrouw van Drooge veel werk heeft verricht voor onze landgenoten, waarvoor haar bij monde van profes sor Cleveringa dank werd gebracht. Henk Geirnaert, onze stadgenoot, die wij als pianist en docent respecteren, secundeerde de soliste en Zij moet aan hem één uitmuntende steun gehad hebben, want hij deed flit met veel toewijding Zijn soli „Fantasia in c. kl. t." van Mozart, maar vooral zijn Brahms „Intermezzo op. 76 no. 6" ga ven blijk van gedegen voorbereiding, met resultaat, hoewel wij hem meer malen „beter op dreef' gehoord heb ben. De zangeres had groot succes, waarin zy haar begeleider liet delen en ook namens de organisatoren werd Geirnaert dank gebracht. Er werd een schat van bloemen aangedragen, fen feestelijk werd deze op de vleugel ge- etaleerd. J. Kortmann. „St. Christoffel". De R.K. Ver. van Handelsvertegenwoordigers en Verzekeringsinspecteurs, St. Chris toffel, heeft een vergadering gehou den. De opkomst was niet gelijk aan die van de voorafgaande maanden, doch bevredigend. De voorz. sprak zijn waardering uit voor die leden, die van buiten de stad moesten ko men. Namens 'het bestuur werden enige mededelingen gedaan, w.o. be treffende een te organiseren auto zegening voor alle autogebruikers van Leiden en eventueel uit de om geving. De gedelegeerde van Vak groep Textiel was persoonlijk ver hinderd aanwezig te zyn, doch had zijn verslag van de vakgroepverga dering ingezonden, hetwelk dóór de Vrz. (insider) werd voorgelezen. De gedelegeerde van Vakgroep Papier- waren en Reclamewezen deed even eens verslag van de gehouden vak groepvergadering. Uit beide versla gen bleek dat in de vakgroepen hard gewerkt wordt en dat zij zich bewust zijn in de nabije toekomst een rol te zullen spelen in het eco nomisch en sociaal leven. Vervol gens werd door de Vrz. (gedelegeer de) verslag gedaan van de Alge mene Jaarvergadering, gehouden op 10 Mei 1.1. ,;St. Christoffel" is thans de grootste vakorganisatie voor han delsvertegenwoordigers en verzeke ringsinspecteurs in Nederland en zij is nog steeds in haar groei. In het afgelopen jaar is wederom haar be staansrecht bewezen, zij is steeds effectief werkzaam doch er kan en moet nog veel bereikt worden. Dat alle Katholieke vertegenwoordigers en verzekeringsinsoecteurs te zamen voor allen naar het doel streven onder de banier van „St. Christof fel" is een vereiste voor een zo groot mogelijk resultaat. Ook Leiden levert een deel van de nieuwe leden maèr steeds nog niet in voldoende mate. Voorts werden nog enige cul turele onderwerpen en zaken be treffende de K.A.B. alsmede enige persoonlijke belangen besproken. Om half elf werd de vergadering door de Vrz. gesloten met de Chr. groet. In verband met de zeer grote be langstelling voor de Kathe Kollwitz tentoonstelling, welke op het ogen blik in het Sted. Museuim De Laken hal wordt gehouden, zal deze expo sitie verlengd worden tot en met Zondag 8 Juni. Vanaf Zondag 1 Juni is het museum weer tot 17 uur ge opend. WEERSVERWACHTING NOG STEEDS WARM. Opnieuw warm, zonnig weer; g tegen de avond echter kans op g enige verspreide onweersbuiten, o voornamelijk in het Zuiden van 5 het land. Overdag tot matig toe- o nemende wind tussen Oost en o Zuid. O-4-""" o nnoOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOf Ver. van pensionhouders en kamer verhuurders. Dezer dagen hield de afd. Leiden van de Ver. van pension houders en kamerverhuurders een ledenvergadering in „Het Raedthuys", welke een geanimeerd karakter droeg. De voorzitter, de heer J. Linscho- ten, gaf een uiteenzetting van de verschillende voor de leden belang rijke zaken, zoals het aanvragen van textiel- en serviesgoed, dat door de leden nu rechtstreeks via het Cen traal bureau der vereniging kan worden aangevraagd. Voorts werd het reglement vastge steld en volgde een bespreking over vacantieregeling, zomeruitstapje en het