Proefvaart van „Maria Christina'' Rode vonken over Slovenië DINSDAG 27 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 OLECHTS OUDEREN uit Leiden en omgeving zullen zich de tijd herin- sneren, dat men per „Volharding" of „Carsjens"-boot van en naar de Sleutelstad kon reizen. Dat was in de tijd, dat Leiden als enige verbinding te land slechts de beschikking had over de spoorlijn naar Utrecht. In la tere jaren kwam daar nog wel de spoorlijn naar de Haarlemmermeer bij, doch deze leed door het na '18 opkomende autobusverkeer een kwijdend bestaan om tenslotte weer geheel te verdwijnen. Het reisvekrer te water moge al niet zo snel gaan, toch heeft het velen in de loop der jaren een reisje veroor loofd naar de Rijnstreek, Leiden's achterland en velen maakten b.v. voor een reisje naar Hazerswoude graag gebruik van de „Volharding" of „Carsjens" naar de Stenen Molen,, vanwaar men dan verder liep of per paai'd-omnibus verder trok Het moderne verkeer zou in staat zijn het gehele waterverkeer te ver bannen. ware het niet, dat men in een waterrijke omgeving als Leiden heeft, niet zonder boot kan leven, niet kan genieten van de onovertreffelijke schoonheid van het echt Hollands wa terland, met de Rijn of de Zijl als beginpunt en de Brasemer- of Ka- germeren als climax. Zo nodig ver der met een tochtje naar Amsterdam lang6 de Westeinderplassen. Vóór de laatste oorlog waren het vooral de kapiteins Neuteboom en Har lend, die in die voorbije jaren duizenden bezoekers langs de schoon heid van het Hollands waterland schap voerden en menigeen heeft een dagje van aangename verpozing op het water doorgebracht. Tot de felheid van de oorlog alles aan ban den legde en de fraaie salonboten óf geen kolen meer hadden om te varen óf door de Duitsers in beslag werden genomen. Kapt. A. J. Neuteboom werd een der slachtoffers van de Duitse zucht tot inbeslagname: In het begin van de oorlog kocht hij een boot om zijn bedrijf uit te breiden, door hem „Sophia" ge doopt doch hem werd bij de koop niet verteld, dat de Kriegsmarine reeds met welgevallen haar oog op deze boot had laten vallen. Op 30 Jan. 1942 werd de schuit hem afge nomen voor binnenlands vervoer van troepen. Toen hij de ..Sophia" op 28 Sept. 1944 uit Amsterdam zag ver trekken, zou het haar laatste reis zijn. Het schip werd door vliegtuigen uit het convooi, waarin het voer, gesla gen en strandde op het Enkhuizer Zand, waar het bleef zitten, enkele malen door voorbijkomende vliegtui gen werd beschoten en twee dagen voor de Bevrijding door negen Ty phoon's kort en klein geschoten werd. Bij onderzoek later bleek, dat de boot als verloren moest worden be schouwd. Kapt. Neuteboom zocht na de Be vrijding dadelijk naar middelen om weer te gaan varen. Hij kreeg een uitkering van de Schade-enquête- MATINéE VOOR DE A. N. L B. AFD. LEIDEN. Zaterdagmiddag organiseerde de Alg. Ned. Invaliden Bond een feest middag voor haar leden van afd". Leiden in de schouwburg. De voorzitter van de A. N. I B., de heer J. C. Livinstone, opende om half drie d^ze feestelijke bijeen komst, waarbij hij alle aanwezigen speciaal de wethouder van Sociale Zaken, de heei S. Menken, verwel komde. Dat zoo'n feestelijke bijeen komst in la^ge tijd niét had plaats gevonden wijtte spr. aan de drukke werkzaamheden van het bestuur, voral in verband met de rehabilita tie van haar leden. Vervolgen^ speelde de eenhandige pianist de heer W* C. Boekelman, enkele piano-soli, waarvoor hij van de aanwezigen een hartelijk applaus mocht ontvangen. Men moet werke lijk bewondering hebben voor de grote wilskracht, die de pianist on getwijfeld moei beziten om tot zulke