RADIO Interacademiaal tennistournooi te Noordwijk DE SLEUTELS VAN HET KONINKRIJK" Internation. politie-sportcontact Washington Square VRIJDAG 30 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het stoffelijk overschot van dr. Colijn op Nederlandse bodem Gisteravond omstreeks 7 uur ar riveerde aan de grens te Beek bij Nijmegen het stoffelijk overschot van wijlen dr. H. Colijn. Voorafge gaan door een militaire auto, waarin gezeten waren luitenant-kolonel De •Ruyter van Steveninck en kapitein Euychaver van de dienst identificatie en berging uit den Haag, kwam een grote rode kruiswagen, waarin de kist met het stoffelijk overschot was geborgen. Aan de tolboom welke door de hoofdinspecteur van invoer rechten en accijnzen te Nijmegen, de heer C. D. Fetter, werd omhoogge- heven, werd de kist door de zoon van wijlen dr. Colijn, de heer dr. A. H. Colijn, in ontvangst genomen. Het was een treffend ogenblik toen door de heer R. Gosker van het centraal comité der anti-revolutionaire kies verenigingen, de heer E. van Ruller, de voorzitter van de nationale orga nisatie van A.-R. jongeren de zware donkere eikenhouten kist, waarop een eenvoudige koperen naamplaat gehecht was, met de vaderlandse drie kleur werd bedekt. Na deze ceremo nie werd het stoffelijk overschot overgedragen in een rouwauto. De kist werd gedekt door twee bloem stukken, waarvan een van de Belgi sche en een van de Ned. militaire missie in Berlijn. Mede werd in de auto gelegd het eenvoudige eikenhou ten kruis, dat in Duitsland op het graf van wijlen dr. Colijn gestaan had. Als vertegenwoordiger der vader landse regering was aanwezig jhr. C. G. C. Quarles van Ufford, commissa ris der Koningin in Gelderland. Nadat overste de Ruyter van Steve ninck aan dr. A. H. Colijn had mede gedeeld dat de identificatie door dr. Verhoef en dr. Ruychaver in Berlijn was geschied, terwijl tegelijkertijd de nodige papieren werden uitgewisseld, reed de lijkauto met enige volgwa- gens in snelle vaart via Nijmegen naar den Haag, waar het stoffelijk overschot voorlopig wordt opgebaard in de rouwkamer van de rouwonder- neming Innemee. Buiten de belangstelling van eni ge bewoners van Beek, waren er geen personen bij het overbrengen van het lijk tegenwoordig. DE SLOTACTE VAN „DEELEN". Auto's met nummerborden uit bij na alle provincies stonden gisteren op Deelen geparkeerd. Het departement van financiën hield uitverkoop van de roestige resten, die daar staan op geslagen. In twee flinke kavels ge splitst werden partijen staal en ijzer aan de meest-biedende verkocht. Twee kijkdagen zijn er gehouden en tal van experts hebben zich binnen de omheining gewaagd om een grove schatting te kunnen maken van de waarde. In het oog van de leek was het slechts oud roest, maar dat een zakenman er nog het een en ander mee weet te beginnen, bleek wel uit de niet lage prijzen. Nadat deze ruige heide twee jaar lang een rustplaats is geweest voor oorlogsmonsters, op welker-resten door menselijke gieren werd geaasd, toonde overheid een grote haast met het opruimen van dit terrein. De prijzen van vele in schrijvers werden gedrukt door de gestelde termijn van drie maanden voor het opruimen van kavel A en twee maanden voor B. Voor de ko pers van deze eerste kavel zal het een krachttoer worden de Shermans en vernielde Tigertanks, de vlieg tuigrompen en mishandelde vracht auto's binnen de bepaalde tijd te slo pen en te vervoeren. De massa oud ijzer is ten slotte aan de beide hoogste inschrijvers gegund. Voor kavel A waren dat de firma Nannings, Hoorn en Springer, Amsterdam voor de somma van ƒ37.003. voor de partij B was het de N.V. in