De Sicherheitsdienst en de Katholieke kerk De voedselvoorziening vraagt straffe maatregelen I Op korte golf j De melkmachine in de practijk Washington fTl Square DONDERDAG 8 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Verbeten strijd tegen Katholieke Jeugdopvoeding en Pers AAN DEN LIJVE hebben goede vaderlanders ondervonden de verbe- **ten strijd van de bezetter tegen wat hij noemde de inmenging van Jeugdbeweging, katholieke pers en radio. Wat deze laatste betreft, is genoegzaam bekend de gelijkschakeling in de Nederlandse omroep en-van de knechting onze katholieke dagblad-redacteuren. HOE het de „Katholieke Wereld post, de K.W.P. verging, is de moeite vna vermelding waard. Dit persbureau op principieele grondslag werd gezien als een der staatsvijan- dige ondernemingen van wat toen heette het „politiek Katholicisme" in Nederland. Daarover had de S.D. een dossier aangelegd van meer dan dertig getypte bladzijden, waarin na tuurlijk op de eerste plaats werden gesignaleerd de leidende figuren, als dr. Hein Hoeben en rector van Lierop, die beiden dan ook spoedig gevankelijk werden weggevoerd, om niet meer levend terug te keren. Maar ook over de medewerkers van dit Persbureau had men „bezwa rend" materiaal verzameld. Het was alles streng vertrouwelijk gesteld. J. P, J. Asselbers (Anton van Duinker ken) zou staan in dienst van de Se cret Service, wijlen prof. J. Hoogveld heette in een protocol van het ver hoor „ten zwaarste belast", eveneens F. Ballhorn uit Breda, en K. Urban uit Den Haag was „vermoedelijk" een Engels verbindingsman. Rector van Lierop stond genoteerd als verbin dingsman voor Duitse berichtgeving, Hein Roeben als de intiemste vriend van pater Muckermann, „slaafs ver bonden aan het Vaticaan en onder- danigste dienaar van bisschop Hop mans te Breda". „Hij reisde alle be reikbare bisschopszetels af'.... Bei de leiders van de K.W.P. waren bo vendien verdacht van doorzending van berichten aan de Goerres Gesell- schaft in Duitsland. Er waren kolommen druks te wij den aan de gedragingen van andere vooraanstaande katholieke journalis ten in de tijd van onderdrukking. Een en ander is reeds bekend gewor den. Wij moeten het nochtans laten bij deze algemene aanduiding, omdat de dossiers over de pers thans in om loop zijn bij de Nederlandse instan ties, die alsnog hun oordeel moeten vellen. Vele krantenschrijvers is het intussen droevig vergaan. Sommigen zijn zelfs niet teruggekeerd op hun voorgeschoven posten ter verdediging van recht en liefde. Jeugd aan banden. A. Lapperre, destijds bewindvoer der van het Katholiek Onderwijzers- Verbond, heeft niets nagelaten, om de Oberregierungsrat, de befaamde S.S.'er dr. Schwarz, met graagte te RADIO VOOR VRIJDAG. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.-platen. 8.00 Nieuws.. 3.15 Gram.plateh. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding 10.20 Regenboog. 10.45 Piano met cello. 11.15 Voor ce vrouw. 11.30 Gram.platen. 12.00 Or gel. .2.30 Orkesï. 13.00 Nieuws. 13.15 Ensemble Geza Kiss. 13.45 Gram.pla ten. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kamer orkest. 15.20 Voorjaarsklanken. 16.00 Orgelspel. 6.30 Voor de jeugd. 17.00 Zang met piano. 17.30 Muzikaal bab beltje. 18 00 Nieuws. 18.25 Sympho- nie-orkest. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Gjam.platen. 1930 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.30 Lezing. 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21.45 Optreden van amateurs. 