3)e Ceicbc Sou/fccwt Opheffing Australische boycot? De buren van Griekenland steunden de guerillastrijd De komende volkstelling Is de Franse regering sterker? DINSDAG 27 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11096 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post 4.—. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontje: 30 woorden 1 1.50. Onderwijs vernieuwing ER is, zoals -bekend, een drang om het onderwijs te vernieuwen. En als men vraagt, wat eigen lijk met die onderwijs-vernieuwing wordt beoogd, dan moet het antwoord zijn, dat men het onderwijs méér dan tot op heden wil richten op de vor ming van de gehele mens: verstand, gevoel en wil, terwijl nu de vermeer dering van verstandelijke kennis en dan meestal feiten-kennis te veel wordt nagestreefd met verwaarlozing van de vorming van het gevoelsleven en het wilsstreven. En men wenst verder, dat het onderwijs op school niet zal zijn afgericht op de examens, maar dat de examens zullen zijn be rekend naar wat op de school behoort te worden geleerd in verband met het toekomstig leven, de toekomstige maatschappelijke functie van de leer ling. Wij moeten niet leren voor de school, maar voor het leven deze wijsheid der Ouden wil men nu méér in practijk gaan brengen, dan in de laatste tijd geschiedt. Bedoeld streven moet worden toe gejuicht. De barricades van vooroor delen, welke worden opgeworpen door hen, die 'in een oud examen systeem zitten vastgeroesd, moeten worden doorbroken. Maar twee dingen willen wij hier toch opmerken. Eerstens: men hoede er zich voor, om in een ander uiterste over te slaan. De ontwikkelde mens zal, wil hij in derdaad aanspraak maken op ontwik keling, toch altijd meer moeten we ten, dan direct nodig is voor zijn practisch werken, voor de uitoefening van zijn maatschappelijke functie. Vervolgens: men zie niet over het hoofd, dat een deel van wat men wil nü reeds, zonder enige ingrijpende onderwijsvernieuwing, bereikbaar is. Voor het lager onderwijs n.l., op die scholen, waar de kinderen niet moe ten worden opgeleid voor examens, kan binnen het kader van de huidige wetgeving en binnen het raam van het vastgesteld lesrooster, al heel veel al is 't dan ook niet alles van de gewenste onderwijs-vernieuwing worden gerealiseerd. En wat moet men constateren? Een verlangen bij vele ouders, om hun kinderen te zerf- dèn naar andere scholen van lager on derwijs, waar zij moéten worden af gericht voor een examen, dat zij tóch niet zullen maken. En dan zijn er nog onderwijs-autoriteiten, die dat ver langen bij de ouders toejuichen! Men ■begrijpe ons niet verkeerd: wij keuren niet af het verlangen van de ouders, om hun kinderen te laten maken een ULO examen of een toelatingsexamen voor middelbaar onderwijs of gymna sium (hoewel ook dit verlangen niet altijd in het belang van het kind is), maar wij bedoelen het verlangen van de ouders, om hun kinderen naar een opleidingsschool te sturen, terwijl vaststaat, dat zij na het verlaten van die school het volle leven zullen, in gaan. Voor die kinderen is een goede school voor eindonderwijs zeker te prefereren. Een goede school. Het is de plicht van gemeente-besturen zowel als van besturen van bijzondere scholen, om alles te doen wat mogelijk is, om de scholen voor eindonderwijs, die toch voor het overgroote deel van de kin deren bestemd zijn, zo goed mogelijk te doen zijn. De beste onderwijzers, de beste paedagogen zijn voor die scholen zeker niet te goed! Zolang er nog niet is een gelijke school van lager onderwijs voor alle kinderen (inzoverre dat practisch ge heel te verwezenlijken zal zijn), moet in het belang van heel het volk zeer grote zorg en zeer grote toewijding worden geschonken aan de lagere scholen voor eindonderwijs, die men ook wel noemt: de volksscholen. Alle onderwijzers, maar wij durven zeg gen: vooral de onderwijzers, die aan zulke scholen werken, hebben een so ciaal hoogst belangrijke taak, omdat de invloed, die van hen kan uitgaan op het kind, vaak onder belangrijke opzichten een blijvende is. „VAART