3)e CeicLc Qowtcunt Twaalf doden op het vliegveld Gilze-Rijen Grote vliegramp bij New York Onenigheid op de walvis-vangst K „Democratie1' in Hongarije VRIJDAG 30 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELE) Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11099 Abonnementsprijs 1 0.26 per week, f 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal. Franco per post i 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Samenwerking in de onderneming rNIGE DAGEN geleden werd te Parijs een internationale Confe rentie gehouden van Katholieke Werkgeversverenigingen. Aan deze conferentie werd deelgenomen door vertegenwoordigers van de Neder landse, Belgische, Franse en Ita liaanse organisaties. Eenige andere landen waren verhinderd. In een communiqué, dat opgesteld is om de resultaten der besprekin gen samen te vatten, worden o.m. de volgende conclusies getrokken. De herbouw der wereld eist een geordende productie en vrede tus sen de verschillende factoren, die aan de productie medewerken. De organisaties van het bedrijfsleven hebben ten doel de betrekkingen tus sen ondernemers en arbeiders vreed zaam te regelen en de betrekkingen tussen de ondernemingen in een zelfde bedrijfstak te ordenen. In deze twee domeinen van econo mische en menselijke betrekkingen willen de katholieke werkgevers het voorbeeld geven van een geest van samenwerking en harmonie. Ener zijds verwerpen zij het individualis me, dat nog bij sommigen voortleeft, dat de wil tot georganiseerde samen werking zoals deze bij de grote meerderheid der ondernemingen be staat, wil ondermijnen en dat de ves tiging der orde in productie en ruil verkeer wil belemmeren. Wanneer de economische ontwikkeling der wereld en de bijzondere omstandig heden van algemene schaarste in acht worden genomen, dan blijkt duidelijk, dat de absolute vrijheid voor ieder een bedriegelijke schijn is en een groot gevaar zou beteke nen. Het is zeker, dat óf het bedrijfs leven zelf hoort mede te werken aan de vestiging van geordende betrek kingen óf dat zijn gezag zal worden opgeslorpt door de tyrannie van de Staat. Anderzijds kan er tegenover de dreigingen der politieke dictatuur slechts één methode worden gesteld: een ernstige wil tot voortdurende sa menwerking met georganiseerde ar beiders. De conferentie heeft evenzeer vastgesteld, dat er een algemene ont- wikkelingstendenz bestaat in de denkbeelden omtrent de structuur der ondernemingen. De gemeen schapsidee wordt hierin steeds meer en meer in practijk gebracht. Meer dan enige andere macht ter wereld heeft het Christendom er toe bijgedragen de menselijke vrijheid te verzekeren. Wij hebben tot taak deze ontwikeling niet te ondergaan maar haar te leiden. Bijgevolg wordt de christelijke werkgever uitgenodigd de structuur zijner onderneming opnieuw te be schouwen met het doel zoveel moge lijk te bevorderen eensgezindheid en nauwere vormen van samenwerking met het personeel. Een dergelijke houding zowel in de bedrijfstak als in de onderneming, zal de Christen werkgever in staat stellen de onvervangbare betekenis van de ondernemersfunctie te recht vaardigen. Tot zover de geciteerde conclusies van de katholieke werkgevers. Wij onderstrepen vooral de laatste opmerkingen, die zoo geheel liggen in de door ons bepleite sociale poli tiek: de structuur van de onderne ming móet worden gewijzigd. Alléén als dit geschiedt zal men in de prac tijk de ondernemersfunctie kunnen rechtvaardigen en handhaven tegen over haar belagers f\P het vliegveld Gilze-Rijen is gis termiddag te 16.45 uur een ontstel- ^lend vliegongeluk gebeurd, waarbij 12 mensenlevens, voor het meren deel jonge militairen, zijn te betreuren. Twee lestoestellen van tie Rijks luchtvaartschool voor militairen zijn hier op tot nog toe onverklaarbare wijze op ca- 300 M. hoogte met elkaar in botsing gekomen en omlaag- gestort. Alle inzittenden vonden de dood'. Twee lesvliegtuigen kwamen in botsing NAMEN DER TWAALF SLACHTOFFERS. De slachtoffers, die bij het vliegtuigongeluk nabij Gilze- Rijen het levenverloren, zijn: A