22.15 Orkesten. 22.40 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Concert HILVERSUM II (415 M.). 7.00 Nieuws. 7.30 Orgel. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.piaten. 8.30 Lich te morgenklanken. 9.50 Vioolcon cert. 10.30 Morgenconcert. 11.00 Ope ra. 11.30 Orkest. 12.00 All-round sex tet. 12.20 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 13.50 Van alles wat. 14.20 Van oude en nieuwe schrij vers- 14.40 Dameskoor. 15.15 Piano kwartet. 16.00 Declamatie. 16.30 Sca la-sextet. 17.15 Piano. 17.45 Orgel. 18.00 Orkest. 18.30 Opera. 18.45 Evan gelieprediking en bijbelvertaling op Timor. 19.00 Nieuws. 19.30 Geestelij ke liederen. 20.00 Nieuws. 20.15 Bij bel en muziek. 20.45 Lezing. 21.00 Or kest. 22.00 Viagen aan voorbijgan gers. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Avondconcert. rapporteren over de werkzaamheid van de opvoeder der jeugd. Ook van dit allee is men genoegzaam op de hoogte gekomen. Onder de beslissingen tot opheffing van katholieke verenigingen op het gebied der jeugdleiding en opvoeding, viel natuurlijk ook het Centraal Bu reau voor onderwijs en opvoeding in Den Haag, waarbij zekere Dijkema in een kattebelletje aan genoemde Schwarz meedeelde, geen bezwaar te hebben tegen opheffing van dat bu reau. Hij beval aan, het vermogen van 145.000 te steken in een nationaal- socialistische organisatie voor de op voeding, via het Opvoedingsgilde. Op 25 Januari 1942 had de Bisschop van Haarlem in een herderlijk schrij ven gewezen op de gevaren voor de vrouwelijke jeugd, vooral ir. de ste den. De bezetter, die natuurlijk ook dit stuk in handen wist te krijgen, be greep intussen duidelijk de niet uit gesproken bedoeling van de bisschop. Want uit een rapportje hierover wordt geconstateerd, dat de herder lijke brief zich niet rechtstreeks richtte tegen het nationaal-socialis- me, nochtans was „ein gut getarnte Angriff gegen das Reich, genau ge- gen den deutschen Soldaten". Men had precies in de roos gescho ten. Een van dè vele acties van onze kerkelijke overheid inzake de jeugd was die in verband met de arbeids dienst. Dit vond de bezetter natuur lijk passend in het kader van wat hij heette „de politiserende geestelijk heid". Daarbij heeft zekere W. Nie- werth uit Eindhoven zich beijverd, aan zijn nazi-chefs een in het Duits vertaald manifest van katholieke zijde door te geven, in welk stuk werd aan gespoord, te weigeren, de jeugd uit te leveren. Vechten tegen de bierkaai. F^ESONDANKS was het verzet on- verbiddellijk.v Dat uitte zich on der meer door verspreiding van godsdienstige propaganda, ook al had de „Actie voor God" moeten capitu leren. Over deze prachtige actie van katholieke zijde was een lijvig dossier aangelegd, waarin omstandig de „mis dragingen" van vooraanstaande lei ders als mr. Diepenbrock en de in ge vangenschap omgekomen prof. Re- gout waren vastgelegd. De strijd van de S.D. ging verder tegen de verspreiders van illegale blaadjes, van kettingbrieven en voor al van de drie heldhaftige brieven van den bisschop van Muenster, wij len mgr. van Galen. En de activiteit der Kerken met betrekking tot de ondersteuning van door de omstan digheden weerloos geworden arbei ders werd zoveel mogelijk „gescha duwd". Maar tegen de werking van het prachtige fonds voor bisschoppe lijke noden stond men blijkbaar machteloos. Leken in priesterkleed. jyiEERMALFpi werden illegale wer- kers