3)e Ccidóc Sou/temt Onderzoek-Commissie aanvaard Rijk vergoedt alle kerkklokken November-conferentie beslissend v. Oost en West Een hete-luchtmotor ontwikkeld President doet beroep op boeren VRIJDAG 16 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BUKCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOB LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11088 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post i 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Wij moeten laten zien IN een artikel naar aanleiding van het gouden jubileum van de poli tieke organisatie der katholieken, her innert de „Maasbode" aan een verkla ring van minister Van Karnebeek, door deze staatsman gegeven aan prof. Aalberse bij de dood van No- lens: Nolens is er in geslaagd, onder de moeilijkste omstandigheden de eenheid te bewaren in de katholie ke partij: daarmee heeft hij niet al leen de katholieke partij en de Ka tholieke Kerk gediend, maar ook een grote dienst bewezen aan heel het land. Wie breed ziet moét erkennen, dat de katholieken door in eenheid te strijden voor de verwerkelijking van hun idealen op maatschappelijk ter rein óók aan het land een dienst be wijzen. Dat geldt niet alleen voor de een heid in een eigen politieke partij, maar ook voor de eenheid in de eigen sociale organisaties, voor de eenheid in het steunen van de eigen princi piële pers en de eigen principiële radio. En: waarom? Omdat de beginselen, welke de ka tholieken door heel hun actie op maatschappelijk terrein willen tot beleving brengen, zulk een inhoud en strekking hebben, dat zij ook door niet-katholieken kunnen worden er kend en gewaardeerd als goede be ginselen. Ook iemand, die deze beginselen niet aanvaardt als de zijne, zal, als hij eerlijk en verstandig de natuurlij ke rede laat spreken, inzien, dat deze beginselen, als ze goed wórden toege past, het ware welzijn van de samen leving niet in de weg staan, maar tot stand brengen en bevorderen Daarom is ook samenwerking van de katholieken, verenigd in princi piële organisaties, met anderen zo goed mogelijk en kan deze samenwer king zo vruchtbaar zijn in 's lands1 belang! Het is dan ook in 's lands belang gewenst, dat de katholieken hun principiële organisaties in eenheid sterk maken en houden. Maar hieraan willen wij vandaag wat toevoegen. Ten slotte zal het katholieke ver enigingsleven, op welk terrein dan ook, katholieke pers en katholieke ra dio niet op de gewenste doeltreffende wijze meewerken aan de hervorming der maatschappij, als de katholieken niet individueel, persoonlijk van hun beginselen getuigen. Getuigen in een christelijk, een katholiek leven. Wie gisteren tegenwoordig waren bij de toediening van het Heilig Vormsel aan volwassenen in de de kenale kerk te Leiden, zal getroffen zijn door de klemmende nadruk, waarmede de Bisschop de aanwezi gen voorhield, dat zij moeten: laten zien, dat de beleving der christelijke beginselen hen persoonlijk gelukkig maakt en ook de maatschappij. Niet allereerst in de collectiviteit van principiële organisaties, maar al lereerst in het individuële leven moet ieder onzer, onder alle omstandighe den, getuigen van zijn Christen-zijn. Dat is een noodzakelijke voorwaar de, om gezamenlijk in onze, zo nuttige eri zo nodige, katholieke organisaties en corporaties, zo krachtdadig moge lijk te kunnen werken aan een chris telijke opbouw van onze samenleving: een voorbeeldig persoonlijk leven in rechtvaardigheid en liefde; een leven, waardoor wij zoals de Bisschop het zeide laten zien, hoe goed, hoe ze genrijk is de ontscliatbare Gods- gave van ons Geloof. DE PALESTIJNSE KWESTIE tig stëmmèri bij dertien onthoudingen de samensttelling van de com missie van onderzoek inzake Palestina goedgekeurd. Zij keurde tevens de bevoegdheden, welke aan de commissie worden gegeven, met 45 tegen zeven bij een onthouding goed. De