A. Dobbe, res. 2e luitenant- waarnemer (Zaandam). W. J. A. Vis, sergeant-waar nemer (Vught). J. A. Mol, sergeant-vlieger Kon. Marine (Treebeek). C. W. Nieuwenhuizen, ser geant-vliegtuigtelegrafist Kon. Marine (Amersfoort). A. H. Tigchelaar, matroos le kl., leerling-vlieger (Zevenber gen). H. Stienstra, sergeant zee- waarnemer Kon. Marine. (Ge leen). A. J. de Groot, sergeant-vlieg tuigtelegrafist Kon. Marine (Den Haag). W. J. Kroeger, sergeant-vlieg tuigtelegrafist Kon. Landmacht (Helvoirt) J. Geertsma, sergeant-majoor vlieger Kon. Landmacht (Deven ter). G. Bakuwel, sergeant-vlieger Kon. Marine (Amsterdam. A. M. M. Weijters, sergeant- vliegtuigtelegrafist Kon. Land macht (Tilburg). Beyers, adjujdant-onderoffi- cier (Scheveningen). De twee toestellen, tweemotorige „Anston"-machines, die destijds wer den overgenomen van de R.A.F. en bij de Rijksluchtvaartschool in dienst waren gesteld voor de opleiding van militaire vliegers, waren in de loop van de middag op normale wijze van het vliegveld opgestegen. In ieder toestel zaten behalve de piloot, de radio-telegrafist en een na vigator, drie leerlingen, die werden opgeleid tot waarnemer-vlieger. Zo als gewoonlijk kregen de leerlingen les in het navigeren, waarbij zij tot taak hadden, verschillende notities te maken gedurende het vliegen, o.a. hoe de koers is van het vliegtuig, waarin zij zitten, welke plaatsen zij passeren, de tijd waarop zij een plaats voorbij gaan. Dit zou ook nu in beide toestellen zijn gebeurd. Le leerlingen van bei de Anstons waren met verschillende opdrachten vertrokken en maakten dus ook verschillende vluchten over land. Op ongeveer dezelfde tijd versche nen beide vliegtuigen even voor kwart voor vijf boven het vliegter rein. Of de bestuurders van de toe stellen elkaa^ niet bijtijtds hebben opgemerkt, of elkaar niet hebben be grepen, toen zij' beiden wilden dalen, is de grote vraag, die nader zal wor den onderzocht. Tot grote ontstelte nis van allen, die zich op het vlieg veld bevonden, vlogen de toestel len plotseling met een hevige slag Vermoedelijk 42 doden Een vliegtuig van de United Air. lines is onmiddellijk na het opstijgen van het vliegveld Laguardia (New York) neergestort en in brand ge vlogen. Er waren vier-en-veertig passagiers en een vier koppen tellende beman- DE JEUGD ACTIE IN SLOWAKIJE VRIJGEGEVEN. De Nationale Raad van Slowakije, het wetgevend lichaam,' heeft met eenparigheid van stemmen met uitzondering van de communisten, die afwezig waren aan de drie grote jeugdorganisaties van het land, wel ker activiteit sedert de bevrijding verboden was, toegestaan hun werk. zaamheden te hervatten, het betreft hier de Katholieke Jeugdfederatie, die van de Evangelische Jeugdbewe ging en de „Sokol" welke zich op sportgebied bewoog. Daar ongeveer 80 pet. van de gehele bevolking katholiek is, wordt dit be sluit van groot politiek belang geacht. Hiermede wordt tevens een einde ge maakt aan de pogingen om een jeugd beweging te stichten, welke onder communistische leiding zou komep te staan. ning aan boord van het toestel. Tot nog toe zijn slechts zes overlevenden bekend. Het toestel is, volgens de politie, in de lucht geëxplodeerd. Het reddings werk wordt door de felle brand be let. Het toestel is in een straat, vlak bij het vliegveld, neergekomen. Volgens een ooggetuige van een an dere luchtvaartmaatschappij bevond een ander vliegtuig, dat blijkbaar wil de landen, zich slechts ongeveer 100 meter boven het verongelukte toe stel. De piloot van het verongelukte toestel scheen een of andere manoeu vre te proberen, blijkbaar om het ge vaar van een botsing te vermijden, waarna het toestel aan de rand van het vliegveld tegen een of ander ob stakel vloog, in een straat neerviel en in brand vloog. Indien wordt bevestigd, dat 42 per sonen het leven lieten, is dit de groot ste ramp van de handelsluchtvaart in de V.S. Er wordt melding gemaakt van het heldhaftig optreden van een neger, in dienst als kruier, die zonder zich om het gevaar vooi eigen lijf te be kommeren, vier vrouwen onder de wrakstukken vandaan gehaald