gearresteerd, die zich had den vermomd in priestergewaad. Een van dezen werd gesnapt in de trein tussen Deventer en Zwolle. Bij fouil lering vond men verborgen het af schrift van een in dichtvorm geschre ven gebedje, dat de priester-martelaar voor de zaak van de katholieke pers, prof. dr. Titus Brandsma had vervaar digd» en dat kennelijk uit het kamp Dachau naar ons land was gesmok keld. Naief als hij is, had de bezetter het mogelijk geacht, „dat bereids krach ten aan het werk zouden zijn, om de zalig- en heiligverklaring van deze priester voor te bereiden, waartoe be- iangrijk materiaal wordt verzameld". Wij wachten er nu op, dat meer onthullend materiaal in verband met allerlei optreden van de onderdruk ker aan het licht zal worden gebracht v. O. MINISTER MANSHOLT NOEMT CIJFERS Gistermiddag hield de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de heer S. L. Mansholt, op de 156ste algemene vergadering der Hollandse Mij. voor Tuinbouw een re de over de positie van de landbouw. Aan het verslag in „Trouw" ontlenen we: De minister achtte de opbrengst van de oogst in het jaar 1946 niet onbevredigend, de oogst is bijna zo groot als die in de jaren 19301939 en bedraagt op basis 1939 100 thans: tarwe 99.4; haver 100, rogge 89.6, gerst 91.5, aardappelen 116. De aardappeloogst is dus reeds veel ho ger dan voor de oorlog. Bedroeg in 1939 de totaalopbrengst per ha 18.4 ton, thans is dit 21.7 ton. Ook de oogst van suikerbieten beweegt zich in stij gende lijn: In 1939, ton per ha, nu 38. In de veehouderij deed zich het ge brek aan voer en grondstoffen zeer gevoelen. Dit heeft een terugslag op de productie van melk en vlees. De melkproductie van de koe is veel min der dan voor de oorlog. Van 5.4 mil- lioen ton is zij gedaald tot 4.2 millioen ton. Ook de opbouw van de pluimvee stapel gaat nog niet zo vlot als de minister wel zou wensen. Al deze omstandigheden maken het moeilijk om tot een sluitende begro ting te komen. Onze voedselpositie baart nog immer veel zorgen. Wij zijn er nog lang niet, aldus de mi nister en het niveau waarop wij thans leven, is nog slechts enkele jaren te handhaven. Alle krachten moeten worden in gespannen om de productie zoveel mogelijk in de normale consumptie te doen komen. Te veel achtergehouden. Een te groot gedeelte van de akker bouwproducten en zuivelproducten blijft achter op de boerderij; vorig jaar 400 1. per koe of 1 liter per persoon per week en 64.000 koeien of 11.000 ton vlees (meer dan 1 rantsoen vlees per maand). Van rogge is naar schatting slechts 1 pet, van tarwe 5 pet. achtergehou den. De inlevering van granen is in 1946 zeer teruggelopen, zodat de re gering tot de conclusie gekomen is, dat de eisen, die het systeem van in nemen vorig jaar 'stelde, te laag zijn geweest. Ondanks de zeer goede aardap peloogst zal hpt nog moeite kosten de nieuwe oogst te halen. Niet min der dan 35 pet. van den oogst is1 voor veevoeder gebruikt. De regering overweegt daarom dit jaar een groter gedeelte van de aard appeloogst voor menselijke consump tie te reserveren. Voor het jaar '46—'47 is internatio naal vastgesteld, dat gerekend mag worden op een totaal productie van broodgraan van 21 millioen ton, waar onder 7 millioen ton mais en rogge. De importbehoefte van de verschil lende landen bedraagt gezamenlijk 35 millioen ton. Noch aan de vraag naar brood graan, noch aan die van veevoeder kan worden voldaan. Men heeft den import teruggebracht op 28 millioen