Getroffen gebieden geen puinland meer De vermogensheffing-ineens is aangenomen Encycliek-feestte Gouda VRIJDAG 16 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ST DE WEDEROPBOUW VAN ONS LAND PRATEN over oorlogsverwoestingen, twee jaar en langer na de be vrijding, dat ligt ons volk niet. Nederland is bezig aan zijn opbouw 'en de getroffen gebieden tonen een heel andere aanblik, dan kort na de tijd, waarin het oorlogsgeweld, alles verpulverend over het land ging.. De bevolking keerde terug, de herbouw begon en al is heden ten dage ide stemming nog niet Rooskleurig, al moesten zij, van wie zoveel werd geëist, een aanpassingsvermogen tonen, als zelden van een mens wordt gevergd, de vooruitgang is groot! Veel bereikt ondanks schaarste aan mate riaal en een tekort aan arbeidskrachten (Van onze special^ verslaggever). Nu we dit neerschrijven gaan onze gedachten allereerst naar misschien het allerzwaarst van alle steden en dorpen getroffen Westkapelle. Hier vernielde de Royal Air Force de zware zeedijk, zodat Walcheren on houdbaar werd voor de vijand. Maar met de dijk verdween gans het dorp. Het werd verwoest nog voor de zee in zware vloedgolf alles overspoelde. Nagenoeg geen huis stond meer overeind, toen Nederland na de overwinning op de mof ook de zege op de zee had behaald. Ga er eens kijken, nu de voor jaarszon het land wekt tot nieuw le ven. Een dorp is het met kleine huis jes, vriendelijke rode daken, een nij vere bevolking en gezonde kinderen. De noodwoningen zijn kleiner dan de huizen vroeger waren, maar het aantal inwoners is weer even groot als voor de ramp. Er wordt hard ge werkt en de honderden arbeiders, die in een barakkenkamp zijn on dergebracht werken even hard me de. Het omringende land ligt open voor zon en zomer. Het lijkt of de ellende al jaren en jaren achtter de rug is Alleen liggen bij de dijk. die hersteld werd nog enkele tanks; de zee omspoelt die en spoelt er over heen, als de storm de golven op jaagt. Maar het land achter de dijk is onaantastbaar, precies als vroe ger. En het boomloze Walcheren, boom loos omdat het zeewater de bomen doodbeet, herleeft tot zijn oude glo rie, tot de tuin van ons land. Want ook Middelburg en Vlissin- gen, hoe zwaar ook geteisterd, heb ben de ban van het noodlot dat deze steden trof verbroken. Noodwonin gen aan alle kanten, opgeruimd puin, noodbruggen over het kanaal en verstrekkende plannen om het onheil om te zetten in kansen voor een njeuwe toekomst. Zeeuws-Vlaanderen. Geldt hetzelfde niet voor West- Zeeuws-Vlaanderen, waar in vijf tien plaatsen tussen de 89 en 100 procent van alle huizen werd ver nield? Breskens, dat ten dode leek opgeschrevéfi "toén"het centrum rond de haven was platgebombardeerd en de belangrijkste arbeidsmögélijkheid voor zijn inwoners verdween, krijgt nu een grotere binnenhaven, waar door de industrie nieuwe kansen zal hebben. De armoede, die dit rijke land trof, wordt langzaam maar zeker overwonnen, nu de strijd om de bun kers ontvolkt te krijgen langzaam maar zeker ten einde loopt. Want el ke landbouwstreek herwint de wel vaart door de noeste ijver en het Katholicisme in Polen De S-Redacteur van de „Maas bode" (Fr. Schneiders) heeft in Was.chau een onderhoud gehad met Kardinaal Iilond. Wij ontlenen aan een artikel daarover in de „Maas bode" van 13 Mei hier enkele passa ges. - „Ja, wij hebben het wat moeilijk t— zegt de kardinaal als wij begin nen te vragen naar de positie der Katholieke Kerk in Polen. Maar over over politiek spreek ik liever niet. De mensen moeten hard werken om aan een bestaansminimum te geraken tot zeifs zestien uur per dag toe. Door de vrije