heeft. Een van deze vrouwen overleed op het moment, dat de neger haar uit de vlammen haalde, aldus meldt A.F.P. /"\P EEN TE AMSTERDAM gehouden persconferentie heeft de directie van de „Nederlandse Walvisvaart Maatschappij" een overzicht ge geven van de resultaten van de eerste expeditie, de moeilijkheden, waar mee deze werden bereikt, en over de plannen voor de komende vaart. Vliegtuigen bleken overbodige luxe De moderne walvisvaart, aldus de directeur, de heer A. Warnderink Vinke, is een wisselvallig bedrijf. De walvis wordt eerst in de loop van het vangstseizoen vet, zodat de op brengst der walviseenheid op het ein de van het seizoen aanmerkelijk ver schilt van die in het begin daarvan. De eerste blauwe walviseenheden le verden gemiddeld 59 barrels aan traan, terwijl het gemiddelde over het gehele seizoen bijna 133 barrels per eenheid bedroeg. Natuurlijk hebben er dit eerste sei zoen, vooral in het begin, nog andere factoren een rol gespeeld, waardoor de productie in de eerste weken be neden de verwachtingen is gebleven. In de eerste plaats waren bij lange na niet alle opvarenden vakkundigen in de walvisvaart. In de tweede plaats waren wij niet alleen te laat op de vangstgronden aangekomen (10 da gen dan de officiële opening van het seizoen), doch bovendien hebben wij door een te laat vertrek uit Amster dam de kans gemist gedurende 2 3-tal weken voordien op potvissen (het moeilijkst te vangen eh verwer ken dier) te jagen en op die wijze kostbare ervaring op te doen. In de derde plaats had de fabriek nog niet eenmaal gedraaid, zelfs niet proef ge draaid. De tijd beschikbaar voor voorbereiding van deze eerste expe ditie heeft allen, die daarbij betrok ken zijn geweest, parten gespeeld en er rest slechts waardering en bewon dering voor de Amsterdamse werven en de Nederlandse industrie, die het uiteindelijk toch mogelijk hebben ge maakt, dat bijna 13.000 ton deviezen- vrije traan werden thuis gebracht. Er was nogal eens wrijving. Organisatorisch heeft aan boord van de schepen ook niet alles geklopt. Ook is de Mij, niet in alle opzichten gelukkig geweest met de keuze van buitenlandse medewerkers (aanmer kelijk beknot door de Noorse wet, in houdende het verbod voor Noren tot deelname aan de buitenlandse walvis vaart). Dit heeft nog wel eens tot wrijvingen met de Hollandse opvaren den aanleiding gegeven aan wie het belang van onze Nederlandse wal visvaart als nationale zaak veel meer ter harte gaat dan deze buitenlanders temeer, daar de Nederlanders aan deze buitenlanders ondergeschikt waren en te weinig invloed op de gang van zaken hebben kunnen uit oefenen. De goede buitenlanders hierbij niet te na gesproken, veel is geleerd en een schat van ervaringen opgedaan en daarmede zal bij de voorbereiding voor het komende sei zoen voordeel worden gedaan. Meer Nederlanders dan tot dusverre zullen een plaats bij onze onderneming kun nen vinden. De vliegdienst is van geen belang te noemen. Deze dienst wordt opge heven. In de praktijk is het gebruik van vliegtuigen voor een stimulering van de vangst overbodig gebleken, daar reeds zonder het gebruik daarvan meermalen tot beperking van de vangst moest worden b?sloteh, doch bovendien kan deze dienst alleen functionneren bij ideale weersom standigheden en kalme zee, zonder ijs, wat slechts' op weinige dagen hel geval is. Ter vergelijking gaf de heer Vink de volgende cijfers: De productie aan traan per blauwe walviseenheid bedroeg over het ge hele seizoen voor de „Balaena" de mo derne walvisvaarder van de United Whalers Ltd. gemiddeld ca. 92.5 bar rels per unit, voor de „Willem Ba- rendsz" 133 barrels. De Noorse expe dities brachten het tezamen gemid deld tot 117 barrels. Dit pleit onge twijfeld voor de technische prestatie van de A.D.M. (Amsterdamse Droog dok Mij.) en voor de kunde van de Nederlandse chemici en technici, on der wier leiding de fabriek heeft ge werkt. Zoals1 de directie vertelde gaat practisch de gehele Nederlandse be manning van de eerste expeditie ook de tweede keer weer mee. tegen elkaar. De gevolgen waren ont