Vermogensheffing ineens Leids Tribunaal hield weer raad j Op korte golf Washington Square WOENSDAG 14 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gister middag een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp vermogensheffing ineens. De heer Teulings (K.V.P.) onder werpt een drietal hoofdpunten aan een nadere beschouwing en wel de sociale zijde van het wetsvoorstel, de economische kant ervan, bezien uit de productiesector van het be drijfsleven, en de monetaire kant en in verband daarmede de afwikkeling der geldsanering. De verarming dient omgeslagen te worden over alle bevolkingsgroepen. Gegeven de geldsanering zegt spr. zich .verantwoord te achten langs de door de minister aangegeven weg zijn medewerking te verlenen. Hij beschouwt het ontwerp niet als een stuk vermogensverdelingspolitiek. Spr. betoogt, dat de inkomstendaling niet behoeft uit 'te sluiten een ver mogensaantasting. Kleine vermogens dienen z.i. te worden ontzien. Wat de economische zijde betreft geeft de heer Teulings te kennen het niet op alle punten eens te zijn met de minister. Bezwaar heeft hij o.m. tegen de opvatting van de minister, dat. als de bedrijven in liquiditeits moeilijkheden verkeren, zij op an deren en bedoeld worden de ban ken een beroep moeten doen. Het is z.i. een goede mentaliteit van de ondernemers, dat zij niet onder de banken willen zitten. Ten aanzien van de monetaire kant herinnert de heer Teulings aan de originele opzet door de minister in de memorie van toelichting naar voren' gebracht. Het geldt een af sluiting van de geldsanering. Spr.'s grootste practische argument voor de aanvaarding van het wetsontwerp is hierin gelegen, dat het inderdaad het sluitstuk der geldsanering vormt en zal moeten vormen. Wanneer de minister zijn heffing ineens heeft, aldus spr., laat hij dan de geldsanering zo vlot en zo spoe dig mogeliik afsluiten en liquideren. De heer Teulings concludeerde, dat hij op sociale overwegingen de alge mene heffing kan aanvaarden als een noodmaatregel, geboden door de noodtoestand van het land, in con- creto als onmisbaar sluitstuk der geldsanering. De regering moet er voor zorgen dat de heffing inder daad een sluitstuk vormt. Spr. meent in ernstige mate te moeten aarzelen of het economisch aanvaardbare door de heffing niet zal worden over schreden. Hij dringt er op aan, dat de bepaling, volgens w^lke belasting schuldigen, wier vermogen voor tenminste een derde gedeelte als be drijfsvermogen moet worden aange merkt, het recht hebben, een ge deelte van de aanslag te voldoen in vijf gelijke jaarlijkse termijnen', ge wijzigd wordt in deze zin, dat deze termijn van vijf jaren verleng# wordt tot acht jaren. Hij stelt ten deze een amendement in het voor uitzicht. Voorts bepleit hij matiging van het tarief. Ilij denkt aan een verzachting met 25 pet. op de gehele lijn van het thans voorgestelde ta rief. Het oordeel van de minister hieromtrent zal de heer Teulings af wachten. De heer Van der Feltz (C.H.) be strijdt het ontwerp, ook in het be lang van de arbeiders, die bij een fi nanciële ineenstorting het eerst kind van de rekening zullen worden. Dc heer van der Feltz betoogt, dat deze heffing ineens geenszins een sluitsteen is in de blokkering van het geld, zoals de minister het doet voor komen. Wat men ten aanzien van de verla ging der staatsschuld met deze hef fing mede beoogt, kan z.i. ook op"an dere wijze worden bereikt, bijvoor beeld door een gedwongen lenihg. Zijn ernstige economische bezwa ren tegen het wetsontwerp betref fen vooral het bedrijfsleven, welks liquiditeit in gevaar wordt ge bracht. Wanneer wij niet meegaan met dit voorstel, aldus de heer van der Feltz, houdt dat niet in dat