3)e £cid<^ Sou/fco/ttt Het vliegveld Ypenburg heropend Voor 180 mille aan goud gestolen Hijisnochoptimist noch pessimist ZATERDAG 17 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11089 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post J 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Wij moeten laten zien 'TER illustratie van wat wij gisteren schreven willen wij citeren een woord van de grote Alfons Ariëns. Hij schreef in een brief aan W. van Koeverden 1922: „De mensen letten op ons en daar hebben ze gelijk aan. Wie Jezus Christus ontvangen heeft, moet een ander mens zijn. We zullen stichten of ontstichten, de mensen dichter bij Je zus brengen of verder van Hem af. Ik hoorde het eergisteren nog van een Protestant, die in gezelschap van een Katholiek gegeten had. De Ka tholiek maakte een kruis, maar bad zo oneerbiedig, dat de Protestant niet kon nalaten het te zeggen". Dat is de ontstichting door sleur en slordigheid in het direct-godsdienstige leven. Het door Ariëns gegeven voor beeld zou door vele andere kunnen worden aangevuld. Ontstichting wordt ook, en mis schien nóg meer, gegeven door prac- tijken in het sociale leven, het onder ling verkeer, welke vloeken met de waarheid, de schoonheid, de goedheid van de christelijke beginselen. Wij mogen niet eenzijdig die ver keerde practijken zien. Het schijnt soms, alsof men het als een eis van eerlijke voorlichting door katholie ken beschouwt, dat men niets dan kwaads in het eigen katholieke leven signaleert, zowel bij priesters als bij leken. Telkens worden wéér andere fouten en feilen aangewezen, zódat men door al dat gesignaleerd kwaad het goede haast niet meer zou zien. Dat kan het resultaat zijn van zulk een eenzijdige voorlichting! En, God zij dank, er is onder de katholieken, in het katholieke leven, ondanks men selijke zonden en zwakheden, zovéél waars en schoons en goeds. Er is zo veel ziele-grootheid bij zo vele een voudige mensen, die leven van en uit de Godsdienst: zoveel liefde en offerzin in het leven-naar-buiten van katholieken, die er naar streven, om consequent aan hun Godsdienst te leven. Die eenzijdigheid in het bezien van de feiten moeten wij vermijden. De eerlijkheid eist juist zowel het goede als het kwade te zien. In onze persoon bij voorkeur het kwade, in andere bij voorkeur het goede. Vandaag willen wij nog een ander woord aanhalen van mgr. dr. Ariëns. Hij wist te prijzen het goede en er zich over tè verblijden. Maar schrok er ook niet voor terug, om het kwade onbewimpeld in het vólle daglicht te zetten. Als Ariëns, zegt Brom in zijn werk over deze grote mens, ooit hard over mede-mensen sprak, dan was het om de geldzucht te veroordelen. En hij citeert dan uit een rede, gehouden op 2 Febr. 1923 te Apeldoorn: „De H. Schrift zegt: Geldzucht is de oorzaak van alle kwaad. Ik heb niets tegen geld. Ik heb er alle res pect voor, als het langzaam wordt verkregen als de vrucht van licha melijke of geestelijke inspanning; als het gepaard gaat met eenvoud van levenswijze; als het volgens Gods bestel ook flink gebruikt wordt voor goede werken, zoals Willem Prinzen dat deed, de Groot- Aalmoezenier van Katholiek Ne derland. Maar zo wordt het geld niet verkregen en bezeten in onze tijd. Het is een jacht naar rijkdom; men wil ineens rijk worden en tot elke prijs, eerlyk of oneerlyk, en het enige doel is genieten". Christenen, die door hun levens wijze laten zien, dat zij het geld ver dien en gebruiken, zoals Ariëns het schetst, zullen zijn..'