3)e Êeicbe Sou/tont Min. Beel en Jonkman vertrokken Ramadier vraagt een vertrouwensvotum Onafhankelijkheid Soendalanden De Sicherheitsdienst en de Katholieke kerk ZATERDAG 3 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EJN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11078 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Bescherming van persoonlijkheid (5 Pater Riquet S.J. besluit zijn pro gram: „5. Het laatste punt is de zorg voor en de eerbiediging van de mense lijke persoonlijkheid. Het zal steeds noodzakelijk blijken, het beginsel van persoonlijk eigendomsrecht on aantastbaar te handhaven, niet slechts voor wat de verbruiksgoede- ren betreft, doch ook voor wat be paalde productie-middelen aangaat, die verkregen zijn door spaarzaam heid en arbeid. Het is noodzakelijk binnen de werk-gemeenschappen een maximum aan persoonlijk leven te garanderen voor de ontwikkeling van de geestelijke méns". Een maximum aan persoonlijk le ven garanderen! Dit is een beginsel, dat lijnrecht staat tegenover alle to talitaire, nationaal-socialistische, communistische strevingen een beginsel, dat ook in botsing komt met de zucht naar nationalisatie en socia lisatie van bedrijven, zonder dat daarvoor in ieder afzonderlijk geval een reden van algemeen belang kan worden aangevoerd een beginsel, dat wij bij de opbouw ener nieuwe samenleving nooit zullen mogen prijsgeven. "^elkens weer zullen wij voor fei ten' worden geplaatst, waarbij wij voor de toepasing van dit beginsel in de practijk zullen moeten opko men. En wij zullen daarbij moeten ontwijken enerzijds het liberaal indi vidualisme en anderzijds het socialis me. het eigenlijke socialisme in de oude zin van het woord. De zorg voor en de eerbiediging van de menselijke persoonlijkheid meet staan in het midden van alle politieke en sociale hervormingen. Wij hebben nu trch wel gezien, waartoe leidt een politiek en sociaal stelsel, waarin de mensen in een kudde-geest worden bijeengehouden; waarin het geestelijk leven van de mens niet tot volledige beleving kan komen J De reactie hierop mag niet zijn een ongebonden vrijheid, die ten slotte óók het geestelijk leven van de massa doodt, maar een afweer van alle vrijheids-beperking, welke niet als positief en objectief vaststaand doel heeft.... de vrijheid te be schermen. Indien wij dit beginsel klaar voor ogen houden en daaruit de conse quenties weten te trekken, dan zal een gelukkiger samenleving worden opgebouwd. Kerk en Echtscheiding ÏN het brandpunt van heftige dis cussie staat een uitspraak van de Synode der Ned. Herv. Kerk inzake echtscheiding. De Synode wenst, dat huwelijken van personen, van wie een vorig huwelijk niet door de dood is ontbonden, niet kerkelijk worden ingezegend. De z.g. classicale verga deringen zullen in Juni him goedkeu ring aan deze bepaling moeten hech ten, om haar kracht van wet te kun nen verlenen. Weigeren predikanten en ouderlingen in overgrote meerder heid dat te doen, dan gebeurt ex niets. In „De Leidsche Post" wijdt A. B. C. een beschouwing aan bedoeld voor stel van de Synode, waarover al heel veel gedisputeerd is. Hij schrijft o.m.: „Wij moeten eerlijk bekennen, dat wij geen onverdeelde bewon deraars zijn van het synodale be sluit. Dat er in zulk een periode van geestelijke en morele vervlak king, als welke wij beleven, door de Kerk een getuigenis gegeven wordt, kan slechts onze waarde ring hebben. Dat de Kerk op^ komt voor de onontbindbaarheid van 't huwelijk is haar plicht en haar recht. Een gezond huwe lijks- en gezinsleven komt de volksgemeenschap ten goede. Daartegen gaat ons bezwaar dus niet. Integendeel, wij zijn er dank baar voor, dat deze dingen dooi de Kerk gezegd worden, en dat op de gevaren gewezen wordt." Waarom is de schrijver dan tegen het voorstel van de Synode? Hij heeft, zegt hij, geen goed woord over voor „al te lichtvaardige echt scheidingen