Sfe Ccicbe Sou^a ut Een overwinning van het Angel saksische standpunt Aftreden der Italiaanse regering Wanhopige voedselsituatie in Britse zone Internationale landbouwregeling WOENSDAG 14 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11087 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telef bontjes: 30 woorden S 1.50. De zin van Hemelvaart roes, zij schoot in bloei en hul de zich blij en gelukkig in de prille weelde van een paradijselijke tooi. En nu juist vieren wij het feest van 's Heren Hemelvaart. Een herinne ringsfeest: het oude verhaal gaat weer voor ons leven. Wij zijn er met de Apostelen ge tuige van, hoe Jezus geheimzinnig eri onhoorbaar opstijgt en verdwijnt in de stilte van God. Maar tegelijker tijd een feest van bewustwording, van bewuste erkenning der boven natuurlijke werkelijkheid. Want het Hemelvaartsfeest mag zich niet tot een historisch herdenken beperken. Het heeft een veel diepere strekking, een veel gewichtiger zin. We vinden die uitgesproken in de zo korte en toch zo veelzeggende prefatie van dit luistervolle feest. „Christus", zo heet het daar, „is ten hemel opgevaren: om ons aan zijn Godheid deelachtig te maken". Hier hebben wij nu de zin van Hemelvaart, het is een feest van Christus maar evenzeer een feest van ons en de immense vreug de, die de Apostelen na Jezus' heen gaan vervulde, moet nog steeds ook onze vreugde zijn. Want het is het feest van onze vergoddelijking: wij moeten ons op deze stralende^ dag er diep van doordringen, dat wij he melse mensen geworden zijn. En deze verrukkelijke waarheid onthult ons tevens, op welke wijze ook wij geroepen zijn, nu al, tot een hemel vaart. Maar wij staan hier voor een merkwaardige omstandigheid. Zodra wij immers horen spreken' van he melvaart, denken wij onwillekeurig aan een opstijging, een tocht naar omhoog. Onze hemelvaart moet heel wat anders zijn. Zij gaat niet van beneden naar boven, maar zij gaat van buiten naar binnen. Zij is een tocht naar onze innerlijkheid. Want wij dragen de hemel in ons hart en wij kunnen ook hier op aarde al in de hemel zijn, als wij de moed maar durven hebben, om ons terug te trekken in dat geheimzinnige, stille domein, waar God zelf de gast is van onze ziel. Als de moderne mens ergens be hoefte aan heeft dan is het wel aan deze terugtocht naar het inwendige. Onze cultuur is typisch een lawaai- cultuur. Onze huiskamers worden van de morgen tot de avond volge praat, gezongen, gejazzd door de radio, onze straten liggen maar al te vaak onder een spervuur van ge luid, zelfs onze ogen worden voort durend in beslag genomen door de „schreeuwerige" kleuren van de on telbare reclameplaten en al dat ge luid, al die beïnvloeding van buiten af maakt het voor het gros van de mensen vrijwel onmogelijk zigh te rug te trekken in zichzelf, in de in timiteit van hun hart, om ios van de anderen, los van het voorbijgaande rumoer der aardse dingen tenminste eens een ogenblik in de werkelijk heid te verwijlen en bij de Gast van ons hart te zijn. En dit is bovenal de zin van He melvaart. Niet het werelds rumoer is belangrijk, noch de politiek, noch de cultuur, noch de economie, noch de wetenschap. Dat alles heeft, onge twijfeld een zekere, betrekkelijke waarde, maar het gaat voorbij. God alleen blijft. En zodra wij waarlijk God gevonden hebben, zodra wij met Hem verkeren in de diepe, he melse stilte van ons hart, is ook voor ons de hemelvaart een feit gewor den. Zalig feest! Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. DE PALESTIJNSE KWESTIE I^E POLITIEKE COMMISSIE van de V.N. heeft met 27 tegen 9 stem- *^men bij 16 onthoudingen besloten de voorgestelde commissie van on derzoek inzake Palestina te instrueren, speciale aandacht te schenken aan de godsdienstige belangen van Islamieten, Joden en Christenen in Palestina. Een Voor-Indisch-Russisch amende ment, dat de commissie van onder zoek wilde opdragen de kwestie van de onverwijlde stichting van een on afhankelijke democratische staat Pa lestina te bestuderen, werd met 26 tegen 18 stemmen bij 12 onthoudin gen verworpen. Zij werden het eens! De gedelegeerden der „Grote Vier" zijn het gisteren in de commissie vóór het vredesverdrag met Oostenrijk in principe eens geworden over het Sowjet-Russische voorstel om met het moeilijkste probleem, de kwestie der olievelden van Zistersdorf, te be ginnen1 alvorens over te gaan tot de andere problemen. Als daarna ook andere netelige pro blemen in overweging zijn genomen, zo zeide de Sowj et-afgevaardigde, zal het misschien mogelijk zijn om tot een formule te komen, die op alle Duitse activa van toepassing is. Britse gedelegeerde was van mening, dat de toestand door de Rus sische verklaring aanmerkelijk is op gehelderd. SPANJE NIET IN DE ICAO. De algemene vergadering van de internationale burger luchtvaartorga nisatie (leao) heeft met 27 tegen 3 stemmen en 4 onthoudingen een amendement op de statuten der orga nisatie aangenomen, waarbij Spanje als lid wordt geroyeerd. Tevens nam de vergadering een re solutie aan voor aansluiting bij de V.N. VOLKSVERHUIZING IN CHINA. China beleeft op het ogenblik een van de grootste verhuizingen van zijn geschiedenis. Nu het zachter weer is geworden, zijn milljoenen door de oorlog verplaatste personen, die in het voormalige vrije China, hebben gewoond (grote gebieden, die nooit door het Japanse bezettingsleger zijn veroverd), de weg terug begonnen naar hun vooroorlogse haardsteden in het voorheen bezette en thans be vrijde China. Het zijn merendeels boeren en handswerkslieden, die tij dens de oorlogsjaren hun aardse be zittingen hebben verkocht cm in le ven te kunnen blijven. Een naar schatting anderhalf millioen perso nen zfjn onderweg naar het uitge strekte gebied, dat in de laatste acht jaar door de Gele Rivier is over- stroomd. Volgens officieuze bronnen te Sjanghai komen de vluchtelingen ten getale van 1000 a 2000 per dag in de vroeger overstroomde gebieden aan, die in de meeste gevallen slechts uit zandwoestijnen of met onkruid be groeide vlakten bestaan. Naar schatting zijn door de over stromingen van de Gele Rivier de laatste jaren 5.500 dorpen verwoest, 300.000 personen gedood en 1,3 mil- lioen van hun haardsteden verdre ven. Men besloot voorts, dat de com missie van onderzoek uiterlijk 1 Sep tember met haar rapport gereed moet zijn. Zij zal de Assemblée van de V.N. voorstellen doen, die zij geschikt acht in verband met de oplossing van de Palestijnse kwestie. Het Sowjetvoorstel om de grote vijf op te nemen in de commissie van onderzoek werd met 26 tegen 6 stemmen bij 21 onthoudingen ver worpen. Daarna werd een Australi sche resolutie, dat de commissie van onderzoek zou bestaan uit elf leden, zonder de grote vijf, met 13 tegen 11 stemmen bij niet minder jlan 29 onthoudingen aangenomen. Gromyko verklaarde: „Een besluit van deze soort kan geen besluit worden ge noemd". De gekozen landen zijn: Nederland, Canada, Perzië, Peru, Zweden,Uru guay, Guatamala, Joego-Slavië, Tsje- chp-Slowakije, Australië en Voor. Indië. Men verwacht, dat de speciale zit ting van de Assemblée der V.N. van avond zal eindigen na