3)e (Sou/tont Hongerdemonstatie is nutteloos Geldlening provincie Z.-Holland Onze snijbloemen naar Engeland Op korte golf WOENSDAG 21 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11092 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Een juist richtsnoer IN de toelichting bij de thans ver schenen begroting voor.... 1947 zeggen B. en W. van Leiden, dat „het streven van hun College er oo gericht moet zijn. bij het doen van uitgaven niet alleen te vermijden alles, wat niet noodzakelijk is te achten, maar ook een zo doeltreffend mogelijke 'besteding der gelden te verzekeren". Dat is het juiste richtsnoer. Bij het doen van uitgaven moet: le. alles worden vermeden, wat „niet noodzakelijk" is; 2e. moeten de gelden „zo doeltref fend" mogelijk worden besteed. Het sub 2 genoemde hangt nauw samen met wat onder le. naar voren wordt gebracht. Als men alle uitga ven wil vermijden, die „niet noodza kelijk" zijn, zal men vanzelf sprekend er op ingesteld moeten zijn, om de gelden „zo doeltreffend mogelijk" te besteden. Het richtsnoer, dat B, en W. van Leiden willen volgen voor de finan ciële politiek van de gemeente, heeft ook de Regering blijkens door haar gegeven verklaringen aanvaard. Het is echter niet zo gemakkelijk in de practijk de daden in overeenstem ming te doen zijn met deze wijze woorden. En op de daden zal het na tuurlijk aankomen! Intussen is het goed, als de leid draad, welke gevolgd moet worden, scherp getrokken worden. En dat wordt in de geciteerde verklaring wel gedaan. V Een schande DE Berlijnse correspondent van de „Maasbode" schrijft, dat hij ge schrokken is over het bericht van voedselvernietiging in Nederland: „In Aken moest ik horen, dat daar pogingen zijn gedaan, om de overvloedige groente van \aals en omgeving ter beschikking te stel len van de Nederlanders over de grens. Het is afgestuit op trans portmoeilijkheden. Van Vaals naar Aken is een afstand van een paar kilometer. Het zal wel zijn afgestuit op betalingsmoeilijkheden, want de Nederlanders in Aken hebben slechts nietswaardige marken om te betalen. Voor de honderdduizend Nederlanders in het Rijnland zou een regelmatige voorziening met groenten, die in Venlo zoveel waard zijn, dat zij naar de mestvaalt gere den worden, een zeer welkome aan vulling van de karige pot zijn. Zij hebben ook niets dan marken om mee te betalen, maar het wil er bij mij, die zojuist heeft gezien, hoe ook hun kinderen vermageren en verbleken, niet in, dat het vader land daarin een excuus Kan vinden, om niet de helpende hand te rei- reiken." Het wil er ook bij ons niet in, dat hier in ons land voedsel wordt vernie tigd, terwijl er zo vlak bij honger wordt geleden. Wij herhalen, dat kan niet worden geduld; dat is een schande! Ontploffende granaat doodt een man Teneinde enige grammen koper te bemachtigen, ontleedden de gebroe ders Van der Mcyden, afkomstig uit Gorkum, verblijf houdende in een bunker te Domburg, 8.1 m.m. mortiergranaten, die ze in de duinen bijeen hadden gegaard. Een der gra naten kwam tot explosie tengevolge waarvan de 26-jarige gehuwde P. v. d. Meyden op slag werd gedood, ter wijl zijn broer zwaar gewond werd. Ook de juist thuis komende kostgan ger Tramper uit Krabbendijke liep ernstige verwondingen op. Slechts een week geleden werd een der gebroeders Van der Meyden bekeurd wegens het in bezit hebben van oorlogstuig, waarbij de politie het proces-verbaal vergezeld liet gaan van een ernstige waarschuwing Deze waarschuwing werd met het bekende noodlottige gevolg in de wind geslagen. Het mag zeker een wonder worden genoemd, dat niet meer mensen het slachtoffer zijn ge worden, daar in de onmiddellijke omgeving van de werkplaats ver schillende gezinnen in bunkers wo nen. Zonsverduistering Gisteren was er op het Zuidelijk halfrond een totale zonsverduistering waar te nemen, welke o.a. in 'Zuid- Amerika, op de grens van Paraguay en Brazilië, door verscheidene astro nomen is benut voor allerlei obser vaties. De vogels benutten de tijd van de schemering tot het doen