WEL". Nieuw tijdschrift voor huwelijksadel. Onder redactie van pater Lr. K. M. Neudt, O.P., Gent, en A.V.M. Eyckel- hof, pr., leraar aan het Seminarie Hageveld te Heemstede zal binnen kort verschijnen: „Vaart wel", een driemaandelijks tijdschrift voor hu welijksadel. Medewerkers zijn o-m. Secr. H. W. Agterof, pr., Dom. A. Beekmans O.S.B.; Mgr. K. Cruys- berghs, Leuven; Louis Knuvelder; P. v. d- Meer de Walcheren; Gustave Thibon, Frankrijk, en andere Ne derlandse en Vlaamse leken en pries ters. Het doel van deze uitgave is om in deze tijd van ontkerstening van huwelijk, gezin en openbare zeden de juiste en zuivere normen voor huwelijk en verkering weer duide lijk te maken, vooral door de jonge ren te wijzen op de schoonheid en sacramentele verhevenheid van het goede huwelijk. De uitgave wordt verzorgd1 in sa menwerking tussen de Uitg. Mij. Beyaert te Brugge en Diligentia te Amsterdam. Er zijn veel tijdschriften. En de be wering, dat er zouden gemist kun nen worden, willen wij niet tegen spreken. Maar de verschijning van dit nieuwe tijdschrift juichen wij toe. Door en vanuit het gezin kan héél de samenleving worden vernieuwd in christelijke geest. De vervolmaking van het gezin moet bij alle actie voorop staan. Gezien zowel doel en strekking van het tijdschrift als IN EEN ZATERDAG te Batavia ver schenen officieel communiqué wordt medegedeeld, dat de Nederlands-Indische regering en de regering van de Indonesische republiek een gemeenschappelijk verzoek aan de Austra lische regering hebben gericht om haar invloed aan te wenden teneinde de boycot op Nederlandse schepen onmiddellijk op te heffen. Gezamenlijke stap van Nederland en Republiek Het communiqué voegt hieraan toe: „Dit gemeenschappelijk verzoek vestigt de aandacht op het feit, dat de onmiddellijke opheffing van de boycot in het belang is van de ge hele Indonesische bevolking, omdat de in Australische 'havens opgeslagen Nederlandse goederen ook gebruikt zullen worden ten behoeve van de republiek. Betreffende het republi keinse aandeel in deze goederen zal nader onderhandeld worden. Er be staat alle hoop, dat dit verzoek door de Australische regering zal inge willigd worden." Het betreft hier een aantal goederen ter waarde van 40.000.000 gulden. Labour-partij tegen afschaffing dienstplicht Gisteren is tijdens de eerste zitting van de grootste jaarlijkse conferentie in de geschiedenis van de Britse La bour partij te Margate een resolutie tot intrekking van het verbod tot lid maatschap van de vereniging ter be vordering van de vriendschap tussen Groot Brittania en de Sowjet Unie die door het partijbestuur als een voornamelijk communistische orga nisatie veroordeeld was met over weldigende meerderheid verworpen. Bijna alle Britse ministers hoorden aanhangers der resolutie betogen, dat indien leden de Labour-partij geen lid van de bovengenoemde vereniging mochten worden de actie ter bevor dering van de vriendschap met de Sowjet Unie mislukken zou. De te genstanders van de resolutie legden er de nadruk op, dat deze vriendschap niet -bevorderd zou worden door ver draaide berichten, die door de com munistische propaganda werden uit gestrooid. Voorts werd een resolutie, waarbij de regering verzocht werd de dienstplicht af te schaffen, werd met 2.332.000 tegen 571.000 stemmen ver worpen. WAT DE DUITSE VOEDSELVOOR ZIENING AMERIKA EN ENGE LAND KOST. Naar Zaterdag j.l. werd bekend gemaakt kost de invoer van voe dingsmiddelen, zadën en kunstmest in de gecombineerde Brits-Ameri- kaansche bezettingszones van Duits land over de periode van 1 Jan. tot 30 April j.l. de Britse en Ameri kaanse belastingbetalers 40.750.000 pond sterling. De totale, invoer van 1.500.000 ton vormt de volledige lading van 170 Victory-schepen of 100.000 spoor wegwagons Naar raming omvatte de invoer van graan en meel in de beide zones in 1946 ongeveer 2 351.000 ton ter waarde van 70 millioen pond sterling of ongeveer iets meer dan 2 pond sierling per rantsoenkaarl- houder. Koningin Mary, de moeder van de Engelse koning, vierde op 25 Mei