H. D. Louwes over de landbouw De eerste Hollandse Nieuwe 1 Op korte golf ZATERDAG 17 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „Ik zie gevaar", aldus de heer H. D. Louwes, voorzitter van de stich ting voor de Landbouw en eerste vi- ce-voorzitter van de int. federatie van agriculturele producenten, „ik zie ge vaar in een kortzichtige politiek, die zou leiden tot aantasting van het ih- komen van de landbouwende bevol king. Dit gevaar is niet denkbeeldig en ik beschouw het, internationaal bezien, als dichtbij. Dit aantasten dei inkomens zou het gevolg zijn van het verlangen der regeringen om tot op heffing van de spanning tussen prij zen en lonen te komen. Indien ech ter het inkomen "an tweederden van de wereldbevolking, die zich met landbouw bezig houdt, wordt aange tast, dan zal zulks in verband met het vermindeien van de koopkracht een uiterst nadelige weerslag op de industrie hebben. Ik ben stellig van mening, dat neiging en verlangen tol aantasting van de landbouwinkom sten in de wereld bestaat. Nogmaals ik zou het voeren van een dergelijke politiek uiterst kortzichtig vinden." „Het vormen van iedere internatio nale landbouwoiganisatie met een, welbewuste niaeht dient te berusten op krachtige nationale organisaties in de deelnemende landen. De nationale organisaties behoren niet alleen te berusten op goede be drijven, doch zij ir.oeten ook in het nationale politieke leven en in het culturele leven hun invloed oefenen. Voorts dienen zij over bekwame en toegewijde medewerkers te beschik ken. Indien wij op deze wijze, nationaal gesproken, een groep welgeoefende landbouwsoldaten in het veld heb ben, dan kan de I.R A.P. er een le ger van maken om zijn doeleinden te verwezenlijken". De heer Louwes is zeer tevreden over de invloed, die de georganiseer de- landbouw thans in ons land oefent, al is men nog niet, waar men zijn wil. Hij prees de goede samenwer king tussen de Nederlandsche rege ring en de Stichting voor de Land bouw. Hoewel de Stichting voor de Land bouw en de nationale coöperatieve raad beide onder voorzitterschap van de heer Louwes staan, hetgeen hy zelf een personele unie noemt, is hij toch van mening, dat tussen beide li chamen een veel nauwere organische samenwerking tot stand moet komen. De heer Louwes heeft een stellig vertrouwen in de I.F.A.P. .Hoewel deze federatie tot op heden nog slechts zestien leden telt, kan reeds zeer veel gedaan worden aan het doordringen in politieke, finaciële en verkeerstechi ische vraagstukken. Samenwerking op deze punten ten behoeve van de landbouwende we reldbevolking is reeds mogelijk. Het grootste belang voor de land bouwende bevolking is stabilisering der prijzen op de wereldmarkt voor speciale en stapelproducten, aldus de heer Louwes. Ons land heeft op het gebied van de landbouworganisatie een ongeveer honderdjarige ervaring en kan op grond daarvan ook op internationale schaal nuttig werk verrichten. Met het oog op het wegblijven van dit congres te Scheveningen van een groot producerend land als bijv. Ar gentinië zeide de heef Louwes, dat dit land op het ogenblik, dat al in verband met een gunstige positie op qc wereldmarkt, een eigen politiek voert. Zo spoedig echter deze markt minder willig zal worden, zal men er behoefte aan gaan voelen en dit geldt ook voor een aantal andere lan den met de IF.A.P. mee te gaan doen. ONTPLOFFING IN PAPIER FABRIEK TE WORMERVEER. Om 8 uur hedenochtend heeft zich een explosie voorgedaan in de pa- pierwarenfabriek van de firma A. Dekker te Wormerveer. De fabriek, die geheel uit