DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 LEIDEN RANSOENERING GAS EN ELECTRICITEIT. Van de Stedelijke Lichtfabrieken vernamen wij, dat vele verbruikers in de mening verkeren, dat gas en stroom niet meer gerantsoeneerd zouden zijn. De directeur van bovengenoemde fabrieken verzoekt ons er met klem op te wijzen, dat alleen de tijdelijke extra korting van 20% met ingang van 1 April j.I. is vervallen en dat de gas- en electriciteitsrantsoenen vermeld op de laatste toegezonden rantsoenkaarten (ingaande 1 October 1946 of later) tot nader aankondiging van kracht blijven. De rantsoenen mogen onder geen voorwaarde over schreden. HET BEZOEK VAN PETER DE GROTE AAN ONS LAND. Op uitnodiging van de vereniging „Vrienden van het Leids Gymna sium" prak gisteravond prof. dr. Th. J. G. Locher in de docentenkamer van het Gymnasium over „De reizen van Peter de Grote naar Holland". Prof. dr. Locher, die blijk gaf de historie van het oude Rusland volko men te beheersen en daarnaast ook zijn onderwerp in populaire geest wist te behandelen, wees er allereerst op, dat het Peter de Grote is geweest, die Rusland in nauwe aanraking met Europa heeft gebracht. Het gebrek aan zijn opvoeding en de omstandig heid, dat hij zich door familie-aange legenheden in het Kremlin niet thuis voelde, heeft hem er toe geleid de sluizen naar Europa wijd open te zet- ïen; hij liep rond en speelde met vriendjes, doch zijn intense leergie righeid dwong hem later zijn eenvou dig spel serieus op te nemen. Zyn grote belangstelling voor dé zeevaart en de scheepswerven brachten hem in aanraking met de West-Europese beschaving. Al spoedig vatte hij het plan op om met een gezantschap ver schillende landen in West-Europa te bezoeken en zodoende de vriend schapsbanden tussen de volkeren te verstevigen. Sindsdien heeft Rusland zich mede laten horen in het „con cert der mogendheden". Bij een be zoek aan ons land in 1697 bezocht hij allereerst Zaandam omdat hij nog een levendige herinnering had aan de scheepstimmerlieden uit deze plaats, die in Rusland hadden gewerkt. Hij nam hier zijn intrek in het huisje van Gerrit Kist, dat heden ten dage nog als het „Czaar Peterhuisje" bekend staat. Vele scheepswerven, olie- en papiermolens werden tijdens zijn be zoek aan Zaandam, dat slechts acht dagen duurde incognito bezocht. Spreker, die zijn lezing met tal van humoristische feiten illustreerde, ver telde daarbij om. van een incident, dat „Peter" had met de Hollandse jeugd, tengevolge waarvan de ge meentelijke autoriteiten een verbod uitvaardigden, waarbij ieder zich be hoorlijk moest gedragen tegenover „voorname personen, die onbekend wensten te blijven". Vervolgens wijdde prof. Locher nog uit over het bezoek, dat de leergieri ge Czaar bracht aan Amsterdam en Den sHaag om tenslotte nog stil te staan bij de wijze, waarop Peter de Grote zijn in West-Europa opgedane kennis in zijn land in practijk bracht. TONEELAVOND VER. TOT BEVORDERING BELANGEN T.B.C.-PATIëNTEN. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van bovengenoemde organi satie werd gisterenavond in de schouwburg een toneelavond gehou den. Na een hartelijk welkomstwoordje van de voorzitter, ving het program ma aan met het optreden van het muziekensemble van de korfbalclub, „De Algemene". Vervolgens hield de heer Wasse naar, lid van het hoofdbestuur, een korte propagandarede, waarin spr. het doel van de organisatie uiteenzette en allen aanspoorde hun steun te geven aan deze voor Nederland zo belangrij ke' vereniging. Daarna trad de toneelgroep „Euri pides" voor het voetlicht. Opgevoerd werd „Jongzijn we maal alle maal", een stuk passend in deze tijd, waarin huwelijkstrouw een begrip uit het verleden is. Een moeder van twee kinderen, wier man voor enkele ja ren in