resultaten t<* komen. Daarna vas het woord aan de Haagse toneelvereniging „Odia", die het vrolijke spel „Polly Perkins" van Douglas Murray opvoerde, onder regie van de heer P. van Zwieteren. Tijdens de pauze bracht'de voorz. van de afd. Leiden, de heer Panne- "oek dank aan de heer Livingston voor het vele werk dat hij in de loop der jaren voor de A. N. I. B. heeft gedaan. Als blijk v waardeering bood spr. hem zijn getekend portret aan. Aan het einde dankte de heer Li vingstone de spelers van „Odia" voor hnu prachtig spel, wat zij geheel be langeloos voor de Leidse invaliden gespeeld hebben. De heer v. d. Hengel, secr. van de A.N.I.B., was zo vriendelijk ons na afloop het een en ander te vertellen over het rehabilitatiewerk. De bond doet momenteel alle moeite om haar leden in het arbeidsproces ingescha keld te krijgen. Zij worden daartoe eerst door drie geneesheren gekeurd en na gebleken geschiktheid wordt voor hen een passende werkkring ge zocht, waarbij zij uitsluitend aange nomen mogen worden op contract loon, zodat zij voor hun prestaties het volle loon krijgen. Met enkele voorbeelden beweer de heer v. d. Hen gel, dat de invaliden in verschillende gevallen meer dan de normale ar- beids prestaties leveren, om toch vooral niet voor minderwaardig aan gezien te worden. Want dat is juist de grootste fout van de valide men sen; zij menen dat een invalide een onvolwaardig mens is en dat is ab soluut onjuist als men voor hen maar een passende betrekking weet te vin den. Zou men wijlen president Roo sevelt onvolwaardig willen noemen? Ook is het verkeerd, aldus de heer v. d- Hengel, om met die mensen mede lijden te hebben, althans om dat te tonen, want dat maakt hen week. Zij noeten juist aan niets kunnen mer. 'en, dat zij iets bijzonders zijn, dan al hun gebrek in hun ogen kleiner maken. De bond zal echter niet rusten voor- t het wetsontwerp dat de verplichte name van invaliden in bedrijven iet meer dan 20 man personeel re gelt, haar beslag zal hebben. Pater dr. Leonard Buys CSSR, de nieuw gekozen generaal der paters redemptoristen is Zaterdag, met de leden van het kapittel der Orde door Z!H. de Paus in audiëntie ont vangen. commissie op voorwaarden, dat hij dit geld weer in een nieuwe boot zou steken. Zo kocht hij in Sept. 1946 te Groningen het casko van een Duitse snelboot, dat door de fa. Boot in enkele maanden tijds is omgebeuwd tot een fraaie salonboot, welke onder de naam van Prinses Maria Catharina Zater dagmiddag haar proefvaart over de Meren heeft gemaakt. Door de firma den Heeten en Co. werd er een Duitse Dieselmotor ingebouwd van 6 cyl. 4 takt en de fa. Pieterse uit Vlaardin- gen bracht er een moderne verlich ting in aan, welke het schip des avonds een fantastische aanblik geeft. De boot, die een snelheid van 1520 K.M. heeft, is bestemd voor de 3 Merentochten en tevens als excur- sieschin naar Schiphol. Vierhonderd passagiers kan zij bevatten; die op de twee verdiepingen van het schip overal ruim uitzicht hebben op het landschap, dank zij de grote ramen, die aangebracht werden. Deze boot is als een Dieseltrein met de stuur man voorop en de passagiers zijn te gen tveer en wind beschermd, terwijl de dichte verschansing de veiligheid tot haar grootste hoogte heeft terug gebracht. De proefvaart. Zaterdagmiddag ge houden, heeft ongetwijfeld aan aller verwachtingen beantwoord. Onder'de genodigden bevonden zich o.m. de heer M. C. v Keule, referendaris, chef van de afd. Prov. Griffie te Den Haag als vertegenwoordiger van de Commisaris der Koningin in Zuid- Holland. het bestuur van de Vereni ging „Schuttevaer", de bevachtings- en sleepcommissarissen '*an Amster dam, de secretaris der gemeente Lei den, de heer mr. J, Bool (de burge meester was door uitstedigheid ver hinderd) en de verschillende hoofden van divers-e takken van gemeente dienst, de besturen van enkele ver enigingen uit de stad, de directie der *a. Boot en het personeel der scheeps werf, dat de boot, met de bouw waar van op 12 Jan. j.l. werd begonnen, zo keurig in orde heeft weten te ma Ven. Te 3 uur begonnen, eindigde deze proefvaart te ruim 7 uur en allen wa ren ten zeerste voldaan. THE HALF-WAY HOUSE. Donderdagavond te 9.30 uur wordt in het Lido-theater een gala-voorstel ling gegeven van de Engelse film „The Half-way House" (Het huis hal verwege) ten bate van de Herstel lingsoorden van de Stichting 1940 1945. Het is een eigenaardig gegeven, dat deze film behandelt. In een oude geheimzinnige herberg komen verscheidene personen bijeen, ieder met zijn eigen problemen en as piraties. Alles in deze herberg is uit de tijd van een jaar geleden, zelfs de radio vertelt nieuws van een jaar ge leden. De herbergier vertelt dan, dat deze herberg vorig jaar door een bomaanval werd vernietigd en dat hij en zijn dochter daarbij in de vlammen zijn omgekomen. De vernietiging zal nog eens over Halfway House komen! En in het licht van de naderende en schijnbaar onafwendbare dood zien allen hun eigen leven en hun plannen in een helderheid, zoals zij ze nog nooit gezien hebben. Op dat beslissende moment vinden zij ook de moed en de kracht om het roer naar de goede zijde om te gooien. Een ontslagen gevangene, die het le ven minachtte, begint weer waarde aan het leven te hechten; een echt paar, dat wilde scheiden, ziet het laf fe en harteloze daarvan in; een gees telijk ondermijnd musicus vindt kracht tegen- de dueigende wanhoop. De gasten overleven de bom-aanval; zij zien terug op een vormeloze ruïne, maar zij keren terug in het leven als nieuwe en betere mensen. De film is door de Kath. Film Cen trale toelaatbaar geacht voor geeste lijk volwassenen. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraat-exa men rechtsgeleerdheid: de heer J. Brugman te 's-Gravenhage. H. Familie par. St. Leonardus Haagweg. De Congregatieoefening Op Woensdagavond a.s. waartoe alle leden zijn uitgenodigd in verband met het belangrijke onderwerp dat zal besproken worden, wordt gehou den in het gymnastieklokaal Potgie terslaan. Een buitenkerkelijke bij eenkomst dus. Wij verwachten, dat allen om 8 uur aanwezig zullen'zijn. Secretaris. Dames Congregatie St. Petrus Par. De directeur en het bestuur der Dames Congregatie der St. Petrus Parochie nodigen alle Congreganis- ten uit, Woensdagavond te 8.30 uur tegenwoordig te zijn bij het rozen- kransbidden in de St. Petruskerk voor de zielerust van mevr. Her- mans-Bronkhorst, die verscheidene jaren prefecte der Maria-congregatie is geweest. Wie kan kome ook in de plechtige Uitvaart Donderdagmor gen 7.30 uur. BIJZONDER KIPEIEREN. Vorige week werd in Zoeterwoude een kipei geraapt met het abnor maal gewicht van 123 gram. De heer P. Hendriks hier ter stede kreeg Zondag een kipei van 21 en gisteren een van 18 gram met gewone harde schaal! Gisteravond te halfacht is de 62-jarige mevr. H. den H. uft Al phen a. d. Rijn op de Rijnsburger- weg, toen zij zonder op het verkeer te letten het rijwielpad overstak, door een wielrijder aangereden. Zij liep een gecompliceerde armbreuk op en werd 'door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De volkstelling op 31 Mei a.s. „Ons aller belang". Van 28 t/m 31 Mei a.s. worden bij U bezorgd: voor ieder bij U inwo nend persoon een formulier ter in vulling (wit of geel) voor ieder