Min. Neher over de wederopbouw Er zijn thans geen Zouaven meer Op korte golf j Washington |"1 Square Souooooó DINSDAG 20 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „In 1941 werd ik door een mij niet bepaald welgezind Duitser aange sproken met de vraag in hoeveel tijd ik wel dacht, dat in Rotterdam de zaak weer opgebouwd zou zijn. Ik gaf hem ten antwoord: „vijftien jaar". „Van die periode van vijftien ja ren resten ons thans nog acht. Of wij het in die acht jaren zullen kunnen doen, is op het ogenblik nog on waarschijnlijk. Maar voor en boven alles moet het onze doelstelling zijn om in die acht jaren zoveel mogelijk tc verwezenlijken van hetgeen reeds had moeten geschieden. Zo sprak minister Neher Zaterdag bij de opening van de tentoonstelling „Roterdam straks" in het museum Boymans te Rotterdam. „Daarbij moeten wij niet alleen on ze aandacht richten op deze sta zei de minister verder, „maar tevens op alle plêken in ons land, waar het oorlogsgeweld schade heeft veroor zaakt. Ongetwijfeld zullen wij niet kun nen verwezenlijken wat wij willen. Een plan wordt opgemaakt om in 1950 b.v. de St. Laurenskerk hersteld te hebben. Ik hoop, dat dit werkelijk heid wordt." „Wij horen en lezen dikwijls", zei- de minister Neher: .-Waarom moeten er nu eerst bankgebouwen verrij zen? en waarom geen woonhuizen?" „Nu is een van de eerste taken, die wij allen te vervullen hebben, niet alleen dat de mens wone, maar dat PROFESSOR HUGO VISSCHER OVERLEDEN. Op 82-jarige leeftijd overleed Za terdag te Alkmaar prof. dr. Hugo Visscher, oud hoogleraar aan de rijksuniversiteiten te Utrecht en Leiden en oud Tweede Kamerlid. Hij werd predikapt 'in 1891 te St. Jansga, en achtereenvolgens te Zeg veld, Delft en Ouderkerk. In 1903 werd hij als opvolger van prof. H. Lamers als hoogleraar te Utrecht benoemd, om onderwijs te geven in de geschiedenis der godsdiensten, de wijsbegeerte van de godsdienst en de geschiedenis van de leer aan gaande God en de ethica. Sinds 1931 was hij bijzonder hoogleraar in de gereformeerde godgeleerdheid. In 1933 werd hij ook als zodanig te Leiden benoemd. Van 1922 tot JÖ35 is prof. Hugo Visscher lid ge weest van de Tweede Kamer voor de A.R. partij. RADIO Woensdag. HILVERSTEM II, (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.30 Het Harmonie orkest „La garde républicaine". 7.45 Het woord, voor de dag. 8.15 Orgel Arie Peters. 8.00 Nieuws. 8.30 Wer ken van oude meesters. 9,00 Op be zoek bij onze jonge zieken. 9.50 Lioht orkest, suites. 11.00 Anny Wiegmans, piano. 11.30 „Hollanda sextet". 12.15 Het N.C R.V.-koor 13.00 Nieuws. 13.25 Continental Quintet. 14.00 Disco Va riété gr.platen. 14.50 Piet Post, orgel. 15.20 Musette-klanken. 13.35 Kamer muziek. 16.30 Jeugdkoor. 17.30 Mars muziek. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Radio Philharmonisch orkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Het nieuws uit Indië. 19.30 Rhapsodie-orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 De betekenis van den 17de- eeuwse dichter P. C. Hooft. 21.05 N. C.R.V. Vocaalkwartet. 21.30 Swee- linckkwartet. 22.00 „Texel het vogel eiland". 22.30 Nieuws. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Populair avond concert. HILVERSUM I, (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.plafcen. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de vrouw, „een goede buur is beter dan een verre vriend". 10.20 Voor de vrouw. „Onze keuken". 10.35 Kamermuziekpro gramma. 11.00 Populair non-stop programma. 12.00 Gram.platen. 12.35 Johan de Jong, orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor het platteland. 