Min. Gielen geeft een uiteenzetting van zijn beleid De Leidse Athletiek Commissie „Rest van Europa" met Wilkes linksbinnen VRIJDAG 9 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, de heer Gie len, vervolgde gisteravond zijn rede. De opleiding van leerkrachten voor lichamelijke opvoeding, zo deelt hij mede, zal intensiever kunnen worden. Ten aanzien van het radiovraag- stuk deelt hij mede, dat het ontwerp van de radioraad zeer binnenkort op zijn departement zal arriveren. De regeringscommissaris is nog niet be noemd. de commissie zal echter spoe dig samengesteld zijn. Bij de minister bestaat bereidheid het hanteren van het leerlingenstel sel over .e dragen aan de organisa ties van werkgevers en werknemers. In enige gevallen is dat reeds ge schied. Hij heeft er, bezwaar tegen de commissie voor het nijverheids onderwijs nog uit te breiden. De stichting van de arbeid kaïn door vertegenwoordigers gehoord worden. Ter zake van confessionele scholen 's hij tot overleg bereid als er moei lijkheden rijzen. Wat het geschiede nis onderwijs betreft merkt hij op, dat de klachten zijn, dat het pro gramma overladen is. Naar aanlei ding van het sohema-Bolkerstein zijn tientallen rapporten ingekomen. Het wekelijkse aantal uren moet omlaag gebracht worden en anderzijds zou het nodig zijn het te verhogen tot veertig. Een regeling zou z.i. inder daad op korte termijn tot stand moe ten komen. Zodra er overeenstem ming is bereikt zal de minister dat bevorderen. De gehuwde ambtena res zal het salaris ontvangen, dat zij zou hebben gehad als zij geb'e- ven waren. De minister verklaart niet bereid te zijn een maatregel ten aanzien van de kweekscholen te ne men, zoals Amsterdam heeft ge daan. Er bestaat aan het departement reeds een beurzenstelsel, dat aan trekkelijk is. Overwogen kan wor den, of de betrokken post verhoogd moet worden. Die overweging ver keert in een beginstadium. De cur sus, om H, B S.-leerlingen in één jaar tot onderwijzer op te leiden, is een noodcursus. de regeling geldt voor één jaar. Spr. betoogt, dat het A. N. J, V. een communistische jeugd-vereniging is. Het is een poli tieke vereniging voor een politiek dpe1. De regering zou z. i. op de ver keerde weg zijn door hieraan subsi die te verlenen. De bewering als zou zijn departement de sport hebben doen sneuvelen wijst de minister positief als onjuist van de hand. In dit verband wijst de minister op de snortleidersschool, welke in Den Haag bomt. Met de heer Koelemans betreurt hij het, dat niet meer papier be schikbaar is voor de bladen. Op het ogenblik is hij niet in staat te voldoen aan het verlangen om een inspecteur voor de scholen voor RADIO Zaterdag. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws; 7.30 Grammaten: 8.00 Nieuws; 8 18 Onerette; 9.15 Gram. platen; 10.00 Morgenwijding: 10.20 Rad'o feuilleton de Rode Aarde"; 10.35 Oreert: 11.00 Vari^té-nrogram- ma: 12 00 Muziek; 12.35 Kwartet; 13 0C N°d Strijdkrachten: 13.30 Or kest; 13 50 Reportage Engeland Res* van Eurooa; 15.55 Omroep Or kest: 16.40 Het Nederlandse bed. 16.55 Orkest: 17.30 ..Om en nabij de twin tig": 18.00 Nieuws; 18.15 Bekende ouvertures: 18.30 Strijdkrachten: 19.09 Dameskoor: 19.30 Voor de rij pere jeugd; 20.00 Nieuws; 20.20 Or gelconcert; 20.45 Dodenhuis: 21.05 ,,Oké": 22.45 Lichte instrumentale soli: 23.00 Nieuws; 23.15 Hobby-hoek 23.30 De Nachtvoorstelling. HILVERSUM H, 415 M. 