RADIO I Op korte golf j Ontstellend veel mensen lopen hun hakken scheef RECHTZAKEN Washington Square Booooooó DINSDAG 27 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 MEER MAIS IN HET BROOD. Naar het „Vrije Vclk" is de hoe veelheid ma'fs die door het brood deeg wordt gemengd sinds korte tijd van 10 pet gebracht op 20 pet. De oorzaak hiervan is, zoals bekend, dat op de tarwetoe wij zingen uit Amerika ons een dele in plaats van tarwe maïs wordt geleverd. OPHEFFING SIGARENDISTRI- BUTIE TOCH OVERWOGEN. Het dep van Eeon. Zaken waar schuwt uitorukkelijk tegen het ver kopen van sigaren zonder boh. Wel iswaar wordt overwogen de s:ga- rendistributie op te heffen, doch in dien dit onmogelijk zou blijken, ko men de winkeliers in grote moei lijkheden. De controle wordt be langrijk verscherpt. SIGARENFABRIEK STOPGEZET WEGENS OVERPRODUCTIE. Op een desbetreffende vraag in de gemeenteraad te Oud-Marsum heeft de burgemeester verklaard, dat de sigarenfabriek Reinders in Oud-Marsum voorlopig is stopgezet wegens overproductie. In de fabriek liggen tweehonderdduizend sigaren opgeslagen, waarmee men geen raad zou weten DE INLEVERING VAN BON KAARTEN. In die gevallen, waarin bonkaar ten bii de distributiedienst moeten worden ingeleverd, blijkt er vaak misverstand te bestaan aangaande de bonnen, die wel en die niet in geleverd moeten worden. Het Centraal Distributiekantoor deelt daarom mede, dat men in zul ke gevallen de volgende bonnen niet behoeft in te leveren: a. van de bonkaarten voor voe dingsmiddelen de bonnen van de serie, waarvan reeds een of meer bonnen zijn aangewezen; b. van de tabaks-, versnaperin gen-, of gecombineerde kaarten de reeds aangewezen bonnen; c. van de textielkaart. de brand- stoffenkaart en de petroleumkaart de aangewezen bonnen; d. aanstaande moeders kunnen de toeslagkaartjes behouden, zij moeten echter de „controlekaart a.s. moe ders" cm 703 inleveren; e. z.g. ziekenkaartjes behoeven niet te worden ingeleverd. BEPERKING VAN DE DISTRI BUTIE VAN RIJST. Als gevolg van de huidige voor- raadpositie van rijst zal de distri butie van dit artikel worden be perkt. In de loop van de volgende maand wordt de verstrekking voor scheepsproviandering, Oosterse res taurants en orientalen beëindigd. AANVULLING VAN ONS WAGEN PARK MET 5000 AUTO'S? De handelmaatschappij Sesam te Enschede voert onderhandelingen om uit legerdumps in Duitsland vijf duizend militaire wagens voor Ne derland aan te kopen. Wanneer de onderhandelingen een goed resul taat op'everen, zullen de "auto's te Enschede worden gereviseerd en daarna worden doorverkocht. WOENSDAG. HILVERSUM I. 301 m. 7.30 Gra- mofoonplaten, 8.15 Lichte morgen klanken. 8.50 Voor de Vrouw, 9.00 Kamermuziekprogramma, 10.00 Mor genwijding, 10.35 Cello en piano, 11.00 Gram.platen, 12.00 Orgel, 12.35 Mil- ler.sextet, 13.20 Orkest, 13.50 Viool solo's, 14.00 Voor de Vrouw, 14.15 Ka merorkest, 15.00 Voor de jeugd, 16.15 Voor de jeugd, 16.45 Het staat in de krant, 17.15 Gram.platen, 17.35 Or kest, 18.20 Puzta-klanken, 18.30 Strijd krachten, 19.15 Kwartet, 19.45 Twee belangrijke boeken, 20.15 Heden kwart na acht wordt aan uw verzoek gedacht, 21.15 Tien dagen in de Brit se zone, 21.45 Viool, 22.00 Orkest, 20.20 Orkest, 22.45 Geestelijk leven orde lijk leven, 23.15 Orkest. HILVERSU Mil, 415 m. 7.30 Gram. platen, 8.15 Vocaal ensemble „Bel Canto", 8.30 Morgenconcert, 9.50 Or kest. 10.00 Zang, 10.30 Morgendienst, 11.00 Piano-duo, 12.00 Gram.platen. Koor, 13.15 Continental-quintet, 14.00 Voor elk wat wils, 14.45 Clarinet-reci tal, 13.15 Orgelconcert, 16.15 Zang koor, 16.45 