Ceicfoc QowkxxÜ Drie-en vijftig slachtoffers ineens 1 Op korte golf f Paniekstemming in Boedapest „Katholiek" en Volkstelling ZATERDAG 31 MEI 1947 .Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11100 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post i 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. ONWEER BOVEN FRANKRIJK IN FRANKRIJK worstelt het kabi- net Ramadier als een moderne Laokoön-groep met het slangenge- broed van de telkens opduikende sla kingen. Nauwelijks is er een sta kingsdreiging bedwongen of een an dere schiet als een sissende slang om hoog. Het is een zenuwen-oorlog, of zoals de premier Ramadier het on langs in een parjementsrede noemde: „een geluidoze burgeroorlog". Deze week was tegen Woensdag een langzaam-aan-staking afgekon digd van het personeel der gas- en electriciteitsbedrijven. Er werd een loonsverhoging geëist van niet min der dan 23 pet, een loonsverhoging, welke in haar consequenties de ge hele loonpolitiek van de Franse re gering dxeigcle te doorkruisen. Wel is de regering bereid om tot een sa larisherziening over te gaan, maar alleen op voorwaarde, dat deze over de gehele linie zal plaats vinden en voor alle loonklassen. Een derge lijke herziening kost tijd en het ziet er niet naar uit, dat deze klaar zal zijn voor 1 Januari 1948. Gaan nu verschillende groepen op eigen houtje salarisverbeteringen afdwin gen, dan. wordt het een chaos- Van daar dat Ramadier onmiddellijk met alle kracht, waarover hij beschikt, heeft gereageerd en, gebruik makend van een nog juist van kracht zijnd wetsartikel, het personeel der gas- en electriciteitsbedrij ven eenvoudig heeft gevorderd. Had het personeel geweigerd te gaan werken, dan st,ond daarop een straf van maximaal 5 jaar gevangenis en natuurlijk ont slag. Het werk zou dan kunnen wor den overgenomen door speciale troe pen van de genie, artillerie en ma rine, alsmede door vrijwilligers van de technische hogescholen. Ramadier had dus de toegeworpen handschoen opgeraapt en was stevig van plan zich niet in een hoek te laten duwen. Gelukkig is het niet tot een kracht proef gekomen, want op het laatste moment is een overeenkomst bereikt. Wat er gebeurd zou zijn, als het per soneel der bedrijven aan 't saboteren was geslagen en als er van hogerhand zou zijn ingegrepen, was bij de hui dige geladen atmosfeer in Frankrijk, waar de zenuwen overspannen zijn, niet te overzien geweest. T^AUWELIJKS was dit gevaar be- zrworen, of thans duikt een nieuw gevaar op, nu weer van de zijde der Franse winkeliers. Op 4 Juni a.s. wil len twee millioen winkeliers hun za ken voor 24 uur sluiten. Een symbo lische staking dus. Zij verzetten zich tegen de controle-maatregelen der re gering; een ander aspect van de eco nomische worsteling. Op haar beurt dreigt de regering met sluiting van de winkels van degenen, die aan de ze symbolische verzetsdaad mee doen. Ook hier dreigt het dus hard tegen hard te gaan en als puntje bij paaltje komt, zal ook deze dreigende orkaan waarschijnlijk wel degrade ren tot een storm in een glas water. Maar het zijn en blijven geluiden, die er op wijzen, dat er zwaar on weer op til is. Achter de stakings wolken gromt een ander onweer, de communistische strijd om de mactyt. Want achter deze stakingsactie zit de nu uit de regering gestoten comrau- 1 nistische partij te stoken. Misschien willen zij demonstreren, dat zonder hen Frankrijk niet te regeren is, maar in elk geval trachten zij hoe dan ook politieke munt te slaan uit de onrust, waaraan het land ten prooi is. Het bekende principe, dat het in troebel water goed vissen is, weten de communstische leiders al tijd zeer wel toe .te passen en de ge legenheid om een financiële en economische chaos in Frankrijk te veroorzaken, zullen zij niet