Amerika's standpunt te Moskou Palestijnsche kwestie voor Algem. Verg. der V.N. Engelsche militairen bezoeken de bloembollenvelden DINSDAG 29 APRIL 1947 Bureaux: Papengr 32, Giro 103003 Tel.: Adra.. Adv. 20826, Red. 20015 Dir., drukkerij en abonn. 20935. Directeur- C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37c JAARGANG No. 11074 Abonnementsprijs f 0.26 per week. 1.10 p. mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. In- gez. mededeelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. Het eigendoms recht (1) ^ATERDAG hebben wij in ons blad op deze plaats gepubliceerd de vijf punten, welke pater Michel-Re- quet S.J. heeft ontwikkeld in een conferentie te Parijs over „de chris ten en de geleide economie". Wij achten, zooals wij schreven, deze vijf punten van zulk een eminent be lang, omdat „zij treffend juist en kernachtig aangeven de grondbegin selen, waarop een nieuwe maat schappij moet worden opgebouwd". En daarom willen wij deze vijf punten stuk voor stuk even nader bezien. „1. Het eerste doelwit van ons stre ven moet zijn een realisme, dat oplos singen geeft, aangepast aan de om standigheden. Een realisme, hetwelk de al te simpele oplossingen vermijdt en de eigendomsrechten eerbiedigt, bijzonder van diegenen, die ernstig werken aan de ontwikkeling hunner onderneming". Wij moeten het eigendomsrecht be schermen. Wie realist is, d.w.z. wie rekening houdt met de feitelijkhe den, moet tot de erkenning komen, dat. een miskenning van het eigen domsrecht de welvaart ondermijnt en ten slotte vernietigt. Waarom? Omdat daardoor aan de werkers met veel gaven en veel energie, ontnomen wordt de stimu lans, de prikkel, welke zij, in het al gemeen genomen, noodig hebben voor een zoo breed en vruchtbaar mogelijke ontplooiing hunner talen ten, óók ten bate van de gemeen schap. Omdat daardoor onder de menschen wordt geschapen een kunstmatige gelijkheid, welke niet beantwoordt aan de werkelijkheid en waardoor dus een ongezonde toe stand wordt gevormd, met voor de geheele samenleving nadeelige ge volgen. Wij zullen niet loslaten ons stre ven, om te behouden het eigendoms recht óók van productiemiddelen omdat wijreëel willen zijn, niet een nieuwe maatschappij willen opbouwen op utopiëen, maar op cfè erkenning van den volledigen mensch mpt al zijn natuurlijke strevingen. Wij zetten boven dit artikeltje een I. In volgende artikeltjes zullen wij zien, dat het eigendomsrecht vol strekt niet onbeperkt mag zijn. In zijn eerste conclusie zegt pater Re- quet S.J. reeds, dat het eigendoms recht moet geëerbiedigd worden, maar „bijzonder van diegenen, die ernstig werken aan de ontwikkeling hunner onderneming". Het eigendomsrecht moet goed worden gebruikt. Anders moet de Overheid zooveel mogelijk maatre gelen treffen, om den bezitters van eigendom tot goed gebruik te drin-" gen en te dwingen. Juist omdat wij het eigendoms recht bepleiten om sociale redenen, spreekt 't vanzelf, dat wij een sociaal gebruik van privaat bezit eischen als plicht van den bezitter. In den moreelen zin is geen enkel bezit zonder hypotheek, zonder de hypo theek van verplichtingen ten op zichte van anderen, van de gemeen schap. De oude partijen- politiek |7én van de voor-oorlogsche ver- *-1 schijnselen, waarvan wij allen hoopten en verwachten, dat er na den oorlog een radicale wijziging in zou worden gebracht, was: de oude par tijen-politiek. Wij bedoelen: de excessen van de partijen-politiek, welke wfj óók voor den oorlog zoo vaak-hebben gesigna leerd en bestreden. Zeker, het was de laatste jaren vóór den oorlog al veel beter, dan het voorheen geweest is: maar. zooals het kón en móest zijn, was het nog niet. Het algemeen belang werd onder geschikt gemaakt aan het partij-be lang. Wat één partij voorstelde werd door een andere partij niet objectief be oordeeld en gewaardeerd naar den in houd, maar bestreden, omdat het van die partij kwam. Men werkte niet samen waar mo gelijk, maar bestreed elkander waar mogelijk. Het zou erg overdreven zijn, indien men beweerde, dat dit