oprichting Uit voering Sloopwerken en Metalen te Stampersgat voor de somma van 33.766. OPRUIMING VAN OORLOGSTUIG. De minister van binnenlandse za ken heeft aan de burgemeesters me degedeeld, dat in het kader van de ruiming van de overal in den lande nog verspreid liggende munitie, in overleg met zijn ambtgenoot van ju stitie, thans maatregelen zyn getrof fen voor een systematische en inten sieve opruiming van het oorlogstuig, voor zoveel dit zich nog onder de be volking bevindt. De ouders of verzorgers van de schoolgaande jeugd moeten worden geattendeerd op het grote gevaar van vaak zelfs onschuldig uitziende voor werpen. Deze ware een verklaring betreffende de eventuele aanwezig heid van oorlogstuig ter tekening voor te leggen. Op deze wijze wordt enerzijds het achterhouden van deze voorwerpen zoveel mogelijk voorkomen, terwijl anderzijds de ruiming aan de hand van de binnengekomen meldingen door de hulpverleningsdienst syste matisch zal kunnen geschieden. PETROLEUM VOOR VACANTIE- GANGERS. Zij die tussen 15 Mei en 15 dctober 1947 hun vacantie buiten gaan door brengen en voor het bereiden van hun maaltijden op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, kunnen, naar het Centraal Distributiekantoor mededeelt, petroleum aanvragen. Kampeerders en zij, die een speciaal daarvc;r bestemd zomer- of kam- peerhuisje hebben gehuurd, moeten hun aanvragen richten tot de A.N.W. B. Zij die een (gedeelte van een) woning hebben gehuurd of over een buitenhuis(je) beschikken, moeten hun aanvragen op een H-formulier indienen bij de distribut;edienst van de gemeente der tijdelijke vestiging, terwijl personen, die aan boord van een schip verblijven, dit bij de distri- butiedienst van hun domiciliege meente moeten doen. De aanvraag moet worden gedaan door het gezinshoofd of de als zoda nig te beschouwen leider van een groep, onder overlegging van de twee de distributiestamkaarten van alle betrokkenen. Zaterdag HILVERSUM I (301 M) 7.30 Lichte muziek. 8.15 Concert. 9.15 Ernstige muziek. 10.00 Uitzen ding VPRO. 10 35 Zang. 11.00 Voor de nachtarbeiders. 12 00 Orkest. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Orkest. 14.00 Operettemuziek. 14.15 Soortpraatje. 14.30 Concert. 15.30 Boekengids. 15.45 Operettenkoor. 16.05 Causerie. 16.20 Voor de arbeidersjeugd. 16.45 Orkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.15 Spaanse muziek. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Ensemble ,.Con Anima". 19 45 Volkstelling. 20.20 Variété-progr. 21.45 ..The Ramblers" 22 15 Radiospel. 22.45 Zang met or gel. 23.15 Verstandstest. 23.30 Film muziek. HILVERSUM n (415 M) 7.45 Gram.platen. 8.15. Lichte mu ziek. 9 00 Concert. 9.50 Gram.platen. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. platen 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamermuziek. 12.03 Gram.platen. 12.30 Orkest. 13.45 Toneelkroniek. 14.00 Zang en orgel. 14.45 Gram. platen 15 00 Voor de jeugd. 16.00 Gram.-platen. 1620 Causerie. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Buffalo Bill. 19.20 Orkest. 19.45 Volkstelling. 20.15 Causerie. 20.30 Hemi de Greeve. 21.00 Gem. progr. 22.00 Gram.platen. 