13.20 Vau deville-orkest. Boekbespreking voor de vrouw. „Sybrech Willemsdochter". 14.15 Gevarieerd kamermuziekpro gramma. 15.45 Op bezoek bij zieken. 16.45 Het doorluchtige „Hooft" onzer vaderlandse poëten. 17.15 Wiener en Doucet, piano-duet. 17.35 Jan Vogel en zijn accordeonorkest. 18.00 Nieuws. 18.25 E.T.A.-Trio. 18.30 Voor de Strijd krachten. 19.15 Kwartet Jan Cordu- wener. 20.00 Nieuws. 20.15 Parade der Verenigde Volkeren. 21.00 Hoorspel, uit het leven van P. C. Hooft 22.00 Paul Godwin, viool. 22.15 „The Ram blers". 22.45 Lezing, 23.00 Nieuws. 23.15 Op vleuge'len van muziek. 23.15 Malando en zijn Tango rumba-orkest. de mens goed zal kunnen wonen. En in deze stad is het voor de welvaart van de bevolking van deze stad, maar ook voor het gehele land be slist noodzakelijk, dat die lichamen, waarin deze welvaart haar basis kan vinden, zo spoedig mogelijk weer worden tot stand gebracht, en ook, dat daarnaast het wonen van de mens met deze ontwikkeling gelijke tred zal kunnen houden." TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM? Naar „Trouw" verneemt, bestaan er zeer ernstige plannen tot het or ganiseren van een grote tentoonstel ling in Amsterdam, welke in de loop van het volgend jaar, vermoedelijk samenvallend met de viering van het regeringsjubileum van H.M. de Ko ningin, zal worden gehouden. Deze plannen, waartoe het initiatief genomen is in de kringen van het Ini tiatief Comité Amsterdam en waar over reeds overleg heeft plaats gehad, zowel met de regering als met het ge meentebestuur bevinden zich in een vergevorderd stadium. SLAGERSPATROONS VERGADERDEN. In het Casino in Den Bosch hielden Maandag de R.K. Slagerspatroons voor de eerste maal na de bevrijding een landelijke vergadering. Uit het overzicht der werkzaamheden van het bondcbureau bleek, dat het leien tal van de bond .gestadig groeit. Op het ogenblik telt de bond 2305 leden, waarmee hi' op een na de "rootste der R.K. Midienstandsverenigingen is. In het hoofdbestuur werden gekozer de heren C. J. A. Ammerlaan uit. D"*n Haag, L. Staals uit Eindhoven, C. Sips, Breda en L. Ooms, Tilburg. „SINT RAPHAëL." De raad van afgevaardigden van de Kath. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „Sint Raphaël" heeft te Utrecht afscheid genomen van vier hoofdbestuurders en ambtenaren: voorzitter Wigman, secretaris Tim mermans en de ambtenaren Prest en Horpers. De aftredende voorzitter is tot ere-voorzitter benoemd Het aantal leden van ,.Sin', Ra phaël" bedraagt 15.656. I ONTHEFFING VERBOD VERVOER VAN LAMMEREN. De voorzitter van het bedrijfschap voor vee en vlees heeft met ingang van 19 Mei 1947 ontheffing verleend van de „verordening -verbod veever- voer 1946" voorzover het lammeren betreft, welke zijn geboren in het voorjaar van 1947. Met ingang van die datum is voor ,het vervoeren van lammeren naar het Zuidelijk gebied geen invoermachtiging meer vereist. De verbondsbepalingen van de „verordening verbod veevervoer 1946" blijven nog onveranderd van kracht met betrekking tot het ver voeren over de grote rivieren van schapen geboren in 1946 en eerder, alsmede van alle "soorten runderen en paarden, en van varkens met een levend gewicht van 25 kg. en zwaar der. KATHOLIEKE OEKRAINSE VLUCHTELINGEN IN WEST EUROPA. Van de 380.000 vluchtelingen, die in West Europa verblijven, tengevol ge van ie Duitse deportaties tijdens de oorlog of de vervolgingen van de Sovjet-politie, is meer dan de helft gevestigd in de Britse, Amerikaanse en Franse zones van Duitsland. Deze Oekrainers zijn\overwegend katho lieken van de Griekse ritus, zij er kennen de