onbenut laten. Van de andere kant moet de heer sende spanning tevens koren zijn op de molen van de Gaulle, van wie men de laatste tijd wel niet veel hoort, maar wiens beweging toch in inner lijke kracht moet toenemen, zodra het duidelijk wordt, dat de politieke chaos opzettelijk van communisti sche zijde wordt aangewakkerd. Zwarte wolken stapelen zich op aan de horizon van Frankrijk, tenzij "het Ramadier gelukt, de dreigende krachten te bezweren en hij het lot van Laokoön blijkt te kunnen ont gaan. Hij moet dan wel een fakir talent ontplooien in het slangen be zweren. H. WIJDINGEN. Z.H.Exc. de Bissschop van Haar lem heeft in de Kathedrale kerk „St. Bavo" te Haarlem de volgende H.H. Wijdingen toegediend: Het H. Pries terschap aan de eerw. heren: J. J. M. Agterof, E. v. Diepen, A. W. de Greef, G J. Klinken oerg, Th. G. J. Kloeg, Th. J. Kramer, P. J. Krol. H. W. J. Kuipers, S. H. J. v. d. Meer, V. G. Nijman, M. v. d. Ploeg, J. P. Seyse- nar, J. Sikkink.' Het Subdiakonaat aan de eerw. he ren: A. Bakkum, B. J. M. van Bal- gooy, P. H. I. Genemans, A. Th. Groe nendijk, C. J. v. Haastert, A. F. J. Hansen, Ph. A. Harding, A. L. M. Hermus, J. Th. Hoogevorst, W. J. de Jonge, H. J. Kaandorp, J. A Kerst- holt, A. de Kcrte, L. A. E. M. Le Jeune, F. A. Th. M- Meyer, J. C. P. Plantinga, P. J. L. v. Reisen, C. A. Ryk, L. Verbeek, G. A. de Wildt, W. J. Wortel, C. H. R. J. Wüst, Th. P. Wijnker. Allen theologanten van het Groot Seminarie 'te Warmond. NIEUWE VLIEGRAMP IN DE V.S. Y7LIEGRAMPEN plegen zich in serie voor te doen. De jongste zwarte dag voor de luchtvaart heeft ook thans weer in Amerika een nieuwe vliegramp opgeroepen, welke die van de vorige dag nog overtreft. Zo werd gisteren van de zijde van de burgerlijke luchtvaartautoriteiten te Baltimore vernomen, dat zij een telegram hadden opgevangen, dat zegt, dat een DC 3 41/2 km. ten Noorden van Havre de Grace in Maryland (V.S.) te pletter is gevlogen en verbrand. Het verongelukte vliegtuig behoort tot de Eastern Airlines. Het was op weg van Newark (New Yersey) naar Miami (Florida) en had 49 passa giers en een vier koppen tellende be manning aan boord. De politie heeft later verklaard, dat er geen overle venden zijn. Het neergestorte vliegtuig is van hetzelfde type als het toestel, dat bij het vliegveld Laguardia is veronge lukt Nader werd uit New York beves tigd, dat er inderdaad 53 personen cm het leven zijn gekomen. Daarmee is dit weei de grootste vliegramp in de Amerikaanse geschiedenis, binnen 24 uur na de ramp op het vliegveld Lauardia, welke reeds het hoogste aantal dooen eiste, dat ooit door een vliegongeluk in de V.S. werd be reikt De vliegramp bij Tokio. Volgens een rapport van het Ame rikaanse leger zijn bij de vliegramp nabij Tokio veertig personen om het leven gekomen. De lijken waren bn- herkenbaar verminkt. Het vliegongeval te New York. De United Airlines zegt in een gis teren uitgegeven verklaring, dat het ongeluk met de Skymaster bij het vliegveld Lagardia te New York, waarbij 39 personen om het leven kwamen, waarschijnlijk te wijten is aan een plotselinge rukwind. Zwarte onweerswolken hingen ten tijde van de ramp boven New York, er viel regen en er waren sterke ruk winden. Dakota verongelukt op IJsland. De vermiste IJslandse Dakota, die sinds Donderdagmiddag \verd ver mist, is thans gesignaleerd op een steile berghelling aan de Noordkust van IJsland. Men vreest, dat alle in zittenden, 21 passagiers en 4 leden van de bemanning, om het leven zijn gekomen. Reddingsploegen zijn naar de plaats van het ongeluk onder weg. Drie vliegtuigongelukken in Argentinië. Vier personen zijn gisteren gedood en een ernstig gewond bij drie vlieg tuigongelukken in Argentinië. Een piloot en een vrouwelijke passagier werden gedood en een tweede