23.20 Zangkoor. HET INTERACADEMIAAL TENNISTOURNOOI. dat in de afgelopen week op de banen van het Noord wijkse Casino is gehouden, mag in alle opzichten geslaagd heten De Leidse Studenten Lawntennisclub, die voor de organisatie had zorg gedra gen, heeft daarmede alle eer ingelegd. Er heerste een bijzonder prettige stemming, welke niet weinig verhoogd werd door de buitengewone medewerking, welke ditmaal van het weer mocht worden ondervonden. Het was er echt studentikoos-gemoedelijk, ook al zou men in sommige partijen meer geestdrift gewenst hebben. te nonchalant aan het net waren. Wij weten het niet hoe dikwijls zij toch niet al te* moeilijke smashes pardoes in het net sloegen. Tal van hun pun ten heeft hun dit gekost ».n dat mag niet alleen op pech geschoven wor den. Bovendien lieten zij verschillen de keren ballen lopen, die zij met enige inspanning wel hadden kunnen hal, ook al lijkt het soms heel moeiijk. De Delftenaren kwamen in beide sets op 42 voor te staan. In de eer set slaagden de tweelingen er nog in twee games aan de eerste twee toe te voegen, doch in de tweedt set bleef het 62. De laatste wedstrijddag werd op amusante wijze enkele malen onder broken door „partijtjes" van enkele leden van de Leidse studentensenaat, waarbij alle officiële vormen zoek waren, zodat men de spelers zelfs in rok en lehoed tussen de lijnen zag, terwijl de warmte droeg daartoe wel bij zelfs een flinke „verver sing" niet achterwege bleef. Tevens werd een demonstratie gegeven tus sen mr. H. Wilton, thans Davis Cup speler en vroeger geen onbekende op de Noordwijkse banen, en de win naar van het herenenkelspel van dit tournooi, J. Bouman uit Delit. Wil ton won de eerste set met 63, de volgende was voor Bouman met 62. Vanwege de tijd werd de partij hier na beëindigd. Na afloop volgde de prijsuitreiking, gemeenschappelijk di ner en tot besluit werd een balavond gehouden. De uitslagen luiden als volgt: Herenenkelspel: J. Brouwer (Delft) sl. J. F. Drijver (Leiden) 75. 64. Damesenkelspel: mej. J. van Al phen (Delft) sl. mej. J. J. Vogelen zang (Amsterdam- 61, 64. Herendubbel: R. F. StormW. Keuls (Delft) sl. de gebr. Beemink (Leiden) 64, 6—2. Damesdubbel: mej. J. v. Alphen (Delft) en mej. I. Eggersman (Am sterdam) sl. mej. H. J. Poortenaar en mej. J. C. Jamin (Leiden) 61, 63. Gemengd Dubbel: mej. I. Eggers man (Amsterdam) en W. Keuls (Delft) sl. mej. J. v. Alphen en R. F. Storm (beiden Delft) 86, 46, 62. Delftse studenten roeren zich Intussen mag dit tournooi wel het Delftse tournooi genoemd worden, want de vertegenwoordigers van Delft hebben zich danig geroerd. Vier titels, die van het heren- en da- mes-enkelspel en het heren-dubbel, wisten zij te veroveren en in het damesdubbel en Gemengd Dubbel was een der winnaars (ess?n) uit Delft afkomstig. Met recht mogen zij dus zeggen, dat zij in alle spelen win naar werden. Dat mag een prestatie van de eerste soort genoemd worden! De deelnemers aan dit tournooi kwamm uit Amsterdam, Rotterdam, Delft, Utrecht, Wageningen en Lei den. voorts waren er enige Belgen en Engelsen benevens een vertegen-1 woordiger van Hongarije. In het damesenkelspel werd win- j nares mej. J. van Alphen uit Delft. die in de eindstrijd van mej. Vogelen zang wist te winnen met de fraaie cijfers 61, 64. Met 61. 61 was mej v. Alphen uit de eerste ronde gekomen, om in de tweede met 60, 63 te zegevieren. In de iemi-finale had zij meer tegenstand te overwin- ren. Daar was mej. J. C. Jamin haar tegenpartij en de cijfers werden: 36,1 75, 75. De finale in twee sets te gen mej. Vogelenzang was een mooi bekroning van haar keurig spel in j dit tournooi. De Delftenaar J. Brouwer nam op prachtige wijze het herenenkelspel j voor zijn rekening. Zijn drie eerste partijen won hij alle met 6—2, 61, een prestatie op zichzelf. Daarna won hij in de definale met 2, 75 van W. Keuls en tenslotte kwam hij uit de eindstrijd met 75, 64 al» over winnaar op J. F. Drijver te voorschijn. Deze had de verschillende ronden de volgende cijfers geboekt: 62, 86; I 6—1, 6—3; 10—8, 4—6, 6—3 en in de demifinale tegen F. Beernink 63. 