Samenwerking tussen Nederland en Indonesië DONDERDAG 29 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN DE GIDSEN VIEREN HET FEEST VAN DE HEILIGE JEANNE D'ARC Morgen vieren de gidsen net feest van hun patrones: de heilige Jeanne d'Arc. De Margaretha Sinclair-groep van de Hartebrug-parochie nodigt daartoe al haar gidsen uit om 's mor gens om 7 uur aanwezig te zijn in de H. Mis, die in de Hartebrugkerk ter harer eer zal worden opgedragen. Des avonds worden zij dan om 7 uur in het Lof verwacht, waarna in het St. Antoniuspatronaat een inte ressante film zal vertoond worden over het leven van de heilige Jeanne d'Arc. De Margaretha Sinclair-groep treedt hierbij op als gastvrouwe en nodigt alle gidsen van Leiden boven de dertien jaar uit om hierbij tegen woordig te zijn. Guido Corry Mol. Margaretha Sinclar-groep. DE KATH. VOLKSPARTIJ. Het is eigenlijk geen weer voor vergaderingen. Maar tóch adviseren wij de leden van de afd. Leiden van de Kath. Volkspartij om morgen niet om het weer weg te blijven van de vergadering, die wordt gehouden om 8 uur in het gebouw Hooglandse Kerkgracht 48 (Hoek Moriaansteeg). Het is een jaarvergadering met de ge wone agenda-punten, die spoedig zullen zijn afgewerkt", waarna het lid van de gemeenteraad dokter H. Kortmann een causerie zal houden, die zeker alle toehoorders zal interes seren. ZILVEREN JUBILEUM. De heer F. Th. Leicher herdenkt a.s. Zondag 1, Juni den dag, waarop hij 25 jaar geleden benoemd werd tot leraar aan de Ambachtsschool, al hier. De heer Leicher is niet alleen een gewaardeerd docent, maar heeft ook op ander terrein veel verdiensten. Hij is lid va het kerkbestuur der St. Leonardus-parochie, lid van cie St .Vincentiusver., lid van het Katho liek Schoolbestuur. De heer Leicher is in al deze cor poraties een bescheiden, maar zeer actief en toegewijd werker. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „De Absorptiespectra van de Zeldzame Aarden" de heer J. Hoogeschagen, geboren en wonende te Amsterdam. Gepromoveerd tot doctor in -de Letteren en Wijsbegeerte op proef schrift, getiteld „Oudheid van Vlaar- dingen" de heer J. A. J Jousma, ge boren te Poortugaal, wonende te Scheveningen .K. J. B. Leonardusparochie. (Afd. Jongemannen). Vrijdagavond 8 uur culturele praatavond in. de gym zaal aan de Potgieterslaan. Het Bestuur. Verlangens en eisen van de Commissie-Generaal De Commissie-Generaal heeft aan de republikeinse delegatie een nota overhandigd. In deze nota wordt gezegd: dat de C.-G. meent te mogen verlangen, dat de regering der Rep. zich eveneens aan de grondslag houdt van Ling- gadjati. Voorts acht de Commissie-Generaal door de ondertekening van de over eenkomst, die de samenwerking tus sen Nederland en Indonesië en in het bijzonder tussen de Nederlandse regering en Republikeinse regering tot uitgangspunt heeft, de bestaans reden voor een bestand, zoals dat op 14 October 1946 is gesloten, in feite vervallen, aangezien het aangaan van zulk een overeenkomst niet in over eenstemming is te brengen met de toestand, waarin vijandelijkheden al leen maar zijr opgeschort. Zij acht het daarom een onmisbaar onder deel van de uitwerking van de over eenkomst, dat gezamenlijk maatre gelen worden genomen om een ein de te maken aan de nog steeds plaats vindende gewelddadige han delingen tegen de bezette delen van Java en Sumatra en tegen de Malino- gebieden en dat in onderlinge sa menwerking de voor de toepassing van de overeenkomst noodzakelijke inwendige veiligheid wordt verze kerd. Op die grondslag kan het snelst de door beide partijen nage streefde vermindering van de troe pensterkte worden verwezenlijkt. In het hieronder volgend over zicht van de voorstellingen der C.