wij niet met andere plannen van den minister zouden instemmen. Het houdt in de uitnodiging om met een ander plan te komen. Spr. merkt op, dat het volk consta teert, dat de Staat niet op de voet van soberheid staat. Spr merkt voorts op, dat er al een heffing ineens geweest is, n.l. de ver- fmogensaanwaobelasting. Uit economisch oogpunt bezien is het moeilijk nog eens te, komen met een heffing van twee milliard uit het particulier bezit. Dat zou kunnen blij ken roekeloos te zijn. Ten slotte verklaart de heer De Wilde, dat het standpunt van zijn fractie nog niet bepaald is. Zolang mogelijk wil zij de minister steunen. De heer Bierema (P. v. d. A.) be toogt, dat uit budgetair oogpunt ge zien de minister zeer weinig met de heffing zal bereiken. Naar zijn me ning heeft het ontwerp zeer geringe voordelen De naidelen echter zijn groot en zwaarwegend. Ben van de grootste economische nadelen is z.i. dat de bedrijven in li quidatiemoeilijkheden zullen gera ken. Deze heffing zal op het bedrijfs leven funest werken en daardoor op het herstel onzer welvaart. De heer Schilthuis (P. v. d. A.) merkt o.m. op, dat de heffing voor een groot deel wordt toegepast op gelden, die hun normale functie toch niet vervullen. Spr. bepleit tegemoét- Icoming ten aanzien van degenen, die oorlogsschade geleden heben, zome de ten behoeve van hulpbehoeven den, als blinden e.d- De heer Van der Weijden (K.V.P.) stelt de vraag, of de heffing billy k is ten opzichte van hen, die een klein vermogen bezitten. Hij is van oor deel, dat de vermindering der staats schuld van 27 tot 25 milliard een on voldoende rechtvaardiging voor deze belasting is. De tering zal naar de ne ring gezet moeten worden. Productie verhoging en verbetering, van de ex port zullen z.i. de oplossing moeten brengen. Een tijdelijke verhoging der vermogensbelasting acht ,de heer van der Weijden meer aanvaardbaar. De voorgestelde heffing zal z.i. tot zeer harde gevolgen aanleiding geven, ge lijk spr. met voorbeelden illustreert. Redelijk lijkt hem vermindering toe te passen bij medewerking van meer derjarige kinderen. De loonbesparing komt in het boerenbedrijf het vermo gen ten goede. Hij bepleit een soort gelijke regeling als voor de vermo- gensaanwasbelasting is getroffen. Ten slotte bespreekt' hij de oudedags voorziening. Te dezen aanzien is z.i. een verbetering noodzakelijk. Te zes uur schorst de voorzitter de vergade ring tot 's avonds 8 uur. Te acht uur heropent de voorzitter #e vergadering. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) geeft te kennen, dat het bestaan van een staatsschuld niet erg is, als er maar een productie-apparaat tegenover staat. Onze staatsschuld is echter on gedekt. De rentelast bedraagt 700 millioen, dat is 9 pet. van ons natio- nade inkomen. De staatsschuld heeft geen enkele tegenwaarde in de Ne- derlandsche samenleving, hetgeen het karakteristieke er van is. Wan neer deze dode schuld er niet was, zou. de levensstandaard van de ar beidersklasse met omstreek s 10 pet. kunnen stygen. Hij is van oordeel, dat de minister een hogere heffing nodig acht, wel ke hem echter door zijn coalitiegeno ten niet mogelijk wordt gemaakt. Zij •trachten hem zelfs met minder ge noegen te doen nemen. Als het ont werp wordt aangenomen is alle ge blokkeerde geld nog lang niet weg: genomen. De heer Hofstra (P. v. d. A.) ver klaart onvoorwaardelijk met het ont werp te kunnen medegaan. Uit een oogpunt van geldsanering is de heffing absoluut noodzakelijk Van economisch standpunt bekeken is dat eveneens het geval. Alleen voor de zeer grote vermogens kunnen zich z.i. moeilijkheden gaan voordoen; voor de andere lijkt hét hem niet het geval,1 al zal het onaangenaam zijn. De heer v .d. Heuvel (A.