'YJ _J Reizen in Rijnland De Sterren-wedstrijd te Glasgow ZATERDAG 10 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ER IS EEN keerpunt gekomen in de politieke geschiedenis van Frankrijk; Ramadier, de socialisti sche premier, heeft de communisti sche ministers uit zijn kabinet ge smeten en heeft besloten om zonder de communisten verder te regeren. En wat meer zegt: de socialistische partijraad heeft zijn besluit in meer derheid ondersteund. Dat is heel wat geweest voor de Franse 'socialisten, die tot nu toe altijd gemeend hebben, aat zij het zonld'er de communisten niet af konden. Maar nu was de si tuatie iets anders geworden dan vroeger: de figuur van generaal De Gaulle was op de achtergrond opge doemd en met zijn boven de partijen staande „beweging" beheerst hij de situatie. Dat het vandaag of morgen tot een breuk in de Franse regering moest komen, was van te voren te voorzien. Wanneer mannen met tegenstrijdige inzichten en tegenstrijdige belangen in één ministerie zitting nemen, moet op de een of andere dag deze tegen strijdigheid leiden tot een conflict. België heeft dat trouwens ook bewe zen; ook daar is het onmogelijk ge bleken tezamen met de communisten te regeren. In Frankrijk is het nu eveneens spaak gelopen. Nadat de communisten even tevo ren partij gekozen hadden voor de opstandelingen op Madagascar tegen de Franse regering, stelden zij zich vorige week achter de stakingsbewe ging in de Renaultfabrieken, die ge licht is tegen de loon- en prijspolitiek van het kabinet-Rama'dder. Wanneer de Franse regering zou toegeven aan de eisen van de arbeiders in. die fa brieken, zou het hek van de dam zijn en de hele moeizaam op de been ge houden loon- en prijspolitiek zou be zwijken. Het was derhalve geen on dergeschikte kwestie, maar een prin cipieel onderdeel van het regerings beleid stond op het spel en toen Ra madier in de nachtzitting van het Franse parlement de kwestie van vertrouwen stelde en Zondagmorgen daarop een vertrouwensvotum ver kreeg, trok hij de onvermijdelijke consequentie en stootte de communis ten, die tegengestemd haldden, er uit. DE GROTE VRAAG ws toen: wat zal de socialistische partij doen? Zal zij zich scharen achter Rama dier of getrouw blijven aan haar vroeger standpunt, dat tot elke prijs èen breuk met de communisten moet worden voorkomen- Dinsdag j.l. is het pleit beslecht. Er was heel wat oppositie, maar het aantal van hen, die Ramadier wilden steunen, bleek toch het grootste te zijn, dank zij waarschijnlijk het invloedrijke woord van Léon Blum, die Ramadiers handelwijze ten volle goedkeurde. Het grote argument voor de breuk met de communisten is wel geweest, dat men tot elke prijs wilde voorko men, dat het land in twee delen wendi gesplitst: één partij vóór De Gauile en één pro-communistische partij. Zo beheerste de figuur van Frank- rijks grote verzetsman de politieke situatie. Zijn R.P.F.-beweging, zijn „Franse volksvereniging" heeft in korte tijd een millioen aanhangers geworven, uit alle kringen, welke rechts van het socialisme staan; naar men zegt zelfs op de rechtervleugel van de socialisten. En de ervaring in vele landen heeft voldoende geleerd, dat dergelijke anti-communistische stromingen een geweldige aantrek kingskracht uitoefenen. Vandaar, dat de Franse socialisten liever geen koren op de molen van De Gaulle brachten en berustten in de onvermijdelijkheid van de breuk. Was aanvankelijk de vrees gewet tigd, dat de communisten op hun uit stoting zouden reageren met een to meloze agitatie en dat zij door het uitroepen van stakingen via de door hen beheerste vakbeweging een eco nomische chaos in het land zouden stichten die vrees is, voorlopig al thans, niet bewaarheid. De Franse