„Klein goed" voor Leids tribunaal j Op korte golf I Thans Leidenaars: de daad aan u WOENSDAG 7 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 WIELRENNEN HET WERELDKAMPIOENSCHAP OP DE WEG. Naar wij vernemen is de keus voor de wereldkampioenschappen op de weg, die in het begin van Augustus verreden wonoen en waarvdor ach tereenvolgens hel Bois de Boulogne, Monthlery en Reims waren genoemd, thans definitief gevallen op het 8 kilometer lange circuit van Reims. De internationale keuringscommissie heeft hieromtrent een gunstig advies uitgebracht. ATHLETIEK De D.O.S-estafette te Rotterdam. Dat ieder schot de roos niet kan tref fen, bewijzen de resultaten, welke d e Batavenploeg behaalde op boven genoemde wedstrijden. De Bataven zijn wel eens beter uit de bus geko men- De ietwat teleurstellende re sultaten vermochten hen echter niet te ontmoedigen en de geestdrift, waarmede aan het einde van de wed strijden het clublied „De Bataven, dat zijn wij!" werd aangeheven, is voor ons een waarborg, dat een vol gende keer de schade dubbel en dwars zal worden ingehaald. Het was de DOS-ploeg, welke de eerste prijs in deze wedstrijd behaal de do.or met ruim 30 sec. voorsprong op Vlug en Lenig als eerste de finish te passex-en. De Leidse Hollandploeg kwam als derde binnen, gevolgd door de Bataven-ploeg. De Bataven-junioren deden het beter. Na een felle strijd wisten zij zich als tweede te klassificeren na D.O.S. en voor de Trekvogels. De Holland-juniorenploeg moest met een zesde plaats genoegen nemen. De kranige Bataven-juniorenploeg, welke het hierboven vermelde fraaie resultaat wist te boeken bestond uit: P. de Keuning, W. Verplancke, A. Kallenberg C. Tuynman, H. Stik- voort, J Witkamp en C- Meiman. Enige uitslagen: A-klasse: 1. DOS 20 m. 6.2; 2. Vlug en Lenig 20 m. 36.4; 3. Holland 20 m. 51.3; 4. De Bataven 21 m. 19.7; 5. Mi- nerva 21 m. 26 6. Junioren: 1. DOS 3 m. 16.5; 2. De Bataven 3 m. 2C.2; 3. Trekvogels 3 m. 22.6. De Leidse Athletiekcompetitie 1947. De door de L.A.C. uitgeschreven competitie vormt een interessante krachtmeting tussen de atletiekver enigingen uit het Leidse district, waarnaar dan ook met belangstel ling wordt uitgezien. Het mees' in het ooglopend feit, bij het doornemei van het wedstrijd programma is, dat de R.K. A.V. „De Bataven" voor deze competitie met niet minder dan 8 ploegen heeft in-- geschreven. Als men daarbij dan nog in aanmerking neemt, dat dit aantal de helft vormt van de in totaal inge schreven ploegen, is hiermede toch wel ten duidelijkste gedemonstreerd, welk een voorname, om niet te zeg gen beheersende plaats .,De Bata ven" in de Leidse athletiekbeoefe- ning inneemt. Voor de heren is de competitie over 3 avonden verdeeld. Elk der Leidse Athletiekvex-enigingen zal de organisatie van een competitiewed strijd op iich nemen. Hedenavond wordt de eerste wed strijd verwerkt voor de 2e klasse Se- moren en voor de Junioren. De orga nisatie berust bij „De Bataven". Voor de Senioren staan de volgen de nummers op het programma: 100 M., 1500 M., kogelstoten, speer werpen, hoogspringen, vèrspringen en Zweedse Etafette, terwijl de Junio ren de nummers: 100 M., 800 M., vèr springen, hoogspringen, kogelstoten, discuswerpen en 4 x 300 m. estafette te verwerken krijgen- Bij de Senioren zal de strijd gaan tussen Z.L.C., W.I.K. en De Bataven II. De strijd tussen de junioren wordt uitgevochten door Z.L.C., W.I.K. en 4 ploegen van Oe Bataven. 