Patriarch van Moskou, die het Sovjetbewind toegedaan is, niet. Onder de vluchtelingen bevinden zich 400 katholieke priesters en bijna evenveel orthodoxe, waaronder 22 bisschoppen, terwijl de katholiek Oe- krainse bisschoppen, die op hun post bleven, door de Sovjets gevangen ge nomen en tot zware straffen veroor deeld werden. De H. Stoei heeft zich steeds bekommerd om deze Oe krainers en getracht hun morele en materiële toestand te verzachten. On langs benoemde de Romeinse Congre gatie voor de Oosterse Kerken Bis schop Ivan Butschko tot Apostolisch Visitator van deze Oekrainse katho lieken. Hij heeft zijn zetelde Rome en zijn jurisdictie breidt zich uit over de in West-Europa (Duitsland uitge zonderd) verblijvende Oekrainse en Roetheense Katholieken. Tijdens een reis door West-Europa wijdde Mgr. Butschko te Rijssel in Frankrijk een Oekrainse Kerk in. MEER WINST VOOR SIGAREN WINKELIERS. De Nederlandse bond van katholie ke sigarenwinkeliers hield te 's-Her- togenbosch zijn tweede na-oorlogse congres. Ongeveer 70 afgevaardigden van de talrijke plaatselijke afdelingen waren aanwezig. De voorzitter, de heer A. van Beurzen, werd met alg. stemmen in zijn functie herkozen. Een belangrijk punt van de bespre kingen vormde een algemeen protest van de aanwezigen tegen de te lage winstmarge in het sigarenwinkeliers- bedrijf. Besloten werd, aan de betref fende i; tan ties een motie te doen toekomen, waarin wordt aangedron gen op verhoging van de 14 procent winst tot de aanvankelijk vastgestelde 16 procent, indien de winkelier de tabaksartikelen rechtstreeks van de fabriek betrekt. STAATSLOTERIJ. Hoogste prijzen. 2000.— no. 16650 1000.—: no. 3192, 9344, 10638, 15194 en 20257. 400.no. 4672, 12092 15952 en 17577. 200 no. 11173, 13028, 13029 en 15499. 100.—: no. 17997, 1970, 12535, 6571, 16093, 20645 8690, 9944, 1027, 10920 en 20675. DISTRIBUTIENIEUWS VERRUIMING VAN DE DISTRIBUTIE VAN RIJWIEL BANDEN. Er is een wijziging in de distributie van rijwielbanden op komst. Hoewel de bijzonderheden van de regeling nog niet bekend zijn, kan toch wel gezegd worden, dat het aantal perso nen, dab voor banden in aanmerking komt, aanzienlijk uitgebreid zal wor den. We menen, dat deze mededeling met een zucht van verlichting zal worden ontvangen. Het is nl. momen teel zo, dat er tal van catsgorieën zijn, die niet in aanmerking kwamen voor banden. We denken b.v. aan de huisvrouwen, die ter verkrijging van schaarse goederen uren moeten beste den en van de ene zaak naar de an dere dienen te gaan. Dit is practisch onmogelijk voor haar, die een druk huishouden hebben met enkele kin deren. WEER EEN EI VOOR IEDER. Op 22 Mei zal weer voor alle leef tijdsgroepen een bon voor een ei worden bekend gemaakt. OP 29 MEI EEN BON VOOR ZACHTE ZEEP. De aanwijzing van een bon voor zachte zeep is uitgesteld tot 29 Mei. Vermoedelijk zal op 13 Juni een ge combineerde bon voor waspoeder en soda worden aangewezen. MINDER VLEES. In verband met het geringe aanbod van slachtvee is het noodzakelijk ge bleken, aldus „Parool", het vlees rantsoen gedurende enige maanden opnieuw te verlagen. Vermoedelijk zal de vermindering vijftig gram per veertien dagen be dragen. De veehouders sturen hun in de winter vermagerde koeien liever nog enkele maanden in de „vetwei", voordat ze de beestjes aan de markt brengen. Verwacht wordt, dat in de zomer het vleesrantsoen weer zal kunnen worden verhoogd. Zij komen uit de lucht vallen Volgens de New Yorksche cor respondent van de „Daily Mail" is bekend geworden, dat illegale Joodsche immigranten per para chute in Palestina zijn neerge komen. Rabbijn