vergadering is daarna gesloten. Winston Churchill, die te Parijs de tweede herdenking van V-dag woonde en met de Franse Militaire Medaille werd onderscheiden, specteert een ere-wacht van Saphis. Tevoren had de vergadering met al gemene stemmen een door Ntorwegen ingediende resolutie aanvaard: waar in een beroep wordt gedaan op de wereld en in het bijzonder op de in woners van Palestina om zich te ont houden van geweld, dat een atmos- pheer zou scheppen, welke voor een vroegtijdige oplossing van het Pale stijnse probleem nadelig zou kunnen zijn. Bij het sluiten van de zitting ver klaarde de voorzitter, de Braziliaan Oswaldo Aranha. dat de V.N. nog nooit voor een zo beslissende proeve zijn geplaatst als door de Palestijnse kwestie. „De enige weg. die thans voor ons open ligt, is de uitdaging aan te nemen en wij zullen haar ten volle moeten aannemen, willen wij haar overleven." De commissie zal uiterlijk in Sep- Viermogendheden- verdrag van vitale betekenis Bevin drong er op aan, dat er voor de volgende conferentie der Grote Vier 'n atmosfeer zou zijn geschapen, waardoor aanvaarding mogelijk is van het Amerikaanse voorstel voor een viermogendhedenverdrag, dat een voorbereiding is tot iets „dat een ver andering in de loop der wereldge beurtenissen kan zijn" Het is een on gelukkige omstandigheid, aldus ging Bevin voort, dat de Sovjet-Unie met dit voorstel niet accoord kan gaan, want het is „vitaal en belangrijk" voor alle Westelijke mogendheden. Ten aanzien van de verhouding van Engeland ten opzichte van de Sovjet-Unie zeide Bevin, dat hij met Stalin de kwestie der herziening van het Engels-Sovjet-Russische verdrag had besproken en dat „overeengeko men was, dat zij er mee op zouden schieten". Over het Engels-Franse bondge nootschap zeide Bevin, dat hij hoop te, dat toekomstige regeringen Frank rijk niet in een dergelijke positie zul len laten, waarin het zich bevond in de periode, die aan de oorlog vooraf ging. Bevin zei de eis om het Ruhrge- bied onder controle der vier mogend heden te plaatsen onhoudbaar te ach ten zolang' er geen wezenlijke econo mische eenheid in Duitsland bestaat. Engeland staat op het standpunt, dat Polen compensatie moet ontvangen door de gebieden, die het aan de Sov jet-Unie heeft verloren. Ook steunt Engeland de Franse aanspraken op het Saargebied, zoals die bij het vre desverdrag van 1919 naar voren wa ren gebracht. Tevens noemde Bevin Binnenkort zal de schade enquete commissie het onderzoek en de scha deregeling ter hand nemen ter ver vanging van de duizenden klokken, welke door de Duitser uit ons land zijn geroofd. Naar wij vernemen, zal de schade enquete commissie de waarde der geroofde klokken op basis van de prijs op 9 Mei 1940 vergoeden, terwijl ook de kosten van vervoer en ophangen der nieuwe klokken voor haar rekening komen. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft echter de eis gesteld, dat de klokken aan welomschreven eisen van toonzuiverheid moeten vol doen en niet van mindere kwaliteit mogen zijn dan de gestolene, opdat Nederlands klokkenbezit weer even rijk zal zijn als voorheen. Mgr. VERHOEVEN BISSCHOP GEWIJD. Te Oisterwijk had in de prachtige parochiekerk St. Petrus Banden de plechtige bisschopswijding plaats van zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. N. Verhoeven MFG, titulair bisschop van Ermontis, apostolisch vicaris van Menado. De consecrator was mgr. W. P. A. M. Mutsaers, bisschop van 's Herto genbosch, terwijl als mede-conseera toren mgr. J. W- J. Panis MFG, ti tulair bisschop van Trisipa, assis tent-bisschop bij de pauselijke troon en mgr. N. Span S.J., titulair-bis- schop van Se via, apostolisch vicaris van Tessumu fungeerden. Er blijken nog enige honderden klokken in ons land te zyn opgesla gen waarvan de herkomst niet be kend is, vele daarvan zijn echter be schadigd. DE KAJOTTERS. De Ka jotters (K.A.J.) hebben 780 afdelingen met 3-i.OO leden. Een zeventigtal leiders van de be weging hebben dezer dagen in het St. Alphonsus-retraitehuis te Amers foort een studie-conferentie gehou den, waarop de plannen voor de toe komst zijn besproken. Met kracht zal de persoonlijkheidsvorming en de massa-beïnvloeding ter hand worden genomen. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de nationaal voorzitter, Geert Simons is Toon van der Horst uit Delft tot zijn opvolger gekozen. AUTO TE WATER. Drie personen verdronken. Zaterdagmorgen heeft tussen de beide dorpen Uffelfe «n Wittelt nabij Meppel een ernstig ongeval plaats ge had, waarbij 3 personen om het leven kwamen. Een luxe auto met 4 inzit tenden reed door het springen van een achterband met grote snelheid in de Drentse Hoofvaart. Toen omwonenden na enige mi nuten te hulp kwamen, bleken 3 der inzittenden reeds verdronken te zijn. Het waren de 75 jarige bestuurder G. Zuurman en zijn 55 jarige echtgenote en de 40 jarige J. W. de Boer, allen uit Borgercompagnie, die op weg wa ren naar Limburg. De vrouw van de heer de Boer wist zich door het por tier te redden. de aanspraken op grenscorrecties van Nederland, België, Luxemburg en Tsjechoslovakije. Bevin zei, dat En geland vasthoudt aan het beginsel, van publiek eigendom der Duitse basis-industrieën. Namens de oppositie verklaarde Eden dat het feit, hoe jammer het ook is, dat er in Moskou geen overeen stemming is bereikt, niet de schuld is van Bevin, maar dat dit te wijten is aan de koppigheid van Rusland. De Russische houding was onredelijk. De overweldigende meerderheid Van het Engelse volk wenst, met Rusland samen te werken, maar Engeland kan niet doorgaan met dit „éénrichtings verkeer". BEVIN OVER ENGELANDS POLITIEK I^IEMAND KAN VOORSPELLEN welke weg de wereld zal inslaan, indien in November op de Londense conferentie van de ministers der Grote Vier, Oost en West niet op bevredigende wijze tot elkaar zijn gebracht". Aldus sprak Ernest B vin tijdens de debatten over de bui tenlandse politiek in het Lagerhuis, waarvan de relaties met de Sovjet- Unie het hoofdthema vormden. Bevin was- van mening dat de Londense conferentie een der belangrijkste in de wereldgeschiedenis zal worden. Met grote nadruk bevestigde de minister, dat Gr.-Brittannië niet wenst dat Duitsland aan zijn verplichtingen ontkomt, maar dat Engeland niet kan toestaan, dat herstelbetalingen nu reeds uit de lopende productie wor den gedaan, zoals de Sovjet-Unie wenst. NOODLOTTIGE BRAND TE ROME Woensdag heeft in de kantoren der Minerva filmmaatschappij te Rome een hevige brand gewoed, waarbij, voor zover bekend, 26 personen om het leven zijn gekomen. Het vuur verspreidde zich zeer snel door het vijf verdiepingen hoge gebouw. De meeste slachtoffers vie len, toen zij zich trachtten te redden door uit de ramen te springen. Mogelijk is het aantal van 26 do den nog niet definitief, omdat van de 25 gewonden, die in 't ziekenhuis moesten worden opgenomen, enkele in zeer ernstige toestand verkeren. Bovendien kunnen er nog slachtof fers onder de puinhopen verborgen liggen. De politie heeft een der drie direc teuren der maatschappij onder vraagd. Men zoekt naar de beide an deren, die niet thuis waren toen de politie bij hen aan huns kwam. Men wil uitzoeken of de directie wel vol doende veiligheidsmaatregelen heeft getroffen. NIEUWE VINDING BIJ PHILIPS ^A 10 JAAR van ingespannen arbeid tijdens de Duitse bezetting in *het grootste geheim voortgezet is men in de Philips-laboratoria te Eindhoven er in geslaagd, een nieuwe motor te ontwikkelen die door zijn karakteristieke eigenschappen belangrijke nieuwe perspectieven opent. Hij kan in practisch alle vermogens worden gebouwd en men zal hem kunnen gebruiken, zowel voor automobielen als voor spoorwegtractie, voor het opwekken van electriciteit, zowel in bedrijven als in particu liere woningen. Belangrijke