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Uit onze muzikale kalender; 9.05 Ochtendconcert; 9.50 Gram.muziek; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Forellenkwintet; 10.50 Gerhard Husch, zang; 11.00 De Zon nebloem; 11.45 Afrikaanse plaatjes; 12.03 Sonate; 12.30 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest (vervolg); 14.00 Symphonie; 14.30 Filmpraatje; 14.45 Orkest; 15.00 Voor de jongeren; 15.10 Jcnge kunstenaars stellen zich voor; 16 00 Musettemuziek; 17.00 De wig wam; 18.00 Tango's; 18.30 Buffalo Bill: 19.00 Nieuws; 19.20 Orkest; 19.45 Banden die binden: 20.00 Nieuws 20.12 Actualiteiten; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Orkest; 21.20 Muzikale tom bola, 22.00 Dwarsliggers; 23.00 Nieuws; 23.15 Vaders dagboek; 23.30 Gram.platen. maatschappelijk werk aan'te stellen. Er zou niet genoeg werk voor zo'n functionaris zijn. Ten aanzien van het begaafde volkskind wil spr. gaarne nagaan of er op groter schaal dan thans iets gedaan kan worden. Wat de culturele band met Indo nesië aangaat, ten deze is het depar tement diligent. Er wordt gewerkt aan de opstelljng van een plan. Hij zegt toe, dat de randprovincies zijn aandacht hebben. Wat het Bra bantse orkest betreft meent hij, dat men het daar in de betrokken kring zelf eerst eens moet zijn. De kwes tie der salarissen van de religieuzen is op het departement in studie. Een wetsontwerp tot gelijkstelling voor subsidiering van rijks- en bij zondere kweekscholen zal dezer da gen het departement verlaten. In verband met de zevende facul teit aan de Amsterdamse universi teit verklaart de minister, dat er verschillende bezwaren tegen het besluit van de Amtserdamse raad zijn ingebracht, o.a. door de econo mische hogeschool te Rotterdam. Het rapport van de onderwijsraad zal evenzeer bezwaren bevatten. Bo vendien bevat het bessliiit een be paling, welke in strijd is met de wet, nl. een verlaging van de leef tijdsgrens van degenen, die toegelaten zullen worden. Plannen voor jeugdzorg verdienen steun, ze moeten echter via de lan delijke organisaties binnenkomen, meent de minister. Alles beheersend is de factor, of het bedrag, dat be schikbaar wordt gesteld, een zo nut tig mogelijk effect bij de bestrijding der jeugdverwildering zal hebben. Hoe het met de buigings-n zal lo pen is moeilijk te voorspellen, meent de minister, maar hij gelooft, dat zij zal verdwijnen. Hij veriaaart ervan overtuigd te zijn, dat er een organisatie van het voorbereidend onderwijs moet ko men. Met de opmerkingen over maat schappelijke verheffing der onder wijskrachten kan de minister zich verenigen. Over de kwestie van de standplaats-aftrek is overleg met het departement van binnenlandse zaken gaande. Op de weg naar vermeerdering der kunstzinnigheid is een belangrijke stap gedaan, zoals blijken zal uit het program der middelbare meisjes scholen. Wat het toneelplan aangaat, dit ligt niet in concreto voor ons, aldus de minister. Alles mogelijkheden moeten in verband worden gezien. De invloed van het departement heeft gelopen via de adviseur voor toneelzaken. De vrije-gezelschap-vor- ming blijft mogelijk, al is deze moeilijker geworden. Verder is er de conceptie van de raad voor kunstzaken. Boven een stelsel van personen acht spr. ver kieselijk een stelsel van samenspre- king van mensen uit verschillende groepen en streken. In verband met de op zijn depar tment verleende ontslagen zet de minister uiteen, dat de functionaris sen niet zo maar zijn