Gemeenteraad van Lisse bijeen De vliegtuigramp bij Gilze-Rijen De staking bij „De Sleutels" VRIJDAG 30 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Motorrijder ondergedoken. Toen gisteravond omstreeks 8 uur een mi litaire motorrijder, die bepaald met de plaatselijke situatie aldaar niet op de hoogte was, de Van Mander- sloostraat uitreed richting Leiden en plotseling rechts afzwenkte naar de Aarkade en de bocht te ruim nam, schoot hij pardoes ter hoogte van de garage Vreeswijk het water in. Met behulp van een aantal omstanders, die onmiddellijk ingrepen, werden man en motor spoedig op het droge gebracht. Gouden arbeidsjubileum. On der grote belangstelling van directie, personeel en vrienden herdacht de heer Vermaas gisteren zijn gouden dienstjubileum bij de firma Kloot- Meyburg, leerlooierij alhier. Namens de directie werd hij toegesproken door de heer W. Hetzel, die zijn sym pathieke woorden vergezeld deed gaan van de aanbieding van een gou den horloge. De heer Koren sprak namens zijn collega's en bood de jubi laris een huiskamerlamp aan. HILLEGOM Schrijfmachine ontvreemd. In het kantoor van de fa. Jos Engel aan de Hillegommerdijk is ingebroken; de buit was een schrijfmachine. ZILK. Herwonnen Levenskracht. De Gidsen hebben een speldjesdag geor ganiseerd ten bate van H.L. De op brengst beliep 120. Brand. Een kunstmoeder, ge plaatst in een schuur van Van der P. aan de Zilkerduinweg, geraakte op onverklaarbare wijze in brand. Bij het blussen van dit apparaat dat geheel verloren ging bekwam de eigenaar zulke ernstige brandwon den, dat E.H.B.O. en doktershulp no dig bleek. Dank zij het mooie weer waren de 200 kuikens niet bij de kunstmoeder, zodat deze behouden bleven. KATWIJK BEZOEK VAN PRINS BERNHARD. Na zijn bezoek aan Voorschoten, bracht Z. K. H. Prins Be rnhard gis terenmiddag om 4 uur een bezoek aan onze gemeente om zich op de hoogte te stellen van de werkzaamheden der M.O.D. (Munitie-Opruimings-dienst). De Prins, die gekleed was in het uniform van vice-admiraal, werd rondgeleid door db majoor van de Rijkspolitie mr. Warmolz en bezich tigde de werkzaamheden in de Zuid duinen en de Zuid-boulevard. „In de war geweest". De laat inschrijver voor 28 woningen op het Wantveld was de combinatie v. d. Plas voor 325.380.Wegens een vergissing in de berekening heeft de ze fa. zich thans teruggetrokken. Laagste inschrijver is nu de combina- tie de BestVooysVerdoes voor 384.380.—. Weg kluiven! Verdacht van slachting van een carbonade-produ- cent van ruim 400 pond zijn door de politie aangehouden en daarna ter beschikking gesteld van de Officier van Justitie M. v. R. te Katwijk a. Zee en C. de R. te Katwijk a. d. Rijn. NOORDWIJK Reddingsbrigade. Donderdag avond had de werkersvergadering plaats. Door B. en W. was toestem ming verleend de strandtent op de ongevraagde standplaats te mogen plaatsen, terwijl de verschillende hulpposten reeds waren uitgezet. Het bestuur kan de heugelijke mededeling doen dat de Bondsstranddag dit jaar te Noordwijk zal plaats hebben op 26 Juli of 9 Aug. a.s., waaraan meerde re kustbrigades zullen deelnemen o.a. de Haagse brigade mqt zijn Tomploeg, dit belooft dan ook een zeer inter- ressante demonstratie te worden. In de commissie van voorbereiding voor deze Bondsstranddag werden be noemd mej. v. Oosten en de heren S. Verloop, W. Smit, C. v. d. Berg en B. de Groot. De regeling der strand- wacht waarvoor een 60 tal actieve leden nodig zijn