Baruch Korff, waarnemer van de V.N. voor de commisr'? voor politieke actie in zake Palestina, heeft gezegd, dat de laatste drie weken verschei dene immigranten zijn neergela ten en dat anderen een opleiding voor parachutist volgen onder toezicht van voormalige Ameri kaanse officieren. De vliegtui gen worden door genoemde c6m- missie voor politieke actie ge charterd. Korff wilde de plaats, van optijging niet bekend maken, doch zeide, dat de toestellen de reis naar Palestina en terug in tien uur doen. ^ONDAG was de laatste bestaansdag van de Ned. Zouavenbond. De St. Jozephkerk te Hilleom was versier^ met pauselijke vlaggen, ba nieren en schilden. Bijzonder rijk was ook ce versiering van het H Hart. Voor het bedehuis prijkten de pauselijke en vaderlandse vlaggen. rie der „beweging1 na. Hij wijst op de drie gebroeders Hoed, uit Volen- dam, Pieter Jong uit Lutjebroek, Corh. Schrama, uit Hillegom. Hij wijst op de 3138 Nederlandse Zoua ven, wat op-een totaal van 11000 nog al wat zegt. Verder op pater Wilde S.J., hulpaalmoezenier te Rome; op broeders Barnardus te Oudenbosch, een echte volksman. Hij vermeldt Moeder Jong, uit Lutjeboek, die haar zoons inspireerde, een mooie figuur, die zorgde voor het thuisfront van die c agen. Hij be«:hrijft kort de slag van Mentana en het deel, dat onze jon gens daaraan hadden. Hij komt dan aan luitenant Wils, de .eigenlijke ini tiatiefnemer tot opiohting van de bond. Broeder Christofoor komt dan tot pastoor-deken Jansen te Amsterdam en dan tot de laatste bonds-adviseur, pastoor B. van Leeuwen, die 30 jaar op zo'n voortreffelijke wijze 't bonds adviseurschap heeft bekleed. Zijn eenvoud doet denken aan die van pa ter De Kruiff; hij verdient de gou den medaille. Aan het eind van deze bond wijst spr. er op, dat kath. Nederland voor •de oud-Zouaven niet alles heeft ge daan, wat gekunefhad. Wat dat volks deel niet deed, heeft pastoor Van Leeuwen gedaan. In het bijzonder moet hier vermeld worden, wat deze herder verrichtte voor de behoeftige oud-Zouaven. Wij moeten fier wor den op dit stuk verleden. Laat er op 3 Nov. as., als er 80 jaar verlopen zijn sinds de slag bij Mentana iets meer gebeuren. Voorz. Harks dankt de spreker, die een stuk gedegen studie heeft uitge dragen. Spr. onderstreepn, wat de broeder gezegd heeft over pastoor v. Leeuwen, die 30 jaar gezwoegd heeft, bijzonder voor de behoefteen. Pastoor Wils sluit zich bij die hulde en dien dank volledig aan. Het bloed der Zouaven heeft de banieren des Pauses gekleurd. Laten wij trouw blijven aan de H. Vader en hem ge- Laatste vergadering van de bond te Hillegom Te half elf werd een plechtige H. Mis opgedragen voor de overleden cud-Zouaven. Ze werd bijgewoond door pastoor Ign. Wils uit Den Haag, broeder Christofoor uit Oudenbosch, het bestuur van het Ondersteunings fonds, vele betrekkingen van de oud- Zouaven uit heel het land en honder den parochianen. Celebrant was pas toor B. van Leeuwen, bonds adviseur, met assistentie van de beide kape laans der parochie. De feestpredica- tie werd gehouden door pastoor Wils, zoon van de Zouaven-luite- nant Wils, die als tekst genomen had: De zaak van de Paus is de zaak van God. Te 1 uur was de slotvergadering in hotel Sistermans te Hillegom, waar bij de genoemde geestelijken en de be trekkingen van de overleden oud strijders tegenwoordig waren. Na een korte inleiding van de voorz., de heer Hark, opende pastoor van Leeuwen met gebed. De heer R. J. J. Heinman las de notulen der laatste vergaderin gen en memoreerde het overlijden van de laatste Zouaaf, de heer Ver beek te Rosmalen. Vervolgens memo reerde