-G. gaat zij er van uit, dat de overeen komst van Linggadjati tot doel heeft de vorming, zo spoedig mogelijk, van WATERPOLO INDELING A.Z.C.-ZEVENTALLEN. De indeling voor de zomercompe titie 1947 van de A.Z.C.-zeventallen, heren I en II en dames-zevental, luidt als volgt: Dames 3e klasse K.N.Z.B., afd. D: AZC I. Boskoop I, DKR I (de Krom me Rijn), Utrecht. Gouwe I, Wad- dinxveen en WZC I, Woerden. IHeren 3e kl. K.N.Z.B., afd. E: AZC I, Alphen, Sleutelstad I, Lei den, Vitesse I, Den Haag en Zwip I, Den Haag. - II. Heren, Reserve 3e kl. K.N.Z.B., afd. D: AZC II, Alphen aan de Rijn, Boskoop II, Boskoop, GZC III, Gou da, Zian IV, Den Haag en De Zijl III, Leiden. WANDELSPORT N.W.B.-Avond Vierdaagse 1947. Op 25, 26, 27 en 28 Juni a.s. or ganiseert de Ned. Wandelsport Bond in vele plaatsen van ons land, o.a. ook te Leiden, haar j aarlijkseAvond Vierdaagse over afstanden van 3 maal 15 k.m. en 1 maal 20 k.m Iedereen kan aan deze Avond Vier daagse deelnemen, minimum leef tijd 14 jaar. De organisatie te Lei den is in handen van Wandelsport kring „Leiden en Omstr." (WKL). Inlichtingen en inschrijvingen bij de secretaris der „WKL", A. Dise- raad, „Ouderzorg" 6 te Leiderdorp. Zij, die Zaterdagmiddag 28 Juni verhinderd zijn, kunnen Dinsdag 24 Juni de Avond Vierdaagse aanvan gen. Men moet echter 4 achtereen volgende tochten volbrengen en dit bij de inschrijving opgeven. Op 2, 3, 4 en 5 Juli zal de Al pheuse Wandelsportvereniging A.W. S.V., namens de N.W.B., evenals het vorig jaar, een avondvierdaagse af standmars organiseren. De afstan den zullen ook nu weer bedragen 3 maal 15 Km. en de laatste avond 20 Km. SCHIETEN INTERACADEMIALE SCHIET WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. Op de rijksschietbanen te Zeeburg bij Amsterdam organiseert de Kon. Studenten Schietyereniging van de Amsterdamse universiteit Vrijdag 30 Mei a.s. des morgens om 10 uur en des middags om 14 uur inter academiale schietwedstrijden, waar aan naast de equipes van de orga niserende vereniging enige andere equipes zullen deelnemen, te. weten „Studenten Weerbaarheid" uit Utr. en Delft, alsmede „Pro Patria" van de universiteit te Leiden. Deze schietwedstrijden, die voor de oor log eenmaal per jaar werden ge houden (het laatst in 1938) bestaan uit corps-wecfëtrijden en personele wedstrijden op juistheidsvuur en tijdvuur. Er wordt geschoten met Duitse karabijnen op een afstand van 100 meter. de Verenigde Staten van Indonesië als souverein democratische staat, in samenwerking verbonden met het Koninkrijk der Nederlanden door de op te richten Nederlands-Indonesi sche Unie. Met betrekking tot het tempo van uitvoering wordt opgemerkt, dat de trage gang van zaken tot dusverre niet in overeenstemming is met de urgentie van het probleem. De bij de nota overlegde voorstel len omvatten: 1. De eerste uitvoering van arti kel 15 van de overeenkomst van Linggadjati met betrekking tot de hervorming van de Indische rege ring tot een centraal apparaat van de toekomstige federatie en de oprich ting van organen voor samenwer king met et opperbestuur in Neder land. 2. De regeling van de buiten landse betrekkingen en de voorberei ding van de vorming van een buiten landse dienst voor de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië. 3. De militaire samenwerking met betrekking tot het volledig staken van de vijandelijkheden, het herstel van recht en veiligheid, de opbouw van de defensie voor Indonesië en de vermindering van de troepensterkten. 