het buitenland is, komt in aanraking met een gehuwde kennis. Hieruit volgt het besluit om te schei den en een nieuw huwelijk aan te gaan, waartegen de beide kinderen zich met hand en tand verzetten. Niets kan hen echter van hun besluit afbrengen, doch als alles bijna in kannen en kruiken is, wondt de zoon zijn toekomstige pleegvader levens gevaarlijk met een revolverschot Dan ziet de man in, dat hij verkeerd ge handeld heeft en breekt de relaties af, waarop een voor beide partijen be vredigend slot volgt. Het zou te ver voeren alle namen te noemen, doch een uitzondering moet gemaakt worden voor mevr. van Tongeren-Poptie die de rol van „Mo- na" uitstekend vertolkte, waarbij zij in de heer Jac. Wijnbeek als „Lex" een goed tegenspeler vond. Voorop gesteld dat het amateurs- werk is, kunnen wij niet anders zeg gen dan dat de regisseur, de heer G. van den Wygaard, met zijn gezel schap alle eer toekomt voor de keuri ge vertolking van dit stuk. Ook het muziekensemble deelt in deze eer. De organiserende vereniging kan terugzien op een zeer goed geslaag de avond, wat aan het einde door het hartelijk applaus wel bewezen werd. f 10.000BOETE VOOR TE HOGE PRIJZEN. De Tuchtrechter voor de Prijzen alhier veroordeelde de koek- en ban ketbakker R. te Rijnsburg tot f 10.000 boete terzake van het voor te hoge prijs verkopen van koek en gebak. R. gaat niet in hoger beroep. Hij zal ook nog terecht moeten staan voor het in de zwarte handel brengen van boter en suiker uit zijn toewijzing. De rijkste erfenis van Moeder 't Eerste dat mij moeder vragen leerde, in lang verleden dagen, als ik hakkelde, ongeriefd nog van woorden, 't was, te gader bei mijn' handjes doende: „Vader. geeft me'en kruisken, als 't u belieft!" 'k Heb een kruiske dan gekregen, menig keer, en wierd geslegen op mijn' kake, zacht en zoet.... Ach, gij zijt mij, bei te gader, afgestorven, moeder, vader, *t geen mij nu nog leedschap doet! Maar, dat kruiske, 't is geschreven diep mij in de kop gebleven, teeken van mijn erfgebied: die den schedel mij aan scherven sloege, en hiete 't kruisken derven, nog en hadd' hij 't kruisken niet! GUIDO GEZELLE. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Uitvoering voor gevorderde leerlingen. Niettegenstaande het warme weer was er vrij veel belangstelling voor de uitvoering voor gevorderde leer lingen in de Foyer, welke wjj tot de pauze meemaakten. 't Meest aan bod waren de pianisten. Ongeveer alle le raars waren op het programma met enkele van hun leerlingen aanwezig. Leerlingen van de heren Geirnaert, Boer, Franco Mendes, Hoog en Kur- pershoek. Ook mevrouw Margot was present en mejuffrouw van Rossum verzorgde de begeleidingen. Dan volgden de violisten in aantal leer lingen van de heren Rietveld en Blok. Mejuffrouw Korswagen kwam maar met één leerling, een nog heel jeugdig declamator, die een drietal mooie versjes zeide. Van de zangklas sen brachten mevrouw van Schayck- Timmers een tenor naar voren, die blijkbaar smaak van voordracht heeft. De leerlingen van mevrouw Luger hoorden wij niet meer, evenmin als ,de leerlingen van den fluitist Kiehl, die de Sonate a trois van Loeillet hou den spelen. Heel de muziekliteratuur wordt zo'n avond doorlopen, Bach, Beethoven, Schubert en Chopin enz. Er werd goed gespeeld en met volle toewijding. Technisch wordt er ge werkt met als gevolg streven naar afwerking; maar ook de voordracht is onder de loupe genomen. Al met al maakten de „gevorderden" en met hen hun mentors goede sier met de verschillende voordrachten, die'volop toegejuicht werden. J. KORTMANN. .K. A. J. „Si. Petrus". Morgan per tram naar de bollenvelden. Het belooft een mooie excursie te worden vooral nu het weer niets te wensen overlaat. Samenkomst 1.20 uur op het Stationsplein, vertrek 