Onenigheid over internationale troepenmacht Soendanese Onafhankelijkheids beweging Communisten uit Franse regering I Op korte golf j Nationale Padvindersavond Washington Square MAANDAG 5 MEI 194> DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ¥N EEN RAPPORT der militaire-stafcommissie der V.N., dat zo juist is gepubliceerd, worden de principes uiteengezet, welke als basis moe iten dienen voor de oprichting van een internationale troepenmacht voor ihet bewaren of herstellen van de vrede". De commissie is het eens over ide noodzakelijkheid om een troepenmacht op de been te brengen, die in alle delen der wereld snel kan optreden. Alleen de vijf grote mogendhe den zullen aanvankelijk troepen leveren, maar zonder hun eigen troepen macht in verhouding tot de bijdrage aan te vullen. Zo de vijf grote mo gendheden er al over eens zijn, dat er een internationale troepenmacht nodig is om een .verbreking van de vrede te verhinderen is men het niet eens over de toepassing van dit principe. Sovjet-Unie wederom tegen over het Westen Vier grote meningsverschillen De vorming der internationale troepenmacht wordt opgehouden door vier belangrijke meningsverschillen tussen de Sovjet-Unie en de Weste- üijke mogendheden. Deze zijn: 1. Wel ke troepen elk. lid der V.N. zal bü- dagen. 2- Of er een tijdslimiet moet worden gesteld voor het terugtrek ken der troepen, nadat de operaties tegen een aanvaller zijn beëindigd. 3. Of er door elk land bases voor de troepen beschikbaar zullen worden gesteld. 4. Waar de nationale con tingenten der' troepenmacht moeten (worden gelegerd. Ten aanzien van het eerste punt is de Sovjet-Unie van mening, dat de (grote vijf een gelijk aantal troepen vliegtuigen en oorlogsschepen moe ten bijdragen daah anders „bepaalde staten voordeel zouden hebben en dit met de voor allen gelijke status (in strijd zou zijn". De andere mo gendheden staan op het standpunt, dat een stijf vasthouden aan gelijke bijdrage onuitvoerbaar is. De Sovjets stonden ook alleen in hun eis, dat er een tijdslimiet moet worden vast gesteld voor de aanwzigheid der troe pen in enig gebied, nadat de opera ties geëindigd zijn. Zij stelden een periode van dertig',tot negentig dagen voor. De Westelijke mogendheden verklaarden, dat de veiligheidsraad hierover een besluit dient te nemen. De vitale kwestie, welke bases elk land aan de V.N. beschikbaar zou stellen, vormde eveneens een moei lijk obstakel De Westelijke mogend heden geloofden, dat de internatio nale troepenmacht de garantie moet ontvangen, dat bases zullen worden verleend, wanneer deze nodig zijn. De Sovjet-nie geloofde echter, dat dit in het huidige stadium niet voor bespreking in aanmerking kwam. De Sovjet-rüe stelde voor, de na tionale contingenten voor de strijd macht der V.N. „binnen de nationale grenzen" zullen worden gelegerd. De Westelijke mogendheden wensten de troepen gelegerd in alle gebieden, „waartoe men wettelijk recht op toe gang heeft". Volgens welingelichte kringen ■weerspiegelen de vier meningsver schillen ^een diepgewortelde politie ke tegenstelling tussen de grote mo gendheden. WILLEN SOVJETS TOCH SAMENWERKEN? Uit Genève wordt gemeld', dat de Sovjet-Unie ten slotte toch een dele gatie voor de economische commis sie voor Europa, welke thans voor de eerste maal te Genève bijeen is, heeft gezonden. Dit wordt door po litieke waarnemers te Londen opge vat als een hoopvol teken, dat er ondanks het feit, dat de conferentie te Moskou