bij U tijdelijk aanwezige (oranje of rose) en bovendien een gezinsom slag. Het wederophalen dier formu lieren zal plaats hebben op 2, 3, 4 of 5 Juni a.s. U weet het nu wel, wij allen zijn gebaat met een juiste woning- en volkstelling! De woningnood is groot. Indien de regering over de juiste gegevens beschikt, kunnen de juiste maat regelen worden getroffen. Zo ook is een overzicht nodig van de juiste beroepen. Velen zullen van hun werkgevers de juiste benaming van het door hen uitgeoefende beroep vernemen. Ook het adres der werkgevers zal U worden gevraagd. Zorgt dat U dit tijdig weet! De volkstelling kan, indien ge slaagd, op vele wijzen worden ge bruikt tot welzijn van ons allen. Werkt U allen mede. U kunt dit doen door het gereed leggen van trouwboekje, stamkaart, aanslag personele belasting en door de tel lers, die bij U komen te ontvangen en ze in de gelegenheid te stellen de door hen in te vullen formu lieren binnenshuis te beschrijven. Zij zullen zo nodig U van advies dienen en daar waar nodig helpen. Indien U op bovengenoemde da gen afwezig zijt kunt U de tellers weer helpen door, hetzij op raam of deur, of door mededeling aan de buren, kenbaar te maken wanneer U thuis zult zijn. Alleen indien allen medewerken zal de volkstelling kunnen zijn een telling door ons vollf en voor ons volk. Het wielerseizoen 1947 is in het Olym pisch Stadion te Amsterdam op eerste Pinksterdag geopend. In de wedstrijd achter motoren <ioet de Zwitser Diggelman, die winnaar werd in het totaalklassement, een aanval op onze landgenoot" Pronk. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Onze stad is rijk aan gouden bruidsparen. Elke week bijna valt er wel een vijftigjarig huwelijks feest te vermelden. Ditmaal zijn het de heer M. Bolderdijk en mevr. J. E. Bolderdijk-Tienhoven, Jan v. Houtkade 11, die op 9 Juni a.s. hun 50-jarige echtvereniging hopen te herdenken. De heer M. Bolderdijk is in Leiden en omgeving geen on bekende. 'Jarenlang heeft 'hij de di rigeerstok gezwaaid voor tal van harmonie- en fanfarekorpsen in Leiden en Omgeving en overgrote bekendheid verworven. Velen zullen daarom de gelegenheid aangrijpen om het gouden echtpaar geluk te wensen. Daartoe is gelegenheid op Maandag 9 Juni a.s. in café Royal, Doezastraat, des namiddags van 35 uur. Voor het propaedeutisch examen natuurkundig ingenieur slaagde te Delft de heer L. J. M. Plouvier. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth Maria d. van J. C. S. Vreeburg en C T. Mollers; Christina Geertui Maria d. van N. Fhilippo en C. Grasman; Wilhelmus Cornells z. van W. C. de Rooij en L. Doesburg Lanooy; Franciscus Wil helmus Jacobus z. van P T. Seijsener en W- M. Tijssen; Jacoba Jansje d. van M. Mulder en A. D. Marijt; Ber nard z van J Hilligen en A. Douma. De communistische heerschappij van Tito over Joegoslavië zet even eens het Katholieke Slovenië onder zware druk. Ook hier probeert het communisme met dictatoriale mid delen de geestelijke leiding van het volk in handen te krijgen. Alles wordt naar bolsjewistisch voorbeeld gereorganiseerd: niet slechts is de eenheidsschool ingevoerd, waar het communisme opgeld doet en de jeugd besmet wordt met de uitslui tend matterialistische levensbeschou wing, doch er zijn ook jeugdorganisa ties gesticht, die zelfs den naam pio niers" van het bolsjewisme hebben overgenomen. Er wordt getracht door middel van de „Skoj", organisaties, die overeenstemmen met de Sovjet- Russische „Komsomol" beweging, de gehele christelijke jeugd aan de in vloed der ouders en der Kerk te ont trekken en tot het Bolsjewisme te- brengen. De Katholieke Bisschoppen hebben in