Voor de jeugd, 18.00 Har- monie-muziek, 18.30 Orgel, 19.15 De partement, 19.30 Orkest, 20.05 NCRV vocaal kwartet, 20.25 Gram.platen, 20.50 Boekbespreking,- 21.10 Ómroep- ork., 22.15 Piano, 22 45 Avondover denking, 23.00 Kwartet, 23.30 Gram. platen. Somber beeld van onze textielpositie Tijdens een vergadering van de Ned. Bond van detailhandelaren in textiel en mode-artikelen te Twen- the heeft drs. Vromans, lid van het dag. bestuur der vakgroep voor de textielhandel in Nederland, in een lezing een beeld gegeven van de textielpositie. Spreker noemde een aantal cijfers betreffende de textiel- productie in ons land, zoals die of ficieel zijn uitgebracht tijdefis een landelijke bijeenkomst van afgevaar digden uit het grootbedrijf, van con fectie- en stoffenfabrikanten en van detaillisten. Aan de hand van deze cijfers schetste de heer Vromans de toestand, waarin onze textieloroduc- tie verkeert, en vergeleek hij deze met de behoefte aan tèxtiel, die mo menteel groter is dan ooit te voren. De binnenlandse textielpositie ver toonde volgens de heer Vromans een zeer somber beeld. Na een periode van vijf oorlogsjaren is de behoefte groot en de aanvoer gering. De ex port is groter dan officieel wordt bekend gemaakt, aldus spr. De kwa liteit van de textiel, die op de bin nenlandse markt komt, is volgens de heer Vromans holangrük minder dan die van de stoffen, die voor de export bestemd zijn. Het is met on ze textielpositie zo, aldus spreker, dat we bij iedere stap. die we zet ten, drie stappen terug gaan. Vol gens de officiële cijfers van de hui dige productie zal per manneliike inwoner in een periode, van drie jaar één costuum en in een periode van vier jaar één -ias beschikbar zijn. Per vrouweüike inwoner in een periode van drie je^r é°n i-anon en één mantel, aldus de heer Vro mans. Dit zijn weinif optimistische klanken, maar het ware beter, wan neer ons volk van deza harde waar heid op de hoogte werd gebracht, zo besloot spreker. ZWENDEL IN TEXTIEL ZONDER PUNTEN. Na een wekenlang onderzoek heeft de recherche van de Utrecht se politie in samenwerking met de economische recherche en de centrale textielinspectie te Amster dam een uitgebreide textielpunten- zwendel in een wolzaak op de Oude' Gracht uiteengerafeld, aldus het „Vrije Volk". Twintig proces sen-verbaal werden opgemaakt en twee personen, de bedrijfsleider en de filiaalhouder, gearresteerd. Het bleek, dat zowel directie als personeel de laatste maanden de di stributievoorschriften geregeld heb ben overtreden door zich zonder in levering van punten textiel aan te schaffen. Gp deze wijze waren goe deren voor 52.000 textielpunten uit gegeven.- Bij verscheidene perso neelsleden werden huiszoekingen ver richt, waarbij grote hoeveelheden textiel werden aangetroffen en in beslag ger.omen. KOFFIE-SMOKKELAARS GEARRESTEERD. Dezer dagen ondekte de politie in Oldenzaal, aldus „Trouw" twee man nen, die bezig waren een partij koffie in een auto te laden-. Het tweetal werd gearresteerd. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat men met een uitgebreide smokkel-affaire te deen had, waarbij zeven personen betrok ken waren. Het spoor leidde naar Amsterdam, waar de Oldenzaalse po litie nog twee mannen arresteerde. Deze hadden eniige maanden geled'en koffiecoupures ter waarde van 625 pond verkocht aan de landbouwer A. te Tubbergen. Deze landbouwer vond een Almelose winkelier bereid de koffie te leveren. Bij het transport kwamen de politiemannen tussenbei de. Bij A. werd onder een -hoop stro- afval nog 180 pond koffie gevonden. Aangenomen wordt, dat de koffie