er niet in kon slagen op economisch gebied overeenstemming te bereiken ten aanzien van Duits lond, betere vooruitzichten zijn voor de samenwerking in bepaalde drin gende practische economische pro blemen, welke Europa op te lossen heeft. TRUMANS VOORSTEL IN HET HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. Vandaag begint in het Ameri- kaansche Huis van Afgevaardig den het debat over Truman's pro gram voor hulpverleening aan Grie kenland en Turkije. Men neemt aan, dat het zal worden goedgekeurd, of schoon de oppositie sterker is gewor den. Sommige waarnemers geloven, dat het voorstel slechts een meerder heid van 25 tot 40 stemmen zal krij gen, vergeleken bij een driekwart meerderheid in de Senaat. HET WONDER VAN DE H. JANUARIUS. Op 1 en 2 Mei hadden te Napels de gebruikelijke plechtigheden ter ere van de patroon van de stad, de H. Januarius plaats, met de drie omme gangen van de relieken van de hei lige. Evenais voorheen deed zich daarbij het wonder voor, dat het ge stolde bloefl, dat in de kathedraal bewaard wordt begon te vloeien. DE ZALIGVERKLARING VAN ZUSTER ALICE LECLERC. Zondag heeft in de St. Pieterskerk te Rome de plechtige zaligverkla ring door de Paus plaats gehad van zuster Alice Leclerc en naar gebruik heeft Paus Pius XII des avonds de nieuwe zalige vereerd. Ditmaal moest echter de gewoonte om de re lieken van de nieuwe zalige aan de Paus aan'te bieden, achterwege blij ven, omdoi tijdens de Franse revo lutie van 1789 alle overblijfselen van de gelukzalige verloren zijn gegaan. ALGEMENE STAKING TE ROME. Te Rome is Zaterdag een algemene staking begonnen als protest tegen het doden door machinegeweervuur van acht personen tijdens een 1 Mei bijeenkomst op Sicilië. Alle rege ringsbureaus fabrieken en de mees te winkels te Rome waren gesloten. Arbeiders woonden een massa-bij eenkomst bij en zouden later een mars door de stad- maken. Te Milaan werd gedurende een half uur een al gemene staking gehouden. In andere delen van het land worden eveneens stakingen georganiseerd. OPSTAND IN'AMERIKAANSE GEVANGENIS. Zevenhonderd gevangenen zijn in opstand gekomen in de militaire af deling van de gevangenis te Leaven worth in de Amerikaanse staat Kan sas. Bewakers trachtten tevergeefs met behulp van «traangas de gevan genen naar hun kwartieren terug te drijven, hetgeen mislukte, daar de gevangenen alle ramen en deuren open gezet hadden. Naar verluidt is de opstand ont staan door de weigering der blanke gevangenen kan dezelfde tafels te eten als de neger ge vangenen. De blanke gevangenen hebben zich na 6 uur tegenstand overgegeven. Zij zijn in kleine groepen naar een lage re verdieping overgebracht na zich volgens bevel van hun kleren te heb ben ontdaan., Ben gevangene werd gedood. Massa-meting te Bandoeng Op het voornaamste plein van Bandoeng heeft Zondag een massa meting van de Pasoendanbeweging «plaats gehad- Ongeveer vijfduizend mensen stonden er geschaard rond een podium, waarop veertien spre kers uit verschillende Soendanese steden het woord voerden. De eerste spreker was Soerio Kartalegawa, die tijdens zjjn in het Soendanees gehou den rede de vreemdelingen onder zijn gehoor begroette met „Gentlemen, we welcome you here". In het Ne derlands verwelkomde hij de verte genwoordigers van verschillende Ne derlands-Indische politieke partijen. Op een persconferentie heeft Zon dagmiddag dr. Koestomo, secretaris van de Pasoendan-partij, zijn eerder aan U.P. gedane mededeling, dat Soendanese strijdkrachten in opstand waren gekomen tegen de T.RJ., be vestigd. Dr. Koestomo wenste hier thans niet nader op in te gaan, „omdat het gevaarlijk zou zijn bijzonderheden over de gevechten mede te delen". Naar hij verklaarde, zijn aan de zijde der Pasoendan in gevechten met de T.R.I. reeds 509 T.R.I.