Kosten van levensonderhoud verdubbelen STERREN-WEDSTRIJD TE ROTTERDAM Washington r l Square L„yJ WOENSDAG 7 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft nieuwe indexcijfers sa mengesteld over de kosten van het levensonderhoud in vergelijking met voor de oorlog. Daarbij werd als ba sis genomen de prijsbeweging van een goederen en dienstenpakket, zo als dit werd aangeschaft resp. geno ten door gezinnen met een vooroor logs inkomen beneden 1800. Op basis 1938-'39 100 komt het Centraal Bureau tot een indexcijfer van 198 voor Februari 1947 tegen 173 in Sept. 1945. Hieruit blijkt dus, dat de kosten van het levensonderhoud zijn verdubbeld vergeleken met voor de oorlog- Voor de afzonderlijke categorieën worden de volgende indexcijfers ge geven: Voeding 205 (Sept. '45 166) Kleding 308 325) Schoeisel 327 296) Reiniging309 234) Huisraad en wo- ninginr 314 323) Huur, gas, elec- tra, etc160 144) Verbruik gewijzigd. In bovenstaande cijfers is er geen rekening mee gehouden, dat door de oorlog de vérbruiksge woon ten ge wij- KORDATE TUINDERVROUW ONDER HAAR AUTO VERONGELUKT. Dinsdagmiddag reed de 44-jarige weduwe E. StolkKlok met haar vrachtauto, welke met brandstoffen was geladen, op de Oudelandsche weg. Op een gegeven ogenblik kon zij, bij het rijden door een kuil in de weg, het stuur niet meer houden, tengevol ge waarvan de wagen in de langs de weg lopende watering reed. De naast haar zittende knecht wist nog uit de cabine te springen, doch de bestuur ster geraakte klem onder de auto. Eerst na 20 minuten werken gelukte het haar te bevrijden, de levensgees ten waren echter reeds geweken. De overledene leidde zelf haar tuin- dersbedrijf, nadat haar man op 8 Mei 1945, due enige dagen na,de bevrij ding, bij een treffen tussen de B.S. en een groep Duitsers was gedood en vervoerde zelf de tuindersproducten per vrachtauto, naar de veiling. Zij laat twee jeugdige zoons na. TWEE GEWONDEN BIJ AUTO-BOTSING. Gisteravond is op de Provinciale weg te Haastrecht een bestelauto uit Gouda tegen een vrachtauto uit Lan ge Ruige Weide opgereden- De be stelauto werd vrijwel in elkaar ge drukt. De bestuurder, de heer A. de Jong, kreeg een hoofdwond, een wond aan de linkerknie en een lichte her senschudding. De naast hem zittende reizigers M. van Eijk, werd bewuste loos uit de auto gehaald. Hij is in ernstige toestand naar het Iterson- ziekenhuis te Gouda vervoerd, waar ook de heer De Jong is opgenomen. RADIO VOOR DONDERDAG. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 8.00 Nieuws. 8.45 Gram.muziek. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Spaan se volksmuziek. 11.45 Fam.berich- ten uit overzeese gebiedsdelen. 12.30 Operette-concert (gr.pl.). 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest o.l.v. Dolf v. d. Linden. 17.30 The Skymas ters. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraat- je door Aai. v. Leeuwen. 18.30 Prögr. Ned. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws in 't kort. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest. 21.15 Zo ziet de oorlog er uit (hoorspel). 12.00 Nieuws. 23.15 Operette-concert. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Ochtendcon eert. 11.00 Radio ziekenbezoek. 11.10 Voordracht Wim Quint. 11.45 André Kostelanetz en zijn orkest. 12-00 An gelus. 12.03 Piano-concert. 12.30 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00- Nieuws. 13.15 Kath. Nieuws. 13.20 Vaudeville Orkest c.l.v. Cor v d>. Linden. 15.00 Vrolijke klart- ken. 17.25 Gram.-muziek. 17.50 Het rijk overzee. 19.00 Nieuws. 22.30 Nieuws. 23.00 Nieuwe Ned. mu ziek. 23.30 Tegen middernacht (gr.