97. In de einstrijd hield Drijver aanvankelijk aardig stand, doch tegen i het einde moest hij door ontactisch spel verliezen. Inplaats van zich te gen de ongetwijfeld sterkere Bouman tot verdedigen te bepalen, ging hij herhaaldelijk tot de aanval over, maar dit initiatief bracht hem tel kens achterop en zo verloor hij de partij. De laatste partij van gisteren was het herendubbel, waarin de gebr. Beernink het moesten opnemen tegen Storm en Keuls. De Leidenaars moes ten evenwel in hun tegenstanders hun meerderen erkennen, vooi name lijk een gevolg van hun te geringe durf. terwijl zij over het algemeen WATERPOLO Het programma voor de A.Z.C.- zevéntallen, spelende in de KNZB, is voor dit seizoen als volgt samen gesteld: 4 Juni, AZC 2—Zian IV; AZC I— Sleutelstad I; 9 Juni, Boskoop I AZC I (dames); 11 Juni, AZC I— Gouwe I idem; 16 Juni, Boskoop 2 AZC 2; idem Zwip IAZC I; 18 Juni AZC I-DKR.I (dames); 19 Juni, De sleutels van het ko ninkrijk der hemelen lig gen in handen van de een- voudigen van geest, van de waarlijk nwierigen. Zo één is de oude priester Cliisholm" die pastoor is te Tweedside in Schot'and. Hij is een oud en gebrek kig man en blijkens het on derzoek, dat de vicaris-ge neraal, mgr. Sleeth, heeft ingesteld, heeft de bisschop alle reden om hem te dwin gen zijn emeritaat aan te vragen. Maar deze oude priester heeft een heel le ven achter de rug en dat leven was hard en moei zaam. De vicaris-generaal, 2iet toevallig het dagboek van pastoor Chisholm lig gen, hy bladert erin en leest. Dan zien wij op de film want het verhaal is de 20th Century-Fox film „De Sleutels van het Konink rijk". welke in de komende week in Casino gaat en waarvan wij gisteren een gastvoorstelling konden bij wonen wij zien dan het leven van de priester vanaf zijn jongensjaren aan ons voorbijtrekken. Herinne ringen aan de tragische dood van zijn ouders, aan het meisje van zijn pleeg moeder, waarmede hij op groeide, aan zijn roeping tot het priesterschap. Zijn eerste parochies waren geen succes en zijn bis schop stuurt hem naar China. Welk een aankomst op zijn missie-statie! De kerk verwoest, de pastorie een puinhoop, erger dan een beestenstal. De Christenen zijn wegens de hongers nood gevlucht n^ar de heu vels en de twee overgeble venen zijn z.g. „rijst-chris- overste is een vrouw, die erg uit de hoogte doet en de eenvoudige missionaris, die „boeren-pater", minacht Tegenslag volgt op tegen slag. als er een revolutie uitbreekt er. de missiesta tie in de vuurlinie komt te liggen. De moeizaam ge bouwde kerk gaat weer ka pot. wordt opnieuw opge bouwd en zqo gaat het verhaal door, totdat aan bet einde een grootse hulde wordt gebracht aan de Het verhaal van een eenvoudig priester tenen", die plotseling zeer onbetrouwbaar blijken, als er niets te halen valt. Het lijkt een hopeloos geval, maar langzaam komt de ommekeer, als de christen Joseph terugkeert en de lather gaat helpen. Tot overmaat van geluk stuurt een oude vriend, een on gelovige dokter, een kist met medicamenten en als het de priester gelukt het zoontje van de mandarijn te genezen van een gevaar lijke b'oedvergiftiging heeft hij "de vriendschap van een machtig man verworven. Er komen drie nonnen om hem te helpen, maar de scheidende missionaris door hetzelfde volk, dat hem jaren geleden met on verholen minachting be groette. De vicaris leest.heel de nacht door en begrijpt, dat deze man in zijn leven dichter bij de hemel stond dan menig ander, voor wie een schitterende carrière was weggelegd. De oude pastoor blijft op zijn post. Het verhaal is ontleend aan een boek van de be kende schrijver J. A. Cro- nin, die vooral bekendheid