3)e Ceidóc Sou/fccmt Groot deel van Nederlandse schulden door Amerika kwijtgescholden De gebeurtenissen te Buitenzorg DONDERDAG 29 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11098 Abonnementsprijs 1 0.26 per week, f 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal. Franco per post i 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden S 1.50. Een belangrijk document Z.Em. Josef Kardinaal Frings, Aartsbisschop van Keulen, heeft aan de publieke mening een verklaring voorgelegd, die 26 punten omvat en de nadruk legt op de behoefte aan een gezonde idiologische basis als voorwaarde voor Duitsland's weder opbouw. „Haar doel is" aldus de Kar dinaal, „bij te dragen tot verheldering der begrippen en tot de oplossing der grote vraagstukken van onze tijd op de gronden van het natuurrecht en het Geloof". In een voorwoord verklaart de Kar dinaal, dat deze verklaring, getiteld: „Principen der Katholieke Sociale ge dachte en hun toepassing op de he dendaagse Noden" voorbereid werd door „een groep van Katholieke in dustriëlen, arbeiders, economisten, rechtsgeleerden, journalisten en theo logen, die sinds 1946 van tijd tot tijd bijeenkwamen in de Aartsbisschoppe lijke Residentie. Alhoewel hun na men in dit document nie+ worden ge noemd, vertelde de Kardinaal aan een Londens journalist, dat Pater Oswald von Nell-Breuning, S.J. (die bekend ls vanwege zijn belangrijke rol bij de voorbereiding van „Quadragesimo Anno") tot de groep behoorde. Te vens verklaarde de Kardinaal, dat het door deze groep tot stand ge brachte eventueel zal vervat worden in een gemeenschappelijke herderlij ke brief der Duitse Bisschoppen. In bedoelde verklaring wordt krach tig stelling genomen tegen elk totali tair bewind en gepleit voor een demo cratische samenleving. „Iedere vorm van totalitarisme moet verdwijnen". En daarom moet ook worden verme den de concentratie van politieke en economische macht, want zulk een concentratie leidt zo gemakkelijk tot totalitairisme. Men komt op voor autonomie voor de gemeenten (politiek) en beroeps organisaties (sociaal). Wijzend op het goed recht van so cialisatie in bepaalde gevallen, waar in omzetting (onder toekenning van een passende vergoeding) van parti culier in publiek eigendom noodzake lijk en dus gerechtvaardigd is, wordt verklaard, dat zulks „zo enigszins mogelijk" niet moet geschieden. Toe zicht op het gebruik van het privaat bezit zal er echter moeten zijn, „ten zij overeenstemming bereikt wordt op basis van medezeggenschap". Wij stippen hier aan enkele punten uit het document, dat wij nog niet in zijn geheel in ons bezit hebben. Wij hopen er later op te kunnen terug komen. Commissie-Generaal in Nederland terug De leden van de Commissie Gene raal. prof. W. Schermerhorn en M. van Poll zijn gistermiddag om. 15.45 uur per K.L.M.-vliegtuig op Schip hol aangekomen. De leden van de Commissie-Gene raal, prof. W. Schermerhonr en de heer Max van Poll, werden op Schip hol begroet door prof. dr. J. H. A. Logemann. en de heer J. M. Kiveron, secr.-generaal van het Min. van Over- zese Gebiedsdelen. Ter begroeting waren voorts aanwezig Koos Vorrink. W. F. Goedhart en jhr. mr. M. v. d. Goes /an Naters. Gevraagd naar de publicatie door een buitenlands pers bureau van de nota aan de Republi keinse Delgatie, zeide prof. Scher merhorn: „Het gewone procédé, hier en daar wat opgevangen. Inderdaad zijn verschillende punten juist, zoals het instellen van een federale rege ring. De publicatie over het valuta- vraagstuk is echter pure fantasie". Prof. Schermerhorn zeide verder, dat de grote moeilijkheid is geweest, dat men, gebonden was aan de pro blemen van alle dag. Wij zaten vast aan de financieel-economische pro blemen en van de andere kant werd ihet zwaartepunt gelegd