- pL). zigd zijn. Niemand gebruikt thans het goederen- en dienstenpakket van vóór den oorlog, en omgekeerd ge bruikte niemand vóór de oorlog het goederen- en dienstenpakket van thans. Daarom heeft het Centraal Bu reau ook uitgerekend hoeveel het huidige na- oorlogse „pakket" in waarde gestegen is sinds 1938-'39. Stelt men nu het indexcijfer 1938- '39 voor dit pakkt op 100, dan komt het C. B. voor gezinnen met inko mens van ƒ30 tot ƒ40 per week op een algemene index van 176 voor Febr. 1947 tegen eveneens 176 in Sept. 1946. Voor gezinnen met een weekinkomen van 40 a 50 be draagt deze index 180 (180) en voor weekinkomens, die nog 10 hoger liggen op 184 (183). Uit deze cijfers valt dus af te leiden, dat sinds Sept. 1946 de kosten van het levensonder houd niet meer zijn gestegen. Voor de categorie met de laagste inkomens was de voedingsindex in Februari 200, die van kleding 269, schoeisel 314, reiniging 241, huisraad etc. 300 en de overige posten (huur etc.) 142. Het verschil tussen de volgens bei de methodes berekende totale index cijfers is toe te schrijven aan de om standigheid, dat in het huidige pak ket de artikelen die het sterkst in prijs gestegen zijn, naar verhouding in geringere mate zijn vertegenwoor digd dan in het voor de oorlog aan geschafte pakket. TECHNISCHE WIJZIGING IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Naar „Trouw" uit de kring van de Twentse textielfabrikanten verneemt, is te verwachten, dat het Rijksbureau voor Textiel binnenkort het besluit zal nemen, bij de distributie van tex tiel de punten geheel door te laten lopen, zodat* evenels dit bij de schoe nendistributie het geval is, de fabri kanten de punten, die zij ontvangen van den detailhandel en den groot handel, zullen moeten verantwoor den bij de distributietddenst. Tot dus ver hechtten de textielfabrikanten de ingenomen punten aan de uitge schreven facturen, doch de controle hierop kon slechts zeer gebrekkig ge schieden. Vooral bij de confectie-in dustrie waren er in dit opzicht moei lijkheden gerezen. Bij de nieuwe regeling zuilen de fabrikanten niet eerder grondstoffen kunnen ontvangen, of de aanvragen moeten voorzien zyn van een bewijs van den distributiedienst, waarbij aangetoond wordt, dat een corres ponderend aantal textielpunten werd ingeleverd- Deze wijziging in het puntensys teem zal, naar verwacht wordt, o.m. een einde maken aan het geschil dat gerezen is tussen de maatkledingbe- drijven en de confectie-industrie. Voor de oorlog gingen de kleding stoffen voor 35 pet. naar de handel en voor 65 pet. naar de confectiefa brieken. De maatkleermakers betrok ken hun stoffen van de handel. Na de oorlog werd dit percentage vast gesteld op 25 pet. voor de handel en 75 pet. voor de textielindustrie, wel ke maatregel de ontevredenheid van de maatkleermakers opwekte. Nu de textielpunten geheel gaan doorlo pen, zal de vraag van het publiek be palen, welke hoeveelheden grond stoffen elk van deze categorieën zul len ontvangen. In een vergadering die vorige week te Enschede door de directeur van het Rijksbureau met de textielfabrikanten gehouden werd, konden laatstgmoemden zich met de voorgenomea wijziging vereni gen. De verwachtiig is, dat men door het instellen vai dit nieuwe punten systeem, de lnoeierijen, welke de laatste tijd veelvuldig aan het licht kwamen, belangrijk kan voorkomen. Gisteren hield de vakgroep kwe kers van de Kath. Land- en Tuin- bouwbond, onder voorzitterschap van de heer J. W. A. Ie Feber, te Haarlem haar jaarvergadering. De voorzitter wees op de gjote moeilijkheden in dit bedrijf. Het jrote surplus maakt het bedrijf van 'iele kwekers afhankelijk van de, van regeringswege toegezeg de, maar noi niet uitbetaalde credie- ten. Bij mhisteriële beschikking is thans, tegen het advies