-offi- cieren gedood. Het verzoek van een A.P.-corres pondent om het strijdgebied te be- HE FRANSE ASSEMBLéE heeft Zondagmorgen met 360 tegen 186 stemmen en 60 onthoudingen haar vertrouwen in de regering uitge sproken De communistische afgevaardigden en ministers stemden tegen. 31 afgevaardigden van de Republikeinse Vrijheidspartij, 6 van de Boe rengroep, 12 Onafhankelijke Republikeinen, 3 Radicaal-Socialisten, 3 gedeputeerden der Democratische 1?n Socialistische "Unie van het verzet en 5 van de Mohammedaanse groep onthielden zich van stemming. 9 Af gevaardigden waren afwezig- Tengevolge van deze stemmingsuitslag zijn de communistische ministers door de premier, Paul Ramadier (soc.) ont slagen. Ramadier kreeg motie van vertrouwen Een desbetreffend communiqué zegt: „De heer Ramadier, premier, heeft kennis genomen van het stemmen der communistische ministers in de na tionale vergadering en hij heeft ken nis genomen van het feit, dat dit stemmen een brfken van de ministe riele solidariteit heeft betekend. De heer Ramadier dankt de communis tische ministers voor de steun, die cij hem in het verleden hebben gege ven. Het kabinet verzoekt de president van de republiek voorlopig de por tefeuille van nationale verdediging tce te vertrouwen aan de heer Yvon Delbos, de portefeuille van arbeid aan de heer Robert Lacosta en de porte feuille van wederopbouw aan de heer Jules Moch". George Maranne, de communisti sche minister van volksgezondheid, die lid van de Raad van de Republiek is en daarom formeel niet tegen de regering heeft kunnen stemmen, is afgetredep uit solidariteit met zijn ontslagen collega's. De vyf commu nistische ministers met Thorez aan het hoofd hebben zich daarop naar de president van de republiek bege ven. De president der Franse republiek, Vincent Auriol, heeft Zondagavond een decreet ondertekend, waarbij Delbos tot voorlopig minister van na tionale verdediging, Lecoste tot voor lopig van arbeid en Moch tot voor lopig minister van wederopbouw worden benoemd. zoeken, werd ingewilligd. ^Dr. Koe stomo beloofdt de correspondent Maandag door de linies te brengen. De voorzitter van de Pasoendanbe weging, Soeria Kartalegawa, zeide: „Begin April werden alle Soendanese officieren van de T.R.I. teruggeroe pen naar Djogjakarta, terwijl aan de demarcatielijn de Soendanese solda ten door Javaanse werden vervan gen Pasoendan wenste zijn doel te be reiken zonder bloedvergieten. Met betrekking tot het voorgestel de plebisciet zeide Kartalegawa: „Het moet onder controle van de Nederlanders en de V.N. gehouden worden, ook in het republikeinsche Soenda-gebied. Nu de massa-meting is gehouden, kan Soenda als een staat worden be schouwd". Tot dusver zijn nog geen onder handelingen met de republiek ge opend. Soenda wil verdrag met N. I. regering sluiten. Agence France Presse meldt, dat de Soendanese regering onmiddellijk een verdrag met de Nederlands-Indi sche rereging wil sluiten aangaande volgende punten: 1. De Soendanese staat zal de grondrechten der bevolking erken nen (democratie, vrijheid, godsdienst, rechten der minderheden). 