3)e CeicLe Souta/nt HERSCHEPPING Nieuwe concessies aan republiek? De staatsgreep der Soendanezen Regering neemt de uitdaging aan De Indonesische reis der ministers Naar HUIBERS ZATERDAG 24 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11095 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjqg: 30 woorden 1 1.50. Wie vandaag aan de dag nuchter en onverschrokken om zich heen ziet, aanschouwt een wereld, die op het punt staat ineen te storten en zich op te lossen in een wanstaltige, ijzingwekkende chaos. Wij moeten het ons wel bewust zijn: de mo derne wereld, waarin wij leven, die het dagelijkse terrein is van onze arbeid en onze ontspanning, bevat potenties, die kunnen voeren tot de radicaalste catastrophe, die deze aarde ooit aanschouwde. Wij leven in een wereld, die op de grens der ontbinding gekomen is, en er is maar heel weinig nodig, om het laatste, definitieve proces te ont- kètenen. dat deze uitgeleefde we reld slopen zal, om tot een nieuwe wereld te voeren. De grote, angst wekkende vraag, die ons niet met rust mag laten, is deze: hoe zal die nieuwe wereld zijn? Hoe zal het ge zicht van de nieuwe mensheid eruit zien? Er zijn maar twee mogelijk heden. Want er zijn maar twee wer kelijke machten, die blijkbaar de toekomst beheersen moeten. Die machten zijn het materialisme en het Christendom. Ik noem hier met opzet het mate rialisme, niet het Communisme. Want dit laatste is tenslotte een ex ponent van een mentaliteit, die veel breder verspreid is dan de fanatieke, communistische ideologie. Er zijn overtuigde materialisten bij duizen den, die uitgesproken vijanden van het Communisme zijn. En wij moe ten het ons intens realiseren, dat deze mensen voor ons Christenen als bondgenoten ten enenmale on bruikbaar zijn. Zij kunnen mis schien met wapengeweld een drei gende Communistische revolutie in toom houden. De wereld, die zij ons brengen willen, is onze wereld niet. Zij is even leeg, even voos, even uitzichtloos als die van de Commu nisten. Want zij biedt ons enkel materie: comfort, een radio, een boterham. Het is de tragiek van deze tijd, dat beiden, Christenen en materia listen zich de realisatie van de toe komstige wereld in dezelfde vormen denken. Zij denken beiden aan een wereld van onbezorgde, blije men sen, voor wie het leven voorbijgaat als een zonnige, vervoerende droom. Er is geen tegenstelling tussen de mensen meer, geen afgunst, geen strijd om zijn deel van de levens- ruif. Allen zullen tevreden zijn, want er is voor allen genoeg. Wij moeten goed weten, dat dit uitein delijk het ideaal van de Commu nisten is. Zij willen beginnen met een afschuwelijke terreur, maar dat is hun eigenlijke -doel toch niet. Zij hebben de overigens zeer naieve hoop, dat uiteindelijk, hoe, dat kun nen zij niet zeggen, die nieuwe mensheid ontstaan zal. Maar wij doen hen in zekere zin onrecht, wanneer wij enkel maar zien naar de toestand van terreur, waarmee zij willen beginnen. Hun doel is an ders, hun doel is evenzeer een blije, verloste mensheid. Het verschil ligt daarom vooral in de achtergrond van het wereldbeeld, dat beiden, Christenen en materialis ten voorstaan. Want de grote fout, die de materialisten maken is deze: zij menen dat het geluk van dat geeste lijk-stoffelijk wezen, dat de mens is, met louter stoffelijke middelen tot stand kan komen. Zij menen vooral, dat het geluk van dat schepsel Gods, dat de mens is, buiten God om bereikt kan worden. Hier ligt hun uiteindelij ke vergissing, hier ligt de diepste re den, waarom de toekomst, die zij ons bieden, volkomen uitzichtsloos is. Zij hebben het menselijk leven beroofd van zijn geestelijke grondslagen, zijn geestelijke achtergrond en alles wat zij ons verder geven kunnen, zal blij ken surrogaat te zijn. Een wereld zon der God heeft geen toekomst. En ik denk hier aan de aangrijpen de bekentenis' van een Nederlandse dichteres uit een vorige generatie: O liefde, ik kan niet leven zonder liefde, O God, ik kan niet leven zonder God. (Helène