hij, dat de laatste gelden (ƒ104.50), zijn besteed voor H Mis sen en voor belanting van de tuin v. ce internuntius, zoodat alle gelden op zijn. Voorgelezen werd een telegram, verzonden aan ZH. de Paus, luiden de als volgt: de Bond van Oud- Zouaven, brengt op deze laatste ver gadering eerbiedige hulde aan Uwe Heiligheid." Pastoor Van Leeuwen licht toe, waarom dit telegram ere-plicht is. Spr. zegt, jaren geschreeuwd te heb ben om gelden v. ondersteunirig van behoeftige Oud-Zouaven, maar over het algemeen waren de bijdragen niet groot. Broeder Christofoor gaat de histo- hoorzaamheid betonen. Spr. eindigt met de uitroep: Leve de Paus-Ko ning! Pastoor Van Leeuwen spreekt nu nog een kort en kernachtig woord, waarna hij verklaart, dat de Bond is opgeheven, waarna door allen ge knield voor de zielerust der oud- Zouaven wordt gebeden. Herinneringen aan onze Zouaven. Broeder Christoforus van het insti tuut St. Louis te Oudenbosch bereidt de oprichting voor van een algeimeen Nederlands Zouavenmuseum. In Juli zal te Oudenbosch een „Mentana- tentoonstelling" worden gehouden. Het aandeel, dat door Nederlandse Katholieke vrouwen aan de Zoua ven werd geschonken na de slag bij Mentana, zal o.m. op deze tentoon stelling geëxoseerd worden. Eertijds brachten de vrouwen er 4000 gulden voor bij elkaar. De architect P. Cuij- pers maakte het ontwerp. Nadat een deputatie der Nederlandse vrouwen het vaandel aan Z.H. Paus Pius IX had aangeboden, sierde het enkele tientallen jaren de Sixtijnse kapel te Rome. Ongeveer 1 jaar geleden werd het overgebracht naar Nederland, toen er sprake was van de oprichting van een Alg. Nederlands Zouaven museum Dit museum kwam toen niet tot stand en het vaan'del werd tijde lijk ondergebracht in het Bisschop pelijk Museum te Haarlem. In Oudenbosch berusten voorts stapels brieven van Zouaven en van het toenmalige „Katholieke Thuis front", voorts bezit men er een zeld zame „Bene Merenti"-medaile („voor hem. die het welverdiend heeft") in goud, waarvan er slechts 40 werden geslagen en waarvan meer dan de helft aan Nederlanders werd uitge reikt. )OOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 3 o ÏOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. Het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden heeft de S.D.-chauffeur G. v. B. tQt de doodstraf veroordeeld. De eisch was wegens schuld aan de dood van vele goede Nederlanders 20 jaar. Vijf levende coloradokevers zijn op het strand bij Kijkduin gevonden. De 3-jarige P. J. v. d. W. aan de Trekweg te 's Gravenhage heeft een pot met hete thee over haar lichaam pje gekregen, toen zij alleen in de keuken was en de theepot van het gastoestel had getrokken. Ze is aan de gevolgen overleden. Een felle brand heeft te Nijme gen gewoed in de textielfabriek van de firma J. Troost. De schade wordt geschat op 100.000 gld. De oorzaak is vermoedelijk een defect in de schoor steen. BUITENLAND. De Duitse generaals Brauer en Mueller, die in December wegens moord op Griekse burgers ter dood waren veroordeeld, zijn hedenmorgen te Athena terechtgesteld. Een Amerikaans legervliegtuig is bij Windsor in Ontario neergestort. Vijf doden. Ter gelegenheid van de herden king van dr. Schaepman te 's-Graven- hage is een gedenksteen onthuld in de woning van de heer G. A. During in de Papestraat. Een Amerikaans super-fort is bij Tokio neergestort. Eén inzittende werd gedood. In Saigon (Indo-China) is de alarm-toestand afgekondigd. Opstan delingen hebben een aanval op de stad gedaan en men vreest, dat de aanvallen zich zullen herhalen. Een grote brand op het Noorde lijk Japanse eiland