van een dutje. De bemanning van een superfort, dat op 9 kilometer hoogte vloog, heeft de zonsverduistering, die 3 minuten en 48 seconden duurde, volledig op de gevoelige plaat vastgelegd en eveneens foto's genomen van de loop van de schaduw van de maan over de aarde. De Finse wetenschappelijke expedi tie aan de goudkust in West-Afrika heeft de verduistering op 96 kilome. ter afstand van Accra goed waarge nomen. Te Accra zelf onttrokken re genwolken het verschijnsel aan het oog. Hetzelfde geval deed zich in Chili voor, doch daar begaven de deskundigen zich per vliegtuig boven de wolken. Te Santiago moesten de lichten in de huizen en op straat worden aangestoken. DE VOEDSELCRISIS IN DUITSLAND In een gezamenlijke verklaring hebben de Britse militaire gouver neur in Duitsland, R. A. F. maar schalk Douglas, en de Amerikaanse militaire gouverneur, generaal Clay, te kennen gegeven, dat het „nutteloos en kinderachtig" is de geallieerden verantwoordelijk te stellen voor de ontberingen, die de Duitsers op het ogenblik lijden. Het herstel van Duitsland eist meer dan pogingen der geallieerden. De militaire gouverneurs verwijten de Duitse politieke leiders, dat zij in uren, dat er gewerkt moest worden, demonstraties doen plaats hebben. Dit kan niet de minste invloed heb ben op di voedseltoestand tenzij een nadelige. De verklaring zegt verder, dat ge heel West-Europa tengevolge van de oorlog op rantsoenen leeft, die niet veel beter zijn dan de huidige Duitse. Wapenstilstand in Palestina? Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Max Seligman, de ver dediger van de terechtgestelde Jood se verzetsman Dov Gruner, medede ling heeft gedaan van een voorstel tot wapenstilstand in Palestina, indien de Britse regering bereid zou zijn de militaire gerechtshoven op te heffen. De mededeling werd door Seligman verstrekt aan Trygve Lie, secretaris generaal der V.N. DE „LIQUIDATIE" VAN MAARSCHALK ZHOEKOF. Het is niet prettig in ongenade te vallen bij Stalin; men wordt dan zon der veel vijven en zessen doeltreffend „geliquideerd". Zelfs maarschalken, al zijn ze nog zo populair als Zhoekof, ondergaan dat lot. Van Zhoekof de befaamde opperbevelhebber van het 2e Oekraiense leger, wordt thans be richt, dat hij wegens het beramen van een complot tegen de Sowjet-Unie tot 15 jaar gevangenisstraf zou zijn ver oordeeld. Men heeft practisch niets meer van Zhoekof gehoord, sinds in November te Moskou officieel werd bevestigd, dat hij als opperbevelheb ber van alle Sowjet-Russische strijd krachten op het vaste land door maarschalk Iva Konjef was opge volgd. In Maart deed een gerucht de ronde, dat hij ontslagen was, omdat hij klaagde over inmenging van po litieke commissarissen. Énkele dagen geleden kwam uit Wenen het bericht, dat Zhoekof aan een ernstige lever ziekte leed. OOSTENRIJK OVERSTROOMD MET JOODSE VLUCHTELINGEN. De Oostenrijkse regering heeft besloten bij de Geallieerde commis sie voor Oostenrijk en de regeringen van Roemenië, Joego-Slavië en Hon garije stappen te doen in verband met het feit, dat een voortdurende stroom van vluchtelingen meren deels Joden uit genoemde landen in Oostenrijk binnenkomt. De mi nister 'van Binnenlandse Zaken deelde de ministerraad mede, dat deze Joden tengevolge van pro- groms naar Oostenrijk uitweken. Beslissing inzake Japanse herstelbetalingen De commissie voor het Verre Oos ten. waarin Engeland, Amerika, de Sovjet-Unie en acht andere landen vertegenwoordigd zijn, waaronder Nederland, heeft besloten dat d her stelbetalingen, die door Japan gedaan zullen worden, tussen de landen, die hierop recht zullen doen gelden, ver deeld zullen worden op basis van de schade die zij geleden hebben gedu rende de oorlog, en de bijdrage die elk van her heeft geleverd bij het verslaan van Japan. De beslissing is naar generaal MacArthur gezonden. WAT HITLER VAN SPANJE WILDE. Uit een door Ramon Serrano Su- ner, ex-minister van Buitenlandse Zaken van Spanje, geschreven en te Madrid verschenen boek blijkt, dat Hitier persoonlijk of