1.30 met de tram naar Sassenheim. Niemand la te deze mooie gelegenheid ongebruikt. Tot Zondag 1.20 uur op bet Sta tionsplein, In de gisteren gehouden aan deelhoudersvergadering der N.V. „De Leidsche Courant" werden met algemene stemmen goedgekeurd de balans en winst- en verliesrekening en werd het dividend vastgesteld op 5 pet. voor 1945 en 5 pet. voor 1946. De aftredende commissarissen wer den bij acclamatie herkozen. Geko zen werden de heren J. C. H. J. Lambermont (Leiden) en S. van Leeuweni (Alphen a. d. Rijn). Door den wnd. voorzitter de heer Th. Ber gers werd met grote waardering her dacht de overleden commissaris de heer J. Stadhouder, voor wiens zie- lerust werd gebeden. Aan de beurt zijn de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaart- nummer heeft van 56001 t/m 62000. Meebrengen: alle stamkaarten (zonder inlegvel), de nog niet aange wezen periodestroken van de bon kaarten 705, het met inkt ingevulde en ondertekend aanvraagformulier voor brandstoffen en het restant van de oude brandstoffenkaart met bon 72 B.V.. „De Burcht" is geopend van 8.45 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Mei 13 uur tot Woensdag 14 Mei 8 uur waargeno men door de apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider apotheek, Lammenschansweg 4, Te lefoon 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter apotheek, Wilhelm in apark 8, Te lefoon 26274, De Leidse speeltuinvergadering „Oosterkwartier" zal op Maandag 17 Mei in de Schouwburg een uitvoering geven van de operette „Goudhaantje en de Troubadour". Bioscopen In Luxor vertoont George Formby zijn kluchtige capriolen als „Kam pioen op sokken". Hij is in deze film een aspirant deelnemer aan de T.T.- races op het eilamdt Man, waar hij door zijn onhandigheid het zover brengt, dat hij tijdens een proefrit een der nneest gevreesde mededin gers wordt, omdat hij door allerlei mankementen aan zijn motor. niet stoppen kan. Hij krijgt de schrik te pakken en wil niet meer rijden, maar hoe gaat het met George, als c-e_ liefde in het spel is? Dan haait hij de dolste stukjes uit en hij wordt kampioen. Hoe dat het er naar toe gaat, moet men zelf gaan zien. Wie George Formby kent, heeft er wel enig idee van. De film is toelaat baar voor personen beven de 14 jaar Lido. Voor velen, die hem nog niet zagen spelen, zal de kennisma king^ met Orson Welles, die in de film „Jane Eyre" de voornaamste ac teur is, van aangename aard zijn. Deze figuur, die in velerlei opzichten: als regisseur, als hoorspelschrijver, als scenarioschrijver reeds veel roem heeft verworven, heeft zich ook doen kennen als acteur van bijzonder for maat. Wij hebben films van hem ge zien, waarin hij de alles-overheerr sende persoonlijkheid is en het ge hele spel mèt de acteurs onder zijn ban brengt. Dit is, helaas, niet het geval in „Jane Eyre", ofschoon hij ook hier ver boven allen uitsteekt. Het scenrio de dramatische ge schiedenis van een Engels weeskind was te zwak en te tanig om hem grote innerlijke kracht te gevenT Joan Fontaine is als Jane te waar^ deren, maar 'leed eveneens onder enj door de opgelegde en gedwongen ro mantiek. De kleine actrices Ann Gar- ner en Mhrgaret O'Brien, maar voor al de eerste, zijn zeer goed. Zij gaven1 spel, dat tot het beste uit de film kan worden gerekend. Toelaatbaar0 boven 14 jaar. Casino vertoont deze week de film „Song of Russia" met als voornaam ste medewerkenden Robert Taylor en Susan Peters. Een Amerikaanse diri gent maakt een tournee door Rus land en raakt er verliefd op een een voudig boerenmeisje, dat buitenge woon goed piano kan spelen. Hij trouwt met haar en samen concerte ren zij in verschillende steden. Dan komt plotseling de Duitse inval en worden de jonge echtgenoten van elkaar gescheiden. Veel