Swarth). De materialistische levensbeschou wing snijdt de mens los van zijn doel en meent dan verder wel zeer naief, dat hij uiteindelijk in dit verminkte leven wel wennen zal. De Enige, die aan het leven inder daad zin en achtergrond geven kan, is Hij, die „zo hoog gezeten troont in het grondeloze licht". En de Enige, die de wereld werkelijk herscheppen kan, is Zijn Heilige Geest De Geest van Zijn liefde. De Geest, aie het god delijke vuur in de harten ontsteekt! Men spreekt in deze bewogen dagen veel over wereldeconomie, over het herstel van de economische orde en dat moge zeer belangrijk zijn, uitein delijk is dit toch het belangrijkste niet. Want het is waar, dat een groot deel van de mensheid lichamelijk honger lijdt, maar bet is oneindig veel erger, dat zo'n ontstellend groot percentage van de mensheid geeste lijk aan het verhongeren is en daar bij maar al te vaak zijn eigen honger niet kent. Deze mensen voelen zich onvoldaan. Zij zijn niet gelukkig, zij missen iets, maar zij weten niet wat, en zij laten zich maar al te licht wijs maken, dat een betere verdeling der stoffelijke goederen hen bevrediging schenken kan. Zij voelen niet eens het volkomen belachelijke, het kin derachtig naieve van deze voorstel ling. Zij maken de indruk van een arme krankzinnige, een groot, onhan. 'ig mens, die zich met een stuk speel- "d sussen laat. Zij zijn zich niet be van die eigenlijke honger, die bodem van hun wezen ligt en 'ustinus tot uiting bracht in r\E MINISTERS Beel en Jonkman zijn gistermiddag per vliegtuig "Uit Batavia naar Singapore vertrokken. Op het vliegveld inspecteerden sij de erewacht. Hun werd uitgeleide gedaan door alle hoge autoriteiten te Batavia. Van republikeinse zijde was de secretaris-generaal van de In donesische delegatie aanwezig. Min. Beel brengt aanbod van Sjahrir mee De Nederlandse ministers nemen volgens Ass. Press van Sjahrir een Indonesisch aanbod mede voor het doen van verdere politieke conces sies, wanneer de Nederlanders be reid zijn de Nederlandse strijdkrach ten in Indië te verminderen tot een omvang, die niet meer beschouwd kan worden als een potentieel offen sieve strijdmacht. HONGERDEMONSTRATIES IN HET RUHRGEBIED. Meer dan 5.000 arbeiders zijn te Remscheid, het communistische bol werk in het Ruhrgebied, met spandoe ken, waarop onder andere „Wij wil len brood1" en „Wij moeten eten om te kunnen werken" vermeld stond, naar het voornaamste plein van de stad getrokken. Dit is de grootste hongerdemonstratie in het Ruhrge bied sinds voor Pasen. Alle fabrie ken en winkels sloten en het verkeer werd stopgezet, toen de arbeiders zich verzamelden 2.000 a 3.000 perso nen luisterden naar de redevoeringen van plaatselijke vakverenigingslei ders over de voedselsituatie. Inciden ten deden zich niet voor. Een andere hongerdemonstratie van 2.000 arbeiders had te Lemet plaats, enige kilometers buiten Rnm- scheid. Ook te Luettringshausen hiel den 500 arbeiders een protestdemon stratie. RUSSISCHE BESCHULDIGINGEN. De „Iswestia", het officiële orgaan der Russische regering, stelt in een hoofdartikel de Westelijke mogendhe den, en in het bijzonder de Verenig de Staten, verantwoordelijk voor de voedselcrisis in Duitsland. Duitse ele menten hebben, zo zegt het blad, de voedselvoorziening gesaboteerd en werden hierbij door de bezettings autoriteiten aangemoedigd. De Ame rikanen zouden met opzet de zwarte handel aanwakkeren. De „Iswestia" is van mening, dat een en ander in volkomen overeen stemming is met de politiek van die Amerikaanse kringen die, zogenaamd onder het mom van economische her-- opbouw van Europa, Duitsland in stukken willen scheuren en die de Westelijke gebieden van Duitsland willen maken tot een zuiver Ameri kaanse invloedssfeer. Volgens „welingelichte Nederlandse woordvoerders" zo meldt Ass. Press zouden de ministers, alsme de dr. Van Mook en de commissie- generaal, hoewel zeer verontrust over het misluken der Onderhande lingen, overtuigd zijn, dat de Neder landers een laatste