markt zijn de prijzen te hoog en wil men er wat bij verdienen dan moet men vtoeg met zijn arbeid be ginnen. Dit is ook de reden, zegt de kardinaal op een bemerking van on ze zijde, dat er 's morgens zo weinig mensen in de kerken zijn. U hadt voor de oorlog eens hier moeten ko men. Men kan het de mensen niet kwa ijk nemen. Het leven maakt het hun niet gemakkelijk. Maar 's Zon dags is er altijd weer het prachtige geloofsleven van voor de oorlog. U moet dat eens zien. Het Poolse volk is gelukkig zeer gelovig; als dat zo blijft, zal dat de redding voor ons land betekenen". En verder in het onderhoud: Zullen de omstandigheden^ nog eens veranderen Eminentie? Zoa's vele mensen nu leven, kan het toch niet voortgaan. Natuurlijk zal het veranderen antwoordt mij de kardinaal en misschien wel spoediger dan u denkt. Ik ben a; een oud man, maar ik denk dat zelfs ik het nog beleven zal, U en Uw kinderen zeker, maakt U zich daarover geen zorgen. En wat het leven der mensen betreft. God zal dat op een of andere wijze corrige ren. De kardinaal' stónd op. Hel jonge en opgewekte gelaat onder de grijze haren, bedekt met de rode kardi naalskalot, straalde van optimisme. Ik wil U dit nog zeggen zeide hij dat ik het Hol.andse volk buiten gewoon bewonder. Het is arbeid zaam en ernstig, en de katholieken hebben er een prachtige arbeid 1 richt en schone resultaten bereikt .Ik heb veei van het Hollandse volk geleerd. Ik ken uw wijze en doortas tende kardinaal De Jong, ik was een goed vriend van de vroegere bis schop van Den Bosch, mgr. Diepen, dat was een groot bisschop. Ik ken uw pers en uw radio Wij hebben hier ook getracht een eigen katholieke radio te stichten, maar kunnen nu daarvoor eeen permissie krijgen." taaie doorzetten dat in dit deel van ons land de mensen eigen is. Brabant en Limburg hebben het moeilijker, dan het kleiland in het westen, vooral omdat de woningtoe standen reeds dringend verbetering behoefden, toen de oorlog op tal van punten zijn vernielingen aanbracht. Men zou overal in de dorpen langs de Maas de klok een paar jaar voor uit willen zetten, om de getroffen bewoners te helpen. Noodscholen van karton, noodstallen van stro zijn niet ideaal, als de oorlog twee jaar voorbij is. Maar toch is de barre winter dragelijk geweest, omdat de herbouw aan de ergste misère een eind had kunnen maken. Arnhem, Nijmegen, de Betuwe, we zullen geen cijfers geven ditmaal, die van het herstel getuigen. Want meer dan cijfers zeggen het drukke verkeer en vooral ook het uiterlijk van deze gehavende steden en dor pen. En de plannen, die ten uitvoer worden gelegd? Nijmegen wordt her boren als een stad met ruime plei nen; Arnhem herleefde tot het oude centrum van welvaart, dat het eer tijds was. De Veluwezoom met de rust van zijn bossen is voor het uit verkoren plekje voor vacantiegan- gers nu talloze woningen hersteld zijn. Ondanks.... Dit alles is bereikt ondanks tekort aan materialen en schaarste aan ar beidskracht. Wie dit voor ogen houdt, ziet de wederopbouw als een bewijs van ongebroken kracht van geheel ons volk. Nooit heeft het ontbroken aan wilskracht. Men heeft vaak moeten leven en werken als pioniers in een vreemd land om zich er doorheen te slaan, doch niemand ging bij de pak ken neerzitten. Dat maakte snelle verbetering mogelijk. Het normale.le ven is hervat, zij het dan vaak op een lager niveau, dan voor de oor log. De getroffen gebieden zijn geen puinland meer, al wordt de opbouw vertraagt door het algemeen gebrek aan materialen. Kijk waar ge wilt. .Rotterdam, Den Haag, de Amster damse haven, Zutfen of de open vlakte rond Groningen's Martinito ren. Alles is gereed