en nog oppervlakkiger tot stand gekomen tweede huwelij ken". Maar: „Neemt 't geval, dat een vrouw door haar man op een schandelijke manier bedrogen is. en dat een normaal huwelijksle ven volkomen buiten haar schuld onmogelijk is geworden en deze vrouw vindt een andere man, met wie ze weet gelukkig te zullen zyn, mag dan de Kerk aan zo'n vrouw de zegen van Christus onthouden en dat twee de huwelijk als het ware diskwa lificeren?" Deze vraag beantwoordt de schrij ver in „De Leidsche Post" ontken nend. Wij hebben er, eerlijk gezegd, ver wonderd over gestaan, toen wfj deze mening van de door ons om zijn hel der inzicht en nuchter oordeel zo ge waardeerde schrijver A. B. C. lazen' Ziet hij dan niet in. dat de Kerk moeilijk zal kunnen beoordelen, of een haar voorgelegd geval werkelijk Bij de herdenking van onze bevrijding. Z.H.Exc. Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond ontving Z.K.H. Prins Bernhard toen deze een tocht door het bevrijde gebied maakte Toegejuicht door een geestdriftige menigte doet de Bisschop de Prins uitgeleide. Vijf ministers en een oud-minister waren hedenochtend vroeg reeds in het pasagiersrestaurant van Schip hol. Minister-president, dr. L. J. M Beel was reeds om kwart voor vijf gearriveerd Tien minuten later reed de auto van de minister van Over zeese gebied sdeelen, mr. J. A. Jonk man, voor de douaneloods Indië. Be halve deze twee ministers, die teza men met oud-minister J. W. Albarda en dr. H. M. Hirschfeld, die als fi- nancieel-economische adviseurs mee reizen, en mr. Th. H. Bot van de af deling voorbereiding staatsrechterlij ke hervormingen van het ministerie van overzeese gebiedsdelen voor eeh oriëntatiereis naar Indonesië ver trekken, waren aanwezig lt, kolonel A. H. J. L. Fievez, minister van oor log, kapitein luit. ter zee J. J. A Schagen van Leeuwen, minister van marine, de heer Neher, minister van wederopbouw en volkshuisvesting •en prof. dr. C. P M. Romme, voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. Voorts waren vele fa milieleden, onder wie het dochtertje van minister Beel en een heel leger journalisten en fotografen naar Schiphol getogen om het gezelschap uitgeleide te doen. Op vragen van de aanwezige jour nalisten zeide minister-presid it Beel te verwachten, dat de reis drie weken zal duren. „Ik kan in dit-stadium natuurlijk geen verklaringen afleggen" al dus dr. Beel. „Ik sluit mij volle dig aan bij de uitlatingen van minis ter Jonkman tegenover het ANP Wanneer ik terugkom, hoop ik u echter het een en ander over ons werk in Indonesië te kunnen vertel len". Even voor het vertrek der ministers zo serieus is als hier geschetst? En, als de Kerk dat wèl zou kunnen, zul len er dan niet zulke „serieuse" ge vallen gemaakt of gefantaseerd wor- dep, zoals dat ook feitelijk gebeurt door velen, die een echtscheiding voor de burgerlijke wetgever er door willen krijgen? En zou het aantal oppervlakkig gesloten huwelijken niet nóg grooter worden, als men weet, dat óók de Kerk echtscheiding kan toelaten? Als men antwoord wil geven op deze vragen, dan wordt toch o.i. wel duidelijk, dat het algemeen belang vordert, dat een geldig gesloten hu welijk alleen door de dood van een van beide partijen moet kunnen wor den ontbonden. De naar onze overtuiging ver keerde conclusie van de schrijver in .De Leidsche Post" heeft als sympa- tieke ondergrond: medelijden met de slachtoffers vin waarlijk „onmoge lijke" huwelijken. Wij voelen natuur lijk mee met die slachtoffers. Maar hier moet toch het persoonlijk be lang wijken voor wat het algemeen belang noodzakelijk maakt. De Katholieke Kerk heeft altijd vastgehouden aan de eenheid en on verbreekbaarheid van het huwelijk. Zy kan om gewichtige redenen de samenleving opheffen, de band ont binden kan enkel de dood. De Ka tholieke Kerk baseert haar houding op de Heilige Schrift (I Cor. 7 3-5) en kan zich