moeilijkhe den moeten overwonnen worden, maar ten slotte vinden zij elkaar te rug. De film, die tijdens de oorlog in Amerika verscheen, heeft duidelijk de bedoeling gehad het Amerikaanse volk wat beter vertrouwd te maken met zijn Russische bondgenoot en sympathie op te wekken voor de hel denmoed', waarmede de Russen zich tegen de wrede indringers verzetten. Hoewel de propaganda in die rich ting inmiddels grondig gewijzigd is, valt er in deze film toch nog veel te waarderen. Zo wordt er o.a. een brui loft gevierd: met buitengewoon inte ressante dansen en verder is het ge hele werk vervuld van de prachtige muziek van Tschaikowski; Toelaat baar boven 14 jaar. Rex heeft deze week de twee grap penmakers Stan Laurel en Oliver Hardy op het program staan. Zij zit ten hoe kan het anders? „In de penarie" en halen allerlei dwaze streken uit, zoals men van het edele tweetal verwachten kan. De dolle geschiedenis kan door allen, die eens hartelijk lachen willen, genoten wor den. Trianon brengt deze week de be langwekkende film ,.A matter of life and death". (Een zaak van leven of dood), welke film wij reeds eerder m ons blad besproken hebben, toen de Leidse Studienten Film Liga haar deed vertonen ten bate van het co mité Holl Schouwburg Het is de ge schiedenis van een Engelse oorlogs vlieger, die een zware val doet en een hersenoperatie moet ondergaan. De piloot beeldt zich in, dat deze kwesr tie van leven of dood een rechtszaak is, welke door hogere machten ge voerd wordt. In het gedachtenleven van de zie ke verloopt deze rechtszaak gelijktij dig met de operatie, en wanneer deze operatie gelukt en zijn leven daar door gered is, heeft zijn verdediger ook zjjn zaak gewonnen, doordat het meisje bereid is zich omwille van haar liefde voor hem op te offeren; dan volgt tenslotte het gebruikelijke ..happy end". In deze film zijn verbeelding en werkelijkheid op 'meesterlijke ma nier ineengeweven, zodat het geheel een der beste producten is geworden van de Engelse filmindustrie. Dat het een kleurenfilm is, verhoogt de waarde nog. Voor 14 jaar en ouder. BURGELIJKE STAND. Geboren: Antoinette Gijsberta Ma ria, d. van G. C. Heemskerk en M. B. van der Hulst; Johanna Margaretha, d. van P. Zwanenburg en M. J. Wijn beek; Adrianus, z. van D. de Bruin en J M. Hogenes; Adrianus Maria, z. van Q. Vlugmans en M. M. van Steen bergen; Harm, z. van J. Santing en C. van Dijk; Kornelia, d. van W. Baart en K. Fluiter; Maartje, d. van P Pieman en A. Duiker; Sara, d. van H. C. W. Bijl en W. van Leeuwen; Jan Hendrik, z. van H. D. Lens en C. Mulder; Peter Ernst Alexander, z. van J. Jongeleen en I». A. Nicolaas; Johanna, d. van J. Barends en H. van Leeuwen Hendrika Catharina Maria d. van H. J. de Heiden en C. M. Kienjet; Jo hanna Theodora d. van P. Faas en W. T. van den Berg; Carel Daniël z. van C- D. den Os en J. J. Laterveer; Christiaan Arnoldus z. van W. A. Brouwer en L. Sloos; Sophia Geer- 'truilda Harmke Jacoba dl van J. Rem mers en J. A. Scholten; Hubertus Johannes Nicolaas z. van F. Mulder en E. A. M. Franse. - Overleden: A. Henzen zoon 3 da gen; W. Ranselaar wedr 77 j. - Overleden: C. van der Boom wedn. 68 j.; H. van Nieuwkoop dochter 18 j.; G. Herder hUisvr. van K. L. Mul der 50 j.; J. A. Struive man 68 j. Ondertrouwd: W. Beek-man jm. 25 jr en J. Sloos jd. 23 j.; H. Bouwman gesch. 39 j. en W. F. Cabalt wed. 30 j.; J. Klootwijk gesch. 32 j. en J. H. M. Keijtzer jd. 32 j.; N. J. Koet gesch. 35 j. en C. J. Klink jd. 30 j.; A. Loo- vens jm. 27 j. en M. W. Zeilstra jld' 23 j.; D. du Pree jm. 21 j. en P. van Erkel jd. 22 j.; B. van der Weijden jm 25 j. en C. van Meteren jd. 22 j.; W. van der Ham jm. 29 j. en A. Lam- booij jd. 27 j.; M- Kromhout jm. 22 j. en P. van de Meeberg jd- 25 j.; P. de Laaf jm. 26 j. en H. E. Horikx jd. 26 j.; W. Herfst gesch. 