voor herstel. Dit is het lichtpunt, al zal er nog heel wat moeten gebeuren, voor ons land terug is op het punt, waar 10 Mei 1940 ons vond! ONDERWIJZERS IN MILITAIRE DIENST. De minister van Oorlog heeft bij brief aan de Voorzitter van de Tweede Kamer een overzicht doen toekomen van het aantal onderwij zers in militaire dienst. Daaruit blijkt, dat op 27 Febr. j.l. in totaal 561 onderwijzers in militaire dienst waren, waarvan 50 hoofd. In de be schikking van de minister wordt o.m, bepaald, dat aan onderofficie ren van 30 jaar en ouder en korpo raals en soldaten van 27 jaar en ouder door de minister op hun ver zoek gtoot verlof dan wel onthef ang uit hun vrijwillig dienstverband zal worden verleend. Uitgezonderd worden evenwel zij, die in de Overzeese Gebiedsdelen verblijven, een opleiding hebben genoten dan wel in opleiding zijn voor de Militaire Administratie, of behoren tot het beroeps- of reserve- personeel der Kon. Landmacht. Militairen, die de gestelde leeftij den nog niet hebben bereikt en an ders dan voor het vervullen van eerste oefening onder de wapenen zijn, kunnen voor groot verlof dan wel ontheffing uit vrijwillig dienst verband in aanmerking worden ge bracht, wanneer zij verbonden wa ren aan een onderwijsinrichting, waarbij het aantal leerkrachten door opkomst in werkelijke dienst is teruggelopen tot minder dan vijf tig procent. DE LICHTING 1944 ZAL VOOR ZIEN IN PERSONEELTEKORTEN. Bij de indeling van de lichting 1947 zullen zich personeelstekorten voor doen o.a. doordat een deel van de gewone dienstplichtigen /van deze lichting reeds benodigd was voor aanvulling van de tekorten van de lichtingen 1945 en 1946. Naar het A. N. P verneemt, za! dc lichting 1944 v/orden aangewezen om daaruit me de te putten voor de personeelsbe hoeften van de lichting 1947. Hoe groot het aantal personen is, dat van de lichting 1944 zal worden bestemd tot gewoon dienstp'ichtige, is nog niet nauwkeurig bepaald. FRANSE ONDERSCHEIDING. Aan het afscheidsdiner, hetwelk Maandagavond werd aangeboden door het bedrijfschap voor sierteelt producten aan de Franse commissie, welke voor besprekingen naar Neder land was gekomen, is door de voor zitter dier commissie, de heer Val- tier medegedeeld, dat de heer C. J. van Til, voorzitter van de bond van bloembo'lenhandelaren. door de Franse regering is benoemd tot rid der in de orde Merie Agricole. De heer Van Til heeft sinds 1934 regel matig de onderhande1 ingen met de Franse instaties gevoerd en het is uit erkentelijkheid voor de wijze waarop dit is geschied, dat hem deze onderscheiding is verleend. DE ZWARTE HANDEL. Firma, die geen zeep gebruikte, kreeg groothandelstoe wijzingen. Er is in Overijsel, aldus de „Tijd", aan het licht gekomen, dat een be drijf, dat geen zeep behoeft, in ander half jaar van het rijksbureau toewij zingen heeft ontvangen voor niet minder dan 11 000 kg. zachte of harde zeep. Die grote hoeveelheid zeep is we zouden bijna zeggen vanzelspre- kend in de zwarte handel terecht gekomen. De Centrale Dienst Economische Controle te Den Haag is, naar het blad verneemt, thans bezig, deze zaak verder af te wikkelen. Zij zal trach ten antwoord te krijgen op de vraag, wie deze firma in 1940 op de lijst van grootgebruikers bij het Rijksbureau heeft ingeschreven, op welke gron den zulks geschiedde en waarom de verstrekking van toewijzingen onge stoord kon doorgaan.. Tevens zal men nagaan, of er nog meer soortgelijke afnemers werden ingeschreven. Drie personen zijn aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld, tot dat meer licht over deze zaak zal schijnen. Het is gebleken, dat de zeep ge kocht werd voor 