2.' De Soendanese staat zal geen grotere beperkingen aan de werk zaamheid van vreemdelingen stellen dan in geheel Indonesië worden op gelegd. 3. In afwachting van een constitu tionele hervorming erkent de Soen danese staat de souvereiniteit van Nederland in geheel Indonesië. DE PASOENDAN BEWEGING. De Pasoendan-beweging geeft uit drukking aan een streven, dat reeds vóór de oorlog onder cfcp bevolking van West-Java leefde. Van Cheribon tot in Bantam voelde de autochthone bevolking door culturele en andere factoren zich steeds meer afgescheiden van de Javanen, zoda; na 't uitroepen van de republiek weerstand ontstond tegen het gevahr van een suprematie door Javaanse intellectueelen. Voorarristaande Soendanese figu ren hebben onlangs verklaard, dat, indien de Soendalanden nog niet in staat zijn met een eigen bestuur, een zelfstandige positie in te nemen, zij de voorkeur geven aan een voorlopige samenwerking met de Nederlanders, teneinde de Soendainezen rijp te ma ken voor werkelijke zelfstandigheid i.p.v. een schijnbare „onafhankelijk heid" onder Javaanse overheersing. Dit streven loopt parallel met het geen elders in de Archipel valt waar te nemen, bijv. in Zuid-Borneo, waar de Groot-Dajak-raad verklaarde bij gebreke van eigen mensen liever ge steund te worden door Nederlandse bestuursambtenaren dan geregeerd $oor Bandjarezen. De onder Nederlands gezag levende Soendanese bevolking van de West- Javaanse gebieden, bedraagt naar schatting 2.600.000, waarnaast 263.000 Chinezen en 80.000 Europeanen De totale onder republikeins gezag staan de bevolking van de Soenda-landen bedraagt circa 10 millioen, waarin het aantal Europeanen practisch te ver waarlozen is en het aantal Chinezen ten hoogste 280.000 bedraagt. Langgadjati opent de mogelijkheid voor bepaalde bevolkingsgroepen zich vrij uit te spreken over de plaats, welke zij in de nieuwe staatkundige structuur wensen. De verplichting om deze vrije democratische uitspraak toe te staan geldt zowel voor Nederland als voor de republiek. Het feit, dat het gezag van de republiek de facto erkend is, betekent niet, dat de be. volkingsgroepen, die thans binnen re publikeins gebied leven, geen recht hebben op een dergelijke uitspraak. De Pasoendan heeft er reeds in twee requesten bij de Commissie-Ge neraal op aangedrongen, dat aan de Soendalanden een eigen status wordt verleend. Indien dit op grond van een vrije uitspraak der bevolking zou wor den ingewilligd, dan zou men mede werking van de republikeinse rege ring een regeling tot stand komen op dezelfde voet als ten opzichte van West-Borneo is geschied. De Commis sie-Generaal heeft zich hierover nog niet uitgesproken, doch het vraagstuk wordt thans door de beide delegaties bestudeerd. „De Nieuwe Gids" deelt mede, dat volgens een nog niet bevestigd be richt, Cyriel Verschaeve enige da gen geleden in Zuid-Afrika overle den zou zijn. Hij zou aldaar een jaar onder speciale "bescherming van pre mier Smuts, vertoefd hebben. LEIDERS DER I. G. FARBEN IN STAAT VAN BESCHULDIGING. De Amerikaanse hoofdaanklager te Neurenberg, generaal-majoor Tel ford Taylor, heef- de 24 leiders van de I. G. Farben Industrie, het gewel dige Duitse concern voor chemische producten, er van beschuldigd, deel genomen te hebben aan de voorbe reiding van het voeren van een aan valsoorlog. Zij worden er voorts van beschuldigd, oorlogsmisdaden te heb ben bedreven en misdaden tegen de menselijkheid door deel te nemen aan het laten verrichten van slaven arbeid door millioenen