4 Junxorenploegen alle bestaande uit veelbelovende athleten is voor ,,De Bataven" een bezit, waarmede wij haar kunnen gelukwensen. En waar de junioren de hope van iedere vereniging vormen, kunnen^wvij ,,De Bataven" gevoegelijk een glorieuze toekomst voorspellen. Inmiddels xraden wij iedere sport liefhebber aan vanavond eens een kijkje in de Leidse Hout te gaan ne men. Aanvang der wedstrijden 6.45" uur. SCHAKEN Er zijn nog 9 afgebroken partijen, n.l. 3 in de pampioensroep, 2 in de 2e en 4 in de 3e groep. Deze afge broken partijen worden hedenavond uitgespeeld in „De Doelen", Rapen burg 2, dus niet meer in het gebouw Rapenburg 8. In de kampioensgroep zijn het de partijen BarkemaDemendal, Schüss Barkema en RotteveelPosthuma. Schüss staat op winst en Rotteveel zeer waarschijnlijk ook, terwijl de afgebroken stand tussen Barkema en Demmenidal waarschijnlijk remise is. In dat geval hebben Idema en Schüss de leiding, elk met 4 p. en zijn ook zeer moeilijk in te halen. In de laatste (7e) ronde, die Woensdag 14 Mei a.s op dezelfde plaats wordt ge speeld, moet Idema met wit uitko men tegen Posthuma en Schüss met wit tegen Demendal. Het lijkt, dat Idema het gemakkelijker zal heb ben dan Schüss, zodat hij een mooie kans heeft het kampioenschap te be halen. Winnen ze beiden, dan zullen ze nog twee partijen moeten spelen om den titel. In de 2e groep leidt dan Koet met 5 p., gevolgd door Brunt met 41/2 en v. Galen met 4 p. In de 3e groep Koevoet met 41/2 p., Westra met 4 en v. Dijk met 3 en 1 nog te spelen partij. In deze beide groepen zal dus ook de laatste ronde uitmaken, wie als No. 1 mUer rvd'own. De zitting van het Leids Tribunaal bevatte gisteren slechts zaken van ondergeschikt belang en was oor zaak, dat wij er ditmaal met een ochtendzitting afkwamen. Alleen slechts het gisteren door ons reeds vermelde incident tussen de presi dent en mr. Schaper vermocht een verhoogde spanning te scheppen tus sen de vrijwel alle eentonige tenlas teleggingen en verhoren van vcr- oachten, die lid van de N.3.B. en1 haar neven organisaties waren ge worden om ^economische redenen. Het schijnt thans wel vast le staan, dat „economische redenen" een mooie uitvlucht voor een verontschuldiging vormen. De eerste zaak, die tegen mej. A. W. de Jong, voorheen kantoorbedien de bij het Gew. Arbeidsbureau te Leiden, werd wegens het uitvallen van de verdediger, mr. Schaper, cén week uitgesteld. Hierna verscheen in de beklaag denbank J. Vrolijk, bloemkwekers- knecht te Alphen aan den Rijn, v.'ien behalve het lidmaatschap van ue N.S.B., het N.A.F. en de Volksdienst ten laste werd gelegd, dat nij een zekere van Kolfschoten, die hem nxet wenste te groeten, in zijn kwaliteit als hulplandwachter met een geweer had gedreigd en het persoonsbewijs had afgenomen. Verdachte, die als ex-landwachter nu bepaald geen flin ke indruk maakte, gaf alles toe hoe wel hij er zich niet veel meer van herinnerde. Wel meende hij te we ten, dat hij die dag „onder invloed" was geweest. A. J. Parmentier, auto-monteur te Hillegom, die het in verband met het incident van mr. Schaper ook al zon der verdediger moest stellen, was lid van de N.S.B. en de Germaanse S.S. geweest. Verder had hij dienst ge nomen bij de N.S.K.K. Verd. ver klaarde door de slechte omstandig- VOETBAL Foreholte. Zaterdag wonnen junioren Fnrefoalte (a) thuis van S.J.C. (a) met 21. Foreholte I ver loor geflatteerd van Meerburg I met 1. Foreholte II S J.C. III werd een gelijk spel (22), hetgeen geen on verdienstelijk resultaat van de re- seiven is. Esto. Voor de derde maal in suc cessie boekte Esto een overwinning. En ook nu weer tegen een kopploeg, n.l. R.V.C. Ondanks de sterke tegen wind gaven de gastheren behoorlijk spel, hoewel de