., „kapitalisten", die de communistische propaganda niet gebruiken kan, omdat zij. zijn in feite bestrijders, doeltreffende bestrij ders.' van de communistische ideolo gieën en leuzen! Pastoor H. J. M. M. Alink f Gistermiddag is in de tuin van zijn pastorie aan de Chasseestraat te Am sterdam plotseling aan hartverlam ming, nog voorzien van het H. Olie sel, overleden Pastoor Hermanus Jo hannes Martinus Maria Alink. De overleden priester is geboren op 10 Januari 1886 te Amsterdam; later heeft de familie enkele jaren te War mond gewoond. Op 15 Augustus 1910 werd hij priester gewijd. Toen in 1914 de mobilisatie uitbrak werd de toen in den Helder werkzaam zijnde kapelaan Alink belast met de geestelijke zorg van de daar geleger de militairen. Onder zijn leiding werd ook in October 1916 de R.K. Vereeniging van Marinepersoneel opgericht. Aanstonds nadat in Juni 1921 het instituut van vlootgeestelyken werd ingesteld volgde de benoeming van kapelaan Alink tot vlootaalmoezenier. In deze functie heeft hij zich grote verdiensten verworven. Door zijn open karakter, luchtige en joviale omgangsvormen en tegelyketijd ern stige en con&cientieuse plichtsopvat ting won hij aller sympathie en hoog achting. De erkenning daarvan bleek onder meer uit de hem geschonken onder scheiding van officier in de orde van Oranje Nassau. In Maart 1934 kwam de zeereerw. heer Alink naar Amsterdam als pas toor van de parochie O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand. Verleden jaar vierde hy onder zeer grote be langstelling zijn koperen pastoraat, j Uitvaart en begrafenis hebben aj. Dinsdag plaats. Hy ruste in vrede. Een overzicht van de drukte op het vliegveld Ypenburg, dat Vrijdag of ficieel in tegenwoordigheid van het Prinselijk Paar heropend is De drukste luchthaven van Nederland Het vliegveld Ypenburg werd ge opend in 1936. Van 1936 tot 1940 was het een belangrijk centrum voor sport- en zweefvliegers. Commercieel of verkeerstechnisch was het vlieg veld voor West Nederland maar van zeer betrekkelijke waarde, omdat hel accent bij de exploitatie geheel op de sportieve zijde werd gelegd. Na de capitulatie in 1940 namen de Duitschers directe bezit van het veld en breidden het belangrijk uit. De drainage werd verbeterd en een groote startbaan werd aangelegd. Nietegenstaance de enorme investe ringen is van het plan niet veel te recht gekomen. In 1943 werd de start baan afgebroken en het vliegveld on bruikbaar gemaakt, door het gra ven van sloten, het vernielen van de drainage en het plaatsen van hek ken. Direct na de bevrijding sloot de eigenaresse, de NV. Grondmaat schappij Ypenburg een pachtcontract af met de N.V. Frits Diepen Vlieg tuigen, die zich voorstelde het vlieg veld wederom in exploitatie te bren gen. Na een vol jaar hard werken, was het veld weer in de oude staat hersteld en kon de uitbreiding ter hand genomen worden. Door de enorme ontwikkeling van de luchtvaart in de afgelopen jaren, komt het accent bij de exploitatie van Ypenburg automatisch anders te lig gen dan voor de oorlog. Het veld zal in deze na oorlogse periode op ve lerlei wijze zijn ontzaglijke waarde voor de gehele streek duidelijk kun nen demonstreren. Als voorbeelden hiervan noemen wij: Luchtverkeer: Ypenburg wordt de basis van de taxi-onderneming van Frits Diepen vliegtuigen. Hierdoor heeft Ypenburg een directe verbin ding met alle vliegvelden van West Europa. Een indirecte verbinding is dus tot stand gebracht met het ge hele wereld-luchtnet. Opleiding N.L.S.: De Nationale Luchtvaartschcool N.L.S. heeft haar intrek weer op Ypenburg geno