altijd zoo ge beurde Natuurlijk niet. Doch zulke excessen van de partijen-politiek wérden zéér vaak ten tooneele ge voerd, tot schade van de waardeering van en de sympathie voor de demo cratie, welke nu eenmaal onder ons het bestaan van partijen eischt als noodzakelijke voorwaarde en als lo gische consequentie. En is het nu beter geworden. Helaas nog niet zoo héél veeil Wie, bij voorbeeld, gisteren in den gemeenteraad van Leiden was, heeft moeten constateeren, dat daar de oude partijen-politiek, waarbij niet de zaak zelf, waarom het ging, maar het belang van een partij domineerde, weer welig tierde. Door twee leden van de Katholieke Volkspartij was, met instemming van de geheele Raadsfractie, der K.V.P., de volgende motie ingediend. „De gemeenteraad, overwegen de, dat het personeel, werkzaam in een gemeentelijke tak van dienst, medezeggenschap moet hebben niet alleen wat betreft eigen arbeids- en dienstvoor- waarden, maar ook wat betreft de verzorging der belangen, wel ke aan de betrokken tak van van dienst zijn toevertrouwd verzoekt B. en W. in de veror dening van 17 Maart 1924 (ge meenteblad nr. 9) den Raad zoo danige wijzigingen voor te stel len, dat wordt ingevoerd een me dezeggenschap in bovenbedoel den zin, welke medezeggenschap heeft een adviseerend karakter, omkleed met waarborgen, waar door een ernstige overweging van de gegeven adviezen verze kerd is". B. en W. stelden voor, deze motie in praeadvies te nemen. En toen kwam van de Partij v. d. Arbeid de critiek los, niet tegen den inhoud van de motie of de voorge stelde wijze van behandeling; maar tegen het feit, dat deze was ingediend door de K.V.P., die zich vroeger in den gemeenteraad tegen de invoering van medezeggenschap van het ge meente-personeel zou hebben verzet. Dat is, eerstens, niet waar. Maar, vervolgens, al zóu dat waar zijn, dan nóg zou men zich tot een ter- loopsche opmerking hebben moeten beperken, maar daarvan niet zulk een opgeblazen kwestie hebben moe ten maken. Dat scheen lichtelijk dwaas! En de Partij van ien Arbeid laadde daardoor op zich de verden king, alsof zij voor zich opeischte het monopolie voor de invoering van de belangrijke hervormingen, welke de ze tijd eischt.... Zulk een hervorming is inderdaad de invoering van de medezeggen schap, zooals beoogd door de hierbo ven _afgzdrukte motie. Dit is, zooals de voorzitter terecht opmerkte, een zéér belangrijke. aange legenheid. En wij hopen, dat de P. v. d. Arbeid, ondanks het feit, dat deze aangelegenheid is aan de orde gesteld door de Kath. Volkspartij, de oude partijen-politiek er buiten zal laten en in de nog komende discusie hierover in den Leidschen gemeente raad zakelijk, onpartijdig zal weten te voeren. Een der materialen, waaraan Neder land bij de opbouw bijzonder behoef te heeft, is hout en dit is overvloe dig aanwezig in het Zwarte Woud. In het dorpje Reichental bevindt zich momenteel een groep Nederland- sche houthakkers ten getale van 375 rnan, wier taak het is vóór 1 Dec. 1947 honderdduizend kubieke meters hout gekapt en verzonden te heb ben. Daarna zal men trachten van de Fransche regeering, die dit deel van ¥N EEN RADIOREDE heeft George C. Marshall, minister van buitenland- *sche zaken van de V S., meegedeeld, dat in Moskou geen overeenstem ming bereikt kon worden, daar deSowjet-Unie vasthield aan voorstel len, welker aanvaarding in Duitschland een gecentraliseerde regeering tot gevolg had gehad en tevens de volledige controle over een land, dat economisch ten ondergang gedoemd zou zijn. Duitschland zou zoo zwaar in de schuld zijn gekomen, dat het een groot deel van zijn productie als herstelbetaling had moeten afstaan, voornamelijk aan de Sowjet-Unie. Amerikaansche steun zou tot in het oneindige noodig zijn geweest met als eenig resultaat de verslechtering van het economisch leven in Duitschland en Europa en een onvermijdelijken noodtoestand van dictatuur en strijd. dat ondanks de vele moeilijkheden, wellicht grootere vorderingen ge maakt waren, dan men besefte. De af gevaardigden wisten nu