had een vlot verloop, deze wacht gaat Zondag 1 Juni a.s. reeds in. Het zwemmen te Leiden is thans ook geregeld en zal plaats heb ben Woensdagavond van 7.30 tot 8.30 uur ingaande 4 Juni a.s. hieraan kun nen deelnemen leden boven de 14 j., welke de zwemkunst reeds verstaan. Het zwemmen in zee werd bepaald op Vrydagavond te 7 uur ingaande 6 Juni^ Inzake de besprekingen over het z, g. wip-brancard welke men thans propageert bij de toepassing van kunstmatige ademhaling bij drenkelingen, was dr. Kruyt van me ning dat dit in de toekomst een zeer nuttig instrument zal worden, alvo rens tot aansohaffing over te gaan, zullen bevoegde instanties hiervoor worden geraadpleegd worden. In de rondvraag werd nog gewezen op het grote gevaar hetwelk kan ontstaan nu er gelegenheid gegeven wordt tot het huren van bootjes om te kunnen spelevaren in zee. Gisteren heeft men reeds hulp hiervoor moeten verlenen, het bestuur zal bij de bevoegde in stanties op dit lang niet denkbeeldige gevaar wijzen. SASSENHEIM Sport ten bate van liefdadigheid Daar een tocht voor Ouden van Da gen kosten met zich mede brengt, willen ook de sportbeoefenaars een steentje bijdragen. Zaterdagavond heeft op „Sporthoff" een ontmoeting plaats tussen Ter Leede I en Lisse I. We wekken onze lezers op, in verband met het doel te zorgen, dat het finan- tieel resultaat in alle opzichten bevre- gend is. Personalia. Met ingang van he den is de marechaussée M. Creppers van hier overgeplaatst naar St. Mi- chels-Gestel. Onder voorzitterschap van burge meester Lambooy vergaderde de raad dezer gemeente Donderdagavond. Wegens zakenreis was de heer J. Kpr- tekaas afwezig. De heer Chr. H. Steenwinkel werd als lid van de raad beëedigd. De voorzitter stelde aan de orde de vaststelling regeling bebouwde kom en de daarmede verband hou dende besluiten. Hij gaf een uitvoeri ge toelichting en wees op de belang rijkheid der verordening voor alle in gezetenen. De heeren van Kesteren en van Leeuwen menen, dat het dorpsbeeld, omdat de tijdsduur der verwezenlij king der verordening niet bepaald kan worden, een onaesthetisch aan zien zal verkrijgen door de te schep pen inhammen, wanneer onverhoopt een pand verdwijnt of geheel nieuw opgebouwd zal worden. De heer van Leeuwen wijst tevens op de grote fi- nanciëlen gevolgen. De voorzitter weerlegt deze bezwa ren en wijst er op, dat dit slechts tij delijk zal zijn, omdat er, wanneer het aanzien der gemeente bedorven zou zijn, met een rooilijnbesluit een snel- ,1e oplossing gevonden kan worden. De desbetreffende voorgestelde be sluiten worden aangenomen. De aankoop van diverse eigendom men van de heer G. van der Meij te Sassenheim, ten behoeve van de Vleeskeuringsdienst, kring Lisse, wordt aangenomen. De aankoop be treft 0.28.74 H.A. grond met opstal len, zoals schuren, huizen, werkplaats enz., voor de prijs van f 22.500. Deze panden zullen worden bestemd als de VOETBAL U.V.S.Vios. Deze laatste com petitie-wedstrijd van U.V.S.. wordt gespeeld op Zaterdag aanvang 5 uur. R.K. A.V.V.Bodegraven. tweede promotie-wedstrijd wordt Zondag gespeeld tegen de kampioen van de derde klasse A. Ongetwijfeld een wedstrijd welke gezien mag wor den. Het zijn hier twee kampioenen en beide partijen zullen alle krachten inspannen om in een hogere klasse te komen. Op eigen terrein zal A.V.V, geen kans voorbij laten gaan om tot haar doel te komen. A.V.V. is op eigen terrein nog nimmer geslagen en deze gewoonte zal ook