3)e Ccicbc Gou^ant „Pasoendan" bezet Buitenzorg Commissie-Gen. naar Nederland De verdediging van het Westelijk halfrond De Franse regering zwicht voor stakingsdreigement |oodse immigratie in Palestina VRIJDAG 23 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11094 Abonnementsprijs 0.26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post J 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. „De Nederlandse Vrouw" A AN de Nederlandse vrouwen" is een circulaire gericht, waaraan wij hier het volgende willen ont lenen: „In 1948 viert Nederlands Eerste "Vrouwe Haar Regeringsjubileum. 6 September 1948 zal het 50 jaar gele den zijn, dat de regèring door Ko ningin Wilhelmina werd aanvaard. Het behoeft geen betoog, dat dit jubileum 'alom in den lande met gro te dankbaarheid en vreugde zal'wor-' den gevierd en dat het een taak voor de Nederlandse vrouw is dit waardig te gedenken. 50 jaar geleden werd ter gelegen heid van Haar troonsbestijging een tentoonstelling georganiseerd van vrouwenarbeid, welke uit het gehele land duizenden vrouwen tot zich trok en een blijvende indruk in den lande gemaakt heeft. Bij enige vrouwen is het plan op gekomen de viering van dit jubileum op even treffende wijze te doen plaats vinden door hef organiseren van een grote Nationale Tentoonstel ling van 18 Augustus15 Septem ber 1948 in „Houtrust" te 's-Graven- hage- Deze tentoonstelling beoogt een beeld te geven van het leven en wer ken van de Nederlandse vrouw in de afgelooen halve eeuw. Zij stellen zich onder meer voor in beeld te brengen: De vrouw ih de Nederlandse ge schiedenis; de vrouw in staat en po litiek; die vrouw in het gezin; de vrouw in de maatschappij; de vrouw in academische beroepen; de vrouw in de kunst; de vrouw in onderwijs en opvoeding; de vrouw in de oor log; de vrouw in de sport; de vrouw en de mode. Het geheel wordt opgezet en geor ganiseerd door Nederlandse vrou wen met de gedachte hierdoor hulde te brengen aan Hare Majesteit de Koningin". De uitwerking van de hier geop perde gedachten zal zeker interes sant en leerrijk kunnen zijn. Interesssant en leerrijk, indien wordt gedemonstreerd, wat de vrouw als zodanig op zo verscheiden terrein tot zegen der samenleving kan presteren. Een propaganda voor absolute gelijkstelling van man en vrouw zal de in het vooruitzicht ge stelde tentoonstelling, naar we ver trouwen, niet beo«?en. Het streven naar absolute gelijkstelling is niet slechts in strijd met de verschillende aard van man en vrouw, maar ont neemt aan de samenleving véél van de heerlijke vruchten, die de echt en speciaal vrouwelijke 'arbeid haar schenkt. Dat in bedoelde circulaire niet voorop staat „De vrouw in het gezin" moge geen aanwijzing zijn, dat aan dat allerbelangrijkste deel van de taak d-er vrouw ook niet de allerbe langrijkste plaata zal worden gegeven op de eventueel komende tentoonstel ling! Republikeinse resident gevangen genomen AJAAR GEMELD WORDT, hebben ongewapende leden van de „Partai Rakjat Pasoendan" alle republikeinse gebouwen te Buitenzorg gister avond zonder bloedvergieten bezet. Het bericht vermeldt, dat de repu blikeinse resident naar het huis van de secretaris van de „Pasoendan", dr. Koestomo, is gebracht voor bescherming en dat de republikeinse ambte naren, toen. zij hun kantoren betraden, door ongewapende Soendanezen werden opgesloten. De stationsbeambten werden door 250 partijleden op dezelfde wijze behandeld. De treinen naar Batavia en Buitenzorg liepen niet. Deze berichten worden door een officiële verklaring van de Neder landse militaire zijde te Batavia be vestigd, aldus bericht Aneta. Aneta voegt hieraan toe, dat de secretaris van de Partai Rakjat Pasoendan, dr. Koestomo, aan de Nederlandse leger- autoriteiten om bescherming voor de bezette gebouwen heeft gevraagd. Deze bescherming is door de Neder landse militaire commandant te Bui tenzorg toegezegd. Zoals men weet, heeft de Soenda. nese