communisten schijnen begrepen te hebben, dat zij -t verprutst hebben en diat zij de winidi tegen gekregen heb ben. Een algemene staking zou tot een complete burgeroorlog hebben kunnen leiden. Wel zijn er hier en daar stakingen uitgebroken (zoals bijv. van de douane-ambtenaren) als uiting van ontevredenheid over de economische politiek der regering, maar tot een massaal verzet schijnt men van communistische zijde toch niet te willen overgaan. De vraag is nu: Zal de Franse po litiek thans in gezonder banen wor den geleid? Zoals het tot nu toe was, was de democratie in Frankrijk een farce. Men moet niet zó democratisch willen zijn, dat men zelfs degenen binnen laat, die de democratie willen vermoorden. INDIVIDUELE OPROEPING VAN DIENSTPLICHTIGEN. De Hoge Raad heeft heden uit spraak gedaan in de zaak van de korporaals, die als vaklieden opge roepen waren in werkelijke dienst. Zij meenden, dat de Kroon 't recht mist individuele oproepingen te doen. Nadat in vorige instanties hun eis tot_ nietigverklaring van deze oproeping in werkelijke dienst was verworpen, heeft de Hoge Raad heden verworpen het door hen in gestelde cassatieberoep. De Hoge Raad heeft hierbij over wogen, dat de bepaling in art. 32 van de Dienstplichtwet, volgens welke in bepaalde omstandigheden dienstplichtigen in werkelijke dienst kunnen worden opgeroepen, aan het oordeel van de Kroon overlaat, hoeveel en welke dienstplichtigen zij meent te moeten oproepen en mitsdien mogelijk maakt de oproe ping van dienstplichtigen individu eel, ongeacht de lichting, waartoe zij behoren. mm Jgk. Nu wordt het zomer. Over eenige weken zal het zeebad te Schevenin- gen worden geopend. De eerste bad koetsjes zijn reeds op het strand ge plaatst. Drukte en stilte aan het Haagse Schouw door 3 Eerst even hersen-gymnastiek. 1. Over welk water is de brug aan het Haagse Schouw geslagen? 2. In welke gemeente ligt de be graafplaats Rhijnhof? 3. Aan welke beroemde rivier ligt Voorschoten? Engeline zal de tijd opnemen en van Eduard verwachten we snuggere antwoorden. Daar gaat-ie. Eduard behoeft niet zoo zwaar te piekeren; het zijn kinderachtige vragen, goed voor de lagere school. „Maar dat is al zo'n eeuwigse tijd geleden" zuchtte deze. „No. 1 weet ik niet. No. 2 dacht ik Leiden, maar dat is natuurlijk fout, want het zal wel een strikvraag zijn. No. 3 van zelfsprekend ook; Voorschoten ligt aan geen rivier". „Het is met je algemene ontwikke ling, en in 't bizonder je aardrijks kundige kennis diep-treurig gesteld, Eduard" vermaande Egbert. „De enig juiste oplossing is: 1. de Rijn. 2." Oegstgeest. 3. de Rijn. En om je met de gemaakte stommiteiten te con fronteren, zullen we ons te bestem der plaatse vervoegen". Het „Haagse Schouw" is voor de genen. die graag hun hart vast hou den, een uitgelezen oord. Het kost veel moeite en overleg om op de spits-uren tot de van-ouds vermaar de uitspanning door te glippen, maar, levend bereikt, biedt deze landelijke herberg een even boeiend zitje als een café op een druk punt van de Parijse boulevard. „Een gokspel met hoge inzet" zei Eduard. „Dat heeft die chauffeur 'm keurig gelapt" bewonderde Engeline, toen een wagen, van Leiden komend, zich met een vermetele zwaai in de brom mende en snorrende dubbele ketting van auto's had geworpen, en onmid dellijk in de voortrazende lopende band werd opgenomen. „Waarom zouden al die mensen toch zo'n ontzettende haast hebben?" peinsde Egbert wijsgerig. Het was het mooiste weer van de wereld. Een hemels-blauwe lucht. Zoete lentegeuren van ontspruitend groen. Tierelierende leeuwerikken hoog boven de aarde. Maar er was niemand, die daar op kon letten. In een lange slinger kwamen de blikke torren van Endegeest aan-brommen, zwiepten