-R.) is van mening, dat het volk er meer mede gebaat zou zijn, als de gelden bij, •hun bezitters gelaten werden. Als dé heffing het sluitstuk wil zijn van de geldsaneaing, dan moet z.i. daaruic volgen, dat zodra de heffing ge schied is, het uit moet zijn met de sa nering. De grote bezwaren, die in sprekers kring bestaan tegen het ontwerp, zul len verminderen indien de tarieven verlaagd zouiden worden in de geest als door de heer Teulings bepleit. De heer Van Dis (S.G.) betoogt, dat er nog veel hapert aan de beste ding der overheidsgelden. Dat is fu nest voor de spaarzin. De overheids organen dienen er zich van bewust te zy'n, dat iedere uitgave, welke zij doen een vermeerdering van het de ficit betekent. Ten slotte verklaart de heer Van Dis, dat hij zich zijn 9tem wenst voor te behouden. Daarna komt de minister van fi nanciën, de heer Lieftinck, aan het woord. De minister merkt op, dat het ont werp gezien moet worden als een onderdeel van het saneringsplan. Hij schetst vervolgens de achter grond, waartegen men een en ander dient te zien: de materiele ontredde ring en uitputting door de bezetting, zoals men die in de geschiedenis niet heeft gekend. Het vraagstuk der enorme staatsschuld, die meer dan 22 milliard bedraagt is de achter grond van cit ontwerp heffing-ineens. Wanneer men spreekt over hef fing ineens, denkt men niet aan de vermogensaanwas, die een deel der bevolking heeft genoten, maar aan de vermogensvermindering of- vernieti ging, die een ander deel heeft getrof fen. De weg der inflatie heeft de Neder landse regering er. het volk niet ge wenst en die wensen ze nog niet. Dan moet men een maatregel nemen, die billijk te achten is. De heer de Wilde had het voorstel genoemd: een tweede poging tot ont eigening zonder schadeloosstelling. De minister wilde het omkeren en spreken van een schadeloosstelling zonder onteigening. De poging, om door de twee heffingen en staats schuld terug te brengen tot een vier de van het totaal is z.i. toch nog een te beperkte stap. Er zal nog een zeer zware last om het jaarlijkse budget blijven 'rusten en toch is hij er van overtuigd, dat men thans niet verder moet gaan. Het budgetaire element is z.i. niet het zwaarwichtigste. Het monetaire element moet evenzeer van grote be- teekenis worden geacht. De minister bestrijdt de opvatting, dat de vermogensbezitters al zo zwaar belast zijn en dat de inkomen trekkers gespaard zijn. Bezwaren voor het bedrijfsleven zouden kunnen bestaan. Daarom is nader de mogelijkheid geopend van uitstel van betalingen in bepaalde gevalled. Tegen het denkbeelldi van de heer Teulings ten deze zou spr. geen overwegend bewaar hebben. "Aan de bezwaren, die er voor het •bedrijfsleven zouden ontstaan, dient tmen volgens de minister niet al te veel waarde toe te kennen. Het voorgestelde tarief acht spr. volkomen gerechtvaardigd'. Niet met elkaar te rijmen zijn z.i. de verlangens van de heer Teulings, die enerzijds verzachting wenst en anderzijds verlangt, dat de blokke ring wordt beëindigd. Met de inning van de heffing van oorlogsslachtoffers zal gewacht wor den tot de wet op de materiele oor- oogsschade tot stand is gekomen. Ten behoeve van invaliden zal een rege ling worden getroffen, volgens wel ke de extrakosten in de waardering tot uitdrukking zullen worden ge bracht. De waarde van vast goed zal op dezelfde wijze worden vastgesteld als -bij andere belastingen. Spr. herinnert er aan, dat hij van het begin al gezegd heeft, dat een deel van het geld tijdelijk en een deel blijvend geblokkeerd zou zijn. De verwachting, dat men het blijvend geblokkeerde gedeelte wel vrij zou krijgen, heeft de minister niet ge wekt. Met het