daarbij beroepen op een naar onze mening klaarblijkelijke eis van het algemeen belang. Dr. Beeel zeide desgevraagd, dat behalve Java ook bezoeken aan Ma kassar op Celebes en Pontianak op Borneo op het programma staan. „Of we deze plaatsen zullen bezoe ken hangt van de omstandigheden af", aldus dr. Beel. De minister-president onderhield zich geruime tijd met gezagvoerder G. Bax, die de NL 304 van de Ne- therland Government air Transport naar Batavia zal vliegen. Voor zijn vertrek schreef dr. Beel in het KLM- gastenboek: ,,Ik ben van trots ver vuld over de prestaties van de KLM". Om vijf minuten over zes kwam het' toestel van de grond los. IN DE FRANSE ASSEMBLéE heeft de socialistische premier, Paul Ra- madier een motie van vertrouwen in zijn loon- en prijspolitiek inge diend. ;,Als de Assemblée het met me eens is, zo zeilde hy, laten we dan op de ingeslagen weg voortgaan; zo niet, laat dan iemand anders de ver antwoordelijkheid overnemen." „Het lot van de Republiek staat op het spel" Hij herinnerde er aan, dat de vak beweging zich er vorig jaar mee ac- coord heeft verklaard, dat er vóór 1 Juli geen verandering in de lonen zou worden gebracht. Een val van de franc zou de import ernstig in ge vaar brengen, hetgeen zijn terugslag zou hebben op de voedselvoorziening. Het volk moet de waarheid weten en het gevaar beseffen. Ramadier werd luide toegejuicht, behalve door de communisten. Ramadier zeilde nog, terwijl hij de vertrouwenskwestie stelde, dat er ditmaal geen dubelzinnigheid moet zijn, zoals enige weken geleden bij de kwestie Indo-China, toen de com munistische ministers de regering steunden en de communistische Ka merleden zich van stemming onthiel den. De ministeriële solidariteit gaat vóór alles en dat zal zo blijven. Ik doe een beroep op allen, want het lot van de republiek staat op het spel." Deze woorden worden uitgelegd als een laatste beroep op de communis ten een breuk in de huidige coalitie te vermijden. V ooraanstaanide communisten wens ten zich er in de wandelgangen niet over uit te laten of de partij voor of tegen zou stemmen. Het kan als vaststaand worden aan genomen, dat, wat er ook gebeurt, de communistische ministers niet zullen aftreden. Hoe het nu precies staat met de uitroeping van de onafhankelijkheid van de Soendalanden, is nog niet ge heel duidelijk. Gisteren zou volgens een Reuter-correspondent dr. van Mook verklaard hebben, dat in de door de Nederlanders gecontroleer de zones van West-Java waarschijn lijk verkiezingen zullen worden ge houden, waarbij beslist zal worden, of de Soendalanden, een gebied van 12 millioen inwoners, een van de lm donesische republiek onafhankelijk^ staat zullen worden. De Pasoendan partij, welke onafhankelijkheid vraagt, heeft besloten op een massa vergadering Zondag a.s, de onafhan kelijke staat uit te roepen. Dr. van Mook was van mening, dat deze pro clamatie zou geschieden in de vorm van een request en dat de ontwikke ling der gebeurtenissen in het door de Indonesiërs gecontroleerde gebied van West-Java afhankelijk zou zijn van de mate van democratische ge zindheid bij de republiek. Tenslotte verklaarde de lt. gou verneur-generaal, dat de Pasoendan- partij nog geen steun van de Neder landers had ontvangen, doch dat zij naar zijn mening terdege reden van bestaan had. GEEN GEVECHTEN OP MIDDEN-JAVA. De republikeinse minister van voor lichting, Moh. Natsir. heeft het be richt, dat in Midden-Java en in de omgeving van Djogjakarta gevechten zouden plaats hebben tussen twee Soendanese divisies, tegengesproken. De incidenten, die zijn voorgevallen tussen Cheribon en Batavia, zo ver klaarde de minister nader, staan in geen enkel verband met de Soenda nese beweging. De toestand in deze streek was trouwens reeds gestabi liseerd. Als er vóór Zondag geen oplossing wordt gevonden, kan Ramadier in de noodzakelijkheid komen te verkeren het