hout is opgetrokken, vatte vlam en brandde binnen drie kwartier met hoog opslaande vlam men geheel uit. De brand is ontstaan doordat een vat spiritus of benzine plotseling in brand vloog. De kleren van twee vlak naast het vat staande arbeiders vatten daardoor vlam en kameraden van hen slaagden er niet in deze te doven. In uiterste nood bracht men de twee mannen snel naar buiten en wierp ze in een sloot. Eén van hen heeft vrij ernstige brandwonden op gelopen, de ander is er iets beter afgekomen. Beiden zijn naar het ziekenhuis in Wormerveer overge bracht. Brandwonden, die een derde arbeider opliep, blijken onbeteke nend te zijn. Intussen stond binnen enkele minuten de kleine houten fabriek, die gevestigd is aan de Weverstraat 53 en het eigendom is van Adr. Dekker Pzn, in lichter laaie. In de papierwaren vond het vuur gretig voedsel en de ijlings gealarmeerde vrijwillige brandweer uit Wormerveer kon niet meer ver hinderen, dat het gebouw in drie kwartier tijd tot de grond afbran^e. De namen van de twee gewonden zijn A Komen en J Kersten, beiden uit Wormerveer. Komen heeft vrij ernstige brandwonden opgelopen en wordt verpleegd in het ziekenhuis, Kersten echter kon na daar verbon den te zijn, huiswaarts keren. NOORDWIJK 55 Jaar getrouwd Maandag 19 Mei her denken Arie Caspers en Johanna v. d. Berg de dag, waarop zij 55 jaar in de echt zijn verbonden. Wi.1 wen sen het nog zeer kras se paar. dat nog dage lijks zijn gewone be zigheden verricht, van harte geluk. Rapportenboek Amersfoort's concentratiekamp Oostenrijks bewaker stelde het ter beschikking aan het B.O.O.M. Naar gebleken is, beschikt het Bu reau Opsporing Oorlogsmisdadigers sinds enige tijd over een rapporten- dag^cek van het beruchte concentra tiekamp Amersfoort, waarin de be wakers gedurende de jaren 1942 en '43 hun dagrapporten schreven, welke door de commandanten (Heinrich, Stöver en Berg) voor gezien 'getekend werden. Het boek is in karton gebonden en telt 300 foliopagina's. De rapporten zijn met de hand geschreven in vrij wel onleesbaar Duits, zodat men deze thans aan het ontcijferen is. Een Oostenrijkse bewaker heeft dit rappórtendagboek kunnen achterhou den en het tenslotte aan een inwoner uit Amersfoort, werkzaam bij het B. O.O.M., overhandigd. Thans beschikt men dus over de gegevens uit de ja ren 1942 en 1943, zodat alleen die van 1944 tot aan Dolle Dinsdag nog ont breken. Van de tijd na Dolle Dinsdag heeft men de karthoteek, die destijds op aanwijzing van de beruchte kamp beul Kothella in een put is gevonden. Voorts heeft men ook nog steeds niet de hand weten te leggen op het do denboek. In ieder geval geeft het thans ge. vonden rapportenboek hoop, dat na de ontcijfering belangrijk Dewijsmate- riaal tegen de gedetineerden zal zijn verkregen en wellicht ook vindt men er aanwijzingen in over het lot van de vermisten. WALSERIJ-WEST IN BEDRIJF. Rede van minister Huysmans. De minister van Economische Za ken, dr. G. W. M. Huysmans, heeft gisterochtend de inwerkingstelling van de Wals ij-West van de Kon Ned .Hoogovens te Velzen, die dient voor de productie van zware platen, met een rede geopend. Nu de minister hier te midden van een na zware aantasting ten gevolge van de oorlog herrezen bedrijf stond, kon hij niet nalaten, als hij de presta ties- van hen, die hier schouder aan schouder hebben gewerkt om een stuk nationale welvaart te herstellen, noemde, tevens een eresaluut te bren gen aan allen, die op duizenden plaat sen in den lande in industrie, handel, verkeer of ambacht met schier ontem bare ijver en met