precies de standpunten van de respectieve re geeringen inzake de verschillende vraagstukken. Daardoor zouden zij eventueel enkele geschillen kunnen oplossen. Hierna wijdde Marshall uit over „de fundamenteele vraagstukken waarvan de oplossing zou kunnen lei den tot een snelle regehng van an dere geschilpunten" In de eerste plaats het tekort aan steenkolen in Europa en de noodzakelijkheid de Duitsche mijnindustrie te herstellen. Het tweede belangrijke punt was de vorming van de zware industrie ln Duitschland, die misschien weer een bedreiging van den wereldvrede zou kunnen beteekenen. Marshall oefende critiek uit op de voorkeur der Sowjet-Unie voor een sterke centrale regeering voor Duitschland en zeide, dat de V.S. en Groot-Brittannië zich daartegen ver zetten, omdat h.i. een dergelijke re geering zou kunnen worden veran derd in een regiem gelijk aan dat var de Nazi's. Ook op grond van geheel andere redenen bestond er een ge rechtvaardigde vrees voor de herop leving van de Duitsche militaire macht en bezorgdheid over geuite of verborgen verlangens. Russen willen niet samenwerken Het vraagstuk van de Duitsche eco nomie had zeer groote moeilijkheden opgeleverd, vooral door het feit, dat de Russische zón^ practisch onafhan kelijk van de andere zones werd be stuurd. De Sowjetrussische autoritei ten waren niet genegen samen te werken, teneinde het economische le ven van Duitschland, zooals te Pots- dam werd overeengekomen, in even wicht te brengen, hetgeen een ernsti ge belemmering vormde voor de ont wikkeling van de Duitsche economie. Bij hun aanvallen op de fusie van de Britsche en Amerikaansche zones hielden de Russen geen rekening met de oorzaak van deze fusie: hun wei gering de overeenkomt van Pots dam uit te voeren. Marshall kon deze aanvallen moeilijk anders beschou wen dan als propaganda. Marshall was van meening, dat de overeenkomst van Potsdam, herstel betalingen uit de loopende productie niet inhield. De Russen bestreden dit standpunt en veronderstelden, dat de overeenkomsten te Jalta dergelijke herstelbetalingen rechtvaardigden. Hierdoor zou het herstel van Duitsch- land's economie zeer vertraagd wor den en Amerika financieelen steun moeten blijven verleenen. De Russische interpretatie van Potsdam, dat de Westelijke Poolsche grens, gevormd door de OderNeisse, definitief zou zijn, werd door Marshall Een toelichting van Mars hall Stalin heeft Marshall de verzeke ring gegeven, dat in volgende bijeen komsten van de ministers van buiten- landsche zaken, overeenkomst bereikt kon worden omtrent ontwapening, de politieke structuur van Duitschland, herstelbetaling en economische een heid. Marshall zeide te hopen, dat Stalin gelijk heeft, maar dan zou de Sow jet-Unie meer medewerking moeten toonen, dan thans het geval is ge weest. „Onze regeering", aldus Marshall, „is voorstander van de vrijheid van voorlichting. Dit maakt dikwijls een beroep op de openbare meening nood zakelijk. Te Moskou doet de propa ganda een beroep op de hartstocht en net vooroordeel schijnt er de plaats ingenomen te hebben van het appèl aan het gezond verstand en het be grip. De Sowjet-Russische delegatie uitte beschuldigingen en gaf een in terpretatie van Potsdam en andere overeenkomsten, die geheel verschil-' de van de feiten. In een overzicht van de resultaten der conferentie wees Marshall er op, Duitschland onder haar bestuur heeft, toestemming te verkrijgen tot het kappen van nogmaals honderd duizend' kubieke meters hout. Het wordt van Reichental per vrachtauto naar Karlsruhe vervoerd en overge laden op Nederlandsche Rijnaken, die het vervoer naar ons land verzor gen. Binnenkort hoopt men een pro ductie van 600 kubieke meter ofwel een Rijnaak per dag te verkrijgen. De gevelde boomen worden bijge- kapt. Spanning in Korea De voorzitter van de commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden der Ver. Staten, Charles Eaton, heeft verklaard dat hij niet wist, hoe de Ver. Staten „een ernstige botsing" met de Russen in Korea zouden kunnen vermijden. In een