de bekrachti ging van het besluit van de politie ke commissie om een uit 11 landen bestaande „neutrale" commissie v^n onderzoek in te stellen ter bestude ring van de Palestijnse kwestie. In kringen van de V.N. wordt het uitsluiten van de „grote vijf' en het niet opnemen in het werkschema van het doen van voorstellen inzake de onafhankelijkheid van Palestina als een duidelijke overwinning voor de Engelsen en Amerikanen beschouwd. Morgen, Hemelvaartsdag, verschijnt ,,De Leidse Courant" niet. DE DIRECTIE. Op het terrein van de Prins Bernhard-kazerne te Amersfoort werd Dinsdag •in tegenwoordigheid van Z.K.H Prins Bernhabdi, generaal Kruis en generaal Baay namens H.M. de Koningin de bekende standaard van Bo- reel uit 1813, die tijdens de bezetting voor uitlevering werd behoed, overdragen aan het regiment huzaren van Boreel. De plechtige over dracht van het vaandel door de commandant van het vroegere vierde regiment huzaren, luit.-kol. jhr. S. M. S. A. A. de Marees van Swinde- ren aan de commandant van het regiment huzaren van Boreel, Het kabinet De Gasperi is gisteren afgetreden. Na een conflict met de socialistische partij over de econo mische en financiële maatregelen, noodzakelijk om een volledige ineen storting te voorkomen, diende de pre mier het ontslag van het gehele ka binet bij De Nicola in. De Gasperi heeft voor de micro foon een beroep op de solidariteit van de gehele bevolking gedaan. Hij wees op de moeilijkheden, waarmee Italië te kampen, heeft: voedsel-importen tegen vreemd geld, tekort aan grond stoffen, onvoldoende energielevering en steenkool. Hij vroeg zich af, wat men zou moeten aanvangen wanneer de hulp van de U.N.R.R.A. zou op houden en sprak de hoop uit, dat Italië leningen van de werelbank zou ver krijgen. Dit zou echter alleen kunnen geschieden, aldus betoogde hij, wan neer Italië's wederopbouwprogram de buitenlandse crediteuren vertrou wen zou kunnen inboezemen» In Rome ontstond gistermorgen grote opwinding, toen gewapende po litieagenten de Beurs binnengingen en de grote hall lieten ontruimen. Deze stap werd klaarblijkelijk geno men om effectenspeculaties, in ver band met de kabinetscrisis tegen te gaan. DR. VAN MOOK NAAR AMERIKA? In Batavia verwacht men, dat dr. Van Mook op of kort na 20 Mei naar Amerika zal vertrekken voor het voeren van besprekingen over de fi nanciële problemen van Nederlands- Indië. Het is in dit geval niet on waarschijnlijk, dat dr. Van Mook in New York minister Lieftinck zal ont moeten, die dan rechtstreeks van Ne derland naar New York gaat. T^E LONDEN zijn gisteren de belangrijke besprekingen over de ern- stige voedselpositie in Duitsland hervat. De strekking van de te Lon den ontvangen berichten uit de Britse zóne is, dat de toestand wanhopig jS v-1? .mens®n honger lijden. Hoewel men Washington reeds herhaal delijk dringend verzocht heeft meel te sturen, neemt de crisis in Duits land dagelijks in hevigheid toe. 450.000 Ton meel per maand is voor de komende drie maanden nodig om de crisis af te wenden. De aandacht is nu vooral gericht op een betere verdeiing, de uitroeiing van de zwarte handel, de intensivering van de voedselaanvoer van het platteland naar de steden en het verhogen van de Duitse uitvoer ter compensatie van de invoer van levensmiddelen. Zonder eten niet werken In de provincie Hannover (Britse zóne van Duitsland) heeft de Chris telijk Democratische Unie, op een na de grootste partij in de provinciale regering, geweigerd deel uit te ma ken van een nieuwe coalitieregering, tenzij een rantsoen van 1550 