van de L.T.B. in. 100 pet. van het areaal vrij gege ven. De L.l.B. adviseerde de nu vrij gegeven 25 pet. (75 pet. was tot nu toe vrijgegeven) aan jonge kwekers en beginneide bedrijven te geven. Bij de hoge pioductiekosten en de dage lijks toeiemende cqntingentering, wordt de iwekers practisch gedwon gen dusdanige hoge prijzen te vragen, waardoor het surplus vermeerdert. De L.T.B. adviseert thans de kwekers hun bedrijf vrijwillig in te krimpen en kleinire oppervlakten te beplan ten, waardoor overproductie vorko men en de productilekosten gedrukt worden. De voorzitter protesteerde voorts tegen de noodtoestand in het kwekersoedrijf. De bedrijfsmaatrege- len, die zwaar drukken, werden door een deel der leden als noodzakelijk en onvermijdelijk erkend, anderen protesteerden tegen de manier waarop deze ten uitvoer werden gelegd. De heer J. Elders, burgemeester van Bovenkarspel, werd tot voorzit ter gekozen. Het bestuur werd uitge breid met de heer Suykerbuyk (Den Haag) als vertegenwoordiger van de hoveniers. ONGETWIJFELD heeft Dinsdagav ond de in het Feijnoordstadion gehou den oefenwedstrijd der spelers, die in aanmerking komen voor een plaats in het elftal van de „Rest van Europa", welke ploeg Zaterdag a.s. te Glasgow tegen Groot Britar.nië in het veld treedt, aan de gestelde ver wachtingen voldaan. Bij deze ontmoe ting, waarin het bondselftal, versterkt met enkele „mogelijken" als tegenpartij fungeerde, ging het om twee punten. Wilkes en Bergman de enige doe'puntenmakers In de eerste plaats kon de keuze commissie van de F.I.F.A., bestaande uit de heren Lotsy (Ned.), Valoucek (Tsjechosl.), Frederiksen (Den.), en Seeldraijers (België) met eigen ogen constateren of de vorm der 16 spelers inderdaad zo bijzonder goed was als door hun respectievelijke voetbalbon den was verklaard. En dan was er verder de bijzondere moeilijkheid om van deze individuele sterren van het vqetbalveld 'n ploeg te maken. Im mers zij speelden voor de eerste maal tezamen. Wat de vorm der spelers be treft, bij sommigen viel deze mee, maar bij anderen ook wel tegen. Dat doelverdediger Darui over schitte rende capaciteiten beschikt, niemand zal daar meer aan twijfelen als men zich zijn spel van deze avond herin nert. Dat Parola een artist van extra klasse, die niet alleen technisch een knap voetballer is wat trapte hij gemakkelijk en zuiver maar ook tactisch het moderne spel volkomen beheerst hebben de tienduizenden op deze prachtige voorjaarsavond kun nen aanschouwen. En ook over den Zweed Gren, die helaas maar een- benig is, zou men niet uitgepraat kunnen raken, want deze rechtsbin nen demonstreerde een balcontrole, welke aan het ongelooflijke grensde, terwijl hij telkens aalvlug door de verdediging schoot en natuurlijk met zijn buurman, midvoor Nordahl, den midvoor van het Zweedse elftal, uit nemend kon opschieten. Ook over Wilkes mogen de leden van de keuze commissie meer dan tevreden zijn, zijn twee doelpunten waren van schit terend gehalte en werden gescoord na fraai individueel werk. Tenslotte zal iedereen het er over eens zijn, dat de kanthalfs Carey (Eire), die als aanvoerder fungeerde, en de Tsjech Ludl een klassieke partij voetbal heb ben gespeeld, waarbij ons het spel van den laatste het meest imponeerde, terwijl wij niet aan de indruk kon den ontkomen, dat Carey het wat kalmpjes aan deed, hetgeen wel te verklaren is uit het feit, dat hij Za terdag voor Manchester United heeft gespeeld, Zondag in Dublin voor de Iersche Vrijstaat tegen Portugal, Maandag is komen vliegen naar Am sterdam en gisteravond al weer in het veld stond. Al deze spelers zijn ons inziens zeker van hun plaats in de ploeg, welke Zaterdag te Glasgow zal spelen, al