ontslag van het gehele kabinet aan te bieden. Zondagmorgen zal over de motie van vertrouwen gestemd worden. STAKING BIJ RENAULT WORDT VOORTGEZET. Employé's van de Renaultfabrie- ken hebben heden bij stemming be sloten hun staking voor loonsverho ging voort te zetten. Deze staking is. zoals men weet, de directe aanleiding tot de Franse crisis geworden. In to taal staken er ongeveer 30.000 arbei ders, van wie er slechts 21.000 aan de stemming deelnamen. Ruim 1500 stemmen werden blanco uitge bracht of waren ongeldig. In navolging van de Renaultfabrie- ken heeft de vakvereniging van ar beiders in de ijzer- en staalindustrie, die 300.000 leden telt en waarin de communisten grote invloed hebben, besloten onmiddellijk een verhoging van 10 frs. per uur op de productie- premies te eisen. Deze eis wordt vandaag aan de werkgevers voorgelegd en Dinsdag wanneer hun beslissing bekend is, zal worden overwogen hoe te han delen. Naar wordt aangenomen, zal een afwijzende houding van de werk gevers leiden tot een algemene sta king van de 300.000 staalarbeiders in Parijs en omstreken. VITTORIO MUSSOLINI IN ARGENTINIë De Argentijnse politie heeft thans bevestigd', dat Vittorio Mussolini, zoon van wijlen de Italiaanse dicto- tor, zich in Argentinië bevindt. Mus solini Jr. heeft zich aangemeld en zijn zaak voor de immigratie-autoritei ten gebracht. Het ministerie van bui tenlandse zaken en de afdeling voor immigratie had tot nog toe ontkend iets van zijn verblijf in Argentinië te weten. Vittorio Mussolinie is met verschil lende anderen clandestien uit Genua vertrokken en heimelijk in Uruguay aan land gegaan. Vandaar heeft hij zich eveneens heimelijk naar Argen tinië begeven, .waar hij 29 Maart j.l. aankwam. Het heeft de schijn daar geen en kele diplomatieke actie tegen hem is ondernomen, dat Vittorio Mussolini zonder moeilijkheden een verblijfs vergunning zal worden verstrekt. De bezetter vormde zich een beeld door middel van „Stimmungsberichte" DELANGRIJKE documenten, die" de Sicherheitsdienst over de Katho- lieke Kerk in Nederland had verzameld, zijn kort voor de bevrijding, in September 1944, naar Duitsland overgebracht. Maar dank zij de op sporingsijver van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, zijn be langrijke dossiers achterhaald en naar ons land teruggebracht. Zij staan nu ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten. Drs. L. de long,,chef van het Rijksinstituut, was zoo vriendelijk, deze stukken ons ter inzage te geven en ons toestemming te verlenen, daaruit een en ander te publiceren in de ongetwijfeld belangstellende katholieke dagbladpers. d"\P wat men zou kunnen noemen „luchtige" wijze heeft het Reichs- ■miniiterium te Berlijn zich laten voorlichten over de gedragingen van de Kerken. Bij de Rijkscommissaris Seyss Inquart kwamen alle draden samen. Hij werd terzijde gestaan door de Commisiaris-Generaal voor bestuur en justitie, dr. Wimmers. On der diens departement stond een af deling „Erziehung und Kirchen", waarvan Oberregierungsrat dr. H. Schwarz de leider was. Op zijn beurt was de S.D.'er Heinz Till uit Kassei meer in het bijzonder belast met het toezicht op de Kerken. Ook hier was het een kwestie van ambtelijke ver houdingen. Hoe belangrijker een bepaalde kwestie was,' en dat was die van de Kerken ongetwijfeld, hoe hoger de beslissing werd genomen. Desnoods werd een beslissing voorgelegd aan Hitier zelf. Merkwaardig in deze zaak van de Kerken is wel, dat alle, tot het nemen van beslissingen be voegde personen, leden van de S.S. waren, hetgeen betekent: een anti kerkelijke tendentie, meer bepaald een anti-katholieke. Het gevonden feiten-materiaal is daarvan een juiste afspiegeling, want een belangrijk deel van de m- inhoud der gevonden dossiers over de Kerken betreft de ïtoomsch Ka tholieke. Kennelyk om zich beter te kun nen oriënteren, had men een uitge breide