caloriën tot het einde van het jaar wordt ge garandeerd. In Flensburg (eveneens Britse zó ne), een stad in het Deens-Duitse grensgebied, die als de best gevoede van de Britse zóne wordt beschouwd, zijn ruim 20.000 arbeiders, onder wie Denen, plotseling in staking gegaan als protest tegen de voedselvoorzie ning. De gemeenteraad van Solingen heeft bekend gemaakt, niet aan het werk te gaan, voordat de voedsel situatie verbeterd zal zijn. Tegelij kertijd besloot de gemeenteraad van Wuppertal hetzelfde te doen. Het Amerikaanse hoofd van de Duitse voedselvoorziening, kol. Hes ter, heeft gisteren medegedeeld, dat de grootste verscheping voedsel, die tot dusver naar bezet Duitsland is gezonden, op weg is of reeds in Duit se havens is aangekomen. 430 000 a 450.000 ton graan wordt thans verwacht en (fë aankomst van gelijke hoeveelheden in Juni en Juli zal realisering van het broodrant soen weer mogelijk maken. Hester zeide, dat er geen reden voor paniek bestond. „Er is voedsel gebrek en de mensen hebben hon ger, doch zij komen niet van gebrek om" verklaarde hij. VOEDSELCONGRES TE DEN HAAG GEOPEND Dertig naties bijeen Ongeveer tweehonderd afgevaar digden, de landbouworganisaties van dertig landen vertegenwoordigende, zijn in Den Haag bijeen gekomen voor de eerste algemene jaarverga dering van de Internationale Fede ratie van Landbouwers, die gisteren is geopend en die tot 23 Mei zal du ren. De Scheveningse haringvloot is ter visvangst uitgevaren. Het afscheid. Minister Mansholt opende het con gres in de Ridderzaal, Overal wordt de slagzin „Vergroting van produc- gehoord, zeide hij. Er bestaat geen twijfel over de noodzakelijk heid hiervan. Doch anderzijds moe ten de boeren tegen lonende prijzen kunnen produceren. De prijzen die nen daarom internationaal te wor den gestabiliseerd. De steeds uitgebreider wordende landbouwwetenschap zal haar nut missen, als zij niet alle boeren be reikt. Ook op dit gebied moet men internationaal samenwerken. Minister Mansholt hoopte, dat het congres waardevolle vruchten voor de samenwerking van de landbou wende bevolking in de gehele we reld zal afwerpen. De voorzitter van de I.F.A.P., de heer James Turner (Engeland), zei de, dat het doel van de federatie slechts bereikt kan worden, wan neer alle boeren zich realiseren, dat een goede voeding van de mensheid op hun gezamenlijke verantwoorde lijkheid berust. Een goed geleide landbouwpoli tiek zal de wereld de weg tot econo mische en sociale redding kunnen wijzen. Hiertoe is nodig, dat de twee derden van de wereldbevolking, die betrokken zijn bij de landbouw, een zodanige stabiliteit zullen vinden, als noodzakelijk is voor continuïteit van productie en diensten. Een juiste regulatie van productie bewijst -of dient te bewijzen, dat hiermede ook de behoeften der verbruikers het best gediend worden. Met grote belangstelling zien wij uit naar de conclusies, die het con gres zal nemen ennaar de prac- tijk ervan. -Roken- PHILIPSFABRIEKEN IN DUITSLAND. Naar aanleiding van geruchten, die de ronde doen, dat er bij de N.V. Phi lips plannen zouden bestaan, om in Aken bepaalde producten te gaan fa briceren.