verscheidene herderlijke brieven het volk tot trouw aan het Katholi cisme opgeroepen. Om de gelovigen, die door allerlei overheidsmaatrege len verhinderd worden, overdag de godsdienstoefeningen bij te wonen, in staat te stellen hun Zondagsplich ten alsnog te volbrengen, heeft de Bisschop van Ljubljana met bijzon dere toestemming Van den H. Vader op Zon- en Feestdagen de Avondmis ingevoerd. Ook op het priesterarme platteland brengt dit grote voordelen- thans kunnen priesters uit de omliggende plaatsen daar nog 's avonds lezen. Terwijl op het eiland Krk het gods- ALPHEN AAN DEN RIJN Tentoonstelling Missie-naaikrans. - Na een gedwongen onderbreking - wegens de oorlogsomstandigheden - kon, gedurende de beide Pinkster dagen voor het eerst weer de tradi tionele tentoonstelling van werk stukken ten behoeve van de missie, vervaardigd door de Missie-naai krans „St. Theresia" alhier, in de benedenzaal van de bewaarschool, worden gehouden. Het spreekwoord: „Uit het oog, uit het hart" kan - gelukkig - op deze naaikrans niet worden toege past want al was men het weer wat afgewend zich te interesseren voor het werk en het doel van deze bij uitstek nuttige werkkring en was men - begrijpelijk - de weg naar 'n dergelijke tentoonstelling wat afge wend, het grote aantal bezoekers, kopers van loten en mededingers naar de verschillende raadsels en wat dies meer zij, bewees wel on dubbelzinnig, dat de parochianen „St. Theresia" nog niet vergeten. Bovendien getuigde het groot aan tal werkstukken - ongeveer 200 stuks kerkgewaden en kinderkleding waarvoor de grondstoffen voor een deel uit gaven werden verkregen, dat de krans zich nog steeds ook in de daadwerkelijke belangstelling van velen verheugt. De verjaardag van een pop werd geraden door de heer G. Ammer- laan, die meende, dat het niet an ders kon zijn dan een kerstkindje! Het aantal steken van een stola werd het dichtst benaderd door de heer A. v. Egmond, Willemstraat met 11083, het preciese aantai is 11076. Hij won een kinderameuble mentje. Personalia. De heer G. Roze- straten slaagde aan de Universiteit te Utrecht voor het examen le ge deelte tandheelkunde. iienstig leven zich naar verhouding gunstig ontwikkelt, worden uit an dere delen van Slovenië vervolgingen gemeld. Onder het voorwendsel van woningnood worden kerk- en kloos tergebouwen in beslag genomen. Zo werd te Ljubljana, de Sloveense hoofdstad een arbeidersbetoging op touw gezet, die tegen het laten be houden van woonruimte door geeste lijken orden protesteerde en terloops eveneens volledige onderdrukking van het kloosteronderwijs eiste. In Rakovnik geschiedde het zelfde en werd tegen het college der Salesianen gedemonstreerd, alsmede de uitwij zing 'dezer Paters verlangd Alles wijst in dezen op een welvoorbereide cam pagne In de meqst uiteenlopende landsdelen besloten communistische volksbijeenkomsten tot actie tegen het opvoedkundig werk der orden. Regelmatig komen berichten binnen over d«_ verdrijving van kloosterzus ters uit haar hüizen. teneinde woon ruimte te verkrijgen voor de arbei dende bevolking. Het verder geven van onderwijs door geestelijken wordt als een vergrijp voorgesteld, waar spoedig een eind aan gemaakt moet worden. Het kan niet ontkend, dat de mede door de oorlog veroorzaakte schrik barende toestanden op sociaal gebied in Slovenië scherp ingrijpen van ge lijk welke regering tengevolge moest hebben, doch het is wel bijzonder duidelijk, hoe hier door het Tito-be- wind dankbaar gebruik wordt ge maakt van materieele omstandighe den, opdat het volk der Slovenen, iets meer gevrijd van zijn zware stof felijke zorgen, waarvan de woning