vrou- DE ONRUST IN FRANKRIJK. De C.G.T. de door de communis ten beheerste Franse vakbeweging heeft Vrijdagavond per communiqué meegedeeld dat zij niet accoord gaat met het uitstel der definitieve be spreking van het loon- en prijsvraag stuk tot 1 December. De vakbond eist besprekingen op 1 Juli. De arbei ders in de Citroën-automobielfabrie- ken zijn een „langzaam-aan"-staking begonnen. MUSTANG BIJ MED AN NEERGESTORT. De regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia meldt, dat gisteren een „Mustang" van de militaire lucht macht tijdens een controle vlucht boven Nederlands gebied nabij de rand van de stad Medan is neerge stort. De piloot were, gedood en het toestel is uitgebrand. Omtrent de oorzaak is niets bekend. welijke passagiers ernstig gewond door het neerstorten van een vlieg tuig, dat een demonstratievlucht gaf in de provincie Cordoba. Twee leden van de bemanning van een militair vliegtuig werden gedood toen het vliegtuig in een park in Mendoza neerstortte* >000000000000000000000000000000000 0 loooooooooooonooooonoooooooooooooo BINNENLAND. De doodstraf is geëist tegen de beruchte Douwe Bakker, die leider is geweest van het beruchte bureau In lichtingendienst Nieuwe Doelen straat te Amsterdam. De doodstraf is uitgesproken te gen N. Vroom, die deel had uitge maakt van een vuurpeleton, dat in April 1945 aan de Hof laan te Rotter dam 20 Nederlanders neerschoot. Tot voorzitter van de spoorweg- raad is benoemd ir. Th. van Marle. Prins Bernhard was gisteren aanwezig bij het vertrek van de ,.Jo- han de Witt' met troepen naar Indië. Een drieling is geboren in het gezin Dorlandt te Haarlem. Een kantoorbediende bij de fir ma Swelheim te Almelo, heeft kans gézien 80.000 textielpunten te ver duisteren. BUITENLAND. Een Liberator-bombardements- vliegtuig stond gisteren op hex vlieg veld van Staffordshire te bakken in de zon. Plotseling kreeg het toestel het zó te kwaad dat het uit elkaar sprong en in brand vloog. Vier "bur gers liepen brandwonden op. Gouwleider Grohe, die von Fal- kenhausen opvolgde als Rijkscommis saris voor België en Noord-Frankrijk, zit thans in een Belgische gevangenis» Te Rangoon hebben Gurkha's ea Punjabs op bevel van de regering de politiebureaux bezet en de politie ont wapend. Geen wonder, dat het daar onveilig was, als de ordebewakers zdM niet te ^vertrouwen wareh. Iri Frankrijk zijn sinds de be vrijding 637 collaborateurs terecht ge steld. DC Franse studenten willen gaan staken, indien de regering haar be slissing tot verhoging der studiegel den en vermindering der beursuit- keringen handhaaft. Memorial Day. In tegenwoordigheid van HJVI. de Koningin en gezan ten uit vele landen zijn Vrijdag op het Amerikaanse Militaire Kerkhof te Margraten de Amerikaanse gesneuvelden in de tweede wereldoorlog op plechtige wijze herdacht. Koningin Wilhelmina legt een krans. Minister-president Nagy afgetreden Ferenc Nagy, de Hongaarse minis ter-president, is afgetreden. Blijkens een bekendmaking van het officiële nieuwsagentschap heeft hij de Hon- gaarsche legatie in Bern opgebeld en de gezant verzocht president Zoltan Tildy van zijn ontslagaanvraag in kennis te stellen. Zijn „vacantiever- blijf' in Zwitserland zal Nagy ver moedelijk voortzetten. Hij is 14 Mei met onbekende bestemming uit Boe dapest vertrokken, na een langdurig onderhoud te hebben gehad met de Amerikaansche gezant Arthur Schoenfeld en de Britse politieke ver tegenwoordiger Helm. De Russische autoriteiten hebben Donderdag de thans ingetreden crisis ontketend, door Nagy te beschuldigen van een samenzwering tegen de Hongaarse democratie. Welingelichte Hongaarse kringen menen, dat er reden is om aan te ne men, dat Nagy's aftreden was geëist, tènzij hij er in toestemde naar Hon garije terug te