nu wel weer volvoerd worden. Van de andere elf tallen speelt A.V.V. II tegen ADO 5 en A.V.V. 4 tegen Scheveningen 9. Het derde elftal gaat naar H.M.S.H. Foreholte. Zaterdag voetballen de Foreholte b. A>dsp. te Leiden tegen Docos c, aanvang 3.30 uur. Zondag thuis om 12 uur Foreholte 3Rouw koop 3, daarna een ongetwijfeld span nende match 2 uur Foreholte 1 Meerburg 1 en om 4 uur Foreholte BWarmunda (A), terwijl Foreholte .2 de gast is van UVS 6, aanvang 2 u. Donderdagavond a.s. te 7.30 uur doen de eerste elftallers om de Witte- man Wisselbeker op het Docos-ter- rein. ^reholte 1UVS 4. De Voor- houters zijn momenteel bekerhou ders; of het hun zal lukken deze weer te bemachtigen? T DUIVENSPORT „De Blauwband" (Alphen). Wedvlucht vanaf Quiévrain (Frank rijk) over een afstand van 203 Km. In concours waren 85 duiven, welke des morgens te 8 uur werden gelost met heldere lucht en Zuid-Westen wind. De eerste duif kwam aan te 10.32.03, de laatste te 10.45.34. De snelheid van de eerste duif bedroeg 1335.32 M. per minuut. De gedetailleerde uitslag luidt: P. G. Borgers 1, 4, 16; H. v. d. Heuvel 2; C van Of wegen 3; M. Groene veld 5; H W. Martens 6; Jac. Hogenes 7, 14; KI. Hulsoher 8; H. Bauer 9; A. v. Walderveen 10, 12; J. Landaal 11; B. Rombouts 13; E. van Egmond 15. 17. Verenigingscompetitie Rayon Lei den. In rayon Leiden van de Postduivenverenigingen zijn inge deeld de navolgende afdelingen, welke de daarachter aangegeven punten behaald: 1. „Steeds Sneller, Noordwijk, 656 pnt.; 2. „De Bonte Duif", Leiden, 562 pnt.; 3. „De Vriendenclub", Leiden, 557 pnt.; 4. „De Gevleugelde Vrienden", Wasse naar, 498 pnt.; 5. „De Blauwband", Alphen a. d. Rijn, 375 pnt.; „L.P.C." Leiden, 357 punten. HAZERSWOUDE Brand. Donderdagmorgen om half tien brak door nog onbekende oorzaak brand uit in het perceel van de heer F. B. Dorsman. Een grote schuur en een garage werden een prooi der vlammen, terwijl het woon huis aan de achterzijde ernstig werd beschadigd. Een varken kwam in de vlammen om. Door actieve medewerking kon de gehele inboedel gered worden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met meerdere stralen en wist de omliggende panden te sparen. LEIDSCHENDAM Vereniging -Polders. Naar wij vernemen zullen Gedeputeerde Staten voorstellen de gecombineerde Huis- zitter- en Meeslouwerpolder groot 204 H.A. en de Kleine Westeindse Veen en Droogmakerij groot 79 H.A. tot een polder te verenigen. Boerenleenbank. Verschenen is de balans over het boekjaar 1946. Op de balane komen voor als bezittingen in het debet: kas f 18.118.02, debiteu ren voorschotten 12.350, rekening courant C. C. Boerenleenbank 434.252.81, C. C. Boerenleenbank deposito 803.000, effecten Centrale Bank 1300, Boeren Hypotheekbank 200, overige effecten f 199.945.62, spaarzegels 48, roerende goederen f 63, postchèque en girodienst 5258.98, te vorderen van voorschot ten ƒ144.80 en van effecten ƒ2227.10; en in het credit: spaargelden direct op verdebaar 1.319.142.70, deposito met 1 jaar opzegging f 79.029.99 en lor pende rekeninghouders 18.582.88, re serve 41.541.96, reserve effecten koersverschillen 19.04, periodieke belastingen f3536.10, nog te betalen Opdracht aan derden f 809.79, belas tingreserve 7000, bijzondere reser ve 2350, te betalen kosten f 1000. winst van het boekjaar 3895.87 (ƒ2943.99). centrale noodslachtplaats voor de kring- Lisse. Vervolgens werd vastgesteld de verordening op de heffing voor rech ten en behoeve