3te Ceicbe Sou/fca/nt JONGEREN SPREKEN Rede Minister-president dr Beel DE RUSSEN NAMEN DAT NIET Iran sluit de grens met Rusland KANTTEKENINGEN ROND EEN ARBEIDSFEEST DINSDAG 20 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11091 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. V Drie belangrijke punten DRIE punten uit de Zaterdag door de onder-voorzitter van de Kath. Volkspartij mr. Sassen te Utrecht ge houden rede willen 'wij onder de aan dacht brengen. Zij zijn zéér belangrijk, naar onze overtuiging, voor een gezond, voor uitstrevend nationaal en katholiek leven. Men moet beginnen, zoo zeide spr., met de onderneming te hervormen, niet het bedrijf. Dat is ons uit het hart gegrepen! Wij hebben het al meermalen ge schreven in ons blad, dat wie de eisen van deze tijd begrijpt al zijn aan dacht moet wijden aan de hervorming van de onderneming. De onderneming staat het dichtst bij de werkende mens. Daarom is het vraagstuk van de medezeggenschap in de onderne ming véél belangrijker, dan dat van de medezeggenschap in het bedrijf. En, consequent aan dit inzicht in de feitelijkheid, heeft ook wij mogen dat hier wel even releveren de fractie der K.V.P. in de Leidse Ge meenteraad een voorstel ingediend, om de medezeggenschap in te voeren in de afzonderlijke gemeentelijke be drijven en instellingen. „Wij moeten werken concreet, doel bewust, overredend en irenisch", al dus' mr. Sassen. Elk dezer aanwijzingen voor de aard van ons werken verdient onze overweging, maar wij willen vooral de nadruk leggen op het irenisch ka rakter, dat ons werken moet stempe len. Irenisch, vredeminnend, vredelie vend moet ons werken zijn! Wie werkt, intensief werkt, heeft geeij tijd en geen lust, om op anderen te. schelden: hij heeft zijn aandacht te veel nodig, om eigen werk goed te doen. En dat mogen wij zeker niet vergeten als christen moeten wij er ons van bewust zijn, dat het ire nische een wezenlijk-typerende ka rakter-trek is van het Christendom! Het is zo gemakkelijk, om, in een al dan niet behagelijke omgeving, allen,- die anders denken dan wij, omlaag te trekken, waardoor wij in onze ver beelding zélf hoger komen te staan. Maar wij bouwen daarmede niet öp. Wij werken dan niet concreet, doel bewust en overredend. Strijdend tegen het kwaad, met on gerepte handhaving onzer beginselen, moeten wij in die strijd altijd de vre de als ideaal voor ogen houden, altijd irenisch zijn. Wij, katholieken, moeten onder elkaar meningsverschillen weten te verdragen èn weten te waarderen. Mr. Sassen zeide: „Er zijn onder de katholieke Ne derlanders ook wel conservatieven; zij wensen meer een behoudende vernieuwing. Ik bedoel hen, die in volstrekte oprechtheid en in on wankelbare trouw aan het begin sel, naar mijn gevoelen, wat kleu renblind zijn bij het bekijken der feiten. Ik respecteer hen ten volle, maar ik ben ook te loyaal demo craat dan dat ik zou menen, dat de partij zich zou moeten richten naar de inzichten ener niet zeer grote minderheid. Het moet echter mogelijk zijn bihnen de partij misverstanden op te ruimen en temperamentsveyschil- len vruchtbaar te maken". Inderdaad temperamentsver- schillen onder ons moeten vruchtbaar kunnen worden gemaakt. Mgr. dr. Poels zeide in zijn inder tijd beroemd geworden rede „Tijdig", uitgesproken op een Katholiekendag: Wij hebben óók nodig mensen, die de rem bedienen. Maar, zo voegde hij er aan toe: de oude remtoestellen, die achter aan de treinhingen, zijn afgeschaft; wie nu de rem wil be dienen, moet voor op de locomotief staan. De conservatieven onder ons, die willen remmen, kunnen zelfs heel goed werk verrichten, alszij niet achteraan blijven hangen in onze beweging, mokkend en morrend, maar ook loyaal mede willen werken aan het positieve werk, dat gedaan moét worden. Enkele gedachten uit de rede