Communisten buiten toestand uit De communistische partij in Brazilië verboden De burgeroorlog in Paraguay Sjahrir over de politieke situatie „Onderwijs" in de Eerste Kamer UI 3RDAG 8 MEI 194737e JAARGANG No. 11082 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. A J j fl A Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 Telef.: Administratie, Advertenties 20826, m V iH X" 'jfl yi I M O per maand, 3.2§ per kwartaal. Franco Redactie 20015, Directie, drukkerij en F// A j V. >1/ per post 4.— abonnementen 20935. ^B^^r B Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. lrw^jwrnM mededelingen dubbel tarief. Bij contract Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. waarin opgenomen „DE BURLHl belangrijke korting. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoontjes: 30 woorden 1 1.50. Een mooi woord „/GEDISCIPLINEERDE democratie". G-*Het is een uitdrukking, die wij nog niet hadden gehoord. De N.S.B. is blijkbaar niet op de gedachte geko men, om deze term te gebruiken. Wij lazen dit woord in het verslag van de gemeenteraadszitting te Am sterdam. Daar wordt de begrooting behandeld op de oude manier en in zijn ..algemene beschouwingen" zeide de communist de heer v. San ten, dat hij is voor een „gediscipli neerde democratie". Er schuilen ge varen in ongebreidelde vrije menings- opvatting. waardoor ,.de progressieve democratie" het gevaar beloopt, te moeten capituleren voor de kapitalis tische machten aldus deze com munist. Natuurlijk liggen er geen gevaren in „ongebreidelde vrije meenings- uiting", als die komt van communis tische zijde. Natuurlijk niet. De geva ren komen van andere zijde; van hen, die het niet met de communisten eens zijn, en die men gemakshalve zou kunnen samenbundelen onder de al gemene aanduiding: „Kapitalistische machten"! „Gedisciplineerde democratie". Die hebben we te verwachten, als de communisten het voor het zeggen hebben. Het is een mooi woord waar in een alleszins aanvaardbaar begrip kan liggen, maar feitelijk zal het bij de communisten een woord zijn, dat heel wat anders dan democratie moet dekken. Het „Vrije Volk" van gisteravond plaatst een artikel van de heer Hof- stra, waarin ook deze meent te moe ten vermanen, dat „geestelijke vrij heid tot bandeloosheid kan ontaar den". Dit aan het adres van de Bank-directies, die het hebben ge waagd, de financiële politiek van mi nister Lieftinck te critiseeren. Wij zullen aan al die bezorgdheid voor misbruik van vrijheid te zijner tijd de heren onzerzijds eens her inneren! STEENBLOK UIT GEWELF VAN SINT PIETER GESTORT, Volgens het Italiaanse blad, „Tem po" zou in de nacht van Zondag op Maandag j.l. een steenblok ter zwaar te van ongeveer honderd kilo neerge stort zijn in de Sint Pieter uit het ge welf van de kapel van Sint Sebas- tiaan en terecht gekomen zijn op een plek, waarlangs de Paus enige uren tevoren gegaan was in verband met de zaligverklaring van Zr. Le Clerc. Volgens nadere inlichtingen is het steenblok echter reeds enkele weken geleden neergestort. De nodige voor zieningen zijn getroffen. MIJNONGELUK TE BARNSLEY Te Barnsley in Yorkshire beeft een mijnramp plaats gehad tengevolge van een ontploffing. Dit is de eerste ernstige mijnramp sinds de nationali satie der mijnen in Engeland. Acht mijnwerkers kwamen om het leven en vijfentwintig werden er gewond, onder wie verscheidene jongens van vijftien jaar. Het ongeluk in de mijn van Barnsley, een der grootste van het district, werd veroorzaakt door een explosie, toen men na een brand de betrokken plek afsloot. Verschei dene mannen werden meters ver weggeslingerd. In Tivoli te Utrecht hield de U.V.V. haar eerste landdag, welke werd bij' gewoond door de ere-presidente, II.K.H. Prinses Juliana