bezoekers herhaalde lijk in de aanval waren. Een effect volle kogel uit een corner trof doel, daar de doelman het uitzicht belem merd werd 01, met deze stand ging de rust in. De tweede helft was het beeld omgekeerd. In de eerste minu ten reeds kwam de gelijkmaker toen een fraaie schot van de goedgespe- lende rechtsbuiten, W. Vermeij via 's keepers handen voor de voeten van N. Disseldoip terecht kwam, die maar voor het intrappen had 11. We no teren een doorbraak van R.V.C., waar bij de middenvoor voor open doel naast schoot De druk op het Reeu- wijkdoel wordt gaandeweg sterker, 'n' Snelle voorzet van de rechterring be landt wederom bij de linksbuiten, die ineens en onhoudbaar de bal in de 'touwen jaagt 21. Ook Esto II, dat G.D.S. IV als te genstanders had, wist op beide pun ten beslag te leggen. Met de rust was al een nuttige 20 voorsprong ver kregen. De stand werd opgevoex-d tot 40, waarna de bezoekers het welle tjes vonden en nog twee maal tegen- scoorden 42. Esto III toog naar Bos koop IV. Tot de rest was het een ge- lijikopgaande strijd 1—1. Daarna werd Boskoop steidcer en zij drukte dit eerst in 2 doelpunten 31. Onver- jd hielden de bezoekers vol en wisten zowaar in de laatste 10 minu ten nog eer: gelijk spel te bewerken, al met al een gunstige speeldag, waar op 5 van de 6 punten het Esto kamp werden binnengebracht. BRIDGEN Bridgeclub „De Sleutels". Uit slagen van 6 Mei '47, Hoofdklasse: team de Graaf wint van team v. Wei zen met 43 m.p.; team v. Helvert ge lijk tegen team v. d. Star )8 m.p. voor v. Helvert); team v. Wingen gelijk tegen team Thoolen (8 m.p. voor v. Wingen); team Been wint van team Siem met 24 m.p. Ie klasse: team v. d. Burg wint van team Eichhorn met 41 m.p.; team Oudshooni (S.M.) wint van team Aukes met 26 m.p.; team Rijnbende wint van team Parmentier met 20 m.p. 2e klasse: team Lautenbach wint van team Goddijn met 57 m.p.; team mevr. Sier wint van team Kanbier met 25 m.p.; team Kreft wint van team Warnecke met 8 m.p.; team mej. v. d. Broek wint van team Kal lenberg met 28 m.p.; team v. Dijk gelijk tégen team Guldemond (6 m. p. voor v. Dijk). xooooooooooooooooooooooooooooooooo ■>000000000000000000000000000000000 BUITENLAND. Twee Franse militaire vliegtui gen zijn verongelukt op een vliegveld bij Saigon. Daarbij zijn 9 personen omgekomen. De papiertoewijzing voor Duitse kranten en periodieken in de Britse zóne zal medio Mei met 25 pet. wor den verminderd. In de Amerikaansche bioscoop van Cairo is een bom ontploft, waar door 2 personen werden gedood en 30 gewond. In de chemische fabriek van dr. Siegmund en Co. te Berlijn is brand uitgebroken. Schade wordt op 100.000 Mark geschat. De advocaat-generaal van het tribunaal te Bremen blijkt Ober- sturmführer bij de Waffen-S.S. te zijn •"'pest. Hii is gearresteerd. heden tot het lidmaatschap en zij'n dienstneming bij de NS.K.K. te zijn gekomen. Van de Germaanse S.S. was hij maar drie maanden lid ge weest; in deze organisatie voelde hij zich niet thuis. M. D. Segijn te Leiden, die voor heen als monteur bij dc P.T.T. te Lisse werkzaam was, had ook al bij de N.S.K.K. dienst genomen. Boven dien was hij lid van de N.S.B. en de W.A. geweest en zou hij een zekere Versteeg, die hem voor landverrader had uitgescholden, een ^lap in het gezicht gegeven hebben en naar een politiebureau he*, hen overgebracht. Tenslotte werd hem ten laste gelegd, dat hij een aanklacht zou hebben in gediend tegen de hoofdopzichter van de P.T.T. te Lisse, de heer Tichelaar, die hem verboden had V-z«geltjes op een*gebouwtje van de P.T.T. te Lisse te plakken; ook had hij nog enige tijd bij de Duitse telefoondienst ge werkt. Verdachte's raadsman, mr.