taaie volharding reeds een stuk nationale welvaart hielpen herbouwen. Spr. zette voorts het belang van walserijproducten voor onze grond- stoffenbasis uiteen. Iedere binnen landse productie van grondstoffen, welke deviezen-besparend of devie. zenkwekend is, vertegenwoordigt een nationaal belang van de eerste orde. Voor de productie van stalen platen geldt dit wel in bijzondere mate, aan gezien gebleken is, dat de in het bui tenland bestaande geneigdheid, staal- export toe te staan, gering is. Bij een verbruikscijfer van 200.000 ton platen van mppr dan 3 millime ter, kan de WalserijWest een produc tie van 120.000 ton leveren. Spr. dacht hier. niet alleen aan onze scheeps bouw, maar ook aan de bouw van bfuggen, wagons, kttels en tanks. De minister bracht de gelukwensen van de regering over en sprak de hoop uit, dat deze nationale industrie voor het gehele Nederlandse volk een blyvende bron van voorspoed en wel vaart zou zyn. Gisteren en vandaag is de eerste nieuwe haring aangevoerd. Er werden behoorlijke prijzen voor betaald en wel voor de kleine soort, plm. 1400 stuks per kantje, van 413 tot 519 en voor de grotere soorten, 900 stuks per kantje, van 372 tot 407; alles per ton berekend - De prijs van de na 16 Mei aange voerde gezouten gekaakte of onge- kaakte maatjesharing blijft, zoals men weet, voorlopig vrij. Alle andere haring en hanngproductemvalle on" der een nieuwe maximumprijsrege- ling. Voor verse haring gelden de volgende maximumprijzen: per stuk 7 y. cent, per kg 52^ cent. Voor gezouten volle en ijle haring mag ten hoogste 8 cent per stuk worden berekend. Voor het schoon maken. d.w.z. een zodanige bewer king, dat de haring voor onmiddel lijke consumptie gereed is (het ont doen van kop, ingewanden, vel en het al dan niet verwijderen van dc graat dus) mag ten hoogste 2 cent per haring in rekening worden ge bracht. Eventuele bijvoeging van uitjes e.d. en verpakkingsmateriaal mag niet extra berekend worden. Gerookte, gestoomde, gemarineerde en gebakken haring mag tegen ten hoogste 10 cent per stuk worden verkocht. Een gefileerde bokking, d.w.z. een bokking, ontdaan van kop. vel en graten, gefileerd en verpakt, mag ZWENDEL MET SUIKERBONNEN. Ambtenaren van de C.C.D. ontdek ten bij een grossier in levensmid delen te Drachten een tekort van 22.000 rantsoenen suiker. De grossier bekende van de bevrijding af o.a. 80 coupures a 50 kg. (16.000 rantsoenen) te hebben verkocht aan een arbeider van een zuivelfabriek tegen prijzen, die varieerden tussen f 75.- en f 250.- per coupure (200 rantsoenen). Ook ruilde hij suiker tegen kleding, keu kengerei, meubelen en dergelijke goe deren. De arbeider van de zuivelfa briek verkocht op zijn beurt coupu res en ook wel suiker aan een ver zamelaar van eieren, een bakker, een ijsfabrikant en een loodgieter. Aan laatstgenoemde, die als geheim dis tillateur bekend stond, verhandelde hij meestal suiker in natura. Voorts kwam de suiker in handen van sluikhandelaren in Drachten en Amsterdam. Ambtenaren van de dienst van invoerrechten en accijn zen ondekten in de woning van de loodgieter een klein distilleertoestel en. een hoeveelheid materialen en grondstoffen voor alcoholbereiding. De grossier, de arbeider van de zui velfabriek en de loodgieter werden in verzekerde bewaring gesteld. Wereldkampioenschap dammen te Alphen De 3e partij om het wereldkam pioenschap dammen tussen P. Chestem (Frankrijk) en R. C. Keiler (Nederland) zal door de Alphense Damvereniging A.D.C. worden geor ganiseerd. De partij wordt gespeeld op Maandag 2 Juni a.s. in het