voorbij en verdwenen als flonkerende insecten in de zonne schijn van de Maaldrift. „We moeten de waarheid onder de ogen durven zien, jongelui" zei Eduard moedeloos „we leven in een land, dat totaal verarmd is „En uitgeplunderd" Engeline. „En zonder deviezen" Egbert. Het aardrijkskundig probleem, té welker oplossing we ons naar het Haagse Schouw hadden begeven, lie ten we echter niet meesleuren. Eg- bert deed vermoeiende pogingen de beide anderen aan het verstand te brengen, dat we zonder enige twijfel aan een overbrugging van de Rijn gezeten waren, een overbrugging, welke vóór 1806 een veer-dienst was. Vandaar de naam Haagse Schouw, of ook wel Schouw van Duivenvoorde, omdat het veer aan die heerlijkheid toebehoorde. Egbert kon zich nog herinneren, dat er een tol op de brug was. „Je bent ook al zo oud" gaapte Engeline, allerminst engelachtig. „Dat was in 1915, maar toen huisde jij nog in de boeren-kool". Hadden de sukkels een kaart bij zich gehad, dan zou duidelijk zijn aangetoond, dat de Rijn bij het ver laten van de stad Leiden in een wis pelturige bui van vreugde, omdat het einde van de lange reis in zicht is, zich gewoonweg verkneukelt en verkronkelt en dan onverwacht mid den-in de pret dreigt te stikken, in derdaad ook gestikt is en immer door zou stikken ,als de techniek niet met een kanaal te hulp was gescho ten. De Duitsers, die de Rijn altijd als hun persoonlijk eigendom beschou wen en gevolgelijk geweldig opheme len (zonder te willen bedenken, dat de Zwitsers de staart en de Hollan- En „Schultze en Müller", die even treurige ervaringen van hun reis naar Holland hebben opgedaan als de in stramme massa optrekkende nakomelingen, dichtten in Kladdera- datsch-humor: Zeer droevig en levensmoe sleept de Rijn zich voort. Hij verheugt zich niet in het proza van dit land Het noodlot van de edele rivier is hard Niets bleef hem, dan alleen nog Leiden, bespaard Daar overmant hem de zwaar moedigheid al te erg En vol vertwijfeling stort hij zich in de zee. Maar dr. Dethmar uit Anholt, die ook al geen verantwoording draagt voor de oorlog, omdat hij toen reeds dood en begraven was, heeft op de brug van het Haagse Schouw mis schien de begraafplaats aan de over kant gezien en houdt een sympathie ke lijkrede: „Mocht ons leven ook op de Rijn-stroom gelijken en niet eerder op aarde ophouden, dan nadat wij ons door veel goeds gedaan te hebben een blijvende nagedachtenis hadden verzekerd". Had deze Duitse doctor ooit kunnen vermoeden, toen hij deze meditatie neerschreef, dat. eens.' zijn woorden zouden worden toegepast op een mo nument, gesticht voor hen, die door zijn uit de lucht gevallen landgenoten van het leven zouden worden ge roofd? We staan voor het gedenk teken, dat is opgericht voor de Ne derlandse soldaten, die hier en op de vliegvelden Valkenburg en Ocken- burg in Mei 1940 zijn gesneuveld. „Zij streden velen jong en nog recruut moedig voor hun land". Deze lof voor de jonge mannen, die „door veel goeds gedaan te hebben zich een blijvende nagedachtenis" hebben verzekerd, staat gegrift in de bakstenen pergola met een gehelmd soldaten-hoofd, die de heugenis van de ongelijke strijd vers houdt. We le zen met eerbied en dankbaarheid de namen. Er liggen verflenste bloem ruikers. Er dansen witte vlinders) als kinder-zieltjes om de beplanting met rode tulpen. En achter onze rug raast het verkeer van de mensen, die zo'n barre haast hebben. Waarom haasten zij zich zo? vraagt het stenen sol- daten-hoofd. Waarom haasten zij zich zo? vragen de doden op het kerk hof, die de wijsheid achterhaald heb ben, de eeuwige en zelden doorgron de wijsheid, dat menselijk te leven niet in lawaai maar in stilte bestaat. „Rhijnhof" is de doden-akker van Leiden. „Gods