zettend. Beide vliegtuigen stortten op de grond te pletter, doch vlogen niet in brand. De wrakstukken der machines waren tot ver in de om trek weggeslingerd. Onmiddellijk kwam van alle zijden hulp, doch hier was geen redding meer mogelijk voor de inzittenden. Zij bleken allen om het leven te zijn gekomen. Men begon onmiddellijk met het bergen der slachtoffers, terwijl men verder alle voorbereidingen trof om de nabestaande familiebetrekkingen op de hoogte te stellen van de ont stellende ramp. Daar dit gisteravond laat nog niet volledig was gebeurd, wenste de comandant aanvankelijk de pers geen (inlichtingen te geven. Tot laat in de avond was men op het vliegveld nog druk bezig met de bergingswerkzaamheden en het is te begrijpen, dat, toen de eerste berich ten over de ramp in verschillende delen van ons land toch bekend wer den, de telefoon op het vliegveld niet meer stil stond. Tientallen mensen wier familieleden op het vliegveld werkzaam zijn, wilden weten, wie de slachtoffers waren. De verongelukte vliegmachines van de L.S.K. waren te Manchester ge bouwde Avro-Ansons. De Anson was een type, dat voor 1937 was ontwor pen en in dat jaar in gebruik was bij het z.g. coastalcommand, de kustver dediging en verkenning van de Royal .Airforce. In de oorlogsjaren werd de Anson aanvankelijk nog als kust- verkenner gebruikt, doch later be stemd als trainingsvliegtuig voor de R-A.F. toen snellere toestellen inge schakeld werden. Van de Anson wa ren zeer grote aantallen bij de En gelse luchtmacht in dienst. Het is een twee-motorige laagdekker met in trekbaar landingsgestel en uitgerust met dubbele besturing. Een draaiba re geschutskoepel bevindt zich aan de bovenkant van de romp achter de eigenlijke cabine. De toestellen bie den plaats aan vijf of zes personen. MINISTERRAAD BIJEEN. In de Woensdag gehouden minis terraad hebben de ministers Beel en Jonkman verslag uitgebracht van de bevindingen gedurende him ver blijf in Indonesië. Het overleg in de ministerraad is gisteravond voort gezet in tegenwoordigheid van de leden der Commissie-Generaal. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Het doodvonnis tegen P. J. Gerrits, tot de doodstraf veroordeeld bij sen tentie van het bijzonder gerechtshof te 's-Hertogenbosch, is gistermorgen voltrokken. Nadat het gratieverzoek van Ger rits door H. M. de Koningin was afge wezen werd de tenuitvoerlegging van de sententie opgeschort in verband met een dooi hem ingediende aanvra ge tot herziening. De bijzondere raad van cassatie heeft deze aanvrage in middels afgewezen. P. J. Gerrits had begin 1944 de he ren J. M. van de Mortel en F. G. H. P. M. van Spaendonck te Tilburg aan de S.D. verraden. Beiden hebben ten gevolge daarvan de dood gevonden. AARDBEIEN NAAR ENGELAND. ,De vorige week vervoerde de K.L.M. 20.000 kg aardbeien naar En geland. Op 2en Pinksterdag vertrok ken vier extra-machines, geladen met 10.000 kg aardbeien, met de zelfde bestemming. In totaal werden sedert de vorige week Maandag meer dan 50.000 kg aardbeien door de lucht naar verschillende steden in Engeland overgebracht. FRANSE WINKELIERS IN STAKING. De Franse regering heeft met krachtige maatregelen gedreigd te gen een op 4 Juni aangekondigde proteststaking van twee millioen winkeliers en andere kleine zaken lieden. De staking, die tegen de re geringscontrole is gericht, zal 24 uur duren met een uitzondering voor de voedselwinkels. die slechts een hal ve dag gesloten zullen zijn. André Philip, de minister van economische zaken heeft vsrklaard, dat de rege ring eventueel zal overgaan tot slui ting van alle bedrijven die aan de staking deelnemen. De spoorbrug bij Warmond, welke in in 1944 door bommen uitgeallieerde vliegtuigen werd vernield, zal geheel vernieuwd worden. Op deze druk ke spoorlijn, waar om het kwartier een trein passeert, zal een noodbrug worden gebouwd. Het spoorwegverkeer wordt thans'over enkel spoor geleid. Zolang demoodbrug nog niet gereed is, rijden de treinen over de opgelapte oude brug, waarvan het ene landhoofd danig vernield is. Sabotage te Buitenzorg