30 j. en L. F. E. de Jong jd. 29 j.; F. J. Be-kkerin jm. 22 j. en W. T. van den Berg jtd, 22 j.; L. van Tol jm. 24 j. en M. J. I. -Tuijnman jiö. 23 j.; J. Königs jm. 27 j. en C. Louwrier jd. 24 j.; F. van Po- lanen jm. 30 j. en C. F. de Vos pd. 21 j F. G. Rotteveel Mansveld jm. 29 j. en E. van Oven jd. 21 j.; M. J. M. van der Vooren jm. 25 j. en J. M. -Nieuwesteeg jd. 23 j.; E. van de Wa ter jm. 29 j. en G. de Jong jd. 18 j. GEM. AANKONDIGING OPENBARE KENNISGEVING. Aanmelding en aangifte voor de Bevolkingsregisters. Burgemeester en Wethouders van Leiden gelet op het bepaalde in artikel 112 van het besluit bevolkingsboekhou ding, Staatsblad 1936, nr. 342; herinneren de bevolking aan haar verplichtingen, omschreven in de ar tikelen/3 tot en met 16 van genoemd besluit; brengen als voornaamste ter open bare kennis: le. dat, .behoudens .afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden opge nomen in één der bevolkingsregisters; 2e. dat ieder moet worden opgeno men in het bevolkingsregister der gemeente, waar hij voornemens is duurzaam of voor onbepaald-en tijd als regel zijn nachtrust of de daar voor in de plaats tredende rust te genieten; 3e. dat in geval van onzekerheid omtrent het onder 2e. vermelde bij zondere voorschriften gelden; 4e. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die Nederland verlaat, onver wijld van de bevolkingsregisters moet worden afgevoerd; 5e. dat by adresveranderii^ bin- TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP 37. Even een vlammetje bij de pijp en daar holden de twee lastposten in rookwolken gehuld, terwyl de vlam men uit hun kleren schoten. Ze wis ten maar één ding te doen wat goed voor hen was: terug naar de plaats waar ze zo-even vandaan gekomen waren en daar het water weer indui- kelen. Tim kroop intussen als de wind door de nauwe gangen; hij wist nu de weg en was dan ook weldra in de machinekamer aangekomen. Als hij iets deed, deed hij het meteen goed ook. Al kruipende had hij een manier bedacht, waarop hij de benzine, die in de loop van de dagen in het tank schip gepompt was, voor den eige naar kon redden. Maar daartoe ston den hem nog twee mannen in de weg die hem tijdens zyn afdaling in de koffer opgevangen hadden. Maar hoe die twee nu gepasseerd, zonder dat ae hem in de raten kregen. OP EEN DAG! Matrassen en bedden, 's morgens bij U weg gehaald, ontvangt U 's middags vakkundig ge repareerd of bijgevuld weer thuis. U behoeft U geen nacht te behel pen, daarvoor zorgt... nen de gemeente -de nodige wijzigin gen in het bevolkingsregister moeten worden aangebracht. Voorts in verband met het boven staande: a. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing Innnen de gemeente, mondeling of schriftelijk moet ge schieden op de dag van, of uiterlijk vijf dagen na het vertrek (bij het verlaten van Nederland, ten hoogste vijf d-agen tevoren) of na de adres verandering, met opgave van het laatste adres en van de naam der ge meente, of van het land en de plaats waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin); b. dat aan de aangever van een vertrek, behoudens bijzondere geval len, onmiddellijk een verhuiskaart wordt uitgereikt of toegezonden, wel ke hem dient als bewijs van afmel ding en welke binnen vijf dagen moet worden ingeleverd bij het bestuur der Nederlandse gemeente in welker be volkingsregister de persoon moet worden opgenomen; c. dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een bevolkingsregister is opgeno men of die ten onrechte.nog in het bevolkingsregister ener andere ge meente is opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in per soon moet aanmelden by het gemeen tebestuur onder overlegging van een paspoort of ander identiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Ne derland, en van een verhuiskaart of legitimatiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Nederland is gekomen, tenzij hij overeenkomstig de desbetreffende bepalingen is vrij gesteld van aanmelding; d. dat bestuurders van instellin gen, gestichten of schepen, waarin personen ondér enig bestuur inwonen, alsmede hotelhouders, pensionhou ders en kamerverhuurders uiterlijk vijf dagen na de opneming of huis vesting of na het vertrek, medede ling moeten doen van de geslachts naam en de voornamen van ieder per soon, die langer dan veertien dagen in de instelling, het gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is op genomen of gehuisvest, alsmede van ieder zodanig persoon die daaruit vertrekt; e. dat overtreding van de voor schriften wordt gestraft volgens de wet; f. dat voor persoonlijke aanmel ding en voor mondelinge aangifte voor het bevolkingsregister gelegen heid zal worden gegeven op werk dagen van 9 tot 12 uur en van 14 tot 15 uur bij de afdeling Bevolking der gemeentesecretarie. Met het oog op de op 31 Mei 1947 te houden 12e volkstelling dient de verplichte aanmelding bij vestigfzng in en aangifte bij vertrek uit de ge meente steeds zoo spoedig mogelijk plaats te vinden. 6102 LEIDEN, 30 April 1947. Burgemeester en Wetho/uders voornoemd, De burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De secretaris, v J. BOOL. VRIJSTELLING VAN DE DIENST PLICHT WEGENS BROEDER- DIENST. Voor de lichtingen 1944, 1947 en 1948 gelden de volgende bepalingen. Aan wie vrijstelling wordt verleend. 1. De vrijstelling wordt verleend aan de ingeschrevene, die ten min ste drie broeders heeft of gehad beeft, die dienen of gediend hebben bij de landmacht,, bij de zeemacht of bij de overzeese weermacht. 2. In een van d<eze gevallen wordt geacht te verkeren de broeder, die vóór het onder punt 5 vermeld tijd stip; a. ten minste 30 dagen in werke lijke dienst is geweest, of b. ten gevolge van een in 1946 of 1947 verleend uitstel van eerste oefe ning nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of c. in het genot van militair pen sioen is gesteld, of d. gedurende zijn verblijf in wer kelijke dienst is overleden. 3. Voor vrijstelling wegens broe- derdienst worden onder broeders verstaan wettige broeders en wettige halfbroeders. 4. Het recht op vrijstelling moet behoudens het bepaalde onder punt 5 bestaan vóór ide datum, waarop de belanghebbende inge schrevene de eerste oefening aan vangt. 5. Voor de ingeschrevene van de lichting 1947, die reeds in werkelijke dienst is gekomen vóór de dagteke ning van deze beschikking, moet het recht op vrijstelling bestaan vóór I Juni 1947. 6. Als werkelijke dienst wordt beschouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren is te werk gesteld bij een burgerlijke tak van Staatsdienst. Indienen van de aanvraag. 1. Door of vanwege de ingeschre vene, die- voor vrijstelling wegens broederdienst in aanmerking wenst te komen, wordt daartoe aanvraag gedaan bij de burgemeester van de gemeente, voor welke hij voor de dienstplicht is ingeschreven. 2. Indien de aanvraag gegrond is op omstandigheden, die aanwezig zyn vóór 1 Mei 1947, moet de aan vraag geschieden in de eerste helft van die maand. Ontstaan die om standigheden na genoemde datum, dan 'behoort de aanvraag binnen 14 dagen na het ontstaan te worden ge daan. Gelijktijdig in dienst treden van twee of meer broeders. Indien twee of meer broeders be stemd zijn om ongeveer in dezelfde tijd in dienst te treden en twee an dere broeders reeds dienen of ge diend hebben, kunnen belanghebben den aan de Minister van Oorlog een verzoek richten om door vrijstelling van de dienstplicht wegens aanwe zigheid van een bijzonder geval aan eén of meer hunner te voorkomen, dat meer dan drie broeders zouden behoeven te dienen. De burgemeester van Leiden, F. H. v. KINSCHOT. Leiden, 9 Mei 1947. 