geblokkeerde geld kunnen de bijzondere heffingen be taald worden fen ook achterstallige belastingen. De minister kan niet toezeggen,-dat het geld vrij gegeven zal worden, als de heffingen geind zijn. Als het een betrekkelijk gering bedrag is, zal hij het vrijlaten; die toezegging wil hij wel doen, b.v. bedragen tot 500 gld., ieder jaar 100 gld. Wijziging van het tarief is gevaar lijk, omdat het evenwicht er door verstoord zou worden. De bedoeling is de spaargelden maar bij de spaar banken te laten. De investeringsgel- den wil de minister geleidelijk vrij geven. Om vijf minuten voor midder nacht vehdaagt de voorzitter de ver- godering tot Woensdag 14 Mei, des middags 1 uur. CONSUMENTENCREDIET Voor bijzonder geval nog verkrijgbaar Het is gebleken, dat vele personen geen consumentencrediet hebben aangevraagd, toen de gelegenheid hiertoe openstond, omdat zij ondanks de uitvoerige voorlichting, om di verse redenen, w. o. onjuiste raad gevingen, de geboden gelegenheid niet hebben aangegrepen. Achteraf zijn talloze verzoeken om een con- sumentencrediet ingediend, welke echter niet meer in behandeling kon den worden genomen, omdat de ter mijn hiervoor was verstreken. Met het oog op het grote sociale belang, dat met het consumer) ten crediet wordt gediend, hebben de ministers van financiën en van sociale zaken, besloten, om op grond van art. 1 van de wet indiening en behandeling van aanvragen na de sluitingsdatum voor bizondere gevallen goed te keuren. Voordat tot verlening van consu- mentencrediet wordt overgegaan zal thans evenwel een nog nauwkeuri ger controle op de aanvraag plaats vinden. Verlening van een consu- mentencrediet zal slechts geschieden in die gevallen, waarin naar het oor deel van de districtsraad ernstige behoefte aan het crediet bestaat. Het spreekt vanzelf dat zij, wier aanvraag in het verleden reeds werd afgewe zen, niet opnieuw een aanvraag kun nen indienen. Overigens zullen de thans te ver lenen credieten uiteraard naar de zelfde maatstaven worden toegekend terwijl ook de afbetalingsregeling, welke voor de reeds lopende cre dieten geld, toepassing zal moeten vinden. De uitreiking dezer credieten zal in Juli plaatsvinden.. Aangezien de reeds verstreken afbetalingstermij nen niet op deze credieten kunnen worden ingehaald, is besloten om FRAUDE BIJ HET BEDRIJSSCHAP VOOR ZUIVEL. In de loop van de vorige week werden drie ambtenaren van het Be drijfschap voor Zuivel gearresteerd. Zij worden verdacht van fraude met blikjes Amerikaanse melk. Na verhoor zyn de gearresteerde personen voorlopig weer op vrije voeten'gesteld. Men vermoedt, dat de omvang der zwendel nogal om vangrijk is en dat er nog meer perso nen bij betrokken zijn. een evenredige vermindering in de credietverstrekking toe te passen, zo» dat per vel waardebonnen vijf der reeds geldig verklaarde waardebon nen niet zullen worden verstrekt. In verband met het bovenstaande zullen met ingang van 16 Mei 1947 door de districtsraden voor het con- sumentencrediet nieuwe aanvraagfor mulieren worden versterkt De verkoop van aanvraagformu lieren wordt op 31 Mei 1947 beëin digd. Van 19 Mei 1947 tot en met 7 Juni 1947 is er gelegenheid de inge vulde formulieren, zo nodig met een door de werkgever getekende werk geversverklaring, bij de districts raden voor het consumentencrediet in te leveren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat na 7 Juni 1947 onder geen enkele voorwaarde aanvraagformulieren door de districtsraden worden geac cepteerd. Ook na deze datum met de post binnengekomen aanvragen wor den terzijde gelegd. CONGRES „NED. MODERNE MIDDENSTANDSBOND". Op een congres van de Nederlandse moderne middenstandsbond, welke te Amstérdam werd gehouden, is een motie aangenomen, waarin de bond de volgende verlangens uitspreekt: ■1. Werkelijke loon-stop. 2. Verhoging der winstmarges, door deze te brengen op een peil, waarin de verhoogde kosten, ook van eigen levensonderhoud, zijn verdisconteerd. 