ontslagen. zWat zijn beleid ten opzichte van de actieve cultuurpolitiek aangaat, verklaart minister Gielen, dat hij van oordeel is, dat men de zaak zo kan stellen, dat de overheid op de eerste plaats er toe moet medewerken de voorwaarden te scheppen om het cultuurbezit te handhaven en te vergroten en op de tweede plaats moet de overheid, waar de burgers te kort schieten, deze cultuur zelf trachten te scheppen. Het particu liere initiatief moet steeds voorop staan, ontbreekt dit, dan moet de staat dit overnemen. De begrooting wordt aangenomen met de stemmen der communisten tegen. „REGERINGSVOORLICHTINGSDIENST"! Prof.Romme dringtop maatregelen aan LINGGADJATI I, II EN III. Prof. Romme heeft de aandacht van den minister van O. G. gevestigd op een artikel in „Uitzicht" van 19 Maart, het blad van de Reg. Voorl. dienst in Indië, waarin o.a. wordt ge zegd., met betrekking tot de behan deling van de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati in de Eerste Kamer. „Na deze vaststelling leverde de Minister een noodzakelijke bijdrage tot het rechtzetten van de mythologie over de fameuze Linggadjati's I en II, door prof. Gerretson nader gele- gendariceerd met een Linggadjati Hl. Er is maar één Linggadjati, zoo zei de Minister, het echte van de 17 punten met een noodzakelijke toe lichting. Ook in deze kon hij rekenen cp de steun van de K.V-P., die ge holpen door de auteur zelve van de mythe, prof Romme geen moeite spaart om de verwarring, veroor zaakt door de onderscheiding van een „werkelijk" en een „fantoom" Ling gadjati, weg te werken. Deze onderscheiding, door Romme bedoeld voor binnenlands gebruik en die het de Katholieke fractie moge lijk maakte, Linggadjati te verwer pen en toch aan te nemen, was dus een politieke stunt, meesterlijk opge- Nu het visseizoen weer is aangebro ken trekken de IJmuidense haring vissers er op uit, in de hoop op een goede vangst. De netten worden ge reedgemaakt. zet, maar helaas verkeerd van wer king, omdat rep. Indonesië zo méé consumeerde, hetgeen niet dadelijk in de bedoeling lag. Het gevolg is, dat binnenslands de winst, döor de creatie van tie mythe gekweekt, vol ledig wordt geïncasseerd in de vorm van katholieke steun aan Linggadja ti, maar dat tevens ijverige getracht moet worden, naar buiten de eenheid van het begrip Linggadjati te herstel len. Ook dit gebeurt met het nodige spitvondige vakmanschap"? Prof. Romme vraagt of de Minis ters bereid is mede te delen, tot wel ke maatregelen dit artikel aan het bevoegde gezag, zowel in Ned.-Indië als hier te lande, aanleiding heeft ge geven en/of zal geven? DE BOTERVERSTREKKING AAN KINDEREN VAN 5—14 JAAR. Er blijkt enig misverstand te zijn gerezen, zo deelt men ons van be voegde zijde mede, over de verstrek king van boter aan kinderen van 5 14 jaar, n.l. dat deze kinderen boven het bestaande normale rantsoen voe- dingsvetten 125 gram boter extra zou. den ontvangen. Het is echter zo, dat in het rantsoen voedingsvetten 125 gram margarine vervangen wordt door 125 gram boter. Tot nu toe ont vangen personen boven 4 jaar (A-, B-, en C-groep) per 14 dagen 500 gram voedingsvetten, waarvan 125 gram boter en 375 gram margarine/ vet. In de afgelopen wintermaanden is een enkele maal het rantsoen per 14 dagen geheel in margarine/vet ver strekt. Men heeft het in de bewuste perioden zonder boter moeten stel len. Thans is er gelegenheid alleen voor kinderen van 514 jaar (C- groep), voorlopig meer