van mr. Sassen hebben wij even willen belichten. Zij zijn de overweging ten volle waard! MINISTERS IN INDONESIË De minister-president en minister Jonkman hebben een bezoek ge bracht aan Makassar, waar zij door president Soekawati werden ontvan gen. In een korte rede heeft dr. Beel mede namens zijn ambtgenoot zijn dank uitgesproken voor de hartelij ke ontvangst. Letterlijk zei dr. Beel: „Ook wij betreuren het zeer, dat na de ondertekening van Linggadjati niet voorspoediger door aller samen werking de nieuwe rechtsorde kan worden voorbereid en opgezet. Het is onze wens daartoe ten spoedigste met u en allen, die bij deze nieuwe staat kundige ordening betrokken zijn, tot een oplossing te geraken. Deze samen werking moet leiden tot de Verenig de Staten van Indonesië. Door de on dertekening van Linggadjati. heeft ook de republiek harerzijds zich hier toe bereid verklaard. Ik betreur het zeer, dat zowel haar uitlatingen te genover de staat Oost Indonesië als tegenover Nederland bij mij vaak ernstige twijfel doen rijzen over hare bereidheid. Deze twijfel mag niet langer blijven voortbestaan". e minister-president wees erop, dat de Nederlandse regering onder alle omstandigheden de grondslagen van Linggadjati tot richtsnoer van haar beleid houdt. Voorts zei de minister, dat zijn ge- Italië vraagt toelating tot de U.N.O. De Italiaanse ambassadeur in Washington heeft gisteren tijdens een onderhoud met Tryvge Lie officieel het verzoek overhandigd om Italië in de U.N.O. op te nemen. Italië hoopt, dat dit verzoe. tijdens de voltallige zitting in September in behandeling zal worden genomen. Vereiste is echter, dat het vredesverdrag met Italië eerst geratificeerd wordt. Ita lië is, na Hongarij, de tweede bond genoot van Hitler, die tot de U.N.O. wenst toe te treden. BOMEXPLOISIE TE BARCELONA. Zaterdagavond is te Barcelona een bom óntploft, die men nabij een ven ster van het verblijf van de militaire gouveneur had neergelegd. Er is eni ge schade aangericht, maar er had den, naar officieel bekend wordt ge maakt, geen persoonlijke ongelukken plaats. De Spaanse politie verklaart, dat zij een man gearresteerd heeft, die vorige week Donderdag op diver se mensen heeft geschoten, nadat men hem een tijdbom had afgenomen. In verband met het feit, dat Franco op 't ogenblik een bezoek aan Barce lona brengt, heeft de politie, naar zij verzekert, alle maatregelen genomen om aanslagen te voorkomen. dachten ook uitgingen naar Hare Ma jesteit de Koningin. Hij wees erop met welk een grote belangstelling zij de ontwikkeling, volgt, terwijl het uit blijven van de zozeer gewenste ver beteringen in de verhoudingen ook haar met ernstige zorg vervult. Letterlijk zei de minister: „Aan het hoofd van de toekomstige Unie zal het Oranjehuis een plaats in nemen zo goed als dit ook in het Ko ninkrijk het geval is. Leve onze Ko ningin, in al ons streven onze leids- vrouwe en door haar uitzonderlijke gaven van geest en hart ons voor beeld". De minister eindigde met de wens uit te spreken, dat door gezamenlijk te traóhten de moeilijkheden te over winnen met' noeste vlijt van allen het staatsgebouw tot stand moge komen en besloot: „Mogen de volken van Indonesië en Nederland, gedreven door hun na tionale gevoelens erin slagen om in nieuwe vormen een hecht en duur zaam samengaan te verwezelijken". Dinsdag en Woensdag vinden de laatste oriënterende besprekingen plaats-, OOK MADOERA LOS VAN DE REPUBLIEK? Op een bijeenkomst van Madoere- zen te Soerabaja is een verklaring aangenomen, dat zij zich scharen ach ter het nationalistisch streven, doch tegen opneming van Madoera in de republiek zijn. De stellers van de ver klaring wensen te spreken namens de Madoerezen van Oost-Java en ze zullen zich, alvorens hun houding ten opzichte van de republiek te bepalen, eerst tot him