be stemd was voor clandestiene uitvoer naar Duitsland. De koffie was ver handeld voor f5.50 per pond. ONGEMOTIVEERDE PANIEK IN AUTOBUS KOST EEN MENSENLEVEN. Een autobus van de NACO reed, aldus „Troyw", Donderdagmiddag van Alkmaar naar Warmenhuizen Nabij de Slotbrug te Koedijk liep een der passagiers plotseling: „Help! Brand" Een paniek ontstond en ter wijl de bus nog reed, trachtten de inzittenden door een open deur naar buiten te komen. Een 60-jarige dame, mevr. R S., kwam te vallen eu enige personen hepen haar onder de roet De chauffeur raakte door de op schudding zijn bezinning kwijt en sprong eveneens uit de nog rijdende bus. Toen hjj zag, dat er niets aan de hand was, kwam hij weer bij zijn po sitieven en rende de bus achterna, waarna het hem gelukte de wager tot stilstand te brengen. Toea de rust was weergekeerd, bleek dat één der reizigers meende een brandgeur te hebben waargenomen, wat geheel niet het geval was. Mevr. R. S. was zodanig gewond, dat zij op dokters advies naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar is overgebracht, waar zjj later is overleden. PILOOT MAAKT TWEE NOOD LANDINGEN. Twee verschillende FK 43 lucht taxi's van de Frits Diepen Vliegtui gen N.V. moesten gisteren een nood landing maken. De piloot Ben de Geus steeg met een der vliegtuigen op Voor een rondvlucht, doch kort nadat het toestel van de grond was losgekomen weigerde de motor. De piloot slaagde erin het vliegtuig, dat bleef zweven op een weiland tegen over het vliegveld aan de grond te brengen. Bij de uitloop werd het landingsstel bèschadigd., Anderhalf uur later, nadat drie rondvluchten warden gemaakt, steeg de heer De Geus wederom op met liefhebbers voor een tochtje boven Scheveningen én Den Haag, en weer sloeg bij deze taxi de motor af, nadat het toestel juist „los" was. De heer De Geus bracht ok ditmaal zijn ma chine veilig aan 'de grond. Naar de mening van deskundigen schijnt hij beide testellen een stag natie in de benzinetoevoer te zijn op getreden. Men was van oordeel, dat met een ander type toestel in deze gevallen ernstige ongelukken niet uitgebleven zouden zijn. HERSENGYMNASTIEK! ANTWOORDEN. 1. „Rerum Novarum" van Paus Leo XIII, „Quadragesi- mo Anno" van Paus Pius XI.- 2. B Friesland. E Over ijssel. K Zeeland. 3. Iemand, die bijen houdt. 4. A. Daniel Defoe. 5. Giuseppe Verdi. 6. Katholieke Actie, Konink lijk Besluit en Kilometer of Koninklijke Marine. 7. Respectievelijk Franz, Jo hannes, Jozef en Claude. 8. Een t-rcemd beeldhouwer, uit de Griekse Oudheid. 9. Het geelkoper, mengsel van koper (rood), lood en tin. lö. D 500. L 50. M 1000. )OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOODOOOOOOO lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. 60 Jarig bestaan Albert Heijn. Op 2e Pinksterdag werd het 60-jarig bestaan van Albert rfeijn herdacht in een feestelijke bijeenkomst te Am sterdam in hotel Krasnapolsky. waar aanwezig waren de 250 filiaalhouders van dit bedrijf met hun echtgenoten. Ter gelegenheid van dit jubileum is aan de heer G. Heijn. als oudste der bei'de directeuren, de onderscheiding van Officier in de Orde van Oranje Nassau verleend. Tevens werd een. der oudste filiaalhouders, de heer G; J. Dujardin te Heemstede begiftigd met de eere-medaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau. De directie vond in dit jubileum aanleiding het personeel een gratifi catie te schenken. Tevens schonk zij aan de stichting 1940'45 een bedrag van 20.000. Namens het personeel werd aan de beide directeuren o.a. hun door de schilder Jan Sluyters vervaardigd portret aangeboden. Na