buitenlandse arbeiders en het leegplunderen van bezette landen. Toen de Nazipartij in de verkiezin gen voor de Rijksdag in November 1932 2 millioen stemmen had verlo ren en de toekomst van de partij on zeker was, aldus gaat de beschuldi ging voort, deed Hitier een beroep op de groot-industriëlen- In de zo mer van 1938 bereidde de I. G. Far ben de chemische oorlogsvoering met „bijzondere intensiviteit voor. „Het waren deze beschuldigden en ande ren, als zij en niet de onverant woordelijke nazifanatici en op gewe ren verzotte straatterroristendie de voornaamste oorlogsmisdadigers waren". AANVAL OP GEVANGENIS VAN ACRE. „Irgoen" bevrijdde haar „krijgs gevangenen". Uit de gevarsgenis van Acre in Noord-Palestin a, waar onlangs Dov Gruner en drie andere Joodse ver zetslieden zijn terecht gesteld, zijn gisteren 250 Joodse en Arabische ge vangenen bevrijd. De Joodse verzets organisatie „Irgoen Zwai Leoemi" heeft een aanval gedaan op de ge vangenis «n is erin geslaagd haar krij g ev au gen en" na een hevig vuurgevecht te laten ontsnappen. Het merendeel der ontsnapten be vindt zich nog altijd, op vrije voeten, ondanks alle pogingen van de Pa lestijnse politie hen te vinden. De meeste ontsnapten zijn gevlucht in' gestolen legervoertuigen. De gevan genis werd met automatische wapens aangevallen, nadat de wegen en bruggen in de omgeving met mijnen waren versperd. EXECUTIE KAMPSTAF RAVENBRUECK. In eèn officiële Britse verklaring wordt medegedeeld, dat de overige vijf leden van de kampstaf van het concentratiekamp Ravensbrueck Vrij dag en Zaterdagmorgen vroeg zijn geëxecuteerd. e drie vrouwen, Dorothea Binz, Greta Bosel en Elisabeth Marshall zijn Vrijdag geëxecuteerd, en de vijf mannen, Johann Schwarzhuber, Lpdwig Ramdohr, Gustav Binder, Gerhard Schidlausky en Rolff Ro senthal Zaterdag. ïooooooooooooooooooooooooooooooooo ■JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOO BUITENLAND. De havenarbeiders van Glasgow hebben besloten het werk weer te hervatten, dat zij 6 wéken geleden hadden neergelegd wegens het ont slag van enige „overbodige" kamera den. Water Jalcobi, vroeger hoofd van de Duitse Sicherheitsdienst en orga nisator van de Gestapo in Tsjecho- Slowakije, is te Praag tot de strop veroordeeld. Het vonnis is inmiddels voltrokken. In Costa Rica (Middel-Amerika) is een vliegtuig van de binnenlandse dienst in vlammen opgegaan. De tien passagiers kwamen om het leven. Meer dan 30.000 meisjes uit 22 landen van alle werelddelen nemen deel aan een bedevaart naar O. L. Vr. van Fatima in Portugal om een ware vrede af te smeken. Een afdeling van 800 man uit Joego-Slavië is het Grieksche dorpje Kastenoessa binnen gedrongen en heeft 50 inwoners gedood, huizen dn brand gestoken en he' tvee wegge voerd. Volgens mededeling van de we duwe van Todt, de stichter van de be. ruchte Organisation Todt, is deze in dertijd op bevel van Hitier door een geesceneerd vliegtuigongeluk uit de weg geruimd. Hij zou de nazi-leiders gewaarschuwd hebben voor een oor log met de Ver. Staten. BINNENLAND. Een drukker van valse bonnen te Haarlem is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, 1 y3 jaar Rijkswerk inrichting en 5000 gld. boete. Te Hengelo zijn twee vrouwen gearresteerd, die hebben bekend een pasgeboren kind om het leven te heb- ben gebracht. Terwijl het kind nog leefde, hadden ze .het in het water geworpen. Te Zwolle heeft de politie een o2-jarïge vouw gearresteerd, die reeds voor de tweede