3. Erkenning van het midden stands-bedrijfsleven als een onmis bare maatschappelijke factor. 4. Bevordering van het midden standsbedrijfsleven, door de crediet- verlening bewust aan te wenden tot ontplooiing van ambacht en kleine nij verheid en nieuwe vindingen te steu nen. 5. Voor handel en vervoer een openlijke sanerings-politiek te volgen. 6. Het gezondmaken van het klein bedrijf te doen uitmonden in een herscholingsregeling, die levenson derhoud waarborgt in overgangstijd. 7. De democratische medezeggen schap voor de middenstand te bren gen op een gelijk peil als dat reeds' bestaat voor de ander bevolkings groepen. Nederlandse bloemen naar Fatima 13 Mei is de dag, waarop de ver schijningen van O. L. Vrouw in Fa tima begonnen. Gistéren waren dui zenden pelgrims verenigd voor het altaar van O. L. Vrouw; het altaar waarbij Nederland vertegenwoordigd is door zijn bloemen: tulpen en nar cissen in talrijke kleuren, Zaterdag door de lucht naar Portugal vervoerd. Het voorlopig Fatima-comité heeft voor deze Nederlandse bloemenhulde talrijke giften ontvangen. Voor het sorteren en verzenden der bloemen was een regeling getroffen met bloem bollenkwekers te Lisse. Vrijdag wer den de bloemen bijeengebracht. Zij vulden drie en twintig dozen. Aals meer leverde achttien dozen met bloemen. Op het laatste ogenblik was nog besloten, dat een deskundige de bloemenzending zou vergezellen. Een Nederlandse pas en een Portugees vi sum, waren, dank zij de medewerking van de bevoegde instanties, binnen een dag gereed. Gisteren vloog, tijdens de plechtig heden, een Portugees vliegtuig boven Fatima en bij de bloemen, die het uitstrooide, waren ook Nederlandse bloemen. PRINS BERNHARD IN ENGELAND Ptdns Bernhard, die in Engeland enige onderscheidingen komt uitrei ken, is kort na 7 uur (Ned. tijd) op het vliegveld Handon aangekomen. DE HEER SCHOUTEN BIJ DR. VAN MOOK. Gisteren heeft het Tweede Kamer lid, de heer J. Schouten, een lang durig onderhoud met dr. van# Mook gehad. MEISJE DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Dinsdagnamiddag had te Waalwijk een tragisch ongeval plaats met do delijke afloop. De 18-jarige mej. Aj de Waard uit Dordrecht, behulp zaam in de huishouding van de fa milie S., wilde enige kledingstukken strijken en leende hiervoor in de buurt een strijkijzer. Zij was alleen thuis. Enkele ogenblikken later hoor de de buurvrouw een gil, waarop zij de woning van S. binnensnelde. Zij trof mej. de W. met het strijkijzer in een leunstoel aan. Een persoon van de straat wist de stroom te verbre ken. Medische .hulp mocht niet meer baten. Arbeidsbureau-aandeel in het Duitse sleepwerk De zitting van het Leids Tribunaal werd gistermorgen geopend met de zaak tegen mej. A. W. de Jong uit Leiden, die op het Gewestelijk Ar beidsbureau werkzaam was geweest en gehandeld zou hebben in strijd met het belang van die mannen en jongens', die op enigerlei wijze tracht ten te ontkomen aan tewerkstelling in Duitsland. Mr. M. B. Vos wees er in zijn plei dooi op, dat verd. haar positie wilde verbeteren. Dan bestaat er ook nog een soort mensen, die zich niet di rect afvragen, wat ze nu eigenlijk gaan doen. Verd. is zeker niet de enige geweest op het Arbeidsbureau, die zich met dit werk heeft bezig gehouden. Het is niet goed haar te beschouwen als een „bliksemaflei der", waarop al het kwaad wordt ge concentreerd, dat door anderen is begaan. Verdediger zag in beschuldig de niets anders