voor-studie gemaakt over de organisatie van de Kath. Kerk en over haar verhouding tot de Staat. Daartoe had men de Pius-almanak van 1941 en 1942 als handleiding ge nomen en daaruit letterlijk vertaald wat geschreven was over de verhou- ring van Kerk en Staat in Neder land en de Overzeese gebiedsdelen. Verder had men als vertrouwens man ingeschakeld de Pfarrer W. Muller, die in ons land' de zielzorg van de katholieke Duitse soldaten op zich had genomen, en die zijn brie ven rustig eindigde met een „Heil Hitier". Deze priester stond in gere geld contact met de „Leiter des Reichsverbandes für das katholiche Deutschtum im Ausland", waarvan A Buttner Vorstand was. Aan die zielzorg werd in de eerste tijd niet veel geld ten koste gelegd. Over een kwartaal vonden wij slechts 5750 Mark uitgetrokken, waarvan een priester in Rotterdam 1500 "Mark kreeg, maar bijvoorbeeld die in Haarlem slechts 400. Wel belangstelling, maar geen haast. ^TRIJWEL alles, wat de Kerk raak- te, had de belangstelling der Duit sers. Zo berichtte de Sicherheits- Polizei 5 Mei 1942 aan Berlijn, dat in het Bisdom van Den Bosch een Coadjutor zou worden benoemd, in de persoon van Mgr. W. P. A.' M. Mutsaerts. Een uitvoerige biografie werd daarbij overgelegd. Haast maakte men echter niet. Op 14 Juni 1941 schreef onze Aartsbis schop aan het Reichsministerium in Berlijn over de gebrekkige zielzorg ten behoeve van de geïnterneerde Nederlandse katholieken in het kamp Buchenwald. Het antwoord kwam ruim acht maanden later, namelijk 4 Maart 1942. Daarin werd toege staan, dat een geinterneerd priester daar de H. Mis mocht lezen; het hou den van predicaties was hem noch tans verboden. Onder het stempel „geheim" wer den in een afzonderlijk dossier op genomen uittreksels uit de meeste herderlijke brieven van het Hoog waardig Episcopaat. De Perschef aan het Rijkscommissariaat, Janke, had ze vertaald en verspreid. In Ber lijn constateerde men dan de nodige aanvallen op het nationaal-socialis- me en rapporteerde daarover aan Seyss Inquart. Merkwaarig jn dit verband is zulk een rapport van 10 Maart 1941, naar aanleiding van de herderlijke brief van 26 Januari. Daarop antwoordde Schwarz 22 Maart aan de Rijkscom missaris, dat wegens de inhoud van die brief verschillende maatregelen waren gene men, die de katholieken toen aan de lijve hebben ondervon den. Die maatregelen hadden betrek king op de confessionnele school: „den geistlichen und ordensangehö- rigen Lehreren werden 40 ihres Lehrersgehaltes genommen und dafür die Anstellung von 2200 Arbeitslosen Junglehreren ermöglicht worden". Er zijn toen volgens opgave van Schwarz rond' 1200 geestelijke school hoofden uit him ambt ontslagen. Vol gens diezelfde heer Schwarz zouden njoor bevolking en pers („auch der kirchlichen" heet het deze maatrege len „mit Ruhe und Massigung und zum Teil mit grosser Genugtuung aufgenommen" hebben. Een ander staaltje van kennelijke bluf troffen wij in het hoofdstuk „sa menwerking van Duitse en Neder landse geestelijken". Vertaald luidt het aldus: interessant is de vermel ding, dat in Rotterdam, tegen den wil van de Bisschop van Haarlem, Duitse en Nederlandse geestelijken op een muziekavond willen samenko men, om daardoor een volkse toena dering van de katholieke geestelijk heid in te luiden. Over het resultaat van deze samenkomst hebben wij. merkwaardig .niets teruggevonden. De Duitse school. |"\E nati-soc. Lehrerbund in de kring Kerkrade was zoo attept geweest, zowel op 26 Januari als 24 Februari 1941 een afdruk van de op die dagen in alle kerken voorgele zen herderlijke brief door te zenden aan den Gauhauptstellen-leiter dr. Honsberg in Den Haag. De afzender (wiens naam in de stukken onlees baar is) had zich toen en ook reeds 13 December 1940 beklaagd over de in Kerkrade ondervonden tegenwer king van de Deutsche Schule al daar. Hij eindigt zijn brief met de volgens