boter te ge ven, uiteraard met overeenkomstige vermindering van de hoeveelheid margarine. In de nieuwe distributie- periode van 14 dagen ontvangt deze groep 250 gram boter en 250 gram margarine/vet. De kinderen ontvan gen dv.3 in plaats van 375 gram mar garine/vet nu 250 gram en in plaats van 125 gram boter nu 250 gram. Voor deze groep zijn de volgende bon nen aangewezen: C-01 boter (125 gram boter), C-07 reserve (125 gram boter) en C-02 botpr (250 gram mar garine of 200 gram vet). SPORT ZEILEN oceaanrace naar ijiviuiden gaat niet door. Naar wij vernemen is de zeilwed strijd, welke deze zomer zou worden gehouden tussen Newport in Ameri ka en IJmuidèn, waarbij ook de Kon. Nederlandse Zeil- en Roeiver eniging betrokken was in verband met haar 100-jarig bestaan, afgelast. De reden is, dat er te weinig in schrijvingen voor deze wedstrijd wa ren binnengekomen. de voor-kaag. Morgen en Zondag worden op de Kagerplassen de voorjaarswedstrij den gehouden van de Kon. Zeil-, Roei- en Motorsportvereniging „De Kaag". Morgen aanvang te 3 uur, Zondag te 10.30 uur. Er zijn in de verschillende klassen bijna weer hon derd inschrijvingen binnengekomen, zodat te verwachten is, dat het hon derdtal wel overschreden zal worden. KORFBAL. d: wedstrijd noord—zuid. De 34e ontmoeting tussen de ver tegenwoordigende twaalftallen van Noord- en Zuid-Holland, de jaarlyk- se( NoordZuid-wedstrijd, zal He melvaartsdag, Donderdag 15 Mei a.s. gespeeld worden op het D.H.C.-ter- rein te Delft In deze wedstrijdreeks heeft Noord op het ogenblik de leiding met 15 gewonnen partijen en 5 gelijke spe len uit 33 ontmoetingen. 'van de Leidse Athletiek Competitie, welke onder auspiciën van de L.A.C. georganiseerd wordt. In dit eerste treffen tussen de Leidse athletiek- verenMngen- ontmoetten in de tweede klasse de ploegen ZLC I, De Ba taven ÏI en WIK I elkaar, terwijl in de Juniorenklasse de strijd ont brandde tussen ZLC A, WIK A en niet minder dan 4 ploegen van „De Bataven". zegepalm ging strijken, tweede werd H. Veldhoven (Bataven) met een sprong van 4,99 m. Een opmerkelijke prestatie op hoogspringen leverde F. Bresser (Ba taven), die een hoogte van 1,65 m. wist te bereiken. J. Deyn (ZLC) stootte de kogel 9,11 m. ver en eindigde hierdoor als eer ste op dit nummer, gevolgd door F. van Zijl (Bataven), die het tot 9,01 m. bracht. Het discuswerpen was een ZLC- aangelegenheid. De drie verste wor pen werden allen door ZLC-ers be haald, t.w. C. de Graaf 27,59 m.; C. Bekkering 25,35 m. ij G. v. d. Spek 25,18 m. F. van Zijl (Bataven) werd op dit nummer 4e met een worp van 24,98 m. Bij de 1500 m. ontspo^ zich een in teressant duel tussen L.aeios ZLC) en C. Dijkgraaf (WIK), Mtwelk in het voordeel van eerstgenoemde be slist werd in een tijd van 4 m. 31,8 s Dijkgraaf noteerde 4 m. 36 s. Zij werden gevolgd door J. Soupart en L. van Heteren (Bataven) in tijden van resp. 4 m. 40 en 4 m. 41. gewonnen door ZLC in de tijd van 2 m. 20,8 s. Zoals wij hierboven reeds releveer- Opmerkelijke prestaties der Bataven-junioren Bezien wij allereerst de einduitsla gen, dan leren dezen ons, dat de hoop volle verwachting, die wij omtrent de prestaties van „De Bataven" uit spraken volkomen gewettigd bleek te zijn. Met slechts zeer gering pun- tenverschil moest de ploeg Bataven II weliswaar haar meerdere erken nen in ZLC I, doch de ploeg WIK I bleef zij glansrijk de baas. Bij de Junioren was het al Bata ven wat de klok sloeg. De ploegen