Nuts- gebouw te Alphen a. d. Rijn. Aanvang 7 uur n.m. De belangstelling voor de ze belangrijke gebeurtnis zal zeer groot zijn, vooral ook omdat Alphen voor veel damliefhebbers uit de om geving gemakkelijk te bereiken is. Toegangsbewijzen kunnen worden aangevraagd bij A. Jesse, Emmalaan 90e te Alphen. De ontmoeting is definitief vastge steld op Maandag 2 Juni e.k., in de grote zaal van het Nutsgebouw aan de Hooftstraat te Alphen aan den Rijn. Kampioenschap te Alphen aan den Rijn. De wedstrijden om het kam pioenschap dammen te Alphen aan den Rijn werden voortgezet met het spelen van de volgende wedstrijden: Hoofdklasse: KoopmanA. Bauer 20; Joh. v. Ofwegen--J. Boggaart 20; T. DomburgT. Lagerweij 2 0; R. van KlaverenJ. Dissel 02. Jac. v. OeverenM. de Groot 1—1; L. van ZwienenA. Reynbprg 02. Eerste klasse: C. Verboom—W. B~ rt 02; D. BevaardtII de Vos 02; J. BruinesJ. Zaad 20; A. WolswijkW. Baart 02. tegen ten hoogste 12 y, cent per stuk worden verkocht. Ten slotte mag de winkelier voor een rolmops, bestaande uit een ge hele haring, ten hoogste 11 cent in rekening brengen. Voor het bezor gen van haring en haringproducten mag de winkelier hoogstens 10 cent per bezorging rekenen. Dit geldt niet voor venters en marktkooplie den. Het publiek dient er rekening mee te houden, dat de haringhandel nog over gezouten haring van de vorige teelt beschikt. Dergelijke ha ring mag tegen ten hoogste 8 cent per stuk (10 cent schoongemaakt) wordenverkocht. TH. J. VAN DER HEIJDEN rechtskundig adviseur (lid NVRA) HOGE RIJNDIJK 105-105» - LEIDEN TELEF. 23405 Besprekingen bij voorkeur Vrijdagsmorgens LEIDEN BEDEVAART NAAR HÈILOO. Ouders, die hun kinderen als bruid je willen meenemen naar Heiloo ter bedevaart, moeten vóór Dinsdag a.s. haar opgegeven hebben bij mej. Kerkvliet, Haarl.straat 271, Leiden. De bruidjes zijn in 't wit gekleed. Na Maandag zijn bij de bekend gemaak te adressen (zie de biljetten in de kerkportalen) geen kaartjes meer ver krijgbaar. Moge deze eerste bede vaart na de oorlog met 'n bevredigen de opkomst een welgemeende dankbe tuiging zijn aan O.L. Vrouw ter nood en een zegenrijk verloop hebben, DIRECTEUR, LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd Artsexamen le gedeelte in de geneeskunde: mej. E, C. Mali- nosky Blom te Leersum, de heren J. P. R. Ferwerda te Leiden, A. Gerret. sen te 's-Gravenhage, F. J. Masten broek te Leiden; candidaatsexamen Godgeleerdheid: de heer A. J, den Tonkelaar te 's-Gravenhage. De pro motie van den heer G. H. Blanken ge schiedde cum laude. Op Vrijdag 23 Mei a.s. des na middags te 4 uur zal dr. S. Dresden, benoemd tot buitengewoon hoogle raar in de Letteren en Wijsbegeerte (Moderne Franse letterkunde) zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in het Groot-Auditorium van het Academie gebouw. Gistermiddag heeft prof. dr. C- J. F. Böttcher, benoemd tot hoogleraar aan de Leidse universiteit om onder wijs te geven in de physische schei kunde zijn ambt aanvaard met het houden van een rede over „Chemie en Maatschappij". ZILVEREN JUBILEUM. Donderdag was het 25 jaar gele den, dat de heer J. Lit in dienst trad bij de Leidse brandweer. Dit feit is gistermiddag in de brandweerkazer ne feestelijk herdacht. De comman dant van de brandweer, de heer S. W. Hagendoorn, huldigde in een kor te toespraak de jubilaris en prees hem voor de uitstekende wijze, waar op hij steeds zijn functie vervuld hteft. Spr. wees o.m. ook op de goe de verstandhouding, die altijd ir het brandweercorps heerst. Vervol gens bood de heer Hagendoorn de jubilaris een