van de vleeskeurings dienst voor vee en vlees in de keu ringskring Lisse. De voorzitter deed mededeling van een ingekomen schrijven van het co mité Lisse Vooruit aan burgemeester en wethouders, omtrent de levering van meubilair voor de inrichting van de burgemeesterskamer. De voorzit ter deed voorlezing van een rapport in deze zaak, waaruit bleek, de loop der besprekingen en dat de opgaaf heel moeilijk te vervullen was. De midaenstand van Lisse is in het ge heel geen brevet van onbekwaamheid gegeven. De heer van Leeuwen wees op de noodtoestand van een deel der bevol king en vroeg of het niet op de weg van de Raad ligt om een spoedige af doening te verkrijgen voor het uitbe. talen van het surplusfonds en een re geling omtrent de te grote areaalhef fing. De voorzitter zegt overweging toe, waarna hij de vergadering sluit. Personalia. De heren W. van Blitterswjjk, P. G. Balkenende en J. Kruger, slaagden voor het examen leraar in de tuinbouwtechniek. WASSENAAR Gemeenteraad. De gemeenteraad van Wassenaar ia- voor een openbare vergadering ten Raadhuize bijeenge roepen tegen Woensdagavond 4 Juni om 9.15 uur. Gemeentebureaux gesloten. De kantoren der gemeente, gevestigd in het Raadhuis „de Paauw" zullen in verband met de volkstelling Zaterdag en Maandag gesloten zijn, behalve voor aangelegenheden de burgerlijke stand betreffende. Afscheid Postdicteur. Het Was- senaarse P.T.T.-personeel en andere belangstellenden zullen Zaterdagmid dag 3 uur op het Hoofdpostkantoor in de gelegenheid worden gesteld, af scheid te nemen van de Directeur, de Omtrent het vliegtuigongeluk bij Gilze Rijen wordt nog nader gemeld: De twee toestellen, welke nabij Gil ze-Rijen zijn verongelukt waren „An- sons" van de waarnemersschool der luchtstrijdkrachten op Gilze-Rijen. De waarnemersschool omvat zowel een theoretische als een practische opleiding. De practische opleiding bestaat o.a. uit een aantal uren vlie gen. De leerlingen zijn aan de oefe ningen in de lucht nog niet toe, dan nadat ze op de grond een behoorlijke theoretische grondslag hebben gekre gen. Tijdens de vlucht wordt onder leiding van een instracteur de opge dane kennis in practijk gebracht. De instructeur laat de leerlingen koersen uitzetten, plaats bepalen aan de hand van alle ter beschikking staande mid delen, windfactoren berekenen, kort om hun wordt opgedragen al die na- vigatie-gegevens te verkrijgen, welke de vlieger nodig heeft, om van plaats van uitgang naar plaats van bestem ming te vliegen. Deze oefenvluchten worden uiter aard uitgevoerd met betrekkelijk gro te vliegtuigen, waarin plaats is voor vlieger-instructeur en leerlingen. Het zijn als het ware vliegende lesloka- heer H. M. G. Baert, die op 1 Juni, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de dienst der P. T.T. zal verlaten. N.I.W.LN.-collecte. Maandag en Dinsdag zal in Wassenaar de derde maandelijkse huis aan huis-collecte ten bate van de N.I.W.I.N. worden ge houden. Zoals bekend, wordt het bij eengebrachte geld aangewend voor de aankoop van een cantinewagen. Het Wassenaarse N.I.W.I.N.-comité heeft zich als ideaal gesteld om een eigen Wassenaarse cantinewagen aan te schaffen. Hiervoor is een bedrag van 10.000.nodig. Tot nu toe werd 4000.bijeengebracht. Het N.I.W. I.N.