verwierf door zijn „Citadel" De duidelijke tendenz van de film is: de priester figuur vooral van menselijke zijde te doen zien; hij is een edel mens en weet de natuurlijke goedheid van de mens ook in anderen te zien en te waarderen, ook al lopen hun opvattingen over God en godsdienst niet parallel met de zijne. Dat maakt deze figuur ook aanneme lijk en sympathiek in de ogen van andersdenkenden, zoals zij ook sympathiek is in onze ogen. Het verhaal van de missie-arbeid in China is wat gedramati seerd de meer nuchtere werklijkheid leent zich slecht vóór een film-histo rie maar is niet gechar geerd en nergens hinderlijk fantastisch. Het is een bui tengewoon mooie sympa thieke film. uitstekend ge speeld en wat ook wat zegt van een lengte wel ke een heel programma kan vullen; zij duurt meer dan 2 uur. Wat jammer is, want men zou er graag nóg twee uur langer naar gekeken hebben. Voor iedereen gaar i,e aanbevolen. Als bijzonderheid kun nen wij nog mededelen, dat mgr. BKijs het de moeite waard vond, de gastvoor stelling van deze film bij te wonen. Aan de vooravond van de heden- kingsplechtigheden op het Ameri kaanse militaire kerkhof te Margra ten bezocht een Amerikaans ouder paar het graf van zijn enige zoon, waartoe het speciaal uit Amerika was overgekomen. GZC 3—AZC 2. 24 Juni, WZC 1— AZC 1 (dames); 25 Juni, AZC 2 Zijl 3; AZC 1—Vitesse 1 Juli, Gouwe 1AZC (dames); 2 Juli, AZC 2Boskoop 2: 4 Juli, Sleutel stad 1--AZC 1; Zian 4—AZC 2; 9 Juli, AZC 1Boskoop 1 (dames); 16 Juli, AZC 1—Zwip 1; 17 Juli, Zijl 3—AZC 2; 23 Juli, AZC 2— GZC 3; AZC 1—WZC 1 (dames); Vitesse 1—AZC 1; 28 Juli, DKR 1— AZC 1 (dames). Kringwedstrijd: 4 Juni, AZC 3 BZ en PC (Bodegraven); AZC 2 idem (dames). MOTORSPORT De T.T.-races Nu de datum 28 Juni nadert, de dag waarop dit jaar voor het eerst na de oorlog weer internationale TT races zullen worden verreden, blijkt, dat in Assen allerlei uitbreidingen plaats hebben, waarbij als doel wordt gesteld een zo goed mogelijke ver zorging en voorlichting van het pu bliek. Het aantal rondenborden zal wor den verdubbeld, er worden meer ta luds voor de staanplaatsen aangelegd, meer dan 6000 zitplaatsen zullen be schikbaar zijn, bijzondere aandacht is besteed aan een goede afrastering, terwijl daarnaast er voor zal worden zorggedragen, dat iedereen op het meer dan twee K.m. lange terrein te De Haar en op de terreinen te Hoog halen en Laaghalerveen de omroeper Nortier zal kunnen verstaan en dus volledig ingelicht kan worden. Dat zijn de belangrijkste verbeteringen in de accommodatie, die de ofgani- sa-tie-commissie heel wat hoofdbre kens zal kosten. Er zijn connecties aangeknoopt met Engelsen, Italianen, Zwitsers, Fransen, Tsjechen, Belgen, Zweden en Finnen inzake deelne ming, doch definitieve berichten zul len nog even op zich laten wachten. Gewoonlijk komen de inschrijvingen pas binnen tegen het sluiten van de daarvoor bepaalde termijn. Deze is volgens het reglement gesteld op 14 Juni. Het staat evenwel vast, dat er in het buitenland grote belangstelling is. Uit het reglement, dat dezer da gen in vier talen is verschenen, blijkt o.m. dat de deelneming internationaal is opengesteld voor motoren tot 350 cc en 500 oc. Toegestaan is, dat ma chines met een kleinere cylinder-in- houd in een klasse van zwaardere ma chines starten. Zo zullen 250 cc da- chines kunnen rijden in de 350 cc. Vooral voor de Italianen is dit van belang. Zij immers beschikken over zeer snelle 250 cc machines. Het is thans vastgesteld, dat de races om half elf zullen beginnen met de 350 oc klesse internationaal, die 14 ron den van 16.5 K.m. zal rijden. De 500 cc klasse