poging moeten doen om de vrede te bewaren. Zij zouden van plan zijn in Neder land goedkeuring voor een nog ge matigder politiek te vragen. De hoeksteen van deze politiek zou een brief aan de republiek moe ten zijn, waarin 't laatste Neder landse aanbod met betrekking tot de oplossing van economische, politieke en militaire geschillen in grote trek ken zal worden aangegeven. Indiër* deze actie geen resultaten zou ople veren en de Commissie-Generaal zou van oordeel zijn, dat dit niet zal gebeuren zouden de Nederlanders hun aanbod publiceren, zodat de ge hele wereldopinie zou kunnen zeg gen, dat zij een wanhopige poging hebben gedaan, om tot overeenstem ming te komen. VERLIEZEN NED. STRIJD KRACHTEN. De regering maakt tot haar leedwe zen bekend, dat in de afgelopen week het volgende verlies is gerapporteerd: Gesneuveld of overleden tengevol ge van oorlogshandelingen: Koninklijke marine: geen verliezen. Koninklijke landmacht: geen ver liezen. Koninklijk Nederlands-Indisch le ger: soldaat J. Minggoas, afkomstig uit Nederlands-Indië. Gesneuveld tengevolge van extremistische actie op 13 Mei 1947. Een kijkje in een visrokerij te IJmui den. Schoongemaakte en gezouten makrelen worden aan lange staven geregen. Dit noemt men speten. Een gemaskerde aanvoerder Omtrent de staatsgreep te Buiten zorg weet Agence France Presse nog het volgende te melden: Enige uren na zijn bevrijding heeft de republikeinse burgemeester van Buitenzorg aan drie buitenlandse journalisten medegedeeld, dat Koes- tomo, „eerste minister van de staat Pasoendan", gemaskerd en met een revolver gewapend, rechtstreeks aan zijn ontvoering heeft deelgenomen. In het gebouw van het hoofdbestuur der Partai Rakjat Pasoendan had de burgemeester de gemaskerde persoon beduid, dat hij hem herkend had; hij verzocht hem zijn masker af te ne men en inderdaad bleek het Koesto- mo te zijn. Dit is wellicht de enige Franse sabotage-staking zal gebroken worden De Franse nationale bond van ar beiders in de gas- en electriciteits.be- drij-ven heeft Vrijdagavond besloten tot een „langzaam-actie" in het ge hele land, waardoor de productie met 15 tot 25 percent zal dalen. Honderd duizend arbeiders nemen deel aan deze sabotage, die de vakbond ge bruikt om een loonsverhoging af te dwingen en een algemene staking voor te bereiden. De vaikbondleiders hebben medegedeeld, dat zij „vastbe sloten zijn, zich door niemand een wijze van optreden te laten voor schrijven". Zij hebben de aangekon- Van bevoegde zijde wordt het vol gende medegedeeld: „Het is waarschijnlijk onvermijde lijk, dat de reis van de minister-pre sident en de minister van Overzeese Gebiedsdelen aanleiding geeft tot het verspreiden van talrijke verwar ringwekkende berichten. In dit ver band wordt het volgende categorisch van bevoegde zijde verklaard: Primo: het is nimmer de bedoe ling van de minister-president en de die klassieke woorden: „Gij hebt ons voor U geschapen, o God, en ons hart is ongerust, totdat het rust vindt in U". God is het doel van de mensen en Hij heeft eenmaal Zijn Heiligen Geest uitgestort, de Geest van Zijn Zoon, om de kinderen der mensen om te scheppen tot kinderen van God. Door Hem worden de kinderen van God gedreven. En het eerste en het hoog ste, dat Hij in hun harten uitweikt, is de Liefde. O, mocht de wereld het weten, wat deze Liefde is! Zij is niet de zinne lijke aantrekkingskracht van de lichamen, zij is ook meer dan de lou ter menselijke sympathie van twee geesten, twee harten. Zij is een god delijk Vuur. het Vuur van de Heili ge Geest. Zij is een louterend vuur, een vuur, dat brandt, zonder te ver schroeien, een zuiver, mild vuur, dat verlicht en verwarmt. Zij is in waar heid de herschepping van de mens. Zij maakt de mens anders, wijs, goed, zachtmoedig en onverschrokken, zij maakt hem allesomvattend in zijn inzicht en in zijn genegenheid. Zij maakt hem in waarheid goddelijk; kind van God. deelachtig aan God's natuur. Die Liefde herschept in waar heid de wereld. De