van WIK en ZLC werden door de Ba taven-junioren volkomen overrom peld. Wat de persoonlijke prestaties be treft: op de 100 m. boekte J. Post (Bataven) in de keurige tijd van 12,1 sec. de overwinning. L .deyos (ZLC), J. Riethoven (ZLC) en D. van der Steen (Bataven) passeerden na hem de finish, allen met een tijd van 12,3 sec. De prestaties op verspringen kun nen niet daverend genoemd worden. Het was- hier G. v .d. Spek (ZLC), die met een sprong van 5,36 M. met de F^E KEUZECOMMISSIE van de FIFA heeft het elftal, dat Zaterdag- middag in Hampdenpark tegen Groot-Brittannië zal spelen samen- gésteld. De ploeg is dezelfde, welke Dinsdagavond een oefenwedstrijd speelde in het Feijenoordstadion, met uitzondering van een speler, n.l. Gyger (Zwitserland). Hij is vervangen door desnel startende en trap- vaste Deense back Petersen, die momenteel in uitstekende vorm is. On ze landgenoot Wilkes is als linksbinnen gekozen, een keuze, welke wel verwacht kon worden na zijn spel te Rotterdam. Carey fungeert als aan voerder. De ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Darui (Frankrijk). Achter: Petersen (Denemarken) en Steffen (Zwitserland). Midden: Carey (Ierse Vrijstaat), Parola (Italië) en Ludl (Tsjecho- Slowakije). Voor: Lemberechts (België), Gren (Zweden), Nordahl (Zweden), Wil kes (Nederland) en Prest (Denemar ken). De keuzecommissie heeft vijf kwartier beraadslaagd over de sa menstelling van het elftal. Het lastig ste probleem was dat van' de doel- mc 1 en Darui werd maar op het nip pertje boven de Deen Jensen verko zen. Steffen was de aangewezen man als linksback, maar over de bezet ting van de rechtsbackplaats moet' lang gedelibereerd zijn. Ook de keuze van de Tsjech Ludl als linkshalf in plaats van de Frans man Prouff heeft heel wat voeten in feit, dat de linkshalf tegenover Mat thews komt te staan. De continentale spelérs vinden de Britse rantsoenen zeer karig, in weerwil van het feit, dat de hotelhou der zijn beste beentje heeft voorge zet. Na afloop van elk maal zouden ze onmiddellijk weer opnieuw kun nen beginnen, verklaren zij. In een commentaar op de samen stelling van het elftal van de „Rest van Europa" zeide George Hard- wick, aanvoerder van het Britsche team: „Wij zullen ze niet onder schatten. Ik heb er verscheidene van zien spelen, het zijn individueel uit stekende voetballers. Wat voor fi de aarde gehad, in verband met het den speelden de Bataven-ploegen bij de junioren de eerste vlooi. Beperkte plaatsruimte dwingt ons helaas slechts in het kort de belangrijkste prestaties, welke in deze klasse ge leverd werden te vermei dén. 100 m. 1. P. de Keuning (Bataven) 12.2 sec.; 2. W. Steenbergen (Bata- vc~) 12,2 sec., 3. W. Bonnet (Bata ven) 12,3 sec. 800 m.: 1. J. van Rooyen (ZLC) 2 m. 12,8; 2. M. Bonnet (Bataven) 2 m. 12,9. Hoogspringen: 1. H. Stikvoort (Ba taven) 1,45 m.; 2. J. van Rooyen (Z LC) 1,40 m.; 3. B. Zandvliet 1,40 m.; 4. A. Heymans 1,35 m. Speerwerpen: 1. J. Bresser (Bata ven) 29,32 m.; 2. J. Bergman (WIK) 26,08 m.; 3. A. Piey (Bataven) 23,18 m. Verspringen: 1. H. Stikvoort (Ba taven) 5,72 m.; 2. W. Verplancken (Bataven) 5,60 m.; 3, A. Kallenberg (Bataven) 5,44 m. Kogelstoten: 1. J. Witkamp (Bata ven) 9,85 m.; 2. H. Hermsen (WIK) 8,94 m.; 3. G, Gussenhoven (Bataven) 8,60 m. 4 x 100 m. estafette: 1. Bataven A 50,6 sec.; 2. Bataven B 52 sec.; 3. WIK 54,— sec. De bovenstaande uitslagen, welke stuk voor stuk van prima gehalte zijn, wettigen het