4. De regeling van de belangrijk ste economische vraagstukken, met name die, welke betrekking hebben op het buitenlands handelsverkeer, de deviezencontrole, de voedselvoor ziening en het herstel van recht voor niet-Indonesiërs ten aanzien van hun bedrijven en bezittingen in republi keins gebied. 5. De regeling van de verhou ding tot en de samenwerking met de niet tot de republiek behorende delen van Indonesië en van de inpas sing van de bezette gebieden op Ja va en Sumatra in het republikeins territoir, een en ander met inachtne- K. N. T. V. Ter gelegenheid rèin de eerste Algemene Ledenvergade ring van de Koninklijke Nederland- Toonkunstenaarsvereniging, zal op Zaterdag 31 Mei de lecien een concert vvoiaen aangeboden, dat óók toegankelijk zal zijn voor belang stellenden. Er zal werk worden uit gevoerd en toegelicht van de Franse componist Olivier Messiaen, door mej. Iza Maas Geestetanus, sopraan en Iskar Aribo, piano. Kaarten uit sluitend verkrijgbaar 's avonds aan de zaal in de Lakenhal om 8.15 uur. FEESTAVOND BOND VAN SPEEL TUINVERENIGINGEN. Gisteravond werd werd viering van het tienjarig bestaan van de Bond van speeltuinverenigingen voor Lei den en omstreken besloten met een feestavond in de Stadsgehoorzaal met medewerking van Fred. Fagel's variété. Om acht uur opende de voorzitter, de heer C. F. Lardee, deze feestelijke bijeenkomst met een woord van wel kom tot de genodigden en verdere aanwezigen. Spr. maakte van de ge legenheid gebruik om nog even tc wijzen op het nuttige werk der speeltuinverenigingen en deed de ver heugende mededeling, dat het eerst volgende speeltuin-congres waar schijnlijk in Leiden zal plaats heb ben. Daarna was het woord aan Fred. Fagel c.s., die met een bont program ma van liedjes, dansen, acrobatiek en dwaze verhaaltjes de aanwezigen op aangename wijze wist te vermaken. Speciaal het zang-duo Wim en Bram Scholten hadden veel succes even als de twee Wama's, de bekende ra- dio-parodisten, die liet publiek op uitstekende wijze vermaakten. Ai konden met alle nummers ons beko ren, de moderne dansacrobatiek von den wij beneden peil, is Fred. Fa gel's variété er toch in geslaagd de stemming er in te houden. Na de pauze hoorden we nog het Ave Maria van Schubert, dat door het duo Scholtens uitnemend gezon gen werd. Al paste dit nummer mis schien niet in de stijl van dit pro gramma, door het hartelijk applaus bewees het publiek wel hoe zij dit op prijs stelden. De muzikale omlysting was bij Cas Oosthoek in goede han den. De bond van speeltuinverenigin gen kan met voldoening terugzien op dit welgeslaagd feest. - De 75-jarige wielrijder E. M. is gistermiddag op de Jan. v. Houtbrug in botsing gekomen met een stads tram. De man liep een hersenschud ding op en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Regina Irene, d. v. J. G. Ie Rutte en M. E. Paardekooper; Martini Elizabeth, d. v. J. Gijsman en A. Blom; Helena Bastiana, d. v. J. Swaneveld en B. A. Kooper; Petrus Cornelis Maria, z. v. P. C van Noort en M. van der Wereld; Magdalena, d. v. C. F. Weisz en F. Sjaardema; Alida Johanna Maria, d. v. H. M. Tulen en F. A. M. van Haaster; Pe- tronella, d. v. J. H. Querreveld en E. C. H. van Saanen; Sonja, d. v. T. G. Fenenga en E. B. E. Mecklen burg. Gehuwd: C. M. Uijl jm en B. G. Poot