Volkspartij onlangs een massa vergadering gehouden, waar zij de onafhankelijkheid heeft geprocla meerd voor de 12 millioen inwoners van West-Java. De Nederlandse auto riteiten spreken de berichten tegen, volgens welke zij deze reparatistische beweging, binnen de onlangs erkende Republiek Indonesia steunen De pre sident van de republiek heeft verle den week beweerd, dat hij telegram men uit alle delen van West-Java had ontvangen, waarin afkeuring werd uitgesproken over de nieuwe Soen- danese staat. Het republikeinse ministerie van NOODTOEWTJZING PROTEÏNE MEEL AAN NEDERLAND. Het Amerikaanse departement van landbouw heeft medegedeeld, dat aan Nederland een noodtoewijzing van 5000 ton proteine meel is verstrekt, welke in mindering zal worden ge bracht van de toewijzing voor pro teine voedsel, welke voor Nederland door de I.E.F.C. is voorgesteld. De vierde bijeenkomst van de I.E. F.C. zal op 26 Mei te Washington plaats vinden. Men zal zich bezig houden met de hoeveelheid voedings middelen, welke noodzakelijk is om aan de wereldbehoefte te voldoen. Italië geen lid van de UNO De Veiligheidsraad heèft het ver zoek van Italië om toegelaten te worden tot de UNO afgewezen. De Raad was van oordeel dat, zo lang Italië zijn volledige souvéreini- teit niet heeft verkregen, van toe lating geen" sprake kan zijn. OOK ORLANDO FAALT. Agence France Presse bericht, dat na Nitti ook Orlando de pogingen om een nieuwe Italiaanse regering te vormen heeft opgegeven. EEN VREEMD BESLUIT VAN VEILIGHEID. De Veiligheidsraad der V.N. heeft gisterenavond met 6 tegen 2 stem men een Sowjet-Russische resolutie waarin getracht werd de bevoegd heden van de subcommissie voor de Balkan te beperken, verworpen. Volgens Australië, Engeland en de V.S. betekent dit, dat de oorspron kelijke instructies voor deze sub commissie ter bewaking van de grenzen gehandhaafd blijven. De vertegenwoordigers van Joego-Sla- vië, Bulgarije en Albanië wensten deze zienswijze echter niet te aan vaarden. Volgens hen heeft de Vei ligheidsraad* geen positieve beslis sing genomen. Herschell Johnson (V.S.) legde er echter de nadruk op, dat de Balkanlanden moeten beslissen, of zij het besluit van de Veiligheidsraad eerbiedigen of niet. voorlichting te Batavia meldt, dat hun berichten uit Buitenzorg melden, dat de republikeinse resident gearres teerd is door de Nederlandse troepen dat de Nederlandse gewapende wachten voor alle republikeinse ge bouwen gezet hebben, behalve voor het bureau van de republikeinse re- sident en het gebouw van de republi keinse voorlichtingsdienst. Republi keinse berichten melden verder, dat de resident zeven uur na zijn arrest in vrijheid is gesteld. De republikein se autoriteiten te Batavia hebben tot toe zonder succes, getracht telefo nische verbinding met de republikein se autoriteiten in Buitenzorg te krij gen. Het laatste telegram uit Buiten zorg luidt: „We kunnen niet vrij spre ken". Dollars stromen naar Nederland De wereldbank te Washington heeft Donderdagavond bekend ge maakt, dat aan Nederland 12 mil lioen dollar (30 millioen gulden) en aan Frankrijk 25 millioen zijn toe gewezen voor de stabilisatie van het muntwezen in beide landen. Deze toewijzingen zijn de eerste die de Wereldbank, waarvan 44 lan den lid zijn, doet. Deze bank werd in 1944 in Bretton Woods opgericht. Haar doel is haar leden te helpen de waarde van hun munt te hand haven, door het verstrekken van vreemd geld. WIE EEN STROP HANGT VOOR 'N ANDER Kurt Mathesius, een der voor-: naamste beklaagden in het proces te gen de bewakers van het concentra tiekamp Nordhausen, heeft zich in een ziekenhuis te Dachau opgehan gen. Hij zou over 6 a 8 weken voor een Amerikanse rechtbank te Dachau moeten verschijnen. Naar het A.N.P. verneemt, is gis teren uit Batavia beri?ht binnen gekomen, dat de leden der commis sie-generaal op Woensdag 28 Mei in ons land zullen aankomen tot het voabcn van besprekingen. In een door de