- J. T. Sprik, wees op de beperkte ver standelijke vermogens van zijn cliënt, die indertijd onder invloed van zijn predikant, ds. Boissevain, tot de N. S. B. was overgegaan. De vijanddelij- ke gezindheid, welke men hem in zijn omgeving toedroeg, was oorzaak, dat hij de wijk naar elders nam, waar hij terecht kwam bij de N.S.K.K en Duitse telefoondienst. Als laatste verdachte stond G. Blijleven, chauffeur te Leiden, te recht. Ook deze man was een N.S. K.K.-er. Daarnaast werd hem het lidmaatschap van de N.S.B. en de W.A. aangerekend. B., die deze ten lasteleggingen erkende, verklaarde door de slechte tijdsomstandigheden naar de N.S.K.K. te zijn gegaan. Hier werden lonen van pl.m. 50. pejr week verdiend. Oorspronkelijk had B., die reeds jaren werkloos was, in het vfije beroep een werkkring willen vinden, maar dit was hem nooit gelukt. Uitspraak in al deze zaken over veertien dagen. Wat lezers ons schrijven WAAR IS DE INDRAPOERA? Geachte heer Redacteur, Vergun mij onder, bovenstaand op schrift een klein plaatsje in uw blad, waarvoor bij voorbaat hartelijk dank. Vrijdag 2 Mei j.l. is per s.s. „Indra- poera" van de Rotterdamse Loyd mijn tweede zoon naar Indië vertrokken. Ten minste.... dat veronderstellen wij. Het was althans zó vastgesteld. Edoch, het is nu Maandag 5 Mei, maar we hebben met geen taal of teken door de radio vernomen, of en zo ja, wanneer het schip is uitgevaren. Het is toch eigenaardig: Wanneer een paar Ministers, zij het dan ook nog zo noodzakelijk, een snoepreisje van drie of vier weker/ naar Indië gaan maken, dan wordt dit nog dezelf de dag, twee- tot driemaal, met alle omhaal daarbij, door de radio her haald en de volgende dag hoor je, al weer twee- of driemaal hoever ze ge vorderd zijn. Wanneer er door een paar zwem sters een of ander record met enkele seconden wordt verbeterd, dan wordt dit alweer een paar maal per dag we reldkundig gemaakt. Toen in de afgelopen winter de Friese elfsteden-tocht werd verreden, kon men de gehele dag door horen, waar de rijders en rijdsters waren, wie er aan de kop lag of wie er last van half-bevroren ledematen had, enz. Op zichzelf is daar natuurlijk niets tegen, maar over een schip als de „In- drapoera", waarmede, als ik goed ben ingelicht, weer 1200 van onze jongens naar Indië zijn vertrokken, waar, naar men zegt, zulke grote belangen voor het Vaderland op het spel staan, daarover wordt in alle talen gezwe gen. Zou het gemis van en de belang stelling vóór deze jongens en mannen, van wien ongetwijfeld verschillende niet meer zullen terugkeren (Laten we hopen en verwachten, dat inzen der hier te somber is gestemd. Red.), in de 1200 betrokken gezinnen min der groot zijn, dan in de gezinnen of familiesv van de Ministers, die toch over enkele weken weer terug zjjn en voor wien het risico van niet teragke- ren, in ieder geval veel en veel klei ner is? Of is de prestatie van deze jengens en mannen voor het Vaderland van minder belang, dan die van de :wem- stere, voetballers, boksers of elfste den-rijders? Toen op 6 Februari j.l. de ,Johan van Oldenberneevld" met 30)0 van onze soldaten aan boord, waf uitge varen, deed zich hetzelfde gemis voor. Ik heb mij toen schriftelijk gewend tot de omroep voor de Nederlandse strijdkrachten, te land, ter zee, en in de lucht. Ik ontving daarop ten aitwoord: „dat deze omroep niet kon z?rg dra gen, voor regelmatige positie opgaven van op Indië varende troepensche: pen, zonder dat door de tetrokkeri Geplaagd door Rheumatiek? Reeds bij de. geringste aanwijzing van rheumatische pijnen moet ge Kruschen Salts nemen. Duizenden over de hele jjyereld. deden dit reeds en bleven regelmatige gebruikers. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet wonderen; de aansporende wer king op de bloedzuiverende orga nen is heilzaam voor Uw hele gestel, t Bloed gaat sneller stromen en de schadelijke zuren oorzaak van Uw lijden en pijn verdwijnen vanzelf. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. 6074 LAATSTE BERICHTEN Duitsers fluisteren over een communistisch legioen Vier van de vijf Duitsers geloven serieus in het bestaan van een groot Duits leger, dat, naar zij verwachten, vandaag of morgen op bevel van Stalin Duitsland zal binnenmarche ren om een .Duitse Sovjetstaat te stichten, aldus meldt Reuters corres pondent. Volgens de verhalen zou den zich ergens in Sovjet-Rusland meer dan een millioen gewapende Duitsers ophouden, gekenmerkt door de traditionele distintieven, behalve dan dat het hakenkruis van het Der de Rijk vervangen zou zijn door het embleem van hamer en sikkel. Deze strijdmacht zou aangevoerd worden door luitenant-generaal Walter von Seydlitz en andere officieren van het leger van veldmaarschalk Frederich von Paulus, die zich te Stalingrad heeft overgegeven. Men neemt na tuurlijk aan, dat de bewapening van dit legioen afkomstig is van grote fa brieken achter de Oeral- Men is wat de sterfte van dit legendarisch le gioen betreft tot de schatting van on geveer een millioen man gekomen naar aanleiding van het verschil tus sen, het van Sovjet-Russische zijde opgegeven aantal Duitse krijgsge vangenen en het aantal van drie mil lioen Duitse soldaten, dat, naar elke Duitser gelooft, bij het einde van de vijandelijkheden in de Sovjet-Unie vertoefde. De echtgenote van von Seydlitz, die in het plaatsje Verden ten Zuid-Oosten van Bremen woont, heeft alle vex'halen over het commu nistisch legioen uitdrukkelijk naar het rijk der fantasie verwezen. Zij vertelde, dat haar man vertoefde in een krijgsgevangenenkamp voor ge- nex-aals, op ongeveer zes kilometer afstand van Moskou, dat zij weinig afwist van de omstandigheden van haar echtgenoot, doch dat zij wel re gelmatig correspondentie van hem ontving. Bij von Seydlitz vertoeven in het kamp veldmaarschalk von Pau lus en andexe hoge officieren, die tij dens de oorlog deelgenomen hebben aan de „Vrij Duitsland"-beweging „Mijn man zit achter prikkeldraad en weet niets van al deze geruchten hem betreffende", aldus Frau von Seydlitz. INLEVERINGSTERMIJN EXTRA BONNEN VERLENGD. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de op 28 April j.l. aangewezen extra-bonnen B 04-re- serve en B 07-reserve voor korstloze en/of smeerkaas voor jeugdige per sonen, alsnog tot uiterlijk 10 Mei a.s. bij een detaillist kunnen worden in geleverd, ter verkrijging van de be schikbare gestelde ïioeveelheid van 100 gram. OVERLEDEN TENGEVOLGE VAN AANRIJDING. Een 10-jarig jongetje G. A. Bak ker uit de Slo ter polder, werd Zater dagmiddag op de Sloterweg aangere den door een auto en moest met ern stige verwondingen maar het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam wor den overgebracht. Het knaapje is thans aan de gevolgen overleden. 