con, zodat nog 4 millioen ton onge dekt is. Alle landen moeten dus be snoeien op het broodgraan en het vee voeder. Dorscontröle. De Nederlandse regering zal daar om moeilijk kunnen overgaan tot het innemen van granen, zonder dat zij er van verzekerd is, dat de grootst mogelijke hoeveelheid consumptie- granen binnenkomt. Dit jaar over weegt de regering door middel van dorscontróle 15 pet. (51H duizend ton) meer granen in te nemen dan anders. Bij de discussie die op de rede van Je minister volgde, merkte deze op, dat het hem verbaasde, dat wel de werkgevers, maar niet de werknemers gestraft worden in geval van loon stop-overtredingen. Gouden huwelijksfeest te Noordwijk WBÊÊBÊBÊÊtam De 20ste Mei a.s. hoopt het echtpaar Willem de Rid der en Jacoba de Ridióer- Steenvoorden zijn goudei huwelijksfeest te vieren Bruid en Bruidegom zij beiden 76 jaar oud. D bruidegom is vanaf ziji elfde tot aan zijn drie-en zeventigste jaar in hc bloembollen vak werkzaa geweest. Eerst 25 jaar a1 meesterknecht bij de he Jacob de Groot en lat zelfstandig. De laatste j< ren geniet hij een welvei - diende rust. De bruid, hos wel gezond van harte, is de laatste I Het huwelijk is gezegend met 8 kin jaren invalide, doch ondanks dat, is deren, waarvan er nog 4 in leven zij toch altijd tevreden en opgewekt, zijn, en er zijn 14 kleinkinderen. Minister Mansholt deelde mede, dat cp 1 November a.s. een nieuwe win- ter-melkprijs zal worden vastgesteld. Ten aanzien van de groente- en fruit- prijzen merkte de minister op, dat hij er zeer veel voor voelde, voor deze producten, in tegenstelling tot het vorige jaar, in de komende zomer een maximum^rijsregeling vast te stellen. ïooooooooooooooooooooooooooooooooo toooooooooooooooooonooonoooooooooo BUITENLAND. Te Oklahoma City (V.S.) heeft 'n lid van het Huis van Afgevaardig den van de staat Oklahoma senator Tom Anglin in de senaatszaal be schoten. Anglin schijnt niet ernstig 'gewond te zijn. De dader is gearres teerd. Een Noorse walvisjager is in $e Noordzee tot zinken gebracht door. een walvis. De rollen waren ditmaal omgekeerd, het was de walvis, die het schip torpedeerde door een gat in de romp te slaan. De bemamypg werd gered. De bevolking van Mantauban in Zuid-Frankrijk leeft in angst en vre ze wegens de ontsnapping van een 21- ^rige Pool, die reeds 19 moorden op zijn geweten heeft Eeri leger van 2000 politie-mannen maakt jacht op de vluchteling. 3INNENLAND. Een clandestiene slagerij is te Soest ontdekt. Onder de gearresteer de bevindt zich de directeur van het abattoir. Een hert is bij Vorik de Waal komen afzwemmen. Het werd door de veerman in zijn motorboot getrok ken. De 62-jarige W. O. aan de Da- guerrestraat te 's Graverxhage is van de trap gevallen en aan de gevolgen overleden. Aan de linoleum-fabriek te Krommenie is een proeffabriek voor plastic toegevoegd. Gistermorgen is het zoontje van 14 maanden van mevr. Lorijn, in een ledikantje tussen het matras en het ledikantje bekneld geraakt en door de beknelling gedood. Dinsdagmiddag kreeg de 15-ja- rige scholier A. F. C. bij het knikke ren voor de deur van de ouderlijke woning in de van Malsenstraat ru zie met zijn elfjarig broertje, die hem in drift een stalen knikker naar het hoofd wierp. Ongelukkigerwijze kwam de knikker tegen de linker slaap van de jongen terecht, met het gevolg, dat hij een dag later over leed. In Groningen is sinds enkele we ken de eerste proef in Nederland be gonnen met