enveloppe met inhoud en een schilderij aan. Aan mevr. Lit werden bloemen geoffreerd. Tenslotte dankte de heer Lit alle aanwezigen voor hun'belangstelling en de mooie geschenken waarna men nog een poosje gezellig bijeenbleef. Maria-Congregatie afd. Jongeda mes OX. Vr. Hemelv. en St. Joseph. Wegens het vervallen van de Congregatie van j.l. Dinsdag, delen wij mede, dat er a.s. Maandag en Dinsdag een feestavond wordt ge geven in de Maria-Gijzensteeg. Aan vang 8 uur precies. Zie de biljetten in het Kerkportaal. Het belooft een mooie avond te worden. Voor zover kaarten voorradig ook toegang voor ouders en belangstellenden. Kaarten verkrijgbaar bij de leden van Jubi late" en aan de adressen op de biljetten vermeld. Het Bestuur. SEMPRE CRESCENDO. Onder de enigszins ongunstige om- standigheder van een orkest op het leneel in de schouwburg, speelde gisteravond Sempre Crescendo on der leiding van Jaap Stotijn een aan trekkelijk programma, dat (althans gedeeltelijk) een paar maanden ge leden reeds op het jubileumconcert werd uitgevoerd. Blijkens de geest driftige reacties van het maar heel schaars opgekomen auditorium vol deed de uitvoering aan de eisen van een klein deel van muziekminnend Leiden. Het „concerto grosso no. 3" van Vivaldi wist de diligent op plau- :bele wijze tot klinken te brengen. De solist van deze avond de vio list van Asbeck verrastte ten tweede male met een innig muzikale en vaardige vertolking van het viool concert „Dar f" van Mozart. De moeilijke techniek in dit pracht opus heeft van Asbeek onder de knie de innige steer daarvoor bezit hij de nodige poëzie en aanvoe'baarheid. Na de pauze bewoog het orkest zich op meer modern terrein „Pastorale d'été" van Honegger; de toewijding waarmede de artistieke troeven van dit meester'ijk geïnstrumenteerde opus werden uitgespeeld, valt te roemen. Pleitend voor de vooruit strevendheid van het muziekgezel schap, was de uitvoering van de Kuhnau variaties en fuga" van Hen drik Andrïessen. Ons wil het voor komen, dat de greep wat hoog was. Als slot aar. 't geslaagd concert, werd de „serenade voor strijkorkest" van Tschalkowsky gespeeld en met enthousiast applaus werden dirigent solist en orkest telkens weer toege juicht en gehuldigd. J. Kortmaiin. Eduard Flipso en Iskar Aribo voor K. en O. Het concert van 22 Mei a.s. (de laatste van deze reeks) zal niet staan onder leiding van Piet van Mever, maar van de eerste dirigent van het Rotterdams-Philharmonisch Orkest, Eduard Flipse, die onlangs hersteld uit Zwitserland is terugge keerd. Het in het maandblad van K. en O. aangekondigde programma is gewijzigd, want Flipse geeft voor de pduze dezelfde werken, die hij ook op het gala-concert van 17 Mei in Rot terdam gebracht heeft, n.l. Tod und Verklarung van Strauss, Fontane di Roma van Ottorino-Respighi en El Sombrero de tres Picos van Manuel de* Falla. Na de pauze speelt de bekende pia nist Iskar Aribo het pianoconcert in Tschaikowsky, Dit beloofd inderdaad een zeer interessant concert te wor den. Voor de prijzen der plaatsen en plaatsbespreking zie men de adver tentie in ons blad en de affiches. BONKAARTEN AFHALEN. Maandag zijn aan de bèurt de gezin nen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 81001 tot en met 86000. Meebrengen alle stamkaarten (zonder inlegvel) de nog niet aange wezen periodieken van de bon kaarten 705, het met inkt ingevulde en ondertekend aanvraagformulier van brandstoffen en het restant van de oude brandstoffenkaart met bon 72 B.V. ,,De Burcht" is geopencj van 8.45 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hélène, d. van J. Noor- dermeer en M. A. de Wit; Jacomina, d. van G. Zeegers en J. Zwanenburg; Abraham Pieter, z. van J. C. Jans sen en G. 