-comité heeft goede hoop, dat het ideaal verwezenlijkt zal kunnen wor den, wanneer de financiële steun van de Wassenaarse bevolking niet uit blijft. OEGSTGEEST Reclassering. De reclasserings- club wordt hier ter plaatse gehouden op Zaterdag 7 Juni a.s. Het gemeen tebestuur, de plaatselijke geestelij ken en vooraanstaande personen van alle gezindten hebben hun naam ge geven aanhet comité van aanbeve ling. Zij, die. tot het slagen willen meewerken, kunnen zich tot Dins dag 3 Juli a.s. opgeven bij plaatse lijk comité: W. F. de Rooij, Gevers straat 34, L. J. Bijl, Kempenaerstx. 30, T. J. Parmentier Emmalaan 62, mevr. A. BelgraveBroekstra, Nas- saulaan 6. VOORHOUT Brand. Dinsdagavond laat werd er een begin van brand geconstateerd in een houten schuur van de heer van den Berg aan de Teijlingerlaan. De gealarmeerde brandweer van Voorhout en Sassenheim was spoedig ter plaatse. Zij behoefden echter, dank zij het kordate optreden van de omwoners, niet daadwerkelijk op te treden en konden zich bepalen tot het nablussen met een straal op de waterleiding. Geboren: dochter van T. Kop- peRemmelz waal Ondertrouwd: N. W. Korsuize 25 j. en N. van der Bent 23 j.: J. J. Kloek 24 j. en C. Duivenvoorden 24 j. len. De „Anson" b.v. is een twee-mo- torig vliegtuig, dat behalve aan twee personen in de bestuursruimte nog aan vier personen in de romp plaats biedt. Het is overigens een toestel, waarin de vlieger een buitengewoon goed uitzicht naar voren heeft. Het spreekt vanzelf, dat bij zulke vluchten de radio-telegrafie een be langrijke rol speelt, omdat peilingen, plaatselijke gegevens e.d. met behulp van radio verkregen worden. Om nu de verschillende belangen te koppe len, worden bij de vluchten tevens twee telegrafisten geoefend. Ale vol ledig bekwaam personeel zijn bij zul ke oefeningen dus aanwezig: de vlie ger voor zulke vluchten, uiteraard Door de directeur van luchtstrijd-j krachten is aangewezen een commis- sie van hoofdofficieren en officieren, welke onder leiding van de kapitein luitenant-ter-zee vlieger-waarnemer, W. J. Reynierse, een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van de bot sing. Over deze oorzaken kunnen uiter aard op dit ogenblik geen bijzonder heden worden medegedeeld, welke zouden vooruitlopen op de uitslag van het onderzoek. Duidelijk is, dat twee vliegtuigen na beëindiging van een succesvolle oefenvlucht boven vliegbasis Gilze-Rijen in botsing ge komen zijn. Alle leden van beide be manningen waren van parachutes voorzien, maar het ongeval is blijk baar zo sroel verlopen, dat niemand van dit laatste redmiddel heeft kun nen gebruik maken en allen zijn om gekomen". K.L.M. VLIEGT TIENMAAL PER WEEK OVER DE OCEAAN. Met ingang van de vlucht van Vrij dag 30 Mei wordt de frequentie van de AmsterdamNew York dienst op gevoerd tot vier maal per week re tour, teneinde te voldoen aan de gro te vraag. Voortaan vertrekken dus elke Dins dag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag .Constellations" naar New York, waarbij het toestel van Donderdag doorgaat naar Curasao. Dit betekent, dat 1 jaar na de ope ning van deze dienst op 21 Mei 1946 en twee jaar na de bevrijding van Nederland, „Constellations" rtiet de Nederlandse driekleur op het staart vlak, tien maal per week het Noor delijk deel van de Atlantische Oceaan oversteken. De vliegramp te New-York ZIJ ONTSPRONGEN DE DODEN DANS. Nader wordt gemeld, dat het aantal slachtoffers van de vliegtuigramp bij New York tot nu toe negen-en-der tig bedraagt, allen Amerikanen, voor het merendeel vrouwen. De machine had vier-en-veertig passagiers aan boord. Van de bemanning; bestaande uit twee