de plechtige herdenking ver enigde het gezelschap zich aan de feestmaaltijd, die door het gezelschap Alex de Haas werd opgeluisterd. Tengevolge van blikseminslag is een landbouwschuur te Beuningen afgebrand. Te Volendam is een huisje, be woond door mevr. de wed. Pooir, tot de grond toe afgebrand. In de Amstel-brouwerij te Am sterdam is een arbeider, terwijl hij de ruiten schoonmaakte, van een hoogte gevallen. Hij was onmiddellijk dood. De Tsjechische minister van voedselvoorziening de heer Majer, is voor enkele dagen in ons land, voor namelijk om zich op de hoogte te stellen van de hier toegepaste metho de van bewerking en bewaring van fruit- en tuinbouwproducten. Munitie-ontploffingen in het be zette Duitsche gebied richten in het Nederlands grensgebied veel schade aan, bijzonder in Belfeld. De burge meester van Belfeld heeft zich gericht tot de Engelsche ambassadeur te 's-Gravenhage. B. en W. van Benthuizen hebben bij de gemeenteraad een begroting ingediend, welke, ondanks het niet invoeren van straatbelasting en ver- makelijkheidsbeslasting en een verla ging van het schoolgeld1, zonder na delig saldo sluit. Aan inmaakglazen is een groot tekort. De ondervakgroep „groothan del in inmaakglazen" heeft een tele gram gezonden aan de minister van economische zaken om grotere invoer van de voor aanmaak vereiste be- nodigheden. Te Ede hoopt dr. C. A. H. Wey- ner op 11 Juni zijn gouden ambts jubileum te vieren. De dokter is zijn practijk begonnen in Bleiswijk, van waar hij naar Ede is gegaan. Omdat hij tussen 1 Februari en 30 April de invoerrechten op 30.000 begoniabollen zou hebben ontdoken, is de Ned. bloembollen handelaar A. K. v. d. H. uit Londen, door het ge recht te Spalding veroordeeld tot 2000 pond sterling boete en hechtenis tot 19 Juni. Het tribunaal te 's-Gravenhage hééft het vonnis, waarbij A. Leyen- horst, die in bezettingstijd burgemees ter van Delft was. tot 4 jaar interne ring was veroordeeld, vernietigd en geadviseerd tot een internering, ein digende op 6 Mei 1948. en verbeurd verklaring van een bedrag var 700 uit het vermogen van verdachte, dat momenteel 3500.bedraagt. Nekkramp is geconstateerd bij het derde Reg. Inf. te Bergen op Zoom. Militairen, die met verlof zijn, behoeven niet terug te keren. Te Schiedam is het drie-jarig meisje A. M. L. Vï. door ee auto aangereden en kort cfëarna overleden. BUITENLAND. Het Britse dagblad „Daily Mir ror" betaalt 10 pond sterling 100) aan ieder, die een levende Colorado kever op het ministerie van landbouw aflevert. Guerilla-strijders hebben in Tbracië bij een aanval op een mili taire jeep en een vrachtauto twee Britse soldaten gedood en enige ge vangen genomen. Het beroep van taxi-chauffeur is in Parys geen pretje. Zij hebben de politie toestemming gevraagd om wapens te mogen dragen, daar ver scheidene chauffeurs reeds door gang- ters van het leven zijn beroofdy Een visser heeft bij San Sebastian, 'n koffer met goudsteven opgehaald," ter waarde van meer dan 20 millioen gulden. Door een ontploffing in een lu cifersfabriek te Galioeb zijn 15 Egyp tische arbeiders gedood en 45 ge wond. Waarschijnlijk waren dat geen veiligheidslucifers Medische brief LEIDSCH TRIBUNAAL INTERNERINGSSTRAFFEN VAN 7 EN 5 JAAR. Het Leids Tribunaal deed heden- ochtend allereerst uitspraak in de jvolgende zaken: A. v. d. Zwan te Noordwijk, in ternering voor de tijd. van zeven :jaar tot 6 Dec. 1952, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapennde macht., het bekleden van openbare funsties; W. Velthuyzen te Leiden, inter nering voor de tijd. van 2 jaar en 6 