maal had ge poogd haar man' door rattenkruid te vergiftigen. De man had het bijtijds gemerkt. Het doodvonnis, uitgesproken tegen J. 3erendsen, wiens gratiever zoek door de Koningin was afgewe zen, is Zaterdag voltrokken. Te Rotterdam is een 5-jarig meisje op de Berglaan in brand ge raakt doordat zij te dicht bij een electrische kachel kwam. In zeer ernstige toestand is het kind anar het ziekenhuis gebracht. Bij het oversteken van de weg is te Bussum een 3-jarig zoontje van de familie Hazelaar door een auto overreden en gedood. MINISTERS BEEL EN JONKMAN TE KARATSJI. De Nederlandse ministers Beel en Jonkman zijn Zondagavond 4 Mei per vliegtu.g te Karatsji aangeko men om Maandagmorgeen door te reizen naar Batavia. Rede van Prins Bernhard Hoeveel Padvinders zijn er? Zaterdagmorgen heeft Prins Bern hard in „Royal" te 's-Gravenhage met een korte toespraak de natio nale padvindersraad geinstalleerd. De hoofdcommissarissen van de „Nederlandse padvinders" van de „verkenners van de katholieke jeugdbeweging", de heren W. C. Roest van Limburg en H. F. M. ba ron van Voorst tot. Voorst hebben daarna namens beide organisaties hun grote ingenomenheid betuigd met de welwillendheid van de prins de raad te installeren. Prins Bernhard zeide bij de instal latie van de „natnonale padvinders- raad" o. m. het volgende: .,In padvinderskringen zal men on getwijfeld met vreugde hebben ver nomen, dat „de Nederlandse pad vinders" en „de verkenners van de katholieke jeugdbeweging" onlangs besloten ipt het weder instellen van de nationale padvindersraad, waarin reeds voor de oorlog deze beide or ganisaties met elkaar samenwerk ten aan de behartiging van die be langen, welke op gemeenschappelijk terrein lagen. Alle principiële opvattingen zul len ook bij deze hereniging volledig tot haar recht kunnen komen. In ons volk leeft nu eenmaal een ver scheidenheid van opvattingen op geestelijk gebied, en in een beweging welke ruim 100.000 Hollandse jon gens omvat, moeten deze dus tot haar recht komen. Bij drommen hebben de jongens zich aangemeld sedert de bevrijding; bij duizenden moesten ze worden af gewezen, omdat er geen plaats was in het padvinderscorps, waarvan- de capaciteit wordt bepaald door het aantal volwassenen, dat zich be schikbaar stelt Voor het geven van leiding. Thans wordt aan honderden jon gens wederom de gelegenheid om dit spel te spelen ontnomen, omdat zoveel leiders onder de wapenen werden geroepen. Is het teveel ge vraagd aan hen, die niet onder dienst moeten, om de taak van hen, die naar Indië vertrekken over te ne men en de leeggekomen plaatsen aan te vullen? De toekomst van het land is erbij gebaat de jeugd heeft de goede wil getoond, zij heeft recht op onze liulp. Duizenden padvinders, en welpen, afkomstig uit alle delen van het land hebben een demonstratie van hun vaardigheid in het „spel van verkennen" op de A. D. O.-sportter reinen gegeven. De Prins hield een hartelijke toe spraak tot de jongens. Hij spoorde hen aan het spel van verkennen goed te rpelen. Doelend op de weer tot stand gekomen nationale padvindersraad zeide Z. K. H. o. m.: „alles wat de eenheid van ons volk op gezonde wijze bevordert, kunnen wij hartelijk toejuichen". De Prins zeide voorts doende te zijn om het padvindersuniform wet telijk beschermd te krijgen. Hij is hierover in briefwisseling met de minister van justitie. Het zijn juist de zogenaamde „wilde" padvinders clubs, die de organisatie voor de oorlog vaak in