vertrouwen, dat de bloeiperiode welke de Leidse athle- tiekbeoefening thans beleeft niet slechts van zeer voorbijgaande aard is, doch nog lange tijd zal voortdu ren, zolang de junioren, welke toch de hoop voor de toekomst vormen, dergelijke prestaties weten te maken. Wij laten ten slotte nog de einduit slagen volgen, waarbij overigens dient te worden opgemerkt, dat hier tegen protest is aangetekend in ver band met reglementaire overtredin gen: Tweede Klasse Senioren: ZLC I De Bataven II 7469; De Bataven II—WIK I 88—54; ZLC I—WIK I 69—50. Junioren: De Bataven AZL'C A 8154; De Bataven BZLC A 75 De Bataven C—ZLC A 69^—67M; ZLC A—De Bataven D 86*4—5814; De Bataven A—WIK A 82—55; De Bata ven B—WIK A 73—67; WIK A—De Bataven C 75J4—6% WIK A—De Bataven D 8453; De Bataven A De Bataven B 7214—59'/4; WIK A— ZLC A 8556; De Bataven ADe Bataven C 7857; De Bataven ADe Bataven D 8345; De Bataven BDe Bataven C 7069; De Bataven BDe Bataven D 7957; De Bataven C De Bataven D 7562. Washington f° Square I 0000006 Humoristische Avonturen-romain. door: LEROY SCOTT. 39) „Mathilde, wat betekent dit tooh allemaal?" vroeg hij op ontstelde toon „Wij hebben elkaar al honderd maal afgevraagd, waar blijft Mathilde toch?" Mevrouw De Peyster draaide on rustig in haar stoel heen en weer en durfde haast niet opzien. Bevend en trillend stond Mathilde van haar plaats op. „Nu nog eens, Mathilde, wie is die man?" riep Jack boos, „Hij hij is „En, Mathilde, zeg mij eens, wie is deze heer?" zei nu op zijn beurt de heer Pyecroft, die pleohig overeind was gekomen en nu niets beters wist te doen, dan de leiding van het ge sprek op zich te nemen. „Wie ik ben? Wel, ik moet zeggen, je durft!" riep de verbaasde Jack uit. „Hij is mynheer Jack", kwam Mat hilde tussen beide, „mijnheer Jack De Peyster" „O, de jonge mijnheer De Peyster", herhaalde de heer Pyecroft. En even kwam er een ondeugende flikkering in zijn ogen, maar een seconde later was ze weer verdwenen en zijn ge zicht weer één en al ernst, v „Een waar genoegen u te ontmoe ten, mijnheer De Peyster. En wie is deze dame?" met een plechtige gestie naar Mary „Deze dame is mijn vrouw, mijn heer", zei Jack ziedend van toorn. Weer verscheen de ondeugende tin teling in de ogen van de heer Pyecroft en weer even later de plechtige, gees telijke uitdrukking. „Werkelijk een verrassing, mijn heer De Peyster. Ik heb in geen en kele krant een kennisgeving van uw huwelijk gelezen. En ik kijk dat toch altijd zorgvuldig na. Wat heel goed te begrijpen is. Mijn beroep, mijn heer, mijn beroep! Ik word zo nog al eens uitgenodigd, om de plechtig heden te voltrekken". „Man, wie ben je tooh?" drong Jack opnieuw aan. De heer Pyecroft keek eens naar Mathilde „Mathilde, wil je zo goed zijn, om de heer De Peyster eens te vertellen, wie ik ben?" Mathilde dacht te stikken. „Hij is mijn broer", kwam er toen doods benauwd uit. „Je broer!" riep Jack hoogst ver baasd. „Ik wist niet, dat je een broer had. Je hebt er me nöoit over ge sproken. „Dat is ook heel goed te begrijpen", viel nu de heer Pyecroft in op be moedigde toon. Mathilde schaamde zich over mij. Om eerlijk en oprecht te zijn en het is toch maar het al lerbeste, dat mensen van mijn. slag eerlijk en oprecht zijn jarenlang ben ik het zwarte schaap van de fa milie geweest en werd mijn naam zelfs niet genoemd. En toen kwaan er een dag, waaop ik alleen de wereld inging, vastbesloten mijn familie niet meer onder de ogen te