door tussen komst van zijn minister van Buiten landse Zaken von Ribbentröp in 1940 3 belangrijke verzoeken tot Spanje gericht heeft: 1. afsluiten van de Middellandse Zee te Gibraltar; 2. verlof om Duit se troepen door Spanje te- laten trekken; 3. toestemming tot het ves tigen van een militaire basis op de Kanarische eilanden. Moeilijke kabinets formatie in Italië Francesco Nitti, de leider der Itali aanse liberalen, heeft president de Ni- cola meegedeeld, dat hij er niet in ge slaagd is een nieuwe Italiaanse rege ring samen te stellen. Deze gang van zaken is te wijten aan de vasthoudendheid van de klei nere linkse partijen, die er op ston den, dat Nitti haar economisch pro gram zou aanvaarden als voorwaarde voor de medewerking dier partijen bij de samenstelling van het nieuwe kabinet. Nitti streefde naar formatie van een regering van de centrum- en linkse partijen. De kleinere linkse partijen wensten een „economisch ka binet" binnen de regering en wilden haar eigen vertegenwoordigers be noemen, terwijl Nitti voor de belang rijke portefeuille van financiën Gui. seppi Paratore wilde aanwijzen. Nit ti is er dus piet in geslaagd de vorige regering van de Gosperi uit te brei den. Na over zijn vergeefse poging om een nieuwe regering te vormen ahn president de Nicola rapport te heb ben uitgebracht heeft Nitti verklaard, dat hij de opdracht om een nieuw ka binet te vormen aanvaard noch ver worpen heeft. De minister van buitenlandse zaken der V.S., Marshall, heeft tijdens een persconferentie te Washington mee gedeeld, dat naar zijn mening de Amerikaanse persverslagen aangaan de de conferentie van Moskou meer een beroep op hartstocht en vooroor deel dan op de rede hadden gedaan. Niettemin wenste hij geen verdere beperkende bepalingen met betrek king tot deze berichtgeving in prac tijk gebracht te zien. Marshall meende dat de oorzaak der volgens hem bevooroordeelde be richtgeving hierin is gelegen, dat de correspondenten onder de druk van hun eigen pers en van de meningen der lezers moesten werken. Voortaan moesten de journalisten zakelijker trachten te zijn, verklaarde hij, maar de kwaal was in geen geval te gene zen door een volkome^ verbod van verslagen in de dagbladpers. DE PRIJZEN IN VACANTIE- PENSIONS. Wanneer men met vacantie gaat en tijdelijk zijn tenten in een pen sion opslaat, dan moet men ook weten waar men aan toe is wat de betaling aangaat. Zonder dat blijft er een element van onbehaaglijk heid, dat het vacantiegenoegen grondig bederven kan. Dè overheid heeft hierin voorzien door een prijsregeling voor vacan- tie-pensions te treffen, waarmede beide partijen, zowel pensiongast als pensionhouder, tevreden kunnen zijn. Een populaire uiteenzetting daarvan is in de vorm van een vouwblad op ruime schaal verkrijg baar gesteld. Men zal het zowel op de inlichtingenbureaux van de sta tions als bij de verschillende ver enigingen voor vreemdelingenver keer en de reisverenigingen kunnen aantreffen. Elkeen die zijn vacantie buiten zijn woonplaats doorbrengt, zal in dit drukwerkje nuttige wen ken kunnen vinden. Het door Provinciale Staten van Zuid-Holland in 1938 vastgesteld leningsplan strekte tot het opnemen van een bedrag van 27.000.000. In 1944 was krachtens de bij dat be sluit aan het College van Ged. Sta ten verleende machtiging een zoda nig bedrag opgenomen, dat het no dig werd geoordeeld tot vaststelling van een nieuw leningsplan over te gaan. Het desbetreffende besluit was gebaseerd op het bezettings recht. Ged Staten menen daarom, dat, hoewel dit besluit nog ruimte laat voor het sluiten van geldlenin gen tot een bedrag van ongeveer 8.000.000, daarvan geen gebruik meer behoort te worden gemaakt. Ged. St. achten het voorts wense lijk te breken met het tot dusver gevolgde systeem, waarbij -algemene leningsbesluiten werden genomen, welke strekten om voor een aantal jaren aan de leningbehoefte der nrovincie te voldoen. Nu echter het Rijk bindende voorschriften geeft, is in feite het enige punt van beteke nis. dat nog door Provinciale