nood er een is, kome onder de ty- rannie van de rode duivels, die God ontkennen en een geestelijke hel op aarde ontketenen. HAZERSWOUDE Bezoek Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin zal op Woensdag 28 Mei a.s. tussen 9 en 11 uur een bezoek aan onze gemeen, te brengen. Militaire onderscheiding. Door de Min. van Oorlog is onderscheiden tot het dragen van het Oorlogsherin- neringskruis met de gesp. voor bij zondere krijgsverrichtingen Neder land Mei 1940 C. J. Kerkvliet alhier. In de oorlogsdagen was hij ingedeeld bij Commandogroep III 40 R.J. in Zeeland. De model-versierselen wor den t.z.t. overhandigd. OEGSTGEEST De gym haalt prijs! De meiijes- gymnastiekafdeling van de R.K. Sportvereniging ,.St. Willibrord" maakte op Tweede Pinksterdag een trip naar Amsterdam om daar deel te nemen aan de diocesane gymnastiek- wedstrijden, georganiseerd door de Amsterdamse Turnkring. De meis- kens deden het daar lang niet slecht en zagen hun eerste optreden naar buiten beloond met de tweedeprijs in de C-klasse, hetgeen zeker een ge lukwens waard is en misschien wel voor vele niet-leden een stimulans zal zijn om zich ook bij de gymnastiek aan te sluiten en gezamenlijk nog ve le prijzen in de wacht te slepen LEIMUIDEN Jubileum. Op 30 Mei zal de Eerw. Zuster Celesta, hoofd van de St. Jozefschool, haar 40-jarig Onder- wijsjubileum vieren. Hiervan heeft zuster Celesta 20 jaren met zeer veel ijver haar beste krachten gewijd aan de opvoeding van de jeugd in onze parochie. LEIDSCHENDAM Bekroond. De kath gemengde zangvereniging Arti et Charitati heeft gisteren deelgenomen aan het nationaal zangconcours dat gehou den is in de stadsgehoorzaal te Lei den. Arti et Charitati is uitgekomen in de derde afdeling en heeft in deze afdeling de eerste prijs weten te behalen met 327 punten. WASSENAAR Politienieuws. Toen de wielrijder V. de Rijksstraatweg nabij het Via duct wilde oversteken, werd hij aan gereden door een personenauto uit de richting Den Haag. V. werd licht ge wond; zijn fiets werd vernield. De wielrijdster M., die het fiets-, pad langs de Rijksstraatweg wilde op rijden en aan een andere wielrijder R. uit Scheveningen geen voorrang verleende, kwam met deze laatste in botsing. R. moest op advies van dr. Hubbeling naar het Gemeentelijk Ziekhuis aan de Zuidwal te 's Graven- li age worden overgebracht. De wiel rijdster tegen wie proces.verbaal wordt opgemaakt kwam er met een lichte verwonding af. ?eide rij wielen werden beschadigd, Mevr. K. alhier reeds 's avonds in een bestelauto co de Araweg onder toezicht van haar echtgenoot. Op de hoek van de Schouwweg drukte zij in plaats van op het rempedaal op het gaspedaal. De auto reeds daarna met vrij grote snelheid tegen een boom. Mevr. K. werd licht gewond; zij kon na eerste hulpverlening naar haar woning worden overgebracht. De voorbumper van de auto werd in gedrukt. Uit een niet afgesloten ko nijnenhok in de achtertuin van mevr. S. werden 's nachts 2 chincilla-konij- nen gestolen. Uit een sigarettendoosje, dat in de keukenkast van v. d. Z. alhier stond, werd een geldsbedrag groot 135.ontvreemd. Tijdens afwezigheid van mevr. B. alhier, werd in haar woning inge broken. De buiten van de ongewenste bezoekers bestond uit enige kleding. ZOETERWOUDE FEEST VAN DE ARBEID. Na de gewestelijke viering heeft de K.A.B. en K.A.J, afd. Zoeterwoude I het Feest van de Arbeid in alle op zichten luisterrijk gevierd. In de St. Janskerk werd in de Hoogmis het schoon begin gemaakt met de algemene H. Communie waar na de leden zich in het parochiehuis aan een gemeenschappelijk ontbijt verenigden. De districtsbestuurder, de heer