Twee Indonesiërs zijn gearresteerd omdat zij voornemens waren een tijd bom te plaatsen bij een der vitale machines van de Amerikaanse Good Year rubberfabriek. De aanvoerder van het complot, een tweede luite nant van de TRI, die op de fabriek werkzaam was, heeft zich door te vluchten aan zijn arrestatie kunnen onttrekken. De directie van de fabriek heeft medegedeeld, dat op een andere dag een schroef in het raderwerk van een machine is gestopt. De economische eenheid van Duitsland Generaal Clay, de Amerikaanse mi litaire gouverneur in Duitsland, en de Britse plaatsvervangende opperbevel hebber luit.-gen. Robertson, zijn tot overeenstemming gekomen over de instelling van één economische raad voor de Britse en Amerikaanse zones. Deze raad, gevormd uit afgevaardig den van de Duitse staten, zal, volgens de grondlegels van Potsdam en on der supervisie van Londen en Was hington, de economische politiek voor de wederopbouw van West- Duitsland opstellen. Clay en Robert son hebben de Russen en Fransen uitgenodigd, zich bij de Amerikaans- Britse fusie aan te sluiten. VROUWEN IN DUITSE STEEN KOOLMIJNEN? Wegens het gebrek aan arbeids krachten in de kolenmijnen, heeft het Duitse vrije vakverbond de mo gelijkheid overwogen vrouwen in de mijnen te werk te stellen. Dit zal alleen voor de Sowjet-zóne geschie den. EMMY GOERING C.S. VOOR DE ZUIVERING. Frau Emmy Goering is in de na bijheid van Euerbach (Beieren) ge arresteerd. Zij zal naar het inter- nerimgskamp voor vrouwen te Augs- burg-Goegingen worden overge bracht, in afwachting van haar be rechting door de zuiveringsrecht bank. Eveneens zijn gearresteerd de echtgenoten van Frick en Frank. De drie arrestaties zijn verricht op be vel van dr. Loritz, de Beierse minis ter voor de zuivering. HET RANTSOEN IN HET RUHR- GEBIED BLIJFT MINIMAAL. De thans reeds vijf weken heer sende hongersnood in het Ruhr- gebied is nog niet ten einde. De Britse autoriteiten hebben officieel medegedeeld, dat het in de volgende maand te verstrekken dagrantsóen gemiddeld een waarde zal hebben van ongeveer 976 calorieën, voor zover het normale verbruikers be treft per dag. De vleespositie is zo slecht, dat het nog te bezien staat, of aan degenen, die zwaar werk verrichten, zoals mijnwerkers, hun gewone rantsoen vlees zal kunnen worden verstrekt. Het officiële rantsoen is 1550 calorieën per dag. evers Ik lees in de krant, dat in Goes een spuitbrigade is gearriveerd, beschikkende over een jeep met een aantal draagbare vlammen werpers, die de colorado-kevers in Zeeland te lijf zullen gaan. Ook is er een premie-stelsel in gevoerd, waarbij de schoolkin deren, die colorado-kevers ver zamelen, één cent per 5 ingele verde kevers ontvangen. De schrik slaat me om het hart! Wat gaan ze in 's hemels naam nu doen? Neen, niet vanwege die cent per 5 kevers; daar zal minister Lieftinck geen buikpijn van krij gen en er zal wel geen extra-hef fing-in-eens nodig zijn om deze premies te kunnen opbrengen. Maar vanwege die vlammen werpers! Heeft men dan niet ge lezen, dat men in Engeland 10 pond sterling uitbetaalt voor iedere levende kever, die op het departement van landbouw wordt ingeleverd? Dat is onge veer 100 gulden per kevertje! En zulke kostbare kevers gaan ze nu op grote schaal vermoor den. massacreren met vlammen werpers! Wat 'n kevers! Een goudmijn tje gaan ze uitbranden, in plaats van deze kostbare diertjes, keu rig verpakt, te exporteren naar Londen a raison van 100.per beest. De productie kost geen rooie cent; zeis een vervoer per K.L.M. zou nog winstgevend zijn. Ik ga colorado-këvers fokken in mijn tuin, voor de export. En in mijn tuin geen vlammenwer pers astublieft! DE GASPERI ONDERVINDT MOEILIJKHEDEN. Een aantal gematigde linkse par tijen in Italië, die zich eerst bereid hadden verklaard als technici bui ten partijverband aan de regering deel te nemen, hebben thans de Gas- peri meegedeeld, dat hun afgevaar digden slechts deel „van de regering wilden uitmaken op partij-basis, ter wijl zij alle belangrijke economi sche posten wensen te bezetten. Door deze