coöperatief machinaal melken. Het is nog te vroeg om aan deze poging tot oplossing van het melkersvraagstuk conclusies te ver binden, doch het staat wel vast, dat de melkmachine meer en meer m de belangstelling zal komen. Ten eerste wordt de moeilijkheid om goede mel kers te krijgen steeds groter en ten tweede heeft het beschikbare perso neel meer en meer bezwaar tegen werken op Zondag. Een derde reden, die in Nederland thans nog niet zo op de voorgrond treedt, is de moge lijkheid om de onkosten van de melkproductie te verlagên door toe nemende mechanisering. Naarmate de lonen en de sociale lasten hoger v/orden, zal dit laatste punt van meer gewicht worden. Wij waren dezer dagen in de gele genheid de ervaringen te vernemen van een Engelsen veehouder, tevens bestuurder van de boerenbond en een actief man op het gebied van t. b. c.-bestrijding, die op zijn bedrijf smds jaren machinaal melkt. Zijn oordeel was, dat de melkmachine ge leidelijk aan op alle goede bedrijven zal yvorden ingevoerd. Het beste is, zo vertelde hij ons, de dieren van het WAAROM TURF VRIJ IS. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Vondeling, in ver band met de opheffing van de turf- distributie, heeft de minister medege deeld, dat deze maatregel een voor deel biedt aan de verveners. Immers zouden dezen, indien gewacht wordt tot ook de kolen vrij zijn, voor de moeilijkheid worden geplaatst, de on gelijke strijd tegen de kolen aan te binden. Nu evenwel de zwarte brand stof nog minstens een jaar in distri butie zal blijven, hebben de verve ners gelegenheid zich op de nieuwe constellatie voor te bereiden. Boven dien betekent de genomen maatregel een begunstiging voor 's rijks schat kist. LEIDSCHE VOETBALBOND. Uitslagen 3 Mei. KI. 1: Koudekerk 1Quick B. 2 02; Noordwijk 2Lisser B. 1 12. KI. 2A: ARC 3-,Quick B. 3 3—3, Quick B. kampioen. 2 B: Valken B. 1—Katwijk 3 2—2; Quick B. 4—VWS 1 1—4; CNV 2— Noordwijk 3 23; Leiden 2MSV 1 4—1. 3 A: ARC ^-Leiden 3 2—2; Kat wijk 4Alphia 24. 3 B: Noordwijk 4Quick B. 6 20; T. en Dè. 2—GWS 3—2. 4: Lisser B. 4—MSV 2 7—0; SVOW 3Woubrugge 2 22; Ter Leede 3 VWS 3 3—1. Adsp. a: ASCRoodenb. (b) 30; UVS (a)Roorenb. (a) 10; Lugdu- num (a)Katwijk 00. b: AlphenUVS (b) 31; Oranje GroenRoodenburg (c) 40. c: ForeholteSJC (a) 2—1; KRV Warmunda (b) 51; Warmunda (a)—SJC (b) 1—0. Zondag 4 Mei. KI. 1 A: DSB 1—Warmunda 1 1—8; Kagia 1Weter. B. 1 30; Leidsche B. 1VTL 1 22; Morschkwartier 1 VVLV 1 25; Meerburg 1Foreholte 1 7—1. 1 B: ASC 4—UVS 5 4—3; Rooden burg 3Lisse 3 40. 2 A: Oranje Gr. 1UDO 1 70; SJZ 1—VNA 1 6—1. 2 B: Foreholte 2SJC 3 22; Lug- dunum 5DSB 2 niet gespeeld. 2 C: Docos 3—ASC 5 1—2; ZLC 2 LDWS 2 2—3. DE LOTING VOOR DE VARSITY. De loting voor de Vahsity, a.s. Zondag op het AmsterdamRijnka naal te Jutfaas bij Utrecht te hou den, had het volgende resultaat: 1. Jonge Vier: 1. Triton, 2. Laga, 3. Argo, 4. Njord', 5. Aegir. 2. Skiff: 1. Triton, 2. Laga, 3. Ne- reus, 4. Njord, 5. Argo. 3. Jonge Twee: 1. Njord, 2. Tri ton, 3. Laga. 4. Lichte Vier: 1. Njord, 2. Triton, 3. Laga, 4. Argo, 5. Nereus. 5. Overnaadse Twee: 1. Njord, 2. Triton, 3. Nereus. 6. Oude Vier: 1. Lag, 2. Aegir, 3- Argo. 4. Nereus, 5 Njord, 6. Triton. 7. Overnaadse Vier: 1. Nereus, 2. Njord, 3. Laga, 4. Triton, 5. Argo, 6. Aegir. 