moeten wij altijd een voorbehoud maken, aangezien de keuzecommissie eerst 24 uur van te voren een beslissing wil nemen. M^ar wat de overige plaatsen betreft, daar over zal nog wel „gepeinsd" moeten worden. Want dat de Zwitser Gijger als linksback beter zou zijn, althans op het ogenblik dan de Zweed Nils- son, kunnen wij moeilijk aannemen. En dan viel het spel van de buiten spelers bepaald tegen. Lemberechts toonde het ons bekende typisch Bel gische spel, In het veld schitterend snel. handig en vol trucjes, maar een maal voor doel, in hoge mate onpro ductief. Trouwens, hij kon het met zijn buurman Gren niet al te best vinden. De Belg, die eerst gisteren te Rotterdam was aangekoirfen, had last van een dijspier, waardoor hij in de tweede helft zelfs enkele minuten het veld verliet om zich te laten verzor gen. En Prest, de snelle en schotvaar- dige Deense linksbuiten, maakte een belangrijke fout: hij kon het leder maar niet goed voor het doel krijgen, nadat Wilkes of zelfs Steffen in de tweede helft, hem de bal hadden toe gespeeld. Maar voor Prest is geen an dere speler ter beschikking en aange zien de Oostenrijker Melchier ,die trouwens Zondag j.l. tegen Hongarije geen daverende dingen heeft gedaan, bedankt heeft, zal ook Lemberechts wel worden gekozen. Wat de andere spelers betreft, Pe tersen, Deense linksback was beslist minder dan Steffen en doelverdedi ger Jansen maakte een niet geheel feilloze indruk. Dan was er nog de Fransman Prouff, die intelligent voet bal liet zien, doch een wat stijve par tij ten beste gaf. En Hansen (Dene marken) kan de vergelijking met Gren niet doorstaan, al speelt Hansen even goed links als rechts. Dat hij, die een wat logge indruk maakte, in plaats van Wilkes zou word geko zen, kunnen wij moeilijk aannemen. Nu wij alle spelers de revue hebben laten passeren resteert nog de vraag of het mogelijk zal zijn om van deze sterren een ploeg te maken Want het was in menige phase van deze oefennwedstrijd duidelijk te zien, dat men elkaar niet begreep, waardoor onverwachte situaties ontstonden waarvan de Nederlandse ~pelers da nig hebben geprofiteerd. De taak van de algemeeij leider Lotsy en van de trainer Rappan zal nu zijn in de res terende tijd voor Glasgow een team geest te kweken, waardoor de moge lijkheid voor een goede prestatie te gen de Britten geschapen wordt. Laat rnen, niet vergeten, dat het Britse elf tal uitsluitend bestaat uit spelers die in de Engelsche League uitkomen, al zijn er dan Engelse, Schotten en ver telen woordigers van Wales en Ier land gekozen. Bovendien heeft men, nu de ploegt tien dagen voor de ont moeting werd samengesteld, die spe lers kunnen nemen, welke momen teel het best in vorm zijn, hetgeen natuurlijk in schrille tegenstelling is met de „Rest van Europa", waarbij men bijna twee maanden van te vo ren „mogelijken" heeft moeten aan wijzen. Bovendien zijn er dan nog al tijd de taalmoeilijkheden, want Ludl spreekt uitsluitend Tsjechisch en Pa rola alleen Italiaans en ook de Zwe den kennen maar enkele woorden van. een vreemde taal. Het is een goede gedachte geweest om zowel aan de buitenlanders als aan onze landgenoten de opdracht te geven er een werkelijke wedstrijd van te maken, maar dat risico's in verband met eventuele verwondingen niet mochten worden gelopen. Dat het aan de andere kant een werke lijke oefenwedstrijd was moge ook blijken uit het feit, dat de achter trio's na de rust werden verwisseld ten einde een zo volledig mogelijk overzicht te verkrijgen van de kracht der achterhoeden en van de aanvals- linies. Ook dë keuzecommissie van de K.N.Y.B. maakte gebruik van deze oefengelegenheid en probeerde in de tweede helft van Onselen op de