Hokkaido heeft 1.000 huizen in de as gelegd. Bij deze enorme brand (de Japanse huizen bouw is uiterst licht en erg brand baar) zijn betrekkelijk weinig slacht offers te betreuren, doch duizenden zijn dakloos. Op het Siberische schiereiland Kamsjatka zijn olievelden ontdekt. Sovjet-deskundigen schaten de jaar lijkse productie op een millioen ton. De Passiespelen van Oberam- mergau worden in 1950 weer hervat. Het Amerikaanse militaire be stuur heeft officieel toestemming ge geven. In de strijd tegen de zwarte han del heeft het Amerikaanse leger met ingang van 26 Mei de particuliere verzending van Amerikaanse tabak en sigaretten naar Duitsland verbo den. LEIDSCH TRIBUNAAL Het Leids Tribunaal deed heden ochtend uitspraak in de volgende za ken: Mej. A. W. de Jong te Leiden, in ternering voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden tot 9^Nov. 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten en het be kleden van openbare ambten. J. Vrolijk te Alphen a. d. Rijn, in ternering voor de tijd van 2 jaar en 3 maanden tot 7 Aug. 1947, ontzet ting uit de beide kie srechten. A. J. Parmentier te Hillegom, in ternering voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden tot 23 Dec. 1947, ontzet ting uit de beide kiesrechten, nen bij de gewapende macht, het be kleden van openbare ambten. M. D. Segijn te Leiden, internering voor de tijd van 4 jaar tot 5 Juli 1949, ontzetting uit de beide kies rechten, het bekleden van openbare ambten. G. Blijleven te Leiden, internering voor de tijd van 3 jaar tot 26 Juni 1948, ontzetting uit de beide kies rechten, het dienen bij de gewapen de macht, het bekleden van openbare ambten. HAAGSE POLITIERECHTER. BEGRAVEN IN EEN GEHUURDE DOODKIST. De Haagse Politierechter kreeg Maandagmiddag een merkwaardig geval van oplichting te beoordelen. Daar stond terecht de begrafenis ondernemer P. J. v. d. L. uit Leiden die in 1944 het stoffelijke overschot van zekere C. teraarde had doen be stellen. De man had voor 150, een lijkkist geleverd, die na de be grafenis met de andere kosten be taald was. Doch, naar later bleek, had de begrafenisondernemer de lijkkist gehuurd van de timmerman. Toen de teraarde bestelling had plaats gevonden, werd het lijk uit de kist verwijderd en zo in het graf gelegd en onder de aarde bedolven. De kist werd terug gegeven. Echter werd geruime tijd later het lijk ontdekt, zodat het bedrog uit kwam, en de begrafenisondernemer zich nu wegens oplichting had te verantwoorden. Hij bekende de fei ten en zeide in moeilijke financiële omstandigheden te hebben verkeerd. De Officier vond de feiten zo ern stig, dat 'hij drie maanden gevange nisstraf eiste. De rechter veroordeel de tot twee maanden gevangenis straf. L. F. v. S, te Leiden had de Geldschieterswet overtreden, door zonder er de vergunning van het gemeentebestuur voor te bezitten, het bedrijf van geldschieter uit te oefenen. Wel had verdachte een ver gunning van het Departement, doch dat was niet voldoende, hoewel v. S. dit meende. Daarom veroordeel de de rechter, na de eis van een maand gevangenisstraf door de Of ficier, tot een maand gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een geldboete van 100,of 20 dagen hechtenis. G. de J. te Wassenaar had een koe gekocht, en het dier was clandestien geslacht. De Officier bij de Haagse Politierechter vond/ dat nogal groot scheeps gegaan en vorderde zes maanden gevangenisstraf. De poli tierechter veroordeelde conform die HAAGS GERECHTSHOF. Wegens clandestiene slachterij was W. J. R. te Leiden door de politie rechter veroordeeld tot onvoorwaar delijke gevangenisstraf, van welk vonnis .verdachte in hoger beroep kwam bij het Haagse Hof. De proc.