8. Jonge Acht: 1. Aegir, 2. Laga, 3 Triton, 4. Argo, 5. Njord, 6. Nereus. eerste kalf af machinaal te melken, zodat zij nooit met handmelken ken nis maken. Welbeschouwldi, zo zeide hij, geeft de zuigende werking van de melkmachine een veel natuurlijker effect op de uier, dan het handmel ken, want de machine imiteert nauwkeurig het zuigen van een kalf. De eerste stralen worden apart ge wonnen en daarna wordt de koe in enkele minuten uitgemolken; na- strippen wordt, op een enkele „taaie" koe na, niet gedaan. Van bij zondere betekenis achtte hij het, de koeien voor het melken te wassen. Daardoor wordt niet alleen de melk zindelijker, maar ondergaat de uier tevens een massage, die de koeien er voor klaarmaakt de melk te „la ten schieten"^ In Engeland past men thans bijzonder mooie installaties toe, waarbij de koe eerst in een was box komt en daarna in een melk- box. Soms staan daarbij de koeien op een verhoging, zodat de melker zich niet behoeft te bukken. De melk wordt dan in. een glazen verzamel bak gepompt, die aan de zoldering hangt en vandaar uit loopt ze na koe- ling rechtstreeks in de flesch. Op die manier wordt ware modelmelk ver kregen. Zelfs bij dit systeem kan één volwassen man met behulp van een jongen 50 tot 60 koeien verzorgen. In Engeland zijn thans 40.000 melkmachines in gebruik en iedere maand komen er 200 boeren bij, die van hand- op machinaalmelken over gaan. Naar schatting wordt in de grote zuivellanden, zooals Noord- Amerika, Australië en Nieuw-Zee- land thans reeds de helft van de koeien machinaal gemolken. SCHAKEN. Kampioenschap van Leiden en Omstreken. In „De Doelen", Rapenburg 2 zijn gisteravond enige afgebroken par tijen uitgespeeld. Er waren enkele verrassingen. De partij tussen Barke- ma en Demmendal is uitgesteld, Schüss won, volgens onze voorspel ling van Barkema, al hield deze nog tot de 107e zet vol en Rotteveel ver loor van Posthuma, hoewel eerstge noemde overwegend scheen te staan bij 't afbreken. De stelling bleek toch beter te zijn voor Posthuma, die zijn kansen goed benutte, eerst de pion nen op de koningsvleugel vastzette en volgens tot de aanval overging. Wel probeerde Rotteveel door een kwaliteitsoffer nog in het voordeel te komen, doch dit lukte niet. In de kampioensgroep luidt de stand nu: 1 en 2 Schüss en Idema, elk met 4 p., Posthuma 3)4, Demmendal 2)4x, v. d. Nat 3, Barkema 2x. Kanbier 2)4 en Rotteveel lü. In groep II werden de partijen PlanjerElemans en KoetPlanjer beiden remise, ofschoon bij het afbre ken in de eerste partij Planjer beter en in de 2e Koet zeer waarschijnlijk gewonnen stond. Hier is de stand de volgende: Brunt en Koet, elk 4)4 p., v. Galen 4, Zondeland, Goeneveld en Elemans, elk 3 p., Planjer 2 en Borgmeyer 0. In de derde groep gaf Mulder de par tij tegen Boekkooi, zonder verder spe len op, Westra vèrloor tegen Koevoet, zoals verwacht werd en v. Dijk moest tegen v. d. Berg een 0 incasseren, daar hij zonder kennisgeving was weggebleven. Stand der 3e groep. Koevoet 4)4, Westra 4, Kantebeen 3)4, v. Dijk 3, Mulder en Geijer, elk 2)4x, Boekkooi 2 en v. d. Berg 1. A.s. Woensdag wordt de 7e of laat ste ronde gespeeld in „De Doelen", Rapenburg 2. Hier volgt nog "het slot der partij tussen Rotteveel en Posthuma. De af gebroken stand luidde: Wit: Rotteveel Kh2, De3, Tc2 en Th3, Re2, Pb5 pi b3-d4-e5-f4-g4-h4, zwart: Posthuma: Kf8, Db7, Td8 en Th8, Rhl Pc8 pi a5-b6-e6-f7-g7 en h6 41. Tg3 Rc6 42. Rf3. 42Rf3x 43. Tf3xh5! een goede zet, zet de pion nen op deze zijde vast. 44. g5 g6 45. Tfl Dab. 46. Dez Kg7. 47. Tfcl hier gaf Tc7 enige kansen, ook door het offer van den toren op f7. 47 Pe7. 