82 cent per k.g., ter wijl huismoeders uit Genemuiden aan een werkloze en steuntrekkende tus senhandelaar ƒ6 per kg. betaalden. DISTRIBUTIE VAN METALEN KEUKENGEREI OPGEHEVEN. Bij beschikking van de Minister van Economische Zaken (Staatscou rant van 14 Mei 1947) is de distribu tie van metalen keukengerei opge heven. Huishoudelijke artikelen, ver vaardigd van emaille en aluminium kunnen dus van 15 Mei as. af zon der punten worden gekocht of ver kocht. Aangezien het moeilijk is be langrijke hoeveelheden aluminium beschikbaar te stellen in verband met de grote behoefte, is de produc tie beperkt tot een klein aantal mo dellen. 'n Volledige keukenuitzet zal voorlopig nog niet te koop zijn. Er worden een aantal bescheiden keu- kenuiteetjes gemaakt. Men verwacht,, dat de winkeliers deze zullen reser veren voor huwenden. HET TWEEDE-KAMERLID PALAR BESCHULDIGD. De Netherlands Forces Intelligence Service, de „Nefis", volgens „Het Vrije Volk" de srpionnagedienst van het Kon. Ned.-Indische leger, zou in één Van zijn geheime rapporten heb ben geschreven, dat de héér Palar, lid der Tweede Kamer en thans met een opdracht van de P. v. d. A. in Indië, zijn reis maakt niet voor de Partij van de Arbeid, maar in op dracht van de Sowjet-ambassade in Den Haag en dat hij tot taak heeft verbindingen tot stand te brengen tus sen Sjahrir en de Sow jet-Unie. „Het Vrije Volk" schrijft, dat de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A. met diepe verontwaardiging van deze verdachtmaking kennis heeft genomen. De voorzitter van de fractie mr. M. van der Goes van Naters, heeft in een brief aan de regering protest aangetekend tegen deze mis leidende voorstelling van zaken en gevraagd de voor de laster verant woordelijke Nefis-ambtenaar te ont slaan en Van de Nefis een ondubbel- zinnige tegenspraak te verlangen. GEEN LOSLOPENDE HONDEN. Nu de werp- en broedtijd van wild en gevogelte is aangebroken, is het ongetwijfeld van groot nu te wijzen op de schade, die loslopende honden berokkenen door het verstoien van resten, het opeten van eieren en het doodbijten van jong wild Gaarne doe ik daarom een beroep op de landbouwers, die zich in het veld door hun honden laten vergezel- len, om deze dieren niet de vrije teu- I gel te geven en in de velden te laten j jakkeren I Ik verzoek voorts de landbouwor ganisaties er bij hun leden op aan te dringen, dat zij de honden, die hen in het veld vergezellen, aangelijnd houden, daar anders voor wild en ge vogelte het ergste is te vrezen. Voor schade door wild en gevogel te aan landbouwgewassen in het ko mende seizoen behoeft geen bijzonde re vrees te worden gekoesterd, daar het ons bekend is, dat dit punt de vol le aan/dacht heeft van het ministerie van Landbouw. De landbouwers, die over het alge meen liefhebbers zijn van de natuur, zullen aan deze oproep zeker gehoor geven en hun medewerking willen verlenen Hiermede wordt een nationaal en cultureel belang gediend. RUEB, Secretaris der Nederlandse Jagers vereniging. HILVERSUMS SCHOLIER VINDT EEN HERTENJONG. De veertienjarige scholier Wim van Ouwerkerk heeft dezer dagen op de weg tussen Hilversum en Baarn, waar deze door de bossen van „De Vuursché" loopt, een merkwaardige vondst gedaan. Hij trof namelijk op de weg een hertenjong aan, dat nog slechts enkele uren oud kon zijn, daar het nog niet eens goed op de benen kon staan. Het diertje dook ineen, toen de knaap het opmerkte. Deze heeft lange tijd gewacht om te zien, of de moeder nog komen zou, doch toen dit niet het geval bleek, heeft hij zich over het hertje ontfermd. Het is thans huisdier in de woning der familie van Ouwer kerk en wordt