'Valk; Yvonne Sophia Geer- truida, d. van L. de Wit en P. S. Nau- wen; Bernard Johannes, z. van L. de Wit en P. S. Nauwen; Wijnand Pie ter, z. van J. D. van Berkel en G. Fuchs; Danniël, z. van D. Bavelaar en P. de Graaf; Maria Adriana Wilhelmi- na, d. van A. T. Spook en A. M. de Maaré; Carla Bertha Maria, d. van L. 'Noorduin en M. A. van den Bosch; Hendrik, z. van H. Kijk in de Vegte en J. van der Blom; Johan, z. van H. W. G. A. Nacken en H. K. Reinders; Anna van J. T. Otto en D. van Wijnen; Jacob Cornelis Benjamin, z. van B. Verdouw en C. Star; Jacobus Jan. z. van A. Verbree en G. C. Cig- gaar; Regina Reiniers, d. van C. van Schie en J. Maaskant; Barendina, d. van A. Overmeer en C. M. Zwetsloot; Maria Johanna, d. van J. P. de Graaf en H. M. van Haarlem. Ondertrouwd: H. J. van Dam gesch. 48 j. en A. Koetsier jd. 29 j.; G. L. den Hollander jm. 21 j. en E. C. Smit jd. 20 j.; J. Hoogervorst jm. 29 j. en P. G. Kloosterman jd. 23 j.; W. van Ipenburg jm. 38 j. en K. Walbröhl gesch. 37 j P. L. Kerkvliet jm. 21 j. en J. Slegtenhorst j'd: 20 j.; G. A. de Klerk jm. 30 j. en J. Blansjaar jd. 28 j.; A. Kooien gesch. 47 j. en M. F- van Leen' gesch. 50 j.; L. van den Oever jm. 19 j. en S. H. W. de Bruin jd. 21 j.; M. F. Sleijser jon. 28 j. en W. Verstraaten jd. 20 j.; P. van Tonge ren jm. 23 j. en M. J. C. Bakke.r jd. 20 j.; C. M. Uijl ,jm. 21 j. en B. C. Poot jd. 23 j.; L. (Je Vries jm. 21 j. en J. H. T. Kuijer jd. 19 j.; A. van den Brink jm. 33 j. en J. Nachtegel- Ier gesch. 35 j,; R. P. Kramers, jm. 27 j. en A H. Kraemer jd. 24 j.; J. Kükler jm. 23 j. en A. C. E. Cats jd. 25 j.; A. van Loon wednr. 25 j. en C. Kalkhoven jd. 26 j.; G H. F. Remmé jm. 25 j. en T. A. Dolstra jr. 26 j.; G. H. Blikmar. jm. 25 j. en A. Aartsen jd. 24 jJ. G. van 't Groenwout jm 23 j. en J. A. Wassenens jd. 22 j. Overleden: P. Burgerjon man 71 j.; C A. Groenveld man 77 j.; G. van Thiel wed. van J. Sibbes 82 j.; H. L. Speel zn 16 j.; J. W. Waasdorp wed. I van J. Hermans 69 j. GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene kennis, dat de Trekvaartbrug in verband met het uitvoeren van herstellingen, tot nader order van Maandag tot en met Donderdag tussen 7 en -17.30 uur voor alle land-verkeer zal zijn ge stremd. Leiden 17 Mei 1947. 6426 F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. J. BOOL, Secretaris. ALPHEN AAN DEN RIJN OPENINGSVOORSTELLING CIRCUS RENZ. Het slechte regenweer ten spijt was de belangstelling voor de ope ningsvoorstelling van het circus Renz niet gering. Een circus heeft van ouds al een bijzondere aantrekkingskracht op de liefhebbers van sensatie, acroba tiek, clownerie, paardendressuur- kunst, trapezewerk en lucht- en salon-acrobatiek. En degenen die dit alles hedenavond hebben aan schouwd, kunnen slechts bewonde ring koesteren voor de prestaties. Een klein circus-orkest zorgde voor' de muzikale opluistering. Ge zien de verscheidenheid in smaak, is het moeilijk vast te stellen welk nummer wel het meest gewaardeer de was. Vaststaat echter, dat ze alle keurig werden afgewerkt en alge meen werden geapprecieerd. En ook, dat het slotnummer Truuska en haar partner in de sensationele luchtarobatiek, ten beste gegeven door de kinderen van Renz, het meeste succes oogstte. Het reper toire van de clowns kan o.i. ook alle critiek doorstaan. Hen, die van dit soort attractie houden, kunnen wij een bezoek aan Circus Renz ten zeerste