6237 - De Wethouder van Sociale Za ken, de heer S. Menken, is verhin derd Woensdag 14 Mei spreekuur te houden. WEERSVERWACHTING PLAATSELIJKE d ONWEERSBUIEN. In het Noord-Oosten van het g land: Aanhouden van het war- 2 5 me voorjaarsweer. Tijdelijk 9 echter met wat meer bewolking o en kans op enkele verspreide o onweersbuien. Meest matige X o wind uit Oostelijke richtingen, g o In het overige gedeelte van het o land: Meer bewolking met 8 plaatselijk enkele buien, hier g en daar vergezeld van onweer. o Overdag minder hoge tempera- g 5 turen. Wind tijdelijk oplopend g naar Westelijke richting en. nnonoooonnnnnnooooonoooooooooooooo LAATSTE BERICHTEN JHR. DE GEER VOOR HET BIJZONDER GERECHTSHOF. (Tweede dag). Hedenochtend werd aan het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam de behandeling van de zaak De Geer voortgezet. Prof. van Hamel opende de zit ting en ging over tot het voorlezen van enkele verklaringen van getui gen, die niet zijn opgeroepen. Oud-minister M. P. L. Steenber gen gaf in zijn schriftelijke verkla ring te kennen, dat hij de terug keer naar Nederland onomwonden moest afkeuren. Deze daad heeft een slechte indruk gemaakt en het heeft maar al te veel moeite gekost het prestige te herstellen. Als een deserterende zeeman zwaar gestraft wordt, mogen volgens min. Steen bergen, ex-ministers zich zeker niet bezondigen aan het verlaten van him post. Volgens andere verklaringen zou de Nederlandse verzetsgeest niet verzwakt zijn door de terugkeer van. j'hr. de Geen, Tenslotte las de president een heden bij de procureur fiscaal bin nengekomen brief van een oud illegaal strijdster voor, In deze brief schrijft de afzendster, dat verdachte tijdens zijn verblijf in Berlijn in verbinding heeft gestaan met Hitler,1 Himmler en Bornemann. Hij zou, volgens dit schrijven, toen inlichtin gen met opgave van namen hebben verstrekt over de illegaliteit. De president zeide, dat hij op verzoek van de procureur-fiscaal dit schrij ven volledigheidshalve bekend maakte en vroeg aan getuige Pos- thuma wat diens mening was. De getuige achtte een contact tussen verdachte en Hitier, Himmler en Bornemann uitgesloten en jhjr. de Geer antwoordde op een desbetref fende vraag van de president: „Toen ik u dit schrijven hoorde voorlezen kon ik voor het eerst, tij dens dit proces, lachen. De vrolijke noot ontbreekt niet." Voordat de president overging tot het verhoor van verdachte, zeide hij: „U wilt uw éigen verdediging voe ren. Dit maakt het voor het Hof dubbel noodzakelijk de verdediging geheel tot haar recht te doen ko men." PICCARD'S DUIK UITGESTELD. Naar het zich laat aanzien zal de afdaling van de professoren Piccard en Cosyns tot 4000 meter onder de zeespiegel, die oorspronkelijk begin Juni in de Golf van Nieuw-Guinea zou plaats vinden, niet eerder ge schieden dan eind Juli of begin Augustus. De „Scaldis", het schip waarvan de kogel te water zal wor den gelaten, bevindt zich op het ogenblik op de Thames, waar het speciaal voor de tropen wordt in gericht. De experimenten in de Golf van Guinea zullen meer dan drie maanden in beslag nemen. Be halve de beide professoren zullen ook biologen en oceanographen naar de diepten der zeeën afdalen. VOORHOUT KERK- EN ARMENVEILING. De Kerk- en Armenveiling zal dit jaar een bijzondere attractie bieden. Niet alleen worden er bollen ver kocht, maar ook huishoudelijke, ar tikelen, levensmiddelen enz. zodat er voor „Elk wat wils" zal zijn. Mede met het oog op dit prachtige doel zal de belangstelling van zelf enorm zijn. De veiling wordt gehouden Woensdag 21 MeL

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2