houding hebben ook de vorige kabinetsformateuren schip breuk geleden. De Gasiieri is ech ter vastbesloten in ieder geval een regering te vormen en zoekt naar on afhankelijke afgevaardigden, die hem van dienst willen zijn. Men gelooft in welingelichte kringen, dat de Gas- peri heden of morgen de leden van zijn nieuwe kabinet zal bekend ma ken- Argentinië versnelt voedsel verscheping Volgens uit Buenos Aires ontvan gen berichten is de Argentijnse rege ring voornemens de verscheping van voedsel naar Nederland en België en andere Europese landen, die met voedseltekorten te kampen hebben, te bespoedigen. Volgens de jongste ramingen bedraagt de Argentijnse tarweoogst 903.000 ton. RUSSEN BESCHERMEN De premier in staat van beschuldiging Van gezaghebbende Hongaarse zij de wordt vernomen, dat de Russische bezettingsautoriteiten door middel van een officiële nota de beschuldi ging hebben uitgesproken, dat eerste minister Fereno Nagy, de minister van Buitenlandse Zaken Janos Gyon- gyosi en de voorzitter van het parle ment Bela Varga betrokken zijn bij een recent complot om de Hongaarse Zwarte dag voor de luchtvaart VIJF ONGELUKKEN De afgelopen vier-en-twintig uur betekenen een zwart etmaal voor de luchtvaart, Minstens vijftig personen vonden de dood en een twintigtal werd gewond bij vier vliegtuigrampen in ver schillende streken van de we reld Behalve de botsing tussen de twee lesvliegtuigen van de Nederlandse luchtmacht bij Gil ze-Rijen, '-/aarbij twaalf militai ren om .iet leven kwamen en het elders gemelde neerstorten van een viermotorige Skymaster even buiten het vliegveld Laguardia bij New-York, nog een «k me. rikaans legervliegtuig, eveneens een Skymaster, in de bergen na bij Aokio neergestort Omtrent het lot van de drie-en-dertig pas sagiers en de acht leden van de bemanning verkeert men nog in het onzekere Voorts verongeluk te nog een Amerikaans leger vliegtuig, een Superfort, te Ladd- field in Alaska, waarbij negen inzittenden gewond raakten, ter wijl drie leden van de beman ning vermist worden Bovendien is een IJslandse Dakota met een-en-twintig pas sagiers en een bemanning van vier koppen sedert Donderdag middag als vermist opgegeven. „democratie" omver te werpen. Deze drie autoriteiten zijn lid van de partij der kleine boeren, die in het parle ment een anti-communistische meer derheid vormt. Nagy, de minister-president, die met vacantie in Zwitserland vertoeft, is door de Hongaarse regering met spoed teruggeroepen, aldus meldt ra dio Bern. Op het bureau van Associa ted Press in Boedapest vervoegde zich vandaag iemand, die zichzelf de ..bes te vriend" van de Hongaarse premier noemde. Hij verzocht A.P. de minis ter-president de mededeling over te brengen, om uit Hongarije te blijven „totdat hy een nieuwe boodschap ont vangt". Dr. Ferenc Capocs, de particuliere secretaris van de premier, is Woens dagavond gearresteerd. Zijn huis werd doorzocht. Hij wordt volgens zegslieden uit politieke kringen, door de politieke politie gevangen gehou den. De Russen baseren hun beschuldi ging op een „beëdigde verklaring" van Bela Kovacs, de voormalige se cretaris-generaal van de partij der kleine boeren, die, volgens kort ge leden van Amerikaanse zijde ontvan gen mededelingen, door de Rusens is gearresteerd op aanklacht van spio nage. De openbare mening in Hongarije vraagt zich af, of de Russische be zettingsautoriteiten voornemens zijn vóór hun vertrek uit het lar.d de macht in handen van de communis tische minderheid te leggen. Een naïve vraag. Natuurlijk zijn ze dat voornemens, als ze tenminste de kans krijgen. £m daviettje.... „Uw lofwaardig, Godewaardig priestercollege is zó met de bisschop verbonden als de snaren met de ci ther". „Zorgen wij, niet aan de bis schop te weerstaan, opdat wij aan God onderworpen mogen zijn". „Laat u niet losrukken van onze God Jesus Christus en van de bisschop en van de voorschriften der apostelen". „Al wie aan God en aan Jesus Christus otebehoren, die zijn met de bisschop". Ignatius van Antiochië.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1