Staten valt te rege\en, de bepaling van het op te nemen bedrag. Dit nu ge schiedt telken jare reeds bij de be groting. Het schijnt Ged. Staten dan ook rationeel het besluit van dit college te machtigen tot het aan gaan van geldleningen voortaan te nemen ter gelegenheid van de vast stelling der Provinciale begroting. Als overgangsmaatregel bieden Ged. Staten thans een ontwerpbe sluit aan, dat de bedoeling heeft hen te machtigen tot het opnemen van de leninggelden die naar raming nodig zullen zijn tot bestrijding van kapitaalsuitgaven op de diensten 1946 en 1947. Van de ten laste van de dienst 1946 gedane en nog te verwachten kapitaalsuitgaven moet nog uit le ning worden bestreden rond 2.800.000. Van de uitgaven ten laste van de buitengewone dienst der begroting 1947 zal uit lening ge dekt moeten worden rond f 8.800.000 tezamen f 11 600.000. Ged. Staten stellen voor hen machtigen geldleningen aan te gaan tot dit totaal bedrag tegen een ren te van ten hoogste 3 pet 's jaars. De aflossing zal geschieden in ten hoog ste veertig jaren. Herdenking van P. C. Hooft. De ten toonstelling, welke in verband met de herdenking van de Nederlandse dichter P. C. Hooft, in het Muiderslot ge houden wordt, is officieel door minister Gielen geopend. De minister te midden van genodigden tijdens de plechtigheid. P. C. HOOFT-HERDENKING Vier ere-promoties aan Amsterdamse Universiteit In een buitengewone openbare zit ting van de Senaat der Gem. Univer siteit van Amsterdam heeft gister middag plaats gehad de promotie tot ere-doctor in de letteren en wijsbe geerte van prof. mr. P. N. van Eyck, mevr. Henriëtte Roland Holst-v. d. Schalk. Kam iel Huysmans en Her man Teirlinck. De plechtigheid voltrok zich in de aula der Amsterdamse Universiteit en werd bijgewoond door de minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, dr. J. J. Gielen, de Belgi sche ambassadeur, de heer L. Ch. Vermey. de commissaris der Konin gin in Noord-Holland, dr. J. F. baron de Vos van Steenwijk, de burgemees ter van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly. en de A'damse wethouders Franke, mr. Schokking, mr. v. Wijck, mr. De Roos, dr. Polak en L. Seegers. De rector-magnificus, prof. dr. N. P. U. Harting, herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat de Acad. Se naat 10 jaren geleden een soortgelij ke plechtige zitting hield, ter herden king van Joost van den Vondel. Thans heeft de Amsterdamse Univer siteit het zich tot een eer geacht, ter gelegenheid van de herdenking van de 300ste sterfdag van P. C Hooft het ere-doctoraat te verlengn aan twee Nederlanders, die in de Neder landse cultuur een grote plaats heb ben ingenomen: mevr. Henriette Ro land Holst-v. d. Schalk en prof..dr. P. N. v. Eyck. alsmede aan twee Vla mingen. wier namen aan de ancfère zijde der Ned.-Belgische grens groot gezag hebben: Kamiel Huysmans en Herman Teirlinck, De Senaat betreurt het, dat prof. v. Eyck door ziekte ver hinderd is hier persoonlijk aanwezig te zijn, doch verheugt zich, dat me- „Sint Raphaël" naar fusie Kath. bond voor verkeerspersoneel. In zijn te Utrecht gehouden verga dering heeft de raad van afgevaar digden van de R.K. bond van spoor- en tramwegpersoneel „St. Raphaël" zich in beginsel uitgesproken voor een nieuwe organisatievorm. Er zal namelijk binnenkort een nieuwe bond worden opgericht, die al het perso neel, bij het vervoer of verkeer be trokken, onverschillig of het vervoer te land, te water of in de lucht be treft, zal omvatten. Daarnaast ligt het in de bedoeling, in de nieuwe organisatie, die de naam van „Nederlandse katholieke bond van verkeerspersoneel" zal dragen, ook het hotel-, café- en restaurant- personeel op te nemen. Of schoon het verlaten van de oude, beproefde organisatievorm door de spoor- en trammannen die zeer aan hun bond gehecht zijn; uiteraard niet van harte geschiedt, heeft, naar de „Volkskrant" meldt, de raad van af gevaardigden zich ten slotte met al gemene stemmen voor de fusie met de bond van R.K. transportpersoneel „St. Bonifacius" en de R.K. bond van hotel-, café- en restaurant-geëm ployeerden „St. Antonius" uitgespro ken. Naar ter vergadering werd me degedeeld, heeft ook de christelijke vakbeweging in beginsel tot een der gelijke concentratie besloten. COÖP. CENTRALE RAFFEISEN- BANK UTRECHT. Blijkens het jaarverslag over 1946 van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht daalde het saldo-tegoed der aangesloten banken in 1946 van 1488 tot 1020 millioen gulden, welke ver mindering uiteraard verband houdt met de mutaties bij de plaatselijke banken. Van 1 Januari tót 31 Decern ber 1946 namen bij de locale banken de spaargelden af van 1419 tot 1046 millioen gulden, de Creditsaldi in re- kening-courant verminderden van 331 tot 240 millioen, de debiteuren in re kening-courant vermeerderden van 25 tot 80 millioen, terwijl in de voor schotten vrijwel geen wijziging in trad. De deposito's- der landbouwcoö peraties bij de Centrale Bank ver minderde van 4,1 tot 1.5 millioen gul den. De reeds in 1945 toegenomen credietbehoefte van de landbouwcoö peraties toonde in 1946 een verdere stijging, waardoor eind 1946 onge veer 19 millioen gulden van het toe vrouw van Eyck hier is om de bul voor haar echtgenoot in ontvangst te Daartoe gemachtigd door den rec tor-magnificus. ging prof. dr. Jan Ro mein over tot de promotie van mevr. Henriëtte Roland Holst en Z.Exc. Ka miel Huysmans. Mevr. Roland Holst heeft, zoo zei- de hij, haar „zeer bijzondere verdien ste gehad voor de Ned. letteren en speciaal voor de Ned. poëzie en voor de geschiedenis" zoals de Senaat als een der gronden voor de verlening van het ere-doctoraat heeft geformu leerd. Tegenover de meer ernstige figuur van mevr. Roland Holst stelde spr. die van Kamiel Huysmans, vol scherts Kamiel Huysmans is wegens zijn „bij zondere verdiensten voor de beoefe ning en de bevordering van de Vlaamse cultuur" door de Senaat het ere-doctoraat verleend. Spr. ging na de werken van Kamiel Huysmans, die. alhoewel voornemens op Hooft promoveren, dit niet heeft vol bracht, eri zich vervolgens tor de bei de promovendi wendende, weidde hij uit over de zinsnede, die in beider bullen is opgenomen: „Wegens het streven naar verbetering in de toe stand van de mensengemeenschap". Hierna verleende hij de beide pro movendi de graad van doctor honoris causa. Nadat de beide jonge doctores voor de onderscheiding hadden bedankt, noemde prof. dr. N. A. Donkersloot, promotor van prof. van Eyck en Her man Teirlinck, de eerste de beste kenner van onze letterkunde en wees op de wenselijkheid van de stichting ener leerstoel in het volgens hem voor de studie van de letterkunde onmis bare rk der litteraire kritiek. Herman Teirlinck zag spr. als het levend symbool der jongere en oude re Vlaamse schrijvers, die de band tussen de Noord- en Zuid-Nederland se letteren heeft bewaard en ver sterkt. Hierna promoveerde prof. Donkersloot de beide ere-doctores, waarbij mevr. van E^'ck de bul voor haar man aanvaardde. De rector-magnificus wenste hier na de ere-doctoren geluk met de ver worven waardigheid. mSTRIBUTIENIEUWS EEN EXTRA BON VOOR 100 GRAM SUIKERWERK. Donderdag a.s. zal voor alle leef tijdsgroepen een extra bon worden bekend gemaakt voor 100 gram sui kerwerk. Deze bon zal uitsluitend voor sui kerwerk en niet voor chocolade-ver snaperingen, jam enz. of suiker kun nen worden besteed, daar het de be doeling is de te grote voorraden sui kerwerk bij de handel op deze wijze te verminderen. Dit zal slechts éénmaal gebeuren, zodat de handel daarmede rekening dient te houden bij het aanleggen van nieuwe voorraden suikerwerk. Opheffing of vergemakkelijking van de distribütiemaatregelen voor suiker, jam, chocolade, suikerwerk en dergelijke liggen echter niet in de bedoeling. FRANSE FIETSEN VRIJ. Een partij van 100.000 Krachtens beschikking van de minis- ster van Econ. Zaken vallen de Fran se importry wielen niet meer onder de bepalingen van de rijwieldistribu- tiebeschikking 1942 in. Deze rijwielen kunnen dus van 21 Mei a.s. af vrij worden gekocht en verkocht. Naar de „Msb." verneemt, gaat het hier om een partij van 10Ö.