mid- voorplaats, terwijl Roozen van de tri bune af het spel mocht volgen. Beide midvoors. hadden tegen stopperspil Parola weinig of niets in te brengen. Dan had Nordahl het aan de andere zijde gemakkelijker, al speelde Schij- venaar niet onverdienstelijk. Eén Ne derlander kwam in het „bondselftal" boven fcijn gewone vorm uit: Rijvers. Welk ten verschil met Antwerpen. Toen -was hij vermoeid en pas terug gekeerd van de Italiaanse reis van zijn va-enigingf waarbij het onbe grijpeli;k mag heten, dat het bestuur van de kond voor een dergelijke tour- De Franse doelman Darui plukt, hoog opspringend, de bal uit de lucht. Een moment uit de Dinsdagavond te Rotterdam gespeelde voetbalwed strijd BondselftalRest van Europa. nee midden in de competitie en an dere belangrjjke wedstrijden toestem ming gaf. De wijze, waarop hij den professional Carey enkele malen vol komen overtroefde, was meesterlijk. Bovendien gaf hij het leder op tijd af, waardoor zijn spel in kracht won. Het is jammer, dat zijn schutters- capaciteiten te wensen over laten. En Bergman was de maker van het derde doelpunt in deze ontmoeting, waarbij het wel heel opmerkelijk is geweest, dat alle goals door Nederlandse spe lers zijn gescoord en datDarui drie maal de bal uit zijn doel heeft moeten halen en Jensen geen enkele keer. Over de wedstrijd zelf nog het volgende: Prachtig op tijd kwamen de 22 spelers het veld op. Het Bondselftal in wit shirt en zwarte broek, de rest in blauw shirt met witte broek. Na dat scheidsrechter van der Meer met beide aanvoerders heeft getosst, stel len de volgende elftallen zich op: Bondselftal: Doel: Darui (Fr.). Achter: Gyger en Steffen (beide Zwits.). Midden: Stroker, de Vroet en Prouff (Frankrijk). Voor: Drager, Hansen (Den.), Roo zen, Rijvers en Bergman. De „Rest van Europa": Doel: Jensen (Den.). Achter: Nilsson (Zweden) en Pe tersen (Den.). Midden: Carey (Eire), Parola (Italië) en Ludl (Tsj.-Slow.). Voor: Lemberechts (België), Gren (Zweden), Nordahl (Zweden), Wil kes (Ned.) en Prest (Denemarken). De Vroet verving Schijvenaar, die op weg naar het stadion was opge houden. Deze vreugde zou voor de Feijenoorder slechts van korte duur zijn, zoals later bleek. De aftrap Om vier minuten over zes trapt Nordahl af. Toch is de eerste aanval voor het Bondselftal, waarin Roozen dadelijk aan het werk wordt gezet door Rijvers. De Haarlemmer kan er echter niet bij, doch even later is de Nederlandse voorhoede weer voor het doel van Jensep, die slechts ten kos te van een corner kan redden. Aan de andere kant zien we enkele snel le aanvallen over rechts, die niets opleveren. Dan komt Schijvenaar zijn plaats bezetten en verdwijnt de Vroet naar het reserve-bankje. De „Rest" blijft in de aanval en het binnen trio Gren, Nordahl en Wilkes stellen Da rui zwaar op de proef. De Fransman toont zich echter van zijn beste zijde en weet alles met veel elan te ver werken, hetgeen maar gelukkig is, want enkele mistrappen van Schij venaar scheppen gevaarlijke situa ties voor het ,Bonds-doel". Herhaal delijk worden de buitenspelers Prest en Lemberechts aan het werk gezet en vooral Prest blijkt een vleugelman te zijn, die zijn bewakers handen vol werk geeft. Lemberechts daarentegen kan zijn vorm niet te pakken krijgen en strandt voortdu rend op de Zwitser Steffen, die een uitstekende back-partij vertolkt. In de voorhoede van het bondselftal is de kleine Rijvers de „grote" man. Hij weet met handige schijnbewegingen vaak de gehele verdediging van de blauwhemden uit het evenwicht te brengen en de Ier Carey moet alle zeilen bijzetten om erger te voorko men. Er is nog geen kwartier ge speeld wanneer het Bondselftal de derde corner krijgt te nemen, hetgeen