dan een instrument; zelf heeft ze nooit een bijzonder ini tiatief genomen. Op het verzoek van de raadsmans, om verd. onmiddellijk in vrijheid te stellen, mede in ver band met het feit, dat zij reeds twee jaar in detentie had doorgebraent, werd door het Tribunaal afwijzend beschikt. De uitspraak werd bepaald op a.s. Dinsdag. A. van der Zwan te Noordwijk had werkzaamheden verricht op het vlieg veld Valkenburg, de eed van trouw aan Hitier afgelegd, tegen de Rus sen gevochten aan het Oostfront en zich aangesloten by enkele nationaal- socalistische organisaties. Verd. had gevochten in de burt van de Narwa en als dank het ijzeren kruis, tweede klasse, ontvangen. Om aan 't werk te komen heb ik mij aangesloten bij de beweging Naar het Oostfront ging ik echter uit idea listische overwegingen; de propagan da tegen het Communisme sleepte me mee. Toen ik eenmaal in de schuit zat, moest ik meevaren. Ik heb het voor m'n gezin gedaan; als je gezin in nood verkeert, maak je rare spron- gen, aldus verdedigde verd. zichzelf. W. VeMthuyzen te Leiden had vrij willig in Duitsland gewerkt en zich gemeld bij de Kriegsmarine. Verd. verklaarde echter, dat hij zich in 1938 met walging had afgekeerd van de N. S.B. Uit zijn houding na Mei 1940 bleek wel het tegendeel. Mr. E. F. Moresco noemde het een onbelangrijke zaak en bepleitte cle mentie. A. van Duyvenvoorde te Katwijk aan Zee was N.S.B.'er en N.S K.K.'er geweest, terwijl verd bovendien ma terialen voor de Duitsers had gere den. Mr. Moresco wees er op, dat verd., u>en hy op 't vliegveld Valkenburg werkte, zich heeft laten overhalen. N. P. den Hollander te Koudekerk aan den Rijn had deel uitgemaakt van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Verd. had geen raadsman en voerde tot zijn verdediging aan, dat hij voor de grootscheepse propaganda-actie van de vijand was gezwicht. De gevolgen van een slechte verhouding. J. E. Teljeur met deze zaak werd de middagsziting geopenldi kreeg in de oorlog verhouding mei een vrouw, die evenals beschuldigde in Valkenburg woonde. Verd. heeft om de banden te verstevigen het schan delijke plan bedacht om de werke lijke man van bedoelde mevrouw •door de Landwacht te Leiden te la ten weghalen. Teljeur verstrekte zelfs een uitvoerige beschrijving van de Lgging van het huis. Toen de land wachters in het dorp kwamen om Verhoef te arresteren, kwamen zij tot de ontdekking, dat zij de ge gevens van Teljeur niet bij zich had den, waarop zij zich in verbinding met hem stelden en vroegen, of hij •het huis wilde wijzen. Aanvankelijk weigerde deze om aan dit verzoek te voldoen, doch op aandrang van de gasten" heeft hij het toch maar ge daan. Mr. Moresco zeide, dat verd, toen hij deze daden beging, niet ten vo"e besefte, wat bij deed. Hij zal geleden hebben aan een verenging van z:jn bewustzijn, in verband' waarmede hij niet geheel toerekeningsvatbaar was. Het publiek was bij de behandeling van deze affaire nogal onrustig. looooooooooooooooooooooooooooftoooo toooooooooooooooooonoooooooooooooo BINNEN! AND. Een complot van acht arbeiders aan een oliefabriek te Zaandam is ge arresteerd in verband met diefstal van olie. De olie werd in een tank getapt naast de fabriek, welke tank verbinding had met de fabriek door een slang, die door een in de muur gemaakt gat liep. Nederland heeft in het interna tionale kappersconcours, dat te Parijs werd gehouden, de vierde plaats be zet. De kostbare hengst Jonkheer, die een waarde had ,van 30.000, is tijdens een transport in Groningen, doordat het stro in zijn wagen in brand was geraakt, omgekomen. Wegens deelneming aan het roulettespel zijn in een pand aan de Tweede Middellandstraat te Rotter dam negen mannen en een