Ö0O fietsen, welke de regering in Frank rijk heeft aangekocht. Een deel van dit aantal is hier al sedert enige tijd in de handel, doch het publiek, dat een bon had weten te veroveren om een fiets te kunnen kopen, toonde zich niet erg enthousiast om daarvoor zo'n vélocipède te nemen en had lie ver wat stevigers. De Franse karretjes zyn namelijk nogal licht van bouw en van het be kende racemodel. De banden zijn ook kleiner dan de normale Nederlandse en alle fietsen zijn voorzien van handremmen. Omdat uiteraard bij verkoop zon der bon het publiek gemakkelijker over bezwaren zal heenstappen, heeft de handel verzocht de verkoop vrij te geven, aan welk verzoek de regering nu heeft voldaan. Als resultaat van de besprekingen gehouden te Londen op 6 en 7 Mei j.l.l tussen een Nederlandse delegatie enerzijds en afgevaardigden van de „British Flowers Industries Ass." en van het „Ministry of agriculture" an derzijds, is een verdeling van het con- gekende crediet was opgenomen. Door veranderingen in de werk wijze van de giro-afdeling waarvan de omzet 875 millioen gulden bedroeg en door uitbreiding van het personeel werd de grote achterstand in de be handeling van giroposten bij de Cen trale Bank geheel ingehaald, zodat de opdrachten weer dagelijks worden verwerkt. De wijzigingen gingen met belangrijke onkosten gepaard. Het winstsaldo bedrogg 1.529.259. Voor gesteld wordt hiervan ƒ500.000.toe te voegen aan de reserve risico effec ten en f 1.000.000 aan het reserve fonds, waardoor de totale reserve stijgt tot ƒ8.250.000. De aansprakelijk heid van de locale banken, vermeer derd met het nog op de aandelen te storten bedrag bedraagt byna 17 mil lioen gulden. loobooooooooooooooooooooooooooooo^) •joooooooooooooooooonoooooooooooooo BINNENLAND. 3000 kg. aardbeien zyn Maan dag van Schiphol naar Londen ver voerd. De vruchten waren Maandag morgen gepiukt en per auto naar Schiphol gebracht De moeder uit het gezin H. Aarts in de St. Antoniusstraat^ te Venraij bemerkte, dat haar 3-jarig zoontje uit het huis was verdienen. Tenslotte vond zij de kleine verdron ken in de z.g. „Patërskoel", een oude brandput van de gemeente Venray. Nu de regering besloten heeft, dat de naamvals-uitgang-n zal wor den weggelaten in alle stukken, uit gaande van rijksinstanties, heeft zij de gemeentebesturen in overweging gegeven, ter wille van de gewenste eenheid dezelfde gedragslijn te vol gen. Een speldenfabriek zal worden ingericht te Lunteren Het bedrijf be gint met 50 arbeidskrachten. Voor heen werden spelden uit Duitsland ingevoerd. Dr. Heinsius, oud-redacteur van het „Woordenboek der Nederlandse Taal" is op 74-jarige leeftijd te 's-Gra- venhage overleden. tingent bloemkwekerijproducten dat Nederland in Engeland mag invoeren tot stand gekomen. Het totale contin gent bedraagt 150.000 pond, in te voe ren van 1 Mei 1947 tot en met 30 April 1948. Van dit contingent nemen de seringen het leeuwenaandeel in beslag, n.I. ongeveer 90 pet. Ook werd uitvoerig gediscussieerd over de invoer van jonge kasplanten en succulenten, welke een apart con tingent vormt van 25.000 pond. De „British Flowers industries ass." kon zich ermede verenigen dat de leve ringstermijn hiervan zou worden ge steld van 1 Juni 1947 tot 31 Mei 1948. In de tweede helft van Februari 1948 zal men zich opnieuw met elkaar ver staan en zullen de hoeveelheden uit te voeren snijbloemen getoetst wor den aan de eventueel gewijzigde marktverhoudingen, zodat in ieder geval voor 150.000 pond in totaal zal kunnen worden uitgevoerd. Heden en verleden. Bij de ingebruik neming der nieuwe luchtpostdienst Londen-Geneve werden de postzak ken met een oude postkoets naar het vliegveld vervoerd. £m fcoM&ttje.... „Beter weinig te bezitten en God te vrezen, Dan vele schatten met wroeging er bij" „Beter een schoteltje groente, waar liefde heerst, Dan een gemeste stier met haat er bij". Spreuken 1516, 17.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1