perspectieven Het aantal mogelijkheden voor toe passing is zo groot, dat hiermede een nieuw ontwikkelingsstadium op het gebied van de bouw en de toepassing van motoren wordt ingeluid. De Philips-hete-luchtmotor is in tegenstelling tot de benzine- en die selmotor ,waar de brandstof in het inwendige van de cylinder verbrandt, er een met uitwendige verbranding. Het principe van de hete-lucht-mo- tor berust op het feit, dat een in de cylinder van de motor afgesloten hoe veelheid lucht of ander gas bij elke asomwenteling een kringloop door maakt, waaraan men vier verschil- K. N. V. B.-uitslagen le klasse DISTRICT I. RFC—EMMA 7—0; Hermes DVS—ADO 0—1; EDO—Sparta 0—1; VSV—Ajax 3—1 (Ajax kampioen); FeyenoordDWS 3—0. DISTRICT II Blauw WitXerxes 21; Vo- lewijckersDHC 41; Neptu- nusStormvogels 12; HBS DOS 51; DFCExcelsior 41. DISTRICT IH. AGOWEnsched. Boys 20; QuickWageningen 31; Go AheadBe Quick 21; Hera clesVitesse 71; Tubantia NEC 0—1. DISTRICT IV. RKTVV—VVV 1—1; NO AD De Baronie DNL 1—1; BW— Helmondia 43; NACVlissin- gen 2—0. DISTRICT V. HSCLeeuwarden 11; Hee renveenGVAV 111; Adhilles Velocitas 17; SneekBe Quick 22; EmmenFrisia 1—1. DISTRICT VI. Sportcl. EmmaMW 02 (MVV kampioen); Sittardsche BoysEindhoven 01; De SpechtenLimburgia 22; PSV Maurits 11; Bleyerheide Juliana 22. tember een rapport samenstellen voor de Algemene Vergadering en voor stellen doen voor de oplossing van het Palestijnse probleem. Arabieren noch Joden tevreden. Reuter's correspondent seint uit New York. dat, Arabieren noch Joden geheel tevreden zijn met het resul taat van de conferentie inzake Pale stina. Volgens Mosja Sjèrtok, politiek leider van het Joods Bureau, is het werk van de commissie van onder zoek van te voren al veroordeeld we gens de onwettige toestanden, die in tegenspraak met het mandaat in Pa lestina bestaan. De Arabische afgevaardigden zijn eveneens ontevreden, omdat zij van mening zijn, dat de weigering van de vergadering om de kwestie van de onafhankelijkheid van Palestina tot het brandpunt te maken van de stu die der commissie een oneerlijke be handeling van het Arabische stand punt betekent. DE VOEDSELCRISIS IN DUITSLAND Besprekingen te Londen Reuters diplomatieke correspondent verneemt, dat de besprekingen van Bevin en zijn adviseurs inzake de Duitse voedselnood nog geen resul taat hebben opgeleverd. De belangrijkste stap is geweest, dat men er bij de Amerikanen op zal aandringen spoed te betrachten met de graanverschepingen, maar men is in Londen niet optimistisch gestemd met betrekking tot de mogelijkheid het huidige tekort geheel aan te vul len. Voorts werd uitgemaakt, dat Enge land niet in staat is voedsel naar Duitsland te exporteren om dj moei lijkheden aldaar het hoofd te bieden. BRITTEN WILLEN GEEN SOC. EENHEIDSPARTIJ. Bij nadere beslissing van het Britse militaire bestuur te Berlijn zijn de toelatingsvergunningen voor de Brit se zóne, welke verleend waren aan Wilhelm Pieck en Otto Grotewohl, de voorzitters van de communistisch georiënteerde socialistische eenheids partij in de Sovjet-Russische zóne van Duitschland, ingetrokken. Onk de oprichting van de eerste afdeling der socialistische eenheidspartij in de Britse zóne, welke Donderdag te Solingen had moeten plaats vinden, is verboden. f Zwarte tijden - „Leefden wij nog maar in de goede oude tijd, toen de zwarte handel bloeide", verzuchten thans vele Parijzenaars. En dat zijn niet eens „zwarte Pieten", die dat zeggen, maar rustige, ordelievende burgers. Er zijn lieden geweest ook hier die iedere avond een schietgebedje baden, dat de „slechte tijden" toch maar lang mochten duren en we herinneren ons uit de eerste wereldoorlog, dat er een zekere handelaar was, die bij een andere zekere han delaar kwam binnenstuiven, zo wit als een doek, met de ontstel lende boodschap: „Hou je vast. bereid je op het ergste voor: de vrede is uitgebroken." In Parijs