men en is haar werkzaamheden, het opleiden van Sportvliegers weer be gonnen. Opleiding R.L.S.: Naast de oplei ding voor sportvlieger is een apart instituut nodig gebleken voor de op leiding voor verkeersvlieger. Deze opleiding is in handen van de Rijks luchtvaartschool'de R.L.S. Al deze bedrijvigheid maakt het vliegveld thans tot de drukste lucht haven van Nederland. Iedere vier seconden start of landt hier een vliegtuig. Het is duidelijk, dat de veiligheid hier een goed georgani seerde verkeersregeling vergt. Zoals bijgaande kaart aangeeft, wórdt het vliegveld in drie stroken verdeeld. De richting van de afbakening van deze stroken is afhankelijk van de windichting. Met zwart-wit geblokte bakens wordt een afscheiding ge maakt tussen het gedeelte, waarop de machines starten en landen, en het deel waarop de voor het vertrek ge In tegenwoordigheid van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard had Vrijdag de officiële heropening plaats van het vliegveld Ypenburg. Door het hijsen van de vlag verricht Prinses Juliana de plechtigheid reedstaande vliegtuigen zich opstel len- Met witte bakens wordt dan nog een derde strook gemarkeerd voor de zweefvliegers. Teneinde het voor het opstellen van de vliegtuigen bestemde deel duidelijk aan te geven, wordt hier een groot wit kruis op de grond ge legd. Start een vliegtuig, dat weer landt op Ypenburg, dus voor een les vlucht of een rondvlucht, dan meldt het zich by de startwagen en krijgt hier vergunning te vertrekken. Start een vliegtuig voor een vlucht naar een ander vliegveld, dan moet de gezagvoerder zich eerst melden bii de afdeling luchtverkeersbeveili ging van de Rijksluchtvaartdienst, waar hem een overzicht van de weersomstandigheden op zyn route wordt gegeven. Na vertrek wordt de machine afgemeld naar het vliegveld van bestemming. Het vliegveld van bestemming stuurt na aankomst van de machine weer bericht van aan komst naar het veld van vertrek, in dit geval dus Ypenburg. Is een machine uitgerust met een radio-telefonie-apparaat, dan wordt de startvergunning gegeven door de verkeerstoren via de hierin opge stelde korte golfzencer. Daar het vliegveld Ypenburg een directe telex-verbinding heeft met Schiphol, is de verbinding via deze lyn tot stand te brengen met alle luchthavens ter wereld. De meteoro logische dienst van het vliegveld stelt ieder half uur een weerbericht sa men. OFFICIEEL HEROPEND. Het vliegveld Ypenburg is gister middag in aanwezigheid van prinses Juliana en prins Bernhard officieel geopend. Omstreeks half drie arri veerde de prins in een door hem zelf bestuurd sportvliegtuig op het veld, waar hij door het erecomité ontvan gen werd, terwijl prinses Juliana eni ge minuten later per auto aankwam. Nadat ook deze hoge gaste begroet was door het erecomité, nam mr. E. E. Menten, president-commissaris van de Frits Diepen vliegtuigen N.V. het woord. Spr. ging de geschiedenis van het vliegveld na sinds de opening in 1937, waarna hy zijn vreugde uit sprak over de officiële heropening. Dr. ir. M. H. Damme uitte namens de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart zijn waardering en vreugde by de weder ingebruik neming van het vliegveld door de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. Na mens het ministerie van Verkeer en Waterstaat hield de secretaris-gene raal van dit ministerie mr. D. G. W. Spitzen een korte toespraak, terwijl de heer C. Kolff uit naam van de na tionale luchtvaartschool, oud-exploi- tante van het vliegveld Ypenburg, het belang van de heropening van