landgenoten op het eiland richten. DE TERUGKOMST VAN NEDERLANDSE MINISTERS. Uit goede bron wordt vernomen, dat de ministers Beel en Jonkman Donderdag 22 Mei naar Nederland zullen vertrekken. In Singapore zul len zij overnachten. Op 23 Mei zul len zij per Skymaster hun reis naar Nederland voortzetten. De bedoeling van de ministers is Woensdagavond een afscheidsreceptie te Batavia te geven. ONVEILIG LAHORE. Een stroom van vrouwen en kin deren trekt uit Lahore, de hoofd stad van de Pensjaab. Reeds zes da gen lang is de stad het toneel van gewelddaden. Gisteren was het aan tal doden 12 en dat der arrestanten 90. In het centrum der stad pa trouilleren Britse en Voor-Indische militairen door de bijna geheel ver laten straten. Militaire brandweer lieden zijn druk in de weer met het blussen van smeulende resten van gebouwen, die des nachts in brand gestoken zijn. De 27 woningen, aan wier bouw in Juli 1946 te Uithoorn werd begonnen, zijn thans voor bewoning gereed. Elf dezer woningen zijn bestemd voor gezinnen, bestaande uit zeven of meer personen. De Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, ont vangt de sleutel der eerste woning van het dochtertje v. d. burgfmeester. Naar vernomen wordt, hebben de Sowjet-Russische autoriteiten te Berlijn geweigerd hun aandeel van 25 in de herstelbetalingstoewij zing van algemene uitrustingen uit 58 fabrieken in de Britse zóne te accepteren. De toewijzing, die ge schat wordt op 13.563.010 Mark, werd hierna naar het intergeallieerd bureau voor herstelbetalingen ver wezen ter verdeling onder 18 lan den, die 75 ontvangen van alle herstelbetalingen uit Duitsland. Waarom het aandeel van 25 door de Russen werd geweigerd is niet bekend. Men meent echter te weten, dat de Russische weigering op de volgende punten is gebaseerd: 1. De toewijzing werd uitsluitend door de autoriteiten van de Britse zóne en niet door de vier bezetten de mogendheden bepaald. DE VOEDSELCRIS S IN DUITSLAND Dr. Amelunxen, minister-presi dent van Noord-Rijnland-Westfalen, heeft ter gelegenheid van de ope ningszitting van de Landdag, een verklaring afgelegd over de voed seltoestand Van de Britse regionale commissaris, Astbury, had hij de verzekering gekregen, dat in de voedselcrisis in het Ruhrgebied „in de naaste -toekomst een verbetering zou intreden". De Britse opper bevelhebber in Duitsland, sir S'holto Douglas, zou binnenkort zelf de verzekering geven, dat de toestand zich ten gunste zou wijzigen, aldus Amelunxen. Naar vernomen wordt is de voed seltoestand in het Ruhr-gebied even somber gebleven, daar het dagelijks rantsoen nog steeds een calorische waarde van 800 i.p.v. de toegezegde 1.500 calorieën heeft. 2. Een groot aantal waardevolle uitrustingen, waaraan de Russen dringend behoefte hebben, is uit de fabrieken „verdwenen". 3. De Russen zouden tevens be zwaar. gemaakt hebben tegen het feit, dat de Britse autoriteiten 3 fa brieken van de lijst van 61, die goedgekeurd was door de coördina tie-commissie van de bestuursraad, geschrapt hebben. Deze lijst bevatte 41 vliegtuigfa brieken, 19 wapenfabrieken en een scheepswerf. Britse functionarissen te Berlijn weigeren zich over het geval uit te laten, doch zeiden, dat de drie af gevoerde fabrieken „waarschijnlijk weer op de lijst zouden worden ge plaatst". Verklaringen van de president van Vietnam Dr. Ho Tsji Minh, president van Vietnam, heeft verklaard, dat in de vier maanden strijd' tussen de Fran sen en Vietnamezen tussen half De cember en eind April van dit jaar de Fransen 5.000 soldaten hebben verlo ren. Aan Vietnamese zijde werden 5000 soldaten gedood, terwijl 10.000 bur gers om het leven kwamen- Ho Tsji Minh voegde hieraan toe, dat de on derhandelingen met de Franse rege ring slechts kunnen beginnen „op ba sis van Franse erkenning van een verenigd Vietnam