toespraak tot een parlemen taire commissie zeide Eaton: „In Ko rea staan wij tegenover precies de zelfde situatie als in Turkije en Grie kenland1. Het land is niet slechts ver deeld in twee gedeelten door Rusland en Amerika, maar den laatsten tijd is de infiltratie van de communis tische philosophie in de Amerikaan sche zone voortgegaan. Ik weet niet hoe wij een ernstige botsing met de Russen kunnen vermijden". De voorzitter van den Christelijken Raad van Korea, de heer Kom Kwam Sik, die zich thans in de Ver. Staten bevindt, heeft te Toronto medege deeld, dat de Koreanen het door de Russen bezette deel van het land ont vluchten, ten getale van pl.m. 2000 per dag. BRITSCHE BESTUURSCOMMISSIE BESCHULDIGT DUITSCHE ARTSEN. De Britsche bestuurscommissie in Duitschland heeft de Duitsche art"m er van beschuldigd, dat zij opzettelijk den toestand op voedselgebied on gunstiger voorstellen dan de werke lijkheid, teneinde op die wijze de Britsche autoriteiten er toe te bren Gistermiddag is onder zeer groote belangstelling de speciale zitting van de Algemeene Vergadering der V. N. ter bespreking van de Palestijnsche kwestie geopend. Het Joodsche agent schap was tegen de verwachting niet vertegenwoordigd. Het heeft ver klaard, alleen in geval van formeele erkenning te zullen verschijnen, De gedelegeerdwen der 55 leden zijn onmiddellijk, zonder de gebruikke- lijke formaliteiten, begonnen met de taak de commissie-machinerie op gang te brengen. Oswaldo Aranha, de vroegere Bra- ziliaansche minister van Buitenl. Za ken, werd tot voorzitter der verga dering gekozen. Een commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van 14 landen, zal het verzoek der Arabieren in zake de de onmiddellijke onafhankelijkheid van Palestina onder oogen zien. De volgende landen werden tot vice-voorzitters en leden van de com missie van de orde gekozen: Enge land, Amerika, Frankrijk, de Sowjet- Unie, China, Ecuador en Voor-Indie. Men kwam overeen, dat de com missie van orde vandaag Dinsdag de plaatsing op de agenda van twee der moeilijkste kwesties zal be spreken, n.l. het Arabische verzoek om een volledig debat over Palestina en den eisch der Joodsche organisa ties wat betreft vertegenwoordiging in de Assemblée. De Assemblée werd verdaagd tot Woesdagmiddag. Nog geen spoor van Bormann Hoewel alle havens, vliegvelden en gen, dat zij meer voedsel ter beschik-^^^Qng Egypte onder de streng kmg stellen. Volgens de „British Zone Review", het officieele orgaan van de be stuurscommissie, leden 60 van de 92 personen, ten aanzien van wie door artsen was opgegeven, dat zij aan on dervoeding waren gestorven, aan ziekten als t,b.c. en kanker. In zeer vele gevallen ging het bovendien om bejaarde personen, vluchtelingen of oud-krijgsgevangenen uit Rusland, aldus het blad. ste controle staan, heeft men tot nog toe geen spoor kunnen vinden van Martin Bormann, de rechterhand van Hitler, die naar verluiddq zich te Cairo of op weg naar Cairo zou be vinden. Volgens een functionaris van de veiligheidspolitie neemt de politie geen risico's, hoewel zij gelooft, dat ontsnapte krijgsgevangenen, die zich in Egyptische steden ophouden, ten onrechte voor Bormann worden ge> houden. Proces tegen Bata Gisteren is door het nationale ge rechtshof te Praag het proces geopend tegen Jan Bata, den Tsjechoslo waak schen schoenenkoning, die wordt be schuldigd van samenwerking met de Duitschers en steun aan het fascisme en die thans in Brazilië verblijft. Bata nam in 1932 de fabrieken te Zlin over, als stiefbroeder van den stichter dezer fabrieken. Hij maakte reizen naar Italië en Japan en sprak zijn groote bewondering uit voor het fascistischen regime in deze landen en in Duitschland, naar welks model hij Tsjechoslawakije wilde reorgani- seeren. Bata had voorts het plan, de Tsjechen naar de pampa's van Pata- gonië over te brengen, hetgeen aldus stelde hij den Duitschers voor, bin nen dertig jaar zou kunnen geschie den. De Tsjechen zouden het land in cultuur moeten brengen en een in dustrie opbouwen. De verdediger