keren. In Wenen zijn berichten uit Boedapest binnengeko men, dat president Tildy en de mi nister van Voorlichting, Mihalyfi, zich gistermorgen naar de grens be geven hadden, waarschijnlijk om Na gy tegemoet te komen, die echter niet kwam opdagen. Verwacht wordt, dat Imre Oitva- nyi, thans minister van Financiën, een coalitie-regering van communisten, socialisten en links gezinde „kleine boeren" zal vormen. Altvanyi zelf behoort tot de linkervleugel van de partij der kleine boeren. Hangende de crisis heerst in Boe- dapest een paniekstemming. Gister morgen ontstond een run op de ban ken. In lange rijen stonden de men sen te wachten op hun beurt, om hun spaargelden op te vragen. Een nieu we inflatie wordt gevreesd. Financiële deskundigen wezen er op, dat het heengaan van Nagy betekende, dat er geen verdere financiële hulp van Amerika verwacht kon worden. LONDEN KREEG GEEN RAPPORTEN. In diplomatieke kringen te Lon den verwachtte men Vrijdagavond, om 8 uur, een communiqué van 't mi nisterie van Buitenlandse Zaken over de toestand in Hongarije. Tot veler verbazing werd medegedeeld, dat van de Britse politieke vertegenwoordi ger in Boedapest, Helm, geen rappor ten waren binnengekomen. De veron derstelling, dat aan Helm was gewei gerd om zijn rapporten door te stu ren, werd natuurlijk niet geopperd, doch men liet wel blijken, dat het Foreign Office het zeer vreemd vond, dat nog niets was ontvangen. Zolang Londen zonder nieuws blijft, zal de Britse regering haar standpunt t.a.v. de gebeurtenissen in Hongarije niet kunnen vaststellen. Een ding is evenwel vrij zeker; in Hongarije heerst een verwarde situa tie, waarvan de Russen gebruik ma ken, om aanvallen te richten op de partijen, die hun niet welgezind zijn. Als het vredesverdrag van kracht wordt, zullen zij hiertoe de kans niet meer hebben, want dat betekent de terugtrekking der Russische bezet tingstroepen. IN INDIë GESNEUVELD. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen soldaa'. M. de Boot van de Koninklijke Landmacht, leger- nummer 251119074, van 3 R.S. ten gevolge van terroristische activiteit nabij Tjibeurebeg is gesneuveld. GEÏNTERNEERDEN VRIJGELATEN Een en twintig maanden na de ca pitulatie van Japan, werden Donder dag 335 Nederlanders uit de interne ringskampen vrijgelaten en naar de Nederlandse bezettingszone op Java overgebracht. Dit was de laatste groep Nederlan ders, die door de Indonesische repu bliek geïnterneerd werden. In een Ned.-Indisch commüniqué wordt verklaard, dat het lot van nog 2000 personen, voorkomende op de lijst van geïnterneerden, een raadsel blijft, daar de republiek beweert, dat de repatriëring voltooid is. gedoopt tot de Katholieke Kerk is toegetreden en niet uitdrukkelijk ai'e, contact met de Kerk verbroken heeft, zich als zodanig mag laten re gistreren.' De vraag is natuurlijk, wannee: houdt vooral in de grens- en twijfel gevallen het contact op! Nogmaals d;ene de nadruk er op gelegd, dat 't antwoord op het formulier de mening van de getelde moet weergeven. De teller is gerechtigd en verplicht om bij niet-invulling of onduidelijke in vulling de nodige objectieve zake lijke voorlichting te geven. Het is hierbij in strijd met de geest der volkstelling propaganda te ma ken voor een of ander kerkgenoot schap. PRACTISCHE TOEPASSINGEN. Het zal veelvuldig voorkomen, vooral in gevallen, waar men zelf niet in staat is het formulier (goed) m te vullen, dat op een desbetreffen de vraag van de teller hij ten ant woord krijgt: ,,ik voel er niets meer voor; ik doe er niets meer aan; mijn man wil er niets van weten". Vooral de gemengde huwelijken en de echt scheidingen zijn oorzaak van veel grens- en twijfelgevallen. We willen er enige vermelden: 1. Men gaat niet meer naar de kerk, is non-paschant. In dit geval kan gerust „R.K." worden ingevuld, tenzij men, gezien de instructie, be slist niet meer tot de Katholieke Kerk wenst te worden gerekend. 