vrouw ge arresteerd. De bankhouder, een slager uit Den Haag, bleek bij fouillering 2,335 in zijn portefeuille te hebben. BUITENLAND. Volgens de „Tagespost" wordt in de staat Brandenburg gezocht naar prins August Wilhelm von Hohen- zollern, de vierde zoon van de voor malige keizer. Stalin heeft besloten alle Hon gaarse krijgsgevangenen in vrijheid te stellen zonder de ratificatie van het vredesverdrag af te wachten, 'n Goede man, die Stalin, maar hij weet precies wat hij doet. Gistermiddag is een munitie- opslagplaats in het fort Zwijdrecht bij Antwerpen in de lucht gevlogen. Blijkbaar was het goedige munitie, want niemand werd gewond. 80000006 Humoristische Avonturen-roman. door: LEROY SCOTT. tó) „Goeden morgen, lieve zusjes", zo begon hij zijn toespraak „Ik zie met waar genoegen, dat je mijn nieuw pak bewondert. Wel aardig, hé?" Hij draaide in de rondte, opdat zij hem toch vooral goed"" konden bekijken en toen liet hij zijn stem dalen en [fluisterde: „Het is een pak van mijn heer Jack; ik vond het in zijn kast en heb het maar aangetrokken. Van anorgen in alle vroegte heb ik mijn dominee-uitzet in het keukenfornuis verbrand. Liever kwijt dan rijk! Het is het best alle sporen te doen ver dwijnen!" Doch ook hij was gekomen om over zij n toestand te beraadslagen, 't Was hier een zeer gevaarlijke plaats voor hem, vooral als men er aan dacht, dat rechter Harvey hier vrije toegang h:.maar toch was het hier beter dan in de stad, tenminste zolang de politie hem nog op de hielen zat. Ook voor zijn lieve Angélique was het 1 heel gevaarlijk; als zij nu maar voor zichtig was en op grond van haar on gesteldheid veel in deze donkere ka mer bleef, dan kon zij misschien on gedeerd de moeilijkheden te boven komen. Wanneer soms de een of an der hier binnen kwam, dan moest zij er vooral aan denken, haar gezicht goed in de schaduw te houden. Zij zouden haar zo goed begrijpen! Wan neer Jack en Mary en misschien ook wel de rechter soms een vriendenbe zoek bij de zieke wensten af te leg gen, dan moesten zij maar ontvangen worden, want zy zouden misschien achterdochtig worden, als de toegang geweigerd werd. En kwamen zij met de verontschuldiging, dat Angélique te ziek was, dan zouden zij natuurlijk een dokter laten komen en nieuwe kans voor ontdekking hing hun dan boven het hoofd! Neen, met een beet je kalmte en voorzichtigheid zouden zij er zich wel doorheen slaan. Zo was het alles en alles bij elkaar gerekend, het verstandigst te blij ven. Was dan eenmaal het geschik te ogenblik dear, dan zouden zij zien, er stilletjes van door te gaan. Uit geheel ander oogpunt keurde mevrouw De Peyster dit plan goed. Na al wat zy de laatste week had doorstaan en vooral na de eindeloze weifelingen van de afgelopen nacht, wenste zy niets liever dan hier maar stil in dit somber verttekje te liggen, en weer een weinig tot zich zelve te komen. Mathilde, de praktische huishoudster, bood aan, het ontbijt voor haar zus ter te gaan halen, waarop de heer Pyecroft aanmerkte dat zij ook wel eens aan hem mocht denken, want zijn maag was buitengewoon veel eisend. Mathilde ging dus heen en de heer Pyecroft bleef achter om nog een en ander nader te bespreken. Even later kwam Mathilde terug met een blad, waarop de kopjes en scho teltjes heen en weer schudden, zóó beefde zij, want onmiddellijk achter haar aan liepen Jack en Mary. Me vrouw De Peyster had geen aanspo ring nodig om voorzichtig te zijn, want als op bevel keerde zij zich naar de muur en de heer Pyecroft ging voor het bed zitten. Toen hij zag, dat Jack zijn pak inspecteerde, zei •hij zonder enige verlegenheid: „Mijnheer De Peyster, ik hoop, dat u het mij niet kwalijk neemt, dat ik mij enige vrijheid