maanden tot 11 Juni 1948, ontzetting uit beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht, hef bekleden ven openbare functies; A. van Duyvenvoorde te Katwijk aan Zee, internering voor de tijd van 2 jaar en 9 mnd. tot 10 Juni 1948, ontzetting uit beide kiesrech ten, het dienen bij de gewapende macht, het bekleden van openbare ambten; M. P. den Hollander te Koude kerk, internering voor de tijd van 4 jaar tot 12 Juni 1949, ontzetting uit beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht; J. E. Teljeur te Valkenburg, in ternering voor de tijd van 5 jaar tot Verkeerde stand der benen en rugklachten het gevolg Het is ontstellend', hoeveel mensen hun hakken scheef lopen. Ontstel lend ja, want dit euvel kan tot vele klachten leiden, die echter gewoon lijk pas op middelbare leeftijd de pa tiënt naar de dokter brengen. Gewoonlijk lopen de mensen hun hakken naar buiten scheef. Dat be tekent, dat ze hun voeten te ver naar buiten zetten en de enkels naar bin nen knikken. Om de benen te kunnen gebruiken, krijgen de knieën nu weer een knik in de andere richting, ook de heupen worden licht buitenwaarts gedraaid. Het is duidelijk, dat de verkeerde stand in al deze gewrichten die het hele lichaam moeten dragen, op den duur niet zonder gevolgen blijft. Als de gewrichtsvlakken niet zui ver op elkaar sluiten en in enigszins scheve stand worden bewogen, dan treedt er slijtage op in het kraak been, gevolgd door lichte ontste kingsverschijnselen, bindweefselvor ming en ten slotte kalkafzetti <ig. Hierdoor wordt het kraken van de gewrichten verklaard. Dat de klachten pas op middelbare leeftijd een wat ernstiger vorm aan nemen, heeft verschillende oorza ken. Ten eerste pleegt het lichaamsge wicht na het veertigste jaar toe te nemen. De belasting der gewrichten wordt dus groter, de slijtage in de verkeerd gebruikte gewrichten neemt toe. Ten tweede wordt de elasticiteit van het kraakbeen geringer en de nei ging tot kalkafzetting groter. Ten derde en dit geldt vooral voor 'mouwen in de overgangsjaren, tre den er veranderinger op in de stof wisseling, waardoor ontsteking in de gewrichten bevorderd wordt. De overbelaste en mishandelde knieën zeggen dan het eerst de dienst op. En zo zien we dan de vijftigjari ge moekes met de krakende, pijn lijke knieën in groten getale op het spreekuur. Het eerste gebod is* af vallen, het tweede: hakken recht la ten maken, zo nodig steunzolen dra gon en niet op sloffen rondscharrelen, het derde: warmtebehandeling van de knieën zelf. 5 Mei 1950, ontzetting uit beide kiesrechten het dienen bij de gewa pende macht, het bekleden van openbare functies. HAAGS GERECHTSHOF. Wegens verduistering van vet heeft in hoger beroep zich voor het Hof te verantwoorden gehad W. T. v. d. Z. uit Zoetenvoude, die in eer ste instantie veroordeeld was tot drie weken gevangenisstraf. De proc. generaal vorderde bevestiging van het vonnis. Het Hof heeft opnieuw drie weken gevangenisstraf opge legd. HAAGSE POLITIERECHTER. Door G. N. D. te Hillegom was een stevige prijs berekend voor de jenever die hij verkocht, zodat- de tuchtrechter voor de prijzen zich met het geval bemoeide, en D. ver oordeelde tot 1500,boete, be nevens sluiting van zijn café voor enige tijd. Van die beslissing kwam verdachte in hoger beroep bij de Politierechter. Deze heeft de boete gehandhaafd, doch de sluiting doen vervallen. Er waren door B. B. te Sassenr heim brandstoffen afgeleverd, waar bij het echter aan de bonnen ont brak. Dit was dus in strijd met de distributiebepalingen en de Officier eiste daarom tegen verdachte veer tien