als een onafhanke lijke eenheid van de Franse Unie". COMMUNISTISCHE STRIJDACTIE IN CHINA. Naar uit betrouwbare bron te Pe king wordt vernomen woedt sinds gistermorgen een hevige strijd langs de spoorweg Tien TsinMoekden. Aanzienlijke communistische strijd krachten hebben zich van verschil lende stations meester gemaakt en op die lijn de onmiddellijke toegangen tot Tsing Wang Tae, een grote haven op de gTens van China en Mansjoerije, bereikt De aanval op deze spoorweg schijnt bedoeld te zijn om Mandsjoe- rije te isoleren, waar de communis ten zo juist in het gebied van Tsjang Tsjoen een offensief hebben ge opend. ONTPLOFFING IN MUNITIE DEPOT BIJ BRUNSWIJK. In een munitieopslagplaats te Lehr- te, nabij Brunswijk, heeft zich een exploisie voorgedaan, die twaalf per sonen, onder wie een lid van de be zettingstroepen, het leven gekost heeft. Omtent de oorzaak van de ramp heeft men nog geen zekerheid. Het Iraanse ministerie van Oorlog heeft bevolene dat de Sovjet-Iraan- se grens hermetisch moet worden ge sloten. aldus wordt meegedeeld door de Iraanse minister van Arbeid en Propaganda. Buitenlandse waarnemers schat ten het aantal gewapende verzetslie den in Azerbeidsjan, de Noordelijke grenspovincie wbar de Iraanse re gering het vorig jaar het bestuur van de autonome provinciale regeering heeft overgenomen, op 15.000. De mi nister gaf toe, dat verzetslieden in Azerbeidsjan ondergrondse acties voerden, doch zeide, dat het ministe rie van Oorlog de situatie beheerste. De sjah van Iran zal op 24 Mei naar Azerbeidsjan vertrekken. Ten slotte verklaarde de minister, dat de Rus sische ambassadeur in Iran, Sadtsji- ko, om gezondheidsredenen naar Mos kou was teruggekeerd en dat een Rus Gromyko en de atoom-energie In een rede voor het Amerikaans- Russische instituut te New York heeft Andrei Gromyko, de Russi sche gedelegeerde bij de V.N., het Russische standpunt ten aanzien van controle op atoomenergie en van ontwapening verdedigd. De rede is per radio uitgezonden. Gromyko waarschuwde er voor, dat, als de oplossing van een der beide problemen als voorwaarde wordt gesteld voor de oplossing van het andere, beide onopgelost zullen blijven. De Sowjet-Unie zal blijven staan op het standpunt van strikte internationale controle op de atoom energie. De eerste stap daartoe dient evenwel het verbod van ato- sische zaakgelastigde in Teheran was i mische wapens te zijn, terwijl voorts aangekomen. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Parochie Buren (Gld.) werd in de parochiekerk van den H. Qregorius door Z.Em. Kardinaal de Jong 'n Pontificaal Lof gecelebreerd, "Em., voorafgegaan door bruidesj, begeeft zich naar de kerk. 1UA. HEELHUIDS onder het geheven zwaard van de leeuw op de toegangspoort door gewipt te zijn en de Burchtheuvel op vreedzame wijze bestormd te hebben, betraden wij de arena, een ruim plein om geven door een ringmuur met kantelen. Jong lente groen sierde het geheel en ook de vogelen des He mels gaven, in de meest letterlijke betekenis van het woord, acte de présence! Dit laatste concludeerden we niet alleen uit het vrolijke gekwetter, dat boven onze hoofden weerklonk, maar ook en voorral uit de onparlementaire uitroeptekens waarmede deze lieve beestjes hun aanwezigheid onderstreepten op het nog steeds zo schaarse textiel van diverse aanwezigen, o.m. van 'v.vl scribent! Zie hier de omgeving waarin Zondagmiddag jl. op de Leidse Burcht onder de goe de leiding van Joop Koevoets een fris, vrolijk en fleurig spel werd gespeeld: Het Spel van de Arbeid. „Wat kunnen we toch samen veel bereiken I" Het is typerend maar waar. dat het slotwoord van de Gewestelijk-voor- zitter der Kath. Arbeiders beweging, de heer v. d. Ploeg ons inspireerde om ons overigens rustig gemoed eens te luchten in de vorm van deze kantte keningen, die