regeringsvoorlich tingsdienst te Batavia uitgegeven communiqué is gisteren het volgen de medegedeeld: „Met betrekking tot de reis van de leden van de commissie-generaal ilaar Nederland ontvingen wij de vo'gende inlichtingen: Na de oriëntatie-reis van de mi nisters Beel en Jonkman zullen door het Nederlandse kabinet verschil lende beslissingen moeten worden genomen met betrekkmg tot uit werking van het accoord van Ling- gadj~ti. Het wordt wenselijk geacht, de leden van de commissie-generaal zo goed mogelijk, n.l. mondeling te instruéren. Zodra dit geschied is, zullen de leden der commissie-ge neraal terugkeren, zodat hun ver blijf in Nederland slechts van zeer korte duur zal zijn! TRUMAN TEKENT WET OP HULP VERLENING. President Truman heeft gisteren de wet op hulpverlening aan Grieken land en Turkije, ten bedrège van 400 millioen dollar, getekend. Hy noemde de wet „een belangrijke stap. vooruit bij het opbouwen van de vrede". Door het verlenen van deze hulp, aldus Truman helpen de V.S. doelstellingen bevorderen, dit iden tiek zijn met die van de V.N. Het met overweldigende meerderheid aanne men door de beide Huizen is een be wijs, dat de V.S. ernstig de vrede wensen. Wij willen er ons van verge wissen, dat de hulp iedereen in Grie kenland en Turkije ten goede zal ko men en niet een speciale groep of party, zo zeide Truman. In het Muidcrslot vond Donderdag de herdenking plaats van de Neder landse dichter P. C. Hooft, welke door H.M. de Koningin en H.K.H, Prin ses Juliana werd bijgewoond. Tijdens de rede van de secretaris-generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J Reinink. Naast H.M. de Koningin de Belgische ambassadeur, Z.Exc. Nemry met zijn echtgenote. Geheel rechts Z.Exc. minister Prof. Jos. Gielen. SLOWAAKS PROTEST TEGEN VEROORDELING VAN MGR. TISO. De vertegenwoordigers van ce Slo waakse christelijk-democratische par tij in de Nationale Slowaakse Raad hebben, volgens het Slowaakse com munistische blad „Prawda", de af zetting geëist van de president van het hooggerechtshof te Bratislava, Igor Daxner, .die het doodvonnis heeft uitgesproken over de voorma lige leider van de Slowaakse staat in oorlogstijd, mgr. Tiso. De communis tische vertegenwoordigers hebben als protest tegen de eis van de christen democraten de zaal verlaten en ver klaard, dat zij niet meer in de Na tionale Raad zullen verschijnen voor dat deze kwestie tot een oplossing is gebracht. ZAL BENGALEN DAN RUSTIG WORDEN? Naar verluidt hebben de politieke leiders van Bengalen na officieuze besprekingen een ontwerpovereen komst opgesteld. Indien de Congres partij en de Moslem Liga hierover tot overeenstemming zouden kunnen komen, zou Bengalen tot vrije staat kunnen worden verklaard en zouden de politieke onlusten in Bengalen, die sinds Augustus aan vele duizen den het leven hebben gekost, tot het verleden behoren. De zetels in de Wetgevende Ver gadering zouden moeten worden ver deeld naar verhouding van de sterk te der Hindoese en Mohammedaanse bevolking in Bengalen. Eén systeem van Noordpool tot Kaap Hoorn ^/IERHONDERDDUIZEND Franse metaalbewerkers wachtten Donder dagavond op het sein der C.G.T. voor de grootste staking sinds de be- vryding, toen Daniel Mayer, de minister van Arbeid, bekend maakte, dat de regering op drie punten aan de eisen van de communistische vak bond tegemoet kwam. Ook de voor Donderdag aangekondigde staking van honderdduizend man in de gas- en electriciteitsbedrijven is uitgesteld. De concessies, die Mayer heeft medegedeeld, zullen evenwel slechts van icidentele aard zijn. De datum voor besprekingen over een algemene herziening der lonen is van 1 Juli tot 1 December verscholen. langdurige crisis gaf hij het feit op, dat Frankrijk slechts een evenredig aandeel in het graan uit Amerika, Ca nada, Argentinië en de Oekraine kon ontvangen. DE GEWASSEN RAMEN VAN DE NOTRE DAME. De Parijzen aars kijken hun ogen uit naar de gebrandschilderde ramen