met de fles hopelijk succesvol groot gebracht. DE EERSTE NIEUWE HARING ONDERWEG. De vangstberichten van hedenmor gen uit zee zijn zeer gunstig. Ver schillende loggers deden vangsten van 25 tot 120 kantjes. Er zijn reeds jagers op weg naar huis met 80 en 140 kantjes haring. De logger Sch. 225 van de rederij v.li. J. J. Tuijt te Scheveningen heeft gisteren reeds de visserij verlaten en stoomt naar huis met 81 kantjes nieuwe haring, zijnde een vangst van vier schepen. Zater dag is de Sch. 225 te Scheveningen aan de markt. Zaterdagmorgen is te Scheveningen tussen 11 en 12 uur afslag van nieuwe haring. Rinko Wiersma schrijft in „Pa rool": In het artikel over de Mëistakin- gen van 1943 werd dr. G. W. Kastein als de man genoemd, die op 5 Fe bruari 1943 generaal Seyffardt te- rechtstelde. Deze voorstelling is on juist, hoewel ze destijds door de Duitsers officieel aanvaard en in alle kranten werd bekendgemaakt. De mening, dat dr. Kastein Seyf fardt uit de weg ruimde steunde, voor zover althans is bekend, niet op verklaringen van dr. Kastein zelf. Deze sprong tijdens zijn verhoor op het Binnenhof in Den Haag uit het raam en vond zo de dood. Het wa ren veeleer de verklaringen van de 20-jarige student Leo Frijda. die, om de werkelijke dader te dekken, de ftiystificatie in het leven riep. Frijda, die wist, dat zijn eigen leven was verbeurd, deed het ver haal. dat hij, samen met dr Kastein, de- aanslag had gepleegd. Vrijdagavond 5 Februari toen het nog nauwelijks dtfnker was hadden zij /bij Seyffardt aangebeld, die zelf de deur voor hen had geopend. „Bent u generaal Seyffardt?" had een van hen gevraagd en toen de generaal bevestigend antwoordde, zou dr. Kastein hem hebben neerge schoten. Frijda werd 30 September 1943 als lid van de „verzetsgroep- Poóters" ter dood veroordeeld en de vólgende dag met achttien zijner kameraden terechtgesteld. Op 14 Januari 1944 maakten de Duitsers officieel bekend, dat Jo hannes Adrianus Joseph Verleum, £een 24-jarige kantoorbediende, eep week te voren was veroordeeld en .gefusilleerd. „Volk en Vaderland" biecht nadere bijzonderheden. Thans was uitgekomen, dat „de Joodse student Frijda tot voor het vuur- :pé!öton -had staan liegen". Men had het destijds niet kunnen nagaan omdat dr. Kastein zelfmoord had geüleegd. Nu echter had Verleum bekend, dat hij en niet dr. Kastein Seyffardt had neergeschoten voorts dat hij ook, geheel alleen, de TWEEDE KAMER Tarieven verlaagd Na de rede van de minister repli ceerden vele kamerleden, die in eer ste instantie het woord hadden ge- heer Lieftinck, merkt op, dat het lang voerd. De minister van financiën, de niet vast staat, dat degenen, die onder deze heffing vallen, ook onder de ver- mogensaanwasbelasting vallen. Ten aanzien van het tarief verklaart hij, dat hij de hoogte ervan zo veel mo gelijk heeft afgestemd op wat hij noodzakelijk achtte voor de ontwik keling der geldsanering. Spr. is bereid in art. 33 een wijziging aan te bren gen, zodat de Staatobligaties, waar mede men zou kunnen betalen, wor den uitgelicht.. Daartegenover zou het tarief dan ongewijzigd moeten blijven. Wanneer de inning der heffing is geschied, is de minister bereid te overwegen over te gaan tot deblok kering. De minister betoogt nog, dat het inflatie gevaar niet het allesover heersende is; hij zal er overigens met alle kracht tegen vechten. Ten aan zien van de verlangens van de heer van der Weijden zegt de minister be reid te zijn. de inspescties opdracht te geven om de door spr. ^betaalde on billijkheden te verwijderen. De algemene beraadslagingen wor den daarna gesloten. Vervolgens ko men de artikelen aan de orde. Aangenomen