hem positieve mededeling, dat de inspecteur van het onderwijs, de heer Hol, sterk was beinvloed door klerikale kringen en dat zowel bur gemeester Habets als wethouder Huynen de gewenst nieuwbouw voor een Duitse school op de lange ban trachtten te schuiven. v. O. Paus Pius XII over de katholieke dagbladpers Zondag 4 Mei is voor Italië de dag van de Katholieke dagbladpers, ter gelegenheid waarvan Z. H. de Paus een boodschap niet alleen aan de Ita liaanse journalisten maar aan die van de gehele wereld richtte. Daarin zegt de Paus, van harte alle medewerkers aan de katholieke dagbladpers Zijn zegen te schenken: aan alle, die door gestadige arbeid met de pen de pers maken tot een levendige apologie van christelijke waarheden en een gezon de geestelijke opvoeding van het volk. Ook aan hen, die zich wijden aan een wijdere verspreiding van de katho lieke pers onder alle lagen der be volking en hun ,die het gevaar van een onverschillige of de godsdienst vijandige pers niet meer aanvoelen, geestelijke en godsdienstige begrip pen bijbrengen. DUIZEND JOODSE WEZEN NAAR CANADA. Vijf jaar geleden heeft Canada aangeboden een toevluchtsoord te verschaffen voor duizend Joodse kinderen, wier ouders door de Duit se terreur vermoord waren. Het aanbod kon toen niet worden nage komen, omdat kort daarop Duits land geheel Frankrijk bezette. Gisteravond is nu te Ottawa me degedeeld, dat Canada zijn belofte gestand zal doen. N.ar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden ONZEKERE TOESTAND IN PARAGUAY. Volgens- latere berichten zou presi dent Morinigo van Paraguay, van wie eerder gemeld werd, dat hij een wijkplaats gezocht had in de Spaan se ambassade te Asuncion, zich thans aan het hoofd van zijn troepen gesteld hebben, na de vlucht van de opper bevelhebber, Frederico Smith, naar Argentinië. De toestand in de hoofd stad is chaotisch. Tengevolge van de uitgeoefende censuur kan men niet het juiste te weten komen. Aan ge bouwen zou veel schade zijn toege bracht door de straatgevechten. ZULLEN DE JODEN GEHOORD WORDEN? Commissie van orde nam geen beslissing. Op de bijeenkomst van gisteren van de commisise van orde heeft de Poolse afgevaardigde Winiewicz een motie ingediend, strekkende tot het doen uitnodigen van vertegénwoor- digers van het Joods Bureau in de Assemblée. Hij was van mening, dat de Palestijnse kwestie niet kan wor den opgelost, wanneer alleen verte genwoordigers van het Arabische volksdeel aanwezig zijn. Trygve Lie, de secr.-generaal van de V.N., merkte op. dat het uitno digen van een niet-staat in strijid zou zijn met de tot dusver gevolgde re gel. Met 8 tegen 3 stemmen en 3 ont houdingen stemde de commissie te gen toelating van een vertegenwoor diging van het Joodse Bureau op de plenaire zitting der Algemene Verga dering. De Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakije en Polen stemden voor, terwijl Equa- dor, Brazilië en Honduras zich van stemming onthielden. Met 11 tegen 0 en 3 onthoudingen nam de commisie vervolgens een Amerikaans voorstel aan om de zaak naar de politieke commissie der ver gadering te verwijzen. De Sovjet- Unie, Tsjecho-Slowakije en Polen onthielden zich. DODENHERDENKING IN DE STADSZAAL. In verband met de onzekere weersvooruitzichten heeft het Comité „Dodenherdcnking-5 Mei 1945" besloten de plechtige her denking der gevallenen heden-, avond niet op het Pieterskerk- plein, maar in alle zalen der Stadsgehoorzaal te doen plaats vinden. De aanvangstijd blijft 7 £en katAe.itje.... ,,Een gouden ring in 'n varkens snuit Is een knappe vrouw, die geen hersens 'heeft". Boek der Spreuken 11 22. WEERSVERWACHTING O ZACHTER O g Plaatselyk ochtend mist, overi- gens wisselend bewolkt met hier o en daar nog enkele regenbuien. 8 o Matige wind tussen Oost en g Zuid. Hogere temperaturen. g nnooooooooooooooooooooononnooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1