wel een bewijs is, dat de Nederlan ders zich niet onbetuigd laten on danks een duidelijke veldmeerder heid van de Rest van Europa. Wilkes, die in de aanvang even moeite had om zich aan zijn mede spelers aan te passen, komt er hoe langer hoe beter in en hij heeft dan ook in iedere aanval een werkzaam aandeel. Opvallend is het verschil tussen de aanvallen van de Rest en die van het Bondselftal. De aanvallen van de Rest van Europa worden steeds met zorg opgebouwd en zijn daardoor misschien wat doorzichti ger dan de plotselinge en verrassen de aanvallen van het Bonds-team. Vooral Rijvers, die onvermoeid over het gehele veld zwerft, weet telkens met fraaie dribbels het publiek in vervoering te brengen. Na 28 minuten spelen gaan Nor dahl en Wilkes er tussen uit, Nor dahl krijgt een kans doch mist, weet echter toch nog de bal in zijn bezit te houden, geeft dan over naar Wil kes, die met twee spelers op zijn huid een schoj lost dat onhoudbaar voor Darui in de rechter bovenhoek verdwijnt en hiermep de Rest van Europa de leiding geeft (01). Een fraai en verdiend doelpunt. Even hierna heeft het Bondselftal pech, als Hansen hard over schiet. De blauwe voorhoede, prachtig ge leid door Nordahl, wordt steeds ge vaarlijker en Darui moet al zijn kat achtig lenigheid mobiliseren om er ger te voorkomen. Dan, na 42 minu ten vangt Wilkes een lange pass van1 Carey op, werkt zich met een korte dribbel vrij en schiet hard in (02). Weer in dezelfde hoek en volkomen onhoudbaar. Na een corner, de vier de voor het Bonds-elftal, door Berg man genomen, fluit de scheidsrechter voor rust. Na de rust zijn beide achter-trio's van elftal verwisseld, terwijl in de Bonds-ploeg Roozen is vervangen door de V.S.V.'er van Onselen. Dade lijk is het weer „de Rest" die het spel in handen neemt, doch fraai voor bereidend werk van Nordahl wordt door Lemberechts, die er volkomen „uit" is, verknoeid. Dan gooit de Zweedse middenvoor het spel over de linkervleugel waar het veel be ter gaat. Nu is het Jensen, de Deen se doelman die aan de tand wordt gevoeld en hoewel hij niet diezelfde betrouwbare indruk maakt als Darui, gaat het hem goed af. De spelers van de Rest raken steeds beter op elkaar ingespeeld en er is nu van veel mooi voetbal te genieten. Toch zijn de, nu zeldzamer gewor den, aanvallen van het Bonds-team nog- steeds gevaarlijk, Rijvers werkt als een paard, doch vele mooie passes van zijn voet gaan door treuzelen van linksbuiten Bergman verloren. Wilkes laat in de andere voorhoe de eveneens fraaie staaltjes voetbal zien, zoals bij een prachtige» solo hij twee man achter zich laat en het geheel besluit met een harde schuiver, die echter even hard terugkomt van de staander. Rijvers aan de andere kant probeert hem dit na te doen, het lukt hem zelfs uit stekend, doch zijn schot vindt Darui op zijn plaats. Dadelijk daarna krijgt Bergman door een fout van Parola, die een kunststukje probeerde uit te halen, de bal en lost een goed gericht hoog schot, dat over het hoofd van de kleine Darui in het net verdwijnt (1—2). Onder grote spanning verloopt het laatste kwartier. Aan beide zijden volgen nog enkele goede aanvallen, doch gescoord wordt er niet meer en zo komt het einde met een kleine, doch zeker verdiende 21 overwin ning voor de „Rest van Europa". WIELRENNEN W. Rijsbergen wint de Bevrijdings- prijs van Den Haag. Ongeveer 50 renners, waaronder vijf Leidenaren t.w. R. Riethoven, Jan Schüller, N. Romijn, J. Riethoven Az„ en W. Rijs bergen, betwistten elkaar in Den Haag de eer der overwinning. Het is een harde wedstrijd geworden en tal rijke uitlooppogingen werden onder nomen, o.a. door Ravenstein, den Haag en J. Schüller, Leiden, terwijl Rijsbergen en R. Riethoven steeds zorgden, dat er niemand weg kwam. Romijn, die heel kalm van voren zat, zag zijn kans teniet gaan door een lekke band. Ongeveer 20 man maak ten een eindsprint, welke gewonnen werd door W. Rijsbergen. Hartelijk door duizenden toegejuicht reed de gelukkige Leidenaar zijn ere-ronde. R. Riethoven werd 6e geklasseerd en J. Schüller 8e, hetgeen voor de Lei- denaars in het geheel een prachfc- prestatie is. Donderdag 7 uur start voor de Swift-Combinatie aan de Zijl. Humoristische Avonturen-roman. door: LEROY SCOTT. 