wij willen plaatsen bij het ongetwij feld goed verzorgde verslag van dit Arbeidsfeest, dat u reeds in dit blad heeft kunnen aantreffen. Wat kunnen we toch samen veel bereiken. Geheel in de geest van de normen der welgevoeg- lijkheid sprak de Geweste lijk-voorzitter aan het slot van dit zeker geslaagde feest een kort dankwoord tot alle medewerksters en medewerkers. In dit woord zei de heer v. d. Ploeg schijnbaar terloops, maar de bekende spijker boven op zijn bekende kop slaan de „Wat kunnen we toch samen veel bereiken!" „Inderdaad!", zouden wij willen aanvullen „als wij maar willen". En daar boven op onze Leidse Burcht was die wil aanwezig. Als een symbool: boven op de ruïnes van dit eens zo trotse bolwerk der vaderen, traden thans katholieken aan: jongeren en ouderen, schouder aan schouder. Met hoofd, hand hand en hart verbonden toch één hecht leger: het leger van de arbeid! Mensen van 1947, jonge mensen van de toekomst en ouderen, die hun le venservaring in dienst stel den van die jongeren. Samen bezield door het grote ideaal: de wereld te doordringen met de sociale rechtvaardigheid en de so ciale liefde, die voor ons zo duidelijk worden uitgestip peld in de Pauselijke En cyclieken, welke Encyclie ken op deze dag van de Ar beid zo stijlvol werden her dacht! Eendracht maakt macht. In de prille morgenuren van deze Sociale Zondag klonken, door de gewelven der Hartebrugskerk, uit de mond van Rector Vester de woorden: „Eendracht maakt macht!" Dit oud-Hollandse spreek woord „doet" het ook he den ten dage nog. Het blijft altijd actueel! En het was goed gezien deze simpele waarheid op deze dag vanaf de kansel te gebruiken. Immers in deze na-oorlogse tijd. waar in de diep geslagen mate riële een geestelijke won den nog etteren, moeten wij katholieken eendrach tig samenwerken om deze wonden met barmhartig heid en naastenliefde te verzorgen en te helen! Van onze verdeeldheid naar onze eenheid. Nog een citaat: Enige tijd geleden vond op ..ini tiatief van „Katholiek Lei den" een oriënterende be spreking plaats tussen de dagelijkse besturen van de vak- en standsorganisaties om de grondslag te leggen voor een sociaal-econo misch contact. Tijdens deze gedachtenwisseling werd o.m. door dr. Dijsselbloem gezegd: „Wij katholieken leven nog in de kleinheid van onze verdeeldheid, maar we moeten naar de grootheid" van onze een heid!" Een waar woord, dat de juiste marsrichting aan geeft voor ons katholieke volksdeel. Want het is toch een bekend feit, dat, wan neer 2 Nederlanders dezelf de hobby hebben óf het zelfde doel nastreven, zij een vereniging oprichten! De een noemt deze eigen schap een groot goed en een ander vindt, dat we ons dood-organiseren. Wij voelen veel voor de traditionele gulden mid denweg: organiseer maar bundel! Laat uw blik niet verduisteren door eigenbe lang, maar houdt het oog gericht op het gemeen schappelijk belang! Veel werd er die mor gen gesproken. Wat ons echter, als enige aanwezi ge jongere (van jaren!) het meest frappeerde was: dat men het er gloeiend met elkaar over eens was, dat wij katholieken, die zo heerlijk in ons eigen ran- getje of standje naast-el- kaar-heen-leven, de diver se scheidingsmuren moeten omhalen en gezamelijk on ze krachten en onze ta lenten moeten inzetten voor onze gemeenschappe lijke idealen! Hetgeen wij een zeer lof felijk standpunt vonden, welk standpunt steeds in het deftige notulenboek van „Katholiek Leiden" met nuchtere letters staat opgetekend. Wel bundeling geen versnippering. Wanneer wij in onze (schaarse) vrije tijd ons postzegelalbum eens door bladeren en onze blik la ten dwalen over de meer of mindere kunstzinnige scheppingen van de voor malige Deutsche Reichs- post (sic transit gloria mundi!) wordt ons oog al tijd getrokken naar een ze gel, waarop 2 zeer krijgs haftige