2. Dezelfde omstandigheden als hierboven en bovendien niet kerke- In De Linie schryft pater Monta- nus Versteeg O.F.M. een artikel over „Katholiek" en Volkstelling, dat wij gaarne onder de aandacht van al on ze lezers brengen- Men kan onderscheiden, aldus schr., het dogmatische, het juridi sche, het z.g. registratiebegrip. En als hij de eerste twee begrippen heeft omschreven vervolgt hij: Het zogenaamde registratie-begrip is ruimer dan het dogmatische en ju ridische begrip. Het is dit begrip „ka tholiek", dat maatgevend is voor het invullen van het volkstellingsformu lier. Dit begrip ontlenen we aan de officieele instructie, welke als volgt luidt: „Men vermelde de kerkelijke ge zindte, waartoe men krachtens doop, belijdenis enz. behoort. Wenst men beslist niet meer tot een kerkelijke gezindte te worden gerekend, dan vuile men „neen" in. Omgekeerd vermelde degene, die zich tot een kerkelijke gezindte rekent, hoewel hij daartoe krachtens doop enz. niet behoort, de naam dezer gezindte. De kerkelijke gezindte van een minder jarige wordt geacht gelijk te zijn aan die van de vader, zolang de minder jarige niet zelf tot een bepaalde ker kelijke gezindte behoort". Men kan er over twisten of deze richtlijn juist is, vooral met betrek king tot de Katholieke Kerk, maar in de gegeven omstandigheden is de enige mogelijke handelwijze: zich er zo nauwkeurig mogelijk aan te hou den. Dit (bredere) registratie-begrip is ook door de Hervormde Kerk naar voren gebracht, aan welk feit men zich naar onze mening ten onrechte Het invullen der formulieren voor de volkstelling in ons land levert voor heeft gestoten. menigeen onoverkomenlijke moeilijkheden op. De volkstellers, die in ver- Als algemene richtlijn kan worden schillende plaatsen van ons land reeds begonnen zijn met het ophalen aangehouden, dat degene, die in de der formulieren, zijn echter gaarne behulpzaam bij het invullen der Katholieke Kerk gedoopt is of geldig lijsten. lijk gehuwd en kinderen niet ge doopt. Ook hier kan, gezien de in structie, „R.K." worden ingevuld, ten zij men ook hier beslist niet meer tot de Katholieke Kerk wenst te wor den gerekend. 3. Personen, die niet katholiek zijn, maar wel besloten zijn het te worden, geven zich op als „R.K.", zulks in overeensteming met de in structie. 4- Ouders beiden katholiek, kin deren niet gedoopt of wel gedoopt, maar niet katholiek opgevoed: vol gens de instructie moet de godsdiens* van de vader worden ingevuld, dus „R.K." 5. Minderjarige kinderen, ge doopt in de Katholieke Kerk (katho liek opgevoed of niet) uit een ge mengd huwelijk, waarbij de vader (wiens gezindte normgevend is) niet katholiek is en de moeder wel, kun nen als „R.K." worden aangemerkt. Volgens de instructie immers kun nen zij krachtens de doop tot de Ka tholieke Kerk gerekend worden. 6. De minderjarige ongedoopte 'kinderen uit een gemengd huwelijk moeten overeenkomstig de instructie worden gerekend naar de gezindte van de vader. Is de vader „R.K.", dan de kinderen ook; is de moeder „R.K.", dan gelden de kinderen als niet „R.K". 7. De minderjarige ongedoopte kinderen uit een huwelijk, dat ont bonden is, toegewezen aan de moe der, die „R.K." is of althans niet met de Kerk wil breken, worden gere kend ,,R.K." te zijn, omdat volgers het burgerlijke recht de moeder als gezinshoofd dient te worden be schouwd. Het hier besproken vraagstuk is het meest urgent in de grote steden en in gebieden van gemengd reli gieuze bevolking, waar het aantal non-paschanten en het aantal ge mengde huwelijken uiteraard he; grootst is. (Wij herinneren er aan, dat de aan duiding voor katholieken is: Rooms- Katholiek Kerkgenootschap). Volkstelling Tellen, tellen, tellen, telleif. Jantje. Pietje, Pukkie, Daan. Heel het Nederlandse volkje Komt nu op de lijst te staan. Wij zy'n uitgeteld, getekend, Ingedeeld, geregistreerd, Stuk voor stuk geschift, gewogen, Uitgebeend, gereguleerd. Stonden wij sinds de bevrijding In ons hemd ter nauwernood, Thans zet ons de registratie Voor een ieder naakt en bloot. Heel ons hebben en ons houden Is voortaan een open boek. 