en de presiden te der Engelse W.V.S., Lady Reading. Door vertegenwoordigsters der elf provinciën in nationale klederdracht werd aan Lady Reading als dank voor hetgeen dooi de W.V.S. voor Nederland werd gedaan een geschenk aangeboden. Na de aanbieding liet de Prinses de vertegenwoordigsters der provinciën aan zich voorstellen. DE VOEDSELCRISIS IN DUITSLAND De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. meldt: Terwijl de voedselcrisis in het Ruhrgebied onverminderd aanhoudt en uit sommige steden verdere inzin kingen in rantsoenen worden gemeld, heeft de communistische partij een nieuwe campagne ingezet om het vol le effect te trekken uit haar verkie zingssucces. Met machtige reclame middelen wendt de communistische partij zich in het gehele industriege bied tot de „sociaaldemocraten, chris<- telijke arbeiders, partijlozen en com munisten" om de vorming van een Socialistische Eenheidspartij naar voorbeeld van de Sovjet-zóne als eer ste voorwaarde te stellen voor het overwinnen van de slepende Ruhr- crisis. Voor de volgende acht dagen zijn niet minder dan dertig metings voor het gehele land van Noordrijn en Westfalen op touw gezet, die door de communistische pers als „conferen ties der eenheid" worden bestempeld. TLJET BRAZILIAANSE Hooggerechtshof heeft gisteren bevél gegeven, dat Ade communistische partij in Brazilië zal worden opgeheven. De be slissing werd genomen met drie tegen twee stemmen. De zaak diende twee weken geleden voor het Hof: de regering beweerde, dat de com-'' munistische partij die twee jaar geleden wettelijk erkend was geen democratische organisatie is. De communistische partij behaalde aan zienlijke successen in de kort geleden gehouden verkiezingen, waaronder de meerderheid in de gemeenteraad van Rio de Janeiro. dent Dutra in staat zal zijn met be hulp van het leger de orde te hand haven. Volgens juristen is 't niet mo gelijk de gekozen communistische volksvertegenwoordigers van hun ze tels te beroven, tenzij de staat van beleg wordt uitgeroepen. Het leger in alarmstelling Onmiddellijk na het vellen van het vonnis heeft de president van Bra zilië, Enrico Gaspas Dutra, het le ger bevel gegeven over het gehele land in alarmstelling te gaan en in de hoofdstad werden de wachten rond de federale gebouwen ver sterkt. Naar men verwacht zullen van daag alle gebouwen der communisti sche partij door het gehele land door de politie gesloten worden, of schoon men geen onmiddellijke actie verwacht tegen de leden der partij zelve. Politieke waarnemers te Rio de Janeiro zijn van mening, dat de be slissing voornamelijk tot gevolg zal hebben, dat deze in hoge mate ge organiseerde partij'illegaal zal wor den. Men schat, dat de partij 600.000 ingeschreven volgelingen heeft. Waarnemers geloven, dat de presi- AANSLAG TE JERUZALEM. Twee nog onbekende personen heb ben gisteravond te Jeruzalem de as sistent-directeur van de regerings drukkerijen, genaamd Helmuth, be schoten en ernstig gewond. Drukkers van de regeringsdrukkerijen hebben evenwel ontkend, dat er een man, genaamd Helmuth, in hun staf werk zaam is. De man blijkt een Duitse niet-jood te zijn, die in een openlucht cafeé te Jeruzalem werd beschoten en bijna onmiddellijk overleed. Het is thans twee maanden gele den, dat in Paraguay de burgeroorlog uitbrak. Geen van beide partijen schijnt tot nog toe in staat een be slissende overwinning te behalen. Er is geen enkel positief resultaat be reikt De troepen van de regering en van de opstandelingen nemen op het ogenblik vrijwel dezelfdè posities in als op de dag na de opstand. Bemid delingspogingen van Braziliaanse zij de zijn gestrand op de weigering der opstandelingen om te onderhandelen, zolang president Morinigo niet het