200 uit Indonesië repatrieerende Nederlanders, die met het s.s. „Jo- han de Witt", gisteravond in Amster dam zijn gearriveerd, zijn vanmor gen tussen 9 en 12 uur gedebar* keerd'. DE BOMENACTIE VOOR VLISSINGEN l^U ALLENGS de bomen het1 sta dium van het prille lentewaas begin- A nen te ontgroeien en hun eei'ste werkelijke bladeren koesteren in de voox-jaarszon die helaas, zo dikwijls verstek laat gaan nu leren wij temeer de enkele bomen waarderen, die onze kap-rage van dc laatste oorlogswinter hebben overleefd. Ofschoon wij méér groen in de straten zouden willen zien en méér hoog gewas in plantsoenen en op de kale velden, die eens de naam Leidse Hout droegen, wij zijn althans in onze stad gezegend met deze onmiskenbare getuigen, dat de natuur de donkere en koude wintermaanden-heeft overleefd. deel van Walcheren moet het dit jaar zonder bomen stellen „Dat moet voor het laatst zijn". Door die gedachte bezield is het co mité „Leiidten helpt Vlissingen" aan het werk gegaan om te zorgen, dat die thans zo node gemiste bomen er deze herfst kómen, in de door de Sleutelstad geadopteerde sleutel tot de Schelde. Dezer dagen start het comité een grootse bomenactie, waarin ieder Leidenaar de gelegenheid krijgt een of meer boven te schenken. Indertijd beschreven wij reeds de plannen, die in deze richting bestonden, nu is het zover, dat Leiden tonen kan, zich zijn plicht bewust te zijn. Het ligt in de bedoeling, de bo men in November a.s. te planten, ge lijktijdig met de opening van het me disch centrum, dat dank zij de Leidse steun ingericht kon worden. Een aardige gedachte, deze combinatie die niet zal nalaten diepe indruk te maken op de Zeeuwen, die reeds eer der toonden steun niet als iets na tuurlijks te aanvaarden doch daarvoor bijzonder erkentelijk te zijn. Het comité heeft bovendien gemeend deze bomenkoperij, die geschiedt via formulieren, die huis aan huis ver spreid worden, een uitstapje naar Vlissingen te moeten verbinden voor enkele gelukkigen, wier formulier uit de duizenden wordt getrokken, die het comité denkt te ontvangen. Dat Vlissingen deze enkelen, die de verwachte grote bomengave zullen begeleiden, met triomf zal binnen halen, spreekt vanzelf. Allerlei instanties hebben reeds grote medewerking getoond of er blijk van gegeven, daartoe bereid te zijn. Er zijn echter nog enkele krach ten nodig voor het ophalen van de huis aan huis verspreide formulieren. Zij, die bereid zijn daarin een handje te helpen, kunnen zich opgeven bij de heer J. P. v. d. Blom, Steenstraat 57. Bovendien bestaat de mogelijk heid, dat velen met hun schenking eenvoudig niet kunnen wachten, tot men bij hen komt. Zij kunnen, zoals reeds enkelen deden, reeds thans schenkingen doen via de Amster- damsche Bank! Beseffen wij Leidenaars evenwel, dat er streken in Nederland zijn, waar landgenoten sinds de bevrij ding verstoken zyn gebleven van deze lente- en zomerboden, die nog steeds niet de vreugden kennen, die wij hier in de oorlogsjaren zo node hebben ontbeerd', n.l. het genoegen van het de natuur intrekken? Land genoten, die geen echte natuur om zich heen zien. omdat de velden geen bomen dragen? Walcheren, Vlissingen, de streken die in het heetst van de strijd, toen wij de Leidse Hout tot kachelhout promoveerden, van onze bossage der halve nog nut oogstten, hun natuur offerden om onze nood te doen ein digen. Zeker, de lente komt ook daar, waar de ramen nog planken dragen en de resten van het oorlogstuig nog langs de wegen liggen. De lente wel, maar het water roofde het leven weg uit de bomen, die deze lente aan ons wel, doch daarginds niet kunnen to nen. Dor en kaal staan rond en in Vlis singen nog de resten van wat - eens een van Walcherens rijkdommen wa de bomen- Het overstroomde instanties' deze opgaven aan de om roep verstrekt worden. Wanneer, bijv. door de opvarenden zelf groeten aan familie en vrienden in het Vaderland aan de omroep worden toegezonden, dan worden