heb veroorloofd met de kleren, die ik in de kast vond. De mijne waren nog doornat van gisteravond". „Heel goed, mijnheer. Maar Mat hilde, ik wou je eens even vragen, of je zuster niet wat wil gebruiken". Maar Mathilde's zuster had hele maal geen eetlust en als men dan bij haar aandrong, werd de eetlust nog minder. „Zoals zij verkiest, natuurlijk", zei Jack. „Maar nu de kwestie, waarvoor ik hier gekomen ben. Het beste zal zijn, de zaak met elkaar, wy zyn nu toch allen hier bijeen, te bepraten. Ik wou namelijk over onze voeding spreken". „Onze voeding?" riep de heer Pye croft een beetje angstig. „Ja, en aaar zit de grote moeilijk heid. Kijk eens hier, algemeen denkt men dat dit huis onbewoond is en er zijn maar even vyf volwassen per sonen in". „Vijf volwassen personen, ver schrikkelijk!" riep Mary „Ja, vijf volwassen personen", zei Jack nog eens. „Hoe moeten wij het nu( aanleggen om hier voldoende voedsel binnen te smokkelen, zonder de achterdocht gaande te maken", „Den moeilijk probleem", viel nu ook de heer Pyecroft in en zijn ogen stonden lang niet vrolijk, „ik alleen eet wel voor vijf". Wy moeten eens zien, wat er ge daan kan worden. Want sinds rechter Harvey gezegd heeft, dat de bladen zo iets vermoeden en dit natuurlijk voor die vervelende Mayfair en zijn collega's een aansporing is, om de hele dag, om het huis te slen teren. durf ik niet meer uitgaan. Mijn vrouw en ik zouden al lang uitgehongerd zijn, als de rechter en Willem niet enkele kleinigheden voor ons hadden meegebracht. Maar dit zijn maar hapjes voor mensen, die weinig eetlust hebben, en meer dan eens zyn wij van plan geweest de hele boel er aan te geven, ons huwelijk bekend te maken en de ge- yolgen op ons te nemen". In haar veilig hoekje zag mevrouw De Peyster een straaltje van hoop. O, als zij daar toch toe konden ko men. Van welk een berg van moei lijkheden was zy dan bevrijd! „Maar je begrijpt", ging Jack voort, „nu wy gisteren in de krant gelezen hebben, dat moeder in Euro pa geheel alleen zo ernstig ziek ligt, zou het bericht van ons huwelijk een veel te hevige schok voor haar zijn. Er zit niets anders voor ons op, dan het hier nog een poosje uit te houden!" Mevrouw De Peyster had moeite een zucht te onderdrukken. „Kom, laten we nu eens raad ver schaffen", begon Jack weer, „wat moeten we nu beginnen met ons vij ven?" De heer Pyecroft stond een ogen blik in gedachten verdiept; hij streek eens met zijn hand over zijn breden mond en glimlachte toen bij zonder vriendelyk tegen Mathilde. „Wel zus, van alle personen hier ben jij de enige die redding kunt brengen". „Ik?" stamelde Mathilde „Wel, natuurlijk, jij hoort hier thuis. Je kunt dus vrij in- en uit gaan. Vooreerst kun je voedsel voor je zelf gaan halen, dan vertel je aan de winkeliersdat je een zuster te logeren hebt, (over je broer spreek je maar niet, want hoe minder er over hem gesproken wordt, hoe be ter). En dan kun je ook een en an der inslaan om in te maken; verder hebben we nog de kleine hapjes, die de rechter en Willem meebrengen, en in het voedselvraagstuk is voor zien". Het voorstel van de heer Pyecroft vond algemeen bijval. Mathilde werd speciaal op het hart gedrukt om als er gebeld werd gewoon open doen. Want het zou maar achterdocht wekken, als iemand de bel beant woordde omdat het in de buurt al gemeen bekend was, dat zij altijd in het onbewoonde huis bleef. Maar ze moest natuurlyk voorzichtig zijn, heel voorzichtig. En nu werd ze er op uitgezonden om de inkopen te gaan doen. De heer Pyecroft ging onder geleide van Jack vast bene den iets eetbaars zoeken, en Mary, de vriendelijke aardige Mary bleef bij de zieke achter. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2