akker" zou men in de middeleeuwen zeggen. De gehele stad Leiden, zoals zij zich daar met haar torens, daken en schoorstenen onbe zorgd in de lentezon ligt te koesteren, is ter dood veroordeeld. Of we nu hoog of laag springen: die stad met haar gehele bevolking is ten dode ge doemd. Je vraagt je verwonderd af, hoe die negentig-duizend lijken alle op Rhijnhof en naast de Zijlpoort be graven kunnen worden. „Dat komt wel in orde" verze kert ons een doodgraver luchtig en geeft een technische uiteenzetting van zijn vak. Men moet bij zulk een explicatie niet sentimenteel zijn. Het leven is een schone schijn, een ziekenhuis, waar je doorheen-wan- delt en niets dan bloemen en blozen de verpleegstertjes ziet. Tot het ein de toe wordt het blijspel dapper vol gehouden. Als bij de laatste snik het doek gaat vallen, komen de grappige hoge zij en en de bloemenhulde voor de dag. Een schone schijn is „Rhijn hof", betoverend, opgevrolijkt door vogelzang uit de bosjes en het par fum van „Mille fleurs". dat ademt rond de graven. Er is een romantische holle weg, waarvan de hellingen vol- gestapeld zijn met lijk-kisten onder een mollig groen grastapijt verbor gen. Er zijn bespiegelende, diep tus sen de lijken-hoogvlakten verzonken vijvers. „Rijnhof" is een lusthof, een tegenhanger van het Eden, het para dijs van de dood. De Ned. Herv. Ge meente heeft in 1910 de buitenplaats aangekocht; een hoekje ervan is ge huurd door de burgelijke gemeente. Een laan met tot candelabers ge snoeide olmen voert van het oude landhuis in rechte lijn naar de ro tonde, waar de rijke lijken liggen. Het huis, van 1775, is met zijn neer gelaten jaloezieën, in bestendige rouw. De beelden van Flora en Apollo boven de deur stammen nog uit de tijd, toen het er hier vrolijk aan toe ging. Nu doet alleen de dood er haar intrede. Het is een druk-bezocht huis gebleven. „In de honger-winter werden 10 a 15 lijken per dag begraven; op één dag zelfs 22" vertelde ons een der employé's. De witte tuinkamer van het statige buitenhuis is aula geworden. Met ver gulde bloemen-guirlandes, lauwer krans j es en zegepalmen wordt de schone schijn gehandhaafd. Er zijn plannen een grotere aula te maken. Als deze ovale tuinkamer in Empire- stijl dan maar ongeschonden wordt gelaten! „Rhijnhof"is een buitenplaats voor de doden gebleven; in overeen stemming daarmee staan de lijken op gebaard in de tuin-kamer. Behalve wat stuc-werk in de hal is IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiliiillillliiilllllilllillliililillllUlllllli^ MOEDERWEELDE Van klaren dag is heel de kamer vol En van schettermuziek der kanarierol. De jonge moeder draagt haar kleinen schat, Dat rijker geen prinsje in zijn weelde zat. En 't lijfje rekt en 't armpje zwaait En 't schaterend keeltje kraait Om 't kindje en de vrouwe, die allebei Hem aankijken uit hun schilderij. Zoo mooi is Maria in blauw en goud, Dat moeders liefje zijn handjes vouwt En doen gaat 'lijk moeder doet, wen ze bidt En met stil gevouwene handen zit. De vinge xtjes sluiten averechts ineen. De woordklanken strubbelen warrend dooreen. Zijn moeder mag wel met Maria alleen Een woord van zijn zoenmoi dje hebben verstaan; Hij heeft zijn gebedje toch mooi gedaan. Schatrijke moeder met dat bezit, Een kindje, waarin uw blijdschap bidt. E. VAN KROONENBURG O.F.M. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii er in het lege huis verder niets op merkelijks. Eigenlijk waren we met ons bezoek aan „Rhijnhof" buiten ons boekje ge gaan. De begraafplaats ligt op grond gebied van Oegstgeest. De „Haagse Schouw" is Voorschotens, evenals de Rijndijk. De buurtschap heeft een eigen parochiekerk gekregen, een houten noodkerk, gecamoufleerd in de groene kleur van de omringende weiden. De paters Montfortanen oefe nen er de zielzorg uit. Iedere vereni ging van kloosterlingen heeft een eigen karakter-trek; die van de Mont fortanen is de Maria-verering. In de gevel van „Huize Montfort" staat een beeld van de H. Maagd. In de nood kerk boven het hoogaltaar een won- der-mooie Madonna-schilderij, in zwaarmoedige tinten, niettemin van hemelse gracie. Het werd ontworpen door pater Friedrichs. Bij een andere wijd en zijd beken de uitspanning, de Vink, ligt het bui ten-goed Ter Wadding. De naam is zeker duizend jaar oud en komt reeds voor op de Blaffaart van de dom te Utrecht; toch heeft het voorheen ook Keubei geheten. Het huis, met zijn zwierige grijs-geverfde rococo-opzet, dateert van 1770. De buitenplaats is een verademing in het snoer van huizen-rijen, dat weer hardnekkig doorloopt tot het ge boomte van „Berbice". Vroeger was het „Allemansgeest", welke naam nu is overgegaan op een ook al weer wijd-en-zijd bekende uitspanning aan de Vliet, voorheen de boerderij. „Ber bice" is van 1720, 1) Vertaald verliest de woordspe ling veel van zijn gevatheid. In het Nederlands wordt „lijden" geschre ven, in het Duits „leiden". I"\ONKERE WOLKEN pakten zich gistermiddag over Glasgow en omge- *^ving samen na een dag van vrolijke zonnigheid, de eerste na meer dan dertig dagen onafgebroken regen en de weersprofeten voorspellen regenbuien voor Zaterdagmiddag, het geen een bijzonder goed bericht is voor deze strijd, waar het uren en uren achter elkaar kan plenzen. De wedstrijd van de eeuw Hoewel er twee gedeeltelijk over dekte tribunes zijn op Hampden park, waar Groot Brittannië tegen de Rest van Europa zal spelen, staat het over grote deel van het publiek onover dekt. Bouwt men in Nederland sta dions met zoveel mogelijk zitplaatsen, hier gaat het erom een maximum aantal toeschouwers te bergen en dus geeft men de voorkeur aan staantri- bunes. Er kunnen 150.000 toeschou wers in het stadion Queens park F.C., een vereniging, welke binnenkort zijn 8'0-jarig bestaan zal herdenken, maar van deze anderhalve ton aan men sen zijn er slechts 10 procent gere serveerd voor zitplaatsen. Er bestaan plannen om de capaci teit tot 200.000 toeschouwers uit te breiden, een capaciteit dus van ruim driemaal het Feyenoord-stadion. Er zullen Zaterdagmiddag echter „slechts" 135.000 voetballiefhebbers, van heinde en verre toegestroomd, een plaats kunnen krijgen, in verband met veiligheidsmaatregelen door de stedelijke politie getroffen. Het veld is door de zware vorst van de afgelopen winter in een mati ge conditie, er staat weinig gras op en het is zwaar te bespelen. Dan zag het veld van Ayr United in het Somerset park, waar de spelers van „de Rest" gisteren nog getraind heb ben, er heel wat beter uit. Lotsy en Ruppan hadden de leiding van deze training, welke een uur duurdè en voornamelijk bestond uit conditie oefeningen, welke de spelers in eigen land gewend zijn te maken en ver der was er training voor balcontrole. Allen bleken fit te zijn en vol goede hoop op een behoorlijk resultaat. Maar de aanvoerder van de Britten, Hardwick, heeft verklaard dat de donker blauwen (Groot-Brittannië speelt in donkerblauw shirt en witte broek en „de Rest" speelt in licht blauw shirt en zwarte broek) een aan duidelijkheid niets te wensen ders de kop vast in handen heb- overlatende overwinning zouden be- ben) komen nooit uit-gejeremieerd, als zij het roemloos einde van de ri vier aanschouwen. Gutzkow heeft lang geleden, te lang om nijdig op hem te kunnen zijn, ervan geschreven: tot hij zich bij Leiden (een betekenis-vol woord voor een invalide) in de zee verliest". 