werd een motie van. de heer Teulings (IC.V.P.) om de de voorgestelde tarieven met 20 pet. te verlagen. Aanvankelijk had de lieer Teulings 25 pet. voorgesteld. De motie werd aangenomen met 49 tegen 34 stemmen Tegen stemden de P. v.d. A. en de communisten. („Rechts tegen links" schrijft de „Volkskracht", naar wij zien in de P. v. d. Vrijheid liet een rechtse partij!). Van te voren had de minister het imendement aanvaard, waarbij kin deraftrek wordt uitgebreid tot meer derjarige kinderen tot 25 jaar, die grotendeels op (kosten der ouders worden onderhouden. Met tien tegen een-en-zeventig stemmen werd het amendement aan vaard dat de betalingstermijn des noods acht jaren kan bestaan. De mi nister had tevoren een wijziging aan gebracht. Zfj, die 'van de termijnvër- lenging gebruik willen maken, moe ten 4 pet. 'sjaars interest over het nog verschuldigde bedrag gaan beta len. Het getal tien duidt aan, dat de communisten tegen stemden. Zonder hoofdelijke stemming kwam ten slotte het wetsontwerp er door. met dien verstande, dat de Partij van de Vrijheid geacht wil zijn haar steun i er aan onthouden te hebben. dodelijke aanslag op oud-minister Posthuma had gepleegd. Drs. L. de Jong vertelt in zijn boek „Je Maintiendrai", dat er op 19 Januari 1944 in de Parochiekerk aan de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam voor Verleum een re quiemmis werd opgedragen. „Volk en Vaderland" noemde dit „een on- Tehoorde provocatie". Op de dag dier publicatie werden een pater, de organist en de pastoor gearres teerd en naar Scheveningen overge bracht. Na enkele dagen werden ze echter weer vrijgelaten, nadat ze hadden kunnen aantonen, dat ze uitsluitend hun kerkelijke plichten hadden vervuld. Uiteraard zijn het" slechts enkele ingewijden, die de juistheid van de Duitse communiqué's konden toet sen en die thans de juiste toedracht kunnen vertellen. Zij bevestigen met nadruk, dat het inderdaad de verzetsman J. A. J. Verleum is ge weest, die de terechtstelling van de verraderlijke generaal Seyffardt, Mussert's gemachtigde voor het Ne derlandse Legioen, op zich nam en volbracht. QOUDA WAS OP HEMELVAARTSDAG IN REP EN ROER. Niemand heeft er zijn middag-dutje kunnen doen en dat was de schuld van de Katholieke arbeiders en van niet-katholieke geQieel-omthouders, die beide de stroopwafelstad hadden uitverkoren, om er met fanfare-ge- 'seftal verzamelen te blazen. Over belangstelling hadden geen van beide te klagen. Hoe het met de geheelonthouders is afgelopen, moeten wij" in het midden laten, omdat ze precies de andere kant op gingen als Oerkatholieke vrijscharen, waar wij ons beter thuis voelden. - Vóór de oorlog kenden we de en cycliek-meetings, die geleidelijk aan v^el niet op dood spoor, maar toch wel op een zij-lijn liepen. Brekend -j&èt het verleden heeft het gewest Gouda er iets anders op bedacht. Het -zou geen meeting (een woord dat -ook' in nieuwe spélling met twee e's wordt geschreven!), doch een ency- cüekfeest worden en in menig op zicht is de gewestelijke leiding in die_ opzet voortreffelijk geslaagd. Met name de massale deelname van de jeugd zonder onderscheid van rang of stgnd gaf aan dit Meifeest de frischheid van lente-bicesem en een vruchtdragende belofte in het voort schrijdende seizoen. Zonder de jeugd zou de parade door de Goudse straten lang met zoveel indruk hebben gemaaki. Nu was het een vreedzaam machts-ver- toon, dat algemeen bewondering en verwondering wekte. Om 2 uur waren de jeugdgroepen reeds begonnen de grijze veste op stelten te zetten door van vier zijden naar het centrum op te rukken, zo dat g,een korte of lange Gouwenaar vandaag