- generaal zag echter geen termen in de straf wijziging te brengen en vor derde bevestiging van het vonnis. DE PINKSTERDRUKTE EN HET VERVOER VAN MILITAIRE VERLOFGANGERS. Ten einde aan de Pinksterdrukte tegemoet te komen zullen de Neder landse Spoorwegen van 24 t.m. 27 Mei op verschillende baanvakken voor treinen lateii lopen. Voor zover de materieel-positie het toelaat zullen in de treinen van de normale dienst regeling rijtuigen worden bijge plaatst. Ten dienste van de militaire verlofgangers zullen op 23 Mei extra- treinen van de garnizoenen naar de bevolkingscentra lopen en op 27 Mei zullen deze extra militaire treinen het verkeer van de bevolkingscentra naar de garnizoenen onderhouden. In verband met deze regeling zullen op 25 en 26 Mei geen extra militaire trei nen rijden. Humoristische Avonturen-roman, door: LEROY SCOTT. 47) „Verduiveld!" riep hij driftig. „De een of ander heeft er mij lelijk laten inlopen! Maar ik zal dat jonge span netje nog wel eens krijgen!" „Het spijt mij, dat het zo gelopen is", zei nu de heer Pyecroft. En toen met een glimlach van verontschuldi ging, als iemand, die weet, dat hij zich een vrijheid veroorloofd: „Mis schien zou u nu in ruil voor de ge schiedenis, die u ontgaan is, de lezers van uw blad een verhaaltje kunnen opdissen over de huishoudster van mevrouw De Peyster, die in zomer maanden haar broer en haar nicht onderhoudt". Ondanks de ondervonden teleur stelling moest de heer Mayair toch even lachen. „Er zit in jou wel gevoel voor hu mor, oude kerel!" zei hij. „Dank u", zei de heer Pyecroft met het air van iemand, die heel gelukkig was met het compliment. Hij ging nu de heer Mayfair voor langs verscheidene gangen en trap pen, kwam ook langs de kamer, waar Jack zich schuil hield, en geleidde hem tot aan de voordeur. Met een beleefde buiging nam hij afscheid. Toen holde hij naar boven en stond geen minuut later in het bewuste kamertje. Mary sprong overeind, zo dra ze hem zag, en stak hem vol geestdrift haar hand toe. „Ik stond u al op te wachten, om u te bedanken!" riep zij met al het vuur der jeugd. O, wat heeft u dat kostelijk bedacht! Ik ben al naar uw zuster geweest, om het haar te ver tellen. Zij zal het u zeker vergeven, daar zal ik voor zorgen. Nu ga ik naar Jack. O, wat zal hij lachen!" En zij barstte weer in een onbedaarlijke lachbui uit. „Als ik er toch aan denk, dat hij al de tijd, dat hij hier zo te zeggen op nieuwtjes zat te azen, als het ware naast de hoofdpersonen van een sensationeel bericht zat!" En weg was ze. naar Jack toe. „Ze mocht wel zeggen, naast de hoofdpersonen van twee sensationele berichten, Angélique?" mompelde de heer Pyecroft, alias de heer Preson. „Ze mocht wel zeggen, naast de hoofdpersonen van drie sensationele berichten",* dacht mevrouw De Pey ster huiverend. Maar ze zorgde er wel voor dat ze die gedachte niet uitsprak. XVI DE MAN MET DE GUMMIBOORD. Het leuke glimlachje, dat de heer Pyecroft om de lippen speelde, de laatste maal dat hij was binnengeko men, en dat hij tijdens de lectuur van Zeewier zo heldhaftig had weten te onderdrukken, kwam opnieuw te rug en ditmaal nog opvallender. Me vrouw De Peyster merkte het ook op te meer daar ae persoon in kwestie haar thans recht in het gelaat zag. „Wat is er?" voelde zij zich genoopt te vragen. „Wel Angélique, wij drieën zijn niet de enigen, die mevrouw De Pey ster er tussen nemen. Ik zal je'eens wat vertellen. Onze vriend, de meu belmaker is op hetzelfde doel uil. Zo terloops kan je wel zeggen, dat hij evenmin een meubelmaker is als jij of ik!" „Wat is hij dan?" „Een detect!