^" heeft de directie van dit bedrijf medegedeeld, dat daar en ook nog elders in West-Duitsland inder daad in de loop van dit jaar een pro ductie van bepaalde artikelen tege moet kan worden gezien. EX-MINISTER MEYNEN OP HOGE POST NAAR NED-INDIë? Volgens een bericht in „Het Pag- blad" te Batavia heeft men „in offi ciële kringen te Batavia reden om aan te nemen, dat de benoeming van oud-minister Meynen tot landvoogd spoedig te verwachten is". SMOKKELAARS MET REVOLVERS Op douane geschoten. Aan de Duitse grens bij Overdin- kel, in het zogenaamde Drieland, heeft zich in het donker een schiet partij voorgedaan, waarbij een smok kelaar een Duitse ambtenaar en een Duitse burger op vijf schoten ont haalde en de eerste vrij ernstig, de laatste licht verwondde. De beide Duitsers waren in de on middellijke nabijheid van de grens „de boer op" gegaan om eten te ha len, toen zij drie smokkelaars betrap ten, een Duitser en twee Nederlan ders, die bezig waren twee motor rijwielen en een paard naar Neder land te brengen. Na de sommatie te blijven staan, trachtten de smokke laars de zaak aanvankelijk te redden door te onderhandelen. Toen dit ech ter mislukte, trok een van hen plot seling een revolver, waaruit hij vijf schoten loste. De Duitse douanebe ambte werd in de borst en de buik getroffen, de burger kreeg een schot in de arm. De smokkelaars hebben daarop kans gezien met medeneming van de buit op Nederlands gebied te verdwijnen. De wederopbouw van de Keulse dom Ónder het erevoorzitterschap van Kardinaal Frings, Aartsbisschop van Keulen, vergaderde onlangs voor het eerst sinds de oorlog het Bestuur van de Dombau-Verein. Deze vereniging is meer dan honderd jaar geleden opgericht, om de verhoopte volein ding van de Keulse Dom tot stand te brengen. Dank zij het werk der Ver eniging ontstonden toen in Duitsland en de gehele wereld zuster-ver- enigingen, 150 in aantal. Nu moet echter een nieuwe, zware taak on der ogen worden gezien, daar het be roemde bouwwerk zwaar te lijden had door luchtaanvallen. Op genoemde vergadering bleek, dat het herstel ,van de Dom en de wederopbouw van zijn historische omgeving tientallen jaren in beslag zal nemen en verscheidene millioenen zal kosten. Volgens adviserende des kundigen is het herstel van de Dom geen onoverkoombaar probleem, om dat de voornaamste structuur van het gebouw met de beide torens groten deels onbeschadigd bleef. Het lot was de Dom beter dan andere Keulse kerken gezind; Met het oog op de in 1948 te vieren zevenhonderdste ver jaring der eerste steenlegging hoopt men dan gereed te zijn met het her stel van het koor en de daar vlak voor liggende ruimte. SCHACHT DOOR MENIGTE TOEGEWUIFD. De tot 8 jaar dwangarbeid veroor deelde ex-president van de Duitse Rijksbank, Hjalmar Schacht, werd door een grote menigte Duitsers toe gewuifd, toen hy op transport werd gesteld naar het werkkamp te Lud- wigsburg. Een der zuiveringsfunctio narissen verklaarde naar aanleiding van deze betoging, dat „slechts het Heil-geroep" ontbrak. Tegenover de pers, die hij enigs zins hautain een interview toestond, verklaarde Schacht, dat het blauw witte uniform van het arbeidskamp voor hem niets nieuws zou zijn, daar hij altijd pyama's van die kleuren had gedragen. DUITSLAND MOET MEER HOUT LEVEREN. De internationale houtconferentie te Marianske is op haar laatste zit ting met algemene stemmen overeen gekomen, dat Duitsland meer hout dient te leveren. Men bracht naar voren, dat Duitsland nog steeds mil lioenen kubieke meters staand hout bezit en dat de drie Westelijke bezet tingszones in het kapseizoen 194748 328.000 standaards zacht hout voor export zouden kunnen leveren en in het daarop volgende seizoen 200.000 standaards. Men constateerde, dat de wereldvraag voor hout het wereld aanbod waarschijnlijk tot 1960 zal blijven overtreffen. De statistieken tonen aan, dat de huidige behoefte van Europa bijna het dubbele be draagt van de aanvoer. GEALLIEERD AMMUNITIE- DEPOT TE NAPELS