1) halen, een uitspraak welke wel van zelfvertrouwen in eigen kracht sprak en ook waarschijnlijk de tegenstander onderschat. In de middaguren is nog een be stuursvergadering van de F.I.F.A. ge houden onder leiding van Jules Ri- met, welke door onze landgenoot zien hij het beter achtte als leider van de ploeg niet van de zijde der spelers te wijken, Als belangrijkste besluiten van de bestuursvergade ring noemen wij het toelaten van Ca nada, Korea, de Soedan, Guernsey, Australië, Nieuw Zeeland en Iran als leden van de F.I.F.A. Het regle ment van de wereldkampioenschap pen welke in 1949 te Rio de Janeiro worden gehouden werd vastgesteld, waarbij werd bepaald, dat er weer in zones zal worden gespeeld. Men be treurde het ten zeerste, dat van Rus sische zijde nog steeds geen vice-pre sident van de F.I.F.A. is opgegeven. Ook het voetbaltournooi der Oympi- sche Spelen kwam ter sprake. Welkom van Bevin. In een welkomsboodschap voor het Britse elftal en het „Rest van Eui*o- pa"-team zeide Ernest Bevin gisteren: „Na de verschikkelijke oorlogs jaren zijn wij verheugd, dat dit con tact weer plaats vindt. Ik ben ervan overtuigd, dat hec voetbalveld, waar ter wereld, ook, van zeer groot belang kan zijn voor de bevordering van het contact en het juiste begrip tussen de volken, hetgeen in deze tijd wel het meest belangrijke is. Ik weet, dat dit een grote wedstrijd zal worden en ik hoop, dat het de eerste is van vele andere. Graag zou ik de teams van alle landen naar Engeland zien ko men en ons elftal naar andere landen zien gaan". BONDSELFTAL GEWIJZIGD. In het Bonldslftal dat morgen in het Goffertstadion te Nijmegen het Engelse amateur-elftal ontmoet, zijn enkele wijzigingen gekomen. Zo wordt doelman Kraak vervangen door van der Vliet (ODS), voor En gelsman zal op de rechtsbinnenplaats Schaap van Donar spelen, terwijl ook Abe Lenstra niet van de partij zal zijn. Wie deze vacature zal bezet ten is echter nog niet bekend. Docos. Docos I speelt Zondag op haar eigen terrein tegen Alph. Boys 1. Volgens de stand staat Alph. Boys nog niet veilig. Zij zullen zeker alles proberen om nog een paar puntjes rijker te worden. Denkt daar aan spelers van Docvos 1, gaat op de in geslagen weg voort en zorgt, dat de punten in Leiden blijven, aanvang 2 uur. De opstelling is als vorige maal. Docos H speelt thuis tegen U.V.S. 5 Lotsy niet werd bijgewoond, aange- en zal hard moeten werken om een behoorlijk resultaat te verkrijgen. Aanvang 12 uur. Docos IV speelt in NoordWijker- hout tegen ,WSB 4. Vertrek per bus 10.30 vanaf remise. Docos A-jun. spelen uit tegen DOSR A-jun. Om een goed resutlaat te be halen zal er zeer hard gewerkt moe ten worden en niet zoals tegen VVS B; vertrek per bus 11.45 uur vanaf die Beestenmarkt. Docos b-jun. spelen om 4 uur thuis tegen Alph. Boys c en kunnen, in dien er voor gewerkt wordt, win nen. Docos adsp.-A spelen heden in Voorhout tegen Foreholte adsp. Om kampioen te worden moet deze strijd gewonen wonden. Vertrek per bus 2.15 uur vanaf remise. Nic. Boys. Nic. Boys 1 ontvangt Lekkerkerk 3. Dit zal voor de Boys een zware strijd worden daar zij met vier invallers moeten aantre den. Wegens ziekte van een viertal spelers kan het tweede elftal, dat op bezoek moet bij ESto, niet uit komen. De Junioren hebben geen wedstrijd. D.O.S.R. Het hoogtepunt in de competitie van de betreffende afd. wordt morgen bereikt met de grote en beslissende wedstrijd waarschijn lijk: Bodegraven—DOSR. Onze jon gens hebben daarbij het nadeel van een uitwedstrijd. Normaal zou het al heel mooi zijn, wanneer een ge lijk spel werd behaald. Morgen zal echter de overwinning mee naar huis gebracht moeten worden. Het bewustzijn, dat grote dingen op het spel staan, zal zeker een aansporing zijn tot grote prestaties. Beide ploe gen zijn aan elkaar gewaagd. De