komen, en ook geen bericht te zenden, vóór ik bewezen had, een beter mens te zijn geworden. En nu, mijnheer, is het mijn hoogste streven, zoveel mo gelijk mijn vroegere tekortkomingen goed te maken". Jack meende te dromen en staarde als getroffen naar de wonderlijk per sonage, de zogenaamde broer van Mathilde. Hij wist niet, waarover zioh het meest te verbazen, over het hele raadselachtige van het geval -of over 'amans buitengewone welbespraakt heid. Ten einde raad wierp hij een blik op de sombere gestalte in de stoel en zei tot Matihil-de: „En wie is dat, Mathilde?" „Dat mijnheer", zei de heer Pye croft haastig, om te voorkomen, dat Mathilde in haar zenuwachtigheid een flater zou maken, „d'at is een zuster van ons", „Die zuster, die in Syracuse woont?" „Juist, mijnheer, en ze is een beetje ongesteld", zei de heer Pyecroft. „'t Is onze zuster Angélique Jones-Simp son", somde hij nog eens op. „Mathil de is de oudste en ik,ben de jongste, wij zijn met drieën. „En zou ik misschien ook mogen weten. Mathilde, en ik heb helemaal geen bedoeling om onbescheiden te zijn", zei Jack en hij keek met bitter misnoegen naar de heer Pyecroft, „hoe lang je broer en zuster denken le blijven?" „Mathilde heeft ons voor de hele zomer gevraagd", zei de heer Pyecroft en hij zei het op een toon, als wilde hij te kennen geven, dat hij Jack me teen om verontschuldiging vroeg voor zo'n verregaande brutaliteit. „Voor de hele zomer", riep Jaclc wanhopig uit, en toen tot Mathilde heel behoedzaam: „Heb je dat imeer gedaan, Mathilde, als wij 's zomers weg waren, je hele familie hier in hiuis te halen?" „Ach mijnheer, toch! Ach mijnheer, toch!" riep ze in wanhoop uit, en ver der bracht ze het niet. „Grote hemel", riep Jack. „Niet, dat ik iets tegen je familie heb, Mat hilde, maar ik vind het de grotste stommiteit van de wereld, om juist nu, terwijl wij hier in alle stilte wo nen, het huis vol mensen te halen! Begrijp je dan niet, dat er iets van uit moeten lekken?" De heer Pyecroft trok even zijn wenkbrauwen op, maar heel even, doch een oplettend toeschouwer zou het niettemin zijn opgevallen. „Ik begrijp u", zei hij daarop tot Jack, „u wenst uw verblijf hier in dit huis geheim te houden?" „Natuurlijk willen wij dat. Heeft Mathilde je dat dan niet gezegd?" „Ik ben nog maar juist hier en zij heeft nog geen tijd gehad, mij over een en ander in te lichten; als ik vragen mag, u wilt zeker dede politie ontlopen?" „De politie? wat kan ons de politie schelen! Niet dat wij er graag kennis mee zouden maken, maar onze be doeling is, ons die akelige bende ver slaggevers van het lijf te houden!" „De verslaggevers!" herhaalde de heer Pyecroft. „Ja zeker, en dan is er een, Mayfair heet hij, het afschuwelijkste spook, dat er bestaat. Hij heeft al eens ge probeerd, hier in huis te komen als gascontroleur". Toen mevrouw De Peyster de naam hoorde van deze verschrikkelijke nieuwtjesjaiger, de man die voor niets guur ze als ploeg zullen slaan moe ten we afwachten. Maar we zullen ons best doen". De manager van het Britse team vond de „Rest" een goede ploeg, die er gevaarlijk uitzag. In de voorhoe de zaten spelers, die wisten wat schieten was. LEIDSE VOETBALBOND. Programma Zaterdag 10 Mei. KI. 1: Lisser B 1RCL 1; Quick B. 2Katwijk 2; Rijnsb. B. 2Leiden 1; Noordwijk 2ARC 2. 2 A: T. en D. 1Woubrugge 1; Rijnsb. B. GWS 1. 2 B: Quick B. 4—MSV 1; Noord- wijk 3—Katwijk 3; SVOW 1—CNV 2; VWS 1—Leiden 2. 