piloten en twee stewardes sen, zijn de besturende piloot en een stewardes er levend afgekomen. En kele van de negen overgebleven ge wonden zouden er ernstig aan toe zijn. Drie adspirant-passagiers zijn de dane ontsprongen, doordat zij in de lunchroom van het vliegveld nog aan tafel zaten toen het vliegtuig ver trok. Reeds enkele weken thans duurt de nieuwe staking bij de meelfabriek „De Sleutels" v.h. De Koster en Co- en er bestaat redelijkerwijs gespro ken weinig kans, dat het conflict bin nen afzienbare tijd tot een oplossing zal worden gebracht. Onderhandelingen worden er niet gevoerd; omdat het fabrieksperso- neel eigenmachtig tot staking is over gegaan, zodat zij de vakbonden niet onmiddellijk achter zich hebben, ter wijl de directie geen reden ziet tot toegeven, omdat zij zich houdt aan het collectief contract. Intussen heeft de directie tegen over enkele vertegenwordigers van de pers zulks mede naar aanlei ding van de yele geruchten, welke zich rond deze staking hebben voor gedaan een en ander medegedeeld omtrent de arbeidsvoorwaarden in het bedrijf, waaromtrent wij het vol gende kunnen mededelen. De arbeidsvoorwaarden voor de arbeiders in het meelbedrijf zijn vast gelegd in. een C.A.O., welke 19 on dernemingen uit de Maalindustrie in September 1946 hebben afgesloten met de moderne, Chr. en R.K. werk nemersorganisaties. Krachtens deze overeenkomst, welke is goedgekeurd door het College van Rijksbemidde- leers, hebben beide partijen zich con tractueel verplicht niet dan langs organisatorische weg wijziging te brengen in de arbeidsvoorwaarden. Deze wederzijdse contractuele ver plichting eindigt op 31 December van dit jaar. Ten aanzien van de lonen deelde de directie mede, dat het minimum weekloon ƒ36.96 bedraagt. De werk nemers in vaste dienst zijn allen op genomen in een pensioenfonds, dat hen op 65-jarigen leeftijd een pen sioenuitkering geeft van 70 pet. van de pensioengrondslag, welke uiter aard afhankelijk is van het aantal dienstjaren. Bovendien wordt een weduwe-pensioen verstrekt van 50 pet. van het loon. De door de werk nemers te betalen premie van 4 pet. bedraagt minder dan de helft van die, welke door het Rijkspersoneel voor een ongeveer gelijke pensioenrege ling moet worden betaald. De pencentages van de resp. 70 en 50 pet. zijn op dit niveau gebracht in 1945; voordien bedroegen zij resp. 50 en 25 pet. Voor deze verhoging werd door het bedrijf een bedrag van 185.000 betaald, terwijl de weke lijkse premie, die door de onderne ming voor iedere werknemer wordt gestort, tenminste 3.98 bedraagt. Na de bevrijding werd door de di rectie een regeling getroffen, welke TIM TUIMEL EN HET SPOOK VAN MUIZENDAM 8. „Hallo! Ha. die commissaris! Wat zegt u me nou? Spoken?!! Maar die bestaan toch niet!.... Nee, com missaris, mij houdt u niet voor de gek, het is trouwens nog lang geen 1 April. Wat zegt U? Ja, ik kom di rect!" Tim Tuimel vond de geschiedenis zo mogelijk nog vreemder dan de commissaris, maar besloot toch maar te gaan. Roetsj, daar gleed hij langs de 1 uning naar beneden en had zo'n haast om op het politiebureau te ko en, dat hij zich nauwelijks tijd gunde om zijn kennissen op straat goede avond te wensen! ten doel had' de werknemers in de gelegenheid te stellen bijzondere goederen als textiel, schoenen, huis laad etc., die dus buiten het weke lijkse distributiepakket vallen, a«m te schaffen. Hiervoor is door elke werknemer thans pl.m. f 75.ge