van de Notre Dame, welke tijdens de oorlog waren verwijderd, doch nu weer zijn aangebracht. Deze ramen prijken thans weer in hun oorspron kelijke kleurenpracht, daar zij voor het eerst sinds jaren! zyn schoon gemaakt. In het metaalconflict, waarin de C.G.T. een loonsverhoging van tien francs per uur had geëist, heeft de regering het volgende compromis voorstel aan werkgevers en arbeiders meegedeeld: 1. Het minimumloon zal 7000 francs (175 gulden) netto- per maand worden voor 200 arbeidsuren in plaats van 7000 fracs bruto voor 208 uren; 2. Inkomens van 7000 francs p. maand (voorheen 5000) zullen vrij zijn van belasting; 3. De regering ver klaart zich accoord met het stelsel van productiepremies. De C.G.T. zal vandaag over dit compromis-voorstel beraadslagen. RAMADIER WAARSCHUWT HET FRANSE VOLK. De Franse premier, Ramadier, heeft een waarschuwing tot het Fran se volk gericht, waarbij hij verklaar de. dat de komende drie weken van vitaal belang zouden zijn en dat Frankrijk ineen zou storten, indien men thans het hoofd zou verliezen. Tot 15 Juni zou Frankrijk met eco nomische moeilijkheden te kampen hebben, daarna zou de toestand al lengs' beter worden, zei Ramadier, terwijl hij de voedselrelletjes in her innering bracht. Ramadier zei, dat hij niet wist, of het broodrantsoen verlaagd zou moe ten worden. Als hoofdoorzaak van de Volgens een correspondent van A.F.P. te Washington zouden president Tru man en zijn minister van buitenlandse zaken. Marshall, binnenkort aan het Congres verzoeken, zo spoedig mogelijk zich uit te spreken over een wetsontwerp dat ten doel heeft alle legers van het Westelyk halfrond met hetzelfde materiaal uit- tf- rut n en de opleiding van hoge officieren van de Latijns-Amerikaanse landen in de V.S. ter hand te nemen. Dit be sluit zou zijn genomen op advies; van de speciale gemengde commissie van de departementen van oorlog, marine en buitenlandse zaken. Politieke kringen verklaren, dat de republikein Vandenberg Marshall BLOEMBOLLENCULTUUR DE VACANTIETOESLAG IN HET BAKKERSBEDRIJF. De gecombineerde vergadering van het hoofdbestuur der bedrijfsunie in het bakkersbedrijf, welke heden te Amsterdam bijeen kwam. heeft haar teleurst lling uitgesproken over het feit dat de regering nog niet haar standpunt heeft bepaald inzake de vacantietoestand. In een telegram aan de minister van sociale zaken heeft het hoofdbestuur aangedrongen op een snelle beslissing in deze urgente kwestie .Indien deze beslissing niet spoedig wordt genomen, voorziet het hoofdbestuur ernstige moeilijkheden in het bakkersbedrijf. Studiecommissie vooi vakmoeilijkheden Om tot een beter inzicht te komen betreffende de vraagstukken, die zich ten aanzien van de teelt en afzet van bloembollen voordoen, en in verband met de maatregelen, die dienaangaande in de toekomst zul len moeten worden genomen, heeft de 'minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een ambte lijke commissie ingesteld, die hier over zo spoedig mogelijk rapport zal uitbrengen. Deze commissie bestaat uit de heren: ir. C. Staf, directeur- generaal van de Landbouw, voor zitter; ir. A W. v. d. Plassche, di- rectenr van de Tuinbouw, wnd. voorzitter; dr. A. J. Verhage, voor zitter van het bedriifschap voor sierteeltproducten; ir. M. v. Hame ien, hoofd van de afdeling Tuin bouw en Visserij van de directie van de voedselvoorziening; G. W. Beunder, hoofd van de economische afdeling van de directie van de Tuinbouw; drs. J. Horring, directeur van het landbonw-economisch insti tuut; prof. dr. E. W. Hofstee, hoog leraar aan de landbouwhogeschool te Wageningen; drs. C. D. Scheer, chef van de afdeling' Tuinbouw aan het landbouw-economisch instituut, secretaris. De commissie zal, om een zo vol ledig mogelijk rapoort te kunnen opstellen, in de eerste plaats de ver schillende organisaties die op dit gebied werkzaam zijn, in de ge legenheid stellen, hun opvattingen naar voren te brengen. Het