3 A: Leiden 3-^Alphia; VWS 2— Quick B. 5; Ter Leede 2ARC 4. 3 B: Lisser B. 3Noordwijk 4; Quick B. 6—SVOW 2; RCL 2—Rijnsb. B. 4; GWS 2Koudekerk 2. 4:RCL 3—Valken B. 2; Valken B. 3 Ter Leede 3. Jun. A: Noordw. (A)Quick (A); Valken B.CNV; Ter LeedeRijnsb. B. B: KatwijkKoudekerk; SVOW MSV. Adsp. a: KatwijkRoodenb. (b); LFCQuick B. (a); Luglun. (a) Noordwijk; Roodenb. (a)ASC. b: VTL—Alphen; Oranje Gr. Lis ser B.; UVS (b)—Roodenb. (c); UVS (c(Lugdun. (b). c: Lisse a)Warmunda (b); Lisse (b)Warmunda (a); ForeholteDO COS; SJC (a)—SJC (b); KRV Alph. B. Quick Boys bespeelt wederom het oude terrein aan de Zeeweg. Ledenvergadering Donar. Op de j.l. buitengewone ledenvergade ring werd het Donarbestuur uitge breid met de heer C. D. Brouwer, Bilderdijkstraat 7, die speciaal de athletiekbelangen der groene ster dragers zal behartigen. In verband mét de plannen voor de naaste toe komst werd een contributie-verho ging voorgesteld en aangenomen, terwijl ook voorbereidende bespre kingen werden gevoerd voor de ko mende uitvoering van de gymnas- tiekafdeling. Tenslotte werden er door het bestuur diverse voorgestel de plannen inzake athletiekwedstrij- den in beraad gehouden. DAMMEN Damkampioenschappen te Alphen a. d. Rijn. De dertiende ronde om het persoonlijk kampioenschap dam men van Alphen a. d. Rijn bracht de volgende einduitslag: Hoofdklasse: DomburgA, Bauer 2—0; T. LagerweijJ. Boogaart 2—0; R. van Klaveren—Jac. v. Ooeveren 20; B. KoopmanH. v. Egmond 11; H. de VosA. v. d. Ent 20; Joh. v. OfwegenL. van Zwienen 0—2. Eerste klasse: L. KoopmanJ. Bruines 2—0: J. Zaad—P. Graafland 20; G. WijfjeE. Mastmeijer 20; C. Looijenstein—P. Graafland 0—2; M. van Triest—A. Wolswijk 0—2; J. Wolswijk—H .de Vos 0—2; G. Looijenstein—W. Baart 0—2'; P. Graafland—W. Baart 0—2: J. Zaad— C. Verboom 11; P. v. Oosterom— H. de Vos 11. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP le KLASSE 35/2 In het restaurant Bolwerk te Haar lem zijn gistermiddag de wedstrijden begonnen om het kampioenschap van Nederland, eerste klasse kiein- biljart cadre 35/2. De uitslagen lui den: 400 14 117 28.57 297 14 5X 21.21 400 14 96 28.57 244 14 54 17.28 400 16 80 25.— 274 16 39 17.12 400 25 72 16.— 400 25 86 16.— 155 9 40 17.22 400 9 186 44.44 S. van Lochem H. van Dijk B. M. Weber J. H. de Jong C. Lankhof A. Hiemstra L. v. Reijen G. v. d. Berg S. v. Lochem J. de Jong B. M. Weber H. v. Dijk L. v. Reijen A. Hiemstra C. Lankhof Z. v. d. Berg 70 18.05 65 21.05 75 18.18 93 15.34 stond, wanneer het de belangen van zijn blad gold en als zij dan zelfs maar dacht aan de kans, dat hij hier zou 'kunnen binnenkomen was het haar, of er een ijziige stroom water over haar rug liep. „Nu, en veronderstel, dat het die Mayfair gelukte zich. hier in te drin gen?" zei de heer Pyecroft. „hij schrijft een artikeltje over u in zijn krant, en de zaak is uit". „Maar verder: Het voornaamste, wat zijn artikeltje behelst, wordt naar Europa geseind". „O, ik begin zo iets te begrijpen Mevrouw De Peyster zou dan natuur lijk in een der Franse bladen over uw huwelijk lezen, en u wenst uw moe der daar voorlopig onkundig van te houden?" „Dat heeft Mathilde u toch zeker al verteld?" „Dat is dus de reden, waarom u zich hier schuil houdt", zei de heer Pyecroft heel zacht, eigenlijk meer lot zichzelf. En weer flikkerden zijn ogen ondeugend, een vrolijke trek kwam er om zijn mond en hij wreef zich in de handen van plezier. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2