deze onmiddellijk in het programma opgenomen en doorgege ven". Ik hoop nu maar, mijnheer de re dacteur, dat deze regelen, indien u ze opneemt, ook onder de aandacht van „de betrokken instanties" mogen ko men, opdat in het vervolg (8 en 23 Mei varen er weer troepenschepen uit) de betrokken families spoediger en iets meer van hun dierbare uitva- renden zullen mogen vernemen. U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de verleende plaats- na imte, teken ik, Hoogachtend, JOH. J. v. d. MEER. R.A.Veen, 5 Mei 1947. TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP 35. Maar Tim had niet *eel tijd no dig om een list te verzinron, daar ben je zo langzamerhand zelf >ok wel ach ter gekomen. Hij was rog niet eens beneden aan het laddetje, toen hij het al weer wist. Meteer ging hij aan het werk. Met een forse ruk trok hij de hele pijp uit de muu' waarbij de- 4ze van boven juist zoals hij verwacht had uit het hoekstuk schoot. Onder tussen waren Teertouw en zijr mak ker bij het luik aangekomen. Ze ruk ten en trokken er aan en konden tot grote verbazing van Tim die ex- geen steek van begreep het niet open krijgen. Doch de ander had de reden weldra m de gaten. „Hela Teertouw, je staat met je grote platvoeten bo ven op het luik. Geen wonder, op zo'n manier kunnen we wel eeuwig aan het trekken blijven". Daar ging het open en verschenen twee gezich ten in de opening een moment waar op Tim met de hand aan de aialuit- kraan gewacht had. RESIDENTIE-ORKEST. 2e Concert Beethoven-cyclus. De ouverture Leonore III werd on der leiding van Frits Schuurman uit muntend uitgevoerd door de musici van het Residentie-orkest. De aan dacht wordt in deze ouverture voort durend gespannen door het drama tisch gegeven, dat met geweldige stu wing naar 't hoogtepunt voert. Ryth- me, melodie, harmonie en instrumen tatie zijn oorspronkelijk en boeiend. Het presto-motief van de le violen met z'n ontzaglijke geestdrift en aan zwellende kracht beïnvloedt grotelijks en bracht de zaal in verrukking. Het vioolconcert 't enige, dat Beetho ven schreef werd door de Parijse violist Henri Merckel met meester schap ten gehore gebracht, vooral na 't eerste deel ging hij meer en meer boeien. Zijn spel kenmerkt zich door ontroering welk in de diepere lagen van de ziel haar oorsprong vindt; ver der door distinctie en temperament, de viooltoon voortbrengend welke dit prachtige werk (een wereld van de votie en schoon) vraagt. Het orkest heeft hem stralend van zingende klank ter zijde gestaan. De violist heeft zijn reputatie nadrukkelijk on derstreept en werd daverend toege juicht. De uitvoering van de 7e Sym- phonie had zoals Schuurman dit deed bijzondere bekoring. Hij weet in duizenderlei licht-facetten en rhythmische accenten expressie en verscheidenheid te geven. Schuurman raakte los van zich zelf, bracht ver heffing van geest en gevoel. Er was geen sprake van herhaling; de ene kleur boeide door de andere, die volgt. Men genoot de schaterende ju bel die zich uitleeft (finale 7e Sym- phonie). De prestatie van het orkest was interessant en bov^n lof. 't Moet voor de dirigent een vreugde geweest zijn zo'n algeheel toegewijd orkest te leiden. De toehoorders reageerde met spontane bijvalsbetuigingen.