dagen gevangenisstraf. De rech ter veroordeelde conform de eis. Er was door P. J. R. te Leiden veertien pond vlees vervoerd, dat van clandestiene slachting afkom stig was. Doch waar het vlees niet voor de handel bestemd was, wilde de Officier wel volstaan met 60, boete of 25 dagen hechtenis. De po litierechter veroordeelde conform de eis. Ook rugklachten. Niet alleen de benen worden het slachtoffer van de scheve hakken. Ook rugklachten kunnen het gevolg zijn. Ter compensatie van de verkeer de stand der onderdanen gaat de rug zich voorover of zijwaarts krommen, waardoor het zwaartepunt zich ver plaatst. Het is duidelijk, dat ver keerde spierspanningen hiervan het gevolg zijn. Rugpijn, vaak erger aan de ene dan aan de andere kant, is een der meest voorkomende ver schijnselen van verkeerd gebruikte benen. Dit hele artikel is geïnspireerd op de vele ongelukkige voeten en be nen, die we tegenwoordig over de straat zien lopen. Tegenwoordig meer dan vroeger? zult ge vragen. Ja, wel meer dan vroeger. In de oorlog was het euvel van versleten en afgetrapt schoeisel niet te verhelpen. Nu worden we, vooral in de grote ste den. opgeknapt met damesschoenen, die de naam nauwelijks verdienen. Heel sportieve, gespierde meisjes kunnen er zich wel op in evenwicht houden, voor wat oudere vrouwen zijn ze volkomen onvoldoende, al staan ze ook nog zo „vlot". Om aan het euvel van" scheve hak ken tegemoet te ko-men is overcor- rectie door de schoenmaker het ge makkelijkste middel. Heilgymnastiek voor voeten en benen is meer doel matig, maar op oudere leeftijd wordt dat niet zo graag meer gedaan en heeft dit ook niet zoveel succes meer. Van groot belang is de controle aan de Kleuterbureaux, waar enige ma len per jaar naast de algemene lichamelijke en geestelijke toestand van het kind ook de stand van de voetjes wordt gecontroleerd. Op die leeftijd is er nog alles te bereiken met doelmatige oefeningen en goed schoeisel. Het is dan ook te verwach ten, dat in de toekomst de wijze van lopen van ons volk aanzienlijk zal verbeteren, wanneer men deze gele genheid ten volle benut. Voor hen, die reeds met slechte voeten rondlopen, is een bezoek aan de dokter zeer aan te raden om door een deskundig advies erger te voorkomen. HOGERE MISSIESCHOOL. Belangrijk initiatief der Vrouwen van Nazareth. „Geef ons lekenhelpers en -hel- sters in de missie." Herhaaldelijk heb ben de missionarissen betoogd, dat voor een veelzijdig en bloeiend gods dienstig leven in de missie gebieden een kern vari^Katholieke leken: art sen, juristen, technici, etc. node ge mist kan worden. H-t is daarom verheugend, dat de Vrouwen van Nazareth het initiatief genomen hebben, tot de stichting van een Hogere Missieschool voor jonge vrouwen. Deze school wordt eind Oc tober of begin November geopend op de Tiltenberg in Vogelenzang. Het ligt in de bedoeling, dat meisjes, die hun beroepsopleiding achter d<^ rug hebben, en in de missiegebieden hun beroep willen uitoefenen, b v. medici, verplege: d personeel, apothekers-as sistenten. onderwijzeressen, sociale werksters e.a. aan deze Hogere Mis sieschool gedurende tien maanden een aanvullende vorming krijgen, welke voor het werken in de missie gebieden noodzakelijk is. Zij volgen daar o.m. cursussen in ethnologie, godsdienst wetenschappen, missie- moraal, inheemse talen, tropenhygië ne en dgl., terwijl daarnaast ook aan de geestelijke en godsdienstige vor ming grote aandacht wordt besteed. Het eerste jaar wordt begonnen met een groep van ongeveer twintig meisjes. De Hogere Missieschool helpt de cursisten bij het zoeken ener