secretariaat der commissie is gevestigd bij de directie van de Tuinbouw te 's-Gravenhage, Bezui- denhout 30. DR. COLIJNS STOFFELIJK OVERSCHOT OPGEGRAVEN. Woensdagmorgen om 11 uur is, aldus het „yrye Volk", te Ilmenau, in Thü- ringen, het stoffelijk overschot opge graven van dr. H. Colijn. De opgraving geschiedde onder leiding van dr. Verhoef, leider van het Nederlandse Rode Kruis te Ber lijn. Onmiddellijk na Pinksteren zal het stoffelijk overschot worden overge bracht naar Nederland. verzekerd heeft, alles te zullen doen om de republikeinen in het Congres te bewegen, het wetsontwerp aan te nemen. Eisenhouwer en zeer invloed rijke Amerikanen hebben verklaard, dat door dit wetsontwerp een einde zal wórden gemaakt aan de bewape ningswedloop op het Westelyk half rond. Men is van mening, dat het be sluit van Truman en Marshall de con ferentie van Rio de Janeiro, die waar schijnlijk in Juli gehouden zal wor den, inluidt. Zoals men weet wil men op deze conferentie een verdrag voor de ver dediging van het Westelijk halfrond tot stand brengen. Amerikaanse waarnemers voorzien, dat president Truman tijdens zijn aanstaand bezoek aan Ottawa er bij premier Mackenzie King op zal aan dringen, indien hij niet officieel tot het verdrag van het Westelyk half rond wil toetreden, tenminste de wa penstand Jaardisatie te aanvaarden, Tenslotte is men van mening, dat de Amerikaanse politiek op het Weste lijk halfrond voortaan zal zijn samen te vatten in de uitspraak van sena tor Vandenberg. dat „de verdediging van het Westelijk halfrond één ge heel moet vormen van de Noordpool tot Kaap Hoorn." Taai-rijkdom— Mijn gezin en ik zaten plech- tiglijk rond den diseh (oude spelling a.u.b.) geschaard en ik vertelde een verhaal, dat mij in mijn rechtsgevoel geschokt had. In Greenville, in de Amerikaan se staat Zuid-Carolina had de jury 28 blanke taxi-chauffeurs vrijgesproken, die een neger collega hadden gelyncht. De ad vocaat, die zijn Pappenheimers blijkbaar heel goed kende en wist hoe hij het klavier van de Zuid-Carolynsche jury-mentali teit moest bespelen, had uitge roepen, dat deze mannen moes ten worden vrijgesproken, om dat Zuid-Carolina tonen moest, dat het z'n eigen boontjes kon doppen en geen inmenging duldde van een in het Noorden, in Washington, klaar gestoom de wetgeving. En de 28 blanke moordenaars gingen vrij uit. „Maar die neger was het neus- sie", merkte mijn jongste zoon nuchter op. Ik vond deze uitdrukking min der gepast en verkoos niet te weten wat hij bedoelde. „Nou ja", zei mijn zoon, wiens vocabulaire wonderbaarlijk rijk is aan woorden, die niet in een officieel woordenboek staan, „hij was toch de pisang!" „Zoiets zegt men niet in goed gezelschap. Hij was.... „Het haasje", vulde mijn zoon aan. „De klos, doodgewoon".. „Neen", zei ik en ik zocht wan hopig naar de goede Hollandse uitdrukking, die mij niet te bin nen wilde schieten. „Hij was...." „De pineut, papa". ,,Neen, kreunde ik, hij was hij wasde sigaar!" DE PALESTIJNSE KWESTIE De gekozen Joodse Vergadering (parlement) heeft na een driedaagse zitting te Jeruzalem de volgende re solutie aangenomen: „De Joodse ge meenschap in Palestina is vast beslo ten geweld te gebruiken bij de immi gratie, kolonisatie en zelfverdedi ging". EERSTE KOLENBON! Met ingang van 27 Mei a.s. zijn gel dig verklaard de bonnen 74 en 75 van de brandst off enkaart T.A. 707. Zoals bekend, wordt deze kaart thans door de distributiediensten uitgereikt. Op elk dezer bonnen zullen drie eenhe den vaste brandstoffen worden ge leverd. Om te bereiken, dat de gezin nen voor de aanvang van het nieuwe stookseizoen over brandstoffen kun nen beschikken moeten de bonnen zo spoedig mogelijk bij de brandstoffen - handel worden ingeleverd. Van of- ficieële zijde legt men er de nadruk op, dat de handel niet uitsluitend kan worden bevoorraad met de meest ge wenste huisbrandsoorten, doch slechts met die soorten, welke beschikbaar komen. Dit