37) In afwachting dat Willem zou ver schijnen, gingen zij het zich gemak kelijk maken. Zij nestelden zich in de luie stoelen en uit de regenjassen der twee agenten sijpelde het water over het kostbare tapijt van Mevrouw De Peyster. Maar zij zag het eens. Zij gaf Mathilda een wenk van misnoegen, trok zich in de donkersten hoek terug en zecte haar stoel zo neer, dat ze met haar rug gekeerd zat naar de deur, waardoor het nieuwe onheil in de ge daante van Willem, de koetsier, zou binnenkomen. Zodra ze 't ongemerkt kon doen, sloeg zij haar voüe omlaag. Het wachten duurde eindeloos lang. Willem was natuurlijk naar bed en moest eerst toilet makken. Eindelijk verscheen hij. Ontsteld staarde hij de groep aan; toen hij Mathilde' zag, kwam er een harde trek in zijn ogen. Mevrouw De Peyster ging hoe langer hoe meer in elkaar zitten, zij had wel onder de stoel willen kruipen. „Vriend, begon de chef, „hier is een dame, die zegt, dat zij Mathilde Simpson is, Mcvtouw De Peyster's huishoudster. Is dat zo?" „Ja", zei Willem koel. „Drommels!" zei de chef binnens monds en zacht tot zijn collega: „Ge lukkig, hé Tom, dat we maar naar haar geluisterd hebben!" En daarop tot Willem: „Juffrouw Simpson zegt, dat de andere dame haar zuster uit Syracuse is, die een poosje bij haar komt logeren. Kent u haar ook?" Geen spier vertrok in Willems ge laat. „Juffrouw Simpson heeft een zus- ser, die in Syracuse woont, maar ik heb ze nooit gezien; ik kan er dus niets van zeggen". „Zo", mompelde de chef. „Heeft u nog meer te vragen?" vroeg Willem. „Neen, dat is alles. Dank voor de inlichtingen". Nog een laatste, vernietigde blik op Mathilde en Willem trok af. „Ziezo, dames", zei de chef met buitengewone vriendelijkheid, ,,'t doet mij genoegen, dat alles zo goed is te recht gekomen. En nu, juffrouw Simpson, nog een enkel verzoek; als mevrouw De Peyster van haar reis terug komt, en u vertelt haar dit voorval, dan wilt u er zeker wel de nadruk op leggen, dat alleen dienst ijver ons aanspoorde zo te handelen. U begrijpt me zeker wel? De hogere beambten by ons zijn buitengewoon gevoelig voor aanmerkingen van de rijke lui, en wordt er een flater be gaan, dan zijn wij natuurlijk altijd goed voor de standjes, 't Zou heel vriendelijk van u zijn, als u het zo zou willen voorstellen. En nu, goeden nacht dames, dames. Doet u maar geen moeite, wij komen er wel uit". Nauwelijks waren de twee fnannen weg, of mevrouw De Peyster en Mat hilde lagen al in eikaars armen, zij waren eerst veel zenuwachtig dan dat zij iets anders riepen dan ach! en Maar toen zij de schrik wat te bo ven waren, was mewrouw De Pey ster's eerste ontboezeming: „Mijn he mel! Mathilde! wat heeft het er om gespannen!" En naarmate de schre den van de politie-mannen al verder weg klonken, kwam de oude zelfbe heersing, waarop zij altijd zo trots was geweest, weer een beetje terug en al klopte haar hart ook nog on stuimig, ze was toch weer in staat na te denken. Ja, het had er wel dege lijk erg om gespannen! 