48. Pd6 De2xt 49. Te2x Pd5. 50. Kg3 Thf8. 51. Tec2 Kg8. 52. Tc6 Tb8. 53. Pb5 Tfd8. 54. Pd6 Kf8. 55. Kf3 Kg8 56. Ke4 Kf8. 57. Tfl Kg7. 58. f5 gföxt. 59. Tf5x eföxf. 60. Kd5x Td7. 61, Kc4 f4. 62. Kd3 b5! de winnende voortzetting 63. Ke4 a4 64. b3xa4 b4 65. Kf44x b3. 66. Tel b2. 67. Tbl Ta7. 68. Ke3 Ta4x 69. Kd3 T8b4. 70. Kc3 Kg6. 71. d5 Th4x. 72 e6 Th3t- 73. Kc2 fe6x 74. de6x Tf4. 75. Tel Tf2t. 76. Kbl Ta3. Wit geeft op, het mat in de volgende zet is niet te ontgaan. 80000006 Humoristische Avonturen-roman. door: LEROY SCOTT. 38) Toen bleven zijn ogen even op Mat- hilde gevestigd. „Zo, zus, jij bent dus werkelijk de huishoudster!" En vernamend voeg de hij er bij: „Foei, foei, je bent dus een van de' slechte soort, die er op uit is, de brandkast van haar me vrouw te plunderen, terwijl deze uit de stad is. Wel, Mathilde, je bent veel slechter dan ik dacht. Zo zachtjes aan wordt alles mij duidelijker. Jij en onze lieve Angélique hadden samen dit plannetje beraamd, toen ik met mijn voorstel voor de dag kwam. Maar je moet welen, dat ik ook al over zo iets gedacht had. Ik ben er heelemaal niet boos om, dat je er mij liever buiten wilde houden, ik kan mé heel goed begrijpen dat je liever de buit met tweeën deelt dan met drieën. Nog eens, zusters lief, even goeie vrienden. Maar het zal jullie wel duidelijk zijn, dat ik van mijn kant niet graag zo'n goede kans op geef". De familiaire manier, waarop hij met hen omging, bracht mevrouw De Peyster tenminste deze troost: Hij scheen nog niet te weten, wie zij was. „Wat zijn uw plannen?" waagden zy te vragen. „Netjes hier te blijven, lieve zus jes, en als eenmaal de tijd daar is, zullen wij doen, zoals wij hebben af gesproken". En vol welbehagen keek hij de prachtige, rijke eetzaal rond, die er in dit schemerachtig licht dub bel voornaam en deftig uitzag. „Een aardig huisje, hé, zusjes?" En plot seling werd zijn brede mond nog bre der en hij begon hardop te lachen. ,,'t Zal me toch een grap zijn! O! ik zelf, die toch al heel wat heb meege maakt, ik moet je zeggen, zo iets heb ik nog nooit beleefd! Wij richten ons hier in voor de hele zomer, in het eigen huis van mevrouw De Peyster, en horen wij, dat zij op de terugreis is, dan poetsen wij de plaat en be ginnen met ons plannetje: De grote magazijnen op te lichten op naam van Lady De Peyster! Heb jullie ooit zo'n grap gehoord?" En door een nieuwe lachbui kon hij geen woord meer uiten, „Wat nog het mooiste is van alles", ging hij voort, „wij zijn nergens veiliger. Wie zou er nu op het idee komen, ons hier te zoeken?" Mevrouw De Peyster keek eens naar Mathilde en Mathilde keek eens naar mevrouw De Peyster. „En deze schuilplaats komt mij juist zo mooi van pas", ging de heer Pyecroft voort op joviale toon, „ik had er zo'n flauw, vermoeden van, dat de politie mij op de hielen zat, en het was meer dan tijd, dat ik ergens een goed heenkomen zocht. Maar wie zou mij nu een uur geleden voorspeld hebben, dat ik zulke heerlijke kamers tot mijn beschikking zou vinden?. Ik zeg toch maar het geluk begunstigt de waaghalzen". Wat moes', mevrouw De Peyster hierop zeggen? Ze zweeg en staarde de man verbijsterd aan. „En Mathilde, nu nog dit. Als soms deze of gene van de buren hier op visite komt, of als de politie mij soms eens op het spoor mocht komen want dat zou toch kunnen hé? vergeet dan niet, dat ik je broer ben, hoor!" Maar Mathilde zei niets; ze had alle vermogen tot spreken verloren. En de sluwe