jd.; L. de Vries jm en J. T. Kuijer jd; G. A. de Klerk jm en J. Blansjaar jd; W. van Ipenburg jm én K. Walbrül gesch.; S. A. C. Krtfik jm en M. P. Meijs jd; A. Braamzeel jm en C. Stouten jd; H. J. van Dam gesch. en A. Koetsier jd.; Go Lam Djoen jm en L. F. The jd; W. van der Ham jm en A. Lambooij jd; J. Heemskerk jm en E. van Dam jd; G. L. den Hollander jm en E. C. Smit jd; J Hoogervofst jm en P. G. Kloostermon jd; A. J. Brfouwer jm en, C. M. van Klaveren gesch.; A. Kooien gesch. en M. F. van Leen gesh.; M. F. Sleijser jm en W. Ver- straaten jd, P. J. H. van Laer jm en J. Blaak jd; C. L. Menken jm en A. M. Peltenburg jd; L. van den Oever jm en S. H. W. de Bruin jd.; J. A. Sala jm en F. H. van Noort jd; M. J. Sluis jm en G. Veeren jd; P. van Tongeren jm en M. J. C. Bak ker jd.; W. C. Verhoeven jm en- C. Baart jd B. van der Weijden jm en C. van Meteren jd. Overleden: J. Gulaij wed. van A. Horree 84 jaar; M. van Eek huisvr. van A. van Benten 64 jaar; J. Broers- ma, vrouw 83 jaar. OEGSTGEEST Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert op Maandag 2 Juni a.s. te 19 uur in de Raadzaal, uitgeschreven op verzoek van de raadsleden: Mevr. G. A. Kramers-de Vlaming Pleysjer, C. Oosterom, J. J. van de Poel en Dr. K. Simon Thomas, ter bespreking van de exploitatie en het onderhoud van de zweminrich ting „Poelmeer". B. en W. wensen in deze vergade ring nog de volgende agendapunten te behandelen: Voorstel tot aanvul ling van het reglement van orde voor de vergadering van de Raad, in ver band met het verzoek van de heer Kerkhoff e.a. tot het openen en slui ten van de Raadsvergaderingen met een algemene gebedsformule; idem tot verlenging van de termijr van ontruiming va*i de onbewoonbaar verklaarde woning Abtspoel weg 5; idem tot verhuur van enkele stroken grond achter de Emmalaan; idem tot beschikbaarsttelling van een crediet van 1000,voor eventuele proces kosten in Verband met de uitvoering van het vorderingsbesluit woonruim te; idem cot verlenging van een voor schot aan het bestuur van de bijz. lagere school Hoge Morsweg op de vergoeding voor de vakonderwijzer in lichamelijke oefening Geboren: Robertus A. M., z van C. P. A. van der Zalm en E. Visser; Nicolaas z. van N. Glasbergen en Kl. I v. d. Ven. ming van art. 3 en 5 van de overeen komst van Linggadjati. Ad. 1. Dat een onderscheid ge maakt zal moeten worden tussen fe derale bevoegdheden en de bevoegd heden van de staten spreekt vanzelf. In het algemeen zal het onderscheid worden bepaald door de vraag, welke bevoegdheden het federale gezag be hoeft om waarborgen te kunen schep pen dat Indonesië naar buiten als eeh staatsrechtelijk en economisch geheel zal kunnen optreden en dat de regelingen, welke de federale re gering binnen haar bevoegdheidsfeer treft, naar binnen toe behorlyk kun nen worden uitgevoerd. Op hun eigen terrein blijven de staten zelf standig en kunnen de bestaande of in het leven te roepen staatsregelingen, waar nodig met Nederlandse bij stand, verder worden uitgebouwd en georganiseerd. Ad. 2. De artikelen 2 en 15, zo mede de desbetreffende notulen en correspondentie, bepalen mede dat in de overgangsperiode de buitenlandse betrekkingen van Indonesië ver zorgd zullen worden door de betref fende diensten van het koninkrijk onder uiteindelijke leiding van de kroon (de minister van buitenlandse zaken). Ook hier zou een andere op vatting rechtstreeks strijdig zijn met de getroffen overeenkomst en boven- dien onuitvoerbaar, aangezien zij