organiseren van een Coöp. bakkerij met inkoopvereniging. Do heren Witte, secretaris, en Wes- selingh, penningmeester, gaven nog een beschouwing, resp. over het ka- merverhuur- en het pensionbedrijf. Tenslotte werden nog enkele huis houdelijke zaken besproken. De ver gadering was diaik bezocht. De Kynologen Vereniging Rijnland. Gisteren is gehouden de eerste al gemene ledenvergadering van de Ky- nologen Vereniging Rijnland. De voorzitter, de heer dr. Ir. P. C. Lin- denbergh, deelde mede, dait in korte tijd van voorbereiding reeds 70 leden zijn toegetreden, zowel uit Leiden aLs uit Wassenaar en Voorschoten. Er blijkt dus volop belangstelling te be staan; op deze eerste vergadering waren reeds 40 leden aanwezig. Uit de vergadering kwamen veel voor stellen naar voren, filmopnamen, keuringen, lezingen, het opleiden van honden, het instituut van ringcom- missarissen, enz. Toen de voorzitter de vergadering sloot konden de aan wezigen uiteengaan in het besef, dat de eerste stenen voor een bloeiende vereniging zyn gelegd. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. De Zondagsdienst der huisartsen wordt van Zaterdagavond 3 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren P. van Es, Kort mann, Lahr en Teeuwen. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 31 Mei 13 uur tot Zaterdag 7 Juni 8 uur waar genomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110 Tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschans- weg 4, Tel 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8. Tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Maria Francis-4 cus Gerardus z. van N. L. W. Pad-* denburg en A. M. van der Wiel; Martpe d. van E. Koelewijn en W. J. van der Zwart; A-driana d- van M, de Tombe en A, van Vliet; Adriana Ruth dr. van A. R. Stylaard en G. R. Noort; Angenietje Cornelie d. van C. Passchied en C. van der Niet; Bou- dewijn Cornelis z. van P. M. le No bel en A. Zwemmer; Willem z. van J. Schutte en W- Meyll. Overleden: J. Witte man 73 j.; H. van Beelen man 46 j.; A. M. E. Bink vrouw 72 j. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). De vliegramp te New-York ZIJ ONTSPRONGEN DE DODEN DANS. Nader wordt gemeld, dat het aantal slachtoffers van de vliegtuigramp by New York tot nu toe negen-en-der tig bedraagt^ allen Amerikanen, voor het merendeel vrouwen. De machine had vier-en-veertig passagiers aan boord. Van de bemanning, bestaande uit twee piloten en twee stewardes sen, zijn de besturende piloot en een stewardes er levend afgekomen. En kele van de .pegen overgebleven ge wonden zouden er ernstig aan toe zyn. Drie adspirant-passagiers zijn de dans ontsprongen, doordat zij in de lunchroom van het vliegveld nog aan tafel zaten toen het vliegtuig ver trok. MARKTBERICHTEN UTRECHT 31 Mei. Vee. Op de veemarkt werden heden aangevoerd 4890 stuks vee. Stieren 250400. kalfvaarzen ƒ304375, Graskalveren 80150.nuchtere kalveren 25 40.pinken 150275.melk koeien 350600.kalfkoeien 375 625.vaarskoeien 275—450. schapen 60100.lammeren f 25 40, biggen ƒ2040.bokken en geiten 2070. TER AAR, 30 Mei. Groenten. Rabarber 4—6 cent. Postelein 1834 cent, Spinazie 819 cent, Prei 115 cent, Andyvie 2052 cent, Slavellen 3032 cent, Sjalotten 620 cent, al les per kg. Aardbeien 4196 cent per doosje, Sla 318 cent, Bloemkool 8 107 cent per stuk, Peulen 1.202-10, Snijbonen 1.602.70 per kg. Bospeen 3564 cent, Radijs 27 cent, Seldery 37 cent, Peterselie 710 cent per bos. Aardappels 9.10 per 100 kg. Druiven 5.20 per kg. De primeur van Druiven alhier werd geleverd door de kweker M. Keyzer alhier, die eveneens de eerste Spinazie heeft ge leverd. KATWIJK a. d. RIJN. 30 Mei. Groenten. Rabarber ƒ9.11, Sla 1013.Radijs 17—19.—, Bloem kool I 59—62.—, idem II 36.—, Bos peen 6163.Spinazie 816. Kervel 2—2.10, Sla-uien 3—3.10, Prei ƒ7—14.—

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2