'Maar daar moest ze nu maar niet meer aan den ken, dit gevaar althans was weer be zworen! Nu moest ze het nog zien klaar te spelen, veilig in haar eigen eigen ka mer te komen. Daar zou ze maar mee wachten tot Jack en Mary in de rust waren. En het oude oude vertrouwen, de moed van de eerste dagen kwam weer. Maar ineens, als was zij door de bliksem getroffen zat ze recht over eind en luisterde.Want van be neden kbnken opnieuw voetstappen zware voetstappen; blijkbaar kwa men er ein paar mannen naar boven en het ktynk juist, als warm er nog meer dan twee. Als verlamd staarde zij naar dt deur. Maar lang behoefde haar spaming niet te duren, want met een snak vloog de deur open en de twee pditie-agenten stonden voor haar, op <ie voet gevolgd door een heer met «en hoed op en een geel bruine dend aan, die tot de kin was dichtgeknoopt. En die heer was nie mand andes dan de eerwaarde heer Pyecroft in zijn eerste gedaante als vriendelijke minzame dominéé met het voorkorten van een bejaard man. „Ik kwam hem juist op de stoep tegen", zei üe chef, „en hij vroeg •ons...." i Maar verder kwam hij niet, want de heer Pyeiroft liep al op Mathilde toe, één en a minzaamheid en vrien delijkheid. „Ach, mij^ beste Mathilde!" riep hij aangedaai en met het podige pat hos en gaf hhr een broederlijke kus op de wang. log geen half uur gele den ben ik inNew-York aangekomen en mijn hart rok toch zo naar je. Ik moest je zdeniHoe gaat het toch lie ve zus?" „W-a-wat?"pracht Mathilde er met heel veel moete uit. Nu kreeg mevrouw De Peyster een beurt. Zonder ook maar één ogenblik uit het veld te zijn geslagen door de koele ontvangst van juffrouw Mathilde, ging hij met veel gesties op mevrouw De. Peyster af sloeg een arm om haar schouders en kuste haar voile op de hoogte van haar voorhoofd. „En jij, zus hoe is het met jou?" Ook hier niet veel warmer ont vangst. Als verstijfd staarde zij de zogenaamde broeder aan. ,De twee dames schijnen niet erg blij te zijn, dat ze hun broer weer zien", zei de chef nu, die verbaasd het toneeltje aanschouwde. „Toen ik hem vertelde, dat de huishoudster en haar zuster alleen in huis waren, zeide hij mij, dat hij uw broer was. Is dat zo?" Maar natuurlijk is dat zo", zei de heer Pyecroft in hun plaats. „Zij had den er heelemaal niet op gerekend, dftt ik zo gauw vóór hen zou staan, vandaar hun verbazing. Maar straks, als zij over de eerste verrassing heen zijn, zullen zij hun broer wel harte lijker verwelkomen. Is het niet zo? Ben ik niet je broer?" En, hij begreep met veel vertoon van hartelijkheid mevrouw De Peyster's arm en gaf haar een waarschuwend kneepje. Mevrouw De Peyster knikte flauw met het hoofd. Mathilde", dus wendde hij zich tot haar met de openhartigheid van een broer, „nu kon je wel eens aan die twee heren daar vertellen, dat ik niet slechts je broer ben, maar de enige broer, dien je hebt. Zo is het toch zus?" „Ja", gaf Mathilde met tegenzin toe. „Wel", zei de chef, „nu alles in or de is, zullen wij maar gaan. De fami lie schijnt de verrassing nog altijd niet te boven". Toen zij weg waren, ontdeed de heer Pyecroft zich van jas en hoed en stond, daar voor hen, ontbloot van zijn geestelijke waardigneid, weer geheel en al de brutale jonge man van een uurtje geleden. Met angst en ontzetting staarde mevrouw De Pey ster hem aan. Wat zou er nu weer gaan volgen? Zij dacht niet anders of hij zou nu zeker haar ware identiteit kennen. Hij begon met de dames geruststel lend toe te lachen. „Wel zo", zeide hij toen, „je wou me daar stilletjes ontglippen. Ik dacht toch, dat het beter was, dat iemand voor belangen opkwam en je veilig bewaakte. Vandaar dat ik je gevolgd ben. En, toen ik de agenten alleen naar buiten zag komen, dacht ik bij me zelf: „Die twee hebben het weer eens klaar gespeeld hen om den tuin te leiden!" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2