zelfzucht wijkt, de afgunst, de hoogmoed, toorn, twist zucht, opstandigheid. En in de mensen komt een diep begrijpen, een harteliik medeleven, een zuiver, onbaatzuch tig beminnen. In de mensen komt in één woord Broederschap. Zij worden broeders en zusters in Jezus Chris tus. Het lijden zal niet verdwijnen, maar het zal herscheppend Lijden zijn, te dragen, te verwerken door de kracht van de Liefde. Dan is de wereld verlost. Dan is de mensheid vernieuwd. Kom dan, kom o Heilige Geest van God. Kom (ons gehele wezen roept, schreit erom), kom en herschep de aarde. Ja. zend Uw Geest uit en alles zal herschapen worden en Gij zult het aanschijn der aarde vernieu wen! Zalig Pinksterfeest! minister van Overzeese Gebiedsdelen geweest, om tijdens hun verblijf tin Nederlands-Indië enig besluit van in grijpende aard te nemen. Het doel hunner reis was oriënterend en rae- oogde daarnevens met de Comissie- Generaal en luitenant-gouverneur- generaal en andere autoriteiten, Ne derlands zowel als Indonesisch,-tin persoonlijk contact te treden. Secundo: Na de terugkeer van de ministers zullen zij hun indrukken aanstonds aan het kabinet mededelen. Tertio: Eventuele besluiten zullen uiteraard niet worden genomen voor het hierboven bedoelde overleg heeft plaats gevonden. Berichten, die hierop vooruitlopen kunnen niet anders dan een specula tief karalcter dragen". (Onder de laatst bedoelde berichten behoren die over de benoeming van een nieuwe gouverneur-generaal en de ontbin ding van de Commissie-Generaal). digde concessies der regering met een verhoging van hun salaris van 15 tot 23 percent afgewezen. De rege ring heeft de handschoen opgenomen: kort voor middernacht besloot de ka binetsraad alle gas- en electriciteits- bedrijven in het land over te nemen, wannneer de actie wordt uitgevoerd. De regering zal zo nodig gebruik ma ken van het leger om de Stroom- en gaslevering te waarborgen. De minister van Voorlichting, Pier re Bourdan, heeft na afloop der ka binetszitting verklaard, dat de rege ring er niet voor zal terugschrikken om naast de bedrijven ook de arbei ders te requireren. Een woordvoerder van de bond van arbeiers bij gas- en electriciteits- bedrijven verklaarde naar aanleiding van de beslissing van de regering tot requirering ingeval van staking: „Het besluit van de regering maakt voor ons geen verschil. Wij hebben op al les gerekend en wij zullen doorgaan volgens ons plan tot het bitterde ein de." DE GASPERI WEER FORMATEUR IN ITALIë. De Gasperi, leider der christen-de mocraten, heeft de opdracht een nieuw Italiaans kabinet te vormen aanvaard. NEUMANN GEARRESTEERD In een Beiers dorp in de buurt van Berchtesgaden, waar hij als boerenarbeider was ondergedoken, is de voormalige chef van de Sicher- heitsdienst en de Sicherheitspolizei in Nederland en BelgiëNeumann gearresteerd. Aan boordi van het hulp-vliegdek- schip Hr. Ms. „Karei Doorman" te Rotterdam werden door luitenant admiraal C. E. L. Helfrich aan 22 na bestaanden van in de oorlog geval len militairen der Kon. Mariné on derscheidingen uitgereikt. De zoon van schout-bij-nacht Karei Doorman neemt de onderscheiding voor zijn tijdens de slag in de Javazee geval len vader in ontvangst. Jhr de Geer in cassatie? Naar wij vernemen, heeft Jhr. mr. D. J. de Geer, zich behoudens de vereiste toestemming van het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam, voorzien van beroep in cassatie, te gen het, door dat Hof over hem uit gesproken, vonnis. BLIKSEMINSLAG IN ELECTRISCHE CENTRALE TE NIJMEGEN. Vrijdagavond omstreeks kwart over tien is tijdens een kort doch hevig onweer de Centrale van de provinciale Gelderse Electriciteits- maatschappij aan de Weurtseweg te Nijmegen door de bliksem getroffen, waardoor zij buiten bedrijf werd gesteld. Behalve de stad Nijmegen kwam ook een groot gedeelte van de pro vincie Gelderland zonder stroom. Zaterdagmorgen om 02.30 uur was in deze toestand nog geen wijziging gekomen, en naar de directie de maatschappij mededeelde, zal