op het inci dent Hodjokerto". KUPERS TERUGGEKEERD. Het hetzelfde vliegtuig waarmede de heren Schermerhorn en van Poll r.aar Nederland terugkeerden, kwam ook de voorzitter van het NVV, de heer E. Kupers, naar ons land. De heer Kupers, die op Java het Sobsi- congres te Malang heeft bijgewoond, zeide bij zijn aankomst op Schiphol, dat hij nergens, ook niet bij de repu blikeinen een vijandige houding ten opzichte van de Nederlanders had kunnen waarnemen. Blijk van waardering voor aandeel in de overwinning ISTERMJDDAG is in Washington een overeenkomst ondertekend, waar- bij de afrekening van de Neder landse schuld aan Amerika is vast gesteld. In een gisteravond uitgespro ken radio-rede deelde de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, mede, dat de totale Nederlandse schuld jegens de Verenigde Staten een som van 330 millioen dollar (875 millioen gulden) bedroeg. Er is ech ter een afrekening tot stand geko men, waarbij dit bedrag, dank zij ruime bevoegdheden door het Con gres aan de Amerikaanse regering verleend en de uiterst welwillende hou ding, welke van Amerikaanse zijde werd ingenomen, is teruggebracht tot 67.5 millioen dollar. MR. v. KLEFFENS WORDT AMBASSADEUR IN V.S. Naar wij van bevoegde zijde verne men, is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. E. N. van Klef- fens (minister zonder portefeuille) tot ambassadeur te Washington. Dit betekent, zo verklaarde de mi nister, dat de Nederlandse schulden voor het grootste gedeelte zijn kwijt gescholden. Hij betoogde, dat deze gelukkige regeling de grote waarde ring weerspiegelt, welke men in Amerika koestert voor de bijdrage, die Nederland heeft geleverd in de gemeenschappelijke strijd, een bij drage, niet alleen gebracht door de officiële strijdmacht, maar ook door de Nederlandse koopvaardijvloot, de zeelieden en door het ondergrondse en bovengrondse verzet van het merendeel onzer bevolking. „In het bijzonder de spoorwegstaking, waar aan de Amerikaanse opperbevelheb ber, generaal Eisenhouwer, een zo grote waarde heeft toegekend, heeft op het Amerikaanse volk een grootse en onvergetelijke indruk gemaakt", aldus prof. Lieftinck. „Voor allen, die tijdens de oorlog en de bezetting zo moedig aan het verzet hebben deel genomen, moge het een grote vol doening zijn, dat hun houding ook in dit opzicht aan het vaderland is ten goede gekomen." De minister deelde in het verloop van zijn rede mede, dat voor de nog resterende schuld .van 67.5 millioen dollar bovendien een zeer gemakke lijke betalingsregeling is verkregen. Voor een deel wordt dit bedrag door enkele vorderingen van Nederland en Nederlands-Indië gecompenseerd, voor een deel zal het in Nederland en in de Overzeese Gebiedsdelen worden besteed en voor het restant, dat waarschijnlijk 40 millioen dol lar zal bedragen, is een afbetalings regeling in 30 jaarlijkse termijnen bedongen, die pas beginnen in 1951. Minister Lieftinck bracht dank aan de Verenigde Staten en het Ameri kaanse volk voor het edelmoedig standpunt, dat zij bij de afwikkeling van onze schulden hebben ingeno men. Naast de bijdrage, die de Ameri kaanse troepen hebben geleverd in de De voorzitter van de Kath. Ned. Dagblad Pers, de heer G. H. J. B. Bo- dewes, heeft van Zijne Heiligheid de Paus de benoeming ontvangen tot Ridder in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote. Deze onderscheiding is tevens een erkenning van de principiële houding van de Gelderlander-Pers. HAVENARBEIDERS HERVATTEN HET WERK. Op de gistermorgen in „Odeon" te Rotterdam door de E.V.C. gehouden vergadering is met grote meerderheid van stemmen besloten, dat de haven arbeiders zich gistermiddag weer zou den melden om het werk te hervat ten. EEN DRAMA AAN DE GRENS. De soldaat G. Jansen ,in dienst bij de Kon. marechaussée en gedeta cheerd bij Beek te Nijmegen, vertoef de dezer dagen in de omgeving van de Duitse douanepost van het grens dorp Wyler. Hij werd door de Düitser gesommeerd mee naar het kantoor te gaan. J. voldeed aan dit verzoek maar kreeg tijdens de visitatie woor den met de Duitsers. Een van hen greep zijn geweer en loste enige scho ten op J., die dodelijk getroffen werd. Jansen is afkomstig uit Nijmegen en vader van vier kinderen. 