zou kunnen zeggen, dat hij niet wist, dat er gisteren iets bizon- ders aan de hand was Vanuit het centrum begon zich daarna de lo pende band uit te rollen van met vaandels en vlaggen omwapperde verenigingen, die op weg naar het feestterrein defileerden langs de geestelijke en burgerlijke autoritei ten, die zich op het bordes van het St. Joseph-paviljoen hadden opge steld. Daar waren o.a. aanwezig de dekens vanv Gouda en Alphen, en de pastoors van stad en omgeving, de -burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James en zijn echtgenote (die met een prachtige ruiker werd ver eerd), de wethouders Hagedoorn, mevrouw Van DantzigMelles en Heerkens en de jeugd-districtsi!eiders Op het gazon vóór het ziekenhuis was een Dloemenkruis in wit-gele kleuren neerge'egd. Het voorbijtrekken van de stoet Het défilé. nam ongeveer drie kwartier in be slag. Er was plenty muziek, maar voor zo'n lange processie toch weer niet geheel plenty. Er waren enige honderden bruidjes, regimenten ar beiders kajotters en Jonge Vrou wen en hele divisies verkenners en gidsen. Ovér 't algemeen werd er flink gemarcheerd, maar je kunt merken dat de ouderen niet in spor tieve geest zijn opgevoed. Bizonder was de demonstratie van de Kajot ters, die zoveel vaderlandse vlag gen meedroegen, dat ze er mee om wikkeld leken. Om nog even op de geheel-onthouders terug te komen: hun stoet was veel kleuriger. Eerlijk waar. De Luwelen, kostbaar gebor duurde vaandels, zijn niet fel genoeg van tint en kunnen niet wapperen. Er waren ook in de katholieke stoet wel fleurige en uitwaaiende banie ren, maar wat onze Graal vroeger op dit gebied meesterlijk presteerde, werd lang niet bereikt. Vlaggen, vlaggen, meer vlaggen! En muziek zonder ophouden. Als de een buiten asem is, moet een ander invallen Een défilé mag gerust opschepperig en opdringerig zijn. Het Olyirpia-feestterrein lag ta melijk ver uit de buurt. Vooral voor degenen, die uit de omtrek waren gekomen v,een 350 man uit Alpher> 400 uit Woerden en een dikke 300 uit Boskoop, gezwegen de andere dorpen uit het gewest) moet het een inspannende middag zijn geweest. Maar door het succes van het défilé is hun opoffering ruimschoots be loond; ze hebben de voldoening dap per voor hun christelijke beginselen te zijn uitgekomen en een prachtige indruk aan de buitenwereld te heb ben gegeven van de innerlijke le vensdrang der Kath. Arbeidersbe weging. Dat is wel een opoffering waard. Het openlucht-spel op het Olympia- terrein verdient geprezen te worden om zijn goede bedoelingen hoewel het aan zelfs matige verwachtingen niet heeft voldaan. Toespraak van Dré de Wolf. Het werd zwaar gehandicapt door de zwakte van de luidsprekers. We hebben van de tekst slechts enkele zinnen kunnen opvangen en van de openings-toespraak van voorzitter A. T. Hoonhout in het geheel niets. Beter verging het de algemeen se cretaris van de K. A. B., Dré de Wolf, die met zijn sonoor geluid de vlakte beheerste. Hij sprak over de waar digheid van. de arbeid. De arbeid is niet enkel een factor van economische betekenis, maar een middel om tot God te komen. Het gaat in onze da gen om een waarachtige revolutie: cm de waardering van de arbeid. Ar beid is niet slechts een uit te beta len factor, maar betreft een levende mens in samenleving, onderneming en bedrijf, een mens geschapen naar Gods beeld en gelijkenis, een mens met zijn verstand, zijn wil, zijn ont vankelijk gemoed. Hoe zeer het ook v/aar is, dat de mens in het zweet zijns aanschijns zijn brood moet ver dienen, toch kan de arbeid ook een vreugde zijn, wanneer aan de ar beid zijn waardigheid wordt herge ven, wanneer de