Ypen burg naar voren bracht. Als laatste spreker gewaagde de heer Diepen van de moeilijkheden die overwonnen moesten worden, alvorens het veld heden in gebruik kon worden geno men. In gezelschap van de heer Diepen begaf H. K. H. prinses Juliana zich vervolgens naar de vlaggenmast, die voor de hangar, waar de gasten had den plaatsgenomen, stond opgesteld, om vervolgens de rood-geel geblokte verkeersvlag langzaam te hijsen. Terstond hierna startte het nieuwe, speciaal voor de Frits Diepen Vlieg tuigen N.V. by Fokker gebouwde za- kenvliegtuig „Promotor", bestuurd door de invlieger van Fokker, tevens piloot van prins Bernhard, de he?r Gerben Sondermann. Vijf „Tiger Moth"-vliegtuigen van de Rijkslucht vaartschool stegen hierna in groeps verband op, gevolgd door drie lucht taxi's van de Diepen N.V. en drie Piper Cubs" van de nationale lucht vaartschool. Nadat de heer Sondermann met de „Promotor" enige malen over het veld gevlogen was, taxiede hij na de landing naar het platform, waar de heer Dieppen aan H. K. H. prinses Juliana het nieuwe zakenvliegtuig toonde. Met grote belangstelling be keek de prinses de „Promotor'waar over zij zich door de heer Diepen uit voerig liet inlichten. Intussen waren drie Harvards van de Rijksluchtvaartschool boven het veld verschenen en gaven ir een de monstratie groepvliegen, waarbij loo pings en duikvluchten niet ontbraken. De heer Sondermann startte vervol gens met een Bucker-Jungmann voor een demonstratie stuntvliegen. De kleine tweedekker gooide zich ter stond na de start op de rug en steeg op deze wijze langzaam omhoog, waarna zij in een grote boog over het officiële gedeelte vloog. Nadat de vlieger zijn toestel weer in de nor male stand had teruggebracht, steeg hij tot 600 meter hoogte om hier twee loopings een achterover en een voor- obver, te volbrengen. Hierop volgden een immelmann, een tonneau en een vrille, waarna de heer Sondermann de kleine Bucker rugvliegend tot op korte hoogte boven het veld bracht, om zich tenslotte om te draaien en te landen. Applaus viel de stuntvliegei bij zijn aankomst op het platform, waar prins Bernhard hem begroette, ten deel. Ook prinses Juliana drukte de vlieger de hand en sprak haai waar dering uit over zijn kunstvlucht. Na nog geruimen tijd op het vlieg veld vertoefd te hebben, vertrok de prinses omstreeks kwart voor vijf we derom per auto, terwijl prins Bern hard kort hierop oer vliegtuig de te rugreis aanvaardde. Twee Nederlandse officieren in arrest De politie te Batavia heeft twee Nederlandse officieren S. en H. ge arresteerd in verband met een dief stal van twee kistjes goud, met een gewicht van 12 kilogram en een waarde van 180 duizend gulden. De kistjes waren per vliegtuig uit Palembang naar het departement van Financiën te Batavia gezonden, op het vliegveld Kemajoran, bij Batavia had de piloot van het vliegtuig ze te 17 uur aan de dienstdoende luchtvaart officier van het negentiende eskader overhandigd. Aangezien het kantoor van de Ned.-Indische Handelsbank toen reeds gesloten was, werd het goud opgeborgen op het vliegveld. Ofschoon de volgende dag geen spo ren van braak werden gevonden, was het goud toch verdwenen. De buit is vrijwel geheel achterhaald, behalve twee kilogram, waarvan de opbrengst, ruim 15.000 gulden, in beslag is ge nomen. AMERIKAANSE WAARSCHUWING AAN GRIEKENLAND. De V.S. hebben de Griekse rege ring gisteren aanbevolen internatio naal toezicht te verzoeken op de aan de guerillastrijders verleende am nestie. In een nota wordt aangedron gen op spoedige actie. „Anders