van der Velde, was daarbij aan wezig en voerde het woord tot op wekking van de ware beleving van dit feest. Des avonds kwamen de leden en hunne huisgenoten in het parochie huis bijeen. Het feest mocht een gro te belangstelling ondervinden. Aan wezig warei. deken D. Bont, pastoor G. J. Klaverweijden. de weleerw. heer Jos. Koomen, geest, adviseur, de wel eerw. heer S. van Beurden, burge meester H. A. J. Smeets en me vrouw Smeetsvan Heel,- Dr. W. A. J. M. J. Kortimann me vrouw KortmanKeulen, afgevaar digden van L.T.B.. Hanze en Vrou wenbond en vele andere genodigden. De voorzitter, de heer J. H. v. d. Ploeg, hield een openingsrede, waarin een kleine Gedeon-schare van Kajot ters met tromgeroffel kwam aange treden. Een mannenkoor onder lei ding van de heer Kapperdijk zong het ..Veni Creator" waarna deken Bont de zegening .van de werktuigen ver richtten. Het gemengd koor „Santa ^Lucia" voerde daarna enige num mers uit. Hierna werd de bode van de afdeling, de heer W. van der Drift, bij gelegenheid van zijn 25-jarig ju bileum gehuldigd, waarbij de voor zitter na een zeer waarderende toe spraak een ere-diploma en een grote taart ten geschenke aanbood De K.A.B.-symphonie, afd. Leiden, onder leiding van de heer Jan Gor dijn gaf een zeer gewaardeerde mu zikale medewerking. Als spreker voor dit feest kwam de heer C. J. v. d. Ploeg, bondsvoorzit ter van de Kath. Landarb. Bond, op de katheder en begeesterde de aan wezigen door zijn beschouwing over de waarde van de arbeid, over het pionierswerk van de ouderen bij de stichting van de organisatie en het schetsen van het grote gevaar van het communisme. Vooral tot de jongeren richtte spr. zijn vermanend woord om de arbeid niet gering te achten en te stellen in dienst van Gód en de mens heid. Toen het al laat was geworden, kwam de heer Joop Koevoets voor het voetlicht om achtereenvolgens voor te dragen: vijf Brabantse gedichten van Piet Heerkens. de vertelling: de pastoor van keutelaar en deze vro lijke gedichten: Cactussen, de zelf moordenaar en de weerwolf. Aan het einde dankte voorzitter v. d. Ploeg allen die tot dit feest mee werkten. zijn vreugde uitsprekende over het slagen van deze viering. Personalia. De heer Theo van Bemmelen is op het landelijk exa men voor melkcontroleur geslaagd, met het praedicaat „zeer goed". WEERSVERWACHTING g WEEF STIJGING VAN g TEMPERATUUR o Vrij heldere nacht met weinig g o wind en plaatselijke vorming o o van mistbanken, die morgen- ochtpnd snel oplossen. Morgen overdag: opnieuw sterke stijging g van temperatuur, echter gelei- g delijk weer toenemende bewol- g g king met later vorming van en- g g kele verspreide buien met kans g o op onwee. .Meest matige wind g o hoofdzakelijk tussen Oost en o g Zuid. nnooooooooooooooooooooooooooooooou LAATSTE BERICHTEN BENDELEIDER C.S. GEVEN ZICH OVER. Zondag zijn in Batavia 250 Laskjars aangekomen, die in de omgeving van Krawang door de T.R.I. zijn ontwa pend en die er de voorkeur aan ge ven zich toe te vertrouwen aan de zorgen van de afdeling van de Par- tai Ra'jat Pasoendan te Batavia. Door de Partai Ra'jat Pasoendan zijn deze mensen thans voorlopig gehuis vest en er wordt voor hen naar werk gezocht. In Pasoendan-kringen ver wacht men de eerst volgende dagen nog c.a. 500 Laskjars uit dezelfde streek. In dit verband verneemt Aneta nog, dat de beruchte bendeleider uit het Krawangse, Hadji Pandji. dezer da gen te Batavia is aangekomen. Nadat hij door de Nederlandse troepen naar de streek, waarvan hij afkomstig is. was teruggebracht, heeft hij de ben deleden aangespoord de strijd te sta ken en de door hen verborgen wa pens in te leveren. Hieraan