het wel tegen de ochtend lopen, alvo rens het defect in de Centrale zal zijn hersteld. VERSOBERING RESTAURANTS. Naar „Trouw" verneemt, zullen met ingang van Augustus de toewijzingen voor voedingsvetten en/of vlees aan hotels, restaurants, broodjeswinkels e.d. met resp. 16 tot 20 worden verlaagd. Twee vleesloze dagen per week zullen worden ingevoerd. Voor koffie zal gedeeltelijk moutkoffie ge leverd moeten worden. Horeca-be- drijven met vacantie-omzet zullen er rekening mee moeten houden, dat hun extra-toewijzingen zeker niet vergroot worden. Dit geldt ook voor als pensions ingeschreven bedrijven. markante gebeurtenis van de hele dag. In de vroege ochtenduren be zetten ongeveer vijfhonderd leden van de Pasoendanpartij de voornaam ste republikeinse regeringsgebou wen en om tien uur was de actie ten einde. Nederlandse troepen zijn op geen enkele wijze tussenbeide geko men en de gisterochtend vanwege het republikeinse ministerie van vorlichting uitgegeven verklaring, dat deze staatsgreep het werk van de Nederlanders was, is van iedere grond ontbloot. De republikeinse bur gemeester en resident van Buiten zorg hebben zich eigener beweging onder bescherming van de Nederland se troepen gesteld. Tijdens de staats greep is geen schot gelost en zijn geen slachtoffers gevallen. Kolonel Thom son, de militaire commandant, is van mening, dat de toestand tegen Zon dag weer normaal zal zijn. Geen gebruik van vuurwapens. Mr. Koestomo, secretaris van de Pasoendanpartij, die dè hoofdleiding had bij de vermelde acties te Bui tenzorg heeft in een onderhoud met Aneta verkiaard, dat enige partijle den «.wel vuurwapenen bij zich had den, doch dat daarvan geen gebruik behoefde te worden gemaakt. De ac tie begon om vijf uur 's ochtend, zo dat de republikeinse ambtenaren bij aankomst op hun kantoren deze reeds door Pasoendanleden bezet vonden. Koestomo zeide, dat het hier een ge heel spontane actie gold, hoewel hij toegaf, dat wel enige voorbereiding nodig was geweest. Het lag in de be doeling de bezette diensten en be drijven zo. spoedig mogelijk onder Soendanese leiding weer in bedrijf te brengen, 'Waarhij het aanwezige per soneel voor het meerendeel kon worden gebruikt, aangezien er vele sympathiserenden met de Pasoen- d an beweging onder waren. Op een vraag van 'Vneta, of nu nog voedsel- aanvoer uit het republikeinse ge bied te verwachten was, antwoordde Koestomo, dat hiervoor reeds maat regelen waren genomen. Hij kon ech ter nog niet op details ingaan. Van republikeinse zijde wordt voorlopig nog een volkomen passie ve, afwachtende houding aangeno men De republikeinse resident heeft krachtig protest aangetekend De politieke adviseur van dr. van Mook, Raden Abdoelkadir, is naar Buitenzorg vertrokken om contact te zceken met allen, die by de jongste gebeurtenissen betrokken zijn en daarover bij de Nea. Indische rege ring rapport uit te brengen. Te Buitenzorg was het gisteravond rustig, daar Nederlandse soldaten de wacht betrokken hadden bij alle openbare gebouwen. De stad wacht op de beslissing van Batavia, wie net bestuur over de zestigduizend inwo ners zal uitoefenen. In de tussentijd zullen de republikeinse functiona rissen en de Soendanezen zich neer leggen bij de maatregelen, die de Ne derlandse commandant ter handha ving van orde en rust heeft geno men. Mr. Koestomo heeft verklaard, dat de actie te Buitenzorg bedoeld was als stap bij de vorming van een Soendanese staat, die geheel West- Java omvat. f Kippen-kampioen Wij 'hebben enige tijd ge leden gepleit voor het kam pioenschap van de Nederlandse kater, die op z'n eentje de Ma rathon-race vqn Maastricht naar Nijmegen volbracht. Thans gaan we een lans breken voor de eer van de kip van C. de Bruyn te Roelofarendsveen, de kampioene in het leggen van eieren. Zelf hebben we nog nooit aan deze sport gedaan, maar het leggen van een ei van 123 gram (zegge honderd drie en twintig gram) lykt ons een prestatie, welke met ere genoemd mag worden. Er dient onverwijld een offi