haar tachtgste verjaardag. PASOENDAN BEZET STATIONS. De Soendanezen hebben Zondag bezit Ogenomen van twee spoorwegsta tions ten Zuiden van Buitenzorg, in de richting van Soekaboemi. Alle stations zijn ter bescherming aan Nederlandse troepen overgedra^ gen. Te Kali Bata, een van de stations tussen Batavia en Buitenzorg, maak ten de Soendanezen zich meester van twee locomotieven en 20 wagons. STAATSGREEP IN NICARAGUA. Volkomen onverwacht heeft het leger van de Midden-Amerikaanse staat Nicaragua Zondag de macht in handen genomen. De censuur heeft de telefoonverbindingen met de hoofdstad Managua verbroken. De thans afgezette president, dr. Leonard Arguello, die in Februari werd gekozen, was op 1 Mei ge ïnstalleerd. Hij volgde generaal Anastasio Somozza op, die geduren de tien jaar hoofd van de staat was geweest. Thans is generaal Somoza practisch de leider van de nationale garde. NOG GEEN VREDE IN INDO-CHINA. De hoop, dat spoedig een einde zou komen aan de oorlog in Indo-China is door een bekendmaking van de Vietnamese radio, dat de Franse voorwaarden voor vredesonderhan delingen zijn verworpen, in duigen gevallen. „President Hc-Tsji-Minh heeft de Franst voorwaarden, dat de Vietnamese strijdkrachten haar ver zet zouden opgeven voordat onder handelingen van welke aard ook wor den geopend, verworpen", aldus de bekeendmak ing. VLIEGEND FORT NEERGESTORT Nabij Alamicamba in de Midden- Amerikaanse staat Nicaragua zijn zes overlevenden waargenomen van de uit vijftien koppen bestaande be manning van het onlangs in de jun gle neergestorte Amerikaanse vlie gende fort. Vliegtuigen hebben voedsel uitgeworpen. Auto-girotoe stellen zijn onderweg om de over levenden op te halen. Acht duizend bloeien de struiken en bomen werden als uiting van dankbaarheid voor het geen Groot-Brittannië in de oorlog voor Ne derland heeft gedaan, door het Nederlands Nationaal Comité aan Coventry geschonken. Baron Bentinck, die de Nederlandse gezant in Engelfmd vertegen woordigde, plant in Broadsgate, hét cen trum van Coventry, de eerste zilverberk. De burgemeester kykt toe. Wat enquete-commissie voor de Balkan constateerde De Balkan-commissie der V. N. is tot de conclusie gekomen, dat Joego slavië en in geringe mate ook Alba nië en Bulgarije de guerilla-strijd- krachten in Griekenland gesteund hebben. De commissie verklaart, dat in het Bulkes Campiin, dat een oplei dingskamp in Joëgo-Slavië voor giu- erilla-strijders zou zijn, vluchtelingen uit Griekenland aan een politieke propaganda werden onderworpen, die gericht was op de omverwerping van de Griekse regering. De commissie heeft een aanzienlijke aantal bewij zen, dat de Griekse vluchtelingen voor hun terugkeer naar Griekenland in het kamp Bulkes en in andere plaatsen van Joego-Slavië van wa pens en andere militaire uitrustingen, benevens voedsel en kleding, voor zien werden, De commissie is van oordeel, dat Griekenland de vervolging van de Slavonische en Macedonische minder- FEN VOLKSTELLING, die periodiek in alle beschaafde landen plaats "heeft het is de twaalfde in ons.land sinds 1830 en als men meetelt die van 1795, de telling van het volk van Holland na de totstandkoming van de Bataafse Republiek, de dertiende is gegroeid tot een onderdeel van de organisatorische arbeid van de overheid en zij vormt de grondslag voor het beleid van de hogere en lagere overheden, een richtsnoer voor de activiteit van het bedrijfsleven? en een uitgangspunt voor wetenschap pelijke onderzoekingen op velerlei gebied. Het gaat immers niet meer om de blote vaststelling van het totale aantal der bevolking, doch op de eer ste plaats om verzameling van gegevens over de samenstelling dezer be volking in de meest uitgebreide zin, volgens tal van afzonderlijke ken merken. Daarin is de waarde van de telling gelegen. Ze omvat de volkstel ling in engere zin, voorts de beroepstelling, dan de gezinstelling en ten slotte is er ditmaal aan verbonden een speciale woningtelling. Deze zal zich uitstrekken over alle woningen en andere bewoonde ruimten en de wij ze, waarop