zou deze kwestie kunnen leiden tot bui- tenlandsche inmenging via de Vei ligheidsraad". „De openbare mening in de wereld, diekevoren welwillend tegenover Griekenland was, is thans, dat de Griekse regering de kwestie de amnestie niet rechtvaardig en eer lijk behandelt", aldus voegde de nota hieraan toe. Het standpunt der Griekse regering is volgens betrouwbare kringen: 1. de amnestie zal worden her nieuwd krachtens een nieuwe wet, 2. de Griekse regering is bereid een beroep te doen op „neutrale landen", welke vertegenwoordigd zullen wor den in een internationale commissie voor toezicht op eerlijke toepassing der amnestie-wet. Zelfstandig gebied O.-Borneo uitgeroepen Te Samarinda is op 12 Mei door de vier sultans een autonoom gebied Oost-Borneo, bestaande uit de vier sultanaten, gevormd. Binnenkort zal de definitieve vorm van dit gebied vastgesteld worden door raden, die in elk der vier sultanaten zullen wor den gevormd. Deze raden zullen zich voorlopig gedurende een jaar bezig houden met de wetgeving. De zelf be sturende sultanaten van O.-Borneo zijn: Koetai, Sambalioeng, Goenoeng en Boeloengan, Maleise kuststaten aan de Oostkust Samarinda zal de hoofdstad wor den. Het gebied telt 350 duizend in woners, waarvan 200 duizend in het sultanaat Koetai en heeft een opper vlakte van honderdduizend vierkante km. NED. DELEGATIE NAAR DOJKJA. Een hoog geplaatste, goed ingelich te Nederlandse bron, verklaarde gis teren aan Ass. Press, dat, na weken van uitstel, de eerste delegatie van hoge Nederlandse officiële personen op 25 Mei naar de hoofdstad van de Indonesische republiek, Djokjakarta, zal vertrekken, in een poging om de breder wordende kloof tussen de Ne derlanders en Indonesiërs te dich ten. PROEFALARM TE NEW YORK. In New York is een proef-lucht- alarm gehouden, tijdens hetwelk een formatie van honderd super-vliegen de-forten over de wolkenkrabbers van de City donderden. De machines waren op honderden kilometers af stand opgestegen van een zestal vlieg velden in het Westen en het Zuiden. Zy stonden onder commando van ge neraal Kenney. Een radio-verslagge- ver hing tijdens het proefalarm voor de microfoon een beeld op van de verwoesting, welke by een werkely ke aanval in de stad aangericht zou kunnen zyn. Fatima-feesten Duizenden Nederlandse tulpen, per vliegtuig aangevoerd, prijkten op en rondom het hoogaltaar, dat te Fatima was opgericht, waar meer dan hon derdduizend bedevaartgangers te za- men gekomen waren om deel te ne men aan de plechtigheden ter ere van O. L. Vr. van Fatima. Onder hen be vonden zich de ex-koningin van Italië, Marie-José, vergezeld van haar kin deren, prinses Theresia van Orleans- Braganza, talrijke politieke persoon lijkheden en diplomaten, Portugezen en vreemdelingen. Na de plechtige H. Mis werd een copie van het beroemde beeld van Fatima, dat naar Rome vervoerd wordt, gezegend. Dit beeld zal in September a.s. tijdens het internatio naal congres van de katholieke vrou welijke jeugd aan de Paus worden aangeboden. Alvorens het beeld te Rome aan komt zal het een rondgang door Euro pa maken, terwijl het tot aan de Por tugese grens door mannen op de schouders gedragen wordt. Het wordt in de voornaamste kathedralen en kerken van Spanje tentoongesteld en k'omt vervolgens door Frankrijk en België naar Nederland in de basiliek van O. L. Vr. te Maastricht. BOM.INCIDENT TE HELSINKI. De Sowjet-Russische autoriteiten te Helsinki hebben de Finse politie drie dagen tijd gegeven voor het ar resteren van degene, die gisteren een bom door het