aanbevelen. HILLEGOM De zesde priester uit één gezin Onze plaatsgenoot, de weleerw. heer A. Groot, behorende tot de So ciëteit der Witte Paters zal op 24 de zer de H. Priesterwijding ontvangen in de Jcapel van het Scholasticiaat „St. Bonifatius"te 'sHeerenberg. Twee treffende bijzonderheden mogen hier bij worden vermeld: le, de Neomist is de zesde Priester uit het gezin en 2e, H. Wijding wordt hem toegediend door zijn Heeroom van moederszijde Mgr. J. M. van Samibeek, Apostolisch Vicaris van Kigoma. Op Zondag 27 Juli zal Pater Groot zijn eerste plech tige H. Mis opdragen in de St. Mar- tinus alhier. Verkeersongeval. Bij het over steken van de Hoofdstraat ter hoog te van Dr. v. d. Kaaden werd de 75- jarige heer G. J. W. Mathot door een passerende auto gegrepen. Het hoofd werd gewond en een der ar men, terwijl een hersenschudding v;erd geconstateerd. Het slachtoffer werd per ziekenauto naar de Maria- stichting te Haarlent vervoerd. Huizenbouw. Op 5 Juni zal wor den aanbesteed de bouw van 18 wo ningen aan de Vosselaan; na deze zullen er spoedig nog 38 volgen. KATWIJK -• Geboren: Dirkje, d. v. D. Meij- vogel en C. Haasnoot; Cornelis z. v. D. v. d. Bent en P. Guyt; Heriena, d. v. W. Guyt en H. Schaapi, Janna, d v. A. v. Duyvenvuorde en K. van Duyn; Jan, z. v. J. Nijgh en D. van Dijk; Nicoiaas, z. v. N. Messemaker en A. Haacr.oot; Aaltje, d. v. W. van Duyn en H Blok. Ondertrouwd: C. Dubbelaar en E- Korving; T C. Guyt en A de Jong; li. Haasnoot en A. J. Veltkamp; C. Sip en J. H. van Welie. Getrouwd- R. van Duyn en T. Guyt; L. v. d. Kooy en S. J. Mieras; Q. J. van Steijn en G. H. van der Halm; P. van Duyvenbode en J van Rijn; J. Hus en K. van Rijn; J. de Jong en B. de Jong; D. Duindam en A. v. d. Meij; C. D. Kloos en G Hazenoot; D. de Jong en C. den Hol- lander; M. Berkhen en A. v. d. Plas; W. Kuyt en D. Hoek; C. v. d. Bent en D. Vlieland. Overleden: R. Pieper 50 jaar geh. met C. Aanhane. NOORDWIJKERHOUT V.V.V. Het bestuur van V.V.V. heeft gemeend een buitengewone le denvergadering te moeten uitschrij ven tegen Maandag 19 Mei a.s., des avonds 8 uur in hotel van der Geest. Het belangrijkste punt van de agenda is de verkiezing van een geheel nieuw bestuur van 13 leden. Het huidige be stuur bestaat uit slechts 7 leden, die meenden dat zij hun taak, gezien het geringe aantal leden, dat op de her- oprichtingsvergadering aanwezig was slechts als een tijdelijk moesten op vatten. Zij treden daarom allen af, doch stellen zich herkiesbaar. Het be stuur van V.V.V. hoopt, dat thans al len het belang en de mogelijkheden van V.V.V. inzien en het verwacht daarom grote opkomst op de verga dering. Personalia. Met ingang van 16 WEERSVERWACHTING IETS HOGERE TEMPERATUUR In de nacht en ochtend weinig 8 wind. Plaatselijke nevel of mist. Morgen overdag iets toenemende wind tussen Zuid en West. Meest zwaar bewolkt. Geen neerslag g van betekenis, afgezien van en- g g kele buien in de avond. Opnieuw g enige stijging van temperatuur, g o o nnoooonoooooooonnoonoooonnooooooc' Mei 1947 is de heer A. v. d. Tang A. zn. alhier, benoemd tot .schrijver bü de P.T.T. alhier. ZILK. Diefstal. In de nacht zijn van de landbouwer De G. aan de Zilkerbin- nenweg twee rijwielen en een schaap gestolen. De politie tracht met behulp van een speurhond de dieven op te sporen. OEGSTGEEST Geboren: J. A. d. van R. F. de Jong en B. C. F. Sluijterman, Anton W. z. van W. Jansen en M. Segaar, Johan nes W. z. van P. A. Krijgsman en N. Filippo, Jacoba C. M. d. van J. W. N. v. d. Post en M. E. J. Knijnenburg, Jacob z. van W. J. v. Rossum