protesteerde tegen het houden van het proces, daar Bata thans Brazilaansch staatsburger is. Na het voorlezen van de beschul diging werd de zitting van het Hof verdaagd om de bezwaren der ver dediging te bestudeeren. De Marinevoorlichtingsdienst te Batavia heeft medegedeeld, dat de „Banckert" op 26 April een kilome ter buiten de havenhoofden van Che- ribon een motorboot van de republi- keinsche marine, welke bewapend was met een mitrailleur, heeft aan gehouden. De ongeuniformeerde bemanning van de boot wist over te springen op vier laadprauwen, welke langszij de Britsche vrachtboot „Empire Mayro- ver" lagen. Het bleek onmogelijk hen te herkennen, omdat zij zich tus- schen de koelies van de prauwen mengden. FRANFORTER KATHEDRAAL INGESTORT. Een gedeelte van de kathedraal van Frankfort is gistermiddag ingestort. Verscheidene personen werden onder het gesteente bedolven. H.K.H. Prinses Juliana, die morgen haar 38ste verjaardag viert. nadrukkelijk bestreden. Deze voor- loopige grens tusschen Duitschland en Polen zou, indien zij werd vastge steld, Duitschland van gebied beroo- ven, waarvan meer dan een vijfde der bevolking afhankelijk was. Marshall betoogde, dat alle landen, die met Duitschland in oorlog waren geweest, eenigen invloed moesten uitoefenen bij de totstandkoming van het Duitsche vredesverdrag. Marshall moest tot de conclusie ko nen, dat de Sowjet-Russische regee- ïng geen pact wenschte of het slui- en van het pact wilde uitstellen, daar het Amerikaansche voorstel voor ■en Viermogendhedenpact ter waar- jorging van de demilitarisatie van duitschland door Russische amende- nenten zoodanig werd gewijzigd, dat zijn strekking volkomen veranderd werd. Indien het Russische voorstel inza ke de Duitsche activa in Oostenrijk zou zijn aangenomen, zou het te be twijfelen zijn geweest of Oostenrijk ooit weer een zelfstandige staat zou zijn geworden. Het zou veeleer een marionet-staat geworden zijn. Alle pogingen voor deze kwestie een com promis-oplossing te vinden hadden gefaald. Vredesbollen -> Zondag bezochten de Ame rikaansche en Russische ambassadeur de bollenvel den. (Bericht elders in dit blad) Op de vredesconferentie tn het roode tsaren-rijk Kibbelden de delegaties Woest en onbedarenlijk. Molotof en Marshall toonden Zich elkanders opponent, Niemand wou een haarbreed' wijken Voor dien and'ren concurrent. Maar in 't land der bloemen- bollen, Aan den blonden duinenrand', Liepen bolsjewiek en Yankee Als twee broertjes hand in hand. Rondom hen was. kleurenweelde En de lente was vol geurs; Zij vergaten hun geschillen, Deze twee ambassadeurs. Samen lunchten zij bij Brinkman, Klonken met een glaasje wijn, Vierden uiterst vredelievend Een verbroederingsfestijn. Haarlem's loco-burgemeester Heette per geluk Geluk: Hij sprak woorden van den vrede, Vrij van zorgen, vrij van druk. Van de ctuinstreek-bollenglorie In ons landje aan de zee Is begonnen de victorie Van den gouden wereldvree. Hadden zij ter conferentie Het met bollen maar gezegd, Dan was heel die pestilentie Van den oorlog reeds beslecht. AUTOBUSRAMP IN MEXICO. Bij Urupan in den Mexicaanschen staat Michoacan is een autobus in een ravijn gestort. Zes-en-dertig perso nen zijn om het leven gekomen, twaalf personen zijn gewond. Een zestal groepen Engelsche mili tairen met hun vrouwen en kinderen, in totaal ongeveer 600 personen, be zoekt, zooals gemeld, dezer dagen ons land, met als speciale attractie een' bollentocht. Elke groep vertoeft hier drie dagen. Na passeering van de grens staat allereerst een bezoek aan het strijdgebied ArnhemNij megen op het programma. Voor ve len zijn hieraan persoonlijke herin neringen" verbonden. De avond van den eersten dag ar riveert de groep in Den Haag. Den anderen dag gaat het op de bollen af en j.d. Vrijdag zijn de Engelsche militairen dus voor het eerst on der vrij gunstige weersomstandighe den met deze Hollandsche specia liteit in contact gekomen- Letterlijk „in contact", want in di verse plaatsen werd het gezelschap met een „flower' shower" begroet. Officieren