DE LUCHT IN. Tengevolge van een brand is Dins dag avond laat een geallieerd muni tiedepot te Napels in de lucht gevlo gen. Volgens de eerste berichten zijn vele burgers gedood en is ernstige schade aangericht. Er zijn hartkwalen, welke ver ergeren door fleurige dassen, ge permanente haardossen, flatteu ss costuumpjes, een vleugje par fum en zulke dingen. Daar heb ben wij het nu niet over. Maar wanneer iemand serieuse klach ten heeft over de werking van dat kleine pompstation in z'n ribbenkast, dan is het tien tegen één, dat de dokter zegt: „Rook maar eens een beetje minder, mannetje". Nu schijnt het toch geen wet van Meden en Perzen te zijn, dat roken een nadelige invloed op het hart moet hebben, want een Zweedse dokter, Bertel von Ahm geheten, heeft er een on derzoek naar ingesteld en hij is daarbij tot merkwaardige con clusies gekomen. Hij begon met een paar straffe rokers en on derzocht hun hart Het bleek piek-fijn in orde. O.a. observeer de hij een 67-jarige zakenman, die als het niet waar is, is het de schuld van het Zweedse persbureau te Stockholm vijf tig jaar lang iedere dag dertig sigaren had gerookt. Hoe krijgt die man dat gedaan? Misschien waren het kleine sigaartjes, maar een consumptie van dertig sigaren per dag komt neer op één sigaar per half uur! Als hij tenminste niet rookt, als hij zit te eten of ligt te slapen. Ik zou in elk geval deze Zweedse school steen niet graag een dagje op visite hebben, tenzij mij een paar extra rantsoenen werden toegewezen. De tweede serie onderzoekin gen had betrekking op lichte en niet-rokers.; zij moesten een tijdlang kettingroken. Zij wer den wat bleek en wat slap, maar hun harten werkten normaal door. Het kettingroken had geen merkbare uitwerking op de li chamelijke prestaties bij mid delzwaar werk. De dokter gaat het nu probe ren met mensen, die met dikke sigaren in hun hoofd over hek jes moeten springen. Ik hoop voor de dokters, dat er nog één categorie overblijft, aan wie zij het roken kunnen verbieden. MSTRIBUTIENIEUWS VOOR HET TIJDVAK VAN 18 tm. 31 MEI 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 705 (Serie c). c-04 algemeen 750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gr. chocolade of suiker werk c-05 algemeen 2 liter petroleum c-06 algemeen 1 ei BONKAARTEN KD, KE 705 (Serie c). c-14, c-15, c-16 250 gram suiker, bo- algemeen terhamstrooisel, enz. of 500 graan jam, stroop, enz. of 250 gr. chocolade of suiker werk c-17 algemeen 2 liter petroleum c-18 algemeen 1 ei BONKAARTEN MA, MB, 706 (Bijz. arbeid, a.s. moeders) (Serie c). c-21 suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk TABAKSKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 703. 73-1 tabak 3 rants, tabaksart. 73-2, 73-3 2 rants, tabaksart. tabak 73-1 versn. 200 gram chocolade of suikerwerk of 200 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of 400 gram jam, stroop enz. 73-3 versn. 100 gram chocolade of suikerwerk of 100 igram suiker, boter hamstrooisel, enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Mei worden ge bruikt. De bonnen c-05 en c-17 algemeen blijven gelldig voor het kopen van pe- troleum t.m. 28 Juni a.s. KEUKENGEREI KOMT SPOEDIG VRIJ. Naar „Trouw" verneemt, is een de zer dagen een beschikking te ver wachten van de minister van Econo mische Zaken, waarbij de dii-tributie van metalen keukengerei wordt opge heven. Een (coAAeUje... „Studeer op 't oude, opdat gij 't onthoude om kracht te winnen om het nieuwe te ontginnen". Ir. Ph. J. Cuypers.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1