- J. KORTMANN. KUNSTNIJVERHEIDS- TENTOONSTELLING BIJ V. D. Kunst moet niet iets buitenge woons zijn, iets dat wij adoreren uit de verte, geen weelde van enkelin gen, geen kwestie van een enkele feestdag, het moet een levensbehoef te zijn van iedere dag en elk ge bruiksvoorwerp doordringen. Deze gedachte heeft de samenstellers van de expositie bij V. D. geleid, toen zij in de tentoonstellingsruimte op de eerste verdieping een collectie oude en moderne voorwerpen bijeen brachten, die elk afzonderlijk en al len tezamen begrip en liefde voor de kunst willen opwekken in een tijd, dat het confectieproduct de markt en de zielen dreigt te overstromen. Mooie dingen behoeven niet nood zakelijk duur te zijn! Dat leren ons hier Beilha v. Meyel, Tonny Viegen en Jerome Goffin met hun borduur- en applicatiewerk, waarbij zij ook teruggrijpen op het werk van onze voorouders, waarvan zij een eigen versie geven. Lappendozen zijn op iedere zolder te vinden en wie zich niet aan een moeilijke compositie durft wagen kan volstaan met een voudiger samenstellingen. Kleurig en warm doet dit werk aan; drome rig teer is soms het borduurwerk, dat een enkele maal met applicatie wordt gecombineerd. Niet alleen kerkvaandels en kazuifels maar ook kussens en kleding kunnen van deze kunsten profiteren. Maar soms is een mooi ding toch wel duur! De prachtige schalen uit de werkplaats van Gerrit de Blan ken zijn het en de kostelijke email- les van Jean Nelissen. Maar rinke len u de munten niet in de porte- monnaie, wanneer u op zo'n diep blauw geglazuurde schaal een goud gele citroen neerlegt, zij het in ge dachten. en peinzend luistert ge naar het klinkend porcelein-geluid, dat de schaal tegen uw nagels geeft? Daar voor laat u toch zo'n leugenachtig en pronkerig salonstoeltje in een van de „moderne" toonzalen staan? En wanneer ge uw nichtje een ge schenk moet geven, waarom dan niet liever een .Navolging van Christus" in blank perkament gebonden, dan een fles gemene parfum, die over een jaar vervluchtigd is? Tenslotte ves tigen wij dan nog even de aandacht op de geëxposeerde gebrandschil derde ramen, waaronder van Goffin, die bijzonder rijk en gloeiend van kleur is. En op het rustige en dege lijke handweefwerk van mevrouw van Oerle, dat in alle opzichten de toets kan doorstaan. Het onderwerp „Kunstnijverheid" is rijk en deze tentoonstelling kan niet meer dan gedachten geven en wenken. Wanneer u de voorwex*pen om u heen voortaan wat critischer gaat bekijken, is al veel bereikt. Daarom hebben de samenstellers niet geschroomd ook enkele „kitsch" in zendingen toe te laten. Licht valt meer op naast schaduw. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Op 6 Mei herdaoht de heer Joh. P. Ouwerkerk de dag, waarop hij vóór 40 jax*en in dienst trad als zand- vormer bij de N.V. Kon. Ned'. Grof smederij alhier. Om 10 uur werd hij, Vergezeld van zijn echtgenote, door de Directie en zijn staf ontvangen, waarbij hij hartelijk werd gehuldigd'. Hierbij werd gememoreerd, dat hij van leerling-zandvormer was opge klommen tot een prima vakman, terwijl hij bovendien zijn werkzaam heden als lid van de fabriekskern op hoge prijs werden gesteld. Hem werd bet gebruikelijke couvert overhan digd benevens de zilveren legpen ning van de Nederl. Mij. van Nijver heid met bijbehorende oorkonde. Na deze plechtigheid sprak de jubilaris op kernachtige wijze woorden van dank voor deze huldiging. Te zijnen huize werd hij gehuldigd door het bestuur van dc Jubileum- commissie namens zijn collega's. Door dit bestuur werd eveneens een geschenk overhandigd. Dat het de jubilaris gegeven moge zijn ook zijn 50-jarig jubileum aan deze Leidse instelling te vieren. Kajotters! Wij verwachten jul lie a.s. Zaterdagmiddag weer om half vier in het zaaltje Maria Gijzensteeg. Ook zagen wij gaarne de afd. Hazers- woude en Meerburg. De Districtsleiding der K.A.J.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3