't Gaat erin voor wie 't wil hebben Als een vers gesneden koek. Komt er straks weer eens een oorlog; En een vijand in het land, Dan zal 't zaak zijn, dat wij hebben Een atoombom bij de hand. Om te blazen naar de weerlicht Heel die registratie-kliek. Anders zijn we weer het haasje Des bevolkingsstatistiek. „Het nationaal socialisme en de H. Stoel" Bij de Duitse uitgeverij „Studium" zal binnenkort het belangrijke werk „Het Nationaal Socialisme en de H. Stoel" van Prof. Maccarono verschij nen. Het vormt een zeer belangrijke bijdrage tot de geschiedenis van de vaak zo gespannen betrekkingen tus sen het Vaticaan en het Hitler-regi me en grijpt ook terug op de periode voor 1933, toen Hitier reeds ageerde tegen de Kerk, Haar instellingen en bedienaren. In dit werk zullen zeer veel belangrijke documenten worden gepubliceerd. Er zullen talrijke be wijzen in zijn te vinden over de acti viteit van de H. Stoel met betrekking tot het Nazisme in Duitsland en de door het derde Rijk beïnvloede en la ter bezette landen. In dit boek zijn ook vastgelegd de gesprekken en de onderhandelingen, die gevoerd wer den tussen de Kardinaal Staatssecre taris, de Apostolische Nuntius te Ber lijn en het Duits Episcopaat aan de ene kant en de Duitse bewindhebbers en diplomaten aan de andere zijde. Het blijkt, dat de Encycliek „Mit brennender Sorge" a.h.w. de epiloog van de door het Duitse Episcopaat in overleg met de H. Stoel voor 1936 geschreven brieven en protesten. De pogingen van de H. Vader om de Vrede te redden worden op overtui gende wijze geïllustreerd. NIEUW KABINET VAN DE GASPERI. Alcide de Gasperi, de formateur der nieuwe Italiaanse regering, heeft na een onderhoud met president De Ni- cola de verzekering gegeven, dat hij zijn taak definitief had volbracht. „Morgen zal ik de officiële lijst heb ben", verklaarde hij. Volgens gezaghebbende bronnen zullen negen portefeuilles in handen vfn christelijk democraten komen en vijf in handen van onpartijdige des kundigen. n... HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leidan voor SS-ER KOMT ILLEGAAL NEDERLAND BINNEN. In Frankrijk reeds ter dood veroordeeld. De in Frankrijk bij verstek ter dood veroordeelde S.S.-er,Arie Bos uit Leerdam, heeft kans gezien met zyn echtgenote, de Oostenrijkse Theresia Nemitz, illegaal de grens te passeren en zich naar zijn ouders in Leerdam te begeven. De Leerdamse politie wist hem daar te arresteren. De Oosten rijkse is Donderdagmiddag door de Enschedese politie over de grens ge zet. VULPENSMOKKKELAARS LEEFDEN ER GOED VAN. V Ambtenaren van prijscontrole en douanerecherche hebben een smok kelaarscomplot ontmaskerd, dat zich bezighield met het tegen buitenspori ge prijzen verhandelen van over de grens gesmokkelde vulpennen. De leveranciers van de smokke laars bleken twee Belgen te zijn en een „kunsthandelaar" te Meers- sen. De financier van de onder neming, een diamanthandelaar, wordt verdacht van smokkel van diamant en verdovende middelen Alle betrok kenen verdienden geld als water, ze kochten dure auto's en leefden er vro lijk op los. Vier van hen zijn gear resteerd. Een. ÜMAAeUje.... „Leert iemand niet tijdig liefda digheid en offervaardigheid, dan is zijn leven mislukt" aldus mgr. dr. Alphons Ariëns.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1