spaard, terwijl door de directie in totaal 175.per werknemer is ge stort. Voordat de staking uitbrak heeft overleg plaats gevonden tussen de di rectie en de werknemers-organisaties over het uitvoeren van een werkclas- sificatie d.w.z. een differentiatie vol gens vak-bekwaamheid. Hierbij werd overeengekomen, dat deze werkclassificatie door een daartoe erkend bureau zou worden uitge werkt,, terwijl ook aan het personeel is medegedeeld, dat de uilvoering ten spoedigste zou plaats vinden. In fei te zouden, indien de staking niet was uitgebroken, de werkzaamheden van het bureau reeds zijn aangevangen MARIA CONGREGATIE ST. PETRUS CANISIUS. Afdeling Jongemannen. Een stijlvolle avond., te organi seren, dat is het doel, dat de geza menlijke Besturen van de Jonge dames- en Jongemannen congregaties zich stelden, toen er plannen be sproken werden tot het houden van een buitenkerkelijke bijeenkomst in het kader van de Meimaand. Deze bijeenkomst wordt morgen avond gehouden in het gymnastiek lokaal van de Catharina-school, in gang Krauwelsteeg te 8.15 uur. Wij kunnen belanghebbenden slechts ad viseren allen aanwezig te zy'n. Het programma vermeldt het optreden van het gezelschap van Joop Koe- voets met Loes Mosseveldt aan de vleugel. Dit gezelschap heeft in korte tijd een dergelijke faam ver worven, dat zonder overdrijving ge zegd kan worden, dat alleen door 'haar optreden een bezoek aan deze avond de moeite waard is. Te beginnen met Zondag 1 Juni zal in den vervolge iedere Zondag middag te 14.30 uur in het Rijks museum voor Volkenkunde een rondgang worden gehouden onder deskundige leiding. Geslaagd voor semi-arts-examen J. F. Crul. WEERSVERWACHTING NOG STEEDS WARM. Langzaam naar Zuid draaien- de meest matige wind. Vrijwel nergens belangrijke bewolking, o Opnieuw warm weer. nnooooooooonooooooooooooonoooooooo KUNST EN ONTSPANNING. Rotterdams Philharmonisch Orkest. Niettegenstaande de grote warm te was de gehoorzaal stampvol; en het laatste concert in dit seizoen werd een ware feestavond. De heel de Wilde sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, mede tot wethou der Jongeleen, die het gemeentebe stuur vertegenwoordigde en in sa menwerking met Schiedams Man nenkoor „Orpheus" werd een mooi programma door het orkest uitge voerd, onder leiding van Piet van Mever. Hei eerste deel van de avond was gewijd aan Gluck, Schubert en Brahms. Gluck kwam met de novi teit in zijn ouverture „Iphigenie in Aulis" de voorbereiding tot de han deling te leggen, waardoor de hoofd gedachte van het drama wordt dui delijk gemaakt. Dit heeft van Mevor eerst uitgelegd en daarna voorge speeld, eerst de verschillende the ma's daarna de prachtige ouverture als geheel, welke grote waardering te beurt viel: „Psalm 23" van Schu bert kenden wij alleen voor vrou wenkoor, en vonden naar ook mooier inniger en meer ingetogen voor vrouwenstemmen dan voor mannen koor, hoewiel „Orpheus" beschikt over uitstekend slemmateriaal, en een mooie beschaafde klank ontwik kelt in elk der stemgroepen. Dit viel ook te bemerken in het lang niet alledaagse werk: de Alt-Rhapsodie van Brahms, waarin de alt-zangeres Jo Imounk de prachtige solo zong. Deze zangeres is een hoge alt, wier laag register niet het sterkste is. Hoe wel wij de volzongenheid van een mannenkoor steeds met waardering beluisteren, menen wij toch, dat de dirigent het koorensemble iets moet afdempen, daar waar het samen- zingt met de soliste. Nu ging er