ze worden gebruikt. DEENSE VOEDSEPOSITIE OOK NIET ROOSKLEURIG. Denemarken, dat voor de oorlog een der voornaamste Europese expor teurs van vlees en spek was, moet volgens mededeling van de minister van voedselvoorziening, Kristensen, deze producten rantsoeneren. In een bespreking met vertegenwoordigers van de Deense arbeiders over de cri sis in de voedselvoorziening zeide Kristensen, dat hij een verhoging van het rantsoen donker brood in óver weging genomen had. Hierdoor zou tegemoet gekomen worden in het te kort aan aardappelen, dat twee dagen geleden aanleiding gaf tot stadingen op grote schaal en ongeregeldheden. de namen van redacteuren en mede werkers, o.w. op het desbetreffend terrein bekende en gezaghebbende personen, zal het tijdschrift (dat om de drie maanden zal verschijnen) ongetwijfeld een aanwinst zijn voor het katholieke leven. In het bijzonder zullen de gege vens worden toegespitst op het ge bruik in de practijk. Die over de leef tijdsopbouw bijvoorbeeld voor vra gen betreffende de behoefte aan on derwijskrachten, de aanvoer van jeugdige krachten op de arbeids markt, distributie, ouderdomsvoorzie ningen, sterftetafels, enz. Die van de gezinstelling ten behoeve van bere keningen over ons nationaal inkomen, het gezinsinkomen e.d. Die van de woningtelling ter fundering van een weloverwogen woningpolitiek en een goed doordacht bouwprogramma. Niet minder zal het te verzamelen materiaal dienstbaar zijn aan het marktanalytisch onderzoek van nij verheid en handel en de arbeid van particuliere organisatis en instellin gen op sociaal en cultureel gebied. Deze twaalfde volkstelling wordt gehouden naar de toestand op 31 Mei te middernacht. Onder algemene leiding van het centraal bureau voor de statistiek be rust de uitvoering der eigenlijke tel ling bij de gemeentebesturen. Men is gekomen tot een teller op honderd inwoners, dus zoals gezegd een tellercorps van 100.000 mannen en vrouwen. Dit aantal werd voldoen de geacht om de telling in een of twee dagen voor het uitreiken en een of twee dagen voor het ophalen der for mulieren te volbrengen. Zo zullen straks gemeente-, rijks en provin ciale ambtenaren over onze steden en dorpen uitzwermen, zullen onderwij zers en onderwijzeressen, studenten, gepensionn eerden en vrijwilligers uit particuliere bedrijven met hun telre- gister en formulieren van huis tot huis hun telarbeid verrichten. Voor het welslagen der telling is medewerking der bevolking nodig, die de gegevens nauwkeurig moet ver strekken, waartoe men overigens in gevolge wettelijke bepalingen ver plicht is. De verzekering wordt gegeven, dat geen ambtenaar van belasting, wo ningvordering, inkwartiering, dienst plicht in de papieren zal neuzen. De ingevulde formulieren gaan onmid dellijk naar het centraal bureau voor de statistiek. Daar zullen dan rond 15 millioen formulieren met pl.m. 150 millioen beantwoorde vragen binnen stromen. Het spreekt vanzelf, dat de verwerking daarvan het bureau voor bijzondere eisen stelt. Men zal 300 man extra personeel nodig hebben. Verder zal meer dan ooit gebruik gemaakt worden van mechanische hulpmiddelen. Deze zijn voor de tijd van de telling gehuurd in de Ver enigde Staten. Het zijn ingenieuze apparaten, die met onstellende snel heid en zekerheid werken. Zo zal het mogelijk zijn om voor elke gemeen te en voor onderdelen van gemeen' ten ongeveer twee maanden na afloop der telling voorlopige cijfers gereed te hebben over het aantal woningen en andere bewoonde ruimten en de daar in wonende bevolking. In de verdere loop van het jaar zullen dan de uit komsten der woningtelling groten deels gereed komen, terwijl in 1948 de bewerking der volks en bedrijfstel- ling in grote lijnen haar beslag zal verkrijgen. Thans zal de'telling ƒ1.750.000 kos ten; het zou twee millioen meer heb ben bedragen als betaalde krachten gebruikt werden. De volkstelling in 1930 heeft een bedrag van f 1.250.000 gevergd. Commissie-Generaal naar Nederland De leden der Commissie-Generaal, prof. Schermerhorn en van Poll, zijn Zondagmorgen