discrediet brachten. De padvinderij hier te lande telt 2700 groepen, waarvan 1700 voor ka tholieke verkenners en 1000 algeme ne groepen. Er zijn in totaal 140.000 leden. De N. P. V. telt 17.000 welpen, 24000 ver kenners, 2200 voortrekkers en 4500 leiders. De katholieke organisatie telt 30.000 v/elpen, 35.000 verkenners, 4000 voortrekkers, 9000 leiders en 1500 aalmoezeniers. In totaal zijn er 150 zeeverkenners- groepen, waarvan 80 R.K. en 25 iuchtverkennersgroepen waarvan 8 R. K. 80000006 Humoristische Avonturen-roman, door: LEROY SCOTT. 35)» Wat kon mevrouw De Peyster op zoiets zeggen? Ze keek de man aan, een brede grijns lag om zijn mond, hij had. nü wezenlijk veel van de dra kenkoppen, die vaak de randen van fonteinen sieren. Zijzelf was haast geen mens meer. Was me dat een leven! Al hare zenuwen waren ge spannen tot het uiterste* t ..Komaan, meisjes? Wat zeg je daar nu op?" klonk weer de gehalte stem. Mevrouw De Peyster kon voorlo pig niets zeggen. Maar de jongeman, trots op zijn vindingrijk brein, drong opnieuw aan. ..Ik ik kan het niet doen", welde haar in angst van de lippen. „Kan je het niet doen?" praatte hij haar verbaasd na. „Maar weet je wel wat je verspeelt?" „Ik zeg nog eens, ik kan het niet doen", zei mevrouw De Peyster. „En waarom niet?" Ze zweeg. Toen stond hij op met een minzame glimlach. „Enfin, we zullen het hier voorlo pig bij laten. Ik begrijp het wel, het overstelpt je een beetje, zo iets heb je nog nooit eerderbij de hand ge had. Maar komt tijd, komt raad. Je moet natuurlijk eerst wat aan het plan gewennen. Ik twijfel er niet aan of je zult me binnen een paar uur volkomen gelijk geven", ging hij ver trouwelijk voort. „Kijk eens hier, je hebt geld nodig en ik kan het je ge ven. En om te voorkomen, dat je het ergens anders zou gaan zoeken, zal ik zo vrij zyn, dit aardige kettinkje voor alle zekerheid mee te nemen". En het bewuste sieraadje verdween in een zijner zakken. „Adieu, dames, denk er nog eens over na; over een half uurtje kom ik terug. Tot ziens!" Weg was hij. „Goddank, alleen!" 20 ghig net mevrouw De Peyster door het hoofd. „Zij zou wel aan het plan gewennen!" had hij gezegd. Nu, dat lek er voorlopig nog niet veel op! Integendeel, het kwam haar met de minuut ijselijker voor! Zij zag zich bezig om zijn plan te volvoeren. Zij zag zich al ten prooi aan de schande en de spot van de halve stad, als de zaak aan het licht kwam! Neen, neen het ging niet! Wie had er ooit ge hoord, dat aan een vrouw zulk een voorstel werd gedaan.... En al die weken, ja maanden nog, moest zij het gezelschap van die man om zich heen verdragen! Wanhopig richtte zij zach op en ging rechtop zitten. „Mathilde, je begrijpt, wij kunnen onmogelijk met deze man in een en hetzelfde huis wonen". „Natuurlijk niet, mevrouw", be aamde de getrouwe. „Wij moeten weg, en wel, voor hij terug komt". „Natuurlijk, mevrouw3', zei ze nog eens. „Maar waar wilt u heen?" „Alles is goed, mits we maar van hem af zijn". „Maar de betaling, mevrouw?" riep Mathilde uit, die geen twintig jaar achtereen de huishoudkas van haar mevrouw had beheerd, zonder daar uit de les te trekken, dat men nergens zonder geld klaar komt „Ziet u eens, wij hebben nog drie en twintig cent in kas, wij weten dat daar voorlopig niets bij komt en wij komen nergens klaar zonder bagage. Begrijpt u mij reu? Wij kunnen hier niet blijven en wij kunnen nergens anders heen". Zo was het inderdaad. En weer za ten zij tegenover elkaar en weer