vechten nu ook de „zwarte Pieten" voor hun brood je, want in cigaretten en clan destiene dol1 ars is niets meer te verdienen. De klad zit gewoon weg in het vak. Het ergste is nu, dat zij dat „vechten voor hun brood" al te letterlijk opvatten en 's avonds overvallen plegen op Mortmartre en andere schil derachtige plekjes, waar bet in de Lichtstad wel eens donker kan zijn. Daarom huiveren de rustige en nette Parijzenaars als zij 's avonds uit willen en welke Parijzenaar wil dat niet? en zuchten, dat het vioeger, in de zwartste tijden van de zwartste „zwarte Pieten" toch heel wat veiliger was. Misschien zou een itartspen- sioentje voor erkende „zwart- jannen" hier uitkems; kunnen brengegn; dat zou wel eens goed koper kunnen blijken clan ze periodiek in de kast te stoppen, waar ze toch ook hun natje en hun droogje moeten hebben. Voor Nederland achten we het idee niet aanbevelenswaar dig want dan zou de iest van Nederland, dat de kosten moest dragen, noodzakelijk zwart moe ten gaan handelen om de belas ting te kunnen opbrengen. MINISTER BEEL EN JONKMAN VOLGENDE WEEK WEER NAAR NEDERLAND. Naar vernomen wordt, zullen de ministers Beel en Jonkman Zaterdag a.s. een bezoek brengen aan Makas sar. Zondagmiddag zullen zij zich naar Soerabaja begeven en vandaar Maandag naar Batavia reizen. Het vertrek van de beide ministers naar Nederland zal waarschijnlijk in de tweede helft van de volgende week plaats hebben. 500e STAATSLOTERIJ. 5e Klasse: 1000.—: 1376 21955 400: 7658 11655 20291. 200: 3738 7759 8089 8445 10986 16316. 100: 1821 4046 5767 8708 9604 10972 13851 13967 20804 21203. DE BROODCRISIS IN FRANKRIJK lende etappes kan onderscheiden, n.l. verhitten, uitzetten, afkoelen en sa menpersen. De arbeid, die de samen geperste en verhitte lucht bij het uit zetten kan verrichten, is groter dan de arbeid, die het vliegwiel aan de zuiger moet afgeven, om de lucht in de koude ruimte weer samen te per sen voor zij opnieuw wordt verhit. Daardoor is bij elke cyclus een over schot van arbeid, die bij deze hete- lucht-motor zeer groot is. Bij elke as- omwenteling verricht de motor nut tige arbeid: hij is daardoor te verge lijken met een twee-tact-motor. Het nuttig effect van de hete-lucht-motor is groter dan dat van de benzinemo tor. Het ligt ongeveer tussen dat var de beste benzinemotor en de diesel motor in. De belangrijkste waarde ontleent de nieuwe motor echter aan zijn bijzondere eigenschappen. Als brandstof kan bijvoorbeeld zowel benzine als ctookoÜe, methyl-alcohol of lichtgM worden gebruikt. Van che mische aanUiting van zuigers en cy linders is geen «prake doordat deze koud blijven en de lucht schoon. De brandstof verbrandt volledig, waar door geen stank of giftige gassen ontstaan. Bougie en stroomverdeler ontbreken. Daardoor is hij minder aan storingen onderhevig, dan bijv. de benzinemotor. Doordat hij geen periodieke explosies heeft is hij veel geruislozer. Een Philips-hete-lucht motor van ongeveer 15 pk. maakt bijv. niet meer geluid dan een naaimachi ne. Zijn volume en gewicht zijn klein ten opzichte van zijn vermogen, ter wijl het toerental 3000 of meer om wentelingen per minuut kan bedra gen. Eén van de grootste voordelen, die vooral bij zijn gebruik in auto mobielen meetelt, is, dat hy bij een gering aantal toeren toch een grote trekkracht kan ontwikkelen. Daar door kan de versnellingsbak tn een auto worden vereenvoudigd of even tueel zelfs geheel vervallen. De directe aanleiding tot het ter hand nemen van de ontwikkeling van de hete-lucht-motor was de vraag naar een electriciteits-bron, die radio toestellen zou kunnen voeden op plaatsen waar men niet de beschik king had over electriciteit. Merkwaar dig is, dat het fundamenteel onder zoek, dat men daartoe heeft opgezet, uiteindelijk heeft geleid tot de con structie van motoren met klein zo wel als groot vermogen met haast on gekende mogelijkheden