man ging verder: „Denk er aan, lieve dames, in den grond van de zaak zijn we een stel letje oplichters bij elkaar, 't Zou mij natuurlijk vreselijk spijten, maar als jullie weigeren mij de Jiand boven het hoofd te houden dan neem ik niet langer op mij, jullie belangen tebe- hartigen". Mathilde bleef nog zwijgen; ze knipperde met haar ogen en keek hulpeloos mevrouw De Peyster aan. Toen wendde de heer Pyecroft zich tot deze. Jij ook, Angélique, je laat me toch niet in de steek, hé?" Even aarzelde ze, maar zei toen nauwelijks verstaanbaar: „Neen". „En jij hebt me ook nog niet ge antwoord, Mathilde, en dan je bent nog wel mijn lievelingszuster?" „Je kunt op mij rekenen", bracht ze er met moeite uit. „Komaan", zei de heer Pyecroft en hij wreef zijn handen van plezier, „wat doet het toch goed, zoveel ge negenheid van je familie te onder vinden. Wat gaan we toch een heen- lij ke zomer tegemoet". XHI. DE GELUKKIGE FAMILIE. De twee dames kregen nog èen heel vriendelijk knikje van de heer Pyecroft en zaten toen stil bijeen. Ze waren veel te vol van alles wat zij de laatste dagen ondervonden hadden, dan dat zij behoefte gevoel den om een gesprek te beginnen. Met innerlijk welbehagen nam de heer Pyecroft de weelderige kamer nog eens op. Hij begreep, dat er nog een hele serie mooie, gerieflijke kamers te zijner beschikking waren, en dit vooruitzicht lachte hem niet weinig toe. Toen dwaalden zijn ogen weer naar zijn twee treurige gezellinnen. „Laten wij nu nog eens even kalm met elkaar praten. Kijk eens in zo'n geval, als waarover wij het zo even hadden, je weet wel, buren of politie op bezoek, dan dien ik toch goed op de hoogte te zijn van mijn familie omstandigheden. Zo zou ik vóór alles onze familienaam willen weten". „Simpson". „Simpson, uitstekend. Dus Mathil de Simpson Angélique Simpson en ja, zeg maar IrchiLala Simpson. En nu, wat anders, waar ben ik ge boren?" „U is niet geboren", protesteerde Mathilde met diepe verontwaardi ging. „Kom, Mathilde, wees nu niet zo flauw.. Als je het dan zo wilt, wel dan ben ik niet geboren. Maar waar kan ik geboren zijn?" „Ik ben bij Albany geboren". „Bij Albany dus? Prachtig. En met hoeveel zijn wij?" „Alleen Angélique en ik". „Er is dus wezenlijk een Angé lique?" „Ja". „En onze ouders?" „Zijn gestorven toen wij nog kin deren. waren". „Dat spijt mij werkelijk. Maar het maakt natuurlijk alles veel eenvoudi ger, want men heeft dan niet zoveel herinneringen aan vader en moeder. Doch, heb ik niet horen zeggen, dat onze zuster Angélique in Syracuse woont? Is zij gehuwd of niet?" „Getrouwd", bracht Mathilde er haperend uit. „En met wien?" „Met mijnheer Jones". „Alzo: Angélique Jones-Simpson. Ik moet zeggen, 't klink uitstekend. En hoeveel aardige neefjes en nicht jes héb ik?" „Ze heeft geen kinderen". „Och, dat is toch al te jammer. Ik ben zo dol op kinderen", klaagde de heer Pyecroft. „We zullen er echter maar het beste van nemen en maar denken, des te minder kans om een flater te maken". Nog een tijdje zette hij zijn onder zoek op dit gebied voort. En toen zat hij een poosje stil in gedachten en keek van tijd tot tijd zijn nieuwe fa milie eens aan. En juist op dit ogen blik van geheiligde familiestemming, zou ik zo kunnen zeggen, nog intiemer gemaakt door het flauwe schijnsel van het éne licht ging daar plotse ling de deur open en stond daar Jack in de opening. Mary kwam achter hem aan. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2