per Skymaster uit Batavia naar Nederland vertrokken. Spoedige aanvulling Commissie-Generaal? Uit doorgaans welingelichte bron in Nederland wordt in Batavia ver nomen, dat het geenszins uitgeslo ten is, dat de vacature in de Com missie-Generaal zal worden vervuld, voordat de heren Schermerhorn en van Poll naar Batavia terugkeren. Het ligt, aldus deze bron, in de be doeling in de vacature-de Boer, mr. Meynen te benoemen, die mogelijk heden heeft goedgekeurd. Hierdoor is onrust en ontevredenheid onder die minderheden ontstaan, welke een vruchtbare bodem vormde voor de groei van een separatistische bewe ging. Dit is evenwel nog geen reden voor de Noordelijke buurstaten om de Macedonische beweging te steunen. Met betrekking tot de grensinci denten zegt het rapport der commis sie, dat duidelijk is komen vast te staan, dat aan beide zijden een groot aantal schendingen zijn geweest. Aan de andere kant zijn er geen bewijzen, die aantonen, dat de guerilla-activi- teiten door de Griekse regering of de regeringen der buurlanden moedwil lig zijn verwekt. Er is ook geen be wijs, dat een der partijen systema tisch geprovoceerd heeft. De commis sie vindt, dat de toestand in Grieken land niet te vergelijken is met die van een burgeroorlog. De activiteiten van de Griekse communistsche par tij worden een voorname factor ge noemd voor de onrust in Grieken land. Ofsohoon alle 11 leden van de com missie het rapport getekend hébben, dat Vrydag j.l. werd goedgekeurd, werden de conclusies met acht stem men tegen twee (Polen en RuSland) één onthouding (Frankrijk) aanvaard. 1) gedeelte van Amerikaanse mili taire missie te Athene aangekomen. Een deel van de Amerikaanse mili taire missie, onder leiding van kolo nel Charles Lehner, is te Athene aan gekomen. De missie zal nagaan, wat het leger aan oorlogsmateriaal en fourage nodig heeft. Het tweede deel van de missie, dat 28 Mei wordt ver wacht, is speciaal belast met de orga nisaties van het Griekse leger. 12e VOLKSTELLING Met het oog op de 12e volks telling, welke op het eind van deze week wordt gehouden, wordt de aandacht gevraagd voor de volgende aanwijzingen: 1. Ontvangt de teller welwil lend. Hij komt niet voor zichzelf, doch in het algemeen belang. 2. Verstrekt de door de teller over uw woning gevraagde in lichtingen zo nauwkeurig moge lijk. Deze inlichtingen zijn niet bestemd voor woningvordering of inkwartiering doch als grond slag voor algemene verbetering der volkshuisvesting in ons land. 3. Bewaart de door de teller voor u en uw gezinsleden afge geven telformulieren zorgvuldig en laat ze niet vuil worden. 4. Vult de formulieren duide lijk leesbaar in. 5. Raadpleegt bij de invulling de toelichting, welke op de bin nenzijde van de gezinsomslag bij iedere vraag is gegeven. 6. Verzuimt vooral niet de aard van uw beroep nauwkeurig te vermelden, alsmede aard, naam adres van het bedrijf, waarin gij werkzaam zijt. 7. Zorgt, dat de ingevulde formulieren gereed liggen, zodat de teller niet behoeft te wach ten, wanneer hij ze terug komt halen. 8. Vraagt de teller raad in dien u twijfelt of uw beantwoor ding van bepaalde vragen wel juist is. 9. Luistert op Zaterdagavond 31 Mei naar de radiouitzending van kwart voor acht tot kwart over acht over beide zenders. Als dan zal een gemeenschappelijke invulling der formulieren plaats vinden. 10. Beseft, dat deze 12de volkstelling een lands- en volks belang is van de eerste orde. Werkt dus allen mede om haar te doen slagen. DUITSE PRINSEN ALS GETUIGEN TE NEURENBERG. Vier Duitse pr.r.sen zijn aange houden en naar de gevangenis voor oorlogsmisdadigers te Neurenberg overgebracht, waar zij in enkele processen tegen Nazi-Dignitarissen als getuigen zullen optreden. Het zijn: 1. Prins Philips van Has- sen, achtei-kleinzoon van koningin Victoria, die sinds zijn arrestatie door Hitler in 1943 gevangen zit. Hij was woordvoerder van Hitier bij Mussolini ter gelegenheid van de Anschluss van Oostenrijk en na de invasie van het Tsjecho-Slowakije. Toen Italië zich aan de geallieerden overgaf, nam Hitier hem gevangen. 