wedstrijd vangt aan om 2.30 uur. Vertrek 12.45 uur. DOSR II speelt thuis om 2 uur tegen Rodenburg Hl. Ook hier heb ben de Veenders mooie kampioens kansen te verdedigen. DOSR Jun. ADocos Jun. A thuis om 12.30 uur. DOSR Jun. B ver trekken om 11.00 uur naar Teylin- gen Jun, B: aanvang 12.30 uur. Altior. Altior I staat Zondag voor een zware opgaaf en moet naar WLV. Deze strijd is nog niet ge wonnen doch de spelers zullen zeker trachten Altior's naam hoog te hou den. Altior II ontvangt thuis Foreholte n, een strijld', welke het aanzien ten volle waard is. Aanvang 2.30 uur. Altior in krijgt bezoek van VTL II, gezien het resultaat van de laatste wedstrijd geven wij de thuisclub een kans. De A-jun. gaan naar Meerburg A Onderschat de tegenstander niet hoor. Van begin tot het einde aan pakken. De Altior b-jun. gaan naar WLV. i Nu weer eens een goed resultaat! UDO. Voor morgen slechts een zeer beperkt programma; enkel het tweede elftal komt in 't veld en gaat op bezoek bij S.J.Z. 4 in Zoeterwou- de. Daar wacht hen een zware wed strijd, maar nu het elftal volledig uit kan komen, hebben we wel verwach tingen op een goed resultaat. Aan vang 12 uur; vertrek 11 uur per fiets vanaf de kerk. De junioren spelen een onderlinge wedstrijd op het eigen veld, des mid dags om 4 uur. LAWNTENNIS DE A.S. DAVISCUPWEDSTRIJD TEGEN ZUID-AFRIKA. Hoe staan de Nederlandse kansen in de Daviscupwedstrijd, die Don derdag 15 Mei (Hemclv.dag), Vry- dag 16 en Zaterdag 17 Mei a.s. in het D.D.V.-stadion te Amsterdam zal worden gespeeld? Kansloos zijn de Nederlandse spelers zeker niet, maar toch ligt een nederlaag meer voor de hand dan een overwinning. Zuid-Afrika heeft twee spelers af gevaardigd. die een gerenommeerde naam in de internationale tennis wereld hebben: Erich Sturgess en Eustace Fannin. Sturgess is driemaal kampioen van Zuid-Afrika geweest en verloor dit jaar bij verrassing van Fannin, die hem nog nimmer had geslagen, met 86 in de derde set. Sturgess, die geroemd wordt om zijn grote vastheid en zijn veelzijdig spel, is kortgeleden drievoudig kam pioen geworden bij de Engelse kam pioenschappen te Bournemouth en sloeg daarbij o.a. Engelands sterkste speler Mottram. Met Fannin won hij het dubbelspel en met de kam pioene van Zuid-Afrika het gemengd dubbelspel. Hij moet dan ook zon der twijfel te sterk worden geacht voor ieder van onze spelers en wij moeten er dus rekening mee houden dat de twee enkelspelen tegen hem verloren gaan. Voor een Nederland se zege zouden onze spelers de drie andere partijen moeten winnen. Daartoe zullen de onzen de twee enkelspelen tegen Fannin en het dubbelspel tegen Sturgess en Fan nin moeten winnen. Ingewijden ach ten dit onaannemelijk, maar niet onmogelijk. Voor de Nederlandse ploeg zijn aangewezen: A. C. van Swol, mr. H. Wilton, I. Rinkel en L. Krijt. Het ligt in de bedoeling eerst tegen Hemelvaartsdag de twee spe lers aan te wijzen, die de strijd te gen de Zuid-Afrikanen zullen moe ten opnemen. Uiteraard zal Van Swol voor enkel- en dubbelspel in aanmerking komen. De keuze tussen Wilton en Rinkel is echter zeer moeilijk, omdat deze beiden elkaar weinig ontlopen. Mochten onze spelers er in slagen, een zege te behalen, dan komen zij in de derde ronde (in de eerste hebben zij vrijgeloot) uit tegen het team, dat de wedstrijd PolenEn geland wint. TAFELTENNIS. L.T.V.V. „De Sleutels". Maan dag extra trainingsavond, speciaal bestemd voor die Sleutelspelers, die op 15 Mei a.s. deelnemen aan de kampioenschappen voor Leiden en omgeving in de Stadsgehoorzaal. Voor- de bakvis is dit gestreepte blousje op een effen wijde rok een leuke dracht. De rok is met een bies van de blousestof gegarneerd.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3