raam van de Sowjet- legatie heeft geworpen. Straf In het land der Papoea's op Nieuw Guinea wonen nog lui, die zich in alle eer en deugr: bezig houden met de edele koppensnel- lerssport. Wie de meeste koppen heeft, heeft 't gewonnen, 't Is een aardig gezelschapsspelletje en niet ingewikkeld. Wel kun je je eigen kop er bij kwyt raken, maar dat gebeurt bij andere spel letjes ook wel eens. Het attractie ve van het koppensnellen is bo vendien, dat je na aflooo gezellig by elkaar blijft zitten en een smakelijk soupé-tje maakt van de boutjes, die oorspronkelijk aan de gesnelde kop hebben vast gezeten. Jammer, dat blanken de aardigheid van dit spelletje niet inzien. Daarvoor heeft onlangs het Hoge Gerechtshof van Pa poea een aantal zwartjes een ge duchte straf toegediend, toen zy in een dorp langs de rivier de Murray 15 inwoners hadden ge dood. Het Hoge College gaf hun n.l. een strenge berisping en stuurde hen als de weerga naar huis terug. Ozo! Dat is de ware manier om met koppensnellende Papoea's om te gaan. „Als je het nog eens doet, ga je vanavond met je blote benen naar bed!" Als ik er goed over nadenk, geloof ik, dat we toch beter ge daan hadden, als we Mussert honderd strafregels hadden laten schrijven. BEViN OVER ENGELANDS POLITIEK IN ANTWOORD op het tweedaagse debat in het Britse Lagerhuis over de buitenlandse politiek heeft Er nest Bevin, minister van buitenland se zaken, verklaard, dat hij pessimistisch nog optimistisch was. Hij zag niet op tegen de moeizame onder handeling».die ongetwijfeld nog zullen volgen en zeide te zullen vol harden tot alle moeilijkheden uit de weg zijn geruimd1. Het komt er slechts op aan de kalmte te bewaren. (Ap plaus). Als ik al pessimistisch ben, aldus Bevin, is het over het plan, dat de raad van ministers van buiten landse zaken te Potsdam heeft opge steld. Ik geloof, dat de opzet wel goed was, doch over de instelling van het recht van veto lopen de meningen uiteen. wachten is nog op het Russische ant woord De minister zeide, dat cc regering niet accoord gaat met de bewering, dat Engeland, als grote mogendheid zyn rol heeft uitgespeeld. Over Egypte zeide hij, dat dat land niet moet worden tevreden gesteld ten koste van de Soedanese bevolking. Het is aan Egypte om de kwestie al of niet aan de Veiligheidsraad voor te leggen, doch Engeland kan niet verder gaan. Over de Anglo-Amerikaanse fusie- overeenkomst betreffende de bezet- tingszónes zei Bevin, dat met Ameri ka een regeling zal worden getrof fen, die doelmatiger is dan de oude. Over de adminstratieve zijde is reeds overeenstemming bereikt. Wat het Saargebied betreft zeide Bevin te ho pen, dat de Fransen hun eisen zul len matigen, daar zij anders een snel le afdoening van de kwestie zullen vertragen. De kwestie van de herstelbetalin gen door Duitsland hangt samen met die van het peil der industrie, dat thans nader wordt vastgesteld met in achtneming van het te Potsdam be- slotene. Het probleem van de Duit sers uit Polen is uiterst moeilijk. On der de huidige omstandigheden kan de Britse zóne niet meer van deze Duitsers opnemen dan het oorspron kelijk overeengekomen aantal. Wat de vroegere Italiaanse kolo niën aangaat: Engeland heeft enige weken geleden de grote mogendheden uitgenodigd vertegenwoordigers te benoemen, die te Londen zullen spre ken over het werkschema van de door de ministers van buitenlandse zaken overeengekomen commissie, die na het van kracht worden van het vredesverdrag met Italië de It-a- liaansche koloniën zal bezoeken. Amerika en Frankrijk hebben de