internationaal, die 14 ron- start. Deze klasse rijdt 16 ronden. Tussen deze beide races staat op het programma een nationale hndicap- race. ZEVENLANDENlTOURNOOI TE LEIDEN Aller medewerking gevraagd Leiden zal (eindelijk!) weer eens een belangrijke sportgebeurtenis bin nen haar muren krijgen: een „Zeven- landen Politiesport-toumooi", dat dapper georganiseerd door de L.P.S. V., van 20 tot en met 23 Augustus a.s. zal worden gehouden. Voor we nader op het programma en enkele bijzonderheden ingaan eerst een pluim voor de initiatiefne mers van de Leidse Politiesportvereni- ging, die dit unieke sportfestijn op touw gaan zetten met de bedoeling, eenmaal nog eens (misschien al in 1952) te komen tot een wereldorga nisatie van Poltiesportbonden. Het programma voor dit jaar zal zich dan bepalen tot drie takken van sport: voetbal, schermen en paardrij den. De voetbalwedstrijden zullen worden gehouden op het terrein van UVS, de schermwedstrijden in de gymnastiekzaal van het Lyceum en de ruiterwedstrijden tenslotte op een der velden in de Leidse Hout. De paarden vinden onderdak in de stal len van het Openbaar Slachthuis. Op Maandag 18 Augustus zullen de buitenlandse deelnemers in Leiden arriveren, waarna op de dag daarna dit uit ca. 120 personen bestaand ge zelschap door de Burgemeester offi cieel ten stadhuize zal worden ont vangen. Op de avond van die dag wordt op het UVS-terrein door het eerste elftal van de Volewijckers een voetbalwedstrijd gespeeld tegen een nader aan te wijzen tegenstander. Tot het officieel openen van het tournooi op Woensdag 20 Augustus in de Aula van het Lyceum zal worden utigenodigd mr. F. R. Mynlieff, Hoofd van de afdeling Openbare Or de en Veiligheid. Daarna zullen ter plaatse de scherm wedstrijden (op sa bel) beginnen, waaraan wordt deel genomen door ploegen uit Frankrijk, Zweden. Luxemburg en Nederland. Des avonds beginnen dan de voet balwedstrijden, die Donderdag en Vrijdag d.a.v. worden voortgezet. Op Vrijdagavond tussen 17 en 18 uur volgt een parade door de stad van al le deelnemende politieruiters. Aan de ruiterfeesten op Zaterdag nemén uitsluitend Nederlandse ploe gen deel, n.l. equipes van de korpsen uit Amsterdam, den Haag, Rotterdam, Groningen en een ploeg van de Rijks politie. Nog een belangrijk programma punt, waar het publiek eigenlijk minder van zal merken: op Woens dagmiddag zullen de secretariaten der deelnemende landen, Engeland, Frankrijk, België, Zweden, Zwitser land, Luxemburg en Nederland, bij eenkomen om de levensvatbaarheid van een wereldorganisatie van Poli- tiesportbonden onder het oog te ne men. Een klein probleem, dat echter met medewerking van de burgerij binnen enkele dagen geen probleem meer be hoeft te zijn, is nog de huisvesting der buitenlandse deelnemers. Zij, die be reid zijn, enkele dagen een Zweed, een Zwitser of, enfin, u zoekt maar uit, in huis te nemen, geven zich op aan de heer Ranieau, De Sitterlaan 104, Leiden. Een ander vraagstuk bij dit sport gebeuren lijkt ons de financiële zijde en hierover moet men niet te licht denken. Indien de sportfeesten slagen gelijk men algemeen hoopt, zal het wel neit zo'n vaart lopen, maar wat: indien het weer de organisatoren in de steek laat? Daarom zal het nodig zyn een garantiefonds te vormen, waardoor e.v. tegenslag kan worden opgevangen. Andere middelen om aan geld te komen zijn b.v. het organiseren van voetbalwedstrijden ten bate van dit tournooi. Als eerste wedstrijd wordt a.s. Woensdagavond te 7 uur op het UVS-terrein gespeeld de wedstrijd Ned. Politie-elftal tegen Xerxes. Als voorwaarden zijn daarbij gesteld, dat beide ploegen zo volledig mogelijk uitkomen. Doe os supportersbeker. De twee de wedstrijd van de door Docos ge organiseerde wedstrijdserie met als inzet bovengenoemde beker, tussen ASC en Lugd. is door Lugdunum met 21 gewonnen. Zaterdag wordt voor deze beker ge speeld de wedstrijd DocosLFC, aanvang 6 uur. 13 Humoristische Avonturen-roman, door: LEROY SCOTT. 