/e, lieve zus". „Een detective?" „Ja en wel een particuliere detec tive!" verduidelijkte de heer Pyecroft „Maar hoe kom je daarbij?" „Wel, ik achtte mjj verplicht zo ^ongemerkt een oogje op onze nieuwe gast te houden. Toen ik zo even een poosje weg was, ging ik eens kijken wat hij toch eigenlijk uitvoerde. Hij was in de bibliotheek bezig. Zo heel toevallig kwamen mijn ogen bij het sleutelgat terecht, lieve Angélique, en wat zag ik? Met de meeste ijver zocht hij de laden na van het grote bureau en zijn belangstelling scheen meer de brieven in de laden te be- treffen dan de laden zelf. Uit vlug heid, waarmee hij te werk ging, maakte ik op, dat hij wel degelijk wist wat hij met dat onderzoek voor had" „En wat denkt u dat dit be tekent?" fluisterde mevrouw De Pey ster. „Wel, de een of ander is er natuur lijk op uit iets compromitterend voor mevrouw De Peyster. in handen te krijgen", zei de heer Pyecroft. „Wat het is, weet ik natuurlijk niet. Maar ik weet nu vast zoveel, dat die zoge naamde meubelmakeer een detective is. O! Ik ken dat volkje! Altijd er op uit stof bijeen te garen voor hun ver moedens en veronderstellingen. Niets is veilig voor hun speurzin! Altijd azen zij op prullemanden, in de hoop dat het een of ander snippertje hen in het gelijk stelt. En vinden zij iets, dat er op lijkt, dan zijn zij er op uit, beide partijen tegelijk te plukken! Ik moet zeggen, in dit opzicht althans zijn zij wonderlijk onpartijdig! Alles bij elkaar een verrukkelijk soort he ren! Wat zou de élite beginnen zon der hen? En ook, wat zij zonder de élite?" Mevrouw De Peyster deed maar geen moeite een geschikt antwoord te vinden op zulk een raadsel. Zij had trouwens wel wat anders aan haar hoofd. „De steunpilaren van Amerika's uitstekende moraal", ging de heer Pyecroft voort. „Maar, ik moet je zeggen, Angélique, dat ik even be nieuwd ben als jij, wat die trotse, voorname mevrouw De Peyster tooh kan hebben uitgevoerd, dat detectives in haar boeltje snuffelen. Overigens, lieve, het laat ons koud, hé?" Geen minuut later stormde Mathil- de naar binnen en deed de deur ach ter zich in slot. Zij was helemaal bui ten adem, en had zeker weer iets vreeselijks beleefd. „O! Hij vroeg mij de sleutels van mevrouw De Peyster's eigen suite" bijna had zij gezegd van uw eigen suite „Hij had nog heel in 't bij zonder opdracht gekregen, alle zorg te besteden aan het bureau van me vrouw, zeide hij". „En heb je hem de sleutels gege ven?" vroeg de heer Pyecroft, hier mee de wens voorkomend van me vrouw De Peyster, wie deze vraag reeds op de lippen brandde. „Ik zei hem, dat ik die sleutels niet had", zei Mathide. „O!" ontsnapte aan de lippen van mevrouw De Peyster. „Maar", ging Mathilde voort, „daar mee was ik nog niet van hem af, want hij zei eenvoudig, dat dit niets be tekende; hij had in zijn jeugd van alles geleerd en voor mijn ogen stak hij het slot open". „Die kunst heb ik helaas, nooit ge leerd", zei de heer Pyecroft spijtig, bijna klagend. „Ik heb nog nooit een slot opengestoken". „Maar waar is hij nu?" infor meerde mevrouw De Peyster. „In de zitkamer van mevrouw De Peyster; hij is bezig met haar schrijf bureau". „Hij zoekt en hij zoekt; 't schijnt iets van veel belang te zijn", mom pelde de heer Pyecroft. „Kan jij be grijpen, wat het is Mathilde?" 'Neen, dat kon Mathilde niet. „En jij, Angélique?" Angélique begon wel iets te begrij pen, en als zij het bij het rechte eind had, dan was het te erg, om te over leven. Maar ze zweeg wijselijk. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2