land uit is. Kolonel Smith, de chef van de generale staf van de regerings troepen, die is uitgeweken, is opge- PALESTIJNSE KWESTIE Arabieren voelden zich achtergesteld De Algemene Vergadering der V. N. is gisteravond bijeengekomen tot bespreking van het verzoek der poli tieke commissie om haar besluit, zo wel het Arabische hoge comité als het Joods Bureau te horen, te ondersteu nen. De Algemene Vergadering had tij dens een vorige bijeenkomst besloten, dat de politieke commissie het Joods Bureau zou horen, maar had het aan de commissie zelf overgelaten te be sluiten, of er nog andere organisa ties, die andere Palestijnse gemeen schappen vertegenwoordigen, zullen worden gehoord. De Palestijnse Ara bieren hadden hiertegen geprotes teerd, zeggende, dat het Joods Bureau hierdoor werd bevoorrecht, en dreig den de besprekingen der speciale As- semblée voor Palestina te boycotten. De vergadering nam met 39 tegen één stem, bij elf onthoudingen, een Engelse resolutie aan, waarin het be sluit der politieke commissie, om de hoge erecutieve der Palestijnse Ara bieren, welke de voornaamste poli tieke partijen vertegenwoordigt, uit te nodigen haar standpunt voor de commissie uiteen te zetten, wordt ge- steund,,. volgd door kolonel Diaz de Vivar. President Morinigo schijnt geen vertrouwen meer te stellen in het staande leger. De latere opstand van het marine-garnizoen te Assuncion, ofschoon na drie dagen bedwongen, kan hiertoe bijgedragen hebben. Mo rinigo is nu overgegaan tot bewape ning en instructie van vrijwilligers. De regerings-radio heeft de bevol king van Conception aangespoord de stad onmiddellijk te verlaten, daar de regerings-strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht een gezamenlijke aanval zullen beginnen. STAATSGREEP IN COLUMBIA? Volgens een bericht in een Vene- zolaans blad heeft het Columbiaanse leger, actief gesteund door de liberale groep onder leiding van Jorge Elie- zer Gaitan, een staatsgreep uitge voerd. Het blad voegt er echter aan toe, dat het bericht nog nader beves tigd moet worden. Het bericht, dat op de frontpagina is geplaatst, voegt er aan toe, dat de radiozenders in Co- lümbia gisteravond vroeg uit de lucht zijn gegaan op bevel der regering. ZAL HET VIETNAMESE LEGER VANZELF UITEENVALLEN? De Franse minister van oorlog, Paul Coste Floret, heeft gisteren, na zijn terugkomst uit Indo-China, ver klaard dat Frankrijk in Indo-China militaire successen heeft geboekt. „Geen enkel Frans garnizoen wordt meer belegerd, alle wegen staan on der onze controle en de grote steden zijn gezuiverd", aldus de minister. Op een vraag of dit betekende, dat het leger van Vietnam niet meer in staat is zijn aanvallen voort te zetten, antwoordde de minister: „De Viet namese troepen hebben zich terug getrokken naar gebieden, waar wij niet het voornemen koesteren hen te bestrijden, want het is ons doel vre de in dat land te brengen, en niet een totale oorlog. De tijd zal komen, dat het Vietnamese leger, moreel en ma terieel uitgeput, door zijn eigen land genoten beschouwd zal worden als vogelvrijen, en het uiteen zal vallen, en dat ogenblik, dat een politieke actie zou kunnen verhaasten, is niet ver meer verwijderd". Nog geen onderhoud met minister Beel Sjahrir heeft gisteren te Batavia verklaard, dat hij nog geen ontmoe ting had gehad met de minister-presi dent dr. L. Beel en dat de Commissie- Generaal over een moglijke ontmoe ting tussen hen beiden tot nu toe niet gesproken had. Als de voornaam ste problemen, die nog steeds door onderhandelingen geregeld moeten worden, noemde Sjahrir het terug trekken van de Nederlandse troepen uit Indonesië, het opstellen van een procedure voor de inschakeling van de door de Nederlanders bezette ge