en minderen toonden zich door het kleurenfestijn in hooge ma te verrast; de werkelijkheid bleef allerminst achter bij de voorstellin gen, die zü zich hadden gemaakt, ook al waren de bekende „Dutch tulips" nog niet in bloei. Experts werden be stormd met vele vragen over het kweeken der soorten. In Hillegom werd de lunch gebruikt, voor Lisse scond natuurlijk de populaire rond vaart op het programma. Het bivak voor den nacht werd in Haarlem op geslagen. Zaterdagmorgen was cr gelegenheid deze stad wat nader te bekijken. Voor onze oud-Hollandsche architectuur kwamen vele camera's in actie. Den Haag gold het laatste bezoek, waarna het gezelschap de +erugreis naar Dusseldorf aan vaardde. Consumentencrediet wordt heropend Minister Drees heeft aan de Dis- triütsraiden van het Consumenten crediet medegedeeld, dat besloten is de mogelijkheid tot aanvragen van consumentencrediet opnieuw open te stellen. Binnenkort zullen de voorwaarden hiervoor nader worden vastgesteld en bekend gemaakt. De Rijksdiensten zullen op 1 Mei normaal functionneeren. Aan hen, die daartoe de wensoh te kennen ge ven zal overeenkomstig de voor schriften en voor zoover de belangen van de dienst het toelaten op die dag vrijaf warden gegeven ten koste van het jaarlijks toegestaan verlof. DEZEN ZOMER NIET NAAR BELGIE Op een te Hilversum gehouden „Belgisch weekend" is van Belgische officieele zijde medegedeeld, dat de Nederlandsche en Belgische regeering geen overeenstemming hebben be reikt over „carnets" voor reizen van Nederland naar Belgie, zoodat van de beoogde verruiming van het we derzij dsche toeristische verkeer dit jaar niets komt. Het initiatief voor deze trips is uit gegaan van de Wellfare-organisatie van het Rijnleger. Captain Forster, die als contact persoon optr.eden, ver klaarde zich over het resultaat van den eersten toch zeer enthousiast. Amerikaansche en Russische ambassadeur te Haarlem Zij lunchten samen. Ook de buitenlanders trekt de kleurenpracht van onze bollenvelden. Zoo bezochten Zaterdagmorgen broe derlijk de Amerikaansche en Russi sche ambassadeur de kleurenpracht' achter Holland's duinen. De twee excellenties genoten zeer van het kleurrijke panorama en gaven uiting aan hun bewondering voor de kleu- renschoonheid in dit vroege jaarge tijde. De Amerikaansche ambassa deur, dr. H. B. Baruch, en de Rus sische ambassadeur, de heer V. A. Valkov, gebruikten tezamen de lunch in een restaurant aan de pit toreske Haarlemsche Markt. In aller ijl werden vlaggen van de twee na ties geheschen. De Russische vlag le verde moeilijkheden op, daar deze niet voorhanden was. De eigenaar van het restaurant zond een ijlbode uit, die spoedig met het roode dunT doek terugkeerde en weldra wapper den de twee vlaggen in den voor jaarswind. De loco-burgemeester van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk, de belangrijke internationale ont moeting in zijn stad vernemende, spoedde zich derwaarts, sprak ten overstaan van de beide ambassadeurs de hoop uit, dat de vriendschap van de beide excellenties zich zal uit strekken over de twee volkeren. £en kaAAe-P-tje.. „Christenen, die wezenlijk streven naar vereeniging met God, in hun particulier leven uitkomen voor de rechtvaardigheid, de broederliefde, de waarheid, en bovendien weer staan aan den invloed van haat, las ter, wrok, paniek en aan de collectie ve nerveuze spanningen, waaraan de volken zijn blootgesteld gedurende de onrustige tijdperken van hun ge schiedenis; zij zijn als zoovele haarden van irrwendige waakzaam heid en van vrede, hun uitstraling verandert onwaarneembaar maar werkelijk en effectief de atmosfeer, waarin dc geschiedenis der wereld zich voltrekt". M. MOLENAAR, M.S.C. WEERSVERWACHTING STEEDS VRIJ KOUD 0 Aanvankelijk Zuidelijke of g Zuid-Oostelijke, later weer naar g Noordelijke richtingen omloo- o o pende, tijdelijk krachtige wind. 6 o Meest zwaar bewolkt met plaat- selijk eenige regen of regen- buien. Vrij koud. 2 nnooooooooooooooooooooonoononooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1