een internationale erkenning van de republiek zou vereisen, die niet op regelmatige wijze te verkrijgen zou zijn. Teneinde echter zorg te kunnen dragen, dat bij de tot standkoming van de Verenigde Staten van Indo nesië dit land over he' apparaat be schikt, hetwelk het dan voor zijn buitenlandse betrekkingen nodig zal hebben, zijn ruime voorstellen ge daan tot de opneming van Indone siërs m de buitenlandse dienst en tot de opleiding van Indonesisch perso neel voor die dienst. Ad. 3.; Het zal nodig zijn, dat een deel der Nederlandse sLijd krachten, te land, ter zee en in de lucht voor lopig ter beschikking van Indonesië blijft, omdat de opbouw van een moderne weermacht een proces van jaren is. In verband hiermede dient het vraagstuk van de vermindering van de Nederlandse strijdkrachten uiteindelijk te worden getoetst aan de defensiebehoeften van dit land en dient een deskundig overleg te wor den geopend omtrent de omvang van de Nederlandse bijstand die 'men no dig heeft en omtrent de strategische dislocatie van de hier gedetacheerde Nederlandse strijdkrachten, welke door die defensie worden geëist. Ook politioneel dient een samen werking tussen Nederland en Indo nesië te worden georganiseerd-, die op de kortst mogelijke termijn de vorming wa.arborgt van een politie apparaat, dat zowel aan binnelandse als aan buitenlandse belangen be langen de bescherming kan verlenen, waarop zy voor een vreedzame ver dere ontwikkeling aanspraak mogen en zullen maken. Ad. 4. Het is dringend noodzake lijk,- dat de economische werkzaam heid in Indonesië over het geheie gebied wordt hervat en dat, over eenkomstig artikel 14 van de over eenkomst, de niet-Indonesische rech ten en bezittingen aan de rechtheb benden worden teruggegeven. Dat daarbij de in- en uitvoer en de devie zencontrole behoren te worden ver zorgd onder leiding van het centrale (het toekomstige federale) gezag, ligt voor de hand, daar een splitsing van deze taak over de verschillende sta ten de economie van Indonesië ern stig zou verzwakken en zijn crediet waardigheid in het buitenland blij vend en onherstelbaar zou doen ach teruitgaan. Voorts is het dringend noodzake lijk, dat in het republikeins gebied voor uitvoer beschikbaar zijnde on dernemingsproducten ook werkelijk direct tot uitvoer worden gebracht. Daardoor kan in de eerste deviezen- behoefte van dit land worden voor zien en wordt tevens voldaan aan een eis, die het buitenland steeds dringender stelt. Daartoe is een orga nisatie voorgesteld, waarin vertegen woordigers van de ondernemers naast die van de republiek en van de cen trale overheid zitting zullen hebben teneinde, ad 5. Wanneer de regering der re publiek inderdaad de overeenkomst van Linggadjati aanvaardt, dan is het een consequentie van artikel 4 der overeenkomst, dat in het verdere overleg omtrent de uitvoering ook de georganiseerde delen vas de Malino- gebieden rechtstreeks worden inge schakeld. Dit kan gemakkelijk ge schieden door de vertegenwoordigers van die gebieden bij de besprekingen tussen de beide delegaties te betrek ken. Daartoe is noodzakelijk, dat de republiek duidelijk uitdrukking geeft aan de erkenning van die gebieden door de organisaties en functionaris sen, welke de schijn handhaven, als zou de republek haar gezag ook over die gebieden uitstrekken, open lijk te ontbinden of uit hun functies te ontheffen. Aan de hierboven vermelde hoofd punten ontbreekt nog de deugdelij ke regeling van het geldwezen en TIM TUIMEL EN HET SPOOK VAN MUIZENDAM van de financiële verhouding tussen Indonesië en Nederland. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke regeling eveneens een onafwijsbare voorwaar de is voor de goede uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati, doch de Commissie-Generaal is van mening, dat zij moeilijk tot stand kan worden gebracht, zolang de noodza kelijke voorwaarden voor het herstel van recht en veiligheid en de hervat ting van het economisch leven nog niet zijn vervuld. Met het vorenstaande is voor de Commissie-Generaal ten aanzien van de hier behandelde onderwerpen het eindstadium van haar onderhan deling betreffende de uitvoering van de overeenkomst bereikt. Zij is van oordeel, dat de aldus door haar, na het voorafgaande overleg met de re publikeinse delegatie, ontworpen voorstellen een samenhangend ge heel vormen waarin essentiele wijzi gingen niet mogelijk zijn zonder de uitvoering van de overeenkomst in gevaar te brengen of practisch onmo gelijk te maken. In verband met de dringende noodzaak om op korten termijn tot een begin van uitvoering te geraken, meent zij te moeten ver langen, dat een antwoord op deze voorstellen door de republikeinse de legatie binnen 14 dagen zal worden gegeven. Mocht dit antwoord afwij zend of onbevredigend zijn, dan ziet zij tot haar leedwezen geen mogelijk heid om de besprekingen voort te zet ten en zal zij de vraag wat verder te gebeuren staat moeten voorleggen aan de Nederlandse regering". WEERSVERWACHTING O o O TOENEMENDE ONWEERS- o KANSEN. Heldere nacht, In de ochtend g g snel tot hoge waarde stijgende o g temperatuur. Later op de dag o o tqenemende bewolking met voor- o al in het Zuiden kans op on- o weersbuien, die een vry sterke temperatuursdaling veroorzaken. Meest matige wind uit zuidelijke g o richtingen. g nnoooooooooooooonooonooooooonooooo 7. De commissaris was ondertussen ten einde raad! Wat moest hij nu in 's hemelsnaam met die spookgeschie denis beginnen. Het zou natuurlijk wel de een of andere kwajongens streek zijn. Hij moest dat spook eens tegenkomen: dan zou hij het wel I Hij voegde meteen de daad bij het eventjes! Maar hoe moest hij het aan- woord en even later riep de telefoon- pakken? Wacht, een idee! Hij zou bel Tim Tuimel bij z'n sputterende Tim Tuimel eens opbellen. Die had in eitje vandaan. Verbaasd nam hij de zijn leven al zó veel vreemde dingen hoorn op. meegemaakt. Die wist vast wel raad! VOORSCHOTEN BEZOEK VAN PRINS BERNHARD. Hedenmorgen heeft Z.K.H. Prin's Bernhard een bezoek gebracht aan bet Marine-oentrum te Voorscho ten. Om half elf arriveerde de Prins, waarna hij een rondgang maakte door het kamp. Het gold hier geen officieel bezoek, doch een kennisma king' van de Prins met het Marine centrum, waar de nieuw opgeroepe- nen gekeurd-, getest en ingedeeld worden. Na de inspectie werd de Prins een lunch aangeboden, waaraan behalve de officieren ook burgemeester J. C v. d. Hoeven, aanzat. Om half twee vertrok de Prins weer in de richting Den Haag. WASSENAAR Society huwelijk. Op het kasteel Oud-Wassenaar is gisterenmiddag ondier grote belangstelling uit diplo matieke kringen het kerkelijk huwe lijk voltrokken tussen mej. Yolanda de Sagadas Machado Guimaraes, dochter van de Braziliaanse minister en de heer G. de Dardel, attaché bij het Zwitserse gezantschap. Plaatsen waren gereserveerd voor de ambas sadeurs en gezanten en leden van het corps diplomatique, o. m. de Pause lijke Internuntius. Terwijl een orkest het bruidslied