bieden in de republiek en het samen brengen van geheel Indonesië in de Vereenigde Staten. Sjahrir verklaarde, dat de Indo nesische republiek een onder inter nationale controle te houden volks stemming over de gehele archipel zou nastreven, indien verkiezingen op West-Java zouden worden geëist. Hij noemde de afkondiging van de Soen- danese onafhankelijkheid van jongst leden Zondag „al te onnozel en dwaas", Sjahrir verklaarde verder: „De jongste ontwikkeling, inclusief de Nederlandse erkenning van West- Borneo als autonoom gebied, is niet erg bemoedigend en niet in overeen stemming met de geest van samen werking volgens het accoord van Linggadjati". De smokkel aan de Nederlandse grenzen, welke ontstellende vormen aan neemt, wordt door een uitgebreid douanecorps energiek bestreden Bij gaande foto's gemaakt tijdens een reportagetocht 'langs de grenzen,, ge ven een veelzeggend beeld van de activiteit der smokkelaars.... en die der douanebeambten. NIEUWE REGELING DISTRIBUTIE WERKKLEDING. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op 12 Mei a.s. een nieuwe regeling betreffende de distri butie van werkkleding zal worden in gediend. In verband hiermede mogen thane geen aanvragen om werkkleding bij de plaatselijke distributiediensten worden ingediend. Op reeds ingedien de aanvragen zullen, voorzover door de distributiedienst reeds „kennisge vingen van toewijzing" aan belang hebbenden zijn gezonden, tot en met 10 Mei a.s„ tegen overlegging van een bereidverklaring nog rantsoen bonnen voor textiel worden verstrekt. Uiterlijk t/m 14 Mei zal men op deze rantsoenbonnen voor textiel overalls, werkbroeken, werkjasjes (-kielen), kunnen kopen. Van 15 Mei a.s. af zal deze werk kleding uitsluitend op speciaal daar voor in omloop te brengen bonnen verkrijgbaar zijn. De distributiediensten-zullen plaat selijk Zij zullen culmineren in landelijke partijdagen op 14 en 15 Mei te Solin gen, de meest rode stad van het Ruhrgebied, waar bijna de helft van de kiezers communistisch gestemd heeft. Beide leiders van de Eenheids- party der Sovjet-zóne, Pieck en Gro te wohl, zullen op deze partijdagen het woord voeren om samensmelting van de K.P.D. met de S.E.D. eisen. Tegelijk eisen de communisten de vorming van een linkse regering in het land van Noordrijn en Westfalen, mogelijk met uitsluiting van de CD.U. Uit kringen van de vakbonden wordt vernomen, dat de toename van de communistische invloed in de be drijven steeds groter wordt. Een sterk toegenomen actie van communisti sche bedrijfscellen heeft in de deze maand plaats vindende verkiezingen van bedrijfsraden reeds geleid tot een sterke tendenz naar uiterst links. In de laatste weken werden in zes grote staalbedrijven vier communisten ge kozen tot voorzitter van de bedrijfs- iaad. De spanningen die in het Ruhr gebied blijven heersen, hebben een zodanige terugslag in de kolenpro- ductie gehad, dat de toegezegde ver deling van huisbrand door het uitvoe rend comité voor beide zópes is inge trokken. In de maand April is de pro ductie namelijk 700.000 ton beneden plan gebleven. Wanneer in Mei de dagproductie niet tot 250 000 ton kan worden opgevoerd (thans 220.000) vrezen de Duitse autoriteiten voor het stopzetten van staal-, chemische- en bouwbedrijven. SUIKERBIET BLUFT BELANGSTELLING VRAGEN. Het Belgische Instituut voor sui kerbietencultuur zoekt steeds naar middelen tot vergroting van de sui kerproductie. Zo heeft men ook na gegaan of het voordelig zou zijn de bietenplantjes eerst op zaaibed op te kweken en daarna op het veld uit te planten. Dit is inderdaad gelukt, waarbij in begin Maart kon worden gezaaid en in Mei geplant. De moei lijkheid. dat daarbij meer schieters ontstaan, schijnt op bevredigende wijze