uit nodiging reeds aangenomen en het ZESDE EEUWFEEST VAN DE PATROON DER ADVOCATEN. Telkenjare wordt in het plaatsje Terquier, in Bretagne, het feest van St. Yves, patroon van de advocaten, die aldaar geboren werd, herdacht. Dit jaar valt deze plechtigheid te za- men met de viering van het zesde eeuwfeest zijner heiligverklaring door Paus Clemens VI in 1347, Hieraan zal dan ook een bijzonder karakter gege ven worden door de aanwezigheid van tal van buitenlandse persoonlijk heden, waaronder de Belgische minis ter van justieie, Paul Struyve. de vice-president van de Franse minis terraad Henri Teitgen, de Luxem burgse minister van justitie Schaus en verscheidene buitenlandse delega ties van advocaten waarvan die van België geleid wordt door de pers dienst van de federatie van advoca ten Thomas Braun. PANIEK IN LAHORE. Een paniek begint zich meester te maken van de inwoners der Voor-In dische stad Lahore, \tfaar reeds drie dagen een steeds feller wordende burgerstrijd woedt en reusachtige branden een rookkolom doen opstij gen, die kilometers ver in de omtrek zichtbaar is. Behalve de tempel en de zy de- markt, die in lichterlaaie staan, zyn er in twaalf verschillende delen van de stad winkels' en huizen in brand gestoken en gisteren in de namiddag breidden de gevechten en het brand stichten zich uit naar nieuwe stads kwartieren. Gisteren werden vijf per sonen neergestoken en ten minste ze ven anderen werden gewond. Bly- kens de berichten, die uit deze hel te New Delhi binnenkomen, is de be volking aangegrepen door razerny. De politie heeft versterkingen ont vangen en troepen zyn in het geweer geroepen. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Beboorteaankondigingen DUITSE EXPERTS GEVEN AMERIKA 10 JAAR VOORSPRONG. In een te Frankfort verschenen le gercommuniqué wordt verklaard, dat de Duitse geleerden en technici, die na de oorlog naar Amerika zijn over gebracht, zoveel hebben bijgedragen tot de ontwikkeling van de weten schap op sommige gebieden, dat deze wel geacht kan worden een tiental joren vooruit te zijn gebracht. Deze Duitsers hebben het land talloze mil- lioenen dollars bespaard. De driehonderd-vijftig Duitse ge leerden, die naar Amerika zijn ge.- transporteerd, zullen spoedig vrijge laten worden om werkzaamheden voor de particuliere Amerikaanse in dustrie te gaan verrichten, onder op pertoezicht van het departement van handel. Onder deze geleerden bevin den zich, volgens het rapport, geen personen, die meer dan nominaal lid van de Nazi-beweging waren. VERLIEZEN NED. STRIJDKRACHTEN. Naar het A.N.P. van officiële zijde verneemt, zyn er gedurende de afge lopen week geen verliezen onder de strijdkrachten der koninklijke mari ne, der koninklijke landmacht en van het koninklijk Nederlands-Indisch le ger in Nederlands-Indië gerappor teerd. SCHOENENBON VOOR BEPAALDE GROEPEN KINDEREN. Het C.D.K. deelt mede, dat distri butiediensten van 19 Mei a.s. af, op een nader bekend te maken datum, aan kinderen, geboren in de maand Mei van een der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan kinderen geboren in de maand Juli van 1946, een schoe nenbon zullen verstrekken van de soort en maat, welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Van het inlegvel, hetwelk met de tweede distribptiestamkaart moet worden overgelegd, zaL bon 604 wor den verwijderd. £en (ccWveJllje.... „Tussen leiden met kracht en lei den met zwakte ligt nog een derde: met beleid". Jhr. mr. Charles Ruys de Beerenbroudk.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1