uit „Lohengrin" ten gehore bracht, werd de bruid door haar vader binnen geleid. Pater Jos Daniels S. J, verrichte de huwelijks inzegening, waarna het orkest het „Ave Maria" van Gounod speelde. Pater Daniels hield een toespraak tot de jonggehuwden naar aanleiding van ps. 33.18. Onvoorzichtigheid. Toen v. d. G. alhier de Rijksstraatweg nabij de Deyi wilde oversteken en daarbij niet vol doende lette op het verkeer, werd hij aangereden door een militaire auto, bestuurd door W. uit den Haag. v. d. G. werd vrij ernstig gewond en moest per ambulance-auto naar het Acade. misch Ziekenhuis in Leiden worden overgebracht. Zijn toestand is echter niet levensgevaarlijk. Voetbal voor NIWIN. De drie plaatselijke voetbalverenigingen Blauw Zwart, Wassenaar en de Poli- tiesportvereniging hebben besloten gezamenlijk een voetbalwedstrijd te organiseren ten bate van de NIWIN. De wedstrijd zal plaats vinden op Donderdagavond 12 Juni, 7 uur, op de voetbalterreinen aan de Katwijkse weg. Uit de drie genoemde verenigin gen zullen de beste spelers worden op gesteld in een Wassenaars elftal, dat de strijd zal aanbinden tegen een ster ke Haagse combinatie. Voor Westkapelle. De groot scheepse Westkapelle-actie die het vo rig jaar in Wassenaar werd gehouden is onlangs besloten met het openbaar verkopen van de niet afgehaalde prij zen der verloting. Het eindresultaat van de actie is thans bekend. De ver loting bracht op f5.519.89; Volksher stel schonk 24.200.Een totaalbe drag ad 29.719.89 kon worden over gemaakt aan de stichting „Walcheren herrijst". Het geld zal worden besteed voor de bouw van een Verenigingsge bouw in Westkapelle. Tentoonstelling. In de R.K. Zus terschool aan de Kerkstraat wordt Vrijdagavond 8 uur een tentoonstel ling geopend van eigen werk van leerlingen. ZOETERWOUDE K. A. B. Door de nieuwe voor zitter, de heer Goddijn, werd in de verg medegedeeld, dat a.s. Zondag ten bate van Herw. Levenskracht een speldjesdag zal worden gehou den, waarvoor aller medewerking werd gevraagd; dat er nog gelegenheid bestaat zich voor de Credo Pugnoclub op te ge ven voor Maandag a.s.; dat er Zondag a.s. voor de leven de en overledene leden van de K. A. B. een H. Mis zal worden opgedra gen, waarbij de leden worden uit genodigd de H. Communie te ont vangen; en dat er thans nog gelegenheid bestaat zich op te geven voor Con- sumentencrediet. Nu volgde bespreking van de agen da voor de bondsraadsvergadering, waarna als afgevaardigden werden benoemd de heeren S. Gerse en J. Redegel. Als lid van de kascontrole commissie werd benoemd de heer J. Giezen. Centrum voor staatkundige vorming Op 25 Aug. 1945 werd de oprichting van het Centrum voor Staatkundige Vorming bekendgemaakt. De ont wikkeling sindsdien maakte het nood zakelijk de taak, de inrichting en de plaats, welke het centrum inneemt in het bijzonder t.o.v. de Katholieke Volkspartij, nader te bepalen. Dit is geschied op de onlangs gehouden ver gadering van de bestuursraad, het hoogste orgaan van het centrum. Het centrum organiseert de staat kundige meningsvorming onder Ka tholieken. die in staat zijn over staat kundige vraagstukken zelfstandig te oordelen. Het is een zelfstandig vormingsinstituut, georiënteerd op de Katholieke Volkspartij. De meningsvorming wordt voorbe reid in z.g. werkcommissies. Deze tijdelijke commissies brengen rapport ~it aan het bestuur. De rap porten der werkcommissies worden in de regel voorgelegd aan de plaat selijke afdelingen. Aan de hand van het oordeel dezer