te zijn ontgaan en er werd een suikerproductie-vergroting verkre gen, die op de beste veldjes 23 be droeg. In Amerika heeft men veel be langstelling voor dit systeem, omdat men daar de mogelijkheid ziet de plantjes eventueel machiaal uit te poten. Mocht dit gelukken, dan zal de intensiteit van de suikerbietencul tuur, die van het suikerriet nabij ko men. Een andere merkwaardige proef is de behandeling van het zaad met col chicine, de gifstof uit de bol van de herfststijloos, die diepgaande veran deringen in de eigenschappen van al lerlei zaden teweeg blijkt te brengen Hierdoor wordt het aantal chromo zomen in het zaad (de dragers van de erfelijke eigenschappen) verdub beld of verdriedubbeld, waardoor een plant uit het zaad groeit met veel groter cellen. De gehele plant wordt dan veel forser en ook daarvan is een grotere suikerproductie het gevolg. ^■Cognac-Radar-^ Krantenberichten zijn niet al tijd even interessant en dat kan ook niet, want het leven zelf is dikwijls grauw en eentonig en is de krant niet de spiegel van het leven? Maar soms lezen we een berichtje, dat ons doet wa terstanden. Leest u maar eens. „Een Zweeds vissersvaartuig, dat in de Baltische Zee experi menteerde met een radar-instal latie voor het peilen van vis- scholen, heeft een al zeer onver- •wacht succes geoogst. Toen men namelijk volgens de aanwijzing door het radar-apparaat op een bepaalde plek het net had uit geworpen, bleek dit bij het op halen een kist te bevatten vol flessen cognac, en nog wel cog nac met drie sterren! De kist bleek destijds verloren te zijn door een douanevaartuig, dat by woelige zee een smokkelschip had aangehouden." Wie kan mij aanwijzingen ge ven tot het maken van een eigen radar-toestelletje, dat speciaal getraind kan worden op het ont dekken van cognac met drie ster ren? Indien de aanwijzingen tot 'n succesvol resultaat leiden, krijgt de verschaffer van de aan wijzingen een borrel mee. DISTRIBUTIENIEUWS VOOR HET TIJDVAK VAN 11 t.m. 24 MEI 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 705 (Serie c). c-01 brood 800 gram brood c-02 brood 400 gram brood c-01 boter 125 gram boter c-02 boter 250 gram margarine of 200 gram vet c-01 melk4 liter melk c-03, c-05 melk 7 liter melk c-01 vlees 100 gram vlees c-02 vlees 300 gram vlees c-01 algemeen 200 gram kaas c-02 algemeen 2 eieren c-03 algemeen ong. 225 gram huis houdzeep of 90 gr. toiletzeep c-01 reserve 125 gram margarine of 100 gram vet c-03 reserve 1600 gram brood c-04 reserve 125 gram margarine of 100 gram vet c-05 reserve 200 gram kaas c-06 reserve 800 gram brood c-07 reserve 125 gram boter BONKAARTEN KD, KE 705 (Serie c). c-11 brood c-11 boter c-12 boter c-13, c-15 melk c-11, c-12 vlees c-11 algemeen c-12 algemeen c-13 algemeen WUZIGING DATUM NAJAARSBEURS TE UTRECHT. De datum van de Najaarsbeurs te Utrecht, waaraan verbonden de agra rische beurs, die oorspronkelijk van 17 tot 26 September zou worden ge houden, is in verband met de Friese bekend maken, wanneer en I Landbouwtentoonstelling nader vast- waar wederom aanvragen om werk kleding kunnen worden ingediend. gesteld van 9 tot 18 September. De inschrijving sluit 15 Mei a.s. Nadat gistermiddag en gisteravond vele sprekers het woord hadden ge voerd, kwam minister Gielen aan de beantwoording. Ten aanzien van de opmerkingen over de schoolexamens antwoordt hij dat de minister ieder jaar een com missie heeft aan te wijzen. Dat dit een staatscommissie is, staat niet vast. Wat de wetenschappelijke staf aan de universiteit aangaat, daaromtrent is overleg gaande. De kwestie der sa lariëring zal spr. met aandacht be zien. Het is onjuist te veronderstel len, dat het de bedoeling is, de gym nasia vijf en de H.B.S. zes jaar te ma ken. De