2. Prins August Wilhelm van Prui sen, brigadecommandant der SS, zoon van ex-keizer Wilhelm II. 3. Prins-erfgenaam Ernest von Lippe Detmold. persoonlijk adviseur van Walter Darre, tijdens de oor log minister van voedselvoorziening en landbouw, die binnenkort ook voor het tribunaal zal verschijnen. 4. Prins Frederick Christian von Schaumburg Lippe, assistent van Goebbels. Op last van het Franse vakver bond van arbeiders in de electrici- teits- en gasbedrijven is de druk van het gas en de electriciteitsvoor- ziening van Frankrijk verminderd. Hierdoor is het dreigement, een „langzaam-aan-staking" te procla meren, indien de eis tot loonsver hoging van 23 procent niet zou wor den ingewilligd, ten uitvoer gelegd. Een communiqué van het bovenge noemd verbond luidt: „aan de ar beiders van het verbond in geheel Frankrijk is opdracht gegeven on middellijk de druk van het gas te verlagen, behalve tijdens de etens uren. Wat de electriciteitsvoorzie- ning betreft, willen wij deze over dag beperken. Deze maatregelen moeten terstond uitgevoerd wor den." Arbeiders worden gevorderd. In geheel Frankrijk is daarop door stadsomroepers de regerings met Schermerhorn en van Poll naar Batavia zal gaan. Voorts meldt deze bron, dat er geen plannen bestaan een spoedige verandering met be trekking tot het ambt van de luite nant-gouverneur-generaal aan te brengen. De regering zou er de voorkeur aan geven dr. van Mook te handhaven. Te zijner tijd, als de ontwikkeling van de omstandighe den de overdracht van verantwoor delijkheid gemakkelijker zal maken en wellicht de staatkundige recon structie zover gevorderd is, dat aan de functie van de luitenant-gouver neur generaal een andere inhoud en betekenis kan worden gegeven, zal mr. Meynen waarschijnlijk als op volger van dr. van Mook in Indo nesië blijven als vertegenwoordiger der Kroon. Met betrekking tot prof. Romme wordt uit dezelfde bron vernomen, dat de ministerraad, na de terugkomst van de ministers Beel en Jonkman, zich waarschijn lijk zal beraden over de reconstruc tie van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, waarvan de afdeling „voorbereiding staatkundige hervor mingen" als zelfstandig departement zal worden afgesplitst. Als hoofd van deze afdeling zou prof. Romme als minister komen te staan. verordening bekend gemaakt, waar bij de arbeiders van gas- en elec- triciteitsbedrijven in verband met de door hen aangekondigde lang- zaamaan-staking van regeringswege „gevorderd" worden. DOODSTRAF IN SOVJET-UNIE AFGESCHAFT. Radio Moskou heeft bekend ge maakt, dat de Opperste Raad der Sov jet-Unie 'n decreet gepubliceerd heeft, waarbij de doodstraf in de Sovjet-Unie wprdt afgeschaft. Het decreet zegt, dat de overwin ning op de vijanden der Sovjet-Unie de toegenomen macht van hét land alsmede de toewijding van het volk heeft getoond. Voorts toont de inter nationale toestand na Duitslands ca pitulatie, dat de zaak des vredes voor lange tijd veilig is „ondanks de po gingen van agressieve elementen om een nieuwe oorlog te ontketenen". Dit alles in aanmerking genomen en rekening gehouden met de wensen van vakverenigingen, regeringsin stanties en andere organisaties, die de publieke mening weergeven, is, vol gens de Opperste Raad van de Sov jet-Unie, toepassing van de doodstraf in vredestijd niet vereist. In Noord-Carolina is wederom een neger gelyncht. De nationale ne- gerraad heeft het Congres verzocht een wet uit te vaardigen, welke een boete van 25.000 dollar oplegt aan een staat, wanneer zich daar een lynch- geval voordoet. £en fcoMettje... Vrede. „God, die aan Uw Apostelen de Heilige Geest hebt gegeven, verleen aan Uw volk de vrucht van zijn vro me smehingen, opdat Gij aan hen, wien Gij het geloof hebt geschonken, ook de vrede moogt schenken." Aldus de „Collecta" in de Mis van gisteren (2de Pinksterdag). Wat is vrede? Vrede is niet afwe zigheid van oorlog, maar aanwezig heid van God. Dat die vrede de vrucht moge zijn van onze Pinkster-viering!

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1