en W. Star. Getrouwd: Th. G. de Bruin en A. Kerkvliet,G. A. v. d. Haar en M. J. A. Akerboom. VOORHOUT Distributie-nieuws. Door perso nen, die na de bevrijding, doch niet later dan September 1946 bonnen voor één of meer tourbuitenbanden hebben ontvangen, kan een aanvraag voor één tcurbuitenband worden in gediend. Hiertoe bestaat gelegen heid op 27 en 28 Mei 's middags tussen 1 en 3 uur. Stamkaart mede brengen. De formulieren kunnen worden afgehaald 20 en 22 Mei tussen 1 en 3 uur. Onvoorzichtigheid. Toen de cchoenmakersknecht M. v. S. in de schoenmakerij afva'stoffen aan het verbranden was en daarbij een al te grote hoeveelheid benzine ge bruikte, vatten zijn kleren onmid dellijk vlam. Ofschoon zijn collega's dadelijk ingrepen door de kleren van zijn lijf te scheuren, liep hij aan het bovenlichaam toch nog een aantal flinke brandwonden op. Geboren: M. MootBerkenvel- der, d.; M. A. v. d. SlotWent, z.; W. TurenhoutMeeuwissen, d-1 Th. Huijtsde Haas, d. Gehuwd: P. N. de Groot, 23 j. en J. A. v. Leeuwen, 22 j.; H. P. Hooy- mans, 29 j. en Th. M". H. Prins, 27 j.; F. Th. Homan, 41 j. en J. C. Vink, 30 jaar. RIJNSATERWOUDE Feesten. Wederom heeft het Oranje Comité, in samenwerking met de Hardraverij vereniging Rijnzater- woude Vooruit hun krachten verza meld, en een feestprogramma samen gesteld, dat op 10 en 11 Juni uitgér. voerd zal worden. De eerste dag worden 's middags om 2 uur de Kor- tebaan-draverijen gehouden om prij zen van 800.400.200. en 100.plus belangrijke reisver- goedingen op de grasbaan van 325 M. De beste paarden worden aan de start verwacht. Buiten de ver schillende volksspelen en attracties zullen de tweede avond de Motor kozakken optreden. ZOETERWOUDE Mijnbedrijf. Door de propagan- dienst voor het mijnbedrijf in over leg met het gewestelijk arbeidsbu reau te Leiden, werd gisterenavond voor de gemeenten Zoeterwoude, Lei derdorp, Hazerswoude en Koudekerk een voorlichtingsvergadering gehou den, waarvoor slechts nuttige belang stelling bestond. Burgemeester Smeets sprak een kort openingswoord. LAATSTE BERICHTEN MONSECGNEUR WILLEKENS NAAR NEDERLAND. Op 19 Mei zal monseigneur Wille- kens uit Batavia naar' Nederland vertrekken om met betreffende in stanties besprekingen te voeren ever het onderwijs, de sociale zorg eii de ziekenverpleging. ER KOMT WEEK EEN EI. Op 22 Mei a.s. zal wederom voor alle leeftijdsgroepen een bon voor één ei worden bekend gemaakt. GEVAARLIJK SPEL MET PROJECTIEL. Gistermiddag omstreeks vijf uur is te Alkmaar een vijfjarig jongetje, K. Dekker, door het spelen met een pro, jectiel, dat tot ontploffing kwam, ern stig gewond geraakt. In de tuin ach ter de ouderlijke woning aan de Oud- aorperdijk was hij bezig met een ha mer op een onbekend voorwerp te slaan. Plotseling kwam het ding tot ontploffing, met het gevolg dat het knaapje zeer ernstig werd gewond. GEEN DODE BIJ HET INCIDENT VAN SIBOLGA. Naar aanleiding van het bericht, dat bij het incident in de haven van Sibolga aan Nederlandse zijde één dode en één gewonde te betreuren zijn, deelt de marine-voorlichtings dienst mede, dat slechts een man ge wond is, die per Catalina naar Pa- dang is vervoerd. 1000000000000000000000000000000000 O loooooooooooooonooonooonoooooooooo Het aangekondigde offensief te gen de opstandelingen in Paraguay is begonnen. Volgens berichten van de grens zouden de opstandelingen bij de rivier de Paraguay een overwin ning behaald hebben. De politieke betrekkingen tussen België en Bulgarije zijn na zeven ja ren hervat.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2