groepen kapitaal en arbeid elkaar als mensen eerbie- gen en respecteren. Dan zal de ar beid niet alleen een kruis zijn maar ook een zegen, een weldaad en: een Gods-dienst, welke ons in staat stelt ons eeuwig einddoel zekerder te be- eiken. Spr. besloot met een opwek king tot de jeugd: zich in overmoe dige offervaardigheid te geven aan het planten van Christus' kruis over de wereld. Het bewegingsspeld Aan het spel werd door 2500 per sonen deelgenomen. De spelenden hebben zich met loffelijke toewijding van hun taak gekweten. Wij willen hun gaarne deze hulde brengen, om dat zij het immers hiet kunnen hel pen, dat de regie, rond-uit gezegd, slecht was. Dat kunnen en, in het be lang van de goede zaak, mógen' we niet verbloemen. Hoe meer van der gelijke massale uitvoeringen men mee-maakt, des te huiveriger merk voor het succes ervan wordt. Laten we echter liever enige ge slaagde momenten uitkiezen, o.a. de dansen van de GheseJlen van St. Frans uit Alphen rond de Mei-boom werkelijk een aardig en voorbeel dig intermezzo. In een geheel ander genre maakte ook de sportvereniging G. D. S. uit Boskoop met zijn acro batische hoogstand eer. goede beurt, evenals trouwens de andere Bosko pers, die in minder dan geen tijd voor het prachtige Maria-schilderij een bloemperk van azalea's, omtuind met coniferen aanlegden. De hulde aan Maria was het hoog tepunt van het spel. In lange slin gers kwamen de bruidjes over het veld om voor de Madonna met de koren-aren bloemen neer te leggen. Het „Viva Maria" werd door een heldere vrouwenstem prachtig ge- eciteerd en (maar dat was een uit zondering) het kalme hed „Ik groet u, zuivere Moeder" luide gezongen. Het overige van de muzikale bege leiding van dit spel hebben we slechts nu en dan heel flauwtjes en ver-weg vernomen Na de hulde aan de Mei-koningin werden dr or pater van Riet O.F.M., vanaf het podium vóór he' Maria- schilderij de gereedschappen ge zegeld. Tot slot werd het Christus Vincit door aden, spelers en toeschouwers gezongen. Kort samen-gevat: "het Goudse encycliek-feest heeft uitgeblonken door een schitterend défilé, dat ech ter in het openlucht-spel niet de bekroning heeft gevonden, welke het verdiend had. Een delegatie van 11 Amster dammers zal naar Praag vertrekken om de betrekkingen tusschen Amster dam en Tsjecho-Slowakije te verste vigen. Is hier alléén een Amsterdams belang bij betrokken? RADIO VOOR ZATERDAG. HILVERSUM n (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Morgengebed. 7.45 „Maria ter ere". 8.00 Nieuws. 8.15 muziek. 10.00 „Klein, klein kleuterke". 11.00 Radio-ziekenbezoek. 11.30 Lectuur bespreking. 12.00 Angelus. 13 00 Nieuws. 14.30 Filmkwartier. 15.00 Jongeren, trek er op uit. 16.20 De he dendaagse genotexcessen door A. G. v Schaik. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaansch. 17 00 De Wig wam. 18.15 Jouranlistiek weekover zicht. 18.30 Buffalo Bill. 19.00 Nieuws. 19.15 Katholiek nieuws. 19.45 Depar tementale uitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.30 Lichtba ken. 22.15 Vijftig jaar katholieke po litieke organisatie. Reportage. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. HILVERSUM I (301 M.). 11.00 Radiolympus. 11.45 Familie berichten. 13-00 Programma Ned. Strijdkrachten. 14.00 Sportpraatje. 14.45 Lezing over volkstuinen. 18.00 Nieuws. 18.30 Programma Nederl. Strijdkrachten. 21.30 Dodenhuis; hoor spel. 23.30 Huisbioscoop. Op Zaterdag 17 Mei a.s. zal Anth. G. v. Schaik, secretaris-penningmees ter van Sobriëtas van 16.2016.30 u. voor de K R.O. spreken over het on- deryerp „Hedendaagse genotsexxees-

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2