40.000 GLD. VOOR EEN STIER. De stier Rutjes Eduard van C. Oos tenburg te Lievevrouwenparochie, fokker R. Yetsink te Arum, is voor 40.000 verkocht aan Zweden. In tegenwoordigheid van Prins regent Karei vond te Mechelen de plech tige inwijding plaats van de Bevrij dingsklok door Z.Em. Kardinaal van Roey. Een overzicht tijdens de plechtigheid. bevrijding van ons land, is thans van Amerikaanse .zijde een nieuw offer gebracht, dat/ons van een druk be vrijdt, die, wanneer deze oplossing niet was bereikt, een zeer zware last voor ons zou hebben betekend. Katholieken en de a.s. volkstelling Bij de aanstaande volkstelling zal o.a. ook de vraag naar de godsdien stige riohting worden gesteld. De overheid dringt erop aan, dat ook de ze vraag zo nauwkeurig mogelijk wordt beantwoord. De officiële en enig juiste beant woording voor de katholieken is: Rooms-katholiek Kerkgenootschap ofwel R. K. Kerkgenootschap. Aan duidingen zoals katholiek, Rooms e.d. zijn dus zonder meer niet vol doende. Onjuiste en onvolledige beantwoor ding zou tot gevolg kunnen hebben, dat geen godsdienst werd aangeno men, hetgeen, zowel voor de statis tiek alsook voor verschillende admi nistraties, zeer bezwaarlijk genoemd moet worden. In verband hiermede moge wel op de juiste beantwoording ook van deze vraag speciaal worden aangedrong, merkt de „Maasbode" opf Prof. Schermorhorn, die Woensdag met de heer Max van Poll per vlieg tuig uit Indonesië op Schiphol terugkeerde, nuttigt een kopje koffie in het nieuwe restaurant. VON PAPEN MISHANDELD. Franz von Papen, die thans in een werkkamp te Hamburg verblijft, is door een SS-man in de waszaal van het kamp neergeslagen. Het incident geschiedde op 21 Mei er werd van daag medegedeeld door de zoon van von Papen, die optreedt in het pro ces tegen de nazi-industriëlen te Neu renberg. Toen von Papen was neergevallen bleef zijn aanvaller hem nog enige tijd schoppen. Andere gedetineerden zagen toen kans von Papen te ontzet ten. Von Papen is in ernstige toe stand naar het ziekenhuis van het kamp overgebracht. Toen zijn zoon hem bezocht kon deze zijn vader niet herkennen door de verwondingen, die hem waren toegebracht. Hij moet kunstmatig gevoed worden. Het standpunt der Ned.-lndische regering Het standpunt van de Ned. Indische regering ten aanzien van de gebeur tenissen te Buitenzorg is het vol gende. In het thans nog zeer moeilijk scherp te stellen geschil betreffende de voorziening in het tot dusver aan de republiek overgelaten aandeel in het bestuur zal de Ned.-lndische re gering zich niet rechtstreeks mengen. Zij zal evenwel het hare doen. om tot een oplossing te geraken, die. in de practijk aan de positie van de .re publikeinse ambtenaren recht doet wedervaren en in voldoende mate aan de wensen van de bevolking tege moet komt. Het ligt met name in, de bedoeling zorg te dragein, dat het overheidsapparaat te Buitenzorg voor verdere plotselingen ineenstortingen wordt behoed en tegen onbevoegd in grijpen wordt beveiligd. Voorts zal aan Koestomo c.s. duidelijk worden gemaakt, dat een optreden zoals dat te Buitenzorg bepaald onder geen voorwaarde geduld zal worden. Voor zover tijdens de gebeurtenis- sen te Buitenzorg strafbare feiten zijn gepleegd, zal daartegen op normale wijze worden opgetreden. Het officiële communiqué van de R.V.D. besluit: Het verwondert ons echter ten zeerste, dat juist het republikeinse ministerie van voorlichting met zo veel nadruk op deze strafbare feiten heeft gewezen. De moeilijkheden lig gen immers dieper en kunnen niet met enkele vonnissen uit de wereld geholpen worden. Wat zy i deze straf bare feiten, vergeleken met de ruim 150 merendeels meest weerzinwek kende moorden, waarmede de tot standkoming van het republikeinse bewind te Buitenzorg gepaard is ge gaan. Daarover werd noch van de zijde van het republikeinse ministerie van voorlichting, noch van de zijde van een andere instantie enig woord van misprijzen vernomen". SPECIALE VOEDSEL- CONFERENTIE IN JULL Met Engeland als enige in de oppo sitie besloot de internationale nood- voedselraad te Washington om vóór eind Juli een bijzondere nood-graan- conferentie bijeen te roepen. De conferentie, die in Europa zal worden gehouden, zal door de mi nisters van landbouw der leden-sta- ten worden bijgewoond. DE VETOKWESTIE BIJ DE ATOOMENERGIECONTROLE. Gisteren zijn in de werkcommissie der V.N. voor de atoomenergie de be sprekingen hervat over het al of niet toekennen van het vetorecht op de internationale atoomenergiecontrole in de Veiligheidsraad. Engeland en de V.S. handhaafden hun standpunt om het vetorecht in de iaad niet van toepassing te doen zijn op de controle, hetgeen de Sow- jet-Unie juist wel wil'. Men slaagde er niet in uit de impasse te geraken. DE GASPERI KEERT WEER TERUG Alcide de Gasperi (christen-demo craat) heeft officieel de opdracht tot vorming van een Italiaanse regering aanvaard. Naar verluidt zal de Gasperi een kabinet samenstellen bestaande uit leden van zijn eigen party en enkele deskundigen. Gebr. Jongerius voor het Bijz. Gerecht Demobilisatie van onderwijzers Naar de „Maasbode" verneemt, zul len vóór 30 Juni a.s. alle reserve-of ficieren met zeven of meer inwonen de kinderen, die niet gehuwd zyn, worden gedemobiliseerd. In afwach ting van het definitieve ontslag kan, indien de dienst zulks toelaat, aan de betrokken officier zakenverlof wor den verleend. Er is nog geen beslissing genomen t.a.v. de opgeroepen dienstpliohtige onderofficieren, die volgens geruch ten ook voor een deel gedemobili seerd zouden worden. Tevens wordt op verzoek zo spoe dig mogelijk ontslag uit de militaire dienst verleend aan onderwijzers bij het L.O., U.L.O. en M.U.L.O. onder wijs. die onmiddellijk als onderwij zers in functie kunnen treden. Hier voor komen onderofficieren in aan merking. die ouder zijn dan 30 jaar. en korporaals en soldaten boven 27 jaar. De militaire administratie kan evenwel geen personeel missen en daarom onderzoekt thans de commis- sïe-Pend rs in hoeverre er bezuinigd kan worden door bijv. diensten sa men te voegen, waardoor tooh nog manschappen vrijkomen. Zij die in Overzeese Gebiedsdelen verblijven of tot het béroeps of re- servepersoneel der Kon. landmacht behoren, komen niet voor ontslag uit militaire dienst in aanmerking. Op 7 Mei 1.1. requireerde de pro cureur fiscaal, mr. W. P. Bakhoven aan het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof vrijspraak tegen K. J. Jon gerius en 4 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de politieke rechten voor de tijd van het leven teger. Ch. J Jongerius. De gebroeders J. had den terechtgestaan wegens collabora tie, doch ter zitting werd naar voren gebracht, dat zij zich ook op illegaal terrein hadden bewogen. Ten aan zien van de verdachte K. J. verklaar den de getuigen, dat hij niet gecolla boreerd had en belangrijke hulp aan de verzetsbeweging had verleend. In de tijd tussen het requisitoir van 7 Mei en de uitspraak, die op 21 Mei zou worden gedaan, heeft het hoofd van de P.R.A. te Utrecht, de heer J. Posthuma, een rapport doen toeko men aan de procureur