wel wat moois verloren. Met waardering werd haar voordracht ontvangen. Na de pauze was het genre wat lichter. Massenet hoorden w;j in de „Scènes Pittoresques". Nog altijd ondergaat men de bekoring van deze muziek- tafreeltjes, wanneer ze mooi worden uitgevoerd. Last not least zong het koor twee walsen voor mannenkoor en orkest „Bei uns Zshaus", een en al Weense élégance en „Rosen aus dem Süden". Er werd met veel en thousiasme gemusiceerd, gezongen en door 't orkest gespeeld. De saam horigheid hield van Mever stevig in handen en daverend was het ap plaus, dat aangroeide tot een ovatie. Er waren bloemen voor de zangeres. De heer de Wilde dankte allen, die dit seizoen blijk van belangstelling hadden gegeven; hij dankte, koor, orkest en diens secretaris op aardige vlotte manier, en bewaarde het dank woord aan van Mever tot het laast. Er werd de dirigent een corbeille aangeboden, inhoudende een ge schenk, waarna van Mever op zijn beurt woorden van waaixiering sprak voor het aangebodene, dan tot zijn gehoor, msar bovendien tot het toe gewijd orkest, en riep een tot weer ziens toe. J. Kortmann. MET 1700,— OP STAP. Drie jeugdige vriendjes van 10, 12 en 13 jaar kregen plotseling be hoefte wat geld stuk te slaart. Daar toe stal de jongste van zijn vader maar liefst f 1700,—. Allereerst kochten ze daarvoor een tennis racket voor 37,50 en gingen daar na eens in Amsterdam op de zwar te markt zpeken of daar niets van hun gading was. Het resultaat was voor elk een Belgisch horloge. Thans is het edele drietal door de Politie opgepakt en de 13-jarige G. J. M., die als kassier-bankier fun geerde is ingesloten. Van het geld was nog 300,over. BURGERLIJKE STAND. Geboren: René Louis z. van L. A. van Griethuizen en J. M. Hagenaar; Tfenarika Pieternella d. van J. Ver mond en F- de la Rie; Louis z. van L luncke en M. Plomp; Barnardus Johanna z. van B. J. Möllers en B. Herstek: Johannes Wilhelmus z. v. G. Z.verv/er en C. M. Aai-man; Martina Margaretha Maria d. van M. Lenting en M. de Lange; Catharina Maria d. van M. J. Haisen en C. J. Aniba; Karst z. van K. Woudstra en L. Dil. Overleden: J. van Wij land zn 1 maand. Gehuwd: P. J. la Gordt Dillié gesch. en L. Vinke wed.; H. Mens jm. en H. C. Koelemeij jd.J. W. Segaar jm. $n A. H. Bavelaar jd. Ondertrouwd: W. Burgerjon jm. 24 j. en J. van der Kaaij jd. 24 j.; A. Gravekamp jm. 25 j. cn M. C. Sal man wed. 22 j.; F. X. J, van Haaste ren jm. 22 j. en M. A- P. Masseling jd. 22 j.; T. van Iterson jm. 20 j. en J. Verver jd. 19 j.; K, Kanis jm. 26 j. en M. L W. Buitendijk jd. 32 j.; G. Koelewijn jm. 24 j. en E. C. Crama jd. 20 j.; W. van Meijgaaraen jm. 25 j. en M. M. Ooijendijk jd. 23 j.J. Nievaart jm- 22 j. en S. Gijbeis jd. 25 j.; A. Ouwehand jm. 29 j. en M. E. Verlind jd. 26 j.; T. Ouwehand jm. 21 j. en S. M. Arentsen jd. 23.j.; W- Sloos wendr. ep M. C. Heuzen vrouw; J. N. Straathof jm. 33 j. en W. J. van Vliet jd. 23 j.; C. Voorzaat jm. 27 j. en W. de Vries jd. 24 j.; A. Sierajm. 33 j. en A. A. Schouten jd. 20 j.; J. Bavelaar jm. 24 j. en I. Seijn jd- 21 j.; P. Kalkhoven jm. 30 j. en M. C. van Egmond jd. 26 j.; A. Tegelaar jm. 26 j. en A. P. van der Henst jd- 21 j.; H. A. C. de Koning jm. 27 j. en O. Tegelaar jd. 21 j.; K. A. Andriesse wednr. 33 j. en M- C Eterman jd. 37 j.; W. J. C. Broekman jm. 24 j. en A. M. de Graaf gesch. 24 j.; M. W. van Haaften jm. 38 j- en J. C. Roelofzen jd. 25 j.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3