ke ken zü elkaar in de ogen en die ogen, begonnen hoe langer hoe spookachti ger te staren. Eindelijk scheen mevrouw De Pey ster tot een besluit te zijn gekomen, I maar men kon haar aanzien, het was een besluit, dat de wanhoop haar in gaf. „Mathilde, we moeten naar huis terug!" „Naar huis terug, mevrouw!" gil de ze meer dan ze zeide. „Er zit niets anders op. Ik zal zien mijn zitkamer binnen te sluipen, sluit de deur af en kom er al dien tijd niet uit Jack behoeft er nooit iets van te weten, dat ik in huis ben". „Maar mevrouw heeft u wel ge dacht, wat een gevaar er aan vast zit?" „Dat gevaar is betrekkelijk. ^Kes is beter dan dit". „Ik geloof, dat u gelijk hebt, me vrouw! Maar ik zou toch wel heel graag willen weten, hoe, of die zaak nog tot een eind moet komen!" riep ze zenuwachtig uit. Geen vijf minuten later slopen twee diep gesluierd sombere ge daanten de trap af en in het rechte lijk duister gingen zij de stre- XII. WEER THUIS. Daar stonden ze dan weer op straat in de triestige nare regen! Be hoedzaam keken ze naar alle kanten om zich heen en hoe meer ze hun doel naderden, des te voorzichtiger werden ze. Eindelijk stonden ze weer in 'het portaaltje onder de rijke stoep van no. 13 Washington Square. Mat hilde haalde de sleutel te voorschijn en ontsloot de deur. Meteen waren ze binnen en deden de deur weer dicht. Een ogenblikje stonden zij ademloos te luisteren, maar geen ge luid drong tot hen door. Er heerste een absolute volkomen stilte in de vorstelijke woning. En onwillekeurig sloegen zij de armen om eikaars hals, want de lotgevallen van de laatste dagen hadden de grootheid en trots van mevrouw De Peyster lelijk aan getast. Zo bleven zij een poosje te gen de muur geleund staan en waag den het even te genieten van de be trekkelijke rust. En de gedachten van mevrouw De Peyster liepen vooruit; zij zag zich reeds in 'haar heerlijke gerieflijke sui te. Nog een ,paar minuutjes; even de trappen op zij kon dit best zo doen dat Jack er niets van zou horen, en dan zou zij weer in haar eigen ka mers staan! Een heerlijk bad. Haar eigen bed! Gemakkelijke luie stoelen! Schoon linnengoed! O, wat zou ze voortaan van al die kleine gerieven dubbel genieten!. Uiterst behoedzaam slopen zij door de gangen van het onderhuis, toen de diensttrap op, de deur open en zdj stonden in de rijke hal van de eerste verdieping. Nu voorzichtig de grote trap op naar de zaal-verdieping. Maar nu liepen zij over dikke tapijten en dikke lopers, zodat ieder geluid' van van hun schreden gedempt werd. Zij zouden juist de laatste trap gaan be stijgen, de trap. die voerde naar eigen appartementen, waar haar vrede, waar haar de volkomen veiligheid wachtte, toen plotseling een heftige ruk aan de keukenbel alle illusies van rust stoorde en hen opnieuw aan het beven en rilen bracht. Tegelijk werd er woest geklopt op de deur, waardoor zij zo juist waren binnen gegaan en ook de grote voordeur. „Mathilde! Wat nu weer. Wat kan dat betekenen?" „De politie, mevrouw! Zij hebben ons hier zien insluipen". Zij gunden zich geen tijd meer voor verdere discussie en gooiden alle voorzichtigheid over boord. Hollend vlogen zij de trap op tot eensklaps een stem van boven uit de duisternis riep: „Sta of ik schiet!" Zij herkende Jack's stem en bleven staan. „Wiie is daar?" klonk weer de stem. 't Bleef stil; ze grepen elkaar nog eens zo stevig vast. „Wie daar?" klonk opnieuw van boven. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2