generaal. In ddt rapport werden verscheidene nieuwe feiten naar voren gebracht en als gevolg daarvan werd een na der onderzoek ingesteld. Gisterochtend werd de zaak op nieuw door het Amsterdamse Bijzon der Gerechtshof behandeld. De getuigen a decharge verklaar den. dat K. J. inderdaad veel illegaal werk gedaan heeft en zij releveerden hoe hy de verzetsbeweging behulp zaam was met het verbergen van wa pens en het leveren van. accu's. De getuigen a charge voerden aan, dat K. J. verzoeken van hun illegale groep had afgewezen en trokken K. J's belangrijkheid voor de illegaliteit in twijfel. Er was een verklaring van de grote advies commissie der illega liteit waarin getuigd werd van de werkzaamheid van K. J. ten behoe ve van het verzet. Mr. Bakhoven, requireerde opnieuw doch vond geen aanleiding zijn eis van 7 Mei te wijzigen en vorderde de zelfde straf. De verdediger, mr. Th. J. K. M. Hilterman vestigde in zijn pleidooi de aandacht van het Hof er MIJNONTPLOFFING DOODT JONGEN. Gisteravond te kwart over zeven betond het visserscheepje ZVT 2 zich op ongeveer 150 meter uit de kust van Zandvoort ter hoogte van bad Zuid, toen men even achter het schip een hevige explosie waarnam. Er bleek een mijn ontploft te zijn, die een ware ravage aanrichtte aan boord van het bootje, dat later met een groot lek op het strand gezet kon worden. Van de twee leden der bemanning werd niemand gewond. Van de drie pas sagiers echter was de 15-jarige Vol- kert Schaap uit Zandvoort door de luchtdruk gedood, hoewel er geen uiterlijke verwondingen te constate ren waren. op, dat uit de verklaringen der getui gen blijkt, dat er een zekere animo siteit in verschillende groepen der illegaliteit heerst en verzocht het Hof bij de beoordeling van de zaak, hier mede rekening te^ willen houden. ARNOLD MEYER. De Bijz. Raad1 van Cassatie zal op Woensdag 11 Juni de behandeling hervatten van de zaak tegen Arnold Meyer, welke op 13 October j.l. ge schorst werd ten einde het Neder lands genootschap tot reclassering te Amsterdam in de gelegenheid te stellen een rapport aan de raad uit te brengen over de persoon van de requirant en meer in het bijzonder met betrekking tot de vrag of hij gel den van de Duitse bezetter heeft ont vangen ten behoeve van zijn partij of peroidieken. POLITIEKE DELINQUENTEN NAAR NIEUW GUINEA. Gistermiddag omstreeks zes uur is het s.s. „Tarakan" van de maatschap pij „Nederland" naar Hollandia op Nieuw Guinea vertrokken met 119 politieke delinquenten aan boord, die op verschillende bases waar leger- goederen zijn opgeslagen werkzaam heden zullen verrichten. Delinquen ten, die twee jaar op Nieuw Guinea zullen verblijven, worden uitgezon den door de stichting „Beheer en li quidatie basesgoederen" gevestigd te 's Gravenhage. Oorspronkelijk waren er 240 gega digden voor tewerkstelling in Nieuw Guinea, doch het ingenieurs-bureau „Ingenegeren Vrijburg" dat met de aanstelling der te werkgestelden is belast, heeft slechts 119 candidaten voor de uitzending geschikt gevon den. Men heeft zich beperkt tot het aanstellen van practisch geschoolde arbeiders, terwijl een streng medisch onderzoek is ingesteld teneinde na te gaan of de tewerkgestelden tegen het tropisch klimaat bestand zullen zijn. De meeste delinquenten, die met de „Tarakan" vertrekken, zijn „tribu naal-gevallen". Zij, die veroordeeld zyn tot rijkswerkinrichting of gevan genis komen niet in aanmerking voor uitzending. HET INDIENEN VAN INDIVIDUELE AANVRAGEN VOOR WERKLEDING. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distributiedien sten op nader door deze diepsten te bepalen dagen tussen 2 en 21 Juni a.s. gelegenheid zullen geven tot het indienen van aanvragen om werk kleding door personen werkzaam in een zelfstandig beroep of in een be drijf met minder dan 10 arbeiders. Koningin woont de plechtigheden bij op Margraten Koningin Wil'helmina heeft de uitnodiging van de Amerikaan se regering aangenomen, om tegenwoordig te zijn op het Amerikaanse militaire kerkhof Margraten, bij Maastricht, op Vrijdag 30 Mei, alwaar ter ere van de Amerikaanse gesneuvel den in wereldoorlog 2 om 3 uur des namiddags Amerikaanse herdenkingsplechtigheden zullen plaats hebben. Door geheel Europa zullen op die dag 37 dergelijke plechtige bijeenkomsten gehouden wor den op Amerikaanse kerkhoven. Het is op deze dag, de 30ste Mei, de z.g. „memorial day", dat de mensen van Amerika de gewoonte hebben ingesteld om samen te komen en de kerk hoven te bezoeken om hulde te brengen aan Amerikaanse bur gers, die hun leven hebben ge geven in dienst der Amerikaan se strijdkrachten. DISTRIBUTIENIEUWS VOOR HET TIJDVAK VAN 1 t.m. 14 JUNI 1947. BONKAARTEN KA, KB, KC 705 Serie d -08 algemeen 500 gram suiker, bo terhamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop, enz., of 500 gram chocolade of suiker werk -02, d-05, d-08 reserve 250 gram zachte zeep d 02, d-04. d-06 melk 1 ei BONKAARTEN KD, KE 705 Serie d d-15, d-16 alg. 250 gram suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram cho colade of suiker werk d-17 algemeen i ei d-18 algemeen 250 gram zachte zeep d-17 reserve 90 gram Deense toi letzeep (voorinleve- rinS> dwis reserve 250 gram zachte zeep BONKAARTEN MA, MD 70/1 (Bijz. arbeid, a.s. moeders) d-21 suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram cho colade of suiker werk TABAKSKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 703. 75-1 tabak 3 rantsoenen tabaks artikelen 75-2, 75-3 2 rantsoenen tabaks tabak artikelen 75-1 versn. 200 gram chocolade of suikerwerk of 200 gram suiker; boter hamstrooisel of 400 gr. jam, stroop, enz '5-3 versn100 gram chocolade of suikerwerk of 100 gram suiker, boter hamstrooisel of 200 gr. jam, stroop ena£ De bonnen d-17 reserve moeten uiterlijk op 7 Juni a.s. by een detail list worden ingeleverd. De afleve ring zal zo spoedig mogelijk plaats vinden In verband met het feit, dat van de d-strook op de KA-KB en KC- kaarten alle bonnen „algemeen" zijn aangewezen, moest voor de aanwij zing van de bonnen voor zachte zeep gebruik gemaakt worden van de res terende reserve-bonnen, terwijl de niet gebruikte melkl?on ditmaal is geldig verklaard voor een ei. Ter tegemoetkoming aan de hande laren kan echter worden toegestaan, dat de bonnen voor zachte zeep niet op afzonderlijke opplakvellen wor den geplakt, hetzelfde geldt even eens voor de handelaren in eieren t a.v. de bonnen d-02, d-04, d-06 melk en d-17 algemeen voor 1 ei. BINNENKORT MINDER MAIS IN HET BROOD. Het percentage mais in het brood, dat momenteel 20 procent bedraagt, zal binnenkort tot op de helft worden teruggebracht. De samenstelling van de broodbloem wordt dan: 20 procent inlandse tarwe, 15 procent inlandse rogge en 65 procent buitenlandse tar we. Van de bloem, bereid uit boven genoemde granen wordt 75 pet. geno men en bijgemengd met 10 pet. mais- bloem en 15 procent buitenlandse bloem. Men dient er echter, zo deelt men van bevoegde zijde mede, wel reke ning mede te houden, dat eerst de voorraden broodbloem van oude sa menstelling opgemaakt zullen wor den, zodat het nog wel enkele we ken zal duren alvorens de broodbloem van nieuwe samenstelling bij de bak kers komt. £m 'HoJiAettje... Daar zijn er, die royaal zijn voor Kerk en Armen en voor alle „goede doelen", maar lang niet gewetensvol zijn wat betreft de wijze, waarop zy in hun handel aan dat geld komen. Tot dezulken zegt God in de Bijbel: „Rechtvaardigheid beoefenen en billijkheid Is God meer waard dan offers." Spreuken 21, 3.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1