functie in het missiegebied en bij het afsluiten van contracten met missie bisschoppen, scholen, ziekenhuizen etc in de missie Hoewel het eerste jaar de opleiding zich zal richten op Indonesië, stelt men zich toch voor in de komende jaren ook meisjes ,op te leiden voor andere missiegebieden Uiteraard moet er klein worden be gonnen, maar de grote belangstelling, die voor dit initiatief bestaat en de opmerkelijke animo onder de vrou welijke afgestudeerden wettigen de verwachting, dat de Hogere Missie school een belangrijke bijdrage zal gaan leveren \;oor het werk der mis sionering Humoristische Avonturen -roman, door: LEROY SCOTT. 52) Nu werd het zelfs de slimme Pye- croft te erg. Al zijn bedaardheid was verdwenen en zijn ogen drukten een grote onsteltenis uit. „Wat het betekent? Dat ze me op ihet spoor zijn! Hoe ze hem dat gelapt hebben, mag de hemel weten! Maar ze zijn me op het spoor, geen twij fel aan!" „Als als Thomas Preston?" „Als Thomas Preston", „Maar als ze u vinden, dan konden ze mij ook wel eens vinden, en „Niets is waarschijnlijker", zei de heer Pyecroft met zeker leedvermaak „Maar dan moet u zien te ontko men!" riep mevrouw De Peyster als in waanzin „In 's hemelsnaam, loop! Nog is het tijd!" „Aan de'politie ontvluchten is het sekerste middel om hun in de armen te lopen, als zij je eenmaal op het spoor zijHi.Ze hebben natuurlijk alle aeuren bezet. Neen, ik veet wat be iers. Maar, luister eens! Daar komen zij aan. Ze hebben Mat'hilde niet ver trouwd. En, Angélique, gauw, met je gezicht naar de muur. Nu je toch ziek bent, wees dan maar heel erg ziek". Mevrouw De Peyster deed wat haar bevolen werd en de heer Pyecroft nam-de éne stoel, die zich m de ka mer bevond, schoof hem voor het bed. ging er op zitten en als een twee de Samaritaan .begon hij de smarten zijner zieke zuster te lenigen, door haar wat afleiding te bezorgen met voorlezen. Nauwelijks had hij zich aan zijn nieuwe taak gewend of de deur ging open en daar stonden de twee politie-mannen van de vorige avond. De heer Pyecroft stond op. „Ik moet mijn excuus nog maken, heren", zei hij vrolijk en met iets van z'n dominéé-manieren. Mijn zus ter Mathilde vertelde me, dat u me wenste te spreken maar ik zat juist mijn andere zuster voor te lezen, die ernstig ziek is, en nu waren we juist aan een zeer spannend hoofstuk be zig en ik wou haar nog even van het eind laten genieten, voor ik naar be neden ging. U neemt het mij toch niet kwalijk? En nu heren, wat is er van uw dienst?" Maar de mannen gaven geen ant woord. De een ging in de deuropening staan en vulde met zijn brede gestal te de gehele ruimte, en de ander hol de een heel eind te trappen af en schreeuwde toen: „Commissaris, commissaris, hier heen!" In het kleine kamertje van de twee de-meid werd geen woord gesproken. Daar klonken zware voetstappen de trap op; eerst kwam politieagent unmmer twee binnen en even later twee heren in burger. De eerste was iemand met een donker uitzicht; hij had en zwarten derby-hoed op, die hij niet eens afnam. Met een triom ferende, heerszuchtige blik keek hij de heer Pyecroft aan. „Zo, Preston", zei hij toen, „We hebben je dan toch, hé?" Met zijn ene wijsvinger nog altijd tussen de bladen van Zeewier keek deze verbaasd naar de spreker. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer, maar ik weet niet wat u bedoelt". „Kom, man, dat trucje hoef je bij ons niet te proberen, wij kennen die grappen wel", zei degene, die men commissaris had genoemd. En hij lachte heel genoeglijk; hij stond in zijn afdeling als een knap man te boek. „Maar als je niet goed weet wie je eigenlijk bent, dan zal ik het je wel eens zeggen: de heer Thomas Preston, vervalser van de Jefferson- brieven;v het doet mij genoegen, dat mij de eer te beurt valt, je aan jezelf voor te stellen. Kom, heren, geef el kaar de hand". Maar de heer Pyecroft bleef even verbaasd kijken. Toen scheen en voor hem wat licht te komen. Tenminste er verscheen een glimlach om zijn lippen en eindelijk begon hij eens hartelijk te lachen. „Ha! Ha! Ik begin zoiets te snap pen. U ziet mij aan voerd beruchte Thomas Preston. Ik heb wel eens van de vent gelezen. Een knappe kerel in zijn soort". Toen werd hij wat min der geestdriftig. „Maar heren, ik ver zeker u, als ik de eigenschappen be zat van die sluwe Preston, dan zou ik ze wel op een andere manier tot mijn voordeel weten te gebruiken". „Werkelijk, Preston, je doet het aardig. Maar ons neem je er niet tus sen". „'t Is toch zeker niet nodig", zei de heer Pyecroft heel kalm, ..dat ik u verklaar, dat ik Thomas Preston niet ben?" „Neen, dat is zeker niet nodig", zei de schalkse commissaris, „hoe zou dat ook kunnen? Je bent het im mers", De heer Pyecroft trok zijn wenk brauwen op en nam het woord: „Wel heren, u schijnt de zaak in allen ernst te menen. Maar mag ik even opmerken dat de twee politie agenten mij hier gisteravond ook hebben gezien in gezelshap van mijn twee zusters en dat iedereen hier in de buurt u kan vertellen, dat mijn zuster Mathildde al twintig jaar hier huishoudster is?" Dit klonk heel redelijk en de po- litie-agenten keken hun superieuren eens aan. Maar de commissaris voel de zich niet overtuigd en zei slechts: „We praten nu niet over wat zij gisteravond gezien hebben en wij praten nu niet over Mathilde". „Maar u vergeet dat ik Mathilde's broer ben", zei de heer Pyecroft. „Mathilde, ben ik je broer of ben ik het niet?" „J ja", bevestigde Mathilde,, die door de volte in het kleine vertrek haast plat gedrukt werd tegen de armzalige wastafel. - „En nu jij, Angélique, ben ik nu je broer?" „Ja", verklaarde mevrouw De Pey ster van onder de dekens. Zegevierend keek de heer Pyecroft de halsstarrigen cimmissaris aan. „Nu ziet u toch". „Maar ik zie niets", gaf hij ten ant woord. „Ik weet dat je Thomas Pres ton bent. Jim, doet hem de handen boeien aan. En met deze vrouwen is ook niet alles in orde. Doe Mathilde ook maar de handboeien aan en breng die andere maar naar beneden. Wij zullen de ambulance van de po litie voor haar opbellen en dan gaat het hele stelletje naar het bureau". Mevrouw De Peyster voelde zidh als het ware geheel verstijfd als was zij door een beroerte getroffen en Mathilde begon te kermen en te jam meren. Alleen de heer Pyecroft bleef kalm. „Nog een ogenblikje, heren", klonk zijn kalme stem. „U zoudt later mis schien kunnen betreuren tot derge lijke uitersten' te zijn gegaan. Ik kan u op hetzelfde ogenblik aan een veel beter getuige voor mijn identiteit helpen". „En wie zou dat dan zijn, Tom mie?" „Ik bedoel rechter Harvey". „Rechter Harvey!" Heel het sar casme van de commissaris was heen. „Je bedoelt de man, die juist door die vervalste brieven het meest was getroffen de eiser die Preston juist het vuur aan de schenen legt?" „Dezelfde", zei de heer Pyecroft eenvoudig. ,,De rechter is op het ogenblik hier in huis". „Hier in huis?" „Ja, ik geloof dat hij beneden zit, en bezig is een paar rekeningen door te zien voor mevrouw De Peyster. Mathilde .weet natuurlijk wel, waar ze hem kan vinden. Mischien wil zij even aan zijn deur kloppen en vra gen of hij hier wil komen". (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2