afdelingen stelt het bestuur overleg met de desbetref fende organisatie- en werkcommis sies de mening van he,t centrum vast, waarna tot publicatie wordt overge gaan. De organisatie-commissies staar, het bestuur terzijde bij de organisatie van het commissiewerk. Het zijn er ze ven in getal voor de verschillende terreinen van het openbare leven. Er zijn thans een dertigtal werk commissies werkzaam. Het aantal plaatselijke afdelingen bedraagt zes tig. Zij zijn over het gehele land ver( spreid. Op de onlangs gehouden vergade ring van de bestuursraad werd een nieuw bestuur gekozen, dat als volgt is samengesteld: mr. .W. C. L. van der Grinten, voorzitter; mag. dr. J. G Stokman O.F.M., vice-voorzitter; mr. di-, Th. W. F. Speet j ens, penning meester; mr. Ph. A. M. Hillen, mr. H. Mastboom, mr. A. A. M. Struyken, ,drs. P. Vennix en dr. P. H. Winkel man leden. Drs. J. M. Aarden werd tot secretaris van het centrum be noemd. Het secretariaat is gevestigd te 's-Gravenhage. Anna Paulowna- straat 93. LAATSTE BERICHTEN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DR. H. COLIJN. Naar wij vernemèn is hedenmor gen een auto met het stoffelijk over schot van dr. H. Colijn uit Berlijn naar Nederland vertrokken. Vermoe- delyk zal hedenavond de grens van ons land worden bereikt, waarna het te 's-Gravenhage zal worden opge baard. De bijzetting zal geschieden op Donderdag 5 Juni a.s. des morgens om half twaalf op de algemene be graafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage. Daarbij zal niet wor den gesproken. Des middags om drie uur wordt in het gebouw van Kun sten en Wetenschappen te Den Haag een herdenkingsbijeenkomst gehou den, uitgaande van het centraal co mité van A.-R. Kiesverenigingen, waarin, zoals gemeld, mr. J. A. de Wilde, dr. J. J. C- van Dijk en prof. dr. K. Dijk, een kort woord zullen spreken. De bijeenkomst zal zeer so ber zijn. Naar ons ter ore komt wordt het op prijs gesteld, wanneer elk de monstratief karakter bij de plechtig! heid en de herdenking achterwege blijft. NOORD-ZUID HOLL. REDDING MAATSCHAPPIJ BIEDT „ONDERGRONDSE" HULP. De Noord-Zuid-Hollandsche Red ding Maatschappij is een dezer dagen door de Bredase asphalt fabriek te hulp geroepen voor een bijzonder karweitje. De Bredase asphalt fabriek moest een 55 meter hoge luchttoren van de Staatsmijn „Wilhelmina" te Heerlen van binnen asphalteren en zag geen kans de toren te beklimmen omdat zich daarin geen klimhaken bevonden. De vuurpijlrichter van station Scheveningen van de N.Z.H.R, M. vertrok naar Heerlen met een Schermuly pistool en schoot, in de toren staande, een lynvuurpyl naar boven. De lijn schoot in een grote boog over de rand van de toren naar buiten en kwam daar op de begane grond terecht. Men bevestigde er een staaldraad aan, die op deze wijze over de rand getrokken werd. De werklieden waren nu in staat in de toren omhoog te klimmen. Toen was het mogelijk de stellingen te bouwen en met asphalteren te beginnen. BASES VAN TURKIJE GE VRAAGD. Recep Peker, de Turkse minister president, heeft voor het parlement verklaard, dat „een zekere vreemde mogendheid" een nota had gezon den, waarin bases in Turkije ge vraagd werden. Het verzoek was gedaan „met het oog op het treffen van gemeenschappelijke verdedi gingsmaatregelen". Peker zeide, dat Turkije zich geplaatst zag tegenover wat men noemen kon „territoriale eisen" en waakzaam moest blijven in een gevaren vol le atmosfppr.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3