55) 3 Eensklaps zat zij recht overeind. Haar gedachten schenen weer aan het werk te zijn; men kon zien, de hoop, die zo even flauw en onduidelijk uit haar ogen sprak, gaf nu leven en be zieling aan haar hele uiterlijk. Mathilde begreep, dat haar mevrouw een plan overwoog, zij wachtte de uitslag af en durfde haar niet storen. „Mathilde, nu geloof ik toch dat ik er ben!" riep zij na enige ogenblik ken van stilzwijgen uit. „I'k moet in de suite zien te komen en mij daar dan doodstil houden. Want daar iedereen hier in huis weet, dat de suite onbewoond is en dat zij is afge sloten zullen zij ook nooit vermoe den, dat iemand zich daar ophoudt, 't Is mjjn enige kans, Mathilde". „Maar wat voor reden moet ik dan voor uw afwezigheid opgeven, me vrouw?" „Je zegt eenvoudig, dat je zuster heimwee heeft gekregen en er niet van af te brengen was om midden in de nacht op reis te gaan, naar haar woonplaats Syracuse". „Misschien, dat de andere dit gelo ven. mevrouw, maar mijnheer Pye- croft niet, mynheer Pyecroft niet?" „Laat mynheer Pyecroft denken, wat hy wil! 't Is de enige uitweg en we moesten er meteen toe overgaan. Ga eens naar beneden, Mathilde, en overtuig je of het overal rustig is". Mathilde deed haar schoenen uit en sloop op haar kousen de trap af; even later kwam ze weer stilletjes binnen met de boodschap dat zij ner gens enige leven gehoord had en dat allen dus zonder twijfel in slaap waren. Geen vijf minuten later verliet me vrouw De Peyster met bonzend hart het kamertje van haar tweede-meis je; zij had weer een van Mathilde's japonnen aan en ook zij was op haar kousen. Even bleef ze staan luisteren, maar toen ze niets hoorde waagde ze het, gevolgd door Mathilde, de eerste schrede op de trap te zetten. En lang zaam ging ze verder. Met de uitérste voorzichtigheid zette zij haar voeten neer en na iedere trede stond ze te luisteren, of niet ergens een deur geopend werd. Nog dubbel zo voor zichtig sloop zy langs de deur, waar achter de heer Pyecroft stellig een heerlijke slaap genoot, toen nog de kamer van Jack en Mary voorbij, maar alles bleef rustig. Nu was het grootste gevaar achter de rug. Iets vlugger maar toch uiterst behoed zaam slopen de twee gedaanten ver der, nog meer treden afen ein delijk was de verlossende deur be reikt; zij stonden voor de bewuste zitkamer. Zonder een woord tot af scheid ging de trouwe Mathilde ver der. Nu stak mevrouw De Peyster doodvoorzichtig de sleutel in het slot, draaide hem om ende schuil plaats was ontsloten. Zonder enig ge raas deed zij de deur dicht en draai de het slot om. Uitgeput liet zij zich in een stoel vallen en waagde het om zich heen te zien. Zy keek en keek de ruime suite rond en vroeg zich telkens af of zij niet droomde. Was het dan pas negen dagen geleden en schenen het niet negen eeuwen? dat zij hier ook had gezeten en dat ramp zalig idee in haar gebaren was? XIX. EEN HEERLIJKE KLUIS. De volgende morgen, toen ze wak ker werd, had ze het heerlijke ge voel van volkomen op haar gemak te zyn. Met nog slaperige ogen keek ze om zich heen. Ach, wat een weelde. In haar eigen, gerieflijk ledikant. Ze genoot er ddbbel van na de treurige ervaringen, opgedaan in het armza lige bedje van haar tweede-meisje en het afschuwelijke veldbed van me vrouw Gilbert en deze wist dan nog