ciële commissie in het leven te worden geroepen, ter registratie van dit record. Bovendien zou het aanbeveling verdienen, dat zich een comité van hulde for meerde, wiens eerste taak zou moeten zijn 'het aanvragen van een decoratie. Een lintje lijkt ons zeer geschikt en uitermate decoratief voor een kip. Voorts geven wij het desbetreffende departement in overweging een advies-commissie te benoemen, teneinde de omstandigheden te bestuderen, waaronder deze kip tot zulke kracht-prestaties in staat wordt gesteld en de rege ring van advies te dienen op welke doeltreffende wijze het voorbeeld van de Veense kip ter kennis kan worden gebracht van haar sooHgenoten. Herleid tot deviezen zouden ontelbare kippen gouden eieren kunnen gaan leggen. Vervuld van optimistische ver gezichten in de toekomst, waar in dank zij het initiatief van de Veense kip geen belastin gen en heffingen in eens meer nodig zullen zijn ter dekking van het bodemloze gat in de begroting, hebben wij de kip geïnterviewd, ten einde haar eigen visie op het geval te ver nemen. Ze keek ons met pientere oogjes aan en zei: „Meneer, ik ben nu al 8 jaar en heb het grootste deel van m'n leven doorgebracht met eieren leggen. Ik kan U verzekeren, dat dit geen grapje is. De kunst laat ik me niet afkijken, al wil ik U wel mededelen, dat ik tegen woordig 'havermout prefereer boven gemengd voer. Maar schiet nou maar op, want straks ga ik weer een ei leggen en ik heb een gevoel of dat een half pond zal wegen." NIEUWE KONINGINNE -ZEGELS ONTWERPER S. L HARTZ ZEGELGROOTTE: 21 25 m.m. KAMTAND/NG 73 V» x 12 ft WATERMERK: CIRKELS 5 ei GEELGROEN 6 cl BRUINZWART 7 X» cl ROODBRUIN IO ei ROODVIOLET 12'/» cl ROOD 15 cl PAARS 20 cl DONKERBLAUW 22kcl SEPIA 25 cl LICHTBLAUW 30 cl ORANJE 3S cl BLAUWGROEN 40 cl BRUINROOD l«736|V,PftT WAT VOOR WEER MET PINKSTEREN? Vrij veel bewolking met nu en dan regenbuien, plaatselijk vergezeld van onweer, afgewisseld wel is waar door tijdelijke opklaringen. De wind wordt daarbij variabel, zo wel van kracht als van richting, de temperatuur gaat niet verder meer naar boven, zal integendeel later wat lager worden, vooral aan de kust. We zouden het weer dus het beste kunnen karakteriseren met de term: wisselend. TIJDELIJK MEER BON VRIJE KARNEMELK. Reeds werd gepubliceerd, dat naast de op de bon voor gestandaardiseer de melk verkrijgbare karnemelk een hoeveelheid van dit product, gelijk aan 10 procent van de hoeveelheid gekochte gestandaardiseerde melk, zonder bon zal kunnen worden be trokken. Door de stijging van de melkproductie kan met ingang van 25 Mei a.s. de hoeveelheid bon vrije kar nemelk tijdelijk nog iets worden ver hoogd. Van die datum af zal de consument recht hebben op hetbetrekken van een hoeveelheid karnemelk of uit kar nemelk en taptemelk bereide produc ten, welk gelijk is aan 15 procent van zijn verbruik aan gestandaardiseerde melk en hieruit bereide producten. Hieruit moet echter niet worden ge concludeerd, dat de beschikbaar te stellen hoeveelheid bonvrije karne melk aanzienlijk minder zal zijn, dan het vorig jaar, aangezien het nood zakelijk is, de voor ons land zo be langrijke export van zuivel- en melk producten (kaas, condens, melkpoe der) zo spoedig mogelijk weer enigs zins op gang te brengen, aldus de afd. voorlichting van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning. Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen NIEUWE BONNEN. Consumentencrediet. De waardebonnen 13, 17 en 21 van het consumentencrediet zijn met in gang van 26 Mei geldig verklaard. VOLGENDE WEEK WEER EEN EI. Op 29 Mei zal voor alle leeftijds groepen een bon voor één ei bekend worden gemaakt. £m taeÖje... „Het is in strijd met de leer der Kerk, dat hij, die haar waarde heeft leren kennen, die geestelijke waarde voor zich behoudt en om anderen zich niet bekommert. Wie Christus tracht na te volgen is automatisch zijn apostei; ook dus, wanneer hjj leek is. Mr H. P. Marchant.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1