van toepas sing. De president van de Franse repu bliek, Vincent Auriol, heeft in een radiorede een beroep op de Franse boeren gedaan om graan te leveren. Wij hebben onmiddellijk drie mil- lioen centenaar graan nodig om een leemte in de voorziening aan te vul len. Levert daarom onverwijld graan, levert het graan, waarover gij be schikt". In Parijs was practisch geen brood te krijgen tengevolge van de stakin gen bij de maalderijen. In vele andere delen van het land zijn de broodrantsoenen van 250 OUDERDOMSVOORZIENING EN DE EIGEN INKOMSTEN. Nadere mededelingen van Minister Drees. In de Memorie van Antwoord op de Noodwet ouderdomsvoorziening heeft minister Drees aan de Eerste Kamer iets verteld over de voorschriften, die hij zal uitvaardigen voor de bepa ling van 't bedrag van het jaarlijkse inkomen, een bedrag, waarvan de hoogte der uitkering afhangt. In beginsel zal met alle eigen in komsten worden rekening gehouden, behalve o.a. met alimentatiebij dra gen van kinderen,met bijdragen van kerkelijke of particuliere instellingen van weldadigheid en met kinderbij slagen. Het ligt voorts in het voorne men het vermogen te waarderen vol gens de lijfrentewaarde op 65-jarige leeftijd- Het is de bedoeling, dat in komsten in natura, zoals vrije wo ning, vrije inwoning en vrije kost en inwoning, worden gewaardeerd naar een bepaalde per gemeenteklasse vast te stellen geldswaarde. Kleine boeren, die hun bedrijf met behulp van eigen kinderen uitoefe nen, zullen niet voor ouderdomsuit- kering in aanmerking komen, indien de opbrengst van hun bedrijf van die aard is, dat zij daarmede in hun le vensonderhoud kunnen voorzien. BLOEMBOLLEN EN BLOESEM. De V.V.V. Zuid Holland meldt ons, dat de bollenvelden zo goed als uitge bloeid zijn. Hier en daar zijn nog wat darwintulpen. Men is echter druk be zig de „koppen" eraf te halen. Het uiterst warme weer heeft de bloeitijd van de bloesems zeer bekort As. Zondag kan men nog wel appel bloesem verwachten. De andere vruchtbomen zullen wel uitgebloeit zijn. gram tot 200 gram teruggebracht we gens tekort aan tarwe. Naar verluidt zijn de maalderijen van Bobigny en Corbeil, waarvan het personeel in staking is gegaan, door de Franse regering gerequireerd. SULTAN HA MID n HOOFD VAN WEST-BORNEO. Sultan H&rnid II is Woensdag met slechts één stem tegen door de West- Bomeo Raad gekozen tot hoofd van het gebied West-Borneo. De Sultan, die 34 jaar oud is en in Nederland zijn opvoeding genoot, blijft tevns voorzitter van de West- Borneo Raad. DE TOCHT NAAR INDONESIË VOLBRACHT. Van het eerste convooi kustvaar tuigen, dat aanvankelijk met pech te kampen had immers, een van de scheepjes moest reeds te Hoek van Holland terugkeren voor een kleine reparatie, terwijl later bij mist in het Kanaal het convooi uit elkaar geslagen werd, waarna nog andere wederwaardigheden voor en in de Golf van Biscaye volgden zijn er Woensdag twee te Batavia gearriveerd, nl. de „Henk" en de „Erna" twee van de snelste coas ters. Na de aanvankelijke tegenslag is het dus een voorspoedige reis ge worden.' Er werd nl. op een vaart- duur van PO dagen gerekend, terwijl de tocht ondanks de eerste opont houden in nauwelijks 68 dagen werd volbracht. ZooaLs men weet zijn deze kustvaartuigen bestemd, om copra in de binnenlanden te halen en naar de grote zeeschepen te vervoeren. Beide coasters komen nu onder be heer van de K. P. M. £m koAAe-ttye.... In de „Collecta" (het wisselende gebed in de Mis na de Gloria) vat de Kerk samen de strekking van het feest, dat gevierd wordt. Het zijn pit tige, gespierd^, kernachtige gebeden. Overweeg nog 'ns de „Collecta" van gisteren, Hemelvaartsdag: „Geef, bidden wij U, almachtigé God, dat wij, die geloven, dat Uw eniggeboren Zoon, onze Verlosser, he den ten hemel is gestegen, ook zelf met onze geest in de hemel mogen wonen".

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1