geld te slaan uit zulk een ongerief lijk meubelstuk, dat de ledematen eer pijnigde dan rust verechafte. Ook kende zy nu weer het genot ven heerlijk schoon linqen, haar eigen lin nen. Neen, men moest zulke dingen eerst ontberen, om ze op hun waarde te leren schatten. En wat was het hier heerlijk ruim en frisch na het verblijf in 't bedompte zolderkamer tje. Van uit haar bed kon zij in de mooie wit betegelde badkamer kijken, en om zich te vertreden had zij de grote ruime zitkamer te barer be schikking. Haar ogen gleden met een uitdrukking van genot langs de kas ten vol japonnen en de laden vol linnen. Wat heerlijk gevoel moest het zyn weer een van haar eigen luchtige costuums te dragen na al die dagen als het ware te zijn samengeperst in de zware, drukkend benauwde japon van haar huishoudster. En dan keek zij weer naar de toilettafel met de rijen flacons en de mooie borstels met zilveren handvat. Wat had zij al de ze dagen vaak naar deze dingen ver langd. Maar naar gelang haar gedachten helderder werden en de slaap van haar week, kwamen ook de oude ang- ten en tobberijen weer terug. Ja, het leek haar nu zelfs dwaas toe, dat ze ze ook maar één enkele minuut had kunnen vergeten. En even was ze weer geheel onder de invloed van de oude schrik en angst. Maar toen be gon ze zich voor te spiegelen, dat ze er toch eigenlijk al heel wat beter aan toe was; en de hoop, die de vori ge avond nog niet veel meer was dan een glimpje, begon te groeien en ver vulde haar ten laatste met 'n zeker zelfvertrouwen. Ze zag weer hier en daar lichtpunten en al waren de om standigheden niet zo gunstig, ak toen zij het plannetje in elkaar had gezet, ze zag toch kans het eind te halen. Als ze haar hier nu maar ongemoeid lieten! Een vervelende drie maanden! En wanneer dan in de kranten het bericht werd vermeld, dat mevrouw De Peyster op de thuisreis was (o, wenste ze innig, dat Olivetta het er toch goed mocht afbrengen) dan zou den Jack en Mary en die verschrik kelijke Pyecroft natuurlijk de plaat poetsen, als zij" ten minste al niet weg waren, en zy en Olivetta konden htm respectieve persoonlijkheden weer aannemen. Terwijl zy daar zo lag in de rustige rust van haar eigen heerlijke slaap kamer en genoot van de weelde van een eerste-klas matras, kwam het her ziene plan haar hoe langer hoe aan nemelijker voor. Natuurlijk zou ze veel voorzichtiger moeten zijn, dan eerst, maar wat was dit vergeleken bij de ellende, die ze de laatste dagen had doorgemaakt? Zo beschouwd was het al een onnozele kleinigheid. Nog geen twaalf uur geleden hadi ze nergens enige uitkomst gezien. En hier was nu de oplossing en dan zulk een eenvoudige oplossing. Trouwens, hoe dikwijls gaat het niet zo in het leven! En vaag en onduidelijk dron gen in haar hersens de woorden bin nen van een bekend dichter. V/at had deze ook al weer gezegd? Hij had gesproken van een heerlijke kluis. Ja, daar moest zij maar dik wijls aan denken, een heerlijke kluis. Maar toen zij daar een hele tijd om zich heen bad liggen staren en zich-» zelf op allerlei manieren moed had ingesproken, begon zij zich bewust te worden van een onplezierig gevoel. Dit gevoel werd steeds duidelijker en toen begreep ze: ze had honger. Met sahrik bedacht ze, de vorige avondi in haar grote haast om in haar eigen kamer te komen, verzuimd had met Mathilde af te spreken, hoe de voe dingskwestie te regelen. Dat was een bittere tegenvaller! Hoe had zij zo dwaas kunnen zijn! Drie lange maan den lagen voor haar en ze had vol— sterkt geen maatregelen genomen om in zo'n dringende kwestie te voorzien. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2