wiskunde zal op de gymnasia niet worden, afgeschaft Dat vele inspecteurs der lycea wei nig ervaring hebben spreekt de mi nister tegen; vier van de zeven zyn namelijk rector van een lyceum ge weest. Hij merkt 'op, dat er een tekort is van 350 schoolgebouwen tengevolge van oorlogshandelingen, er is voorts een achterstand van 420 scholen, zo dat er bijna 800 scholen voor gewoon l.o. te weinig zijn. Daarin is voorlopig niet te voorzien. Dit jaar groeit het tekort met nog dertig. Deze verschrik kelijke toestand verergert' nog door het gebrek aan leerkrachten. Er was alle aanleiding tot opschorting van het achtste leerjaar. Op het gebied der leerkrachten kan in 1950 een ver betering zijn ingetreden, ten aanzien van de schoolgebouwen zal dat niet het geval kunnen zijn. Voorlopig acht hij een aantal con sulenten voor de lichamelijke opvoe ding nodig. Gaarne zou hij alle scho len hebben voorzien van een gymnas tieklokaal, doch voorlopig moet wor den volstaan met een oefenterrein. Wel zal bij de nieuw te bouwen scho len ruimte gereserveerd worden voor gymnastieklokalen. Tegen elf uur breekt de minister zijn rede af. De voorzitter verdaagd dan de vergadering tot morgen Don derdag 12 uur. Vermelden we nog, dat de heer Watjes (A.-R.) een motie heeft in gediend, uitsprekend de wenselijk heid van een wettelijke regeling van het voorbereidend lager onderwijs, als eis van pacificatie. En dat de heer Algra (A.-R.) een motie heeft voor gesteld, luidende: „De Kamer, van oordeel, dat het onderwijs in de geschiedenis in de B-afdelingven, om zijn karaktervor- mende waarde, om zijn betekenis voor de opvoeding tot staatsburgerschap en om zijn onmisbaarheid voor het kweken van een krachtig nationaal bewustzijn, niet tot een onbelangrijk bijvak mag worden gedegradeerd, van oordeel, dat een vermindering van het aantal uren voor het geschie denisonderwijsin bedoelde klassen tot zulk een degradatie zou leiden en dus de culturele waarde van het voor bereidend hoger onderwijs ernstig zou schaden, dringt er bij de minister op aan, geen enkele wijziging in de urentabel te bevorderen, die tot inkrimping van het geschiedenisonderwijs in deze klasse zou leiden, en gaat over tot de orde van den dag". 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 12 liter melk 100 gram vlees 100 gram kaas 2 eieren ong. 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep 800 gram brood 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinder biscuits ong. 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep BONKAARTEN BA, MB, MC, MD, MF, MG 706. (Bijz. arbeid, as. moeders en zieken). (Serie c). 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gram vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 200 gram kaas 5 eieren. c-17 reserve c-21 brood c-21 boter c-22 boter c-21 melk c-21 vlees c-2? vlees c-21 kaas c-21 eieren Op 14 Mei zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnape ringen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 Mei a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 12 Mei a.s. mag worden gekocht. De niet-aangewezen bonnen van de serie b kunnen worden vernietigd. Een De dood, wat is de dood herdenkt, o mensch, een stonde. De dood is: leven! Guidp Gezelle. WEERSVERWACHTING g IETS MEER BEWOLKING. In het Oosten van het land: g aanhouden van het warme voor- g jaarsweer met over het algemeen g weinig bewolking en matige o g wind tussen Oost en Zuid. 8 z In het Westen van het land: 8 tijdelijk nog verder toenemende bewolking, echter voornamelijk g c in de hogere lagen. Overwegend g droog weer, iets minder hoge g temperaturen overdag. Matige o wind tussen Zuid-oost en Zuid- o g west. nooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1