betekent dat de handel genoodzaakt is een gedeelte der toe gewezen zes eenheden in door som migen minder begeerde soorten af te leveren. Men verlange dus van zijn handelaar geen prestaties, waartoe deze niet in staat is. Over de voor uitzichten van de huisbrandvoorzie ning valt thans nog niets positiefs te zeggen. Er zijn echter geen tekenen, die wijze op toekenning van een ho ger rantsoen dan dat voor de afge lopen winter. Voor hen, die om eni gerlei reden niet in het bezit zijn van bon 72 van de oude brandstoffen- kaart, zal in de loop van Juni een [regeling bekend worden gemaakt. Een woordvoerder van het Joodse Bureau verklaarde, dat dit beteken- dat de Joden van Palestina zo nodig hun toevlucht zouden nemen tot geweld om Joden naar Palestina te brengen. Peter Bergson, voorzitter van het Joodse comité voor nationale bevrij ding te Washington heeft op een persconferentie meegedeeld, dat het comité dat verbonden is met de Ame rikaanse Liga voor een Vrij Palesti na, president Truman heeft verzocht illegale immigratie in Palestina te steunen door 20 schepen, 500 spoor wagens en 50 millioen dollar ter be schikking te stellen om meer „ver plaatste personenuit Europa in de gelegenheid te stellen naar Palestina te gaan. Over de uitvoering van dat pro gram zeide Bergson, dat die geheel aan het comité kon worden overgela ten en dat geen bescherming van Amerikaanse strijdkrachten zou worden gevraagd. Het doet er niet toe, of de Engelse de schepen aan houden en de repatriërenden naar Cypres brengen. Zij zijn dan tenmin ste uit de kampen in Duitsland en Oostenrijk bevrijd. De vacantiegangers zullen, indien zij voor langer tijd dan vijf dagen hun intrek nemen in een hotel, deze zomer hun levensmiddelenbonnen nog niet thuis kunnen laten, zo deelt bedrijfs- horeca ons mede. De hotel-restaurants ontvangen slechts beperkte toewijzin gen ten behoeve van 't passantenver- keer, niet voor het vacantietoerisme. De pensions ontvangen in het geheel geen toewijzingen. Deze zijn dus voor wat de maaltijd verstrekking betreft, volledig aangewezen op de levens middelenbonnen der gasten. Men kan daar diis geen enkele maaltij 1 bon loos genieten. Het is natuurlijk ook voor toeristen mogelijk een bonloze maaltijd in een restaurant te gebrui ken, doch dit kan uiteraard geen re gel zijn. Daarvoor zijn de toewijzin gen te beperkt. NIEUWE OLIEBORINGEN De Bataafsche Petroleum Mij. zal binnenkort ten Westen van Coevor- den beginnen met diepboring voor oliewinning. Er bestaan plannen bo ringen tot een diepte van 2000 Meter te verrichten. By Schoonloo zal de Bataafsche proefboringen tot een diepte van 600 Meter ondernemen, waarna telkens kernen van de grondsoorten worden onderzocht. Voorts zal zeer binnen kort een aanvang gemaakt worden met geophysiseh onderzoeik der Wad deneilanden en andere gebieden. De B. P. M. zal daar boringen verrich ten met seismisch onderzoek, waarbij trillingen in den bodem opgewekt worden door ondergrondse explosies, om zodoende den bouw van de diepe re lagen te kunnen vaststellen. Men houdt ook rekening met de mogelijk heid dat deze kunstmatig teweegge brachte trillingen opwelvingen van oliehoudende lagen zullen doen ont staan. REGELING IN ONTWERP VOOR WEDUWEN, WEZEN EN INVALIDEN. Tijdens de behandeling van het wetsontwerp noodvoorziening ouden van dagen in de Eerste Kamer deel de minister Drees in zijn repliek mee, dat een regeling, die tegemoet komt aan de nood van weduwen, wezen en invaliden, in voorbereiding is. Dezer dagen zijn voorstellen daartoe voor advies naar de Stichting van de Ar beid gezonden. Een koMzttje... „Als er iets is, wat dc wijze man staande houdt, en hem er toe brengt, de kalmte des gemoeds te bewaren te midden van de benauwenissen en beslommeringen der wereld, dan is het op de eerste plaats, meen ik, de overweging en dc kennis van de Heilige Schrift". H. Hieronymus.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1