werd ge volg gegeven, zodat de laatste dagen veel gewezen bendeleden zich bij de Nederlandse bewakers binnen de de marcatielijn hebben gemeld en hun wapens hebben ingeleverd. Deze mensen zijn voorlopig in de omtrek van Bekassi geïnterneerd. STAKING IN DE ROTTERDAMSE HAVEN. Gisteren is onder de havenarbei ders te Rotterdam op een tweetal schepen een staking uitgebroken, welke zich hedenmorgen heeft uit gebreid tot een groot deel van het aantal losse arbeiders. Het conflict schijnt reeds Zaterdag morgen bij het innemen van de boek jes ontstaan te zijn, omdat 'een aan tal arbeiders werd aangewezen om Op tweede Pinksterdag werk te gaan verrichten op de Amerikaanse s.s. Henry Lomb", liggende in de Mer- wehaven en „Kenneth McKay", lig gende in de IJselhaven. Volgens het bestuur van de E.V.C. beschouwden de arbeiders dit als een inbreuk op de vrije aanneming, maar bovendien achtten zij voor het lossen van de twee schepen geen noodzaak aanwe zig, omdat zij niet op vertrekken stonden. Volgens contract met de Unieverkeer, aldus de E.V.C-, kan de scheepvaartver. Zuid verplichten tot werken op tweede Pinksterdag, mits er „zondagsgeld1" wordt uitbe taald, maar aldus de E.V.C. de meerderheid der arbeiders acht zich door dit contract niet gebonden, om dat de E.V.C. bij het afsluiten daar van genegeerd is. De arbeiders ach ten het willekeur, dat zü op de natio nale feestdag en op de geboortedag van Prinses Marijke gedwongen vrij moeten nemen en op tweede Pink sterdag gedwongen moeten werken. De staking van gisteren van de sche pen is, naar de E.V.C. mededeelt, uit eigen initiatief van de arbeiders voortgekomen. De scheepvaartver. Zuid heeft daarop met strenge straf fen gedreigd en dit heeft de E.V.C., naar zij verder zegt, genoopt stelling te nemen. Hedenmorgen heeft bet bestuur dier organisatie dan ook ge adviseerd zich voorloopig niet te la ten aannemen, zolang de straf of de dreiging daarmee niet is ingetrok ken. Het bestuur van de scheepvaart ver. Zuid is thans in vergadering bij een om de situatie te overzien en ook de E.V.C. heeft voor hedenmiddag een openbare vergadering uitgeschre ven. VOORHOUT L.T.J, Medegedeeld werd dat de bestuursfuncties als volgt waren ver deeld: A. v. d. Hulst, voorz., Th. Ruijgrok, secr. en H. v. Werkhoven, secr., waarmede de vergadering ac eoord ging. Vervolgens werd er een interessante causerie gehouden door de voorzitter over onderwerpen, de land- en tuinbouw betreffende, ter wijl een proeve van bekwaamheid in de hersengymnastiek over datzelfde onderwerp zeer in de smaak viel. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat de contributie op 20 cent per week bepaald was, eens per maand te in casseren. Besloten werd maandelijks een ledenvergadering te houden. MARKTBERICHTEN UTRECHT, 277 Mei. Paardenmarkt. Op de Utrechtse paardenmarkt wer den heden aangevoerd 375 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paar den 8001200, werkpaarden 500 900, oude paarden 250450, paar den boven dri> jaar 500950, paar den beneden droe jaar 400750, veu lens 100—259. hitte 200—750. De han del was redelijk. BODEGRAVEN, 27 Mei. Kaas. Aanvoer: 97 wagens, le srt 1.55 1.57, 2e srt. 1.491.53. Handel matig. KATWIJK a. d. RIJN, 23 Mei. Groenten. Witlof 2545.idem II 16.20—22.20, Radijs ƒ3.10—5.20, Spinazie 18.4025.20, Rabarber 4.20—5.70, Prei 14.40—18.20, II 5.20—7.80. VEUR, 26 Mei. Groenten. Kom kommers Ia. 120124, id. I 92114, id. II 72—84, id stek 110—150, Bloem kool I 72—1*5, id. II 5668, id. Ill 2448, Sla 1428, Spinazie 830, An" diivie 6586, peen 65120, Postelein 3240.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5