mannen (hoe kan het anders?) staan afge beeld en waaronder in het Zwitsers de aan sporing: „Seid Einig Einig Einig!" Waarmee wij maar wil len zeggen, dat hoewel wij daar nu niet bepaald van geprofiteerd hebben de Moffen met de door hen inderdaad bereikte een heid. de verdeelde wereld bijna overheerst hadden. Begrijp dit voorbeeld echter goed: ook wij wil len één zijn, maar dan uit vrije wil en geleid door ons gezond verstand en met eerbiediging van de overtuiging van onze me demensen en niet onder de knoet! Ook wij willen onze idealen uitdragen (let wel niet opleggen!), idealen die opwaarts-Godswaarts gericht zijn en die niet zwemen naar mensenver heerlijking (staatsafgode- rij) of naar zogenaamde Kultur! Het aangehaalde voor beeld een uit de velen, die men uit de wereldge schiedenis kan opdiepen geeft een suggestief beeld van een gedachten gang, die men kan samenvatten on der motto: Wel bundeling geen versnippering! En dan richten wij ons spe ciaal tot de jongeren (be langstelling van de oude ren wordt ook zéér op prijs gesteld: Katholieke jongeren van 1947! Aan ons is de toekomst. Wij vormen een nieuwe gemeenschap. Wij sluiten ons hecht aan een. Bij ons gaat gemeen schappelijk belang voor eigen belang. Wij slopen die ellendige hekjes. Wij breken door. Onze aanval is onze bes te verdediging. Wij vechten hand in hand, met het oog omhoog gericht, voor een betere wereld. Begint NU en geeft deze inderdaad holklinkende leuzen inhoud door jul lie daad! Via Arbeidsfeest, Burcht ruïne, lentegroen, zang. spel, dans, kansel woord, notulenboek en postzegel album weer terug naar ons uitgangspunt, de kernach tige woorden van voorzit ter van der Ploeg: „Wat kunnen we toch samen veel bereiken als wij wil len! En: WIJ WILLEN!!! Feest van de Arbeid. Leiden, 18 Mei 1947. JAN VAN ZONNEVELD. de instantie, die de internationale controle zal uitoefenen, geen onbe grensde bevoegdheid moet hebben. Zij moet zich niet kunnen bemoeien met de binnenlandse aangelegen heden van de verschillende landen. Een doeltreffende controle is slechts noodzakelijk om te verzekeren, dat de atoom-energie uitsluitend voor vredelievende doeleinden wordt ge bruikt. Zoals men weet, is het standpunt van Amerika en an deren dat juist om een vredelie vend gebruik van de atoom-energie te verzekeren een „inmenging in binnenlandse aangelegenheden" noodzakelijk is; om te verhinderen, dat sommige landen zich zouden verschuilen achter hun „binnenland se aangelegenheden" om zich aan contróle te onttrekken'. ZWITSERS MOETEN DUITSERS OPVOEDEN. Ongeveer 60 vooraanstaande Zwit serse opvoedkundigen, professoren en journalisten zijn door de Britse auto riteiten uitgenodigd om de Duitse Krijgsgevangenen-kampen in Enge land en Schotland te bezoeken, ten einde mede te werken aan de herop voeding en geestelijke heroriëntering der gevangenen. De Zwitserse des kundigen zijn geheel vrijgelaten in de keuze van de onderwerpen hunner lezingen, Het is opmerkelijk, dat de Zwitsers ook die kampen zullen bezoeken, waar Duitse Generaals zijn geïnter neerd. Aan een comité van Zwitserse ge leerden en publicisten werd opgedra gen geschikte conférenciers te kiezen. De passagierslijsten van m.s. Oranje en m.s. Java, welke 25 Mei te Amster dam worden verwacht, liggen op ons bureau ter inzage. £en koAA&ttje.... „Het eigen geweten stelt grenzen aan de wijze, waarop men van zijn eigendom gebruik mag maken. En wanneer het algemeen welzijn zulks vordert, kan de overheid de gewe tensplicht nader omschrijven en wet telijk regelen. De overheid heeft te waken, dat niemand zich van zijn eigendom bedient op een wijze, die voor een bloeiend gemeenschapsleven noodlottig is", dr. mr. Angelinus O. F.M. Cap. in „Richtlijnen voor Maat schappelijk herstel".

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1